ROTTERDAM 11 GRAAG .GEDAAN. i Brochures over nieuwe woongebieden Duizen d volgen de vloedlijn c W\Pi °rS!ssr Watersportverbond pleit voor herstel 1 van Snelle Sluis Verjaagd door de zon Bezwaren tegen nieuwe zomerhuisjes in de Hoek Kritiek op bezuinigingen bij MAI W. Goudriaan overleden Kwart eeuw strandzesdaags Man bekent 20 inbraken Vrijkaarten voor CHIO Nieuw paviljoen Delta ziekenhuis open voor publiek Peper achter boze commissaris f Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 26 juli 1983 giiiiiiiiiiniiuHiuiiiMiiimiiiiiiiiiiiNMiiimimiMiwiniiimtmiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiNiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimMiK Rotterdam Ook het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond (K.NWV) pleit voor een spoedig herstel van de Snelle Sluis bij Moordrecht. Eerder wendde al <fe ANWB zich met een dergelijk verzoek tot het hoogheemraadschap Schieland. De uit 1829 daterende sluis werd onlangs buiten bedrijf gesteld wegens instortingsge vaar. Het sluizencomplex vormt de verbin ding tussen de Hollandse IJssel en de Ring- -aart rond de Zuidplaspolder. Vooral de kleine pleziervaart maakt intensief gebruik van deze route; vorig jaar werden er ru'm duizend vaartuigen geschut. Uit een onlangs verschenen rapport blijkt s dat restauratie van de Snelle Sluis circa vier =s miljoen gulden zou gaan kosten. De aanleg van een waterinlaat zou een besparing van de helft van dit bedrag betekenen, maar hierdoor zou doorvaart niet meer mogelijk zijn. De recreatievaart zou dan moeten uit- wijken naar grotere vaarwegen als de Hol- landse IJssel en de Nieuwe Maas en via de Parksluizen moeten worden geschut. Dit laatste vormt voor het watersport verbond reden om aan te dringen op het in stand 5 houden van de veilige alternatieve route en het spoedige herstel van de sluis tussen Moordrecht en Nieuwerkerk aan den IJssel. HiiiiiiiiiiiiiriimriiiiiiiiifitininiiiriiiiiitiiiiiiiiiitiifiifiiiiiiiiitiiiHiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiinriniiiiDniiiiiiniiRiiitiiiiimfiiiiiiiiiifiiifiiiniimiiiiiriiKiiP Rotterdam Van uit een kappers winkel aan de Westersingel is voor tienduizend gulden aan prui ken en andere kappers-artikelen gestolen. De deur aan de achterzijde van het pand was gefor ceerd. Alle drie de etages werden doorzocht. KNMI: Paniek om storm ten onrechte Terwijl de meeste mensen, als het even kan, proberen werk zaamheden buitenshuis te hebben tijdens deze warme dagen, 2ijn er dieren die kennelijk lie ver de zon niet con- stant op hun huid heb ben. Zij kunnnen nu eenmaal hun bontjas niet uittrekken. Van daar deze zakelijke me dedeling bij een dieren winkel op de Meent. Rotterdam In opdracht van de diensten - structuur ruimtelijke ordening en stadsvernieu wing (DROS) zijn twee nieuwe brochures ver- vaardigd. De drukwerken geven een gedetail leerd beeld van de stedebouwkundige opzet en toekomstige voorzieningen van de nieuwste woongebieden in Rotterdam. De brochures kre gen de titels mee: 'Beverwaard, nieuwe woon wijk op zuid*, en 'DWL-terrem: van waterfa- briek tot nieuw woongebied'. De brochures zijn gemaakt om tegemoet te ko men aan de steeds kritischer wensen van de woningzoekenden. De achtergrondinformatie in beide drukwerken kan hierin een belangrij ke bijdrage leveren. Ook voor met-won ingzoe- kenden bieden de brochures interessante infor