ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Eerste legale speelhuizen in Rotterdam Tegenvallers voor Weena-houlevard mm uw mnmmm, 'inmmmm nmMmnn ïpwn - ir wwwïr-* m --mmnm 1 nmnmn mmmn nmmm 'Aan de betutteling is een einde gekomen' 1 Vierentwintig-spel is gewoon gokken Chevron en Sofitel haken af £|p* .ji MO Janny Bregma 11, project leider ouderenzorg: Jaarmarkt in Hoek van Holland ZATERDAG 23 J U Li 1983 Voor de op pervlakkige toeschouwer lijkt het vier entwintig spel op roulette. Deze tafel staat in het voormalige restaurant La Rive. Rotterdam De eerste legale gokgelegenheden in Rotterdam zijn gisteren open gegaan. Om drie uur in middag konden de eerste klanten in het voormalige restaurant La Rive aan het Westplein een gokje wagen. De eigenaar van dit slecht bezochte restaurant heeft net grootste deel van zijn zaak onderverhuurd aan Ger van Driel-Vis, één van de initiatiefnemers van het tot au toe mislukte eros-avontuur aan de Keileweg. In het rood-pluche ingerich- te.restaurant staat nu een va riant van een roulette-tafel, dat het 'vierentwintig-spel' wordt genoemd. De eerste klanten dienden zich gister middag reeds aan. Enkele uren later opende de voor malige nachtclub 'El-Amra' haar poorten als casino. Ook hier dezelfde goktafels als aan het Westplein. De eerste gelegenheid ligt wat meer afgelegen, dan de voor malige nachtclub, maar doet met de klassieke rood pluche inrichting meer denken aan een echt casino. De gelegen heid in de Hartmanstraat geeft meer de indruk van een disco, waar op de dansvloer een paar goktafels de weg zijn kwijt ge raakt. In El Amra zwaait Henk Smol de scepter, ook al een van de initiatiefnemers van een eroscentrum aan Kei leweg. Van Driel-Vis en Smol waren een aantal jaren geleden com pagnons. Zij exploiteerden toen illegale gokhuizen. De compagnons zijn enige tijd ge leden uit elkaar gegaan en be- concureren elkaar nu in zowel door Dirk Mellema de gok- als de prostiuitie-we- reld. Behalve de El Amra is Smol ook eigenaar van twee andere horeca-gelegenheden in de Hartmanstraat, namelijk Studio 54 en The Saloon. Vol gende week vrijdag wil Smol ook deze beide bars omtoveren in casino's. Het is zijn bedoe ling van de Hartmanstraat het 'gokcentrum' van Rotterdam te maken. Nu deze vorm van gokken in ieder geval voorlopig door jus titie wordt toegestaan, 'gok ken' de beide exploitanten op een ander publiek, dan de vas te klanten die de illegale gok panden bezoeken. Zij hopen meer op toeristen en mensen, die een avondje uit willen en een bezoekje aan een casino in hun programma opnemen. De minimum prijs voor een aantal fisches is vijfentwintig gulden. Dat deze vorm van gokken plotseling wordt getolereerd komt door een uitspraak van de rechtbank in Almelo dat het vierentwintig spel niet als een_ vorm van gokken mag worden gezien, omdat de deel nemer zijn kansen op winst min of meer kan berekenen. Het zou meer een behendig heidsspel zijn. De rechtbank baseerde haar oordeel voor een groot deel op een rapport van TNO, In de praktijk blijkt echter, dat er weinig verschil bestaat in winstkansen voor de oner varen speler vergeleken met het bekende roulette-spel. Al leen de zeer bekwame 'vieren twintig-spelers' zouden enigs zins hun kansen kunnen bere kenen. Toch voorspelt een in gewijde in de Rotterdamse gokwereld, dat de mensen, die vaak een gokje wagen, zich niet tot het vierentwintig-spel aangetrokken zullen voelen, zodat de illegale gokhuizen weinig cliënten gaan verlie zen. Het spel zou voor de 'ech te' gokkers niet snel genoeg gaan. De uitspraak van de recht bank in Almelo heeft nogal opschudding veroorzaakt in den lande. Er is nu