I SPORT Vrienden noemen de prins gewoon Bira Kasparov in blakende vorm m Springruiters knap vierde DICK OOYKAAS MOET HET ALLEMAAL ALLEEN DOEN Geldgebrek breekt poloploeg bijna op APPIE HAPPIE ert de BOEMERANG-BANAAN i Ajax gelijk Jan Lammers start vooraan Fignon ook in Obbicht Lazzarini gewond Italië raakt bridgetitel na 15 jaar aan Fransen kwijt Kreupel paard uit Supertrio Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 30 juli 1983 Bakoe Gani Kasparov, de 20-jarige Russische schaak grootmeester die binnenkort moet aantreden tegen Viktor Kortsjnoj in de halve finale van de kandidatenmatches, verkeert in blakende vorm. Onder leiding van zijn moe der, Klara Kasparova, die de supervisie heeft, ondergaat hij momenteel een zeer strikt trainingsprogramma in een speciaal kamp aan de Zwar te Zee. Vooral fysiek schijnt Kasparov, die tegen Kortsjnoj huizenhoog favoriet is. het goed te doen. Het Russische persagentschap Novosti, dat hem een uurtje te spreken kreeg, roemt zijn gebruinde, atletische gestalte en laat zijn sporttrainer opmerken, dat Kasparov met gemak aan een tien kamp kan meedoen. Naar eigen zeggen legt Kasparov thans op het strand twee mijl af tn 12 minuten. Ontegenzeggelijk een prestatie die de 52-jarige Kortsjnoj hem niet zal nadoen. Maar hoe zit het mei de sehaaktechnische voorbereiding? Dat gedeelte, zegt Novosti, wordt ter hand genomen door Sacharov. Niki- tin, Vladimïrov en Timosjtsjenko. Niet al te prominente spelers (al heeft met name Vladimirov al een reputatie als secondant opgebouwd), maar daar heeft Kasparov een ver klaring voor: „AJle vier werken ze in de stijl van ex-wereldkampioen Botvirinik, die mij in mijn jeugd door Alexander Münnïnghoff heeft gecoached. Ik heb geen be hoefte aan bekende spelers, wel aan mensen die mij goed begrijpen en bereid zijn me te helpen. En belang rijk is ook, dat geen van de vier in de naaste toekomst een match met mij zal spelen; anders zouden de be langen elkaar doorkruisen". Sprekend over zijn kansen toont Kasparov, die in 1982 vóór onder meer Karpov tot schaker van het jaar werd uitgeroepen, zich gema tigd optimistisch: „Ik heb een klein voordeel, omdat ik 32 jaar jonger ben dan Kortsjnoj. Maar hij heeft natuurlijk meer ervaring". Bezwaar De enige keer dat Kortsjnoj en Kas parov tegen elkaar speelden was op de Olympiade vorig jaar; die partij werd, na een fout van Kortsjnoj in betere stelling, door Kasparov ge wonnen. De komende match zal, volgens de wereldschaakbond FIDE, op 6 augustus in Los Angeles beginnen. De Russische schaakfede ratie heeft (evenals Kortsjnoj) hier echter bezwaar tegen aangetekend en geeft de voorkeur aan Rotter dam. Kasparov gaf op de keuze van de speelplaats geen commentaar. Dat deed wel zijn oude leermeester Botvinnik, die in het regeringsblad 'Izvestija' onlangs fel uithaalde naar FIDE-presïdent Campomsnes die, aldus ex-wereldkampioen Botvin nik, de belangen van de spelers aan zijn laars lapt op een manier die de schaakwereld niet meer gewend is. Hickstead De Nederland' se rui terequipe is tijdens de Europese titelstrijd in Hick stead in het algemeen klas sement opgeklommen naar een knappe vierde plaats Zwitserland veroverde bij de springruiters de Europees titel. Het viertal Walter Ga- bathufer BeethovenHeidi Robbiani (Jessica), Willy Melliger (Van Gogh) en Thomas Fuchs (Swiss) kreeg bij de twee manches van de tweede dag slechts acht strafpunten (beste