'Wij hoeven politiek niks iVIarsleider Van Dongen hecht aan de regels Ontslag dreigt voor Franse politievrouw Gevangene Robbeneiland nu strafpleiter Tochtje op kameel Broer en zussen trouwen tegelijk 'Russen zijn eigenlijk net Amerikanen' llllilllllHllllllilllll Doping H Stc Dac i kan erWei3fi SmiviE Wetenschappelijke partijbureaus vechten voor hun subsidie Redactie: Joke Korving Rotterdams Nieuwsblad. vnjdag 22 juli 1983 dr. A. N. de Wolf Nadine Joly Nadine Joly, hoofd van de metro-politie in Parijs, wordt met ontslag be dreigd omdat zij er vori ge maand niet in is ge slaagd haar manschap pen af te houden van een rechtse politiedemonstra- tie. Minister Gaston Defferre van binnenlandse zaken besluit binnenkort of Joly, de hoogste politievrouw ïn Frankrijk, uit haar. functie zal worden ontheven. De demonstratie werd op drie juni gehouden na de moord op twee politie agenten en was gericht te gen het ministerie van binnenlandse zaken en het ministerie van justitie. De demonstranten beklaag den zich erover dat de re gering niet hard genoeg optrad tegen de misdaad in Frankrijk. De Franse socialistische regering heeft al een aan tal hoge politie-officieren en twee leden van de poli- tievakbond overgeplaatst. Nadine Joly kwam eerder in het nieuws door haar strijd tegen de zakkenrol lers in de Parijse onder grondse. Om de onveilig heid tegen te gaan, 2ijn er dit jaar extra politiemen sen en ambtenaren in dienst genomen. Een voormalig gevangene van het Zuidafrikaanse Rob beneiland is toegelaten als eerste zwarte strafpleiter van Pretoria. Het Robbeneiland is de gevangenis ter hoogte van Kaapstad in Zuid-Afrika. die wordt gebruikt voor niet-blanken die zijn veroordeeld op grond van de veilig heidswet. De 35-jarige Ernest Mosneke, die een straf van tien jaar heeft uitgezeten, werd deze week tot het Opperste Ge rechtshof van Pretoria toegelaten, twintig jaar na zijn veroordeling wegens sabotage. Hij haalde zijn rechtendiploma terwijl hij op het Robbe neiland gevangen zat. Het aantal zwarte advocaten in Zuid-Afrika is met zijn toelating gestegen tot ongeveer twaalf. 1 nat iSSffiiiHliii Tinky is terecht. Nadat deze krant woensdag had gemeld hoe de familie Po thof uit Rockanje op zoek was naar de ontsnapte Yorkshire-terrier, kreeg de familie dezelfde avond een telefoontje uit Krim pen aan de IJssel. Via via was Tinky in een Krim- pens gezin terechtgeko men. Een paar uur later was het hondje terug in Rockanje bij een overge lukkige familie Pothof. Dompteuse Nikolaeva Walentina is zojuist terug gekeerd van een tochtje op een van haar kamelen langs de Amstel. Vanavond is in het Amsterdamse Car ré de première van het Russische Staatscircus. Na een serie voorstellingen in Amsterdam is het circus ook te zien in de Haagse Houtrusthallen en in de Rotterdamse Ahoy. Geen rolstoelen en spandoeken in de vierdaagse Voor de Rotterdamse familie Plug was het gisteren een be wogen dag. Drie kinderen uit dit gezin traden tegelijk in het huwelijk: Miep, Nel en Cor Plug. De twee zussen en een broer lieten zich door de Rotterdamse ambtenaar van de burgerlijke stand in de echt verbinden met respectievelijk Martien Wassen, Wim van Vreeswijk en Lenie van de Schoor. „De vierdaagse is een wandeltocht. Er staat precies omschreven wat wandelen is. Het vierdaagsekruis is niet zo maar een medaille. Daar zitten vier koninklijke besluiten aan vast. Dat kun je niet eventjes veranderen". Marsleider Van Dongen is onverbiddelijk. Er mogen geen rolstoelrijders meedoen aan de Nijmeegse vierdaag se. Vandaag is de laatste dag van het internationale wan delsportevenement. Eén uit valler is niet het slachtoffer geworden van blaren, rug klachten of uitputting, maar werd dinsdag door de mars leider 2elf teruggeroepen. Samantha besluit reis Sovjet-Unie Het Amerikaanse school