'Het lijkt veel op mond op mondreclame' VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEQAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT tJ Internaat laat nieuwbouw varen Pijpers: 'Zo kunnen we niet goedkoop blijven' Waterfietsen Volvo laat dealer zitten: personeel Bova BV op straat Steeds meer VUT'ers bij gemeente Vlaardingen Binnenstad komt ook zonder opbouwwerker Koeien lopen weg van rijksweg 19 ïs >i 1 "Lj t-ï V Lf *- ÏS De Uitkijk blijft aan de Hoogstraat Gemeente wil deel subsidie terug Ondernemer Kelly9 toegang tot pand ontzegd WOENSDAG 3 AUGUSTUS19S3 Vlaardingen Steeds meer ambtenaren die de VUT-ge- rechtigde leeftijd bereikt heb ben, besluiten inderdaad om van die vervroegde uittre dingsregeling gebruik te ma ken. De afgelopen maanden regent het bij de Centrale Per soneelsdienst van de gemeente Vlaardingen haast VUT-aan- vragen. „De animo wordt steeds groter: het lijkt wel op mond op mondreclame", zegt directeur J. de Mol van de CPD er grinnikend van. In het kader van de bezuini gingen heeft het college van B en W enige tijd geleden al be sloten, ambtenaren die 61 jaar zijn. geworden en die m ïnimaal tien dienstjaren hebben, en die als gevolg daarvan dus van de VUT gebruik kunnen maken, wat extra te stimuleren om dat inderdaad te doen. In de prak tijk bestaat die stimulans er uit, dat de betreffende ambte naren ongeveer een halfjaar voor ze VUT-gereehtigd wor den door de CPD benaderd worden Van dwang om de ge meentedienst vervroegd te verlaten is geen sprake: de vrijwilligheid blijft bovenaan staan. Juist in de afgelopen maanden hebben erg veel ambtenaren al van die VUT gebruikt ge maakt of hebben de aanvrage daarvoor ingediend. De Mol: „Het lijkt wel alsof dat komt doordat je op recepties steeds weer van die VUT'ers ziet. Die verkeren in blakende wel stand en hebben er meestal geen enkele spijt van, dat ze vertrokken zijn. Laatst bij de receptie van de vroegere di recteur van de Sociale Dienst, Florijn, waren er ook weer en kele van die VUT'ers Dan zie je dat ze ook gesprekken voe ren met mensen die die beslis sing nog niet genomen hebben. Ik denk dat op die manier toch ambtenaren die nog twij felen over de streep getrokken worden." Volgens De Mol heeft het feit dat veel oudere ambtenaren momenteel uittreden weinig ie maken met de kortingen op de ambtenarensalarissen. Die kortingen hebben geen in vloed op de VUT-uitkering, en iemand die dus op tijd met vervroegd pensioen gaat kan netto meer overhouden dan wanneer hij door zou hebben gewerkt. De Mol: „Dat speelt volgens mij niet zo'n belangrij ke rol. De meeste VUT'ers zijn mensen van de oude garde, die toch al aardig wal dienstjaren hebben. Die zien hun uitgaven meestal ook wat minder wor den, dus die korting is voor hen niet zo belangrijk." Hoewel hun aantal de laatste maanden steeds kieiner is ge worden zijn er nog steeds wel enkele ambtenaren van 61 jaar of ouder, die twijfelen of ze wel of niet van net vervroegd pensioen gebruik zullen ma ken. Vacature mag niet vervuld worden Schiedam Ook de Schie- damse binnenstad komt wel licht definitief zonder opbouw werker te zitten. Vrij plotse ling is Paul Looije vertrokken, nadat hij in zijn woonplaats DeJ/t een zelfde baan had ge vonden. Het ziet ernaar uit, dat de be wonersvereniging Schiedam- Centrum voorlopig de vacatu re niet mag opvullen. Die me dedeling deed de gemeente, juist op het moment dat de vereniging overwoog om te vragen of de parttime-functie omgezet mocht worden in een volledige baan. De binnenstad is na Schiedam- Noord de tweede wijk, waar de actieve bewoners de steun van een opbouwwerker zullen moeten ontberen. In