BINNENLAND Dioxineschip voor anker bij Vlissingen c BUITENLAND Aanhangers van Arafat blijven in vallei 'Leger Sri Lanka helpt Tamils niet' Russisch Staatscircus niet echt verrassend CPN wil socialisme via de democratie Kritiek op FNV Onderzoek loodswezen naar oponthoud Minder emigranten DEMONSTRATIE VOOR CARRÉ Databank medisch onderzoek op komst PTT vergoedt maar 15 mille van gestolen postzakken Motief moord Tilburgse nog duister Ex-adviseur Walesa vrij Peiling: Begins Likoed sterker Maffia doodt vier Italianen Honecker nodigt Carstens uit KGB vervalst gesprek van Reagan met Thatcher FIDEL CASTRO BEREID TOT CONCESSIES BIJ AKKOORD 'Geen nieuwe wapens naar Midden-Amerika' .1 1 Rotterdams Nieu-wsblad zaterdag 30 juli 1983 Den Haag Socialisme aan de macht langs de democratische weg. Dat moet de voornaamste doelstelling zijn van de Communistische Partij Nederland (CPN). Dat vindt een commissie uit de partijs die een ontwerp heeft gemaakt voor een nieuw partijprogramma. „De democratische weg is niet alleen de juiste weg gezien de maatschappelijke verhoudingen in ons land. Het is ook wenselijk dat het socia lisme wordt opgevat als onlosmakelijk verbon den met de democratie. Zij is tenslotte de enig mogelijke weg. Een alternatief is er niet", aldus de programma-commissie. Het ontwerp is toegestuurd aan het partijbe stuur. Dat zal zich er in de komende twee maanden over buigen. Daarna gaat er een meer definitief ontwerp naar de leden, die erover kunnen discussiëren en wijzigingsvoorstellen kunnen indienen. In februari '84 zal een CPN- congres de definitieve tekst van het nieuwe programma vaststellen. Het socialisme, dat de CPN voor ogen staat, vereist een revolutionaire verandering van de maatschappij, zo stelt het ontwerp-programma. Maar die revolutie zal zich moeten voltrekken langs democratische weg. Het onfwerp-pro gramma stelt, dat dit geen exclusieve keuze voor parlementaire dan wel buitenparlementai re democratie kan betekenen. Erkenning van de parlementaire democratie moet volgens de commissie wel het uitgangs punt zijn bij het totsiandbrengen van de gewen ste maatschappijverandering. De CPN moet volgens de commissie streven naar het deelnemen aan een progressief meer- derheidskabr De partij moet bereid zijn ini tiatieven, di« rtoe kunnen leiden, te onder steunen. Da*, voe zal onderhandeld moeten worden met alle politieke partijen en andere stromingen, die willen meewerken aan een progressieve meerderheid. Den Haag De programcommissie van de CPN, waarin onder meer het oud-Tweede Kamerlid Marcus Bakker, heeft scherpe kritiek op de manier, waarop de FNV zich verbindt met de politiek van de Partij van de Arbeid. „Een strijdbare en democrati sche vakbeweging kan alleen bestaan als politieke verscheidenheid ook in de vakbe weging wordt erkend en bepaalde vleugels niet worden uitgesloten", aldus het ont werp-programma. De commissie stelt ook met nadruk kri tisch te staan tegenover de eigen traditie van het omgaan met sociale bewegingen. De CPN heeft gebroken met de tendens in de communistische traditie van elitair voorhoede-denken en de praktijken hier van, zo meent de program com miss ie. Der, Haag Het afgelopen half jaar zijn 3200 mensen minder geemigreerd dan in de eerste helft van 1982. In de eerste zes maanden van 1982 waren het er 18.700, in de eerste helft van 1983 15.600, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De daling hangt volgens het CBS nauw samen met de verscherping van de toe latingsnormen door Australië en Cana da. Ook het aantal immigranten lag lager, In de eerste zes maanden van 1983 ves tigden zich 16.400 buitenlanders in Ne derland: 2500 minder dan in het eerste halfjaar van 1982. Bovendien hebben in die periode 13.500 buitenlanders Neder land verlaten, dat zijn er 1400 meer dan in het eerste halfjaar van 1982. Grote verschillen deden zich vooral voor in de geregistreerde