ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Zeilschepen meren af in Oude Haven LIS 5Nooit toe zeggingen aan reder Steinmann Als staats secretaris akkoord gaat met lokatie in Capellet Regio Dordt verdient meer ziekenhuis bedden RN houdt fotowedstrijd Cinzano Nederland op de fles RET begint werklozen- project in september Werven moeten vervuiling van havens tegengaan 'lts ing"; de ROTTHfflAM ZATERDAG 3G JULI 19B3 Rijnmond ontkent beschuldigingen Vlaardingen „Rederij Steinmann kan bijna onmo gelijk de indruk hebben ge had, dat wij subsidie hebben .toegezegd voor zijn veer van Vlaardingen naar Per- nis." Op die manier wijst een woordvoerder van Rijn mond het verwijt van Stein mann van de hand, dat het openbaar lichaam het initia tief van de reder de nek heeft omgedraaid. „We kunnen geen toezegging ge daan hebben, want we heb ben geen subsidiepotje." Rijnmond vindt dat het al les heeft geprobeerd om het bestaan van het veer voor fietsers en voetgangers te garanderen. „We hebben ons uiterste best gedaan om bij verkeer en waterstaat geld los te kloppen. Dat is altijd een zaak van de lange adem en hier was snel geld nodig." Het lukte echter niet om snel geld op tafel te krijgen en op 19 mei,f>esloot Steinmann om het veer uit de vaart te nemen. Het ministerie heeft on langs definitief afwijzend beschikt over de aanvraag voor een structurele subsi die. De rijksoverheid geeft alleen subsidie aan open baar vervoer. Het veer Vlaardingen /Pernis ver dient die naam volgens het rijk niet. Steinmann meent dat Rijn mond de zaken onnodig vertraagd heeft door struc turele subsidie aan te vra gen bij het rijk. Een eenma lige subsidie was volgens de reder genoeg geweest, maar de woordvoerder van Rijn mond bestrijdt dat. „AI in september, voor het veer ging varen, bleken de cij fers teleurstellend. Theore tisch was er een behoefte, maar er kwamen minder mensen dan Steinmann had verwacht" Volgens Rijnmond zou het veer nooit hebben kunnen draaien zonder een structu rele subsidie. „In de toe komst zul je altijd dat extra geld nodig hebben." En die toekomst was volgens Rijn mond niet 2eker te stellen, want alleen de provincie kwam met geld- over de brug. Behalve het ministe rie weigerden ook de oever gemeenten een bijdrage. Na het wegvallen van het veer Vlaardingen/Pernis is het oude plan voor een fietsbus door de Benelux- tunnel weer van stal ge haald. Dat plan werd in het begin van 1982 gelanceerd, maar het bleef liggen omdat Steinmann met het veer ging varen. „Daardoor", zegt de woordvoerder van Rijnmond, „is dat plan nog steeds in een beginstadi - um." Diatel binnen bereik In dit gebouw van de Capelse kruisverenigingen is diatel Rijnmond van harte welkom. Sliedrechts ziekenhuis mag open blijven Rotterdam In haar reduc tieplan voor ziekenhuisbed den heeft oud-minister Gar deniers van volksgezondheid vorig jaar zomer de regio Dordrecht honderd bedden te weinig toebedeeld. Dit blijkt uit het 'voorlopige beddenplan van gedeputeer de staten voor de ziekenhui zen in de regio's Rijnmond, Dordrecht en Den Haag. Daaruit is vooral voor Slie- drecht en omgeving belang rijk nieuws af te leiden. Het gemeentelijk ziekenhuis, dat in eerdere plannen was ge schrapt, mag open blijven en 120 bedden tellen. Voorwaarde daarbij is wel dat op 1 januari 1984 een fu sie met het gemeentezieken huis in Dordrecht gereali seerd moet zijn. Dit zieken huis kan de plannen voor nieuwbouw verder ontwik kelen en straks in Dordtwijk een gebouw met 410 bedden doen verrijzen. Ook de nieuwbouw van een ziekenhuis in Zwijndrecht, waarvoor al talrijke acties zijn gevoerd, komt positief voor in de plannen. Dit zie kenhuis verschijnt in het ge bied Ter Steeghe. Het plan van het provinciaal bestuur, waarover alle be trokkenen zoals gemeentebe sturen, de ziekenhuizen en andere organisaties zich voor half september zullen uit spreken voldoet volgens ge deputeerde dr. J.W. Hekkel- fnan aan de randvoorwaar den die Gardeniers indertijd