geen een heid meer in de houding van hel openbaar ministerie ten opzichte van het vierentwintig spel. Terwijl in Rotterdam jus titie heeft besloten het vieren twintig spel ongemoeid te la ten, wil de officier van justitie in Breda wel optreden tegen hetzelfde spel in club 'Monty' in het Brabantse Rijen. De ei genaars van deze ciub hebben nu een kort geding tegen de staat aangespannen, waarin zij eisen dat zij met rust worden gelaten totdat de Hoge Raad een definitief oordeel heeft ge geven, Zij stellen het beleid van de Rotterdamse justitie als voorbeeld. De herten zijn al verhuisd, maar waneer hier hotels gebouwd zullen worden Is volstrekt onzeker. Rotterdam De bouw van twee hotels achter de Doelen op het herten kamp is uiterst twijfelach tig geworden. Sofitel ziet af van de bouw van een luxieus hotel tegenover het eentraal-station. Daar mee zijn ook de kansen voor Ibis om een goedko per middenklasse hotel aan de kop van het Weena te bouwen vrijwel verke ken. Alleen een klein middenklasse hotel op deze uitgelezen plek vindt tie gemeente niet passen in haar ambitieuze boule vard-plannen voor het Weena. Die plannen gaan op dit mo ment allerminst van een lei en dakje. Ook de olie-multi national Chevron ziet af van de vestiging van haar Neder landse hoofdkantoor aan het Weena. Officieel uitsluitsel is er nog niet, maar de gemeen telijke projectontwikkelaars bij het Grondbedrijf gaan er al vanuit dat Chevron defini tief de voorkeur geeft aan Den Haag. De faciliteiten die de residentie kan bieden aan het leidinggevend personeel hebben een belangrijke rol gespeeld in de uiteindelijke «eus van Chevron. De eerste paal voor het blauw den Weenahuis gaat zoals het er nu uitziet inderdaad volgens plan in september de 8f®pd in. Bijzonderheid daar- ®jis dat de palen, die niet ge heid maar gestort worden, ho- zijn dan het gebouw 2elf. flamelijk 55 meter lang. De "aast dit kantoorgebouw gele gen Rat met premie A koop woningen van Peter Stok aan "fit Hofplein nadert dan al de voltooiing. Minder gladjes gaat het met de Willem Nettinga Kale, lege gaten overheersen nog steeds beeld van het Weena. Ponskaart, de pretentieuze honderdtwintig meter hoge woontoren van architect Henk Klundert aan de andere zijde van het Weenahuis. Over de financiering van dit gebouw door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) bestaat nog steeds geen zekerheid. Een tegenvaller voor de ge meente, die erop had gerekend dat de contracten eind juni ge tekend zouden worden. Dat wordt nu op z'n vroegst okto ber. Ondanks de storm die in Heer len is opgestoken rond het on derzoek naar smeergelden en dubieuze investeringen in on roerend goed, zijn er volgens een zegsman van het Grond bedrijf geen tekenen die erop wijzen, dat het ABP de Pons kaart laat vallen. Wel ziet het pensioenfonds af van de ver huur van de woningen in de toren. Naar de mogelijkheden om de woningen gekoppeld aan een nieuwe hypotheek- vorm te verkopen houdt het ABP nu een marktonderzoek. De Centrale Beleggingsraad van het ABP zal in september een beslissing nemen over de Ponskaart, waarvoor een in vestering vereist is van een kleine veertig miljoen gulden. De bouw van de flat van Peter Stok vordert met rasse schreden, daarnaast zal In september de eerste paal worden geslagen voor het blauw-glazen Weenahuis. In het najaar zal het Grondbe drijf opnieuw de balans opma ken voor de Westkant van het Weena. Na het afhaken van Sofitel en Chevron is men op zoek naar nieuwe beleggers. Voor de hotels is het Grondbe drijf reeds in gesprek met een nieuwe gegadigde. Als het Grondbedrijf geen hotelier weet te strikken is het niet uit gesloten