aantallen Turken en Marokkanen. Varkens bij transport gedood IJsselstein Twintig varkens zijn gisteren tij dens het transport naar het abattoir gedood door een ongeluk met de vrachtauto bij het Utrechtse IJsselstein. De veewagen botste bij de afrit van de rijksweg Utrecht-Den Bosch tegen de vangrail en raakte van. de weg. De chauffeur en twee inzittenden werden licht gewond, De honderd varkens die het ongeluk overleefden, zijn alsnog naar het slachthuis vervoerd. Vlissingen Het West duitse verbrandings schip Vulcanus II dat is geladen met het uiterst giftige dioxine, heeft gis teravond enkele uren op de rede van Vlissingen voor anker gelegen. Het Nederlandse loodswezen in Vlissingen stelt een onder zoek in naar het oponthoud van de Vulcanus II. De kapi tein van het verbrandings schip is in overtreding. Het is verboden om met een derge lijke lading voor anker gaan op de rede van Vlissingen. De kapitein van de Vulcanus II liet gisteravond weten dat het schip voor anker lag, om 'enkele kleine reparaties' uit te voeren. Rond elf uur gis teravond is het schip de Noordzee opgevaren, waar het gif dat enige tijd in de haven van Antwerpen heeft gelegen, op honderd kilome ter ten noorden van Texel zal worden verbrand. Het gaat om 25 ton chemisch afval, waarin 250 gram dioxi ne zit. De lading chemisch afval is met valse papieren van Oostenrijk naar België vervoerd. De Vulcanus II is gisteren onverwacht uit de haven van Antwerpen vertrokken. Vol gens het loodswezen is het vertrek van het verbran dingsschip niet door de Bel gische autoriteiten gemeld. Amsterdam Bij de première van het Russisch Staatscircus in Amsterdam heeft een klein aantal demonstranten geprotesteerd tegen de Russische be zetting van Afghanistan. Protest voor de deur van Carré. Ze stonden met spandoeken voor de deur van Carré, maar belemmerden de be zoekers verder niet. Eenmaal binnen kwamen die al snel in de echte cir cussfeer. Carré, dat in de Den Haag De Nederlandse organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek (ZWO) gaat ïn opdracht van de Europese Gemeenschap werken aan de opzet van een databank voor medisch onderzoek. De databank, een geautc•"".atiseerd in formatiesysteem. zou alle onderzoek op het gebied van de gezondheidszorg moeten registreren. Zo kan worden voorkomen dat er in de verschillende landen dubbelonderzoek wordt gedaan. Ook is het mogelijk hia ten op te sporen. De Europese Gemeenschap kende tot nu toe twee databanken: een. voor land bouwkundig onderzoek en een voor milieuhygiëne. door Willem Uilenbroek vorige eeuw voor het circus is gebouwd, toonde en geur de daar al weer helemaal naar. 'Russisch Staatscircus bete kent meestal spektakel en perfectie, vooral bij de acro batischs nummers. De ar tiesten worden op de staats scholen in hun land zo ge kneed, dat zij de zwaarste onderdelen van hun vak schijnbaar moeiteloos be heersen. Evenals tijdens de toernee vier jaar geleden waren die 'menselijke' nummers weer de sterkste punten van het programma. Toppers waren de twee groepen vliegende acrobaten: Shatlny iets en Lozovik heel hoog boven de grond. Van de dierennummers sprong ook al net als in 1979 de berendressuur er met kop en schouders bo ven uit, Boris ïvanow moet met engelengeduld jarenlang bezig zijn geweest zijn beren zo ver te krijgen, dat ze zelfs zon der begeleider in de piste hun kunsten vertonen. Regisseur André Nikolajew hangt de clown uit tussen en soms ook tijdens de nummers. Hij loonde zich een uiterst waardig opvolger van de wereldberoemde Oleg Popov. Twee nummers met grotere groepen artiesten op een trampoline en met paarden - gaan razendsnel en tot op de seconde getimed. Maar hierbij wordt de band met echt circus wel heel erg klein. Dan besef je, dat deze uitgave van het Russisch Staascircus eigenlijk niet écht verras send is. Den Haag De poststukken I die vorige week donderdag zijn buitgemaakt bij