Groe- noord ging dat gepaard met conflicten binnen de SSSN, maar men hoopt in die wijk nu een alternatieve oplossing te vinden. Waarschijnlijk in september komt er een voor stel om in plaats van een op bouwwerker een coördinator aan tc stellen. Het directe voordeel hiervan is dat deze goedkoper kan zijn, omdat dan geen diploma's mee hoeven te tellen. Binnen het Sehiedamse opbouwwerk vraagt men zich af, of dat nu wel een slimme denktrant van de gemeente is. Juist een opbouwwerker heeft een gedegen opleiding achter de rug, hoe hij bewoners en instellingen terzijde kan staan. Het is mogelijk, dat een coor dinator zich in dezen te passief naar de bewoners toe opstelt, zo wordt gevreesd. In de binnenstad gaat men er van uit. dat er geen ophouw- werker meer mag worden aangesteld, totdat de tweede ombuigingsoperatie van de ge meente Schiedam uitgevoerd is. Vermoedelijk hangt hier van af, of er geld overblijft om de ontstane vacature-Looije nog te vervullen. Bij de bewo nersvereniging zegt men, dat er juist de laatste tijd veel werk te doen is, wat vooral sa menhangt met de nieuwbouw in het stadshart Ook de dertig leden tellende beivonersvereniging van het Proveniershuis komt hier mis schien bij. Deze vereniging heeft gevraagd bij Schiedam- Centrum opgenomen te kun nen worden. Formeel valt de plek, waar het Proveniershuis ?faat, buiten het centrum. Daarom is er nog geen zeker heid over. Ook aan de Schie was er twee jaar geleden een plan voor een horeca bedrijf inclusief sexruimte. Vanuit het pand, achteraan op de foto, waar op met grote letters 'Sherry de Terry' staat, werkt echter inmiddels au tosloperij De Schie. SchiedamVlaardingen Enkele koeien zijn gisteren aan het eind van de middag 'losgebroken', nadat vermoedelijk door vandalisme een gat was ontstaan in de afrastering langs het zandlichaam voor rijksweg 19, op de grens van Vlaardingen en Schiedam. Hier laat vee houder Henk Daalmeijer uit Schiedam sinds een tijdje zijn veestapel grazen. Hij heeft de dijkwaarover rijksweg 19 voorlopig toch met wordt aangelegd, van rijkswaterstaat kunnen pachten. Al voordat de eerste koeien er stondenvreesde de vrouw van de vee houder dat er wel vernielingen aan de afrastering zouden worden aangericht Gistermiddag was het kennelijk zover en een aantal koet en ging er vandoor. De Vlaardingse politie kwam eraan te pas om het ontsnapte vee te vangen. Een tip die de agenten uit het hoofdbureau meekregen: Maak maar het geluid van een bosje gras, dan komen ze wel." Lange Haven vreest Walletje te worden 'V/,' J® Schiedam De gemeente gaat de driehoek tussen de Vlaardingerstraat, de Velle- vest en de Ketelstraat reser veren voor woningbouw. Het is zo goed als definitief, dat het rooms-katholieke inter naat voor schipperskinderen De Uitkijk afziet van nieuw bouw op die plaats. De gemeente Schiedam heeft vernomen, dat het bestuur van het internaat in overleg verkeert met het ministerie van onderwijs om tot alterna tieven voor de toekomstige huisvesting te komen. Maar De Uitkijk hoeft zich daarover niet direct zorgen te maken. Hoewel het huidige onderkomen aan het Klein Groenendaal (beneden aan de Hoogstraat) enkele jaren geleden van de monumen tenlijst werd geschrapt en het ernaar uitzag dat het pand moest wijken voor de bin nenstadsplannen, zit het in ternaat volgens gemeente ambtenaar Schaap bepaald niet op hete kolen. „Eerst zal het gebied 'woondoeleinden' nog gerealiseerd gaan wor den en verder wil de wet houder graag met hot stad- serf vooruit," aldus de chef stadsontwikkeling op het stadskantoor. De wethouder, op wie hij doelt, is Chris Zij develd. Volgens diens top ambtenaar Schaap