GIFRAPPORTEN GEKRAAKT VIAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Apotheken doen niet moeilijk over knaak CD A-fractie verbaasd: 'Gaat onze nestor weg?' Schipluidens burgemeester zet de BB aan het werk Transportbedrijf hield zich niet aan CAO Maj vindt gest>Ien goei terug Wandelende puzzelaars treffen het Binnenmarkt in ■moeilijkheden Schieland wil praten met alle huisartsen DONDERDAG 28 TULI 1983 Op Kerkepad door het Westland Maassluis „Een paar jaar padat we niet Kerkepad in een Gronings plaatsje waren ge weest las ik een advertentie, waarin een predikant werd gevraagd. Er werd daarbij on der de aandacht gebracht dat de kerk op de tv was geweest, in Kerkepad." Pat herinnert Joop Bosboom zich als hij vertelt over de po pulariteit van het NCRV-pro gramma Kerkepad, waarvan hij al zo'n zes jaar producer is. Nee, hij wil niet de naam van het Groningse dorpje vertel len. Zelf vindt 'ie het ook op het belachelijke af, maar toch geeft het volgens Bosboom goed aan hoe sterk het pro gramma bij veel mensen leeft. „We krijgen ook veel verzoe ken van kosters en pastoors of ze met hun kerken asjeblieft in Kerkepad mogen. Van alle kanten krijgen ze medewer king," vertelt Bosboom. Wat dat aangaat springt Schiplui den, dat volgende wee aan bod komt in Kerkepad 't3, er (och wel uit. Toen de burge meester hoorde dat na de uit- lendingen wel zo'n drie vier duizend mensen op kerkepad gaan, maakte hij zich bezorgd over al dat verkeer dat over die smalle polderwegggetjes moest worden geleid. Vooral over het laatste stukje naar het kerkje van 't Woud zat hij met de handen in het haar. Maar jeen nood, zo dacht de eerste lurger van Schipluiden, ik las gewoon een extra-oefening van de Bescherming Bevol king in. Dan kunnen die bij 't Woud een dam in de sloot ma ken en kunnen de automobi listen hun wagens een eindje verderop in het weiland par keren. Glazen zee In de uitzending van Kerke pad '83, die volgende week donderdag (omstreeks 22.00 uur, Nederland 1) wordt uitge zonden, staan de Oude Kerk van Maasluis en de kerken van Maasland, Schipluiden, 't Woud, Naaldwijk en De Lier, met zijn scheve domtoren, centraal. Als variant op de Glazen Stad heeft deze afleve ring de titel De Glazen Zee meegekregen. De naar schatting een a ander- halfmiljoen kijkers die bij ie dere uitzending van Kerkepad voor de buis zitten, krijgen volgende week beelden voor geschoteld van de zes kerken. Be twee zaterdagen daarop zetten de kerken die in het programma aan bod zijn geko men hun deuren vervolgens wijd open voor de kijkers die het, al of niet met een speciaal door de christelijke omroep vereniging uitgegeven boek in de hand, allemaal nog eens met eigen ogen willen gade slaan. Bosboom zegt dat het net een grote familie, al die Kerkepad- gangers. „Ze drinken met el kaar een kopje koffie en de so ciale controle onderling is erg groot. Je kunt vaak iemand horen vragen: Waar was jij vo rige keer7' j Het kerkje van 't Woud. - De Grote Kerk van Maassluis. Zwanenburg mag week lang niet rijden Schiedam Bij alle zeven apotheken in Schiedam is het de gewoonte, dat zieken fondspatiënten de zogenaamde recept knaak reeds betalen, als zij het receptje van de dokter komen afgeven en de stem pelkaart meekrijgen. Heeft men echter op dat moment geen geld bij zich, dan levert dat'in de praktijk meestal geen problemen op, want men kan de verplichte rijksdaal der. ook betalen bij het afhalen van het gevraagde medicijn. Toch zijn niet alle zeven apothekers ge- ■uKkig met die laatste handelwijze. In een ^kel geval heeft dit tot klachten geleid patiënten bij de PBVS, dat is de pa- hëitènbelangenvereniging Schiedam. Zo.