een gewa- pende overval op een 1 PTT-wagen bij Schiphol mo gen dan volgens de politie ze- ker 2'/2 miljoen gulden waard zijn, voor de PTT vertegen- - woordigen ze slechts een frac- 1 tie van die waarde. „De hele partij was slechts tot een bedrag van 15.000 gulden" aangetekend verzonden, ver der gaat de aansprakelijkheid van de PTT niet", aldus een woordvoerder van de PTT gis teren. i Het staatsbedrijf reageerde hiermee op de mededeling van de politie gisteren over de buit van de overvallers. Zij hebben volgens de politie 63 postzak ken meegenomen, waarvan, inmiddels 52 zakken leeg zijn teruggevonden op parkeer plaatsen bij Nunspeet en Har derwijk. Aanvankelijk werd er van uitgegaan dat er geen waardevolle zaken waren ont vreemd. Nu blijkt dat er ten minste 2W miljoen gulden aan contant geld in de zakken moet hebben gezeten. Tilburg Het is niet zeker of de 25-jarige medewerkster van een kantoorboekhandel in Til burg,, die gistermorgen tri de winkel werd doodgestoken, het slachtoffer is van een roof moord. Hoewel er sporen zijn van een overval, zegt de poli tie toch aan het motief te twij felen. De vrouw werd door een col lega gevonden in het filiaal van de kantoorboekhandel waar ze werkte. Het lichaam vertoonde steek- en snij won den aan de hals. Op de grond lagen enkele cassettes uit de kassa. De man rende naar bui ten en vroeg een passerende automobilist de politie te waarschuwen. Dit is om on duidelijke redenen niet ge beurd. Omdat de politie niet kwam opdagen, belde de man vanuit een buurtwinkel ver volgens zijn chef, die onmid dellijk de politie waarschuwde. Deze zette de omgeving af en startte een uitgebreid spooron- derzoek. Later op de dag kreeg de Tilburgse recherche daarbij' versterking van het regionale recherchebijstandsteam. In to taal werken 28 rechercheurs aan de zaak. Warschau Professor Bronis- law Geremek, voormalig advi seur van Solidamosc en één van de bekendste persoonlijk heden van het buiten de wet gestelde Poolse vakverbond, is gisteren ontslagen uit de Ra- kowiecka-gevangenis in War schau. Dit is vernomen op het bureau van de officier van jus titie in de Poolse hoofdstad. De vrijlating van Geremek, een naaste medewerker van vak bondsleider Lech Walesa, komt twee dagen na de in vrij heid stelling van Janusz On- yszkiewicz. Jeruzalem Als de Israëliërs nu naar de stembus zouden gaan om een nieuwe volksver tegenwoordiging te kiezen, komt het Likoed-blok van premier Begin aJs grootste fractie in de Knesset. Dit is de uitkomst van een opiniepeiling waarvan de uitslag gisteren is afgedrukt in de 'Jerusalem post'. Volgens de peiling, die is ge houden tussen 12 en 26 juli, zou Likoed kunnen rekenen op 50 zetels in de 120 zetels tel lende volksvertegenwoordi ging. De Arbeiderspartij zou beslag leggen op 47 zetels. In de huidige knesset heeft Li koed 48 zetels en de Arbei derspartij 47 zetels. Beiroet/Tripoli Aanhangers van Jasser Arafat, die gisteren in de Li banese Beka'a-vallei met zwaar ge schut weer strijd leverden met te genstanders van de PLÖ-leider, zijn in de gevechten van de afgelopen week nog geen enkele stelling kwijtgeraakt en hebben geen plan nen voor terugtrekking. Dit verklaarde PLO-woordvoerder Ah med Abdel-Rahman, zelf behorend tot de groep van A ra fat-ge trouwen gisteren in de Noordlibanese kuststad Tripoli. Hiermee reageerde de woordvoerder op verklaringen van Libanese functionarissen, die donderdag zeiden dat Arafats mannen in de PLO-organisatie El Fatah de Libanese autoriteiten hadden gevraagd hen te helpen bij het terugtrekken uit de plaats Jdita en andere belegerde stellingen rond de stad Shtoera. In Tripoli bleef de situatie gespannen door dat rivaliserende Libanese strijdgroepen verscheidene posities in het stadscentrum innamen, die donderdag plotseling en zon der verklaring werden verlaten door de Sy- riers. De Syrische strijdkrachten hebben ze ven stellingen