COMMENTAAR Bladluis trekt spoor van vernieling Zigeunervereniging trekt aanklacht in Werkelijkheids zin 'Boekhoudkundige trucs van overheid' tW' JmÊÉȧ811 SIJTHOFF PERS Onjuist beeld toegegeven K.OU'1 <.HH> VAN POOI /h-limji T*T AUTHENTIEK Johamohoeve 300 jaar oude boerderij Topambtenaren kritisch over financieel beleid Actiegroep slaags met militairen In t najaar acties van ambtenaren Incidenten bij Armeens wereldcongres Armeniër aangehouden in Almelo Brinkman kritiseert Holland Festival Rotterdams Nieuwsfciac za'erdag 23 juh 1982 SOMS LIJKT het alsof er in ons land weinig of niets echt ver andert. Wie een oude krant of een reeds lang niet meer ac tueel tijdschrift leest, vindt daarin immers vaak bewijzen, dat er over zaken, die nu de aandacht opeisen, toen ook al uitvoerig werd gediscussieerd. In een enkel geval is er een kleine decorwisseling geweest of verschillen de gehan teerde cijfers van nu enigszins van destijds. Maar de argu menten zijn veelal gelijk en de resultaten (of wat daarvoor door moet gaan) meestal ook. De geschiedenis herhaalt zich of, wat nog vaker het geval is, ontwikkelt zich zo traag, dat er van herhaling niet eens gesproken kan worden: er is tussen toen en nu in feite niets wezenlijks gebeurd. ONGEVEER EEN JAAR geleden pleitte de socialist mr Flip de Kam in 'Socialismeen Democratie', het maandblad van de Wiardi Beekman Stichting, voor een meer effectief, een meer realistisch economisch beleid. In het voetspoor van de Tilburgse hoogleraar prof- dr. D. S. J. Schouten, die kort tevoren een nogal omstreden plan had gelanceerd, dat aangaf hoe wij volgens hem uit de huidige economi sche problemen zouden kunnen geraken. Het zou, een voudig gezegd, er op neer komen, dat tegenover de nood zakelijke kostenmatiging, de consumptieve bestedingen op peil zouden worden gehouden door een compenseren de belastingverlaging. BEHALVE KRITIEK op het falend financieel-economisch be leid van een aantal elkaar opvolgende kabinetten en het was duidelijk, dat daarmee ook kabinetten werden be doeld, waarin politieke geestverwanten van de auteur zit ting hadden gehad bevatte De Kams artikel ook de me ning van ter zake deskundigen. Zo citeerde hij onder an deren de directeur-generaal van de rijksbegroting, dr. L. J. C.M. Le Blanc en de president van De Nederland- sche Bank, dr. W. F. Duisenberg, die het er over eens wa ren, dat een belangrijke oorzaak van het falend econo misch beleid de volstrekt onvoldoende budgettaire disci pline van de overheid was. Precies een jaar later zou een onder voorzitterschap van dr. Le Blanc opererende amb telijke werkgroep dit in een gisteren openbaar gemaakt rapport herhalen: sinds de jaren zeventig hebben kabinet ten een chaos gemaakt van het uitgavenpatroon van de overheid. Richtte het besluitvormingsproces zich meer op symptomen en op politieke presentatie dan op daadwer kelijke sanering van de collectieve uitgaven. TERUG NAAR mr De Kam, die ditmaal in Economisch-Sta- tistische Berichten opnieuw zin voor de werkelijkheid de monstreert in een artikel over de werkloosheid in ons land. Hij gaat daarin in op de oorzaken, die hebben geleid tot het aantal van 820.000 werklozen en werpt de vraag op, welke oplossingen te bedenken zouden zijn om dit giganti sche probleem te lijf te gaan. Dat hij daarbij geen optimis tisch toekomstbeeld weet te schetsen zal niemand verba zen. Het is ai vele malen ook in deze kolommen be toogd, dat ook het door sommigen als enige oplossing be schouwde instrument van de arbeidstijdverkorting, ontoe reikend zal blijken. Terwijl de door De