1 ROTTERDAM 11 Feijenoord boos over 'verlate gifmelding i Proef: rondvaart via Sehiedamse grachten Jan Venema zet 'vliegangst' voor EK opzij Rijnmond houdt resultaten lyodemonderzoek half jaar in huis DE LAATSTE VAART.... m WATER FIETSEN IN LANGE HAVEN ISi Rotterdammer in Franse cel na gewapend verzet Ingebroken in gemeentehuis: 2 man gepakt Rofterddins Nieuwsblad zaterdag 30 juli 1983 kc be. ibiea. »s ge-, i de lt de tdere fi K&&JÈ othe-, 8 30-" >k in ailtn kan mé- apo- apt i Het Mallegat-terrein„.flinke hoeveelheid giftige stoffen... Rotterdam Het open baar lichaam Rijnmond heeft de woede op de hals gehaald van de Be wonersorganisatie Feije noord (BOF). De Feijenoorders zijn boos op Rijnmond, omdat het open baar lichaam een half jaar heeft gewacht met het be kendmaken van een bodem onderzoek op het Mallegat- terrein. Uit dat onderzoek, verricht door de Dienst Centraal Mi- liebeheer Rijnmond (DCMR), blijkt dat er een flinke hoe veelheid giftige stoffen in het Mallegat-terrein zit. Zo heeft de DCMR het vol gende geconstateerd: het hele terrein is vervuild met cya nide, omdat het in vroeger jaren met ijzeraarde is opge hoogd, op enkele plaatsen zit een sterk verhoogd gehalte polycyclische verbindingen, verontreinigingen door olie zijn ontdekt, hier en daar zit fenol in de grond en op één plaats trof de DCMR hoge concentraties zink aan. De DCMR verbindt aan haar constateringen de consequen tie, dat het terrein moet wor den aangepakt. Aan het col lege van burgemeester en wethouders van Rotterdam adviseert zij" De zandbak op het Malle gat-terrein moet afgegraven worden; De zichtbaar verkleurde grond (cyanide-verontreini- ging) moet direct verwijderd worden of - voorzover onmo gelijk - moet men dit gedeel te van het park afzetten; Er moet een nader onder zoek komen naar de kwali teit van het drinkwater; Ten slotte zouden er voor lopig geen grondwerkzaam heden of grondwateronttrek king in het gebied mogen plaatsvinden. 'Schandalig' In een gisteren verzonden brief aan Rijnmond merkt de BOF op: „Wat wij niet alleen schokkend, maar ook schan dalig vinden is de manier, waarop het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond met deze onder zoeksresultaten omgaat. Het bodemonderzoek heeft plaatsgevonden in oktober 1982, waardoor we mogen veronderstellen, dat de ana lyse van de grondwater- en bodemmonsters in de loop van november 1982 bekend was. In ieder geval is het de finitieve rapport gedateerd: januari 1983. Het rapport is op 14 juni verstuurd aan b en w van Rotterdam. Hieruit kunnen we alleen maar con cluderen, dat Rijnmond een half jaar nodig heeft gehad voor het typen van één bege leidend briefje bij een rap port, waarvan de inhoud aanleiding is voor het be trachten van de grootste spoed." Misselijk De Feijenoordse bewonersor ganisatie vindt hel vreemd, dat 'de gezondheid van de bevolking van onze wijk blijkbaar geen reden voor politici is om haast te ma ken'. „Reden voor ons wijk- orgaan om aan deze misselijk makende gang van zaken ruime aandacht te geven", aldus de BOF, die eist dat Rijnmond op de kortst moge lijke termijn een besluit neemt over de sanering van het Mallegat-terrein. De BOF ziet daar best moge lijkheden toe: „Als voorzitter Van der Louw van de Rijn mond raad net zoveel energie steekt in deze gifzaak als in de KNVB-perikelen, moet ons wijkpark in 1984 nog schoon kunnen zijn." De Appei- marktbrug verleent vrije doorgang Schiedam Een rondvaart door de oude Sehiedamse grachten: het zou een aardige toeristische attractie zijn. Gisteren vond er bij wijze van experiment een verken ning plaats met de motorboot van de Sehiedamse haven dienst. Het was een allerplezierigst vaartochtje, dat begon naast het failliete Tankercleaning aan de WilheJminahaven en via de Nieuwe Waterweg een vervolg kreeg via de Voor haven, de