IQ BOTTERHAM 11 WK DE JONG: Een plezierige vakantie toegewenst... Het gelijk van de huisarts in de Cyanamid- affaire Russisch gezelschap voor Navo- eskader k 4 5ui veringsschap trijgt 'sober' ebouw Vier VOC'ers in landen- wedstrijd J Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 23 juli 1983 Werknemer - üe vrezen dat de arbeidsom standigheden op het werk schade opleve ren voor hun gezondheid, mogen buiten de bedrijfsgeneeskundige dienst om een huis arts raadplegen. Dat is het gevolg van een uitspraak van het Centraal Medisch Tucht college tegen huisarts De Jong, in de ge ruchtmakende Cyanamid-affaire. De Rotterdamse arts onderzocht werkne mers van het bedrijf Cyanamïd en -• /erd prompt door de inspecteur voor de volks gezondheid voor het medisch tuchtcollege gedaagd, omdat hij zijn bevoegdheden te buiten zou zijn gegaan. Het opmerkelijke is nu dat de huisarts als grote overwinnaar uit de procedure naar voren komt. Huisarts Dik de Jong: in feite toch gelijk gekregen. coni i bij j de jdetï han- rden 'gen aden, [otterdam Dik de Jong (36) spreekt in zijn bovenwo- ïing aan de Rotterdamse Dahliastraat met zeker leed vermaak over de Cyanamid-affaire. „Ik heb de sfeer van iawe-jongens-krenten brood tussen het bedrijfsleven, ar- eidsinspectïe en volksgezondheid doorbroken en moest toert; laarvoor worden gestraft. In plaats daarvan heb ik ge- met ijk gekregen van het medisch tuchtcollege en in hoger uit- éroepvan het centraal medisch tuchtcollege. Ik vind judéi lat goede uitspraken. De aanklacht van Buysert en Vo- ft T7ti- otale jr er aan Dor- •deel de ver- dé bias- van, elenzang heeft uiteindelijk tegen hen gewerkt. Het al- eenrecht van de bedrijfsartsen is doorbroken. Werkne- aers hebben nu recht op een second opinion.1' iuysert en Vogelenzang: twee namen die in het gesprek met uisarts de Jong met de regelmaat van de klok terugkeren. En erbazingwekkend is dat natuurlijk niet. Want de inspecteur oor de volksgezondheid L.C. Buysert en de hoofdgeneeskundi- e van de arbeidsinspectie J.E. Vogelenzang spelen een op zijn linst opvallende rol in de hele affaire. ■ving dat; deröJ eken ver- 2den r ja- leefi lijké drijf het, |Alleenrecht bedrijfsarts doorbroken' schrijft de arts in het rapportje dat hij op verzoek van de werk nemers naar de Industriebond FNV zendt, „het gaat slechts om een signalerend onderzoek". Hij voegt daar nu aan toe: „Ik had noch de kennis, noch de middelen om een echt onderzoek te houden." Via de industriebond komen de onderzoeksresultaten in de krant en op dat moment wordt de aandacht van de arbeidsin spectie op de affaire gevestigd. Alleen richtte die aandacht zich niet op het bedrijf, zoals men zou verwachten, maar op de on derzoekende huisarts. „Het leidde uiteindelijk tot een klacht bij door Richard Stomp foto: Jaap Rozema het medisch tuchtcollege door de inspecteur voor de volksge zondheid, in samenwerking met de arbeidsinspectie." Oftewel: een arts constateert dat er in een bedrijf mogelijk iets mis is met de arbeidsomstandigheden en prompt proberen de inspecterende instanties deze arts aan de schandpaal te nagelen. Inschuldig iet begon allemaal zo onschuldig, daar in de sporthal van Ro- enburg. Dik de Jong raakte boven een bakje koffie in gesprek aet andere sporters. „Gewoon, zoals dat zo vaak gebeurt", zegt Ie Jong. „En zoals ook wel vaker gebeurt, kwam het gesprek op et beroep. D*r