drie deelnemers per ploeg tellen) en behield daarmee de rui me voorsprong op Groot- -Brittanië. Titelhouder West- -Duitsland moest genoegen nemen de bronzen medaille. In de eerste manche kreeg de Oranje-equipe, gevormd door Anton Ebben (Jumbo Design), Willy van der Ham (Feinschnitt Z), Rob Ehrens (Surprice) en Ton Klumpcrs (Old Man N) zestien straf punten toebedeeld en leek een hoge klassering ver weg. In de tweede rondgang ble ven de beste drie ruiters Van der Ham, Ebben en Eh rens) echter foutloos. Vooral Ehrens mag terugzien op een uitstekende prestatie. Met Surprice bleef hij twee keer foutloos en klom in het individuele klassement, waarvoor morgen nog twee manches worden gereden, naar de tiende plaats. Turn ka mpioen en klusjesman Papendal Turner Dick Ooykaas wil dolgraag naar de komende wereldkampioenschappen. Op zich niets bijzonders als je in een land veruit de beste bent in een bepaalde tak van sport. De ma nier waarop de veelvoudige Nederlandse titelhou der zijn doel nastreeft is echter wèl uiterst opmer kelijk. Die wijkt volledig af van soortgelijke voorbereidin gen van de meeste van zijn collega-topsporters in Nederland. Ooykaas wordt niet omgeven door meelevende ploeggenoten, door een handvol zorgza- Dick Ooykaas: ...'Niet als toerist naar Boedapest'... me lieden met veel in vloed en, soms, kennis van zaken. Nee, de 25-jgri- ge turner moet alles al leen doen. En het blijft niet louter bij urenlang met de diverse toestellen stoeien, maar hij knapt ook allerlei klusjes op. Zo wrijft Dick Ooy kaas regelmatig pannen, borden en bestek droog en voorzag hij onlangs een aantal tribunes van een vers kleurtje. In het sportcentrum Papendal, waar hij in ruil voor zijn dien sten een tentje op het cam ping-terrein heeft staan, op z'n tijd een warme hap naar bin nen krijgt en gebruik mag ma ken van de fraaie turn hal. Hij hoeft het eigenlijk allemaal niet op deze manier te doen. Daar had zijn bescheiden sub sidie van NSF en 'eigen' door Hans Kiippus KNGV voor kunnen zorgen. „Maar", zegt Dick Ooykaas, „nu voel ik me gewoon een beetje nuttig. En anders was het geld zomaar op geweest". Het moet vele andere sportie ve uitblinkers allemaal zeer vreemd in de oren klinken. Ontzag is daarom op zijn plaats voor Dick Ooykaas. Vooral ook, omdat de turner gebo ren Rotterdammer, maar mo menteel woonachtig in Den Haag niet klaagt. Hij accep teert zonder mokken dat er voor het herenturnen in Ne derland nauwelijks een plaats is ingeruimd. Ooykaas met een glimlach: „Het is nu eenmaal zo. Ik ben ook helemaal niet kwaad op iemand. Natuurlijk bereid ik me het liefst voor te midden van twaalf, vijftien turners. Maar er zijn blijkbaar maar weinig jongens zo gek als ik". De huldiging van prins Birabongse Bhanutej Bhanu- bandh van Thailand na de eerste Grand Prix in Zand- voort. Jaan 1948. Amsterdam Nostalgie gisteren in het Novotel in Amsterdam. Waar veelal geer bejaard autosportvolk samendrom de om hei 35-jarig bestaan van het cir cuit van Zandvoort te vieren In aanwezigheid trouwens van de man die in 1948 de eerste Grand-Pnx op het autocircuit in de Zandvoort- se duinen won, prins Bira bongse Bhanutej Bhanu- bandh van Thailand 'maar gewoon Bira voor zijn vrien den). Want zo was het vroeger m de wereld van de snelle au tomobielen, je was prins, je had het befaamde Èton-col lege bezocht in Engelandje had Bink wat familiekapi taal en dus ging je autora cen. Er