stelde: 3,? bedden per dui zend inwoners. -Er is haast geen verschil n ons advies en dat van de overheid", aldus Hekkel- „Al lijkt het dat wij iets minder besparen." Het provinciaal bestuur gaat WJ de bevolkingsprognose uit van nieuwere gegevens dan de toenmalige minister die jaar oude gegevens ge bruikte. h het reductieplan van Gar deniers kreeg de regio Den *kag 2701 bedden, Rijnmond jljr bedden en Dordrecht 7 ^et provinciaal bestuur uit van 2725 voor Den van nier patiënten Rotterdam/Capelle Het tekort aan dialyseplaatsen voor nierpatiënten in de regio groot Rijnmond wordt steeds dringender. Aan die situatie kan een einde komen als staatssecretaris Van der Reijden akkoord gaat met de nieuwste plannen van de Stichting Di atel Rijnmond. Deze stichting, waarin ook artsen zitting hebben vanuit de Rotterdamse ziekenhuizen, heeft in Capelle aan den IJssel een onderko men gevonden, waar een 'diatel' kan worden ingericht. Dat is een voorziening waar nierpatiënten twee tot drie maal in de week naar toe kunnen om hun bloed kunst matig te laten zuiveren door middel van een kunstnier, In tegenstelling tot de dialyse behandelingen in het zieken huis, nemen de patiënten zelf o Voorzitter drs. H. H. Horsting en internist C. T. op de Hoek, die benoemd is als directeur van het diatel, buigen zich over de verbouwingstekeningen. Het gebouw is op maat gesneden, vinden ze. actief deel aan hun behande ling en worden ze alleen door verpleegkundigen geas sisteerd bij het aansluiten en afkoppelen van de appara tuur. Het gaat om het drie jaar oude gebouw van de Capelse kruisverenigingen aan de Meeuwensingel. Met een mi nimum aan verbouwingen kan daar op de bovenverdie ping van 600 vierkante me ter zo'n diatel worden inge richt. Vorige week heeft de stichting Diatel Rijnmond of ficieel goedkeuring aan de staatssecretaris gevraagd. Als hij akkoord gaat, zou Diatel Rijnmond begin volgend jaar geopend kunnen worden. Met een capaciteit van tien stoelen zouden daar uiteinde lijk zo'r» vijftig nierpatiënten per jaar behandeld kunnen worden, wat neerkomt op 5500 dialyse-behandelingen per jaar. Het zou betekenen dat daar door weer plaatsen vrijko men in de ziekenhuizen voor ziekere patiënten, die meer hulp en begeleiding nodig hebben bij de hemodialyse. Op dit moment zijn die dia lyseafdelingen behoorlijk overbelast. In de Rotterdam se ziekenhuizen Dijkzigt, St. Clara en St. Franciscus Gast huis, de drie Centra die dia lyses uitvoeren, moesten het afgelopen jaar extra avond ploegen worden ingesteld om het enorme aanbod van pa- tienten aan te kunnen. Die overbelasting had de Stichting Diatel Rijnmond twee jaar geleden al zien aankomen. Het aantal nier- patienten dat een „nierfunc tie vervangende behandeling nodig heeft, stijgt nog steeds en is in de regio Zuidwest Nederland met zo'n vierhon derd patiënten groter dan el ders in het land. Niettemin bepaalde de voormalige mi nister van volksgezondheid, mevrouw Gardeniers vorig jaar dat de voorzieningen voor hemodialyse voorlopig niet mochten worden uitge breid. De stichting Diatel Rijnmond, die toen al teke ningen en maquettes voor nieuwbouw had klaar liggen, kreeg-de opdracht om eerst te onderzoeken of er in de ziekenhuizen misschien nog plaatsen onbenut bleken te zijn. Volgens de stichting was dat een heilloos idee, omdat het juist de bedoeling was om deze patiënten uit de zieken huissfeer te halen. Zoals de internist C. T. Op de Hoek uit het St. Franciscus Gast huis het uitdrukt: „De steeds terugkerende gang naar het ziekenhuis waar de patiënt behandeld wordt, drukt hem terug in de rol van patiënt. Als je een patient in bed legt, leidt dat tot passiviteit en dat werkt ook door in het dage lijks leven." In een diatel is de patiënt zelf veel actiever. De arts of verpleegkundige springt alleen bij als dat no dig is. Voorwaarde is wel, dat merj die zelfstandigheid zelf moet aandurven en ook aankan. Internist Op de Hoek, onlangs benoemd tot directeur van het toekomstig