ontstond toen een wat plagerige sfeer, zo van: e dokters, daar deugt nfets van." n op dat moment, in die Kozenburgse sporthal, boven dat bak- aekoffie —puur toevallig dus— vertellen werknemers van Cy- namid aan huisarts D. de Jong over de giftige stoffen waarmee ij omgaan en de lichamelijke klachten waar veel werknemers lee rondlopen. „De bedrijfsartsen zeggen dat het van het roken lomt en van het laat naar bed gaan", spotten de gesprekspart- ge- ers van de huisarts. hndat de klachten vrij ernstig lijken, stemt De Jong erin toe èlf enkele werknemers te onderzoeken. Op verzoek van hen ?erd semt hij geen contact op met de bedrijfartsen. „Daar hadden in, ie werknemers geen enkel vertrouwen meer in", verklaart de- Ze its. een te resultaten van het onderzoek zijn verontrustend. „Maar", tiet- Verrassing „Die rol van de arbeidsinspectie is heel vreemd", vindt ook De Jong. „Herhaaldelijk waren klachten over het bedrijf ingediend bij de arbeidsinspectie. Die kwam dan wel 'bij verrassing' op be zoek, maar dronk eerst een kopje koffie op het bedrijf. In die tijd kon een baas de fabriek doorgaan om de nodige aanpassin gen te plegen. Dan is het natuurlijk helemaal niet gek dat een inspecteur niets vindt." „Opmerkelijk is het dat Vogelenzang altijd stelde dat er in het bedrijf niks aan de hand was. Zelfs nadat een onderzoek van TNO uitwees dat er wel het een en ander mis was, bleef hij vol houden dat alles in orde was. Hij ontkende gewoon het bestaan van dat TNO-rapport." De Jong interpreteert die houding als volgt: „Ik denk dat het een beetje een persoonlijke kwestie is bij Vogelenzang. Hij voelt zichzelf aangesproken. Immers als de geneeskundige dienst niet goed heeft gewerkt, had de arbeidsinspectie, die met het toezicht op de geneeskundige diensten is belast, dat natuurlijk moeten constateren." „En ja. hoe werkt zoiets, de arbeidsinspectie rijdt door de Botlek heen, wordt bij alle bedrijven zeer gastvrij onthaald. Het gevaar is natuurlijk groot dat ze door het bedrijfsleven wordt inge pakt..." Vraagtekens zet De Jong ook bij de rol van de inspecteur voor de volksgezondheid. „Eigenlijk had die inspecteur moeten zeg gen: joh, arbeidsinspectie, je hebt boter op je hoofd! Doe daar iets aan, ga in dat bedrijf kijken hoe de toestand er werkelijk voor staat." Maar ook de inspecteur voor de volksgezondheid L.C. Buysert keerde zich slechts tegen de dokter die de zaak aan het rollen bracht. Openbaarheid „Ik denk dat de beide instanties de zaak verkeerd hebben inge schat. Ze hebben gedacht: we zullen als dokters onder elkaar de zaak wel regelen, Maar ze hebben zich niet gerealiseerd dat de pers er zo actief op zou springen." Dat blijkt ook wel uit de overwegingen van inspecteur Buysert tijdens het hoger beroep. Daar zegt de inspecteur voor volksge zondheid letterlijk: „de gang van zaken ter zitting (van het me disch tuchtcollege, red.) werd sterk beïnvloed door de sfeer waarin deze zaak werd behandeld: door de arts de Jong met pu bliciteit omgeven... en extra geaccentueerd door de openbaar heid van de behandeling." Op de bovenverdieping in de Dahliastraat heeft De Jong een dikke multomap gevuld met de correspondentie in de affaire Cyanamid. Hij laat zien dat de aard van de klachten tegen hem wel drie keer veranderden. „Allereerst verweet men mij dat ik de namen van de onderzochte werknemers niet wilde noemen, daarna heette het dat