E COMMENTAAR I ''Tour- Teunissen een meer dan geslaagde grap Franz Josefde onberekenbare 1975 Geen ontslag voor oorlogsmisdadiger VO» iEN MOG1 SP MINDER VANG EN, ter meulen natuurlijk DE KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG iHET KREMLIN KUNT ZIJN. Bejaarde vrouw (73) verkracht Componist 'Moulin Rouge' overleden Gewonde explosie in Almelo overleden VIKINGSCHIP Hellen bij Diana Ross RICHARD GERE BREATHLESS Rotterdams Nieuwsblad maandag 25 juli 1983 DE 'KANSELIER VAN BEIEREN', Franz Josef Strauss dus, heeft weer eens verrassend gescoord en zich in het licht van de schijnwerpers gedrongen. De man die in Oost-Eu ropa wordt beschouwd als de verpersoonlijking van wat daar heet het 'revanchisme', heeft gesprekken gevoerd met de Oostduitse partijleider Honecker en zaterdag in Polen met kardinaal Glemp en minister Olszovski. Nieuwe perspectieven doen zich vooralsnog na deze gesprekken niet voor, behalve dan dat 's mans politieke opportunisme nog eens op navrante wijze aan de dag is getreden. DE MAN, die vooraan in de rij stond als zijn eigen CSU om het hardst riep dat er een harde confrontatie-politiek met Oost-Europa gevoerd diende te worden, die om wraak riep toen een Westduitse burger bij de grenscontrole met Oost-Duitsiand aan een hartaanval bleek te zijn overleden, werpt 2ich nu op als de politicus die de 'Ostpolitische' ac centen aanbrengt. Zijn ijveren voor een krediet van een miljard Mark aan de DDR door Westduitse banken, kostte hem een aantal stemmen op het onlangs gehouden C3U- congres (hij kreeg 'slechts' 77 procent van de stemmen), maar het deert hem allemaal niet. Hij kan blijkbaar ver gaan in zijn onberekenbaarheid. HET KREDIET is volgens Oostduitse opvattingen vooral be doeld om de belangen van het Westduitse zakenleven te dekken, die in gevaar zullen komen als de stationering van middeliange-afsiandsrakuten in de Bondsrepubliek door gaat. Hoe legitiem dat ook moge zijn het krediet ont vangende Oost-Duitsland bindt hiermee op zijn beurt dat zakenleven aan zich het is typerend dat die opvatting in Oost-Berlijn overheerst. Niet in het minst omdat de man achter de Westduitse schermen nou niet bepaald het ima go van oprechtheid uitstraalt. IN HET GESPREK met de Oostduitse partijleider Honecker is vooral gepraat over de rakettenstationerjing, zo is na af loop meegedeeld. Daarbij zijn de bekende standpunten rog eens herhaald, maar, zo wordt algemeen aangeno men: Strauss verwacht wel dat hij concessies van Oost- Berlijn kan loskrijgen, vooral op het gebied van het vrije verkeer van personen tussen de twee Duitslanden. MOCHT HET OOSTDUITSE REGIME hiertoe overgaan, dan ontstaat een interessante stelling op het schaakbord tus sen de twee Duitslanden. Immers, dan komt bondskanse lier Kohl wat de 'Ostpoiitik' betreft in een vacuum te staan. Zijn rivaal uit Zuid-Duitsland zal de borst nog breder ma ken, zal er intern-politieke rechten aan ontlenen en moge lijk ook weer het mr.isterie van buitenlandse zaken clai men. Mocht Oost-Berlijn zich niet verplicht achten conces sies te doen in antwoord op Strauss' démarche, dan zal de Beierse minister-president met het nodige misbaar kun nen roepen dat Kohl eisen moet stellen aan Honecker. Daarbij zal het instemmende gemompel van het Westduit se electoraat duidelijk hoorbaar zijn. Zo wordt Oostduits beleid van invloed op de Westduitse politiek. DE VERRASSENDE REIS van Franz Josef Strauss zai waar schijnlijk meer politieke gevolgen hebben dan nu op het eerste oog lijkt. Zijn onberekenbaarheid is welhaast klas siek, maar zijn kennis van schaken en stratego ook. Bondskanselier Kohl is nog niet van hem af. H. J. K. Diiebyrgcn Twee mannen hebben zaterdagnacht een 73- jange vrouw verkracht en mishandeld in haar woning in Driebergen -Rijsenburg bij Utrecht Daarna sloten zij haar op in haar slaapkamer en gin gen er met 300 gulden van door Na haar verkrachting zag de vrouw kans uit het raam op de eerste verdieping te klimmen en via de dakgoot naar de bu ren te lopen. Die waarschuw den de politie De mannen waren vermomd met ijsmutsen en mjlonkousen. Walvis beter af Brighton Peru heeft zich zaterdag op de bijeen komst van de internationale walvisvangst-commissie (IWC) uitgesproken voor een verbod op commerciële walvïsjacht met ingang van 1986. Parijs De Franse componist Georges Auric, die onder meer het bekende thema van de film 'Moulin Kouge' schreef, is zaterdag op 84-jarige leeftijd in Parijs overleden. Auric, die studeerde aan