Kam genoemde al ternatieven om het arbeidsaanbod te verkleinen om poli tieke of praktische redenen ook nauwelijks als een bijdra ge aan de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk kun nen worden gezien. DESONDANKS ZIJN die als mogelijkheid aangegeven maat regelen, zeker uit de mond van een auteur met deze poli tieke achtergrond, interessant. De Kam schrijft namelijk letterlijk: „...kan worden gedacht aan een grotere onder wijsdeelneming, verlenging van de militaire dienstplicht, afvloeiing van werknemers via regelingen voor vervroegde uittreding en bij arbeidsongeschiktheid, bevordering van remigratie van buitenlandse werknemers, stimulering van emigratie van de autochtone (potentiële) beroepsbevol king en ontmoediging van het aanbod, bij voorbeeld door belastingverzwarïng voor tweeverdieners". Zoals gezegd, ook daarvan verwacht de auteur evenwel geen wonderen, zodat hij aan het slot van zijn artikel dan ook tot 'de een voudigste oplossing' komt. Wij zouden de doelstelling 'volledige werkgelegenheid* moeten schrappen. Maar, voegt De Kam daaraan toe, wie durft voor deze oplossing te kiezen WIE VAN MENING is. dat het bovengenoemde probleem de grootste klus is» waarvoor het kabinet-Lubbers zich ge steld ziet, zou daarin wel eens gelijk kunnen hebben. Heeft trouwens de premier, in een recent interview in het CDA- partijblad, niet zelf gezegd, dat wij 'in een hachelijke crisis situatie' verkeren? Daarom ook is het in de afgelopen week enkele malen gesignaleerde speculeren op een mo gelijke breuk tussen de coalitiepartners van nu en het voorspellen van toekomstige regeringscombinaties niets meer dan verbaal politiek gejongleer, dat beter achterwe ge kan blijven. Omdat het een oplossing van de echte pro blemen zeker niet naderbij brengt. Ter onderstreping daarvan nog een citaat uit het ESB-artikel van mr De Kam: „De onmacht van de overheid heeft overigens geiet op de magere alternatieven die worden aangedragen door de oppositiepartijen weinig van doen met de politieke kleu ren van het zittende kabinet". Woorden, die reëler klinken dan het genoemde koffiedik kijken. Die daarom bij het aanpakken van de hierboven geschetste problemen ook beter op hun plaats zijn dan politiek-geladen emoties, die het zicht op de realiteit slechts vertroebelen. DE BRUIJN Wageningen De bladluis heeft dit jaar een spoor van vernieling door de sparrebos- sen en het stadsgroen getrok ken. Door de zachte winter konden de 'stammoeders* van het nieuwe luizenvolk ai vroeg in het voorgaar aan de voortplanting beginnen Te gen de tijd dat hun voor naamste vijanden, de lieve heersbeestjes, in actie kwa men waren de luizen niet meer te verslaan. Gevolg, vrijwel doorzichtige dennebossen en kale loofbo men. Op de Hoge Veluwe zijn vooral de grove dennen het slachtoffer geworden Alleen de nieuwe scheuten dragen nog naalden Het oude hout is kaal In de stad hebben met name de linden veel last van de luizenplaag gehad Nog voor de zomer begon, was veel van het jonge groen al aan het verkleuren om tenslotte af te vallen Volgens »r J Koltinga van het Wagenmgse Rijksinstituut voor onderzoek in de bos- en landschapsbouw zitten ook de eiken behoorlijk onder de bladluis „Getukkig leidt aan tasting zelden tot sterfte van de boom. Maar een luizenplaag put het bomenbestand uit. De groei staat stil En door die verzwakking bestaat er een grotere kans op andere ziek ten". Bladluizen zijn er m duizen den variëteiten In Nederland komen een paar honderd soor ten voor. Alle hebben ze in de verlengde onderlip een soort zutgbuis, die ze op een