diatel, vergelijkt het met au torijden: „Iemand die kan le ren auto rijden, kan ook de zelfdialyse leren." door Reina ten Bruggenkate Plannen voor een diatel waren er al twee maal. Eerst voor het nïeuwbouwplan in de Alexan- derpoider, later in het paalwo ningenplan van Puet Blom. Beide keren werden de plan nen door Den Haag afgewe zen. „Achteraf wel enigszins begrijpelijk", meent de voor zitter van de Stichting Diatel Rijnmond, drs. H, H. Horsting. „Je kunt natuurlijk geen zie kenhuis sluiten en een eindje verderop een nieuw paleisje neerzetten." Tegen vestiging binnen de muren van het ziekenhuis bleef de stichting echter grote bedden voor Rijn mond en 1415 bedden voor bord recht. °e* regio Den Haag had na januari vorig jaar 3201 bed- ten. Rijnmond had er 5329 Dordrecht 1638. 1 't Is even zoeken naar herken ning van dit plekje in Rotter dam. Een dergelijk bedrijvige aanblik van de Oude Haven was eigenlijk alleen nog maar in de geschiedenisboeken te vinden. De Stichting Openlucht Binnen- vaartmuseum gaat hierin dit weekeinde verandering bren gen. Gisteravond voeren 25 his torische bedrijfsvaartuigen het haventje binnen, dat geheel klaar gemaakt is voor ont vangst. Met de financiële hulp van honderdtwintig Rotterdam se bedrijven is er op de Oude Haven een scheepshelling ge bouwd, een houtloods en een smederij. Bedoeling is om eige naren van de bedrijfsvaartuigen gelegenheid te geven hun sche pen op te knappen- En tevens betekent het weer een stukje verlevendiging van de Rotter damse binnenstad. Het Rotterdams Nieuwsblad heeft aan deze zeilrace ook een feestelijk tintje gegeven en een fotowedstrijd uitgeschreven. Degene, die de mooiste, leukste of gekste foto maakt van de zeildag vandaag, kan mooie prijzen winnen. De hoofdprijs is een fotocamera van het merk Fujica Stx met een 1,9 50 mm tens ter waarde van 440 gulden, beschikbaar gesteld door Fuji Nederland. De tweede prijs is een vaartocht van een dag voor twee perso nen op een van de oude zeil schepen van de vereniging. De winnaars krijgen van de beman ning volop de gelegenheid na der kennis te maken met het reilen en zeilen op dit schip. Verder zijn er nog enkele Kodak disc-camera's te winnen en vijf tien 'kleine grote pechboeken'. De foto's moeten uiterlijk 20 au gustus in het bezit zijn van het Rotterdams Nieuwsblad. Deelnemers aan de wedstrijd kunnen hun foto's inzenden op het formaat 10 x 15 of 9 x 13 cm aan: Redactie Rotterdams Nieuwsblad, Postbus 959, 3000 az Rotterdam, onder vermel ding van 'fotowedstrijd'. Op de achterzijde van de foto uw naam en adres vermelden. (Be roepsfotografen zijn van deel neming uitgestoten). foto's Henk Speksnijder aversie houden, omdat dat nu eenmaal indruist tegen de filo sofie achter een diatel. Het on derkomen in Capelle noemt Horsting 'ideaal'. De boven verdieping van het kruisge- bouw staal toch leeg, na het vertrek daaruit van de Stich ting Welzijn voor ouderen, de gemeente Capelle is bijzonder ingenomen met de nieuwe huurder, het gebouw is erg goed bereikbaar en het kost het rijk geen cent. De geschat te investering van anderhalf miljoen gulden (voornamelijk technisehe installaties) komt namelijk voor 'rekening van de nierstichting Nederland. Volgens Horsting is dat geld - 'dat met kwartjes en dubbeltjes bij elkaar gebedeld is* - goed besteed, omdat het een einde maakt aan wat hij noemt 'een noodsituatie'. Hoe ernstig die situatie is blijkt uit het feit dal de ziekenhuizen soms collega ziekenhuizen elders moeten bellen om nieuwe merpatien- ten ondergebracht te krijgen. Het aantal patiënten zou lang zo groot niet zijn, als er meer niertransplantaties verricht konden worden. Vorig jaar werden er weliswaar 235 nie ren getransplanteerd, maar dat is verre van voldoende. Om die reden probeert de nier stichting Nederland het ver schijnsel donorcodicil te propa geren. Er staan ruim zeshon derd nierpatienten op de wachtlijst voor een donornier. Werkgelegenheid In Rijnmond is nu het wach