meisje Samantha Smith, die op uitnodiging van het Russische staatshoofd An dropov de Sovjet-Unie be zocht, is gisteren weer naar huis teruggekeerd. Tijdens een persconferentie vlak voor haar vertrek zei Sa mantha niet te geloven dat „de Russen uit zijn op oor log", „Russen zijn eigenlijk net Amerikanen", zei het elfjari ge meisje. Eer. geplande ont moeting met president An dropov kon geen doorgang vinden. Het Russische staats hoofd is dezer dagen gast heer van de Hongaarse par tijleider Janos Kadar, Hij had een afgevaardigde ge stuurd om met de Ameri kaanse van gedachten te wisselen. Samantha toonde zich daarover niet teleurge steld: „Hij liet me via zijn gezant de hartelijke groeten doen en wenste me nooit oorlog toe. Waarschijnlijk had ik toch geen woord met hem kunnen wisselen". Samantha had haar uitnodi ging te danken aan een brief die zij naar Andropov stuur de. In de brief vroeg het meisje hem waarom hij een kernoorlog wilde beginnen. Andropov nodigde haar hierop uit voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Zijn wandelkaart werd in beslag genomen. De man een 38-jarige rol stoelrijder uit Den Haag had zich als gewoon wande laar ingeschreven. Het ge bruik van hulpmiddelen is tijdens de vierdaagse verbo den. De Nederlandse Invali den Sportbond (NIS) dringt al jaren vergeefs aan op het openstellen van de Nijmeeg se vierdaagse voor rolstoel rijders. „Het zou volkomen onver antwoord zijn met die rol stoelen tussen de wande laars". zegt de 68-jarige marsleider. „Het zou irrita ties bij de andere deelne mers veroorzaken. Het par cours leent zich er ook niet voor en waar ligt de grens, als mensen in een rolstoel aan de vierdaagse kunnen deelnemen?" Van Dongen, zelf oud-mili tair, hield ook de anti-mili taristische wandelgroep 'Is het hier oorlog' scherp in de gaten. Gisteren waarschuw de hij voor de laatste keer: geen vlaggen en geen span doeken. Wie zich niet aan het reglement houdt, gaat er onherroepelijk uit. Van Dongen zegt zich geen zorgen te maken over de protesten tegen het „milita ristische en vrou w-vijand i- ge" karakter van zijn vier daagse. „Ach, wat stelt het nou helemaal voor", zegt hij. „Ze vallen in het niet bij die twintigduizend andere wan delaars. Maar ze mogen meedoen, als ze zich maar aan de regels houden". Luitenant-kolonel b.d. Van Dongen zit al dertig jaar in de organisatie van de Nij meegse vierdaagse. Hij heeft ook nog eens 25 jaar meege werkt aan de organisatie van de Taptoe Delft. Sinds 1968 is hij marsleider. „Zeg maar, de baas van de vier daagse. Het klinkt gek, maar ook in de organisatie van de vierdaagse kun je carrière maken". En er is niemand die de re gels zo goed kent als Van Dongen. Met-zijn bijzondere belangstelling voor de orga nisatie van grote evenemen ten, weet hij dat de marslei der de zaken strak in de hand moet zien te houden. Geen rolstoelen en geen spandoeken, dus Marsleider Van Dongen Ruim twintigduizend deel nemers vier dagen lang op het goede pad zien te hou den is ook niet niks. Ogen schijnlijk gaat hel de mars leider allemaal gemakkelijk af. Na elke etappe geeft bij slechts af en toe gehin derd door een vraag op beminnelijke toon zijn dage lijkse persconferentie. „Het lijkt alsof ik hier nu rustig een biertje zit te drinken", zegt de marsleider als hij na afloop rustig een biertje zit te drinken, „Maar ik zit ge weldig on2e spanning. De laatste dag met al die hoge gasten. Ik zal blij zijn als het straks achter de rug is". Laatst was het weer ver: enkele wielrenners in de Tour de France wa ren betrapt op 'doping'. Onder hen Joop Zoete melk, één van de meest begaafde Nederlandse wielrenners. Bij het woord 'doping' denken velen aan louche praktij, ken, waarbij sportmen sen in het geniep een spuitje krijgen om die ene topprestatie te kun nen leveren. Dat zal