WATERWEG Onderhoud aan speelplaatsen houdt niet op Staaldraad op wegdek levert miljoenen op SPORT 11 SW voldoet aan opdracht Bedrijven aan Noordvest iwillen brug openhouden Huizen nog niet energiebewust genoeg gebouwd Vrouwen gratis toegang bij Fortuna Twee man het jaar rond aan het werk Schiedam toont interesse Wie herdenkt straks ons?' M* Ook Schiedams project onderzocht Twintig jaar geen torren meer in kerk Huib Ruygrok:Opzet niet helemaal gelukt' Veld Excelsior M speelklaar RON CARLÏ AFWEZIG ^Schiedam Distilleerderij 'Ulo en enkele aangrenzende bedrijven aan de Noordvest zullen bij 'de gemeenteraad be zwaar aantekenen, als het bruggetje tussen de Damlaan er de Ketelstraat voor auto verkeer wordt afgesloten. Daar heeft de gemeente Schie dam het voornemen toe. De zogenaamde Vellevestbrug gaat volgens het plan deel uit maken van een speciale route voor langzaam verkeer vanaf de Dam naar Nieuwland, Volgens de chef stadsontwik keling bij de gemeente Schie dam, ir. Gustaaf Schaap, meld de het verkeerscirculatieplan (VCP) voor de binnenstad reeds, dat de brug voor gemo toriseerd verkeer dicht gaat. De bedrijven hadden dat dus al kunnen weten. Onlangs is er wei een avond over verga derd door het overlegplatform Schienoko en toen bleek, dat de bedrijven aan de Noordvest bezwaren hebben. Maar dat zal het ambtelijk advies niet veranderen, aldus Schaap, die er overigens op wijst dat B en W de knoop nog moeten door hakken. Volgens Schaap is er naast de overweging in het VCP om via het Schuttersveld een rou te- voor langzaam verkeer te creëren een tweede argument bijgekomen. Overleg met de (opk toekomstige) bewoners van het Schuttersveld wees uit, dat men graag een verbe tering van de leefomgeving zou zien. Hierin past een af sluiting van de brug en van dit gedeelte van de Noordvestsin- gel. Uto-directeur Van de Lee wijst echter op de gevolgen voor de bedrijvigheid aan de Noordvest. Het vrachtverkeer draait gewoonlijk vanaf de Parkweg de Noordvest op,- men laadt en lost en vervol gens gaat men via de Velle vestbrug en de Noordvestsin- gel terug. „Je zou zeggen: kan dat, vrachtverkeer via dat kleine bruggetje?" vraagt Van de Lee zich hardop denkend af. „Maar wat is het alterna tief? Omkeren als je op de hoek van de Ketelstraat met de snuit van die vrachtwagen naar de brug staat, dat is moei lijk. Dan moet je de hol op naar de molen om vervolgens via de halve stad terug te rij den. Dan zeg ik: gö, gemeente, moet dat nou?" Maar volgens Schaap is het voor de vrachtwagens hele maal niet zoveel om, als zij via de Vlaardïngerdijk en de Nieuwe Damlaan teruggaan richting Burgemeester Van Haarenlaan. Bovendien zal het verkeersknooppunt op de Vlaardingerdijk binnenkort gereconstrueerd worden en dan wordt het er ook minder gevaarlijk. Van de Lee meent, dat het voor de tankwagens, die bij Uto de grondstoffen aanleve ren, een bezwaar kan 2ijn om de helling naar de Vlaardin gerdijk op te rijden. „Dan ko men de vloeistoffen in die halflege tankwagens toch on der een verkeerde druk te staan, wie weet wat er dan ge beurt." Het commentaar van Schaap is laconiek: „Als dat zo is, zou ik zeggen: dan mag je wel eens wat aan die tankwagens laten doen." Distilleerderij Uto aan de Noordvest. De speelplaatsen moeten stuk voor stuk regelmatig worden nagelopen. Te repareren is er altijd wel wat. Vlaardingen Een paar