komt de plek, waar het internaat nu huist, pas in laatste instantie aan bod. Schaap ontkent, dat voor de driehoek bij de Vlaardinger straat reeds woningbouw plannen zijn gemaakt. De Uitkijk is zelf niet voor com mentaar bereikbaar. Vlaardingen De showband de Pijpers moet een groot deel van de gemeentelijke subsidie over 1982 terugbetalen. Van de 6800 gulden die op grond van de begroting werd toegekend mogen de Pijpers volgens de gemeente slechts 2200 gulden houden. De rest moet terugge stort worden. „We willen een reserve opbouwen om materi al te vervangen, maar dat gaat zo niet", zegt Marco Bur gers. De Pijpers zijn bang dat het door die terugvordering nodig wordt om de contributie te verhogen. Het bestuur van de showband heeft al twee brieven geschre ven aan burgemeester en wet houders om te protesteren te gen de terugvordering. „Ze moeten maar eens aangeven waar ze die getallen op base ren", vindt Burgers. „Wij heb ben in het verleden nooit een reserve opgebouwd. Nu wilden we dat inhalen en ik denk dat ze daar bezwaar tegen hebben. Maar dat zeggen ze niet." De show band gaat er prat op, dat de contributies erg laag zijn en dat willen 2e zo jiou- den. Burgers: „Juist in deze tijd dat er gezegd wordt dat je iets moet doen voor mensen met een kleine beurs. Wij doen dat. Iedereen kan bij ons voor een lage contributie mee doen. Uniformen en instru menten hoeven ze mei te beta len." Dat beleid zou volgens Burgers doorkruist kunnen worden door de terugvorde ring. Zo in de omgeving van de Korenbeurs en de rolbrug over de Korte Haven moet het gezellig waterfietsen zijn. Volgens de VVV is er een horeca-ondernemer, die zoiets in de Lange Haven wil opzetten. De horecabedrijven, die momenteel aan de Lange Haven gevestigd zijn, horen op van dit plan. Zelf zeggen woordvoerders van de bistro Hosman Frères, gasten] De Kleine Visser en bowling Musis Sacrum dat zij er in ieder geval niet bij betrokken zijn. Het komt één van hen voor, dat zoiets in de Lange Haven nog wel problemen kan opleveren, „want waar laat je 's nachts die waterfietsen?" Het gevaar van diefstal zou te groot zijn, is de eerste indruk. Schiedam De uit Joegoslavië afkomstige, Rotterdamse on dernemer 'Kelly' heeft geprobeerd aan de Lange Haven een bordeel te beginnen, onder de dekmantel van een Grieks eethuis. Hij heeft in juli banken, brouwerijen en een Sehie damse drankenhandel benaderd om het plan te helpen fi nancieren, maar hij kreeg geen steun. Het is niet bekend, of hij in augustus verder gaat met zijn voornemen. De toegang tot het pand Lange Haven 99 is hem ontzegd door de eigenaar, Otter Holding BV, een internationaal bedrijf dal ernaast gevestigd is. Vol gens directeur Klein had Kel ly zelfs al een hinderwetver gunning aangevraagd. Klein: „Toen wij daarover bericht kregen van de gemeente, heb ik gezegd: wat is dat nou voor flauwekul?" De huidige huurder van het pand is de Lange Haven BV, die er een specialiteitenrestau rant exploiteerde. Deze BV had Kelly de ruimte willen onderverhuren. Inmiddels heeft makelaar Nico van de Laan de ondernemer geprest om de sleutels van het hoek pand weer in te leveren. Dit stelt Otter Holding zeer gerust, aldus directeur Klein. Het bericht is als een bom in geslagen bij bewoners van de Lange Haven. Het is door gaans de bewonersvereniging Schiedam-Centrum die klaagt tegen nieuwe horeca-ondernc- mingen in de binnenstad, maar deze keer zijn het ook niet-Ieden die fel ageren tegen de komst van een sexclub, ,,Als je hier één bordeel neer zet, degradeert de Lange Ha ven in een wip tot een Walle tje zoals in Amsterdam," zegt een bewoner, die daar niet aan denken