Hitte en regenval: honderden doden SPORE mm vfaterw®! SPITSKOOL EN KIPKLUIFJES ran BE HUNS GOUD WATERWEG Iran dreigt met blokkade olie-export I Golfstaten m Onweer zaait paniek H i Rotterdam verliest 21 miljoen op gemeentegarantie WM Pattys geheime huwelijk Totaal vernield Nieuwe burgeroorlog dreigt Boze olifant Wachten op lever ZILVER JELEK Peet heeft weer 'n kar Sportfiets naar Waddinxveen Impuls Huur 'Disco Queen' Thuis na avontuur Fignon maakt indruk BON Rotterdams"vTeüwsbïad ROTTE UITGAVE SIJTHOFF PERS COOLSINGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL. 010/144144 JERK NIEUWSBLAD ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE: G. A. DE KOK EN MR K. J. DE BRUIIN MAANDAG 25 JULI 1983 NR. 31735 10 PAGINA'S SPORTBIJLAGE LOSSE NUMMERS S.0.80 Teheran Iran heeft gedreigd de olie-export van de landen aan de Perzische Golf te blokkeren als Irak zou proberen de uitvoer van Iraanse olie onmogelijk te ma ken. De Iraanse minister van buiten landse zaken Ali Akbar Velayati zei gisteren in een vraaggesprek met radio-Teheran dat het Iraak- se bewind 'weet dat als de uitvoer van Iraanse olie ook maar een strobreed in de weg wordt gelegd, geen enkel land in de regio nog olie zal kunnen exporteren'. Velayati reageerde op verklarin gen van de Iraakse vice-premier Tarek Aziz, die onlangs zei dat Irak de olie-industrie van Iran zou blijven aanvallen. Het is de eerste maal dat Iran nu dreigt met maatregelen tegen de olie-ex porterende landen in het gebied van de Perzische Golf, Iraakse en Iraanse strijdkrachten waren gisteren in zware gevech ten gewikkeld. Beide partijen zei den overwinningen geboekt te hebben. Een Iraaks militair com muniqué maakte melding van 800 gesneuvelden aan Iraanse zijde en Iran gaf een verklaring uit, waarin stond dat de Iraakse troe pen zware verliezen hadden gele den. De nieuwe veldslagen in de 34 maanden oude Iraans-lraakse oorlog spelen zich af in het Koer dische gebied in Noord-Irak. Rotterdam Rotterdam heeft over 1982 een verlies van 21 miljoen gulden geleden op de gemeentegaranties. Dal is bijna drie maal zoveel als hei jaar er voor en bijna negen maal het verlies van 1980. Voor dit jaar wordt een nog groter verlies voorspeld. Niet alleen het directe verlies telt in dit geval, de gemeente heeft bovendien alle mogelijke moeite met het treffen van regeling voor mensen die niet in staat blijken hun hypotheken af te lossen. Het zou om ongeveer zeshonderd hui zenkopers gaan. Zie verder pagina 6 Cement wagens half begraven onder de modder in Matsue (Japan), nadat de Ichi- nose rivier buiten haar oevers was getre den. De autoweg bij Masuda, ten westen van Tokio, werd gedeeltelijk wegge spoeld. Den Haag Een hittegolf in de VS, zware regenval in Japan en China en ook noodweer in het zuiden van ons land hebben de afgelopen dagen het weerbeeld be heerst. Hei midden-westen en het zui den van Amerika wordt ge- tfiUtord door «en hittegolf, die reeds aan 136 mensen het le ven heeft gekost. Meer dan twee weken achtereen worden al temperaturen van ruim 38° gemeten. Vooral de steden St. Louis en Louisville xverden zwaar ge troffen, daar vielen resp. 50 en 32 doden. Onder de slachtof fers bevinden zich vooral ou deren, maar ook een driejarig jongetje, dat enkele uren in een vrachtwagen zal opgeslo ten. hi de grote sleden zijn speciale 'afkoelcemra' 24 uur per dag opengesteld. Een hevige regenbui in Ken tucky zorgde gisteren voor enige verkoeling, maarhet bleef daarbij. In Japan zijn meer dan 120 mensen gedood of vermist als gevolg van landverschuivin gen na hevige regenval. Grote stukken weg en delen van bruggen weiden weggeslagen. Ruim 500 huizen werden door modderstromen meegesleurd. 