0 Weer doden Bonn bekijkt klacht over drugsagenten EEG: weg met de overschotten Suriname wilde kolonel Valk honden SDTHOFF PERS Illllllllllilllülilllllllll MASSALE FRAUDE IN CASINO MONACO Boerenvoorman Luteijn: Een op drie diefstallen in winkels aangegeven illllllllll TRIESTE RESTEN Bosbranden Sardinië bedreigen NAVO-radio 7.DAAGSE LUXE T0UR1NGCARREIS NAAR NOORWEGEN EN ZWEDEN r Amro als eerste tot 5 uur open „OUWE KOEK. DAT HEBBEN wij hier toch allemaal al vaker gehoord". Dat was de terechte reactie ïn de Brusselse Euro-perszaai gisteren toen Gaston Thorn daar de reeks voorstelten van de Europese Commissie presenteerde. Vanaf het midoen van de jaren zeventig probeert het 'da gelijks bestuur van de EEG' de Europese activiteiten tege lijk te saneren en te verbreden. Zonder veel succes overi gens. Waar overal eiders in de samenleving instellingen en bedrijven 2tch momenteel moeten aanpassen aan nieuwe economische, sociale en maatschappelijke wetmatighe den ligt de Europese integratie al jaren in een gevaarlijke windstilte. Vijf wetenschappelijke instituten van naam concludeerden onlangs gezamenlijk 'dat het bestaan van de Europese Gemeenschap ernstig bedreigd wordt'. Het is tegen deze achtergrond dat wij hier de nieuwe voorstel len willen belichten. IN HUN GENOEMDE rapport 'De Europese Gemeenschap: vooruitgang of verval'5schrijven de wetenschappers dat de EEG vandaag een erkend en algemeen aanvaard deel nemer is aan het internationaal verkeer. „Toch is zij nog steeds maar gedeeltelijk voltooid". Ettelijke in de Europe se verdragen neergelegde doelstellingen zijn nooit gerealf- seerd. Tegelijk zien wij hoe die Europese Gemeenschap afbrokkelt. De douane-unie (meer populair gezegd: de ene grote Euro-markt) staat nog overeind. Toch is zij ernstig verzwakt door nationale subsidies en administratieve be lemmeringen. De gemeenschappelijke landbouwpolitiek, tweede pijler waarop de Europese integratie rust, staat bloot aan toenemende kritiek nu overschotten en kosten verder oplopen. Het gezamenlijk handelsbeleid van de Tien ondervindt toenemende kritiek van onze belangrijk ste partners: de VS en Japan. Het steeds verder econo misch uiteengroeien van de nationale economieën onder mijnt het Europees Munt Stelsel EMS. OM DE IMPASSE WAARIN men nu zit te doorbreken is op de recente topconferentie in Stuttgart besloten tot een geïn tegreerde aanpak van de knellendstproblemen. De ko mende maanden begint in Brussel' en Athene (Griekenland bekleedt momenteel het EEG-voorzitterschap) een reeks onderhandelingen op minister-niveau. Centraal staat vooreerst de sanering van de anders binnenkort vastlo pende Europese financiën. AAN DE UITGAVENKANT zien wij hoe daar twee derde van de middelen'naar het landbouwbeleid gaat. Overal in de samenleving probeert men momenteel de overheidsuitga ven te verlagen, te bevriezen of maximaal te laten groeien met de Index. De kosten van het Europees landbouwbe leid stegen tussen 1973 en 1979 met 23 procent per jaar. Daarna stabiliseerden ze even. Maar dit jaar nemen ze weer met 30 procent ineens toe. Aan de inkomstenkant beloopt de groei van de Europese financiën hooguit 10 procent per jaar, Zo'n systeem loopt dus absoluut vast. Tevergeefs probeert de Europese Commissie hierin al en kele jaren verandering te brengen. Ze stuitte steeds weer op de politieke machteloosheid van een raad van minis- ters, die eerst besluit wanneer alle tien partners daarvoor rijp zijn. TOCH IS DE PROBLEMATIEK wel op te lossen, namelijk door het landbouwbeleid aan te passen. Toen men daar mee twintig jaar geleden begon was de Europese Ge- meenschap nog importeur van reeksen landbouwproduc ten. Nu produceert zij structureel (dus jaar na jaar) over schotten van onder andere melk, rundvlees, schapevlees, wijn, granen, groenten en fruit. Die worden vernietigd, danwel met subsidies buiten de Europese Gemeenschap, tegen lagere prijzen, afgezet. Dit systeem kost Europa bergen geld. Het is onvermijdelijk dat men nu grenzen stelt aan de hoeveelheid melk, graan, wijn en andere pro- dukten, waarvoor de agrarische producent een zekere ga rantieprijs ontvangt. Dat hoeft ook niet ten koste van de boereninkomens te gaan. Het zal echter wel een eind ma- - ken aan de huidige agrarische overschotten. De wijnzee en de boterberg zo gezegd, die de EEG behalve onbetaal baar duur ook al jaren zo impopulair maken. J.W. Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 30 jub 1983 Monaco Alle 35 personeels leden van de zaal voor gok automaten in het casino van Monaco zijn gisteren tot ge vangenisstraffen en boetes veroordeeld, omdat zij .sinds 1975 hadden gefraudeerd. De verdachten wisten zo hun salaris met375 tot3750 per maand te verhogen. De von nissen varleerden van ander half tot vier jaar gevangenis straf voorwaardelijk. Behalve de boetes tot 7500 per persoon moeten de veroor deelden gezamenlijk een scha deloosstelling van ongeveer 785.000 betalen aan het casino. De verdedigers hadden erop gewezen dat de verdachten niet meer dan 1300 tot1875 per maand verdienden, terwijl er voor hun ogen in enkele minuten veel grotere bedragen werden vergokt. De rechtbank hield hier ken nelijk rekening mee en bleef met de vonnissen aanzienlijk onder de eisen van de openba re aanklager. 'EEG vergee landbo uwbelang' Brussel Het pakket voorstellen van de EEG tot be zuiniging op de landbouwpolitiek is voor de Neder landse boeren en tuinders niet zonder risico's. De beperking van de melkproduktie tot het ni veau van 1981, de heffing op meer graanproduktie en op melk, de beperking van de monetaire com pensaties, zij zullen hun uitwerking op de inko mens van het agrarische volksdeel niet missen. Dat zegt de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité, tevens vice-pre sident van de Europese boe- Colombo Volgens officiële berichten zijn er gisteren weer minstens 33 mensen in de hoofdstad Colombo van Sri Lanka om het leven gekomen als gevolg van aan houdende etnische twisten tussen Tamils en Singale- zen. Volgens de regeringswoordvoerder Liyartage hebben veilig heidstroepen 15 plunderaars doodgeschoten en 300 van plunde ring en brandstichting verdachte personen gearresteerd. Tot nu toe zijn bij de rellen tussen Tamils en Singhalezen al zeker 120 slachtoffers gevallen. Omdat de regering censuur heeft ingesteld op berichten van correspondenten ter plaatse, is het moeilijk na te gaan of de offi ciële cijfers kloppen. De politie heeft films en foto's, die de toe risten van de geweldadigheden hadden gemaakt, in beslag geno men. De regeringswoordvoerder meldde ook dat er een bom is ge gooid naar een legerpatrouille. Een militair kwam daarbij om. Twee van de aanvallers zijn door de soldaten gedood. Zie verder pagina buitenland Den Haag Een van elke drie winkeldiefstallen wordt doorgegeven aan de politie. Dit blijkt uit een steekproef van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zo'n 27 procent van alle win keliers heeft vorig jaar een of meer keer diefstal in zijn zaak geconstateerd. Daarbij zijn vrijwel alle warenhuizen. De gewone winkels noteerden een gemiddelde van zeven dief stallen. De vestigingen van grootwinkelbedrijven 81. Het aangiftepercentage ver schilt per branche. In de wa renhuizen werd 65 procent van de winkeldiefstallen ter kennis van de politie gebracht. Bij de kleding- en modezaken was dat 36 procent. Ook de detailhandel in huis houdelijke artikelen, ijzerwa ren, verf, behang en dergelijke had volgens de CBS vrij vaak met winkeldiefstal te maken. Bij de winkeliers in vlees, wild, zuivel en dergelijke kwam diefstal het minst voor. Den Haag De Suri naamse autoriteiten heb- -ben geprobeerd het ver trek van kolonel Valk 'van de Nederlandse mili taire missie in Paramaribo tegen te houden, toen 'deze werd teruggeroepen naar Nederland. Een