sappig plekje in een plantendeel ste ken, Veel moeite hoeven ze daarna meestal met te doen, het plantesap perst zich door de hoge druk vanzelf in de zuigbuis. Nadat de luizen er hun portie voedingsstoffen uit hebben gehaald, wordt het sap omgezet m honingdauw en druppelsgewijs weer afgeschei den Luizen zijn gulzige drinkers Ze moeten wel, want als ze niet elke dag hun eigen ge wicht aan eiwit binnen krij gen. lukt het niet met de voortplanting En die is feno menaal Ooit is eens berekend dat als alle nakomelingen van een bladluis in leven zouden blijven, hun totale gewicht na een jaar gelijk zou zijn aan dat van 600 miljoen mensen Een schrikbarende gedachte: het is maar goed dat het lui- zenleven door vele gevaren wordt bedreigd. Behalve lieve heersbeestjes spannen ook wespen, vliegen en veel vogel soorten zich m om de iuizen- populatie binnen de perken te houden Om van de mens met zijn spuitbus nog maar met spreken. Toch ts de systematische be strijding van bladluis geen eenvoudige zaak- In de eigen tuin kan men het vaak af met huismiddeltjes brandnetel water bij voorbeeld maar op grote schaal ts dat ondoenlijk Bespuiten met gif is makkelij ker en geeft uitstekende resul taten, maar is weer schadelijk voor het milieu, omdat niet al leen de luis maar ook zijn na tuurlijke vijanden om zeep worden geholpen. Voor siadsgroen is onlangs echter een methode ontwik keld die bladluis doeltreffend tegengaat In aangetaste bo men worden een paar gaatjes geboord waar mseeticidepRie tjes ingaan Het gif wordt via de sapstroom verspreid en doodt vervolgens de luizen „Het is geen goedkope ma nier", vertelt Koltinga, „maar het werkt prima De boom is na verloop van tijd vrijwel schoon" Veel plantsoenen diensten werken al met de gif- pilletjes. „De aantasting in stedelijke gebieden is overigens met zo'n romp als m de bosbouw" aldu- ir. Koltinga „Of de groei vpn een stadslmde een jaar stil staat, maakt niet erg veel uit Maar m de bosbouw hebben bomen een economische waar de Die sparrebossen staan er voor de houtproduktie Daar om is er sprake van aanw s-. verlies Maar we zijn nog niLt zover dat we dat al in geld hebben omgerekend" Amsterdam Van de zigeunervereniging ROM hoe ven geen maatregelen meer te worden genomen tegen de Utrechtse officier van justitie mr. M. A. A.van Ca- pelle. De ROM neemt genoegen met een verklaring van de officier over zijn verhaal in het Tijdschrift voor de Politie. Van Capelle zegt dat hij niet de indruk heeft willen wek ken, zigeuners als crimineel te Amsterdam Een groep van zestien Poolse zigeuners heeft gisteren de vice-presi dent van de rechtbank in Amsterdam in een kort ge ding tegen de staat ge vraagd, Nederland niet te worden uitgezet in afwach ting van hun beroep tegen die uitzetting. De zigeuners verblijven sinds 1 juni ille gaal op een terrein bij Am sterdam en willen als vluch teling worden erkend. Uit angst te worden opgepakt, was op het kort geding al leen hun advocate aanwezig. Ze vertelde, dat de groep uit Polen was gevlucht na anti- zigeneurrellen in hun woon omgeving. Volgens de land sadvocaat neemt de Poolse overheid voldoende maatre gelen tegen die discrimine rende acties en is in andere streken van het land geen sprake van geweld tegen zi geuners. Verder wees hij er op, dat de groep niet naar Polen wordt gestuurd, maar naar België. Dat land is volgens hem ver plicht de vreemdelingen op te nemen, omdat zij over een visum beschikken, dat is verleend door die Belgische ambassade in Warschau, Dc Polen zijn sinds juni drie maal naar België uitgewe zen, maar kwamen telkens