'Pief de Postduif9 gaf niet om luxe, maar wel om paarden ^Vorstelijke merkwaardigheden Op de film in de eeuwig zingende bossen Indiase zanger in Rotterdam Lord Rij veiligheidsrecord mm. mmtsMz Vrijwel lege stal en werkloze trainer na mogelijke fraude En maar lachen Redactie: Joke Korving Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 23 juk 1983 i Koningin Alexandra van Groot-Brittan n ië was een eeuwige laatkomer. De vorstin, die van 1844 tot 1925 leefde, presteerde het zelfs om op haar eigen hu welijk tien minuten na het vastgestelde tijdstip te ver schijnen. Onze koning Willem II (1845-1913) had ook al een merkwaardige gewoonte. Hij schudde hooggeplaatsen zó lang de hand dat ze er naar van werden. De Zweedse historicus Lars Elgklou heeft een boekje open gedaan over vorsten en vorstenhuizen. In de afgelo pen jaren verzamelde de Zweed kleine en grote ge beurtenissen die zich hebben afgespeeld rondom konings huizen. Het boek 'Vorstelij ke Merkwaardigheden' is daarvan het resultaat. Het boek is speciaal bewerkt voor Nederland en België. Elgklou onthult onder meer dat sultan van Marokko Mu lei Abdul Aziz (1878-1943) een eigen miniatuurspoorlijn bezat. Het baanvak had een lengte van ongeveer vijf ki lometer. De twaalf pk loco motief kon alle wagonnetjes van de sultan trekken. De vorst liet daarin vaak zijn hele harem plaatsnemen. In zijn boek wijdt Elgklou Mulei -'"s Abdul Aziz ook een hoofdstuk aan licha melijke afwijkingen van vorstelijke personen. Zo had Anna Boleyn (1507-1536), koningin van Engeland zes vingers aan haar ene hand en Leopold I (1640-1705), Duits-Rooms keizer had een 'sterk vooruitstekende on derlip'. Onder het kopje 'Gezegd over' noteerde de Zweed uit spraken over koninklijke personen. Ook die bekende van Winston Churchill die hij tijdens de Tweede We reldoorlog over koningin Wilhelmina deed. „Zij is de enige kerel in de Nederland se regering. Alle anderen zijn ouwe wijven", zo sprak de Engelse premier. 'Vorstelijke Merkwaardig heden'. uitgeverij Lui- tingh(.37,50 Amitabh Bachchan De Indiase zanger Amitabh Bachchan treedt zondag middag in de Rotterdamse Ahoy op. Het is de eerste keer dat de zanger en film ster, die kort geleden in Engeland voor uitverkoch te zalen heeft gestaan, naar Nederland komt. Bachchan maakte zijn eer ste film in 1969. Geschat wordt dat iedere film die hij heeft gemaakt door zo'n veertig miljoen mensen is gezien. De Indiër zou al twee jaar geleden naar Nederland komen, maar door een on geluk tijdens het maken van een film moest de show toen worden afgelast. Wel of niet naar Zweden. Over die vraag heeft de fa milie Dooms uit Noordwij- kerhout lang en breed ge discussieerd. Het gezin kreeg een tijdje geleden een hoofdrol aange boden in een Zweedse pro- motiefiim, die de komende weken in het hoge noorden wordt opgenomen. Op drachtgever is het Zweeds Verkeersbureau in Neder land. Nu is Zweden al sinds een jaar of vier het favoriete va kantieland van de familie Doorns, maar uitstapjes ma ken op de voet gevolgd door de camera is niet helemaal dé manier om ontspanning te zoeken. Toch werd er uit eindelijk door Elly en Mar tin Dooms en hun dochters Liesbeth en Dorine 'ja' ge zegd tegen het aanbod. Martin Dooms: „Omdat het een unieke manier is om Zweden te bezoeken. Dat heeft toch wel opgewogen tegen de nadelen". De hele filmerij duurt een dag of zes tien, daarna blijft de familie nog zo'n twee weken in Zweden om op eigen houtje vakantie te vieren. „We realiseren ons heel goed dat er in die eerste zes tien dagen geen sprake is van een echte vakantie", zegt Dooms. „Op de meest waanzinnige momenten zul len we voor de film dingen moeten overdoen. Boven dien zijn we niet de enigen die meespelen, er zijn ook anderen die een rol hebben. Wij zijn nogal individualis tisch ingesteld, gewend om het met z'n vieren te bepa len wat we doen en zullen De familie Doorns v.l.n.r. Elly, Liesbeth, Martin en Dori ne. ons nu aan een groepsproces moeten onderwerpen", Het gezin vertrekt dinsdag. De eerste week is er een trektocht door Zweden, waarin allerlei bezienswaar digheden worden bezocht. Daarna wordt er een week lang gekanood in Lapland. En daar wil het gezin Dooms al lange tijd naar toe. „Het is een van onze grote wensen", stelt de familie unaniem vast. Doorns: „Nu is niemand van ons bedreven in het kanoen. Alleen Elly en Liesbeth kunnen een beetje peddelen. Maar dat is de bedoeling van de film ook niet. Het wordt een documentaire die laat zien hoe het Nederlanders in Zweden vergaat. Dat men sen, die tot nu toe naar bij voorbeeld Frankrijk gingen, ook in Zweden aan hun trekken kunnen komen". Hun eerste Zweedse reis maakten ze in 1979. Een rondrit per caravan die het jaar daarop nog eens werd overgedaan. Daarna volgden er twee fietstochten. Elly Dooms: „Zweden had voor ons iets mystieks. De sfeer van eeuwig zingen de bos sen. Als je foto's zag van de omgeving dacht je: zoiets moois, dit kan niet waar zijn. Maar toen we er eenmaal waren bleek het allemaal echt". Ook de dochters Liesbeth (16) en Dorine (15) hebben hun hart aan Zweden ver pand, Ze prijzen vooral de vriendelijkheid en eerlijk heid van de inwoners. „Op onze laatste fietstocht moesten we een paar uur in Gothenburg doorbrengen, voordat we met de boot naar Amsterdam zouden vertrek ken. We hebben onze fietsen op een van de drukste pun ten in het centrum gepar keerd en met alles erop voor zo'n vijf uur laten staan. Dat kan daar nog. Toen we te rugkwamen, stond alles er nog precies zoals we het hadden achtergelaten". De Britse oud-premier Sir Harold Wilson mag zich sinds een paar dagen lord noemen en heeft een zetel gekregen in het Hoger huis. Ook politicus Gerry Fitt. die West-Belfast ver tegenwoordigt in het La gerhuis, is deze eer te beurt gevallen tijdens een speciale 'lintjesregen' ter gelegenheid van de ont binding van het Engelse parlement. In totaal zijn er zeventien politici onderscheiden: ne gentien socialistische, ze ven conservatieve en een liberale. De lijst werd sa mengesteld door premier Margaret Thatcher in overleg met de leider van de Labouroppositie, Mi chael Foot, en de liberale leider David Steel. Harold Wilson is twee keer eerste minister ge weest: van 1963 tot 1970 en van 1974 tot 1976. Van 1970 tot 1974 was hij leider van de socialistische oppo sitie in het Lagerhuis. Lord Wilson De Oostenrijkse onderofficier Walter Hauser heeft een rij- veiligheidsrecord gevestigd. Hij heeft er in militaire en par ticuliere auto's 750.000 kilometer opzitten, zonder ooit een aanrijding te hebben veroorzaakt. Aaneengeregen is hij ne gentien keer de aardbol rond geweest. Tot de wagens die de 45-jarige Hauser bestuurt, behoren au tobussen van de landmacht (ongeveer 300.000 kilometer) en zijn eigen auto's (150.000). De Oostenrijkse automobielclub en het opperbevel van het leger hebben Hauser gelukge wenst. Nog maar amper veertien dagen geleden is het, dat een flink aantal in de paardesport werkende joc keys, trainers en staljon gens van Piet B., de 36-ja- rige van fraude verdachte administrateur, het galge maal genoten. Dat was in België, waar een van zijn renpaarden die mid dag in de koers had gelopen. En of Piet nu ja of nee in de prijzen viel, hij was altijd goed voor het betalen van de nota. De nogal sjofel uitziende Ple- ter was altijd bijzonder gul en hij draaide er zijn hand niet voor om welke rekening dan ook op zich te nemen. Omdat het overgrote deel van de mensen in de paardesport maar amper aan een minimaal loontje komen, had Piet al vlug een groot aantal vrienden gemaakt op Duindigt. Het verhaal over 'Piet de Post duif' is inmiddels genoegzaam bekend. Met boerenslimheid had hij zich onmisbaar weten te maken bij een stichting, die zich bezighield met het gehan dicapte kind. Hij had het zelfs zo ver weten te brengen, dat hij en hij alleen de boekhou ding voor de stichting in orde hield. Hij voelde zich daar uit stekend thuis, zo zou later blij ken, maar toen was de stich ting ruim een miljoen armer en Piet twintig paarden rijker. Als groot liefhebber van de duivesport opereerde Piet in de paardesportwereld onder de naam 'Stal de Postduif', al was Stal de Ekster misschien heel wat toepasselijker geweest. De erfenis die hij heeft achterge laten: een ontredderd Stich tingsbestuur, waar men nog verbijsterd de boeken aan het napluizen is, en op het Wasse naarse Duindigt een pas voor zichzelf gestarte trainer, die van de ene op de andere dag ïo goed als brodeloos is gewor den, 'Tikje maken' Toch is de desillusie in paar- desporikringen eigenlijk niet eens zo