->aseert apotheker H.T. Tan uit Nieuw- JaiKk zich op een reglement, dat volgens zijn seggen voorschrijft dat de knaak be taald wordt bij het afgeven van het re- 3et staat in de wet," zegt hij. Bij de ^andere apotheken zegt men echter, dat erieen richtlijnen voor zijn en dat het een apotheker zelf vrijstaat, hoe hij de re- neemt dat de knaak bij het eerste bezoek ceptknaak wil incasseren. Tan bladert het aan de apotheek betaald moet worden. In erop na. „Het is een echt doolhof," zegt de praktijk doen patiënten dat al uit zieh- hij. Hij kan alleen vinden, dat een medi- 2elf, is volgens woordvoerders de ervaring cijn pas mag worden meegegeven aan een in bijvoorbeeld apotheek "t Gouden Hert patiënt, als de knaak betaald is. „Maar dat aan de Sint Liduinastraat, apotheek Gou- zegt Inderdaad niets over het in behande- ka aan de Groenelaan en apotheek Kethel ling nemen ervan," beaamt hij. aan de Zwaluwlaan. Tan, die zijn apotheek op het Dr. Wibaut- Bij apotheek Rembrandt, aan de Rem- plein heeft, zegt echter „soepel" te zijn, als brandtlaan, zegt een woordvoerster dat mensen in eerste instantie geen geld bij „de patiënt het helemaal zelf mag uitma- zich hebben. Maar hij wijst op het ver- ken" en dat het de apotheek „niets" uit- schijnsel, dat mensen niet precies weten maakt of in eerste of in tweede instantie welk medicijn zij van de dokter voorge- wordt betaald. Bij apotheek C.J. Jansen schreven kregen en dat dan bij het af ha- aan de Van Swindensingel zegt een len blijkt, dat zij het thuis nog hebben, woordvoerster, dat men „liever" heeft dat „Als zij dan die knaak niet betaald heb- een patiënt meteen betaalt. Bij apotheek ben, blijven wij met het medicijn zitten. Van Westendorp aan de Parkweg vindt Dat is vervelend, dat proberen wij wel te men dit ook „natuurlijk ook gemakkelij- voorkomen," aldus Tan. ker" omdat het dan gelijk gebeurt met het Volgens hem hebben de Schiedamse apo- stempelen van de zïekenfondskaart Maar thekers er een vergadering over gehad en ook nier maakt men er geen punt van, al- is afgesproken, dat men als richtlijn dus de woordvoerster. Schiedam— jfa een inbraak aan de Ni,we Haven heeft de pwmier n ket huis, waar geld en ar»re goederen ont vreemd w&ni dis spullen la ter teruggeven in de buurt van zijn w^ng Alleen een portemonnee met honderd gulden, giro^ al kaarten en betaal pasjes -en daar niet meer bij. Wel.d de inbreker een, zilveren "pge, dat dg gj. genaar dierbaa.as> voor hem latepjiggen. Vlaardingen Het bedrijf gemeentewerken wijst in een rapport de conclusies die Rijnmond trekt uit de oriënterende bodemonderzoeken beslist van de hand. Volgens de onderzoekers van Rijnmond zijn zes stortplaatsen in Vlaar dingen zo ernstig vervuild, dat ze in aanmer king komen voor nader onderzoek. In geen van de gevallen acht Vlaardingen zo'n onderzoek nuttig. Mede in verband met de hoge kosten houdt de gemeente die boot af. Gemeentewerken heeft de uitslag van de me tingen, anders dan Rijnmond, getoetst aan de richtlijnen van het ministerie van volksgezond heid, ruimtelijke ordening en milieubeheer. De conclusies over de ernst van de bodemvervui ling worden dan aanmerkelijk milder. Bij de oriënterende onderzoeken is een 'Rijnmond- norm' gehanteerd, aldus de kritiek van ge meentewerken, die veel strenger is dan de norm van het ministerie. Vlaardingen vindt dat bij de voormalige vuil stortplaats aan de Maasboulevard alleen het water moet worden geanalyseerd op de concen traties fenol en kwik. In het geval van de stort plaats aan de Bioekpolderweg wil de gemeente een oriënterend onderzoek naar het opgespoten gedeelte van de Broekpolder afwachten. De kunststof waterleidingen in de Waterleiding- straal moeten volgens gemeentewerken ver vangen worden door buizen die geen giftige stoffen doorlaten. De concentraties tolueen en tetrachloormethaan op die plaats zouden niet onaanvaardbaar zijn. Voor de stortplaatsen aan de Viaardingse Vaart, de Amsterdamlaan en in het Lickebaertbos zouden geen maatregelen no dig zijn. m Bijna tachtig Schiedamse kindaren, waarvan diverse vergezeld door hun ouders, hebben gistermiddag meegedaan aan de •wandelpuzzeltocht, die in het kader van Jeugdland startte vanaf het stadskantoor. De deeinemertjes troffen het uitstekend: het weer was juist niet te warm, maar ook niet te koud voor een aardige stadswandeling. De organisatoren hadden een heel nieuwe tocht door de stad uitgezet, die veelal door het groen liep. De Jeugdland-vierders kregen een vragenformulier mee, dat ingevuld moest worden. Zeker de helft van de kinderen bleek na afloop alle antwoorden juist te hebben. Tien van hen krijgen binnenkort een prijsje. Er was voor gezorgd dat er onderweg wat te drinken en te snoepen aanwezig was, zodat ook in dit opzicht de puzzeltocht succesvol verliep. Vlaardingen Het transportbedrijf Zwanen burg - Vlaardingen BV mag vanaf 11 augustus een week lang geen ongeregelde transporten uitvoeren. Ook de vrachtautodienst tussen Vlaardingen en Rotterdam mag in die periode niet worden onderhouden. Dat heeft staats raad Veringa, voorzitter van de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State, vanmorgen beslist. De Commissie Vervoerver- gunningen, die toezicht uitoe fent op het wegvervoer, had intrekking van de vergunnin gen gedurende vijftien dagen opgelegd, maar de staatsraad maakte daar voorlopig vijf da gen van. Het transportbedrijf zou de CAO-bepalingen heb ben overtreden. Tegen Zwanenburg was een aantal maanden geleden een klacht ingediend over het niet-uitbetalen van de voorge schreven CAO-lonen. De loon- technische dienst heeft toen Geen bingogeen amusementshal geen fancy fair Maassluis Wat G. van Rin- gelenstijn ook probeert om zijn Binnenmarkt aan de Dr. Kuy- perkade aantrekkelijker te maken, het vindt geen genade in de ogen van burgemeester en wethouders van Maassluis. De Binnenmarkt werd in maart optimistisch geopend, maar de belangstelling voor een dagje overdekt kraampjes kijken viel tegen. Om daar iets aan te veranderen wilde Rin- gelenstijn aanvankelijk een deel van zijn pand als amuse mentshal inrichten met vi deospelletjes voor de jeugd maar een verzoek daartoe werd afgewezen. Een verzoek om bingo's te mogen organise ren onderging hetzelfde lot. En nu heeft B en W hem ook verboden om fancy fairs te houden in de Binnenmarkt. „Er blijft op die manier ontzet tend weinig over", verzucht een medewerkster van het be drijf. Een bingo mag volgens de wet op de kansspelen alleen gehouden worden door vereni gingen die langer dart drie jaar bestaan. Dat kan Ringelenstijn dus vergeten. Het plan om een deel van de markt in te richten als amuse mentshal is volgens het Maas- sluisse college een bedreiging voor de openbare orde. En de fancy-fairs staan daarmee vol gens het gemeentebestuur op één lijn. „Een verkapte vorm van een amusementshal", al dus het hoofd van de afdeling algemene zaken. De Binnenmarkt heeft tot dus ver alle pogingen om het pu bliek naar zich toe te trekken zien stranden. Wat er nu moet gebeuren is het personeel een raadsel. „Dat er iets moet ge beuren is duidelijk", aldus een medewerkster. „Want het loopt helemaal niet goed." een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat het bedrijf inderdaad niet in alle gevallen de salarissen volgens de vorge- schreven CAO uitbetaalde. De Commissie Vervoervergunnin- gen 'veroordeelde* het bedrijf daarop tot een voorwaardelij ke intrekking van de vergun ningen gedurende vijftien da gen, met een proeftijd van een jaar. Na dat jaar is de loon- technische dienst nogmaals in het bedrijf gaan controleren, en toen bleek dat een en ander nog steeds niet in orde was Daarom werd door de Com missie Vervoersvergunningen alsnog de schorsing van de vergunningen voor vijftien da gen opgelegd. Zwanenburg-Vlaardingen BV is tegen die veroordeling in beroep gegaan bij de Raad van State. Omdat het zoals hel er nu naar uitziet nog zeker an derhalfjaar zal duren voor die procedure is afgerond wilde Zwanenburg in de tussentijd dat de intrekking van de ver