8 KUNST/RTV Ackamoor en Jones vooral saai Llï David Ni ven meer ster dan acteur Chéreau en Wagners 'Ring des Nibelungen m Tony Eyck niet in 'NOS-SportieF Vlaamse meester naar Amerika R. vc m zit bc Rotferdams Nieuwsblad zaterdag 30 juli 1983 Vier omroepen de NOS. de VPRO, de KRO en de VARA werken in de komen de weken op een voor Nederland unieke manier samen. Gezamelijk laten zij de vier delige operacyclus 'Der Ring des Nibelun gen7 van Wagner (hij overleed een eeuw ge leden) zien, zoals die in 1979 en 1980 werd opgenomen in het kader van de Bayreuther Festspiele. Het gaat hier om de destijds ge ruchtmakende produktie, geregisseerd door Patrice Chéreau en gedirigeerd door Pierre Boulez, die in 1976 in première ging. Op 2 augustus zendt de NOS een inleidende documentaire over deze produktie uit, waarna op 3 augustus (VPRO) de eerste opera, 'Das Rheingold' volgt 'Die Walkure- wordt op 14 augustus (KRO) uitgezonden, 'Siegfried' op 17 augustus (NOS) en 'Götter- dammerung' op 28 augustus (VARA). Van de vier opera's zijn van de eerste en de laatste de geluidsbanden gelijktijdig via de radio in stereo te ontvangen. Voor radio-uit zending op 14 en 17 augustus was een zend- tijdruil noodzakelijk, die niet kon worden gerealiseerd. 'Het tijdperk van de goden is voorm Die Wa kure eer- acte: Peter mann (Siegmund) Jeanni ne Altmey er (Sieglin- door Aad van der Ven Het meestal rustige Beierse™ stadje Bayreuth werd in 1976' twee keer opgeschrikt. Ten eerste door het huwe lijk van de huidige huisheer van de Bayreuther Fest spiele Wolfgang Wagner hïj was pas gescheiden met zijn 32-jarige secretaresse Gudrun Mack, Ten twee de door de voorstellingen van de nieuwe produktie van Richard Wagners operacyclus 'Der Ring des Nibelun gen'. Beide gebeurtenissen maakten de toch al niet bijster affectie ve verhoudingen binnen de familie Wagner er niet beter op. En de nieuwe 'Ring' ver deelde de Wagner-liefhebbers, waar dan ook ter wereld, in twee kampen. De stokoude Winifred Wag ner, bij wie Hitier zo graag lo geerde, bad haar oordeel over de regie van Patrice Chéreau al klaar na een paar repetities, die zij vanuit de familieloge in het Festspielhaus gadesloeg. Zij ontwaarde op het toneel de drie Rijndochters vermomd als prosütuées, de oppergod Wo- tan in een luxe ochtendjas en het booswicht Hagen als een soort aan lager wal geraakte veehandelaar in een slobber- pak. Haar zoon Wieland had haar in de jaren zestig al geschokt met zijn abstracte enscènerin- gen op een vrijwel leeg toneel. Maar wat nu met het erfgoed van haar schoonvader was ge beurd, het andere uiterste, tartte iedere beschrijving. „Hier zijn een paar gekken losgelaten", riep zij met beven de stem. Een groot deel van het publiek dacht er ongeveer net zo over. Al na "Das Rhein- gold'r de 'Vorabend' van Wag ners gigantische tetralogie, brak groot tumult los, toen Chéreau zich in spijker broek, nogal contrasterend met de kleding in de zaal op het toneel vertoonde. Had de jeune premier van het Franse theaterbedrijf Wagners omvangrijkste Gesamtkuns- twerk niet verkracht? En dat op de heilige grond van Bay reuth, waar Wagner precies honderd jaar daarvoor getuige was van de luisterrijke ope ning van zijn eigen theater. Oude Wagnerianen staken de koppen bij elkaar. Er werd een vereniging opgericht om dergelijke geweldplegingen op het werk van de grote compo nist tegen te gaan, om de tra dities in stand te houden. En een aantal begunstigers van het festival van Bayreuth deelde Wolfgang Wagner mee, dat er pas weer een donatie zou komen wanneer een ande re produktie van de 'Ring' deze schande ongedaan zou hebben gemaakt- Akkoord Het had in dat jubileumjaar 1976 in Bayreuth allemaal an ders kunnen gaan, wanneer de Berlijnse regisseur Peter Stein niet had afgezegd. Goede raad was duur. Pierre Boulez, na zijn omstreden 