goede fietsban den per jaar verslijt Jan Tiel van de Vlaardingse plantsoenendienst mini maal. Op zijn fiets, met bruine tassen aan beide kanten van de bagagedrager voor het gereedschap, peddelt hij samen met zijn maat elke dag de speeltuinen in de stad langs, om te zien wat er gerepareerd of vervangen moet worden. „Een mooie baan", zegt Tiel, die vijfen twintig jaar in de bouw zat voor hij met zijn rug ging sukkelen. Hij zit nu al vier jaar in de speelplaatsen en is tevreden met de vrijheid die hij krijgt. „We repa reren nu bijna alles zelf, terwijl we dat vroeger door anderen lieten doen. Dat is heel wat goedkoper. Ook nooit weg in deze tijd van bezuinigingen." Vier jaar geleden waren er nog zo'n honderd vijftig speelterreintjes in de stad, nu zijn dat er al tweehonderd. Voor de twee mensen van de plantsoenendienst leveren die voldoende werk op om het hele jaar rond bezig te zijn. „Er is altijd wel iets te repareren", weet Tiel. „Din gen die kapot dreigen te gaan moeten op tijd vervan gen worden, anders krijg je ongelukken. Je moet probe ren om dat.voor te blijven." Daarin slagen de twee fiet sende reparateurs aardig. Volgens hun superieur Booister bij gemeentewerken lukt het de laatste twee jaar, om met het beschikbare bud get van negentig mille alle benodigde reparaties te doen. „Vroeger kwamen we er elk jaar op tekort", aldus Boois ter. „Maar sinds twee jaar lijkt het erop dat we het lek door Aad Rietveld boven hebben." Nu is het maar de kunst om dat zo te houden, zeggen Booister en Tiel beide. Nieuwsgierigheid Op speelplaatsen die met in spraak van de omwonenden zijn ingericht wordt volgens Tiel het meeste toezicht ge houden door de mensen zelf. Midden-Delfland Door het aanbrengen van een zwaar verzinkt net van staaldraad op een bestaand wegdek heeft het Hoogheemraadschap van Delf land bij herstel van het weg- vak 3,5 miljoen gulden be spaard. De proef is met succes toegepast bij twee ernstig ge scheurde wegvakken. Beke ken gaat worden, of dit ook in bet Westland kan worden toe gepast. Bij diverse gemeenten, waar onder Schiedam dat eveneens te kampen heeft met slappe veenachtige ondergrond, be staat veel interesse voor het experiment. Hier worden of zijn al proefvakken aangelegd volgens de door de technische dienst van Delfland ontwik kelde methode. Op het bestaande wegdek is een stalen wapening een gevlochten net van zwaar ver zinkt staaldraad aange bracht, waarover een asfalt- laag is gelegd. De voornaamste oorzaak van de scheuringen en zettingen is de te lichte fundering en onvoldoende draagkracht van de veenachti ge ondergrond. Verbreding van de weg, waarvan het be heer en onderhoud berust bij het waterschap, is niet moge lijk. Bij het hoogheemraadschap is men tot de conclusie gekomen dat het experiment aanleiding geeft tot verdere proefnemin gen. Bij de Provinciale Water staat van de provincie Zuid- Holland bestaat veel belang stelling voor de vinding. Van die zijde zal het „verzoek van het waterschap aan het dage lijks bestuur van de provincie worden ondersteund om voor het uitbreiden van het experi ment met één kilometer weg dek een subsidie toe te ken nen. Vlaardingen Het co mité Vlaardingen tegen kernbewapening (VTK) herdenkt op 6 augustus de slachtoffers van de eerste atoombommen, die 38 jaar geleden vie len op Hirosjima en Na gasaki. Ze doet dat met een stille