veriaten en behielden er zes in de stad. Volgens de PLO-woordvoerder in Bonn, Abdallah Frangi, heeft Arafat de strijd om de eenheid onder de Palestijnen gewonnen. In een interview met het Westduitse pers bureau DPA verklaarde hij dat de Syrische president Hafez Assad de verliezer is van het conflict binnen El Fatah. De verenigde christelijke milities in Liba non, de 'Libanese strijdkrachten', hebben besloten geen gehoor te geven aan het Israë lische verzoek twee kazernes in het zuiden van het land te verlaten. Het Israëlische leger is van deze beslissing op de hoogte gebracht, aldus de woordvoer der. De ravage na de aanslag in Palermo op Sicilië. Op de voorgrond de toe gedekte lijken van politierechter Chin- nlci en één van zijn lijfwachten. Palermo Een krachtige au tobom heeft gisteren in Paler mo op Sicilië een politierech ter, zijn twee lijfwachten en de concierge van een flatgebouw gedood. Twee andere agenten en tien burgers raakten ge wond. Binnen een straal van vijfhonderd meter sneuvelden alle rutten. Politierechter Rocco Chinnici was één van de belangrijkste bestrijders van de maffia op Sicilië. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is de maf fia. Op het moment dat Chin nici zijn woning ip Palermo verliet ontplofte de op afstand bediende bom van honderd kilo. Ook Chinnici's voorgan ger, Cesare Terranova, werd in 1979 vermoord. Bonn De Ooslduiise leider Erich Honecker heeft de Westduitse president Karl Carstens uitgenodigd voor een bezoek aan Oost-Berlijn in no vember, ter gelegenheid van de officiële herdenking van de 500ste geboortedag van Martin Luther. Carstens heeft nog niet beslist of hij de invitatie zal aannemen. Het zou de eerste maal zijn dat een Westduitse president de DDR bezoekt. De DDR die of ficieel een atheïstische staat i$, met een sterke protestantse kerk, stelt Luther vooral voor als een sociale revolutionair. Washington Het Ameri kaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gis teren bekendgemaakt dat een bandopname van een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Reagan en de Britse pre mier Thatcher, die kort voor de Britse verkiezin gen in handen was geko men van de Amerikaanse ambassade in Den Haag, zonder twijfel een verval sing is van de Russische geheime dienst KGB. Volgens het State Depart ment gaat het telefoonge sprek over de stationering van Amerikaanse kruisra ketten in Groot Brit tan ie en over de Falkland-crisis. De bedoeling van de band opname was volgens het State Department onge twijfeld om Thatcher in diskrediet te brengen door haar verantwoordelijk te stellen voor het verlies van de Britse onderzee bootjager 'Sheffield', die door Argentinië tot zinken werd gebracht. De kansen op een verkie zingsoverwinning van Thatcher hadden zo ver kleind moeten worden. De stemmen waren volgens A m erikaanse specialisten wel echt, maar door de KGB uit eerdere toespra ken gehaald en aan elkaar geplakt Washington/Caracas Cuba is be reid een einde te maken aan. ztjn wa penleveranties in Cemraal-Amerika en zijn militaire adviseurs uit dat ge bied terug te trekken als er een ak koord wordt bereikt tussen 'alle be trokken partijen". Dit heeft de Cu baanse leider Fidel Castro donderdag gezegd tijdens een persconferentie in Havanna, waarvan gisteren door de Amerikaanse televisie-omroep CBS verslag werd gedaan. „Als alle betrokken pariyen een ak koord bereiken over de terugtrek king van adviseurs, zouden wij be reid zijn dat te steunen", zo zei Ca stro. „Als een overeenkomst was ge sloten voor het stopzetten van wa penleveranties aan Centraalameri- kaanse landen, zouden wij ermee ak koord gaan dat te respecteren", zo voegde Cuba's leider eraan toe. Castro stelde dat hij belangstelling heeft voor onderhandelingen in Mid- den-Amerlka, maar waarschuwde er voor dat de Verenigde Staten een lange oorlog staat te wachten, ais zij militair ingrijpen in