'Parsifal'-voor- stellingen nu geengageerd om de nieuwe produktie van de 'Ring' te dirigeren, adviseerde Wolfgang Wagner de toen in Duitsland nog volstrekt onbe kende Chéreau in de arm te nemen. Kleinzoon Wagner ging akkoord, hoewel Chéreau meer ervaring met alternatief volkstheater had dan met ope ra en hij wel eens schijnt te hebben gezegd of geschreven, dat hij Wagner 'verschrikke lijk vervelend' vond. Chéreau bracht dekorontwerper Ri chard Peduzzi en kostuumont werper Jacques Schmidt mee en het Franse team ging aan het werk. Aan het begin van de Bayreu ther Festspiele 1976, enkele dagen voor de geruchtmaken de eerste voorstellingen van Chéreau's 'Ring', publiceerde Wolfgang Wagner, die zelf heel wat opera's van zijn grootvader heeft geregisseerd, een soort geloofsbelijdenis. Hij stelde, dat om met Brecht te spreken het soms noodzake lijk is een traditie met onthei ligende middelen voort te zet ten. Hij schreef ook, dat enscè- neringen in Bayreuth vragen mogen oproepen die niet met een beantwoord kunnen wor den. En dat kunst alleen kan gedijen in een omgeving die het experiment niet schuwt. Een oratio pro domo, aange zien Wolfgang Wagner onge twijfeld felle aanvallen op Chéreau's 'Ring' en dus te gelijk op zijn eigen beleid verwachtte. Toch was het ge luid in het tot voor kort con servatieve Wagner-bolwerk Bayreuth eerder gehoord. Wolfgangs broer Wieland, die door zijn wijze van regisseren de Wagner-interpretatie na de oorlog sterk heeft beïnvloed, sprak ook graag over 'Bay reuth als werkplaats'. Wieland Wagner heeft ook eens gezegd: „Wanneer mijn grootvader nog had geleefd, had hij ongetwijfeld in Holly wood gewerkt". En opmerke lijke mededeling uit de mond van iemand, die de uiterste versobering in zijn enscenerin gen nastreefde. Chéreau daar entegen heeft de 'Ring' gevisu aliseerd op een manier die herhaaldelijk als 'filmisch* is omschreven. Er is dan ook nooit een betere gelegenheid geweest Wagners tetralogie via de televisie over de hele we reld te verspreiden dan door middel van deze produktie. Filmisch en sterk dramatisch, dat is Chéreau in zijn interpre tatie allebei. Na de afstand scheppende, anti-theatrale, bij na onmenselijk verheven ens- cèneringen van Wieland Wag ner hij maakte na de oorlog schoon schip, haalde de bezem door Bayreuth, ruimde het vele overbodige op heeft Chéreau als het ware het werk van Richard Wagner aan het theater teruggegeven. De go den zijn bij Chéreau niet meer goden, maar mensen die op de maatschappelijke ladder iets hoger zijn gekomen dan de meeste anderen. 'Der Ring des Nibelungen', ge baseerd op de Noordeuropese mythologie, speciaal het mid deleeuwse Nibelungenlied, speelt in een denkbeeldige we reld. We worden geconfron teerd met goden, helden, mon sters en tovenarij en met dwergen (Nibelungen) die in het binnenste van de aarde le ven. Maarten 't Hart is niet de enige die op opvallende paral lellen heeft gewezen tussen Tolkiens 'In de ban van de ring' en Wagners werk over de eeuwige strijd tussen goed en slecht, macht en liefde, met het goud als symbool van al het kwaad. Chéreau beschouwt in na volging van George Bernard Shaw in 'The Perfect Wagne- rite' (1898) het werk als een door mythologie gemaskeerde politieke allegorie. Er zijn meer regisseurs geweest, die de 'Ring' op die manier op het toneel hebben vertaald, maar wellicht niemand heeft dat consequent, zo menselijk in voelbaar gedaan als Chéreau. Hij benadrukt daarmee de rol van Wagner als revolutionair, als volgeling van de maat schappijfilosofen Proudhon en Bakoenin. Wagner werd geconfronteerd met de opkomst van de indus triële samenleving, waarin het voor hem als beginnend kuns tenaar vrijwel onmogelijk was zich te ontplooien (dat hij later kwispelstaartend grote geld sommen van koningen aan nam is een ander verhaal). Gregor Dell in, een van de bes te