mogen indertijd hele families ten gronde zijn ge gaan aan de geldverslinden de passie van één van de le den, zo niet prins Bira, die in Thailand nog immer een vorstelijk bestaan leidt. En, zo beloofde hij gisteren, de twee schilderijen met als onderwerp de autosport, die hij kreeg aangeboden, die zou hij in de hall off fame hangen bij hem thuis. De prins herinnerde zich desgevraagd nog exact hoe hij in '48 met een Maserats de Grote Prijs der Lage Landen had gewonnen, hei was geen gemakkelijke maar wel een verdiende zege geweest. Wat hij met meer wist, of met meer wilde weten, was het enigszins uit de hand ge lopen banket na afloop van die gelegenheid, waar de verder voornamelijk Britse coureurs zich zo lieten vollo pen, dat in het tumult de fraaie beker van de coureur door Pim Stoel van koninklijke bloede aan flarden werd vertrapt. De herdenking gisteren ver liep waardiger. Hans Hugen - holtz was er, de man die het circuit indertijd groot maak te, Dries van der Lof ook. samen met de Ferrari waar in hij indertijd zijn Grand- Prix-races reed. Verder vroegere cracks als Henk van Zalinge, Ben Pon en ook jhr. Gijs van Lennep. En het aardige van het ge zelschap was dat, vermoede lijk met enige moeite, de neiging werd onderdrukt de nieuwe bewindvoerders van het circuit eens flink de mantel uit te vegen. Want, dragsterraces. paarde ren nen, roischaatswedstrijden, za kloop wedstrijden, ja zelfs races voor gewone vracht wagenchauffeurs die van daag de dag op het heilige circuit in de duinen worden gehouden om de exploitatie te dekken, zijn natuurlijk banale activiteiten, die de harten van de vroegere cracks bruut treffen. Maar die waren weer geluk kig met het voorwoord van prins Bernhard in de specia Ie jubileumuitgave, waarin ZKH de ondernemingsgeest van vroeger memoreerde, die nodig was geweest om een centrum in de automu- bielsport, zoals het circuit van Zandvoort, tot stand te brengen. Dat de prins tenslotte cfe wens uitsprak dat de auto sport in de komende jaren steeds mocht blijven bijdra gen tot betere en veiligere constructies van onze dage lijkse vervoermiddelen, ter wijl de uitvinding van de achteruitkijkspiegel inder- d vermoedelijk de laatste .waardevolle bijdrage daar toe is geweest, zij hem ver geven. Hoofdzaak is dat dit weekeinde ai die fraaie race-automobielen van heel vroeger op het circuit van Zandvoort te bewonderen zijn, met prins Bira als één van de, nu ongetwijfeld be hoedzame, coureurs van de cude garde achter het stuur van de blinkend opgepoetste vergane glorie. Barcelona Het had weinig gescheeld of het Nederlands jeugd-wa terpolo team had verstek laten gaan bij de wereldkampioen schappen in Barcelona. In verband met be zuinigingen bij de zwem bond was het bud get niet toereikend om een jeugdploeg naar de Catalaanse hoofdstad af te vaardigen. Tijdens de Europese kampioenschappen, vo rige maand in Istanboel, maakte Nederland door Bas van de Berg er al melding van dat het van de Mundiale af zag. De wereldzwembond (FINA), dat het toernooi voor de tweede keer organi seert, deelde de mening van de KNZB niet, omdat het al geruime tijd weet welke kos ten zo'n evenement verbonden zijn. Om de Hollandse halsstarrigheid te door breken, deed de FINA net of er niets aan de hand was en werd Nederland op het bonds- bureau in Los Angeles tijdens de loting nor maal ingedeeld. De KNZB bleef echter wei geren een ploeg te sturen, totdat de