het gebied. Het Witte Huis toonde zich gisteren 'teleurgesteld' over de stemming in 1 het Huis van Afgevaardigden, dat zich uitsprak voor het stoppen van iedere geheime Amerikaanse steun aan Nicaraguaanse rebellen. Een woordvoerder liet echter weten dat president Reagan niet ontmoedigd is door deze uitspraak, omdat zij kan worden teruggedraaid. De stemming is slechts een stap m de gehele be sluitvorming. Er bestaat weinig kans dat ook de Senaat, waar de Republi keinen de meerderheid hebben, zich zal uitspreken voor stopzetting van de geheime steun. Zie ook de bijlage Ooggetuigen melden zeker duizend doden Oslo/Colombo „In een dorp bij de hoofdstad Co lombo heb ik Singalezen een Tamil voor een rijdende trein zien gooien. Het me rendeel van de dorpen staat in brand. Op de luchthaven van Colombo dirigeert de politie arriverende reizigers onmiddellijk naar hun ho tels in het centrum om te verhinderen dat ze de eerste de beste vlucht terug probe ren te nemen. Dat kan ech ter toch niet, want alle ver trekkende vliegtuigen zijn volgeboekt". Dit verklaarde een West duitse toerist, die gisteren uit Sri Lanka in Oslo aan kwam. Volgens andere oog getuigen zijn bijna alle win kels geplunderd en zijn er zeker duizend slachtoffers. Het leger zou geen hand uit steken om de Tamils te be schermen. Volgens de offi ciële berichten zijn er giste ren 33 mensen in de hoofd stad Colombo om het leven gekomen bij nieuwe rellen tussen Tamils en Singale zen. Regeringswoordvoerder Liy- anage zei dat de ongeregeld heden gisteren weer uitbra ken, nadat het uitgaansvei^ bod 's morgens was opgehe ven. De onrust werd nog ver groot, toen geruchten de ron de deden dat uit het noorden afkomstige Tamils de stad hadden geïnfiltreerd en het leger aanvielen. De woord voerder ontkende echter dat guerrillastrijders in de stad actief zijn. De regering heeft tot en met morgenochtend voor de hoofdstad een uit gaansverbod ingesteld. Het Front voor de bevrij ding van Tamils is een van de organisaties die streeft naar onafhankelijkheid voor deze minderheidsgroep- De Tamils, die ongeveer 20 procent uitmaken van de be volking van Sri Lanka, zijn Hindoes. De Britten brach ten hen in de koloniale tijd vanuit Brits-Indië over naar wat toen nog Ceylon heette, waar ze op de theeplantages te werk werden gesteld. De etnische meerderheid van Singalezen is boeddhistisch. De opgekropte rivaliteit tus sen de Tamils en de meer- derheidsgroep de Singalezen leidt sinds 1977 regelmatig tot incidenten. De spanning SRI LANKA is altijd een sluimerend pro bleem geweest voor de rege ring van Julius Jayewarde- ne. In India is grote onrust on- staan over de gewelddadig heden tegen de Tamils in Sri Lanka. De Tamil-minder- heid in Sri Lanka is nauw verbonden met de bevolking van de Indiase deelstaat Ta mil Nadu. Zij spreken de zelfde taal. het Tamil, en hebben dezelfde godsdienst, het hindoeïsme. Het noorden van Sri Lanka ligt op slechts 20 kilometer afstand van de Indiase zuidoostkust Gisteren is de Indiase minis ter van buitenlandse zaken naar Sri Lanka vertrokken om de toestand te bespreken met president Junius Jaye- wardene. De regerende partij van Ta mil Nadu heeft te zamen met de oppositie een algeme ne staking voor dinsdag uit geroepen om tegen het ge weld in Sri Lanka te protes teren. Leden van het Indiase parlement hebben er bij de regering op aangedrongen stappen te ondernemen om 'gruweldaden' tegen de Ta mil-minder hei d in Sri Lan ka te voorkomen. Een aan tal parlementsleden vroeg om het sturen van troepen naar het noorden van Sri Lanka om de Tamil-mmder- heid te beschermen, het aan hangig maken van de ge- beurtenissen bij de Verenig- de Naties en het verbreken van de diplomatieke betrek- kingen met Sri Lanka. Sn Lanka heeft India ervan bet J schuldigd zich te mengen in de interne aangelegenheden van het land.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4