Wagner-biografen, schreef: Foto links onder De Walkü- renrots, die herhaaldelijk in 'Der Ring des Nibelun gen' te zien Foto rechts onder Bayreuth anno 1876: Georg Unger als Siegfried in de eerste produktie van 'Der Ring des Nibelungen'. „De industralisatie maakte al les grauw. De zelfvernietiging van onze wereld begon". Wagners 'Götterdammerung', de ondergang van het Walhal la door de drang naar macht van de goden, Is voor Chéreau geen eindpunt, maar maat schappelijke omwenteling. Het gaat erom wat er na komt. Hij laat dat op een onvergetelijke, beklemmende en toch 20 sobe re manier zien. Het laatste beeld tijdens de kolkende mu ziek van het slot van 'Götter- démmerung', tevens het slot van de 'Ring', is een mensen menigte die voor zich uit staart, vlak voor de overdekte orkestbak. Chéreau: „Ik wilde hier de mensen, die voor die tijd niet aan de belangrijke beslissingen in het leven hadden kunnen deelnemen, laten zien met hun twijfels en vragen, door ze naar de muziek te laten luiste ren, omdat die muziek een boodschap bevat. Het tijdperk van de goden is voorbij. De waarden op deze wereld moe ten opnieuw gedefinieerd en gevonden worden. De mensen staan vandaag de dag voor een afgrond en luisteren intens naar een orakel, dat uit de diepte van de aarde komt. Maar zij weten niet wat het betekent". Vorm Wat heeft de oude, conserva tieve Wagnerianen in 1976 en de jaren daarna, toen de 'Ring' •van het Franse team in Bay reuth werd herhaald, zo ge shockeerd? Niet het maat schappijkritische karakter vah£ de voorstellingen op zichzelf,"" want een dergelijke 'vertaling*** was ook van andere regisseurs^" bekend. Wel de manier waar-J? op Chéreau en zijn medewer-'* kers hun interpretatie hebben vormgegeven Chéreau lijkt de woorden van Adorno ter harte te hebben genomen. Namelijk diens op vatting, dat het werk van Wagner onoverbrugbare con tradicties bevat, die dan ook als zodanig getoond moeten worden, niet gemaskeerd. Wat zien we wanneer aan het be gin van 'Das Rheingold' de muziek oerkracht, natuur, de i schoonheid van de golvende rivier etc. suggereert? Een wa terkrachtcentrale (symbool J van de betrekkelijke macht van de mens over het water), die bevolkt wordt door de het goud bewakende, zich intussen als prostituêes gedra- gende 'Rheïntochter'. De gebeurtenissen in de 'Ring' zijn van alle tijden, meent ook Chéreau. We zien dat aan de dekors Griekse facades naast beton en de kostuums. Het Walhalla is een statig he renhuis uit het midden van de vorige eeuw, waarin de bezit tende klasse woont, degenen die de baas zijn over de nieu we machines a la Jules Verne. Aan de zijkant van dat huis een mijnschacht als symbool van de uitbuitende onderne mer. En het dekor van de tweede acte van 'Götterdam- mering' is een kopie van een stukje achterbuurt van East Side in New York. Muziek Door de hoog oplaaiende dis- cussies over het aandeel van; Chéreau. Peduzzi en Schmidt l is de rol van de muzie' in de; onderhavige produktie van 'Der Ring des Nibelungen' wat i op de achtergrond geraakt, Misschien bewoog die muziek 1 zich ook letterlijk meer op de i achtergrond dan gewoonlijk. Pierre Boulez heeft we ho- ren dat ook via de Philips-** plaatopname die van deze pro duktie werd gemaakt ge streefd naar niet alleen de ui-.' terste helderheid in het orkest, maar ook naar een balans in"- het voordeel van de zangers, en zangeressen, nog meer dan dat in het Bayreuther Fest spielhaus met zijn overdekte^ orkestbak normaal is. Boulez* vindt hierbij de componist aan* zijn zijde. Want Richard Wag ner heeft gezegd, aldus Hein-» rich Porges in 'Die Bühnen-' proben zu den Bayreuther Festspielen des Jahres 1876',. „de rijkdom van het orkest mag, tot op zekere hoogte, niet worden gehoord, niet wordën opgemerkt, maar moet een or-" ganisch geheel vormen met het drama". Bayreuth heeft .afscheid