heus wel voorkomen, maar er zijn toch nuanceverschil len. Wielrennen is één van dc weinige sporten waar bij veelvuldig en erg nauwkeurig wordt ge controleerd op het ge bruik van een groot aan tal stoffen, die als onge oorloofd worden aange merkt. Van andere spor ters hoort men zelden over doping. Dat komt omdat in die sporten vee! minder of helemaal niet wordt gecontroleerd. Topsporters moeren optimale conditie zijn om te presteren. Voor hen is dat heel belangrijk, zeker wanneer het professio nals betreft, die er im mers van moeten leven Naast intensieve training en een goede voeding worden daarom nogsl. eens hulpmiddelen ge bruikt, die u en ik niet j nodig hebben. Zij mis schien ook nietmaar zij geloven er in en geloof is heel belangrijk bij het le veren van een toppresta tie. Bij dr° middelen ho ren onder mdere vitami ne-preparaten, maar ook minder onschuldige stof fen. Echt gevaarlijk zijn dt stimulerende middelen 'pepm iddelenzoals efedrine en amfetami nen. Deze porren het Ji- chaam op tot een soort 'bovenmenselijkepresta tie (overigens is het wer kelijke effect op de pres tatie heel dubieusDit gaat echter ten koste vat de lichamelijke conditie op langere termijn en durende de vrij korte werkingsperiode wordt de 'geest' ook beïnvloed Men overschat zijn eigen vermogens, wat bij be paalde sporten tot onge lukken kan leiden. Anabole steroïden zijn horm oon -ach tige stoffen, die een versterkte op bouw van de spieren ver oorzaken. Dat effect is zien bij sommige atleten, die in enkele jaren van een slank persoontje tot een gorilla-achtig wezen uitgroeien. Het op deze wijze gebruiken van ana bole steroïden zal waar schijnlijk niet g zijn, al is het mindet makkelijk te bewijzen dan bij pepmiddelen. Terug naar Joop Zoet- melk: ik ken hem niet persoonlijk, maar hij lijkt mij een voortreffelijk sportman, die zeer zorgt voor zijn lichame lijke conditie. Anders zou hij zich ais 37-jarige niet meer met de besten kun nen meten! Uit betrouw bare bron heb ik gehoord dat Joop, met zijn zeer frêle gestalte, tijdens een wedstrijd als de Tour-20 veel gewicht zou verlie zen, dat hij voortijdig zou moeten stoppen, hij mod dus in het voorseizoen zorgen dat zijn spiermas sa voldoende is om oen wielerseizoen mee kunnen. De afbraakpfr duk ten van anabolkc blijven nog maandenlang in de urine opspoorbaar- En in de wielersport ben je 'positief' wanneer oo& maar het geringste spccc tje van de verboden slot wordt gevonden. Naar mijn mening is pingcontrole zeker nodig ter voorkoming van on gelukken of andere scha delijke gevolgen, m*31 ook ter voorkoming oneerlijke concurrent Wanneer ik echter 'zaak' Joop Zoetemelk vergelijk met andere J"r" wassen in de sport, he ik toch het gevoel dit 'positief' niet al te neg*' tief hoeft te zijn. ge op de T( Va Evei ken Bata nie een sen voor kart Dep HolL in d Java de d banl van De i jaar geve tijde. stoor melc Alle Katv sluis demi verti Het gen en b 537? Hori: I. Ïj2 gron dekk II. s gods vreei rund 18. c het t van i van I uitge nïste roep; 30. g operi 34. n grom 38. n Verth 1. ke woor kracf huisd 'je; 7 liefde hap; vruch 17.o van riekn de va 21. o stand wetro kaart: gunstig voor ons politieke stel sel", zegt drs. A.M. Oostlander, directeur van het wetenschap pelijk instituut voor het CDA. Belangrijk „Het is belangrijk dat wij kun nen blijven doorgaan met het uitstippelen van de hoofdlij nen voor de toekomstige ont wikkelingen in de politiek. Juist in deze tijd van grote maatschappelijke veranderin gen". Bram van Ojik van de studies tichting voor radikale politie ke vernieuwing (PPR) en Ine Megens van het wetenschap pelijk buro van de PSP onder strepen die visie. „Kamerleden en hun medewerkers zijn be zig met de onderwerpen van de dag. De wetenschappelijke bureaus kunnen daar veel meer afstand van nemen", stelt