ik als externe arts de werknemers niet mocht onderzoeken en tenslotte viel men de kwaliteit van mijn rapport aan." Op dat laatste punt kregen de Vogelenzang en Buysert gelijk van het centraal medisch tuchtcollege. De Jong kreeg een waar schuwing in het vervolg zorgvuldiger te werk te gaan. „Maar ik heb altijd al gesteld dat mijn onderzoek slechts bedoeld was als signaal", zegt de arts laconiek. „Ik heb dan ook met het gevoel dat ik de zwarte piet heb gekregen. Ik denk dat de arbeidsin spectie en de inspectie voor de volksgezondheid veel meer scha de hebben ondervonden dan ik", besluit de Rotterdamse arts. voslen elf miljoen tordrecht Het zuiverings chap Hollandse Eilanden en Vaarden uit Dordrecht wijst ie. kritiek van de hand over ie besteding van elf miljoen iulden voor nieuwe huisves- tfig. Het schap reageert hïer- aee op vragen van statenlid l P.R.M. Steegh PSP/CPN/PPR), die deze aak deze week schriftelijk •oorlegde aan gedeputeerde ■laten. Steegh had uit het RN ernomen dat twee van de bij- n vijf miljoen gulden van het verschot in '62 wordt uitge- en aan het nieuwe kantoor, ten vraag waarop gedeputeer- :e staten volgens mr, B.J. )puwes, hoofd algemene za- *cn van het zuiveringsschap, sn ontkennend antwoord zal leven. Het overschot gaat naar njn zeggen met naar het kan- j>orpandt maar draagt ertoe bij 'at de tarieven voor de water zuivering minder zullen stij- jpn dan aanvankelijk was ge- hcht Douwes verwacht dat effect hiervan al in 1984 merkbaar zal zijn. „Bij de jaeeijarenbegroting tot en met '387 houdt het algemeen be- taur rekening met een jaar- stijging van de tarieven «et 7 procent, Waarschijnlijk «innen we al voor 1984 met lager percentage vol- verklaart hij. Het defi nitieve percentage blijft echter ^bekend in afwachting van te eerstkomende begroting, vat het algemeen bestuur kort V» .,^en in principe besloot elf k - tojoen gulden uit te trekken fwr de nieuwe huisvesting, volgens Douwes los van vjjentuele overschotten. Het todige onderkomen aan de Nations weg wordt per vier- tente meter gehuurd van een terzekeringsmaatschappij en 3volgens een berekening van zuiveringsschap aanzien- duurder dan een eigen tod. Hoeveel het 'eïgen'huis- ^stingsplan uiteindelijk zal kosten, kan Douwes nu niet zeggen. De genoemde miljoen zijn naar zijn me- slechts een voorlopige in- jicatie. Dit in afwachting van 1 ft definitieve plan. Bén van de twee Russische sleepboten,die vrijwel gelijktijdig met het Navo-eakader in Rotterdam arriveerde. Het Navo-eskader van zes fregatten en jagers, dat langs de Parkkade is afgemeerdheeft gezelschap van een Russische zeesleper, die schuin aan de overkant, ligplaats heeft gekozen aan de Wilh elm inaka de. De aankomst van de Amerikaanse, Canadese, Engelse, West- duitse, Portugese en Nederlandse oorlogsbodems viel vrijwel samen met die van de sleepboot Hector, Een ander Russisch schip, de veel grotere Union, was al een dag eerder in Rot terdam gearriveerd. Deze sleper is gistermiddag vertrokken. De Hector kiest zee omstreeks dezelfde tijd als het eskader van de Standing Naval Force Atlantic, de permanente vloot- eenheid van de Navo in het oostelijke deel van de Atlanti sche Oceaan. De Wilhelminakade is ten opzichte van de Parkkade de dichtst bijzijnde ligplaats voor zeeschepen. De afstand be draagt slechts enkele honderden meters. Het is niet ongewoon dat manoeuvres van Navo-vlooteenhe