4 BINNENLAND Meer vrijheid voor taxi- ondernemers Opheldering over schot op Croes gevraagd BUITENLAND Beroering in Bonn na uitlatingen van Kohl Stone: YS willen over plan-Ortega praten 9Geef vrouwen altijd voorrang bij solliciteren9 Geen spoor van overvallers op PTT-auto Minister wil vergunningenstelsel afschaffen Bondskanselier positief over boswandeling Seychellen laten huurlingen vrij j Landbouwprij zen tot 1985 bevroren Ëmancipatieraad: Scherpere controle Rijnwater 32 miljoen voor restauratie projecten Gezonken schip gelicht Meer vluchtelingen naar Nederland Bemiddelings poging van Arabische Liga Hebron 'gesloten' WEINIG UITBUNDIG EEG gered van bankroet Rotterdams Nieuwsblac saterdag 23 juli 1983 Den Haag De Ëmancipa tieraad vindt dat vrouwen niet alleen voorrang bij solü- Den Haag Fabrikanten zijn vanaf begin volgend jaar ver plicht belangrijke lozingen op het Rijnwater door een be drijfsongeval te melden. Vanaf die tijd geldt een Europese richtlijn waarin die verplich ting is vastgelegd. Dit heeft de Europese Com missie, het 'dagelijks bestuur' van de EEG. meegedeeld in antwoord op vragen van een* Nederlands lid van het Euro pees Parlement, de socialist Hemmo Muntingh. Zowel begin oktober 1982 als de eerste tien dagen van dit jaar moest het Watertransport bedrijf Rijn-Kennemerland de inname van Rijnwater voor de drink waterproduklie staken, omdat de Rijn ernstig was ver vuild. In beide gevallen had den noch de Westduitse en Nederlandse overheid, noch de chemische industrie die de stoffen mogelijk had geloosd, gewaarschuwd. Den Haag Van de tweehon derd miljoen gulden die het kabinet ter stimulering van de werkgelegenheid de komende twee jaar heeft gereserveerd voor stadsvernieuwing en mo numentenzorg, wordt 32 mil joen gulden gebruikt voor res tauratieprojecten. Met de pro jecten waaronder de restau ratie van de Amsterdamse Westerkerk wordt nog dit najaar begonnen. citaties moeten krijgen als ze gelijkwaardig zijn aan. man nelijke collega's, maar ook als ze iets minder opleiding en ervaring hebben Dit staat in het advies van de Ëmancipatieraad over het het concept-emancipatieplan van minister Rietkerk (bin nenlandse zaken). De raad betreurt het dat de minister, bij zijn voorstel om meer vrouwen voor te dra gen voor het burgemeester sambt, geen streefcijfer heeft willen noemen. De Ëmancipatieraad verzet zich fel tegen een voorstel van Rietkerk om mannen voorrang te geven bij soilica- tie naar functies die als tradi- tioneel-vrouwelijk te boek staan: „De ervaring heeft ge leerd dat vrouwen dan uit dergelijke beroepen worden verdrongen. Daardoor zal de toch al zwakke arbeids marktpositie van vrouwen nog verder verslechteren", meent de raad. Op de Waal bij het Gelderse Heilouw is gisteravond het ge zonken binnenvaartschip 'Jirole' met drie drijvende bokken gelicht. Het schip dat twee weken geleden door een duwboot werd aangevaren, is rijp voor de sloop. Bij de werkzaamhe den is woensdag een 41-jarige berger uit Puttershoek om het leven gekomen. De man sloeg overboord en verdronk. Schiphol De politie heeft nog geen spoor van de vier of vijf mannen, die don derdagavond een overval hebben gepleegd op een postauto van de PTT op Schiphol. Evenmin is er iets bekend over de buit. Hoewel enkele malen is geschoten de politic heeft een aantal hulzen gevonden bleef de 38-jarige chauffeur van de wa gen ongedeerd. In de auto werden luchtpostzendingen vervoerd naar een distributiecentrum in Amsterdam. Bij een verkeerslicht op de luchthaven moest de chauffeur stoppen. Hij heeft de politie verteld