groot. Natuurlijk, trai ner Johnnie Smith is een goe de klant kwijt geraakt, en ook de nog steeds illegale bookma kers op de renbaan zullen het best in hun portemonnee voe len dat Pieter op bezoek is bij justitie. Want dat het niet he lemaal klopte met de status van Piet. daar waren de me ningen niet eens over ver deeld. De vraag waar al dat geld vandaan kwam, deed hij af met: „Och, ik wil nog wel eens een tikje maken met de postduiven, want neem van ttnj aan dat daar een beste bo- terham mee te verdienen is". Maandagmiddag kwam er een einde aan het sprookje van Stal de Postduif' en werden bij de 28-jarige Johnnie Smith 5,'M. Johnnie Smith en tlibeth met het paard Wallyfred. Dit paard van De Postduif wordt nog niet geveild, omdat het niet in de wagen wilde toen de stal door de instanties werd leeggehaald Johnn e heeft nu toe stemming gevraagd of Wallyfred zondag toch mag starten op Duindigt. de paarden van Piet door de bevoegde instanties wegge haald. Trainer Smith zelf was op dat moment in Engeland voor de aankoop van een tweejarig renpaard. Hij werd de andere dag pas met de cha os geconfronteerd. „Je schrikt je wezenloos als je terugkomt en de paarden waar je al maanden mee bezig bent. zijn plotseling weg", aldus Smith, die het eigenlijk nog maar nauwelijks kan geloven. „Ik kan me gewoon niet voor stellen dat die man dat alle- door Wil ledema maal heeft gedaan, want neem van mij aan dat Piet een heel aardige vent is. Hoe hij in de paardesport is terechtgeko men, weet ik eigenlijk niet, maar ik werkte nog bij entrai- nement Wolffers, toen Piet op een goede dag binnenstapte. In no-time had hij een stuk of wat paarden aan zijn been. Ik was bij Wolffers eerste jockey en reed dus automatisch zijn paarden". „Inmiddels was ik bezig mijn trainersdiploma te halen, om dat ik na veertien jaar in loon dienst te zijn geweest het wel eens voor mezelf wilde probe ren, In die tijd ook hadden Hans Wolffers en ik wat one nigheid en 20 hakten wij, mijn verloofde Elïbeth de Brauw en ik, de knoop door en begonnen in februari van dit jaar voor onszelf". „Nu liggen de eigenaren niet voor het opscheppen en je kunt je indenken dat ik dolge lukkig was toen ik Piet op be zoek kreeg, die me vertelde dat hij de paarden bij Wolffers weghaalde en ze bij mij zou neerzetten. En dat waren in eens vier volbloeds en zeker niet de allerslechtste die in Nederland rondliepen. Daar was bij voorbeeld Big Trouble bij, een paard waar Piet 80.000 gulden voor had betaald op een verkoping op New Market in Engeland en met dat paard dachten ze alles te winnen wal er maar te winnen viel". „Kijk, als je zo'n paard op stal krijgt als beginnend trainer, moet je alleen maar dankbaar zijn. Ook Marmorera was na tuurlijk geen verkeerde, ter wijl Wallyfred en Orange Sor bet eveneens beste geldverdie- ners waren. Daar kwam nog bij dat hij mij bij hem op de loonlijst heeft gezet en ik dus volledig bij hem in dienst was. Je begrijpt dus hoe ik me voel de toen ik dinsdagochtend thuiskwam". Misselijk „Plotseling ben je alles kwijt, de stallen zijn leeg, het werk aan de paarden waar je maan denlang mee bezig bent ge weest, is te niet gedaan en daar sta je dan. Vooral die koppen de andere dag in de nieuwsmedia hebben mij erg veel pijn gedaan, temeer om dat ik Piet nog steeds een ver domd aardige vent vind. Be grijp me goed, wat hij heeft gedaan is natuurlijk nooit goed te praten, maar ik blijf het misselijk vinden hoe ze op Duindigt nu over hem praten. Zeker de helft van de mensen die hier werken, heeft met volle teugen van hem geprofi teerd. maar nu weten ze plot seling allemaal dat Pietje een oplichter was". „Gek hè, de man gaf niets om luxe, een auto interesseerde hem niet en hij vond het heel gewoon om weken in hetzelf de pak rond te lopen. Zo lang hij bij mij aan stal staat, heb ik nog nooit een dag op mijn cen ten hoeven wachten. Nu vraagt plotseling iedereen aan mij of ik het niet ai die tijd al heb vermoed dat er iets scheef zat bij De Postduif, maar Duindigt heeft meer grote ei genaren en niemand vraagt zich af waar die centen van daan komen". „Veertien jaar verdien ik op een eerlijke manier in de paar desport mijn brood en ik heb vooral de laatste maanden ver schrikkelijk hard gewerkt. En wat waren we niet blij dat de paarden het eindelijk