den worden gadegeslagen door met veel elektronische appa ratuur uitgeruste Russische vissersschepen of door vliegtui gen met opsporingsapparatuur. Ook de twee Russische zee slepers aan de voormalige Holland Amerika Lijn-pier waren voorzien van opvallend veel antennes, een bos van metalen sprieten op de brug! In het Rotterdamse poli tieke klimaat is een vol strekte windstilte inge treden. Heel wat raadsle den zijn met vakantie en het is de vraag nog maar of er voldoende thuisblij vers over zijn om de raad van donderdag te kunnen laten doorgaan. Je vraagt je af of onze lo kale politici op hun va kantiebestemming nog even aan Rotterdam kun nen denken. Zo'n periode van afwezigheid is bij uitstek geschikt om even afstand te nemen en te proberen in alle objecti viteit voor jezelf de ba lans op te maken. Zou Johan Henderson, de eerste man van de PvdA- fractie, zich daarbij ge lukkig voelen Het is nauwelijks mogelijk. Je kunt na het afsluiten van het eerste 'seizoen' niet zeggen, dat de met 'klein links1 gesloten coalitie een onverdeeld succes is. Het raadswerk heeft zwaar te lijden gekregen van de boycot van het raadscommissïewerk door VVD, CDA en SGP. De voorbereiding van de besluitvorming in de raad functioneert niet goed meer. De sfeer tij dens de raadsvergaderin gen is geladen. Maar goed, die dingen kun je nog aan VVD en CDA wijten. Henderson zal zelf meer pijn voelen over de concessies, die hij al aan 'klein links' heeft moeten doen. Henderson zal zich ongetwijfeld de keren herinneren, dat PPR/PSP en CPN de PvdA in de steek lieten en rustig met de opposi tie meestemden. Je moet vaststellen, dat 'klein links' gewoon zijn eigen gang gaat. Het eet van twee walletjes. Roel van Veldhuizen en Els Boxhoorn kunnen heel wat geruster op va kantie. CPN en PPR/PSP hebben een best jaar achter de rug. Het gaat zoals zij zich dat hebben voorgesteld. Ze laten de PvdA de hoogste p«js betalen voor hun steun en als iets echt niet binnen hun principes past, laten ze de socialisten even ge makkelijk vallen. Ze sla gen er in hun wippositïe uitstekend uit te buiten en hun enige zorg zal zijn de grens tussen het moge lijke en onmogelijk heel zorgvuldig in de gaten te houden. Je moet net niet zo overdrijven, dat het de PvdA tc gortig wordt. Wim Baggerman en Ber- tus Bohré zullen hun overpeinzingen met een minder gerust hart af sluiten. Hun boosheid was terecht: je kunt VVD en CDA niet zomaar ne géren. Het boycotten van het raadscommissïewerk was een logische reactie en practïsch ook de enig mogelijke. Maar als je nu over de afgelopen tien maanden terugkijkt: is er dan enige reden tot vol doening De opzet is ge slaagd: het is gans duide lijk dat het werk in de raad wordt gefrustreerd: er is aangetoond dat de medewerking van VVD en CDA met name voor het college van burge meester en wethouders van wezenlijke betekenis is en die inbreng moet het nu ontberen. Maar geeft deze uitkomst voldoening Baggerman en Bohré zullen veel eer der af te rekenen hebben met hun frustratie dat de operatie geslaagd is, maar de patient overle den. De actie van VVD en CDA begint zich ook te keren tegen VVD en CDA: ze staan buiten spel. En wat zal Roel den Dun nen denken als hij zich een poosje terugtrekt. De wethouder voor de haven is de architect van dit college, van deze coalitie en daarmee de eerst ver antwoordelijke voor dit politieke rot klimaat. Wethouder