het Nationale Conservatorium in de Franse hoofdstad, heeft ka mermuziek, piano-sonates, or kestwerken en balletmuziek op zijn naam staan. Voorts componeerde hij de muziek voor meer dan zestig films, waaronder 'Bonjour Tristesse' van Otto Preminger. Voor zijn muziek bij de film 'La Belle et la Bete' werd Au ric in 1946 onderscheiden op het filmfestival van Cannes. Hij was lid van het Franse Le gioen van Eer. Almelo De 29-jarige inwo ner van Almelo, die m de nacht van donderdag op vrij dag zwaar gewond werd bij een gasexplosie, is dit week einde m het brandwondencen trum in Groningen overleden Na de ontploffing aan do Al melose Prinsen kampsweg, waarbij een woning volledig werd verwoest en twee huizen uitbrandden, zagen omwonen den de man tussen het puin liggen. Ze zagen geen kans hem te bevrijden, even later slaagde de brandweer daar wel in Er vielen verder geen gewon den, omdat het huis met werd bewoond en de bewoners van de twee andere woningen op vakantie waren. De politie zoekt nog naar de oorzaak van de expkiMv Brandstichting wordt niti uit gesloten - Een andere overwinning voor de walvisbeschermers is de vermindering met tweederde van de Noorse vangstquota. Noorwegen mag dit jaar maar nog 635 kleinere walvissen vangen. Dit waren er vorig jaar nog 1690. De meeste walvisvaartschepen zal Noorwegen uit de vaart moeten nenen. De IWC heeft opnieuw besloten de vangstqu ota voor de walvisvangende landen te verminderen. Voor het sei2oen 1983-1984 mogen 10.000 walvissen worden ge vangen, tegen vorig jaar 12.500. Eskimo's uit Alaska kregen een toezegging van 43 walviè- jachten in 1984 en 1985, terwijl ze gevraagd hadden om 35 vangsten in één jaar. Groepen die zich sterk maken voor bescherming van walvis sen als bedreigde diersoort zijn een internationale boycotactie begonnen van vis uit Noorwe gen, Japan, en de Sovjet-Unie als reactie op hun besluit zich niet aan te sluiten bij het ver bod op commerciële walvis vaart met ingang van 1986. In beslag De vorige week in Siberie ge vangen genomen leden van de milieubeweging Greenpeace zijn gisteren ongedeerd in Alaska teruggekeerd. De ze ven (zes Amerikanen en een Canadees) waren gearresteerd, omdat zij aan land gingen om een walvisvaartstation te fil men. De film met opnamen van het walvisvaartstation, waar volgens de milieubewe ging de Russen in strijd met de internationale bepalingen wal visvlees als voer gebruiken voor bontkwekerijen, is door de Russische autoriteiten in beslag genomen, aldus een woordvoerder van Greenpea- De overdracht van de zeven activisten vond zaterdag plaats pp volle zee in de Bering- -straat plaats, waar ze op hun schip de Rainbow Warrior mochnten overstappen. i Hank Kalkman, alias 'Arie Theunissen':...'Onvolstetbare toestanden'... Den Haag 'Met Théünis- se\ Het leger luisteraars, dat de afgelopen drie weken dagelijks naar 'Radio Tour de France' luisterde, moe ten deze twee woorden zeer bekend in de oren klinken. Arie Theunissen, de ras-Ha genaar uit de Schilderswijk, rond het nieuws van vijf uur door presentator Koos Postema steevast aangekon digd als de 'FC Den Haag', de kroegenloper die als ab solute wielerleek toch elke dag aan het Tour-naamspel- letje deelnam, maar die er nimmer in slaagde om een leesbaar kaartje in te stu ren. De man ook, die in duiven deed ('as er houtduive in de buurt sijn, magge ze bes een rondje met mijn wedstrijddui- ve meevliege') en die zei 'agra risch' te zijn voor muggen. Deze recente nationale radio heid, en het zal misschien voor velen een zeer teleurstellende mededeling zijn, bestaat niet. Althans, in het pak van me neer 'Theunissen* ('Met een h') blijkt drie weken lang de Ha genaar, dat wèl. Hank Kalk man te hebben gezeten. Geintje In hot dagelijks leven is Hank Kalkman in dienst van de NOS als chef-sport van Tele- tekst. Zowel binnen als buiten de studio vrijwel altijd in voor een geintje. Vandaar dat Kalk man best wilde ingaan op een verzoek van producer Ferry door Wim de Lange de Groot, ook bekend als 'De 'Groot' in André van Duins 'Dik voor mekaar show'. Kalkman: „Na do eerste dag van het Tourspelletje kwamen er slechts dertig oplossingen binnen. Twee ervan waren fout. De Groot zei: 'Kalk, je moet er iets aan doen, het spelletje populairder maken'. Verleden jaar had ik een be kakte Hagenaar gedaan, Van Balluseek. Nu moest het type tje zo plat praten als wat". „Enfin, na de eerste keer kwa men er bij de NOS honderden telefoontjes binnen. Wat voor man die Theunissen in he melsnaam was? Een gesvelde- naar. 