wereld zwembond begin deze week alsnog een telex stuurde naar de KNZB, met de mededeling dat de hotelkosten voor de Nederlandse jeugdspelers in de buurt van de 40 dollar per dag zouden komen. Daarmee had de KNZB vrede en was Nederland als dertien de land genoteerd. Die onzekerheid de laatste dagen heeft de voorbereiding van Nederland niet kunnen beïnvloeden. De ploeg is vanaf september ia training in het KNVB-centrum in Zeist ge weest en zette de kroon al op het werk met een vijfde plaats bij de Europese kampioen schappen onlangs. Tijdens de eerste wed strijd werd Australië gisteravond met 30-9 verslagen. Limiet Gek? Misschien. In ieder geval heeft Dick Ooykaas nog niet eens de zekerheid dat hij straks, in oktober in Boeda pest, ook daadwerkelijk op de mat verschijnt. Daarvoor moet hij eerst een bepaald aantal punten bij elkaar turnen, een limiet, die Ooykaas zelf in sa menspraak met part-time bondscoach Stef van de Boog- aart ('Hij is één van de weinige bezetenen in het heren-tur nen. Maar hij is momenteel op vakantie. Zoals de hele turn- wereld') heeft vastgesteld. „Op 108.00 punten", vertelt de veelvoudig kampioen. „Dal is gemiddeld 9.00 per toestel, erg hoog voor onze begrippen. Maar daar kies ik zelf voor. Ik wil niet als toerist naar Boeda pest". Het zal dus zeker erg moeilijk voor 'm worden. Jarenlang be hoefden de weinige Neder landse turners bij hun spaarza me wedstrijdjes alleen maar de keuzestof te beheersen. Daar komt nu voor Dick Ooykaas op de WK de als zeer lastig omschreven verplichte oefen stof bij. Dus moet het lid van het Zoetermeerse Pro Palria dat 'even' op de zes toestellen instuderen. Een bijna onmoge lijke opgave, vooral omdat zijn enige metgezel in de turnhal een instructieboek is. Hij heeft niemand die 'm het één en an der kan voordoen of tenminste kan voorzeggen. Ooykaas, die over ruim een week naar Den Haag terug keert om via twee herexamens ook nog de Haagse Academie voor Lichamelijke Oefening succesvol hoopt af te sluiten: „Daarom zit ik nu eigenlijk op een dood spoor. Drie oefenin gen ken ik nu. De andere heb ik wei op papier staan, maar ik weet echt niet hoe ik ze moet turnen. Ik zal nu contact opnemen met de bond. Mis schien hebben ze voor mij vi deo-opnamen met die oefen stof". Reikt hij straks niet tot in Boe dapest dan is het ook best. Dick Ooykaas is eenzaam (slechts ex-turner Fred de Brouwer zoekt 'm geregeld op), maar zeker niet alleen op Papendal. „Ik heb het hier best naar mijn zin. Er zijn steeds sportkampen. Heb vele nieuwe vrienden gemaakt, on der anderen een judokampi- oen uit Japan. Verder kan me lekker uitleven in mijn spart. En mag ik straks naar de WK; is het gewoon mooi meegeno men...". UUJZITT KAN ZdN DATpg tweeoe KEER FLauw VIEL UW VWENP 16 ALWEER BU kLMMtS.Mil REEFT ME ZELFS AL ©EVRAAöP CF lK VAMAVOMD AUAVRJJ BEN; CMCAT-/Ê MA AL C*E i/OCJ OREEnS LAAT rty EERST MAAR S tf&CèZM MET M PRATEM CAM «5DjE Cxr OK!C«r MO ERVAN SGHROK" MCE IK ER NU Den Haag Ajax heeft in etrt vriendschappelijke wedstrfd tegen FC SaarbruCken gelijk gespeeld: l-l. In de negentiev de minuut zette Koeman landskampioen op 1-0. Dog kwartier later maakte Seel le lijk. Er waren in SaarbruCken zevenduizend toeschouwers. De nieuwe eredivisieclub FC Den Bosch verloor in Stadicn De Vlïert voor 1500 kijkers met 0-1 van RWDM (Beigit). Toine van Mierlo scoorde acit minuten voor rust, FC Utrecht oefende in Uithij- zen tegen de zaterdag