ten op het ja-woord van de staatssecretaris. Volgens Hor sting is er nauwelijks een re den tot weigering te bedenken. „Het gebouw van de Capelse kruisverenigingen is op maat gesneden", zegt hij. Afgezien daarvan: het betekent ook weer werkgelegenheid. In to taal moet het diatel bemand worden door achttien fulltime krachten, waaronder verpleeg kundigen, technisch en admi nistratief personeel, een maat schappelijk werkster, diëtiste en directeur. In het geheel zal het St. Franciscus Gasthuis fungeren als steunziekenhuis. Diatel Rijnmond in Capelle zou het- tweede diatel in Ne derland worden. Het eerste staat in Amsterdam. Dordrecht Het vcrmouthbe- drijf Cmzano Nederland BV in Dordrecht gaat sluiten Neder landers blijken de laatste jaren het vermouthdrankje dermate weinig te hebben genuttigd, dat het bedrijf een Nederland se vestiging niet meer kan handhaven. Ctnzano Neder land telde achttien werkne mers. Cmzano is na Martini het meest verkochte vermouth in Nederland. De Unie van de Bond Leiding gevend- en Hoger Personeel (BLHP) is akkoord gegaan met de sluitingsplannen omdat er een goede sociale regeling is overeengekomen met de werknemers. Volgens de bond is sluiting niet meer te voorko men. Dit in tegenstelling tot eerdere uitspraken van deze instelling die verwachtte dat de omzet van Cmzano nog zou kunnen stijgen Het bednjf zal de eerste acht maanden geen mensen ont slaan, zodat de werknemers in staat zijn een andere baan te zoeken. Degene, die na deze termijn zonder werk komen te zitten, krijgen hun ww-uitke- nng door Cmzano tot honderd procent van hun loon aange vuld. Bovendien is er een goe de verhuis kosten regel mg ge troffen en kan de pensioen - verzekering worden voortge zet. Cinzano blijft overigens wel op de Nederlandse markt opere ren. Rotterdam Het Rotterdamse vervoerbedrijf RET hoopt he- gin september de eerste werk lozen een tijdelijke baan aan te bieden als vervoersassistent. Over enkele weken zal de RET beginnen met het werven van circa honderd vijf ug men sen zonder werk om voor maximaal anderhalf jaar I werkzaamheden te verrichten op tram. bus en metro. De werklozen zuilen hun uit kering behouden en nemen volgens een woordvoerder van de RET met de plaats in van een reguliere arbeidsplaats „Dit project is zuiver opgezet om de werklozen arbeidserva ring op ie laten doen. Daar naast is het voor de passagiers prettig om informatie te krij- gen over rij tijd en sc hem a V', al- dus woordvoerder Hans Rem de rs van het P.otlerdamse ver voersbedrijf. Het gaai om mensen tot en met 25 jaar. Zij zullen de pas- sagiers voorzien van in forma- tie en assisteren bij de contro- leurs Voor onregelmatige - diensten krijgen de werklozen een toeslag van maximaal honderd vijftig gulden per maand. Tevens krijgen zij een uniform. „De werving gebeurt op basis - van vrijwilligheid", zegt Rein- I ders. „Als de mensen echter in dienst zijn, is het wel de be- - doding dat ze die anderhalf jaar ook blijven. Er zal wel licht een opzeggingstermijn 1 2ïjn van één a twee maanden." Rotterdam De PSP/PPR-fraetie m de Rotterdamse raad wil dat het college van B en W met de regionaie scheepswerven gaat praten over terugdringen van de vervuiling in hun havens. Wenselijk is het, aldus de fractie, dat er voorwaarden in de erf- pachtovereenkomsten komen waarin het één en ander is gere- geld om verontreiniging te verkomen. Dit stelt fractie-woordvoerder Nelis Oosterwijk in vragen aan het college over de berging van havenslib op de zogenaamde Pa- - pegaaienbek, een onderdeel van de Maasvlakte. Het slib dat daar wordt geborgen en zeer ernstig is verontreinigd, is afkom- stig van verschillende scheepswerven uit de Rotterdamse regio. - In de reeks vragen toont de PSP/PPR zich ook verbolgen over j het feit dat het gemeentebestuur de Papegaaienbek heeft uitge- kozen zonder dat er vooraf overleg is geweest met de gemeente- - raad of de commissie milieuzaken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9