matie. De brochures zijn verkrijgbaar bij woonruimte zaken aan de Weslblaak 128, het hulp- en in formatiecentrum (HIC) in het postkantoor aan de Coolsingel, de afdeling voorlichting van de DROS, Galvanistraat 15, de deelgemeente Kra lingen aan de Lusthofstraat 102 en IJssel mon de, gebouw De Klimmende Bever aan de He- renwaard 25. Eerder verschenen reeds brochures onder de ti tels: 'Zevenkamp, wonen in de groene hoek van Rotterdam' en 'Slachthuisterrein: duizend woningen erbij in Crooswijk'. Rotterdam De stichting Het Zuidhollands Landschap maakt gedeeltelijk bezwaar te gen het voorlopige structuur plan voor Hoek van Holland, Het grootste bezwaar geldt de omschakeling van de aandacht voor dagrecreatie naar 'ver- blijfsrecreatie. Het gaat vooral om de uitbouw van het strand- centrum met mogelijk de aan- leg van een jachthaven aan de Nieuwe Waterweg, de bouw van een groot zomerhuizen- complex en de vestiging van twee kampecrcentra. De stichting is blij mei de ont- sluiting voor het publiek van het Vinetaduinterrein tussen de Strandweg, de Strandboule- vard en de Hoekse Bosjes. Dit past in het kader van het structuurplan, waarin ook ge zegd wordt, dat Hoek van Hol land een badplaats voor dag jesmensen is, Van de invulling van de uitbouw van het strandcentrum zijn ze echter minder geporteerd. Met de beleidswijziging van dagrecreatie naar verblijfsre- creatie heeft de stichting grote moeite, omdat onder meer de plaats waar een recreatiemeer zou moeten komen zich ont wikkeld heeft tot een moer- - raissig natuurgebied, dat be houden dient te blijven. Ver- - der roept de vestiging van zo merhuisjes en een dagcamping s met toiletgebouwen problemen op wat betreft de riolering. Rotterdam Het gemeente raadslid Els Boxhoorn van PSP-PPR heeft hel college - van B en W vragen gesteld over de bezuinigingen bij het maatschappelijk advies- en in- formatiebureau (MAI). Vol gens de bestuurlijke aanwijzin gen moeten de vier stedelijke instellingen, waaronder MAI en Vormingswerk, fors bezui- r nigen. Kritiek heeft Els Boxhoorn op de suggestie, dat kamerbemid deling, voorlichting en vrije tijdsbesteding bij het MAI wel afgestoten kunnen worden. Zij vindt dat het MAI bij de bezui nigingen gespaard moet wor den, omdat het jongerenwerk volgens een raadsuitspraak van december prioriteit geniet. Een bezuinigingsaanslag van anderhalve ton, drie formatie plaatsen ofwel zeven a acht jongeren in deeltijd, is daar volgens haar strijdig mee. Rotterdam In zijn woning aan de Maasboulevard te Rotterdam is op 81-jarige leeftijd overleden de heer Willem Goudriaan, oud-di recteur van Van Nïevelt Goudriaan en Co. Tot zijn pensionering in 1968 heeft hij aan het hoofd gestaan van de rederij die van oor sprong een familiebedrijf was. Na zijn vertrek Is Van Nievelt Goudriaan overge nomen door het SHV-con- cern. Hij wordt morgen in alle stilte gecremeerd. -v Stevige stappers vormden gisteren een vertrouwd beeld langs de kust. Hoek van Holland Hij itapt stevig door. Metersbre- de plassen ontwijkt hij zoveel mogelijk door er met een forse aanloop over Heen te springen. De duim gaat zo nu en dan omhoog om achter volgers moed in te spreken. De 73-jarige Herr Matthes uit het Duitse plaatsje Pfalz is voor de eerste keer in Hol land. Een stevig gebonden rugzak, korte sokjes, wandelschoenen, kort broekje, wit singlet en verbrande bovenarmen. De felle zon