Buitenhaven, de historische Lange Haven met zjjn gerestaureerde Appel- marktbrug en uiteraard de Schie. Tussendoor werd even een ommetje gemaakt langs één der Sehiedamse molens aan de Noordvestgracht. Ook VVV-direeteur Ruud Pillard was uitgenodigd, om dat-hij onlangs het idee van een Sehiedamse rondvaart boot lanceerde. Hij onderhandelt met enkele ondernemers, van wie de Scheveningse reder Jacques Vrolijk de meeste kans maakt om in Schiedam en omgeving met boottochten te beginnen. Vrolijk heeft hier voor een oude visserschuit beschikbaar. Gemeentevooriichter Theo Reyman en zijn collega Mari Dingenouts van de openbare nutsbedrijven Schiedam (ONS), waar de havendienst deel van uitmaakt, waren gretig op het VVV-idee inge sprongen. Terwijl de VVV vooral mikt op rondvaarten via de Nieu we Waterweg, zonder overi gens met de Rotterdamse Spido te willen concurreren, wilden de twee voorlichters eens kijken wat de mogelijk heden op de Sehiedamse bin nenwateren zelf zijn. Met havenmeester Theo Sa bel werd de route uitgestip peld. En gisteren werd tijdens een ontspannen tochtje vastge steld, dat een échte rond vaart zoals in Amsterdam en Delft in Schiedam niet mogelijk is. Er is één doorgangsroute voor binnenschippers, die dwars door Schiedam heen loopt, en verder zijn er wat zijgrachten. Maar die lopen dood, en als zij niet doodlopen, staat er wel een veel te klein brugge tje in de weg, waar nog geen roeiboot doorheen kan. Onderweg moesten er één sluis en vier bruggen worden geopend, omdat de boot van de havendienst te groot was. Toch wil men de moed niet opgeven. Met een kleinere rondvaart boot, zoals Amsterdam 2e heeft, moet iets meer te doen zijn. En als dat ook niet lukt, is er een aardig alternatief in de maak. De VVV heeft iemand ge vonden, die waterfietsen wil gaan verhuren in de Lange Haven, - - i» «S.S» a-sas Oranje verdedigt tite] in Italië Florence Wederom vormt de strijd tussen Oranje en Italië net hoofdgerecht van het Euro pees kampioenschap honkbal. Aan Frankrijk, Zweden, Spanje en België is slechts een plaats achter de coulissen toebedeeld. Al zal de strijd tussen de laat ste twee landen een interessant Rotterdams prestigegevecht te zien geven tussen Hamilton Ri chardson als coach van Spanje cn Cees de Bruin als leidsman "er Belgen. Pas volgende week - inmiddels zijn de deelnemers dan verhuisd naar het aan de Thyrreense Zee gelegen Grosseto - valt de beslis sing, als in dat weekeinde beide teams elkaar nog vier maal tref fan. Oranje heeft dan in een maand tijd een kleine twintig Wedstrijden in de benen. Zal dat een voordeel of een nadeel blijken tegen een fris Italië, dat anders can Oranje het toernooi om de In tercontinentale beker in Antwer pen meed. John Noce, de Ameri kaanse spion in Italiaanse dienst, die in Antwerpen nauwgezet de verrichtingen van het Nederlands team optekende, stelde, dat zijn Opdrachtgevers de titel terug zou den veroveren. Al meende ook "ij, dat daar de voile vijf wedstrij den voor benodigd zouden zijn. Maar niet alleen het Europese prestige speelt dit maal de hoofd rol. Stelt Jan Venema samen met bddy Tromp één van de twee Rotterdamse' internationals - de thans bij ADO spelende Gerard Blacquière - even niet meegere kend: ,,Wij hebben maar één doel, dat is volgend jaar de Olympische Spelen." Want voor dat evene ment kwalificeert de Europees kampioen zich automatisch. Ook in '79 toen Oranje in het Italiaan se Triëst alle hoeken van het veld zag en twee jaar later in Haarlem toen Nederland verrassend wel de door Chris Mast titel greep, was hij er bij. Maar vo rig seizoen toen de Haarlemse honkbalweek en het WK in Seoul op het programma stond, maakte hij weer geen deel uit van de se lectie. Doel Op de buitenwereld leek dat een logische stap terug, omdat Jan Ve nema met een forse dosis vlie gangst is