gunningen tot na de uitspraak zou worden opgeschort. Het verzoek om schorsing van de maatregel werd dinsdag be handeld in een zitting van de afdeling geschillen van be stuur. De staatsraad heeft vanmor gen besloten, het transportbe drijf gedeeltelijk tegemoet tc- komen. Het intrekken van de- vergunning zal hangende de procedure niet gedurende vijf tien dagen, maar gedurende vijf dagen plaatsvinden. Directeur Trommel van het transportbedrijf wilde van morgen geen enkel commen taar op de kwestie geven. „Ik heb gemerkt dat als dergelijke molens draaien, er geen enke le manier is om ze stop te zet ten. Ik heb ik dit stadium geen behoefte om er een opmerking over te maken", aldus de di recteur, die wel liet blijken zeer teleurgesteld te zijn over de beslissing van de staatsraad Schiedam De directie van het Schielandziekenhuïs heeft met de Schiedamse huisartsen- vereniging (SHV) afgesproken direct na de vakantieperiode bijeen te komen om het pro bleem te bespreken, dat on langs werd aangesneden door ir. Jan van Ewijk, voorzitter van de patiëntenbelangen ver eniging Schiedam (PBVS). Patiënten, die lid zijn van de PBVS, hadden gesignaleerd dat sommige huisartsen met zekere voorkeur doorverwij zen naar specialisten, die in andere ziekenhuizen dan Schieland werken. Als een oorzaak daarvan ziet men de lange wachttijden bij enkele specialismen, die pijnlijk ge noeg juist ontstaan doordat de betreffende medici zoveel aan dacht aan hun patiënten wil len geven. Zo staat dr. T.S. Ong bekend als een voortref felijk oogarts en toch zijn er huisartsen volgens de pa tiëntenorganisatie die voor oogbehandeling naar elders doorverwijzen wegens de wachttijden, die daar korter zijn. Een andere oorzaak van het voorbijgaan aan het Schieland ziekenhuïs wordt genoemd, dat huisartsen afgaan op spe cialisten met wie de ervaring hun leert dat de patiënt daar meer aan heeft. Dat erkent SHV-voorzitter C.P.A. Korte- kaas. In het verlengde hiervan ligt echter het vermoeden bij de patiëntenvereniging, dat een enkele huisarts ook om strikt persoonlijke sympat hieën of antipathieën naar an dere specialisten stapt. Als dit laatste het geval zou blijken te 2ijn, is er iets ernstig mis, vindt een woordvoerder van de PBVS. Want dat kost dan een specialist uit Schie land niet alleen patiënten, maar het ziekenhuis als totaal ook. En dan werpt de vraag zich op, of het Schielandzie kenhuïs niet vanuit een wansi- tuatie gedwongen wordt het aantal bedden te verminderen. Dit probleem is ernstig genoeg om te bespreken, vond de di rectie van het Schielandzie- kenhuis. Meteen na de vakan tie wil de Schieland-directie met alle huisartsen rond de ta fel gaan zitten. Volgens ver pleegkundig directrice Corrv de Frel-Schop, die dit zegt bij afwezigheid van algemeen di recteur ir. Frits Sonneveld, ligt het in de bedoeling om de huisartsen in groepjes te ont vangen om dit probleem te be spreken. De directie hoopt te komen lot afspraken met alle huisartsen. Schiedam Aad van Lingen, fractieleider van het CDA in de Schiedamse gemeenteraad, zegt verbaasd te zijn over berichten, dat Jan de Koning de fractie zou verlaten. Het oudste raadslid van de gemeente Schiedam heeft Van Lingen nog niets van dien aard laten weten, „Het komt mij dan ook onwaarschijnlijk voor, eerlijk gezegd," aldus Van Lingen gisteren. De Koning zelf is niet voor commentaar bereikbaar. Dat zou het CDA veel opheldering brengen. Mocht blijken dat De Koning helemaal niet weg wil, dan zou daarmee een conflict over zijn opvolging voorkomen zijn. Van Lingen weet wel, dat De Koning altijd al heeft gezegd: „Als er voor mij een jongere komt. die enthousiast genoeg is, dan stap ik op." Volgens Van Lingen heeft de nestor echter weinig con currentie te duchten. In de CDA-fracüe geldt De Koning als een nijver lid. dat niet te beroerd is om hard te werken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1