Van Ojik. „Het geeft de partijen de mogelijkheid hun visie op de Iange-termijnpro- blemen beter te onderbou wen", meent zijn PSP-eollega. Alle bureaus zijn bereid om eind augustus, als ze Rietkerk opnieuw spreken, mee te den ken over mogelijkheden om met minder geld rond te ko men. Maar afschaffen van de subsidies wijzen ze zonder meer af. Bij de kleine partijen is de ver houding subsidie - eigen in komsten ongeveer 50 - 50. Bij de drie grote bureaus zorgt de overheidsbijdrage voor onge veer een derde van fje inkom sten. Steun Vroeger, toen men zichzelf moest bedruipen, kon de Wi- ardi Beekman Stichting reke nen op steun van het NVV en de Centrale Levensverzeke ring Maatschappij. De laatste geeft nog steeds een kleine bij drage. De Prof. Telderstichting (VVD) krijgt nog steeds bijdra gen van het bedrijfsleven. Maar die zijn ook aanzienlijk kleiner dan vroeger. „Je kunt niet meer teruggaan naar die instellingen en zeggen: ga ons maar weer subsidiëren", vindt Joop van den Berg. Ook Oostlander is somber ge stemd over de toekomst van zijn instituut. „Wij hebben nog wel wat partijfondsen, waaruit we kunnen putten. Maar als de overheidssteun wegvalt, dan schrompelen we toch in tot een instituut met twee of drie mensen. Dan valt het niet goed meer te behappen. Van de partijleden kun je ook niets meer vragen. De mensen kij ken al steeds kritischer naar hun contributies en andere bij dragen". Hij en Van den Berg vragen zich af waarom de minister juist die instanties aanpakt, die zelf al een flink deel van hun kosten voor hun rekening ne men. Waarom niet die instan ties gepakt, die voor de volle honderd procent uit de staats kas worden betaald. Waardering Over de kwaliteit van het af geleverde werk heeft niemand klachten. De politici in de Ka mer waarderen de weten schappelijke bureaus voor hun vaak grondige en bruikbare onderzoeken. En de bureaus zelf prijzen elkaar in warme bewoordingen voor de manier waarop ze, ondanks de bindin gen met partijen, toch steeds meer met redelijke objectieve publicaties komen. Directeur Oostlander van het CD A-bureau zegt het zo: „Ik ben zelf erg tevreden over bij dragen die we aan de koers- van de politiek kunnen leve-" ren. Als die bijdrage wegvalt, wordt die politiek nog grilli ger, nog chaotischer". Binnenlandse Zaken subsi dieert momenteel negen wetenschappelijke bureaus en tien politieke vor mingsinstituten. Bij de bu reaus werken ongeveer 45 mensen, van wie een der de parttime. De vormings instituten, waarvan de kleintjes ook in hun be staan worden bedreigd, hebben wat minder vaste werknemers. Zij werken veel met parttimers en in cidentele krachten. „Wij zijn niet een clubje in de partij, dat als een pressiegroep om zich heen staat te zwaaien. Wij hoeven politiek niks. Het gaat ons er om dat we kunnen zeggen: kijk daar eens naar, moeten we daar geen rekening mee houden". Joop van den Berg is direc teur van de Wiardi Beekman Stichting, Eén van de elf we tenschappelijke partijbureaus die ons land telt. Bureaus die, hoewel ze for meel onafhankelijk zijn, nau we banden onderhouden mei politieke partijen. Voor de WBS is dat de Partij van de Arbeid. „Het belang van de bureaus overstijgt het belang van de betrokken partijen. De publi caties die ze afleveren, hebben ook gezag buiten hun eigen partijen. Daar zijn tal van voorbeelden van", stellen de politieke wetenschappers. Tien jaar geleden werd een subsidieregeling voor de bu reaus ingevoerd. Dat gebeurde <Of Lasis van de redenering dat Lun aktiviteiten van belang zijn voor het functioneren van de parlementaire democratie. Minister Rietkerk (binnen landse zaken) denkt er echter anders over. Volgens hem zijn de wetenschappelijke bureaus alleen maar een verlengstuk van de politieke partijen. Die partijen moeten dan ook 2elf maar voor de