vïer- de-klasser De Herakliden: 4-i. Kruys, Streete, Rietveld m Van der Lem scoorden voorde betaalde voetballers. PSV zette de oefen eampagté voort met een overwinning (7-0) in Venlo op FC VVV. De ruststand was 3-0. Vijfhondeid kijkers. -i, Sparta heeft de vriendschap pelijke wedstrijd tegen Eind hoven met 1-4 gewonnel Eindhoven nam in de 7de ni- nuut een voorsprong door M«- niz, maar niet veel later maal- te Holverda gelijk. Van Gail zorgde voor een 1-2 ruststand. Na de pauze breidden Diliber- to en Van den Berg de voor sprong uit tot 1-4. AZ 67 heeft op de eerste dig van een internationaal voet baltoernooi in Salzburg rn*t 2-0 gewonnen de thuiscluj, Austria. Bij rust was het nog 0-0. In de finale van het toer nooi komen de Alkmaarders uit tegen Rapid Wien. Francorchamps Jan Lam mers start vanmiddag vamf de pole-position in de Renault V Turbo-race op het circtit van Francorchamps in Beigè. Hij was in de training ruim een seconde sneller dan zijn voornaamste concurrenten Snobeck en Sehütz. Michel Bleekemolen bezette m de training de zesde plaats. De vorige race op Francorchamps had Lammers gewonnen, maar toen werd zijn wagen af gekeurd op technische gron den en werd hij uitgesloten voor de daaropvolgende race in Engeland op Donington. In het Europees kampioenschap leidt Lammers momenteel toch nog met één punt voor sprong op de Italiaan Sigala Obbicht Laurent Flgon, de Franse winnaar van de Toir de France van dit jaar, tal dinsdagavond starten in het 'Wonder van Obbicht', een cri terium over 120 kilometer. De Fransman, die vandaag ook start in een wedstrijd in Ven huizen, bevestigde gisteren te legrafisch zijn komst mar Zuid-Limburg, Silverstone De voormalige tweevoudige wereld kampioen bij de motorcoureurs, Eugeato Lazzarini, is gisteren na ten valpartij in een ziekenhuis op genomen met vermoedelijk een schedelbasisfractuur. 6^ Italiaan kwam ten val tijdens de training voor de Grote Prijs van Silverstone, Lazzarini, die wereldkampioen was in de 50-cc en 125-cc kbs- se en gold als een uiterst erza- reti rijder, kon in een pogng een goede trainingstijd te ves tigen zijn Garelli niet onder controle houden. De Italiaaisc coureur, die in zijn veertienja rige loopbaan meer dan twin tig wedstrijden voor hel we reldkampioenschap won, stond in de rangschikking voor we reldtitel in de 125-cc klasse op de tweede plaats achter Argel Nieto. Wiesbaden Frankrijk hteft vannacht in Wiesbaden het Europees kampioenschap brid ge veroverd. Daarmee dcor- breken de Fransen de hege monie van Italië, die vijftien jaar heeft geduurd. Op de valreep dreigt het toch nog mis te gaan met de Necer- landse teams. De dames, die de titel voor het grijpen leker te hebben, waren tegen hektes- luiter Israel ineens volkomen van slag en moesten een Hf nederlaag incasseren. De Franse dames wonnen met 12- 8 van Finland en kwamen langszij. Ook de heren verloren. Tejen Denemarken speelde Maas- Roosnek een catastrofale eer ste helft (34-66). Na de pauze, met Rebattu-Snt in de plaats van Maas-Rcosnek werden wat punten terugge wonnen, maar de goed spelen de Denen trokken! toch met 14-6 aan het langste eind. Den Haag In de Supertiio- draverij van dit weekeinde, morgen op de baan van Gro ningen, zal het paard nummer 8, Uptodate Laren I (H-W. Langeweg), niet starten. Het paard is uit de Usurpateur K-Prijs genomen wegens kreupelheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6