dat het hertenkamp nog enige jaren onbebouwd blijft. „In afwachting van be tere tijd", aldus een woord voerder van het Grondbedrijf, die evenmin uitsluit dat er op het voormalige hertenkamp nog een extra pluk woningen komt. „Het blijft in ieder geval een mix van wonen, werken en uitgaan, waarhij het hotel omgezet kan worden in wo ningen." Met het Philips Pensioens fonds is nog steeds geen over stemming bereikt over de vormgeving van de wandflat voor het Man havege bouw. Over de financiering van het gezichtsbepalende gebouw naast het Hilton wordt nog steeds onderhandeld met be leggers. Ondertussen is het laatste pa viljoen dichtgespijkerd, zijn de herten verhuisd naar Óver- schie en is Miss Piggy met de noorderzon vertrokken. De enkele voetganger, die de tram of de metro naar het station heeft gemist, loopt op het Weena automatisch een pas harder. De lege vlakte tussen het Stationsplein en de wen kende verkeerslichten van het Hofplein nodigen de automo bilist onweerstaanbaar uit om het gaspedaal diep in te trap pen, Het Weena ligt er onge naakbaarder en ongastvrijer bij dan ooit te voren in af wachting van de dingen die gaan komen. Janny Bregman: „De eerste prioriteit is dat de ouderen leren voor zichzelf op te komen..." Rotterdam Sinds kort kan mevrouw mr. J. Breg ma n zichzelf projectleider noemen van het bejaarden beleid ïn Rotterdam. Het college van burgemeester en wethouders heeft beslo ten politiek prioriteit te ge ven aan de ouderenzorg. Mevrouw Bregman is er blij mee. „Niet dat we heel an dere dingen gaan doen. maar we krijgen meer arm slag. We kunnen nu meer de deskundigheid van het gemeentelijk apparaat ge bruiken en wellicht bete kent het meer geld." De ouderenzorg is vaak een vergeten onderwerp. 'Ze hebben hun tijd gehad en zitten nu toch lekker in hun huisje', is een veelgehoorde kreet. „Toch moeten we niet vergeten dat er in Rot terdam zo'n honderddui zend mensen boven de 65 jaar wonen", zegt mevrouw Bregman, die sinds één jaar hoofd is van het bejaarden beleid bij de gemeente. „Dat is een grote groep, waar je a*s gemeente ook verantwoordelijkheid voor draagt. Het betekent niet dat ouderen per definitie problemen hebben, want niets is minder waar. Het door Karin Kuijpers foto: Ben Blumers overgrote deel kan zich pri ma redden, maar voor dege ne die hulp nodig heeft, moet de gemeente voorzie ningen scheppen." Het gesprek komt al snel op de emancipatie, die de laat ste jaren de oudere gemoe deren sterk heeft bezigge houden. „De oudere is mon dig geworden. Op alle ter reinen zie je dal ouderen gaan opkomen voor hun rechten. In Hillegersberg willen ze ook in de deelge- meenteraad doordringen, er is een groep Anders Ouder Worden. Dat is een goede zaak, want te lang al is de oudere gediscrimineerd. En vergeet niet dat we praten over een groep van twee ge neraties. Iemand van 65 heeft weer andere belangen dan iemand van 65 jaar oud." Geraniums Mevrouw Janny Bregman vindt het heerlijk om met het ouderenbeleid bezig te zijn. „Ik vind net een zalig soort mensen, ze hebben zo'n geschiedenis. Vaak twee wereldoorlogen mee gemaakt en nu bezig met deze tijd." Het bejaardenbeleid heeft de laatste jaren ingrijpende veranderingen ondergaan. De eerste prioriteit van het bejaardenbeleid is nu er voor te zorgen dat de oude re voor zichzelf kan opko men. „We zijn gelukkig af van de betuLteling die enke le jaren geleden in de mode was", vindt mevrouw Breg man. „De tijd dat we alles voor de bejaarde deden, en deze dan rustig achter de geraniums kon zitten uit rusten, is voorbij. Ik vind het een positieve zaak dat de oudere probeert zolang mogelijk zelfstandig te blij ven." Overigens is Janny Breg man van mening dat de overheid op emancipatiege bied veel te weinig voor de oudere doet. „Er is een apart staatssecretariaat, dat zich bezighoudt met eman cipatiezaken, maar dat is voornamelijk gericht op vrouwen. De ouderen, ge handicapten en buitenlan ders hebben echter net zo goed die hulp nodig." De gemeente organiseert daarom kadercursussen voor leden van de ouderen bonden over onderwerpen als de politiek, de buiten landers, de gezondheidszorg en de patiëntenrechten. 