12.000 huizen kw amen onder water te staan. Ook China werd zwaar getrof fen door zware regenval die de zeven grooiste rivieren in het Itód buiten hun oevers deed treden. Hier werden al min stens honderd doden geregis treerd. Andere delen van hel land worden geplaagd door temperaturen van rond de veertig0. Geheel andere temperaturen worden dit weekeinde geme ten op de Zuidpool, waar een Russisch weerstation een nieuw record van 89,2° no teerde. In eigen land werd op een camping in Terneuzen een 17- jarige jongen uit Cuijk door de bliksem getroffen. Hij was op slag dood. Een oom van de jongen liep brandwonden op aan een arm. Het noodweer hield vooral huis in Brabant en Limburg. Woonwijken kwamen blank ie staan, kelders liepen onder, wegen werden onberijdbaar. Op de autosnelweg Venlo- Eindhoven spoelde een stuk rijbaan weg. zodat het verkeer moest worden omgelegd. Ver keer vanuit Duitsland onder vond vertraging doordal bij de grens een rijbaan van de E3 dicht ging, Politic? moest extra manschap pen bij spoorwegovergangen inzetten, omdat 'veel bevei- lingsinsiallaties door bliksem inslag niet meer werkten. ADVERTENTIE Exclusief ïScffivair! Deontvoer'mé yanprroMS Julia™ Prins Haimer was J^yafioftrw.- geluk verspeelde^- Een trein die van Delft naar Rotterdam reed, is zaterdag nacht op de spoor wegovergang aan de Kandelaarweg op een personenauto ge botst. De auto werd 160 meter meege sleurd en totaal ver nield. De motor was op de spoorwegover gang kapot gegaan. Toen de bestuurder de trein zag aanko men. stapte hij uit en liep de trein tege moet. Een botsing kon hij echter niet meer voorkomen. Gespannen sfeer in Libanon Amsterdam Stu denten aan de Vrije Universiteit (VU) van Amsterdam kunnen komend studiejaar als bijvak 'vrouwengeschiede nis' kiezen. De VU is de eerste universiteit die dit bijvak een officiële status geeft. Het gaat bij vrouwenge schiedenis vooral om het bestuderen van de positie en er varingen van vrou wen in het verle den. Beiroet De dreigende de ling van Libanon en een nieuwe burgeroorlog lij ken dit weekeinde een stap dichterbij gekomen. De leider van de droezisehe mos lims Djoemblatt vormde een pro- Syrisch 'Front van Nationale Red ding', gericht tegen de christelijke president Gemayel. Djoemblatt zal een 'tegenregering' formeren in de door Syrië bezette gebieden in het noorden en oosten van Liba non, samen meer dan de helft van Libanons grondgebied. Als de Israëliërs zich volgens plan naar het zuiden terugtrekken en ongeveer een derde van Libanons grondgebied nog bezet houden, rest de regering-Ge- mayel slechts Beiroet en een smalle kuststrook len noorden en zuiden van de hoofdstad, aangezien Gemayels troe pen waarschijnlijk dc- strijd om hel Sjoef-gebergte van Djoemblatts zwaar bewapende Droezen zullen verliezen. Frangie Djoemblatt maakte bekend dat Sulei man Frangie. voormalig president van Libanon (een christelijke maroniet) en ex-premier Rachid Kara mé (een soenni tische moslim), beiden pro-Syrisch, deel uitmaken van het front. In een openlijke oorlogsverklaring aan het voornamelijk uit christenen be staande geregelde leger van Libanon bevestigde Djoemblatt. dat het zijn para militaire strijdgroepen waren, die vrij dag met mortiergranaten en raketten hadden geschoten op het internationale vliegveld van Beiroet, op christelijke wijken in het oosten van de hoofdstad en op andere stellingen van het Libane se leger. Geen bedreiging President Gemayel, op bezoek in de Verenigde Staten, zei gisteren, dat het front geen bedreiging vormt voor zijn land cn evenmin voor zijn democrati sche regering: „We hebben democratie in Libanon. Dus de aanwezigheid van oppositie is normaal". De Israëlische ministers van buiten landse zaken en defensie. Sjamir en Arens. vertrekken vandaag naar Was hington voor overleg over Libanon met president Reagan. Hij nodigde hen uit. nadat premier Begin om 'persoonlijke redenen' een bezoek aan de VS heeft af gezegd. Zie ook pagina 4 Een politlehe.'ikcpter houd! boven de uitgestrekte vlakten van Laguna Hills in Califonië een boze olifant in de gaten. In een safaripark had het beest genoeg van al die 'wilde- dicrenkijkers". De olifant stormde in de richting van de omheining, liep twee mensen onder de voet. van wie er een aan de zijn verwondingen overleed, en baande zich een weg naar de vrije