geno men van Chéreau, van Peduz zi, van Schmidt en van Boulez, In de afgelopen week ging een. nieuwe produktie van 'Der Ring des Nibelungen' in pre-, mière. Een minder maatschap pijkritische, meer romantische^ 'Ring' met Peter Hall als regis seur en de draufgbnger Georg Solti als dirigent. De begunsti gers van de Festspiele die iir 1976 afhaakten kunnen hun bankrekening weer aanspre-' ken. 1 FOTO LINKS Met Deborah Kerr in 'Separate tables', waarmee hij een Oscar won. FOTO RECHTS David Niven in een typerende pose, als getikte aristocraat in 'De wereld rond m tachtig dagen'. Chateau d'Oex „Ik heb werkelijk een mooie car rière gemaakt met heel, heel weinig inspanning". Dat zei de gisterochtend overleden David Niven in 1977 in een interview. Een uitspraak die gemakke lijk tot het oordeel Verwaand' zou kunnen leiden, ware het niet dat Niven nu juist tot de minst verwaande Hollywood- sterren van de afgelopen de cennia moet worden gere kend. Dat het hem allemaal min of meer is komen aan waaien leek altijd een zekere blijde verbazing op te wekken op het gezicht van deze oer- Britse Brit, die helemaal niet uit Engeland kwam en er ook nauwelijks ooit gewoond heeft. David Niven werd geboren op 1 maart 1910 in het Schotse plaatsje Kirriemuir. Hij stam de uit een geslacht van be roepsofficieren, een carrière die aanvankelijk ook voor hem leek weggelegd. Het le door Rob Vermeulen ger beviel hem echter slecht, en de jonge Niven nam de wijk naar Canada waar hij als houthakker werkte en later naar New York, om en kele jaren lang van alles en nog wat te doen. Hij beproefde zijn geluk in Hollywood en kwam in de kaartenbakken van de film studio's als 'Angelsaksisch type nr. 2008'. Figuranten rol letjes in B-westerns leidden er al snel toe, dat producer Sam Goldwyn zich over hem ont fermde. Nivens echte debuut werd 'Dawn patrol' uit 1938. een succes dat werd gevolgd door films als 'Wuthering heights', 'Raffles' en 'The first of the few', waarmee hij zijn naam vestigde. In 1941 kwam een einde aan het eerste deel van Nivens filmcarrière. Hij diende als commando in het Britse leger, maar pakte na de oorlog de draad weer op in Hollywood. 'A matter of life and death', 'The perfect marriage', 'The moon is blue', 'De kanonnen van Navarone', 'De wereld rond in tachtig dagen' en 'The pink panther' vormen slechts een greep uit de lange reeks films waarin hij hoofd- of bij rollen speelde. gma Door zijn aangeboren geestig heid en flegma paste David Niven vooral in komedies of niet te zware avonturenfilms. Hij bezat het vermogen om een film met een middelmatig scenario de moeite waard te maken, over' os zonder dat zijn acteertalu grote hoogten bereikte. Niven behoorde tot de acteurs die putten uit hun eigen persoonlijkheid om een beperkte reeks types te kun nen neerzetten, een werkwij ze die vooral bij hem tot een vlotte en ongekuns uit straling leidde. Zo kon hij een grote ster worden, zonder echt een groot acteur te zijn. In 1959 won Niven een Oscar als beste acteur in Terence Raitigans 'Separate tables*. Behalve zijn autobiografie waarvan twee delen versche nen zijn, aan een derde deel werkte hij nog schreef hij enkele jaren geleden een oor logsroman, "Go slowly, come back quickly'. Na het overlij den van zijn -erste vrouw tn 1946 was hij hertrouwd met het Zweedse iotomodel Hjör- dis Tersmedes, met wie hij lange lijd aan de Franse riviè- ra woonde. fij laat twee zoons en twee '-xrhters ach ter. Hilversum De pianist Tony Eyck doet, in te genstelling tot eerdere berichten, niet mee aan het nieuwe radioprogramma 'NOS-Sportief, dat per 3 oktober de huidige ochtendgymnas tiek gaat vervangen. Eyck zal alleen een her kenningsmelodie voor het programma maken. De verdere muzikale omlijsting zal met gram mofoonplaten gebeuren. Dit hebben de NOS en de Ochtendgymnastiek- -pianist Rudy van