eens gin gen doen. En dan dit! Ik was nu pas op gang met de paar den. want de voorbereiding is moordend en de concurrentie evenredig. Die concurrentie zal de komende maanden wei nig last hebben van stal Smith. Niet omdat ik bij de pakken ga neerzetten, want Elibeth en ik hebben alles op een rijtje ge zet, we zijn nog jong en we houden gewoon zielsveel van ons vak waar we heel serieus mee bezig zijn. Wellicht ook komen er straks, als de paar den van De Postduif worden geveild, nog één of twee op stal terug en reken er op dat we dan een feestje bouwen". Fred Racké Uit sommige o zo fijn gesti leerde en zo heerlijk weg lezende publicaties over de Tour zou kunnen blijken dat zich daar in Frankrijk een kara vaan voortbe weegt, bestaande uit sport lui, volgestopt met uiterst verderfelijke stoffen en on verk wikkel ijke ideeën zoals het afzweren van het socialisme), zeer louche za kenlieden die het in hun in-gem ene breinen hebben laten opkomen fietsers re clame voor hun produkten te laten maken) en kwa kende clowns die de mensheid vergeefs probe ren wijs te maken dat het niet meevalt om in de brandende zon per fiets een berg te beklimmen). In de ogen van die gelukkig zeer relativerende en daar om zo bewonderenswaardig van dit onterecht bejubelde, want voze spektakel van Goddet en Lévitan afstand nemende scribenten, zou, denk ik, de ronde van Fran- kijk verboden moeten wor den, of op z'n minst ver plaatst naar het achtertuintje van de kosterij van een goed-Hollands hervormde kerk. En nu u in die stukjes een paar emmers sarcasme over u hebt uitgestort gekregen, is het niet eenvoudig meer om aan de vooravond van de fi nale op de Champs Ely sees nog even gewoon over de Tour te praten als over een wielerwedstrijd, die miljoe nen in z'n ban heeft gehou den en die dan ook door die zelfde fans misschien wel heel aardig is bevonden. Maar misschien hebt u tus sen de beschrijvingen door van archaïsche zielepoten als Goddet en Lévitan, on verbiddelijke boeven als Post en zijn collegae-ploeg- leiders, ouderwetse idioten als Wim van Est, en de spui ters en slikkers van het he dendaagse peloton, alsmede de beroepsgedeformeerde verslaggevers die hen sinds jaar en dag omringen, mis schien hebi u tussen die be schrijvingen door nog iets teruggevonden van een ver slag van een fiets wedstrijd, die verdraaid aardig is ge weest. En Jaarom waard om ook nog voor de éónonze- ven tigs te keer te worden ge organiseerd. Misschien hebt u zich, na le zing van wat al de idioten en halfzachten van de gindse karavaan weer verkeerd hadden gedaan of nagelaten, ook nog even over het alge meen klassement gebogen om te zien wie er nu weer een paar uur fietsen over de smeltende wegen met enig succes had bekroond. Ik bedoel: de Tour is er na tuurlijk eerst en vooral om met zich te Ja ten spotten door auteurs die stijf staan van ethiek en moraal, maar af en toe neemt er wel eens een fietsertje aan deel dat juist en vooral vanwege zijn sportieve prestaties de pen nen en monden in beweging kan brengen en er op die manier weer borg voor staat dat sommige mensen zich niet tot schuim bekkens toe opwinden over het feit dat een oud-premier komt kij ken (en publieiteil oogsten), maar gewoon zeggen dat die Tour een mooi glitter-circus is, waarin warempel ook nog wel hel één en ander op at letisch gebied te bewonderen valt. Daarom is het aardig om nog even f releveren dat zo'n Peter Winnen zich toch ken nelijk heeft vertild aan de zwaarte van de ronde, ofte wel, dat zijn voorbereidin gen achteraf niet voldoende blijken te zijn geweest om alle dagen voorin te koersen (en dat moet een Tourwin naar). Daarom is het leuk om nog even Hinault te prijzen voor zijn afwezigheid, want dat heeft de wielerwereld de doorbraak van die heerlijke knokker Laurent Fignon op geleverd, plus de voor alle kopmannen knagende onze kerheid over maarschalks staven in de ransels van al hun knechten en de daar uit volgende verplichting om zichzelf bij voortduring te blijven bewijzen. j En daarom is het óók leuk j om, alvorens iedereen weer geprest wordt tot schaterla chen om dat idiote gedoe rond die kerels met die fiet sen met een krom stuur, nog even de winnaar van de Tour 1985 te noemen: Ge rard Veldscholten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7