deert hem niet. „Ich muss mein Ziel erreichen." Herr Matthes heeft slechts één doel voor ogen. Den Helder. Hij is één van de duizend deel nemers aan de inmiddels 25e voettocht tussen de kustplaat sen Hoek van Holland en Den Helder. Zijn eerste bezc-ek aan ons land is direct al sportief begonnen. .,Ik heb in de Duitse pers gele zen dat er zoiets in Nederland werd gehouden. Zonder aarze ling heb ik me er direct voor ingeschreven. Ik heb vroeger ook in de Alpen gelopen. Een voorbeeld daarvan is de Kar- wendelmarsch", vertelt hij niet zonder trots in het Duits. Zijn forse stappen houden geen enkel moment in. Rusten kan hij altijd nog. „Na zaterdag wil ik een be zoek breneen aan de Delta werken, En daarna ga ik een beetje rusten... Een wandeling in de Belgische Ardennen lijkt me wel wat", vertelt Herr Matthes. Hij verdwijnt al snel uit hel gezichtsveld. Vanuit de verte is nog slechts zijn spier witte pet zichtbaar. Warm De enkele zonaanbidders, die een beschut plaatsje hebben weten te bemachtigen op het strand, aanschouwen het be weeglijke tafereel met vragen- door Peggy Wijntuin de blikken. „Waar moeten ze nou met dit hete weer heen?", fluistert een jonge blondine in de richting van de in haar ge zelschap verkerende man. Die vraag wordt met een ongeïnte resseerd schouderophalen 'be antwoord'. De fanatiek wande lende, duizendkoppige stoet zoekt verkoeling op door zo veel mogeljk langs de vloedlijn te lopen. Twee mannelijke deelnemers met ontbloot bovenlijf en lan ge spijkerbroeken lijken zich niet bewust van activiteiten om hen heen. Koptelefoons van hun 'walkmans' verbre ken elk contact met het geluid van de ruisende zee. Ze lijken geobsedeerd door de zanderige bodem. Hun voetsporen wor den direct gevolgd door een groep jongeren. Het warme weer is de betde meisjes van dit gezelschap te machtig ge worden. Het bovenstukje van hun bikini heeft een plaatsje gevonden m de rugzak. De tien leden van de familie Alsemgeest uit Delft en omge ving ('de mannen hebben we dit keer thuis gelaten') behou den 'netjes' hun T-shirt en short. Een van hen is een 61- jarige inmiddels gepensioneer de kleuterleidster. Zij heeft haar huis, het klooster, even gelaten voor wat het is. „Maar tk houd wel mijn korte broek aan, hoor!", belooft ze lachend. Deze voettocht is niets nieuw voor de familie Alsemgeest. Tk doe nu al voor de negende maal mee' komt dan. ook trots uit enkele monden. 'Gezellig heid, sportiviteit en vakantie' zijn de voornaamste redenen dat de familie erop uittrekt. „Kom zaterdag maar eens kij ken", roepen ze van afstand Tegenwicht De heer Suylen uit Valken burg, in het gezelschap van vrouw en schoonzus ('mijn twee vrouwen'), daarentegen geeft een wijsgerig antwoord op het waarom van de deelna me aan de tocht. „Het is een goed tegenwicht voor de dage lijks werk. De water, de wind en de lucht maken je rijk. Ook als je geen twee vrouwen hebt. We geven energie en krijgen er veel meer voor terug. Eer der hebben we een internatio nale wandeltocht deelgeno men. Daarbij vergeleken is deze een fluitje van een cent. Het is voor ons een korte va kantie." Zijn schoonzus echter vindt dat antwoord zeker niet voor haar opgaan. „Neen", roept ze resoluut. „Ik doe mee om me te ontspannen. Ik ben het laat ste jaar geestelijk afgeknapt. Dat kwam onder meer door de zaak. Nu moet ik zien dat ik me ontspan.11 De 51-jarige Riet Stroet en