dat op dat mo ment een gewapende man met een nylon kous over het hoofd in de wagen sprong en hem dwong naar Amsterdam-Noord te rijden. Tijdens die rit trachtte de chauffeur door het geven van lichtsignalen een tegemoet komende PTT-auto te waarschuwen. De overvaller merkte dit en schoot een kogel in de rugleuning van de chauffeur. De chauffeur werd onderweg geblind doekt en geboeid in de laadruimte van de vrachtauto gestopt. In Opmeer eindigde de rit. De Nederlands sprekende overval ler kreeg toen assistentie. Nadat een aan tal containers met postzakken met waar- dezendingen uit de vrachtauto was ge haald verdwenen de overvallers. De chauffeur, die papiersnippers uit zijn wa gen gooide om de aandacht te trekken, werd enkele uren later door passerende politiemannen ontdekt. Den Haag Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) wil meer vrijheid voor taxi- en busondernemin gen door het stelsel van trajectvergunningen en rittoes- temmingsbewijzen in het zakelijke personenvervoer af schaffen. De minister heeft de nieuwe opzet van het bedrijfsmatig personenvervoer gisteren bekend ge maakt. De bewindsvrouw vindt dat de bedrijven die zich bezighouden met het vervoer van personen per taxi en autobus, eenvoudi ger moeten kunnen werken. In het huidige systeem moeten ondernemers in deze bedrijfs tak over een grote hoeveelheid verschillende vergunningen beschikken. Mevrouw Smit vindt het voldoende als een ondernemer een vergunning heeft voor het leiden van zijn bedrijf. Hij moet dan wel kun nen aantonen dat hij betrouw baar, kredietwaardig en vak bekwaam is. Aan die eisen moet een ondernemer nu ook voldoen. In de nieuwe situatie wil de minister de bedrijfstak op een andere manier indelen: openbaar vervoer, besloten au- tobusvervoer en besloten per sonenautovervoer. Op het ogenblik is de branche zo inge deeld: taxi's, groepsvervoer en toer- en ongeregeld vervoer. Ondernemers die in meer dan één van deze drie nieuwe cate gorieën actief zijn, zullen voor elke categorie een aparte ver gunning moeten hebben. De bedrijfsvergunning zal waar schijnlijk worden gekoppeld aan de grootte van het wagen park. Voor het besloten autobusver- voer, zowel binnen Nederland Minister Smit- Kroes als erbuiten, wil de minister de vergunningverlening in eigen hand houden. Omdat het reizi gersverkeer van personenau to's volgens haar sterk regio naal van aard is, overweegt Smit-Kroes de afgifte van ver gunningen hiervoor aan de provincies over te laten. Zij zal haar definitieve standpunt be palen na bestudering van een advies van de commissie Taxi vervoer. De minister wil de nieuwe opzet van het zakelijke personenvervoer in september met de betrokken organisaties bespreken en het plan daarna vastleggen in een wetsontwerp Personenvervoer. In die wet worden ook de financiële en bestuurlijke kanten van het openbaar vervoer vastgelegd. Begin vorige maand maakte de bewindsvrouw al bekend dat zij .de gemeenten met een eigen open baar-vervoerbedrijf voortaan alle financiële ver antwoordelijkheid daarvoor zelf wil laten dragen. De Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging van Transport-Onderne mingen (KNVTO) heeft ver heugd gereageerd op de plan nen van de minister om het vergunningenstelsel af te schaffen. De vereniging zegt het echter jammer te vinden, dat minister Smit-Kroes de toetreding van nieuwe taxi- ondernemers niet wil bemoei lijken. Dit zal volgens de KNVTO wildgroei veroorza ken. Den Haag Nederland zal volgend jaar meer vluchtelingen opnemen. Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft daarvoor een aparte rege ling getroffen. Behalve individuele asiel zoekers, Vietnamese schip breukelingen of gezinsle den van al toegelaten vluchtelingen, gaat het vooral om mensen die hun eigen land al ontvlucht zijn, maar in het nieuwe gastland niet langer wel kom zijn. Oranjestad De aanhangers van Betico Croes de leider van de Arubaanse onafhanke lijkheidspartij MEP hebben minister van justitie Gonzales om opheldering gevraagd over de gebeurtenissen, waarbij Croes drie maanden geleden door een politieman werd neergeschoten. Op Aruba wordt morgen ter ondersteuning van het ver zoek 'gedemonstreerd door de actiegroep '24 april'. De de monstratie dient volgens de initiatiefnemers ook ter more le ondersteuning van Betico Croes, die nog steeds in een ziekenhuis in het Amerikaan- se Miami verblijft. De voor vechter van de Arubaanse on afhankelijkheid werd op 24 april van dit jaar door een po litieman in de buik geschoten tijdens een verkiezingsoptocht. De optocht was door de politie verboden, omdat de Arubaan se oppositiepartij AVP al toe stemming had gekregen voor zo'n tocht. Tijdens een heftige woordenwisseling met de poli tie schoot een politieagent eerst in de lucht en vervolgens op de MEP-leider, Betico Croes verklaarde enkele da gen later dat het schot beslist geen ongelukje was, maar een doelbewuste aanslag. De Arubaanse gezaghebber Pedro Bislip gelaste onmiddel lijk na de gebeurtenissen een uitgebreid onderzoek. De re sultaten van dit onderzoek zijn niet bekend gemaakt. Bislip volstond vorige maand met de mededeling dat Croes de af spraken met de politie heeft geschonden, door ondanks hel verbod een optocht met auto's te houden. diimiiiiiiiiiHiiiitiiiiiiiiiiiifiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiimiiiHiiii Victoria President Albert s René van de Seychellen heeft gratie gegeven aan zes huurlingen die betrokken waren bij een mislukte po- ij ging tot staatsgreep in 1981. In een verklaring uitgege- ven door de regering in 1 Victoria, werd meegedeeld dat de zes, van wie vier ter dood waren veroordeeld, i vanmorgen naar Zuid-Afri- ka 2ouden worden gedepor- teerd. De leider van de couppoging, Mike Hoare, j blijft in gevangenschap. In de verklaring werd ge- i zegd dat de zes huurlingen geprobeerd hadden de link se regering van Albert René omver te werpen omdat ze onjuist waren geïnformeerd en dachten dat hei volk van de Seychellen ongelukkig was en gered wilde worden, j Twee jaren in de gevange- i nis zouden de huurlingen j hebben doen inzien dat dit j niet waar was. =n!liliiliiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiuifii!liiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiif[iiiiiiii[iiiiuiiiiiillllliliiillllrr In geschil Arafat-Syrië Tunis Een verzoenings commissie van de Arabische Liga gaat bemiddelen tussen PLO-leider Jasser Arafat en Syrié. De commissie bestaat uit de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chadli Klibi, de Algerijnse minister van buitenlandse zaken Ahmed Taleb Ibrahi- mi en diens Saoedische colle ga prins Saoed A3-Faisal. Het is voor de eerste maal dat de Arabische Liga officieel tot actie overgaat sinds Jasser Arafat een maand geleden Sy rië moest verlaten. Jeruzalem De Israëlische militaire autoriteiten hebben gisteren de stad Hebron in het bezette deel van Jordanië tot 'gesloten militaire zone' ver klaard. Alleen de bewoners mogen de plaats in- en uit gaan. Deze maatregel werd ge nomen nadat een voor van daag geplande manifestatie van de Israëlische beweging Vrede Nu in het centrum van de stad "om