ROTTERDAM Publiek gewend aan oost-westlijn Provocaties Glimmerveen- fans vruchteloos m m f. Skinheads gaan tekeer in Jazzbunker: 21 arrestaties ter meulen Theaterfestival voor de jeugd Vier gewonden bij massale vechtpartij Veertigduizend bezoekers in bibliotheek Greep onder de bar Mars door binnenstad Rotterdam Gewond bij aanrijding Huisarts directeur van Daniël den Hoed-kliniek Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/RY/RW/ 1 augustus 1983 Rotterdam Het metro/snel- tramreizend publiek in Om moord is al gewend aan de nieuwe lijn. De vier ongeluk ken, die zich sinds de opening van het nieuwe traject in mei hebben voorgedaan, zijn voor namelijk te wijten aan onzorg vuldigheid van overstekende bejaarden en kinderen. Groepschef M. Slinger van de REIT vindt dat er veel te veel op hef is gemaakt over die ongeluk ken. „Als er in de binnenstad een aanrijding is met de tram. hoor je er niemand over, nu wordt er zo veel tamtam omheen gemaakt. Onze bestuurders zijn zo goed geïnstrueerd, die rijden niet door het rode licht." De automobilisten zijn inmiddels wel gewend aan de nieuwe ver keersdeelnemer in Ommoord. Met name bejaarden en kinderen zijn volgens groepschef Slinger nog onoplettend. „Ouderen den ken vaak dat de sneltram wel voor hen zal stoppen en kinderen 'Onze bestuur ders rijden niet door het rode licht'. zijn speels, dus letten niet altijd stuurder gezien, bijna onmogelijk op. De sneltram beschikt over een automatische-tram- beveiligingssysteem en er is een dubbelremvermogen. De veilig heid is dermate ingebouwd in de nieuwe metro/tramvoertuigen dat een ongeluk vanuit de be- Het nieuwe snel tram traject Ca- pelsebrug/Binnenhof vervoert overigens dagelijks meer passa giers dan verwacht. Sinds de ope ning heeft de sneltram al ruim vier miljoen passagiers vervoerd. De Park en Ride passagiers zijn echter afgenomen. Dit ligt aan het feit dat veel bewoners uit Ommoord nu rechtstreeks met de sneltram naar hun bestemming kunnen en niet meer de parkeer gelegenheid van het station Ca- pelsebrug gebruiken. Over enkele ogenblikken ver trekt van het Bin nenhof de metro naar station Cool- haven. Rotterdam Ongeveer veertig sympathisanten van de discutabele Volk sunie hebben zaterdag onder aanvoering van Joop Glimmerveen een mars door de Rotterdam se binnenstad gehouden. .Vanaf het schouwburg plein liepen ze, onder 'grote politiebewaking, richting stadhuis en daar- ina over de West-Kruiska- :de. 'Herhaalde malen kregen po- ditïe-agenten verwijten te ho- Iren dat er tegen het bizarre gezelschap niet werd opge treden. Een politiechef, die 'de mars op korte afstand .'volgde: „Wat kunnen we •doen? Het is een groep wan delaars. Ze doen verder geen "dingen in strijd met de wet, !dus van enig optreden kan geen sprake zijn". !Wel werden later twee Hage naars aangehouden omdat ze 'de Hitlergroet hadden ge bracht en in het openbaar "Sieg Heil' hadden geroepen. ',0p de drukke West-Kruiska de waren de reacties veelal jiakoniek. Uitlatingen als 'Hij iheeft wel een bijzonder opgezocht' hadden overhand. Een enkele keer werden kritische kreten haar Glimmerveen en zijn bewakers geroepen. Bij die bewakers overigens één die zich tot voor kort bezig hield met de 'beveiliging' van Jan maat van de Centrumpartij. 'Be groep had geen vergun ning voor een demonstratie aangevraagd. Wel was de komst van de extremisten van diverse zijden bij de po litie gemeld. Afgezien van het dragen de zwarte over hemden ontplooiden de deel nemers aan de wandeling verder geen activiteiten. Op de Westkruiskade bij het Tiendplein werd geruime tijd beraadslaagd alvorens weer naar het Schouwburgplein werd teruggekeerd. Leden van het Anii-Fascis- me Comité Rotterdam noe men de mars op zichzelf nog niet eens zo schokkend. „Het schokkende zit in de groei van deze rechts-extremisti- sche groeperingen", aldus een van de leden. „Er is een duidelijke lijn waarneem baar. Eerst delen ze nog pamfletten uit op de Lijn baan, nu deze wandeling". Yolgens hem demonstreerde de groep zaterdag niet direkt tegen buitenlanders, maar was het veeleer om een wil lekeurige rel begonnen. „De politie heeft in deze omstan digheden goed gehandeld. Daardoor zijn de provocaties op niets uitgelopen. Je kunt alleen niet van de politie -verwachten dat ze gaan op- 3*eden tegen >dit soort wan- ■«dingen". rL j-i-van de redenen van het jbéthekkelijk rustige verloop de 'wandeltocht' zou .