Joop Lin thorst mag dan tegen woordig wel als de stra teeg van het college wor- den aangemerkt, het wa ter van de zee wast niet uit, dat Roel den Dunnen nog altijd de lijsttrekker van de PvdA is. Zal Roel onbekommerd genieten Men mag het hem toewensen, want hij heeft het de afgelopen maanden druk genoeg ge had. Maar het zou toch meegenomen zijn als hij met een idee thuiskomt dat tot een meer normale werkwijze in de raad zou kunnen leiden. Want dat begint de in de lokale politiek geïnteres seerde burger in Rotter dam zich toch af te vra gen: hoelang duurt dit nog? Wat gaat ieder van die hoofdrolspelers on dernemen om aan deze onmogelijke toestand een einde te maken? Johan Henderson (PvdA) zal zich onge twijfeld afvragen hoe lang hij met 'klein links' moet doorgaan. Tot het eerstvolgende conflict? Tot de behandeling van de begroting in decem ber? Het begint tot de partij kringen door te dringen, dat de gang van zaken gevaarlijke effecten be gint te krijgen. Zowel in de links intellectuele kring als aan de basis in de wijken dringt het be sef door, dat Rotterdam in een heel moeilijke pe riode gewoon .slecht be stuurd wordt. Dat leidt tot vervreemding van de politiek. De Centrumpar tij groeit niet doordat Rotterdammers racisti sche ideeën aanhangen, door Koos de Gast maar omdat ze hun ver trouwen in de oude poli tieke partijen beginnen te verliezen. Kiezers, die altijd op de PvdA hebben gestemd, hebben dat niet gedaan om hun partij op te hangen aan 'klein links'. In wezen kunnen Bagger man en Bohré zich dat als woordvoerders van VVD en CDA ook aan trekken. Zo langzamer hand wordt de vraag dringend wat zwaarder weegt: prestige of het be lang van de stad. Het is geen schande een actie op te geven omdat je ver stand iaat prevaleren bo ven boosheid. Dat is geen kwestie van buigen voor de PvdA, maar van 'de wijste zijn'. En Den Dunnen: zou hij de moed hebben zijn col lega-wethouders voor te stellen om naar zijn frac tie en gewestelijk be stuur te gaan met de boodschap: en nu om de tafel met VVD en CDA, anders kappen we er als college mee. Zó willen we deze vier jaar niet verder door.... We zullen nooit weten hoe die vakantie-mijme ringen uitvallen. Geluk kig maar, want ze beho ren bij het geheim van het vakantïevieren. Maar je kunt je wel voorsteilen hoe het in september gaat als ze allemaal weer thuis zijn. Henderson onderneemt niets, want bij gebrek aan onderlinge solidari teit moet je naar buiten toch solidair blijven. Van Veldhuizen en Box hoorn gaan gewoon door de grenzen te verleggen waar dat maar enigszins mogelijk is. Baggerman en Bohré hebben A gezegd en VVD en CDA gaan door tot en met de Z, waarmee zo on geveer nog drie jaar ge moeid zal zijn. En Den Dunnen en zijn collega's houden zich stil, want over drie jaar wil len ze weer wethouder worden. Rotterdam Vier spelers van VOC zijn geselecteerd voor het Nederlandse cricketelftal, dat dit weekeinde in Deventer twee wedstrijden tegen Dene marken speelt. De gekozen VOC'ers zijn wieketkeeper René Schoonheim, Rob van Weelde, Robert Lifmann en Ron Elferink. De selectie van dertien spelers bestaat voorts uit Dick Abott, Diederik Visee en Huib Visee (allen HBS). Steven Lubbers, Paul-Jan Bakker en Reinier van Es (al len Quick), Peter Entrop en Mark van Heyningen (beiden HCC) en Job Werle (Konink lijke UD).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 11