haar 27-jarige dochter Very Scheltus zoeken eveneens geestelijke rust. Manlief en de vier kinderen van Very moe ten het een weekje zonder haar doen. Very betiteld deze tocht als 'een weekje aandacht voor mezelf'. Moeder Stroet vult aan: „Ik heb vaker voor een goed doel met wandelmar- scn meegelopen. Maar dit is de eerste maal dat we zonder onze mannen op pad gaan. Heerlijk dat we nu niet zelf achter de pan hoeven te staan. Eindelijk wordt het ook een keer voor ons gedaan." Rotterdam „Het weerbericht op de radio meld de een windkracht beneden de drie, maar de poli tie waarschuwde op hetzelfde moment voor wind kracht twaalf." Mevrouw De Wolf snapt nog niets van de paniek die zondagmiddag rond het middag uur uitbarstte op de reereatieplassen rond Rotter dam. Zij en haar man waren zondag met een aantal andere leden van de modelzeilbootclub aan het varen, toen plots een poli tieauto tussen de veertig cara vans van de hobbyisten door reed om hen voor storm te waarschuwen. „Iedereen ging hals-over-kop naar huis", zegt mevrouw Wolf. „Natuurlijk uit angst voor toestanden als op hemelvaartsdag. Maar toen wij thuis waren gekomen en de radio aanzetten, werd ge meld dat de wind minder was dan windkracht 3. Hoe kan dat nou?" „Het KNMI heeft geen waar schuwing voor windkracht twaalf gegeven", zegt F, Em- mink, plaatsvervangend hoofd van het weerbedrïjf bij het KNMI. „Het probleem is dat de politie zich vaak wendt tot de meteorologische diensten op de vliegvelden, zonder die informatie na te gaan bij het KNMI. Dat zijn ze ook niet verplicht, maar er kunnen veel misverstanden uit de weg worden geruimd, als ze tóch even bellen." De waarschuwing zondagmid dag was afkomstig van vlieg veld Gilze-Rijen en betrof een onweer boven het plaatsje Os- sendrecht, niet ver van de Bel gische grens. De rijkspolitie district Breda had contact op genomen met de metereologi- sche dienst van het vliegveld om te vragen hoe gevaarlijk de situatie was. „Toen wind kracht acht werd gemeld, achtten wii het wijs om alle Rotterdam Een 30-jarige Rotterdammer heeft tegenover de politie bekend de afgelopen maanden in twintig kelder boxen te hebben ingebroken. Ook gaf hij dertig winkeldief stallen toe. De man werd vori ge week donderdagnacht op heterdaad betrapt bij een in braak in een kelderbox aan de Ogiersingel. wagens in ons district te waar schuwen. Als voorzorgsmaat regel, na de verwoestende storm op Hemelvaartsdag neem je immers geen risico's. Het was dus geen waarschu wing voor storm, maar een voorwaarschuwing. Dat is niet helemaal overgekomen." Overdreven Tijdens de normale telefoon tjes van Breda met andere dis trictskantoren werd ook mel ding gemaakt van het onweer en van de waarschuwing voor windkracht acht. „Maar hoe gaat dat bij telefoontjes, dan wordt al gauw gezegd: het kan ook negen of tien worden. Om op het ergste voorbereid te zijn, wordteen bericht nu snel iets overdreven", aldus een woordvoerder. Afgelopen zon dag groeide windkracht acht zo aan tot windkracht twaalf. Dat leidde uiteindelijk tot de overdreven paniek bij de wa tersporters rond Rotterdam. „Dat is jammer", zegt Emmink van het KNMI, „want hoewel windkracht acht gevaarlijk kan zijn, is er natuurlijk geen reden voor paniek." Bij het weerinstituut in De Bilt heeft meri al eerder opge merkt dat er na Hemelvaarts dag een neiging tot overreage- ren op het weer is. „Natuurlijk