«ünnen zijn dat eeir. drietal ;«iders van het Nationaal 'Jeugdfront ongeveer twaalf uur eerder was gearresteerd. •~ij zaten onder de 21 arres- ij^ten, die werden aange houden. na hun misdragingen ;m de Jazzbunker vrijdagr ;nacht. Joop Glimmerveen, volgens eigen zeggen nu weer voo-'zitter van de Nederlandse Volksunie, in zwart overhemd provocèrend voorop tijdens de duidelijk als demonstratie bedoelde wandeling. Rotterdam Een groep van ruim dertig 'skinhe ads' heeft vrijdagavond op ernstige wijze huisge houden in het muziekcafé de Jazzbunker aan de Boompjeskade. De Rotter damse politie zegt dat de groep zich achtereenvol gens schuldig heeft ge maakt aan vernielingen, diefstal, zware mishande ling en het uiten van ra cistische taal. De politie arresteerde la ter op dc avond 21 man van de groep. Van hen zijn twaalf Rotterdam mers en een Eindhove- naar, in de leeftijd van 15 tot 23 jaar, in bewaring gesteld. Volgens de politie begon nen de ongeregeldheden rond elf uur toen een paar skinheads het podium be traden, waarop op dat mo ment de band 'Debiele Eenheid' optrad. Ze maak ten zich meester van de microfoon en droegen ver volgens racistische ge dichten voor.Toen mensen van de band daarop het geluid uitschakelden ver nielden de jongens de mu ziekinstrumenten en elek tronische apparatuur. Hun agressie richtte zich daarna op de bandleden zelf en op het publiek in de zaal. Een 32-jarige bezoeker werd daarbij het 2waarst geraakt. Hij moest met zwaar inwendig letsel naar een ziekenhuis wor den vervoerd. Na zich ook nog van de kas met 300 gulden te hebben meester gemaakt, verlieten de skinheads het café. De po litie verrichtte later op het Churchillplein de 21 aanhoudingen. Na ver hoor konden vier mensen huiswaarts gaan, de rest is vastgehouden. De Hitlergroet: aanleiding tot arrestaties. ADVERTENTIE Leuke zomerbiouse... met korte mouw en borstzak je voor nog géén tien gulden! In diverse kleuren. Van 65/35% polyester/katoen. Ma ten 38 t/m 48, voor Rotterdam Een 23-jarige Rotterdamse vrouw is gewond ge raakt bij een aanrijding tussen twee personenauto's op het kruis punt Westblaak-Eendrachtsplem. De vrouw is met onbekende verwondingen in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. De 23-jari- ge bestuurder van de andere auto bleek onder invloed van drank. Beide auto's zijn geheel vernield. Van 12 tol en met 22 oktober: Rotterdam Onder de naam 'BIS' wordt in Rotter dam tijdens de komende herfstvakantie van 12 tot en met 22 oktober een groot jeugd-theaterfestival gehouden. In totaal 31 groepen, waaronder één uit Frankrijk en twee uit de Duitse Bondsrepubliek, zui len meer dan zestig voorstellingen geven. BIS richt zich op alle jeugd, van peuters en kleuters tot de oudere jeugd van 13 tot 16 jaar. Naast theater biedt het ook dans, clownerie en poppentheater. De voorstellingen zijn verspreid over geheel Rotterdam: Theater Zuidplein, Piccolo Theater, Poppentheater Belle Psss, wijkgrbouwen, buurthuizen, scholen en de nieuwe Gemeentebibliotheek. De^ buitenlandse groepen die op het I'estiva1 acte de prêsence zullen geven zijn de Schaubilhne uit Berlijn, d'Spilkischte uit Bazel en de Compagnie Porte Lune uit Parijs. Enkele Nederlandse groepen zullen in Rot terdam de première of de try out van een nieuwe produktie brengen. Behalve een festival voor een groot publiek wil BIS ook een ontmoetingsplaats zijn voor degenen die jeu gdtheater maken of daar anderszins professioneel bij' betrokken zijn. In de ochtenduren zullen verschillen de groepen, waaronder de drie buitenlandse, hun uit gangspunten en werkwijze presenteren en bediscus