dringend beroep om kolo nel Valk en de leden van zijn 'missie te handhaven werd door de Nederlandse regering t afgewezen. ,Toen de nieuwe militaire mis- jsie vervolgens werd beschul digd van spionage, besloot Ne derland de missie defintief te rug te trekken. Als officiële reden hiervoor werd 'de ver zelfstandiging van het natio- .naal leger van Suriname' op- gegeven. Uit een vertrouwelijk rapport van de Inlichtingendienst van de landmacht blijkt volgens het weekblad Vrij Nederland i dat kolonel H, Valk met twee j andere officieren van de mis sie direct betrokken is geweest bij de staatsgreep in Suriname ;in februari 1980. Dit is zowel door kolonel Valk hij werkt ;nu bij de inlichtingendiensten v van de NAVO in Brussel als het ministerie van defensie steeds ontkend, 'Minister De Ruiter (defensie) maakte donderdag bekend dat 'jer toch een onderzoek komt naar de mogelijke betrokken- beid van Nederlandse legerof ficieren bij de staatsgreep. Er ,-zijn volgens De Ruiter nieuwe gegevens over de gang van za- j ken tijdens de coup. Welke ge- gevens dat zijn, wil de minis- ter niet zeggen. De Ruiter heeft ook aangekon digd uit te willen zoeken hoe het kan dat hij en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) niets van het rapport afwisten. Een half jaar geleden wezen beide bewindslieden een verzoek van de Tweede Kamer om een onderzoek van de hand. Coup Valk verklaarde gisteren dat uit het onderzoek zeker zal blijken dat hij met de coup niets te maken heeft gehad. „Hij hoeft het helemaal niet te ontkennen, want hij heeft het vorig jaar december allemaal al gezegd", zo reageerde ver- Kolonel H. Valk slaggever Gerard van Wester- loo van Vrij Nederland gister avond. Valken zou zijn rol in de staatsgreep in een gesprek met Van Westerloo ronduit hebben toegegeven. „Hij zei dat een onbekwaam uitgevoer de staatsgreep zou kunnen lei den tot een toestand van anar chie. Hierbij zouden leven, lijf en goed van rijke, blanke in woners onbeschermd zijn", al dus Van Westerloo. Valk heeft achteraf ontkend deze uitspraken ooit te hebben gedaan. Hij gaf wel toe dat Bouterse hulp moet hebben gehad bij de staatsgreep. ..Het is duidelijk dat een eenvoudige sergeam-sportinstructeur niet tot zo'n militaire operatie in staat is. Maar ik heb er nooit aan meegewerkt. Ik neem ook niet aan dat een van mijn mensen erbij betrokken was, daar ken ik ze te goed voor", aldus Valken. Van Westerloo zegt dat hij het rapport persoonlijk heeft inge zien en er enkele passages uit heeft overgeschreven. Hij heeft het geheime stuk niet in zijn bezit, maar het is nog steeds 'beschikbaar'. Van Wes terloo verwijst bovendien naar de toespraak van Bouterse bij het afscheid van kolonel Valk. Bouterse zou hierbij hebben gezegd: „Wanneer u, kolonel, ons niet had gezegd dat wij het hadden moeten doen, dan had den wij de coup nooit ge pleegd". Maatregelen Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie verklaar de gisteren dat er hangende het onderzoek geen sprake is van maatregelen tegen Valk. Kolonel Valk is door de fensie uitgeleend aan de inter nationale staf van de NAVO in Brussel. Hij gaat op 1 no vember met pensioen. Kolonel Valk zei gisteren te beschikken over gegevens die „bewijzen, althans zeer aanne melijk maken" dat hij niet be trokken was bij de voorberei dingen van de staatsgreep. „Bouterse weet ook dat ik er niets mee te maken heb gehad. Hjj zou bijvoorbeeld om weer de beschikking te kun nen krijgen over ontwikke lingsgelden uit Nederland best wel eens het tegendeel kunnen beweren. Maar ik zie hem daar niet voor aan". ren- en tuindersfederatie COPA. ir. David Luteijn. Ook het Landbouwschap heeft fel geprotesteerd. Als de plan nen doorgaan, zullen de inko mens in de landbouw fors ach teruit gaan. aldus het schap. De Europese Commissie, dage lijks bestuur van de EEG, heeft gisteren voorgesteld de komende jaren ruwweg 20 procent te