kunnen onweersbuien bij warm weer gevaarlijk zijn", zegt Emmink, „Maar we zou den er eigenlijk naar toe moe ten dat de mensen dat zelf gaan beseffen en voorzichtig op een onweersluéht reageren. Bovendien moeten we er naar toe, dat de politie, voordat ze het publiek waarschuwt, de informatie nog even natrekt bij het KNMI. Natuurlijk kun nen we dat niet verplichten, maar het zou misverstanden zoals afgelopen zondag kun nen voorkomen. Het KNMI wil graag tot betere afspraken komen. Want op deze manier hoort het publiek verschillen de dingen. Dat werkt uiterst verwarrend." Rotterdam Evenals in voorgaande jaren stelt de dienst voor sport en recre atie weer een beperkt aan tal vrijkaarten beschik baar voor de openingsdag van het CHIO op woens dag 17 augustus. Het springruiter festijn m het Kraiingse Bos duurt vanaf die datum tot en met zon dag 21 augustus. De kaar ten zijn vanaf maandag 1 augustus tussen negen en vier uur verkrijgbaar aan de informatiebalie van de dienst voor sport en recre atie aan het IVeena 760. Rotterdam Anderhalf jaar na het slaan van de eerste paal wordt binnenkort het nieuwe paviljoen De Brink van Deltaziekenhuis in ge bruik genomen. Op vrijdag 5 en zaterdag 6 augustus wor den open dagen gehouden. Geïnteresseerden in de he dendaagse psychiatrische in richtingen kunnen er op de eerste dag van 14.00 tot 20.00 uur een kijkje nemen en een dag later tussen 16.00 en 20.00 uur. Het nieuwe paviljoen wordt een verblijfsafdeling voor be jaarde psychiatrische paden- ten. Er wordt onderdak gebo den aan 144 patiënten, ver deeld over twaalf wooneenhe den met elk twaalf patiënten. Er is gekozen voor vier-, twee- en éénpersoonskamers. Daarnaast is er een verpleeg- afdeling met negen bedden voor lichamelijk zieke patiën ten van De Brink of van ande re afdelingen van het zieken huis. De twaalf eenheden zijn aaneengebouwd in de vorm van een letter O, waardoor er een ruime binnentuin is ont staan. Hierdoor kunnen de pa- tienten zelf naar buiten gaan, zonder dat er gevaar bestaat om te verdwalen. De totale bouw- en inrichtingskosten van het nieuwe paviljoen be dragen 19 miljoen gulden. Het Deltaziekenhuis is bereik baar met buslijn 65 vanaf het metrostation Poortugaal. Rotterdam - Burgemeester Bram Peper kan zich best voorstellen dat hoofdcommis saris A. Vermcij m juni ver ontwaardigd heeft gereageerd op een kritisch artikel van mevrouw Fernande Haze win kel in het informatiebulletin van het gewest van de PvdA. Peper vindt het logisch dat de hoofdcommissaris tegen de kritiek op zijn korps opkwam. In antwoord op vragen van PvdA-fractievoorzitter Johan Henderson schrijft burgemees ter Peper, dat hij zich met de intentie van het door de hoofdcommissaris uitgegeven persbericht kan verenigen, al zou hij op onderdelen een an dere toonzetting en redactie wenselijk geacht hebben. Hij antwoordt Henderson voorts, gelet op de volgorde van de gebeurtenissen, geen termen aanwezig te achten aan wie dan ook te vragen veront schuldigingen aan te bieden. Er zi)n mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin K misschien. Breng daar even verandering in. m Adres; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f PosfCo<j en goed beloond! Want voor die kleine» jy moeite krijgt u een mmttiT* 00nP^ais- kruidenwijzer. Adres-, f -Postcode- Telefoon: - I de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3