Houten meegedeeld. Van Houten heeft jarenlang aan de Ochtendgym nastiek meegewerkt. Daaraan is vorig jaar decmber een eind gekomen. Vanaf die tijd wer ken de samenstellers van het programma met bandopnamen van Van Houten. Londen Een schilderij van de Vlaamse meester Anthonie van Dyck (1599—1641) is voor 5,8 miljoen gulden door een Britse par ticulier verkocht aan het J. Paul Getty-mu- seum in het Californische Malibu. Het be treft een portret van de Engelse hofdame Anne KiJligrew. Van Dyck maakte het anderhalve meter hoge schilderij tijdens zijn verblijf in Lon den. Degene die het meest van de transactie profiteert is de Britse fiscusdie 75 procent van de verkoopprijs opstrijkt. Amsterdam Het lijkt er weieens op dat de jongste ge neratie improviserende mu zikanten krampachtig aan het zoeken is naar nieuwe uitdrukkingsmogelijkheden. Het geforceerde gebruik van nieuwe namen voor oude jazzvormen zoals 'loft-jazz' en 'free-funk' zou daar een voorbeeld van kunnen zijn. Evenals het bedenken van projecten die raakvlak ken vertonen met andere kunstzinnige disciplines. Zo presenteerde altist Julius Hemphill een aantal jaren ge- door Willem Bruring leden audio-visuele projecten voor saxofoon, b.J recorder en videoscherm, as de Am sterdamse saxofonist Rinus Groeneveld actief met combi naties van beeldende kunst en geïmproviseerde muziek en baarde pianist Harry de Wit; opzien door voorstellingen met danseressen. Een soortgelijke aanpak wordt dez*r dagen ge volgd door de Amerikaanse alt-saxofonist Idris Ackamoor, die samen met danseres/zan geres Rh odessa Jones een vier tal optredens verzorgt onder het motto 'Jazz and Perfor mance'. 'Suppositions on History' heet te het eerste programma uit deze reeks, dat betrekking had moeten hebben op de fameuze 'koppels' uit de jazzmuziek, zo als Billy Holliday/Lester Young en Max Roach/Abbey Melkweg, Amsterdam: 'Suppo oit ion» on Hiatory', jazz- an per- fofmance-»how van IdrU Acka moor en RhodMoa Joneo. Her halingen: vanavond en morgen avond. Lincoln. Had moeten hebben, want in de uitwerking was daar weinig van te merken. Neem een saxofoon, een antie ke piano, een aantal inheemse muziekinstrumenten en een computerpianootje. Voeg daar bij een zangeres annex danse res, sleep er nog wat artistieke media met de haren bij en zorg dat het geheel niet langer duurt dan één uur. Zoiets moet Ackamoor gedacht hebben toen hij zijn 'Suppositions' schreef. Helaas is er iets meer nodig om een boeiende terug blik op de jazzgeschiedenis te geven. Aekamoor's 'performance' had niet alleen weinig met his tori/ sche musici te maken, hei bleek bovendien een uiteisi saaie voorstelling. Met als twij~" felachtige hoogtepunten eeft 1 aantal gezochte theaterefffc-- ten, een slecht bewegende danseres en onnozele toneeldi alogen: de nieuwe jazzmusici, blijven iets tragisch hebben if» hun pogingen om vooral baan brekend te zijn. En eigenlijk is het enige nieuwe en interö-,' santé aan dit soort optredens, dat ze steeds korter duren. In muzikaal opzicht viel er evenmin veel te 'beleven- M"* kamoor plaatste wat free-jaïK ciché's en mevrouw Joh®5' toonde aan dat zij heel hoog eft- heel schril kan zingen, zodel' voor de toekomst van haèT' stembanden moet worden ge* vreesd. Net als voor de toer komst van dit soort program?- ma's. SR zie5, opt Rotte tiepk den 1 denie vorig Dord. te we Dit t beddt de sti zen i Dord Daari drech rijk r geme in ee schra 120 b Voon dat o[ sïe m huis sèerd hbis nieuw kelen een g doen Ook c zieker waarv zijn g voor j kenht hied 1 Het p] bestuu trokk< sturen andert half spreke depute man j den di stelde: zend 11 -Er is tussen de ove man. minde: Het pr bij de 1 van ni de toe twee jj bruikte bi het denier? g 2 4762 fc 1294. H pat ui Haag,41 Hond Dordre Be reg lanuarï fen. R, m Don

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 8