veiligheïdsreoe- nen" was verboden. Doel van de betoging was te protesteren tegen het nederzettmgenbeleïd in de bezette gebieden. Sinds twee weken heerst er grote spanning in Hebron na de moord op een jonge Israëlische student door nog onbekende daders. Bonn Binnen de regerïng- Kohl is beroering ontstaan naar aanleiding van een in terview met de bondskanse lier in de Amerikaanse Was hington Post. In dat inter view geeft Kchl zijn voor zichtige steun aan het infor mele compromis dat de Ame rikaanse en Russische onder handelaars Nitze en Kvitsin- sky vorig jaar in Genève uit werkten in verband met de besprekingen over raketten in Europa. Volgens Kohl moet dit com promis, later de 'boswandeling' gedoopt, opnieuw worden be studeerd om de impasse in de besprekingen te doorbreken De Westduitse minister van defensie, Manfred Worner, momenteel op bezoek in Was hington, verklaarde aldaar dat de uitlatingen van Kohl niet bedoeld kunnen zijn als steun voor dit compromis. Deze overeenkomst, waarop destijds voorzichtig positief werd gere ageerd door Washington, maar die werd verworpen door Mos kou, voorzag in vermindering van het aantal op West-Europa gerichte Russische SS-20's (met elk drie kernkoppen) tot 75, terwijl het westen het aan tal te plaatsen lanceerinrich- tingen voor kruisraketten (ie dere lanceerinrichting telt vier kruisraketten) beperkt zou houden tot 75. In het compro mis werd niet gesproken van de Franse en Britse kernmacht en van de Fershings-II, waar van het westen er 108 in de Bondsrepubliek wil opstellen. Ook Kohl, gisteravond geïn terviewd voor de televisie in de Bondsrepubliek, haastte zich zijn uitlatingen af ie zwakken. Hij bevestigde de steun van de Westduitse rege ring aan het NAVO-dubbelbe- sluit, dat voorziet in statione ring van nieuwe Amerikaanse kern raketten in West-Europa tenzij een akkoord in Genève wordt bereikt. De kranslegging bij het graf van de onbekende soldaat in Warschau, ter gelegenheid van de nationale feestdag in Polen, in het midden, met zonnebril, machthebber ge neraal Jaruzelski. Aan zijn linkerhand de Poolse presi dent Jablonski. Naast de her denking van de communisti sche machtsovername, 39 jaar geleden, werd gisteren ook ruimte geboden om de de opheffing van de staat van beleg te vieren. Uit de gere serveerde houding van de Polen bleek echter dat men zich hierover weinig illusies maakt. Mexico Stad De Verenigde Staten „zijn bereid met Nica ragua te praten" over het voorstel tot multilaterale on derhandelingen dat de leider van de Nicaraguaanse junta dinsdag heeft gedaan. Dit heeft Richard Stone, de specia le gezant van president Reagan voor Centraal-Ameri- ka, gisteren in Mexico-stad ge zegd. Het plan van Daniel Or tega vormt „een goed teken" aldus Stone, die in Mexico be sprekingen heeft gevoerd met minister van buitenlandse za ken Bernardo Sepulveda. De Washington Post citeerde gisteren ambtenaren van het ministerie van defensie in Washington, volgens wie er binnen het Witte Huis een plan is opgesteld dat voorziet in extra steun aan de anti-san- dinistische guerrillastrijders, in de levering van Israëlische wapens aan pro-Amerikaanse regeringen in de regio en in een publiciteitscampagne die de Amerikanen moet duidelijk maken dat zij bedreigd wor den door de Sovjet- en Cu baanse aanwezigheid in Cen traal-Amerika. De speciale commissie onder leiding van Henry Kissinger, die kort geleden werd inge steld met het doel een lange- -termijn-politiek van de Vere nigde Staten voor Midden-A- merika op te zetten, maakt ook onderdeel uit van het tota le plan, aldus