terug. De laatste maal zou de groep door België zijn te ruggestuurd, „Dit ping-pon- gen met mensen vind ik maar uiterst vreemd", zei de vice-president van de recht bank. willen bestempelen Hij geeft toe, dat het rapport 'Niet alle zigeuners spelen mooi viool' van de gemeente Epe, dat hij in het tijdschrift onderschreef, een onvoldoende onderbou wing is voor welke generalisa tie ook De ROM diende na de publi- katie bij de hoofdofficier van justitie in Utrecht het verzoek in, een oordeel te geven over de 'strafwaardigheid* van de uitspraken van Van Capelle Mr. R. A. M. Behhng, woord voerder van het openbaar mi nisterie ir« Utrecht, zegt blij te zijn met het intrekken van de klacht „Ik zou het erg jammer vinden als onnadenkendheid of een betreurenswaardige fout strafrechtelijke gevolgen zou hebben. Voor nuj was dui delijk, dat Van Capelle zijn verhaal wal overhaast had ge schreven" Mr. Van Capelle is nog geen jaar officier in Utrecht Vol gens Behhng was het nog maar de vraag of een aan klacht tegen zijn collega gevol gen zou hebben „Wam laten we wel zijn, het verhaal was met racistisch. Evenals de op stellers van het rapport schreef Van Capelle, dat niets zou zijn opgelost met het uit Nederland zetten van de zi geuners" De zigeunerveremgmg ROM zal ook geen rectificatie meer eisen van het verhaal van de officier De ROM volstaat met het verzoek om in een volgend nummer een verhaal te plaat sen, dat een meer genuanceeij beeld van de zigeuners geeft Om technische redenen zal in het eerstkomende nummer al leen maar de verklaring van de Utrechtse justitie staan waarin afstand van de strek king van de eerdere publicatie wordt genomen. De ROM wil nog wel een on derzoek naar de strafwaardig heid van het rapport van de gemeente Epe. ADVERTENTIE A fa carte restaurant Zalen voor recepties en Barbecue party's 's-Gravenweg 347 Capelle a/d IJssel Telefoon 010-503800" Den Haag De Nederlandse regering gaat bij het opstel len van de begrotingen nog steeds uit van te optimisti sche verwachtingen over de economische groei. Daardoor ontstaan elk jaar weer pro blemen als blijkt dat de wer kelijke ontwikkeling achter blijft bij de verwachtingen. Om dat te voorkomen zou voorzichtiger geraamd moe ten worden. Dat zei drs. Bart le Blanc, di recteur-generaal voor de rijks begroting, gisteren bij de pre sentatie van een rapport van de 'studiegroep begrotings ruimte'. Le Blanc is voorzitter van deze groep topambtenaren van diverse ministeries, de Nederlandsche Bank en het Centraal Planbureau. De ge middelde jaarlijkse groei van de economie met anderhalf tot twee procent, op basis waar van eind vorig jaar het regeer akkoord is vastgesteld, noem de Le Blanc 'niet behoedzaam' Hij bestreed dat uit het rapport van de studiegroep kritiek op bepaalde ministers of kabinet ten gelezen kan worden. De kntiek is volgens Le Blanc ge richt op het hele Haagse cir cuit van politici, ambtenaren, adviesorganen en belangen groeperingen. Le Blanc zelf verdwijnt binnenkort uil dit circuit. Hij krijgt een topfunc tie bij het bankiershuis Van Lanschot, De studiegroep stelt vast, dat ui de komende jaren voor pijnlijke keuzen staat De ftnanciïe problemen zijn te lang verdoezeld met boek houdkundige trucs en lasten verzwaringen. die niet ais een- te bezuinigingen ge2ien kun nen worden Le Blanc wees erop, dat de collectieve uitgaven nu al 75% van het nationaal inkomen op slokken Om dat terug te drin gen zijn harde maatregelen nodig, zoals het beperken van de sociale uitkeringen "Army out" kwam ook op het wegdek voor. Het was er 's nachts opgekalkt. Tijdens