natuur. Even later werd hij met een verdovings patroon tot rust gebracht. {ADVERTENTIES T8 koop gevraagdlHMI De Amerikaanse I president Reagan j heeft zaterdag een persoonlijke op roep gedaan aan alle Amerikanen om te helpen bij het vinden van een donor-levervoor de elf maanden oude baby Ashley Bailey. Zij wacht in een I ziekenhuis in Min neapolis samen f met haar moeder I op een nieuwe le ver, die haar leven moet redden. Reagan heeft een militair vliegtuig klaar laten zetten om het orgaan zo I snel mogelijk ter plaatse te krijgen. KONTANTE T0PPRUZEN Y00R KAPOTTE Of HELE SCRADEX VXUBLUVEND BOD EN TAXA TIE Hieuw adres: GOUOSEÜUMGEL14-ROTTERDAM {bil hel OostpKrtnf 01O-12Z348 Goopend maandag l/n zj i ar dag van K>-16,30 uur ooK de koopavond. Inlo.l*. «23-311226. edelmetaal Rotterdam Een onweer boven Gssendrecht heeft gis teren op verschillende plaatsen rond Rotterdam tot pa niek geleid. De politie trok met surveillancewagens naar watersportgebieden om te waarschuwen voor windkracht tien tot twaalf. Dat gebeurde onder meer in de omgeving van de Rottemeren en op het strand van Rockanje. Tal van watersporters met caravans herinnerden zich de rampzalige gevolgen van de plots opstekende storm met hemelvaartsdag en vluchtten hals over kop naar huis. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. - Spitskool, per kilo Oh Kipkluifjes, 500g3^S258 A QQ kilo 7*5 <*/S; 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. a!b©rt heijn Het misverstand kon ontstaan door een iets te grote bezorgd heid bij verschillende politiekorpsen. ..Men wil koste wat kost een herhaling van de rampzalige toestanden op He melvaartsdag voor komen en dat leidt er toe dat nu een beetje te snel wordt gerea geerd", verklaart het KNMI. dat overigens zelf geen storm waar schuwing heeft doen uitgaan. De informatie was oorspronkelijk af komstig van vliegba sis Gilze-Rijen, maar werd overtrokken toen de boodschap te lefonisch werd door gegeven tussen de verschillende politie korpsen. Peet van Resven ziet het weer zitten. De Vlaardinger heeft nu een oude elekrische mslkkar, waarmee hij schillen gaat ophalen. Enkele maanden geleden wilde hij al begin nen, maar toen liep de motor van zijn wagen tje in de soep. Pagina 5 Sportfiets nummer 20 kan naar Waddinxveen worden gereden. Taco Houtzager, De Genes- tetiaan 53, antwoordde goed op de vraag in de krant van woensdag. 'Wie won vorig jaar in de Tour de France de eiappe naar Morzine?' 'Peter Winnen', schreef hij. 'Met Theunisse', klonk het tijdens de Tour de France dagelijks op de radio. De plat spreken de Hagenaar bestaal echter niet, maar zijn optreden gaf Radio-Tour wel nieuwe impul sen. Veel bewoners van huizen met stads- of wijk- verwarming betalen volgens Konsumenien Kontakt vijf procent teveel huur. Pagina 4 Weer is een Maassluisse tot Disco-Queen uit verkoren in discotheek Alcazar. Het 18-jarige zusje Lisette van Yvonne Mies is de winnares geworden van de vierde verkiezing. Er waren trouwens maar vijf deelneemsters. Pagina 5 „Na drie dagen wist ik dat ik als vermist zou zijn opgegeven, hoogstwaarschijnlijk zelfs ten dode was opgeschreven". Quentijn Fikke, de 35-jarige helikopter-piloot, is thuis na het avontuur in de Javazee. Pagina 7 Met een derde pfaats voor Peter Winnen, een tiende voor Henk Lubberding en een overwin ning in het ploegenklassement stapte de ploeg van Peter Post gisteren uit de Ronde van Frankrijk. Winnen kon in de slotdagen Laurent Fignon niet meer bedreigen. De Fransman gaf 2ijn triomf extra gestalte door zaterdag op indrukwekkende wijze de tijdrit naar Dijon op zijn naam te schrijven. Morgen af en toe zon, maar ook regen- en on weersbuien, middagtemperatuur 28 graden, matige oostenwind. Ja, stuur mij het Rotterdams Nieuwsblad Sport bijlage 'UIT'bijlage Zaterdagbijlage plaatselijke editie 14 dagen grsiis op proel. Naam- Adres Postcode Plaats Tel nr- In een open enveloppe zonder postzegel opsturen mmer **34.3000 V-B BoHerdamj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1