besnoeien op de landbouw-uitgaven. Daartoe wordt onder meer in de hele EEG de melkproduktie bevro ren. De veehouder die uit breidt zou als straf een hoge boete opgelegd worden. Zwaar bestraft Europees landbouwcommissa ris Poul Dalsager heeft bij de presentatie van het pakket voorstellen verklaard dat zon der deze maatregelen de melk- door onze correspondent Jan Werts in Brussel prijs, zoals de EEG nu fun geert, volgend jaar met 12 pro cent verlaagd zou moeten wor den. Dan waren de veehouders nog zwaarder bestraft. In het nu voorgestelde systeem behou den zij het prijsniveau voor melk, granen en andere pro- dukten. Alleen verdere uit breiding kan niet meer, aldus de Europees landbouwcommis saris. Hij deed dan ook een dringend beroep op de 8 miljoen Euro pese boeren en tuinders om de voorstellen te ondersteunen. Overschot De heffing op oüen en vetten die nu officieel is voorgesteld treft ook de Europese produk- ten, dus naast de importen. Zij is bedoeld oni een anders groeiend overschot van olijf olie te bestrijden. De heffing is voor rekening van de consument. De Europe se Commissie hoopt dat die dan wat eerder van de wat duurder wordende margarine overstapt op roomboter. Tegelijk stelt men echter voor om alie subsidies op roombo- terconsumptie af te schaffen. Overwogen wordt ook de goedkopere kerstboter af te schaffen. Het hele pakket voorstellen gaat nu naar de raad van ministers, die hier over in de herfst het laatste woord heeft. Verbrande puinhopen van een opslagloods en gebla kerde bomen. Dit trieste beeld biedt het Franse eitand Corsica bij de hoofdstad Ajaccio, waar al enkele da gen enorme bosbranden woeden. President Mitterrand heeft nog eens driehonderd sol daten gestuurd om de al aanwezige zeshonderd aan te vullen, die met man en macht proberen de brandhaar den binnen de perken te houden. Al 20.000 hectare bos Is in vlammen opgegaan. Rome De aanhoudende bosbranden op Sardinië, die inmiddels aan ten minste acht mensen het leven hebben gekost, bedreigen nu een NAVO-radiosiation op het eiland. Het Italiaanse ministerie van defensie heeft gisteren 1250 militairen en 28 vliegtuigen in gezet ter bestrijding van de bosbranden. Ita lië heeft hulp gevraagd aan onder meer Frankrijk en West-Duitsland. Een woord voerder van de Westduïtse regering ver- klaarde dat twee aangepaste vliegtuigen naar Italië zijn vertrokken. Frankrijk heeft geen gehoor gegeven aan het verzoek om hulp. Het land heeft zelf te maken met grote bosbranden op het eiland Corsica en kan geen materieel missen. De regionale bestuursraad van Sardinië heeft de Italiaanse regering gevraagd het eiland tot rampgebied te verklaren. De helft van de bebossing is inmiddels afgebrand. De politie heeft diverse ontstekingsmecha nismen aangetroffen. Vermoed wordt dat veel van de branden zijn aangestoken door eilandbewoners die zo hopen te profiteren van noodhulp van de Italiaanse regering en de EEG, die vorig jaar bijna 40 miljoen gul den hulp gaf aan Sardinië wegens bosbran den. advertentie Samen met Uw Krant Vertrek woensdag 31 augustus 1983 m 'e&TZStZZ,. - JR. <41 De bijzondere rondreis door Moorwegen en Zweden, welke Uw krant in sa menwerking met DFDS Tor Line organiseert, voert donderdag na aan komst te Góteborg via de prachiige Zweedse kuststreek naar de öcts- en merenprovmcie Datsland. alwaar wordt overnacht in hel gezellige plaatsje Bengtsfors. De volgende dag wordt naar de Noorse hoofdstad Oslo gere- den. «en stad met ingetogen pracht en praat, nuchter maar gezellig, hel ware karakter van de Horen weerspiegelend De bedrijvige haven met een veelheid aan schepen, het oude centrum met z'n steile straten en brede winkelpromenades en z'n vele restaurants, waar naar ieders beurs uitstekend gegeten kan worden, hebben een bijzondere bekoring Tijdens Uw verblijf in Oslo kan worden deelgenomen aan een aantal prachiige excursies naar de bezienswaardigheden