financiering zor gen. Rietkerk heeft de verte genwoordigers van de bureaus laten weten dat hij in dr' ar het hele subsidiebedrag 3,5 miljoen gulden van zij., v- groting wil laten verdwijn* Doodssteek „Voor ons zou er desondanks nog wel overleving zijn. Voor de kleine bureaus betekent het echter onmiddellijk de doods teek", zegt Van den Berg. Het ministerie van binnen landse zaken geeft een gulden subsidie voor elke gulden, die de partij zelf in het weten schappelijk werk steekt. Die subsidie is aan een maximum gebonden, afhankelijk van het aantal zetels dat de partij in de Tweede Kamer bezet. D'66 boekte op 8 september 1982 .een desastreus verkie-. zings resultaat. Twee kamer bankjes waren genoeg voor de resterende zes fractieleden. Daarvoor telde de fractie ze ventien leden, Voor het we- door David van der Houwen tenschappelijk bureau van D*66 betekende dat in combi natie met de dit jaar al doorge voerde bezuiniging van zeven tien procent op de subsidie, dat er één medewerker moest ver dwijnen. Erik van der Hoeven is er nu directeur met één medewer ker. „Dat is een minimale be zetting. Eigenlijk is het ai veel te krap. Als de subsidie ver dwijnt, betekent dat in feite het opdoeken van het bureau". D'66 teit in verhouding tot het aantal kiezers weinig leden. Daardoor zijn de financie- ringsmogelijkheden uit eigen kring ook beperkt. „Gelukkig kunnen we gebruik maken van zo'n achthonderd vrijwil lige medewerkers. In feite or ganiseren de twee mensen op het bureau de deskundigheid van die achthonderd mensen. Ze zijn verenigd in werkgroe pen en projectgroepen op alle beleidsterreinen". Niet alleen bij D'66 besteden ze veel aandacht aan het orga niseren van de deskundigheid van partijleden. „Er zijn veel mensan die wel akiïef willen zijn binnen de partij, maar die weinig voelen voor het aflo pen van ledenvergaderingen en dergelijke. Zij komen vaak naar ons toe met de vraag of ze een bijdrage aan ons werk kunnen leveren", vertelt Joop van den Berg. Ir. A- van Dis, tweede kamer lid voor de Staatkundig Gere formeerde Partij, is ook nauw betrokken bij net werk van het Studiecentrum van zijn partij. „Het gaat er niet om de eigen standpunten van de par tij te bevestigen. Het is juist de bedoeling om vormend bezig te zijn; te werken aan dingen die er aan komen". Ook bij de SGP wordt het we tenschappelijk partijwerk met de ondergang bedreigd. „We zijn eenvoudig begonnen. Het is ook niet gemakkelijk om iets behoorlijks op te bouwen. Dankzij veel inspanning en medewerking van mensen uit de partij is dat gelukt". Pro deo Bij alle partijen werken de medewerkers pro deo. Ze krij gen hoogstens een vergoeding voor reiskosten en andere on kosten en, in het geval van de SGP, na afronding van hun aktiviteiten nog een klein ex traatje. Bij de vele tientallen adviesbu reaus. commissies, projectgroe pen en andere instanties die de regering adviseren, wordt aan zienlijk royaler met de geld buidel gezwaaid. Er zijn de vaste clubs als het Centraal Planbureau, het Sociaal-cultu reel Planbureau en de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Er zijn talloze adviesraden en commissies, vaak bemand met toch al fors verdienende wetenschappers, die voor dat advieswerk vet worden betaald. In die laatste sector is de over heid inmiddels ook flink aan het snoeien. Tal van advies clubs zijn al opgedoekt of gaan verdwijnen. Op de kosten van bij voorbeeld de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid wordt echter niet meer dan drie procent bezui nigd. Dat steekt de mensen van de politieke bureaus behoorlijk. „De regering beschikt nu al over veel me* r politieke ad viesorganen dan de politieke partijen. Als dit doorgaat, dan zou je die verschillen drama tisch versterken. En dat is niet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6