tocht door .Vlaardingen waaraan ie- dereen kan deelnemen. Omdat de dreiging van I ^kernwapens groot is ieeft VTK als thema ge- I kozen: „Wij- herdenken ^Hirosjima, wie herdenkt - -straks ons?" Van deelne- miers wordt gevraagd >fch helemaal in het -zwart of in het wit te kleden en zich vantevo- •ren op te geven bij VTK. stille tocht door ^Vlaardingen begint om "twee uur 's middags op ijhet Weeshuisplein. Schiedam Mede aan de hand van onderzoek op een Schiedams nieuw bouwproject komen twee Nijmeegse studenten tot de slotsom, dat bij de planning en bouw van huizen in de sociale wo ningbouw nog te weinig gebruik wordt gemaakt van energiebesparende technieken. Vooral de ge meenten zetten maar wei nig vaart achter energie besparende bouw, omdat zij anders te weinig in komsten uit het gasver bruik zouden krijgen. De studenten trekken hun conclusie uit hun onderzoek 'Naar energiebewust bou wen'. dat gisteren door de stichting Natuur en Milieu in Utrecht is gepresenteerd. Zij hebben zes nieuwbouwpro jecten, waaronder één in Schiedam, onderzocht op de toepassing van thermische isolatie en zonneënergje. Uit gesprekken met gemeenten, opdrachtgevers, ontwerpers, rijk, provincie en bewoners hebben de onderzoekers op gemaakt dat het geringe be lang van met name de ge meenten bij energiebesparing op dit moment de grootste belemmering is voor 'ener giebewust' bouwen. Verminderde inkomsten van het openbaar nutsbgirijf door energiebesparing zullen voor geen enkele gemeente echt aantrekkelijk zijn, aldus de onderzoekers. Andere be lemmeringen voor energie besparing bij nieuwbouwpro jecten zijn: het ontbreken van kennis en ervaring met energiebesparing, het ontbre ken van een duidelijk beleid en meer aandacht voor de huurlasten dan voor de stookkosten. M w „Als mensen zo'n speelterrein- tje bij elkaar getrommeld heb ben en daar is iemand iets aan *t vernielen, dan zwiepen ze hem er wel af", zegt Tiel, die beweert dat het met dat van dalisme wel meevalt. „Vaak is het gewoon nieuwsgierigheid." Hij pakt een van de klimnet- ten van dikke rode diaden vast. Op één plek is de stalen kern van de draad zichtbaar. „Kijk, er is er altijd wel eentje die een mes bij zich heeft en die wil dan weten hoe zo'n draad in elkaar zit. Zodra ze dat weten houden ze er weer mee op." Tiel heeft wel met vandalisme te maken. Vooral de autoban den waar veel schommels van zijn gemaakt worden nogal eens in brand gestoken door baldadige jeugd. „Dat is een kwestie van een brandende krant in die band gooien en het zaakje staat in de fik." De banden worden daarom lang zamerhand vervangen door hardrubberen plankjes. Die branden niet. Rustige zomer In de zomer hebben de twee reparateurs het betrekkelijk rustig. Ze fietsen wat langs de speelplaatsjes en verrichten het meest noodzakelijke on derhoud. Grote klussen, zoals vervanging van speelwerktui- gen, worden in de regel be waard voor de winter. Dan spelen er minder kinderen en lopen Tiel en zijn maat niet zo in de weg. „Wat ik nu doe", zegt Tiel, „is de scha opne men." Daar heeft hij een noti tieboekje voor, dat uit de zak van zijn spijkerjasje steekt. De materialen worden beter, de speeltuigen gaan niet meer zo snel kapot. Als de houten paaltjes rond een zandbak ver rot ztjn worden die vervangen door rubberen palen. Die gaan veel langer mee. En zo gaat het met alle materialen