moet. Hij wijst erop, dat er aan de Lange Haven veel panden leeg staan. „Stel je voor, dat er één toestem ming krijgt om een bordeel te beginnen. Dan is het hek van de dam, dan gaan meer pooiers het proberen," aldus de bewo ner. Kelly, wiens echte naam niet bekend is, zou ook in Rotter dam al enkele clubs in eigen dom hebben, onder andere aan de Westzeedijk. „Hij vertelde zelfs ons personeel al openlijk, dat hij hier een sexhuis wilde openen," zegt Klein. „Hij liep hier maar m en uit en dat werd zeer hinderlijk. Het is niet leuk om zo'n tent naast de deur te krijgen. Dat past met. Wij hebben een keurig inter nationaal bedrijf en dan past zo'n club hiernaast niet. Dat willen wij niet in ons pand. Het :s prima dat de Lange Ha ven BV die ruimte wil onder verhuren, want zo staat het maar ongebruikt maar ik hoop dan wel op een meer geschikte bestemming." Henk Nieuwenhuijsen van de bewonersvereniging Sehie- dam-Fentrum zegt, dat er on vermijdelijk een bezwaar schrift bij de gemeente zou be landen, als voor een sexruimte een vergunning zou worden afgegeven. „Niet dat dat altijd helpt, want het is toch B en W die uitmaken wat er wel of niet komt. Zie dat maar eens tegen te houden. Maar ik kan mij niet voorstellen, dat voor zoiets toestemming wordt ge geven. Daar is toch iedereen, die zijn woning of bedrijf in de buurt heeft, tegen?" Het is de tweede maal, dat in Schiedam sprake is van een ondernemer die een bordeel wil beginnen. Twee jaar gele den was het onder grote ge heimhouding een Amster dammer die aan de Schie wil de beginnen. Gedacht werd aan een amusementsbedrijf met het prestige van een we reldstad. Dat zou toen door B en W verijdeld zijn. Vlaardingen Automobielbedrijf Bova BV is over de kop. De vijftien werknemers van de Vlaardingse ftrma aan de Dirk de Derdelaan hebben ontslag aangezegd gekregen, nadat im porteur Volvo Nederland eenzijdig het dealer contract wenste te beeindigen. Het loon over juli is nog uitbetaald; deze maand krijgen de werknemers echter geen geld meer. Bova BV was de Volvo-dealer voor Vlaardin gen, Maassluis en Maasland. Al geruime tijd verkeerde het bedrijf in de problemen en had het een surséance (uitstel) van betaling. In die toestand bleek echter geen enkele verbetering têTconstateren, hoewel directeur E.J. Zevenber gen stelt dat de werkgelegenheid en de waar borg voor een gezond bedrijf in principe waren bereikt. Nadat Volvo echter een streep door de samen werking zette, heeft de Rotterdamse rechtbank vorige week om die reden het faillissement uit gesproken; overigens op verzoek van de aan deelhouder* zelf. Mr. M. Hooykaas uit Rotter dam is tot curator benoemd. De Bova-directeur is niet van plan bij de pakken neer te zitten en werkt nu aan een nieuw bedrijf met een veran derde opzet. In een brief aan de relaties laat Zevenbergen weten, dat Volvo zijn bedrijf min of meer naar de knoppen heeft geholpen. „Onze importeur heeft zonder opgaaf van reden het dealer-con tract niet Verlengd Wij betreuren deze gang van zaken daar onnodig vijftien arbeidsplaatsen en een mooi, gezond dealerbedrijf met vijftien honderd klanten verdwijnen," Volgens curator Hooykaas ziet het er naar uit dat het autoverhuurbedrijf van Bova, Bova- Rent in de Cornells Houtmanstraat, wel behou den kan blijven. Daar gaan de zaken echter eveneens niet naar wens: ook aan Bova-Rent is surséance van betaling verleend. Hooykaas meent echter dat het niet nodig zal zijn, om ook dit bedrijf te liquideren. Bij de verhuur-afde- lïng, dat de oorsprong vormt van het autobe drijf, werken slechts drie of vier mensen in loondienst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1