intocht Nijmeegse vierdaagse ■^3' v*a i- - -7 v sa/SU.' v-*wSiïSf?. Nijmegen Sympathisanten van de anti-militaristische wandelgroep 'Is het hier oor log?' zijn gistermiddag tijdons de intocht van de Nijmeegse vierdaagse slaags geraakt met een aantal hoge militai ren. De aanhangers van de actiegroep gaven luidkeels uiting aan hun vreugde, toen de wandelclub de hoofdtri bune passeerde, waarop een vechtpartij ontstond. De Nij meegse politie moest er aan te pas komen om de vechten den te scheiden. De anti-militaristische wan delgroep oogste tijdens de laatste dag veel bijval, maar ook felle reacties uit het pu bliek. Op sommige plaatsen werd de groep van 95 wan delaars met bierblikjes beko geld. Eerder hadden zich tijdens de slotdag van de vierdaagse problemen voorgedaan rond een kraakpand langs de wandelroute. De krakers probeerden een spandoek met de tekst 'Army Out' aan een tros balonnen op te la ten Dit mislukte, waarop de pohtie een poging deed het kraakpand binnen tc komen om het spandoek in beslag te Dit werd verhinderd door een groep krakers, die voor de deur van het pand stond Twee van hen werden aan gehouden en na verhoor weer vrijgelaten Record Een record aantal van ruim 21 000 wandelaars heeft de 67ste vierdaagse uitgelopen Tijdens de laatste dag vielen 241 deelnemers uit. Veel ap plaus kregen de oudste deelne mer, een 89-jange Amster dammer en een groep Poolse studenten uit Krakau ADVERTENTIE Met uw krant naar het Ödanwald: TOUmNGCARREIS NAAR BEERFELDEN Vertrek zaterdag 20 augustua 1983 <M fr* Het door een overweldigend mooi natuurschoon bekende ODENWALD plm 50 km len zuiden van Frankfurt am Mam. Is het doe! van onze 7- daagse luxe tourmgcarreis van zaterdag 20 augustus 1983 tol an mol vrij dag 26 auguatus 1983. Onze standplaats is BEERFELDEN, gelegen aan de zacht fluisterende bron van de rivier de Mumling Het ligt midden In het Odenwald. de schalkamer van moeder natuur en is een stokoud, maar kras plaatsje, vol antiek, oude vak werkhuizen en leuke 3teegjes en doorkijkjes In de omgeving zijn .'reaie wandelroutes uitgestippeld, die langs rijke landerijen, door bossen en voorbij sfeervolle kastelen voeren Gelogeerd wordi In Hotel Odenwald, rustig gelegen slechts 100 meter van het centrum Het beschikt over een groot restaurant, een T V -kamer lees- ruimte, lift en oen zwembad Qp het dak Er is een heerf'k terras en alle ka mers zijn voorzien van douche en tollet ONS REISPROGRAMMA IN HET KORT zaterdag - via de aan trek kelttke Sauariandrouto raar de plaats van be stemming Beerfelden zondag - morgen v«J. middag bezoek aan de bekende abdij van AMORBACH en vervolgens langs de Main naar WITTEN BERG met Iraaio vakwerkhuizen, maandag - dagtocht via de romantische Strasse, Walidurn en de schit terende Taubervallelen naar ROTHENBURG een ommuurde Middeleeuwse stad. nog geheel in oorspronkelijke staat Op de terugw^ nog korte bezoeken aan de stadjes SCHWABISCH, HALL en HEILBRONN dinsdag - ochtend vrij, middagiochi rtaar GUTTEN8ERG met bezoek aan Ridderslot en roolvogelpark alsmede aan een kristal- slijperij woensdag - volle dagtocht naar het romantische HEIDELBERG Bezoek aan de stad mei rondleiding door het beroemde slot Te vens kunt u {voor eigen rekening) een boottocht op de Nec- kar maken die eindigt in Neckarstemach donderdag- ochtend vrij, middagtocht naar het Anton Pieckachtlge, sfeervolle MtCHELSTAQT, waarbij vooral een bezoek aan het poppenmuseum en net oude raadhuis met moeten wor den vergeten vrijdag - vertrek uit Beerfelden De terugreis voert langs een andere - evenzeer mooie route - dan de heenweg Afscheidsdiner tot besluit. De reiasom voor deze romantische reis bedraagl 3lechta ƒ463,- per persoon op basis van volpension en een 2-persoonskamer met douche en toilet. Dus vanat de lunch op de eerste dag t/m het afscheidsdiner op de laatsle dag De toeslag voor ©en 1-persoonskamer bedraagl f 40- Reisverzekering 14 - per persoon 5 - kosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom t 6 - kosten Niet inbegrepen zijn de uitgaven van persoonlijke aard en de eventuele entree's en boottocht Inlichtingen en boekingen telefonisch onder na 070-190602 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) Ol persoonlijk in onze vestigingen Spulstraat 71, Der» Haag (op de hoek van het Spui) of Coolsmgei 67, Rotterdam (t O Stadhuis! POSTBUS 18050 2500 AA VGRAVENHAGE TEL 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) Utrecht De boncLiaad van de FNV-ambtenarenbond Ab vaKabo (240 000 leden} heeft unaniem besloten, in het ko mende najaar acties le gaan voeren tegen de aangekondig de kortingen op de ambtena rensalarissen De bond wacht wel het overleg met minis.lti Rietkerk van Binnenlands? Zaken af. maar verwacht daar weinig van Hel hoofdbestuui zal voor de volgende bonds raad op 16 augustus, een notitie opstellen over mogelijke actie- vormen Als de bondsraad met die plannen instemt, zullen dt. leden worden geraadpleegd De acttebereidheid onder d< leden zou redelijk groot ?ijn De bondsraad verwierp hot voorstel, op Prinsjesdag tegen de regeringsplannen in het ge - weer te komen Deze dag hgt in den lande te gevoelig om tot actiedag uit te roepen, aldus de raad. Lausanne Op het tweede Armeense wereldcongres m het Zwitserse Lausanne heb ben zich gisteren heftige inci denten voorgedaan Op een persconferentie van de organ.- sa toren stortten voorstanders van een gewelddadige oplos sing van het Armeense pro bleem zich op Turkse journa listen cn sleepten hen naar buiten Vervolgens haalden /ij de film uit een camera van de Zwitserse televisie, die het voorval had opgenomen Ver tegenwoordigers van een 'hai de koers' vormden een meer derheid onder de bijna 50 deelnemers Oorspronkelijk waren 200 congresgangers vi r- wacht. De organisator van het congres, de Zwitserse geesttlij ke van Armeense afkomst Ja mes Karnusian, bad vooral op gematigde figuren gerekend Zelf heeft hij /tch uitgespio- ken voor de 'strijd in eikL vorm', hoewel hij het 'bhnae geweld' heeft afgewezen Almelo In Almelo is gister middag een Ai mentor aange houden, die er van wordt ver dacht 14 juli betrokken ie zyn geweest bij de aanslag op een Turkse diplomaat m Brussel De politie arresteerde de man op verzoek van de Belgische justitie Over zijn identiteit cn zijn rol bij de aanslag wil dt. politie mets meedelen RijswijkMinister Brinkman (WVC) heeft kritiek op het Holland Festival Dat hlijkt uit de aankondiging van een ge sprek, dat de minister eind au gustus met het HF-bestuur hebben. Daarbij is niet alle» i de toekomst van het festiv. onderwerp, maar ook 'ktiu- sche geluiden over de aard en wijze van programmering' Aanleiding voor dit gesprek is de ongerustheid van Brink man over onder meer het feit, dat de grote steden Den Haag, Amsterdam en Rotter dam steeds minder bereid zijn om het Holland Festival te subsidiëren. Het ongedekte te kort vormt een grote belasting voor het programmabudget van de komende jaren. Hoe groot dit tekort is, kon het mi nisterie niet meedelen. Verle den jaar was de begroting voor het festival met een half mil joen gulden overschreden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3