op de speelplaatsen. Maar Tiel is niet bang dat hij daardoor binnen kort niets meer te doen heeft. „Het onderhoud gaat door. Er is altijd nog wel iets te doen." Schiedam De hervormde gemeente Schiedam heeft van het bedrijf, dat de boktorren- plaag in de Grcte Kerk be streed, de garantie gekregen dat het versch'jnsel zeker twintig jaar niet meer de kop zal opsteken. Het houtwerk in de historische kerk is grondig schoongemaakt en van „bonte knaagkevers en andere nare beestjes" zullen de hervorm den dan ook geen last meer hebben, aldus het maand blaadje Hervormd Schiedam. De hervormde gemeente heeft geen geld meer om het aange vreten hout in het kerkge bouw te doen herstellen. Een aannemer zal uit collectes be taald moéten worden, j Rotterdams Nieuwsblad1 woensdag RW/ 3 augustus 1983 Vlaardingen Fortuna Vlaardingen doet dit jaar wel op een heel bijzondere manier aan klantenbinding. Vrouwen hebben de komende competitie vrij toe gang bij de thuiswedstrijden van het eer ste elftal. Een opmerkelijk initiatief van de Vlaardngse voetbalvereniging. Bestuurslid Arie Noordhoek: „In deze tijd van bezuinigen is het toch meegenomen dat de vrouwen niet meer bij ons hoeven te betalen. Het is niet om extra publiek te trekken. We hebben ook dames-voetbal in onze vereniging en belangstellenden kun nen dan eens nader kennis maken met het voetbal. Overigens zit Fortuna Vlaardingen zo vlak voor de start van de competitie met een groot probleem. De terrein-chef. die in het weekeidne toezicht zou houden en de lij nen zou kalken, is plotseling in het zieken huis opgenomen. Het bestuur is nu op zoek naar een geschikte opvolger. Arte Noord- hoek: „We zoeken iemand die een aantal werkzaamheden wil verrichten, vooral in het weekeinde. Iemand die iets voelt voor de functie kan altijd bij ons terecht. Vanavond start het eerste elftal van Fortu na met de oefen campagne. Aan de Mara- thonweg is de Rotterdamse vereniging Alexandria '66 te gast De wedstrijd begint om 19.00 uur. Vrijdag 5 augustus vertrekt de selectie naar Zeist voor een driedaags trainingskamp. Op bet KNVB-sportcom- pi ex wordt zondag een oefenwedstrijd ge speeld tegen Zeist Het overige schema ziet er als volgt uit10 augustus Barendregt-Fortuna Vlaardingen (19,00 uurK 14 augustus Fortuna Vlaardin gen-ON A (14.30 uur), 17 augustus Fortuna Vlaardingen-Excelsior '20 (19.00 uur), 20 augustus Zwart Wit 28-Fortuna Vlaardin gen (14.00 uur), 21 augustus Fortuna Vlaar dingen-Verburgh (14.30 uur), 24 augustus Fortuna Vlaardingen-VELO (19.00 uur) en 28 augustus Hellevoetsluis-Fortuna VLaar- dingen (14.00 uur). Papendrecht Geen kwaad woord over Nol de Ruiter, de ietwat stugge Veenendaler die vorig seizoen nadrukkelijk aan het 'werkvoetbal de allereerste plaats toebedeelde. De resulta ten spraken weliswaar niet in zijn nadeel, met een punt ge middeld per wedstrijd pres teerde SVV ogenschijnlijk zelfs boven de marginale mo gelijkheden, maar stilaan ver dween een flink deel van de spelvreugde, die onder diens voorganger Roh Jacobs in middels voorzien van een Ru bensbuikje welvaartsbuikje juist de charme vormde tegen over een chronisch gebrek aan kwaliteiten. De tijden van weleer lijken dit seizoen op Schiedams lommer rijke sportpark langzaam terug te keren. Richard Dercks, de ongekroonde 'kapkoning' van de eerste divisie, hoeft niet langer uitsluitend achter