deze functiona- Brussel Na drie dagen en anderhalve nacht vrijwel onafgebroken vergaderen heeft de Europese minister raad een akkoord bereikt over het budget 1983 en "84. Op de uitgaven voor vol gend jaar wordt bijna 5,6 miljard besnoeid zodat ze dan nog een kleine 65 mil jard gulden belopen. In de bezuinigingen zit voor ruim een miljard beperking van de landbouwuitgaven. Ver der hebben de ministers de landbouw-uitgaven voor 1984 {42 miljard) verder ge trimd door daarvan 625 mil joen af te pakken en dat be drag in een algemene reser ve te storten. Aldus ontstaat evenwicht tussen de relatief krimpende inkomsten en de alsmaar stijgende uitgaven van de Europese Gemeen schap die voor tweederde deel in de landbouwsector zitten. De bezuinigingsron de is een overwinning voor de landen die momenteel bij de EEG rigoreus willen be snoeien op de uitgaven. Het geat om Duitsland, Enge land, Frankrijk en niet te vergeten ook Nederland. De Europese Gemeenschap ontloopt met deze besluiten zo een overigens waar schijnlijk tijdelijk faillis sement, zo is de mening van deskundigen in Brussel. Het besluit betekent in feite ook dat de Europese land- en tuinbouw volgend jaar al leen op de traditionele prijs aanpassing wegens gestegen kosten mag rekenen wan neer tegelijk evenveel op andere agrarische kosten wordt bespaard. Tegelijk hebben de ministers voor 125 miljoen gulden ruimte geschapen om de neergang in de Europese staalnijver- heid met sociale maatrege len te blijven begeleiden. De rest van het bezuini gingspakket 1984 slaat op rentesubsidies aan de lan den met een zwakke munt, de compensaties aan Enge land en de verlichting voor West-Duïtsland die anders al te zwaar zouden worden aangeslagen. Verder wordt ruim een half miljard gul den gesnoeid in de uitgaven van zowel het sociaal als het regionaal fonds van de EEG. Tenslotte ontdekte men vorige nacht een mee valler van 125 miljoen om dat Engeland hogere btw- ontvangsten verwacht in de loop van volgend jaar. 1983 Over het nu lopende jaar hebben de ministers de tota le uitgaven met 5.575 mil joen moeten verhogen. Dit wegens tegenvallers in de landbouwsector (hogere zui- vel-uitgaven) van 4.473 mil joen. Verder wegens de las ten voortvloeiend uil de compensaties en verlichtin gen die Engeland en West- Duitsland over dit jaar krij gen nog eens 594 miljoen. Tenslotte moest nog 203 miljoen worden verwerkt wegens diverse tegenval lers. Ondanks deze verho ging moet de landbouw op basis van deze besluiten 125 door onze correspondent Jan Werts in Brussel miljoen extra inleveren en de Britten een ongeveer even groot bedrag. Tegelijk heeft men aan de inkom stenkant alle tegenvallers vanaf 1979 tot heden ver werkt, 2ijnde in totaal bijna 1,9 miljard. Het laatste woord is nu aan de leden van het Europees parlement die in oktober en de daarop volgende maanden boven staande bedragen definitief moeten vastleggen. Dit ge beurt in nauw overleg met de ministerraad. Tijdens de budget-marathon van deze week heeft het parlement al te verstaan gegeven hoog stens te willen meewerken aan het veilig stellen van de Europese financien voor het nu lopende jaar, met name ten aanzien van de land bouw. Voor de rest (Britse compensaties) willen de Eu ropese volksvertegenwoor digers eerst testen of de re geringsleiders in Athene op 6 december bijeen werkelijk tot afspraken komen voor een meer gezonde financie ring -'an de EEG. Het is nu voo'" het eerst in 25 jaar Eu ropese historie dat de uitga ven de inkomsten dreigen te overtreffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4