siëren. Daarnaast zijn er in de loop van de tien dagen twee workshops. BIS wordt georganiseerd door de Dienst Gemeentelij ke Kunstgebouwen, de Stichting Musische Vorming Rotterdam en de Rotterdamse Kunststichting. Rotterdam - Vier deelnemers aan een massale vechtpartij tussen twee groepen jongeren in de Korte Hillestraat in Rot terdam hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag forse steekwonden opgelopen. De vechtpartij ontstond na een woordenwisseling tussen twee jongeren en een groep van vijftien. Het onbekend geble ven tweetal kreeg volgens de politie tijdens de woordenwis seling hulp van twee anderen. Een van hen stak in de vecht partij, die vervolgens uitbrak, drie jongens van de tegenpartij in de benen. Daarna kreeg hij zelf van een nog onbekend ge bleven iemand een messteek in de schouder. De chaos was groot, mede om dat er een enorme toeloop van nieuwsgierigen was. De gea larmeerde politie kon alleen de twee jongelui aanhouden, die zich pas later met de vechtpartij gingen bemoeien. De twee jongens, die zij te hulp waren geschoten, zijn er volgens de politie tijdens het gevecht vandoor gegaan. De gewonden zijn naar een zie kenhuis gebracht. De politie weet nog niet waar de woor denwisseling over ging. Rotterdam Ongeveer veertigduizend Rotterdammers hebben een kijkje genomen in 'hun* nieuwe bibliotheek, tijdens de open dag afgelopen zaterdag. Opvallend was dat veel bezoekers een visite aan de nieuwe biep combineerden met de historische zeil- dag, die op steenworp afstand —rond de Oude Haven— werd gehouden. Het nieuwe gebouw aan de Hoogstraat bleek zaterdag zo te boeien, dat iedereen zonder morren de drukkende warmte onder het talrijke glas trot seerde. Jong en oud schoof met de roltrappen van bene den naar boven, en genoot - behalve van het architectoni sche schoons van het uit zicht op de zaterdagmarkt en het achterliggende stukje Rot terdam-Centrum. Opmerkelijk druk was het ook bij de optredens in de biblio theek van muzikale coryfeëen als drs P. de Kilima Hawaiians en Mathilde Santink. De min ste belangstelling was er zater dag voor de boeken zelf, maar echt vreemd is dat niet, want de uitlening begint pas van- daag. Het zes verdiepingen tellende gebouw heeft een vloeropper vlak van 24.000 vierkante me ter. Er staan 800.000 boeken, tijdschriften en kranten, er zijn grammofoonplaten, films, een beeld- en geluidsafdeling, studiecellen, vergaderruimten, een theater en een café met een terras. Verder heeft de centrale bibliotheek als eerste openbare bibliotheek in Ne derland de beschikking over een geautomatiseerde catalo gus. Op beeldschermen, die op alle verdiepingen staan, kun nen gebruikers uit een compu ter gegevens over boeken en schrijvers oproepen. De pyramide-vormige biblio theek beschikt nu al over en kele bijnamen, zoals 'het Cen tre Pompidou van Rotterdam' en 'De buizenpost'. Dit komt door de grote gele buizen aan de buitenkant, die voor de ventilatie moeten zorgen. Op vallend zijn ook de schuine glazen 'watervallen', waarach ter de roltrappen zich omhoog banen. Rotterdam De Rotterdamse huisarts J, W. van den Blink is met ingang van vandaag be noemd tot medisch directeur van de Daniël den Hoed-kli niek. De 38-jarige dokte.' Van den Blink is vanaf 1972 werk zaam geweest als huisaits in Alexanderpolder. Naast 2ijn praktijk heeft hij bovendien veie activiteiten ontplooid op organisatorisch gebied. Zo was hij de laatste drie jaar onder meer secretaris-penning .Hees ter van de Landelijke Huisart sen Vereniging. Rotterdam Op een onbe waakt ogenblik heeft een ca fébezoeker in een etablisse ment op het Stadhuisplein gisteren met succes een greep gedaan in het geldkist je onder de bar. Zevendui zend gulden en een handvol horecapapieren verdwenen mei de onbekende bezoeker uit het café-restaurant. Uit een woonhuis in de Witte de Witstraat hebben inbre kers gisteren achttiendui zend gulden gestolen. Zij lie ten na hun bezoek een enor me ravage achter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7