'Kalk', zei De Groot weer, 'dit is een succes, vanaf nu moet je er dagelijks in'. Ik zat er dus aan vast" Vanaf dat moment kende du; vrijwel elke Nederlander 'Arit Theunissen'. Kalkman: „De grap liep uit de hand, in de goede zin van de betekenis dan, Onvoorstelbare toestan den vloeiden er uit voort Mensen belden naar de NOS maar kranten begonnen ook Grote landelijke ochtendbla den, zelfs het ANP. Of ze een interview met Theunissen konden regelen. Maar de pers dienst van de NOS maar vol houden dat de heer Theunis sen helemaal geen trek had om in de publiciteit te komen Tja, wat moesten we anders?" „Toch begonnen de kranten te schrijven. Een krant in het oosten bracht een kolom. Ik citeer: 'Wie is de ontdekking van de Tour? Niet Simon, met Fignon, maar de Hagenaar Theunissen. Meedogenloos, ka raktervol'. Niet te geloven, toch?" „Een journalist, die me via-via wèl te pakken kreeg, vroeg me of ik een fiets, een hoofdprijs van een Tourprijsvraag in de krant, wilde uitreiken. Met foto en al, je kent het wel. Ik vroeg er geld voor, maar daar kon hij niet op ingaan. Het feest ging toen dus niet door.... Alleen een Haags huis-aan- huis-blad heeft me inderdaad een interview kunnen afne men, maar ze kwamen er pas achter dat ik Theunissen speelde, toen het stuk al in de krant had gestaan". Nagenieten Achteraf geniet Hank Kalk man intens na. „Het is de beste radio-grap aller tijden geweest, geloof me. En ik wil nog wei verklappen dat er een vervolg op komt. In samenwerking mei producer Eddy Ouwens komt er over met al te lange tijd een langspeelplaat uit met een 'nieuwe' Theunissen. maar tevens met de gesprekken uit de Radio Tour-uitzendingen Tja, soms kan een grap best in slaan, of met? Met The'ünis- ADVERTENT/E Extra zomervoordeel! Fleurige japon in modern nop pendessin Met tulpkraag, aangerimpeld vanuit de schouders, elastische taille en bijpassende ceintuur. Van 100% struktuurpolyester Ma ten 58 t/m 50 In wit/rood of wic/mari na. Va voor De 'Saga Siglar', een in Moorwegen nagebouwd Viking-handelsschip, is gisteren aan de De Ruyterkade in Amsterdam afgemeerd. Op zijn reis door Europa verblijft het daar enige dagen. Over drie jaar wil de eigenaar, de Moor Ragnar Thorensen met het schip een reis 77V A MSTPftHA M rond de wereld wagen. li J Vancouver De Nederland se oorlogsmisdadiger Jakob Luitjens (63) zal niet wor den ontslagen bij de univer siteit van British Columbia in Vancouver, waar hij sinds 1963 plantkunde do ceert. De Simon Wiesenta- 1-organisatie in Los Angeles had de universiteit daarom gevraagd. Luitjens is in 1948 bij verstek door de bijzonde re stafkamer van de recht bank in Assen tot levens lang veroordeeld wegens het verlenen van hulp aan de vijand. Rector George Pe- dersen van de universiteit heeft laten weten, dat een veroordeling wegens een misdrijf geen grond is voor ontslag. Een Nederlands uit- leveringsverzoek is door de Canadese autoriteiten afge wezen, omdat het uitleve ringsverdrag tussen Neder land en Canada geen mel ding maakt van hulp aan de vijand in oorlogstijd als uit- leveringsgrond. Luitjens werd in 1948 schuldig bevon den aan het medcplegen van twee levensdelicten: het neerschieten 12 oktober 1944 van de Groningse onderdui ker Hendrik Jan Jansen en later in dat jaar van een ge deserteerde Duitse soldaat in het Drentse Roden. Luit jens gaf zich in 1945 in Ro den aan, maar vluchtte in de meidagen van dat jaar uit het kamp Westerbnrk. Via Zuid-Anierika belandde hij in het begin van de jaren zestig in Canada, waar hij in 1971 het staatsburgerschap verkreeg. New York De pok tie van New York heeft vrijdagavond 84 arrestaties verricht tijdens een twee uur durend concert van de zangeres Diana Ross in het Central Park. Jeugdbendes maakten zich schuldig aan be rovingen, rellen en steekpar tijen m de straten rond het park. Er vielen 43 gewonden onder de concertgangers. Een dag eerder was het con cert in het water gevallen, doordat Diana Ross en haar toehoorders na tien minuten werden overvallen door een zware onweersbui. Het optre den, een geschenk van de zan geres aan de stad New York, trok vrijdag 350.000 mensen, een heleboel minder dan de dag ervoor. 'ADVERTENTIE Vanaf donderdag in LUM1ERE Hot Nieuwe Sexidool van Hollywood VALERIE KAPRISKY De eerste ro! van een beroemd irans fotomodel "Bevat de meest erotische lieldesscenes ooit in Hollywood gemaakt" (Telegraaf) ACTUEEL FILM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3