'Niet meer le eten' En onherroepelijk komen de bezuinigingen ter sprake, die het voortbestaan van veel voorzieningen op de tocht zetten. „Er is hulp no dig, er zijn te weinig bejaar denwoningen en de be staande serviceflats zijn zo langzamerhand niet meer te betalen. Terwijl een derge lijke woonvorm toch prima is om zolang mogelijk zelf standig te blijven", vertelt Janny Bregman. „De huur subsidies worden minder, de uitkeringen lager, de las ten hoger en veel mensen die voor een serviceflat in aanmerking komen, zien ervan af omdat het te duur is. Daar komt bij dat de cor poraties bang zijn voor leeg stand en dan aarzelen om nieuwe serviceflats te bou wen. Laatst had ik hier ie mand die een urgentie ver klaring had voor een servi ceflat, maar zij weigerde. Anders had ze niets meer te eten zei ze." Zo is het ook droevig ge steld met de renovatie van 22 tehuizen. Mevrouw Breg man noemt de maatregel van de minister om de re novatie tc vertragen, 'ramp zalig'. „De minister denkt vanuit een soort luxe. On zin, want veel huizen zijn echt verouderd. Zuidwijk is een schreeuwend voorbeeld hoe slecht het is. Die hele renovatie kan nu wel tien jaar langer duren. Werklozen inzetten De minister heeft onlangs gezegd met te willen bezui nigen op de gezinszorg, het kruiswerk en de extra war me maaltijden. Niettemin zet Janny Bregman vraag tekens bij deze belofte. „De me risen hebben minder in komen en cr wordt bij deze voorzieningen toch een ei gen bijdrage gevraagd. De financiële nood maakt dat de vraag hiervoor daalt ui dan kan de minister straks weer zeggen, 'hef maar op die voorzieningen, want cr is geen vraag naar'." De projectleidster haalt nog een tegenstelling aan. „Ou dere mensen wachten op hulp maar krijgen het mei. de werklozen willen wer ken maar mogen met. Hot zou toch uitstekend kunnen werken om werklozen in te zetten voor kleine dienst verleningen bij ouderen. Boodschappen doen, ram men wassen, noem maar op." Bregman is ervan ovex tuigd dat sommige bezuinigingen niet leiden tot werkelijk be zuinigen. „Kijk nou maar eens naar de bouw van de eerste metro. Er is een tijd geweest dat de bejaarden centra aan de rand van de stad werden gebouwd, ver van de winkelcentra en het stadsleven De metro kwam maar zonder voorzieningen voor gehandicapten en ou deren. Toen is er een spe ciale au to hulpdienst inge steld. Nou, dat kost wel even iets meer dan een lift bouwen bij de metrosta tions." Voor inwoners en badgasten praatten standwerkers zich giste ren in Hoek van Holland de stemmen schor. Er waren overigens meer deelnemers aan de jaarmarkt die gisteren last hadden van een droge keel: de jeugdige deelnemers aan het paly-baekfesti va!. Om nog maar te zwijgen van de disc-jockey van Radio Ca roline en de musici van de Harbour Jazz band. Kortom, de twee de dag van de traditionele jaarmarkt, die ook morgen nog zal worden voortgezet. Dan kan men genieten van muzikale shows van Saskia en Serge en Vulcano. Een feest, waar men zich on der meer nog ouderwets kan laten scheren voor dubbeltje en dan nog een brandewijntje met suiker toe krijgt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9