behept. Maar stelt hij: „Die vliegangst bestaat nog steeds, maar als het doel maar belangrijk genoeg is, zoals bij dit EK in Ita lië. dan weet ik die wel te over winnen". Neen, Venema meende met zijn bedankje vorig jaar pro test te moeten aantekenen tegen het beleid van de coaches Stoeckel en Herkemey om Charles Urba- nus bij dat Haarlemse EK op het eerste honk te posteren. „Nog niet eens omdat het ook mijn positie had kunnen zijn, maar een jongen als Bill Groot had daar moeten staan, en niet iemand, die nog nooit daar heeft gespeeld, hoe groot zijn andere verdiensten ook mogen zijn". Toch nam hij vorig jaar tijdens de Honkbalweek wel een kijkje in Haarlem maar dan als toeschou wer, hetgeen hem slecht afging: „Ik ben maar één wedstrijd wezen kijken, ik vond het verschrikke lijk er zelf niet bij te zijn. Ook al speel je een heel toernooi maar drie innings, het is toch een be paalde belevenis". De 29-jarige Venema - op een tweejarige on derbreking bij Sparta - vanaf zijn twaalfde lid van Neplunus, trok uit die ervaring lering. „Aan het begin van dit seizoen heb ik met bondscoach Kees Herkemey ge sproken en hem verteld, dat ik wel weer voor het Nederlands team wilde spelen. Ik heb hem ge zegd, dat het mijn fout was om mijn denkwijze niet voor mezelf te houden. Aan de andere kant stelde Herkemey, dat er in het verleden ook door de coaches fou ten waren gemaakt". Het vorige EK kreeg hij in de eer ste wedstrijd tegen Italië de rol van aangewezen slagman toebe deeld. Een positie, die hij geleide lijk moest afstaan aan Eddy Tromp, waarna hij alleen nog als pinchhitter in het slagperk ver scheen. Ook in dat opzicht stelt hij zich meer van het komende kam pioenschap voor. Samen met Bart Volkerijk en Jan Hijzelendoorn behoort hij tot de werpers, die zul len starten. Jan Vanema in aclie als eerste honkman bij Neptunus. 'Afvaardiging naar de Olympische Spelen is ons doelzegt de Rotterdammer. Rotterdam Daar gaat 'ie dan. Ruw In mootjes gehakt ligt de eerste mast van het schip1 van de Holland- Amerikalijn te wachten op de laatste rust plaats; de Hoogovens. Vijfendertig trouwe dienstjaren heeft de mast erop zitten. De Holiand-Amerikalijn werd In 1908 In Belfast gebouwd en na de tweede wereldoorlog gesloopt. De Steenkool Handelsmaatschappij kreeg de mast als aan denken en het bedrijf maakte er een hef boom van. Helaas, het steenkool- bedrijf gaat verhuizen en de nieuwe vestiging heeft geen plaats meer voor de mast. Gisteren is de laatste vaart be gonnen naar de Hoog ovens. Het enige wat nu nog rest van het eerste Hol- !and-Amerlkalljnschip is de rooksalon, waar het restaurant Kota Radja is gehuisvest bij de Mathenesserbrug. Rotterdam Een 23-jarige binnenvaartschipper uit Rot terdam zit al ruim twee maanden in voorarrest in een cel in het Franse Chalon sur Marne wegens een po ging door gewapend verzet zijn arrestatie te voorkomen. De Rotterdammer voer op 24 mei met zijn schip volgens de Franse politie, met een flin ke oorlam in de kraag, tus sen Reims en Chalon sur Marne tegen een sluisdeur. Bij zijn arrestatie dreigde de schipper de politie met een geweer. Hij zal volgende week dinsdag in Reims voor deze feiten terecht moeten staan. Aangezien hij het Frans niet voldoende be heerst, krijgt hij volgens een woordvoerder van buiten landse zaken een een pro deo advocaat en tolk toegewezen. Stolwijk Twee Rotterdam mers, in de leeftijd van 22 en 25 jaar, zijn in Stolwijk aan gehouden op verdenking van inbraak in het gemeentehuis van Bergambacht. Hierbij werden verschillende goederen ontvreemd waar onder een grote klok. Daar na brachten de inwoners uit de Maasstad een ongewenst bezoek aan een supermarkt in Stolwijk. De Rotterdammers worden nog vastgehouden. De politie heeft gisteren huiszoekingen verricht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 11