van da stad en haar omgeving. Zondagmiddag word! naar Góteborg terug gefeden Maan dagmorgen is beschikbaar voor winkelen, siqht-seelno of museumbezoek "s-Middags vertrek voor een 7 uur durende imposante fjordentour, waarbij onderweg een ongineel „Smörgasbord''-diner wordt aangeboden Hei reisprogramma m èen oogopslag vertrek Amsterdam: woensdag 31 augustus, 1 00 uur. aankomst Goteborg1 donderdag 1 september, 09.30 uur overnachtingen in Bangtfors {1 nacht). Oslo (2 nachten) en Goteborg (t nacht) Alle kamers met osd. doucha en toilet ontbijt, lunch en diners in deze hotels of onderweg inbegrepen maaltijden en dranken aan boord niet inbegrepen. bezichtiging Daisiand Kanaal, Fram- en Kon-Tiki museum, alsmede het Vlgeiand Park fjordenfour scherenarchipel westkust Goteborg alsmede shoppingtour overdekte winkelcentrum „Ostra Nordstan" in het centrum van Gote borg vertrek Góteborg- maandag 5 september. 22.00 uur aankomst Amsterdam: dinsdag 6 september, 21.00 uur. De pnjs voor deze bijzonder fraaie 2-landen tour bedraagt 995.- per persoon op basis van een 2-persoons luxe hut met douche, toilet en airconditioning Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6,- pollskosten en assuranuebeiasting Gecombineerde reisverzekering f 14,- per persoon S.- pollskosten en assurantiebelastlng Inbegrepen overnachtingen en volledige verzorging tijdens verblijf in Noor wegen en Zweden, alsmede tourlngcarvervoer vanaf Rotterdam/Den Haag- Amsterdam v.v. en tijdens de reis door Scandinavië Exclusief maaltijden en dranken aan boord. Inlichtingen en boekingen- telefonisch onder no 070-160882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze vestiging Spulstraat 71 Den Haag (op de hoek van het Spul) en Coolslngel 67 (t o. Stadhuis) POSTBUS 1605A 2500 AA 't-GRAVENHAGE TEL. 070-190862 {MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR Bonn De Duitse justitie ondei'zoekt de klachten over het optreden van politiefunctionarissen van het Bun- deskriminalamt (BKA) in Nederland. Dit heeft het Westduïtse mi nisterie van binnenlandse za ken gisteren in Bonn meege deeld. Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag maken Duitse drugsagenten in Ne derland jacht op heroïnehan delaren. De dealers worden naar de Bondsrepubliek ge lokt en vervolgens gearres teerd. Kort geleden probeerden Duit se drugs-agenten in Nederland drugs te kopen tegen hogere prijzen dan de m Nederland gangbare. Voorwaarde was, dat de verboden waar werd geleverd in Duitsland. Hiermee maken de drugsagen ten zich ir. Nederland schuldig aan het uitlokken van een misdrijf. Volgens de CKI zijn er met het Bundeskriminalamt in hei verleden duidelijke af spraken gemaakt over het be ëindigen van de aktiviteiten. Het BKA zegt in een reactie op de beschuldiging dat Duitse drugsagenten niet zonder me deweten van de Nederlandse politie in Nederland opereren. Een BKA-agent die werkte onder de naam 'Fifi' en door de Nederlandse televisie tij dens onderhandelingen met een Nederlandse tipgever in Heerlen werd gefilmd, heeft verklaard dat hij onder valse voorwendselen naar Neder land is gelokt in de val is gelopen. Amsterdam De Amro- bank zal kort na het va kantieseizoen de openings tijden van haar ruim 60 districtskantoren uitbrei den tot 5 uur in de mid dag. De cliënten kunnen op deze grote kantoren dan voor alle diensten, inclu sief kastransacties, terecht tot 5 uur in plaats van tot 4 uur, aldus een bekend making van de bank, die hiermee de eerste bank in ons land is die de ope ningstijden verruimt. Tevens wordt op plaatse lijk niveau via proefne mingen nagegaan of straks ook de meeste middelgrote Amro-kantoren langer open kunnenblijven. Hierbij spelen de lokale omstandigheden een door slaggevende rol. De openingstijden van de kleinste kantoren met een zeer beperkte personeels bezetting blijven onveran derd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3