opko mende verdedigers aan te hol len, Leen Warnaar durft onbe kommerd een kleine wilde Havannah te laten geuren, kortom, SVV leeft. Zo was het gisteravond dan ook voor geen enkele speler een probleem door Donald Bax om zonder morren te voldoen aan de taktische wensen, die trainer Huib Ruygrok tegen eersteklasser Papendrecht (2-0 voor SVV) uitgevoerd wilde zien. „Vanuit de verdediging spe len". lichtte Ruygrok de on verwacht defensieve spelop vatting toe. ..Om te kijken of we er dan nog in slagen tot een goede opbouw te komen en vooral om te zien of we dan ook inderdaad de nul kunnen houden, Dat is niet helemaal gelukt", opperde de Hagenaar in Schiedamse loondienst voorzichtig, „omdat Papen drecht eigenlijk niet op onze helft kon komen, terwijl het daar toch alle mogelijkheden toe kreeg. Het enige, dat ik kan zeggen, is dat de jongens zich goed aan hun opdrachten hebben gehouden. Ik heb met opzet nu zo gespeeld. Als ik dat b ij voorbei d tegen SC Cam- buur had gedaan, was het fali- kant verkeerd uitgepakt". Papendrecht, dat voor deze wedstrijd pas twee keer door nieuwe traiper Han van der Zeeuw onder handen was ge nomen. mocht derhalve geen graadmeter heten. Bovendien had Ruygrok in eerste aanleg een andere opstelling in zijn gedachten, die door een 'com municatiestoornis' de mist in ging. Middenvelder Jan Kdne- mann verscheen te Iaat op ap pèl en moest zijn basisplaats om disciplinaire redenen af staan aan Leen Swanenburg, die vlak voor tijd nog een strafschop miste nadat Richard Dercks was gevloerd. De voor hoede bestond deze keer uit Dercks op rechts. Jan Kroos (1-0 uit hoekschop Rob van Hemert en dank zij foutje John Vievermans) in het cen trum en Van Hemert (2-0 na slimme één twee tussen Dercks en Kroos) op de andere vleugel. Achterin had Ruygrok na de moeizame vertoning tegen de selectie van Schouwen-Duive- land geen wijzigingen aange bracht. Wèl was het ander maal Jeffrey Oost (ex-Oliveo), die veelvuldig de aandacht op eiste en te dwingend speelde, zonder al te veel rendement uit zijn akties te halen. Ruy grok: „De voortzetting is er nog met helemaal bij Jefffrey. maar ik vind toch, dat hij het ook als back goed heeft ge daan". SW «pMld« t*g*n PapudKcht in volgend* op«Mllng: Dfarven, Van dar HakJa. Warnaar. Komrmm, Ooat, Van Kapel, Wotta, Swanan- burg, Darnka, Kroos an Van Hamart/1 Leen Swanenburg ...strafschop gemist... Rob van Hemert ...tweede doelpunt... Maassluis Excelsior M kan de eerste competitiewedstrijd te gen Barendrecht gewoon op het hoofdveld afwerken. Over de bespeclhaarheid van de grasmat, tegen die tijd geheel door de gemeente gerenoveerd, waren twijfels ontstaan door het natte voorjaar. Het inzaaien moest toen herhaaldelijk worden uitge steld. Pas zes weken geleden konden medewerkers van de ge meente van start gaan met het inzaaien van het gras. Het veld ligt er momenteel als een biljartlaken bij. Als de competitie over vijf weken van start gaat is het veld toch speelklaar. Excelsior M speelt voor de eerste ronde van de KNVB-beker thuis tegen de zondag vierdeklasser Alblasserdam. Trainer Fer Groeneweg is inmiddels alweer met de voorbereiding voor het nieuwe seizoen begonnen In zijn selectie kon hij twee nieuwko mers begroeten. Martin Vermeulen (Den Hoorn) en Dick van den Bergh (Zwaluwen) spelen dit jaar voor de Maassluise eerste klasser. DV032 is de eerste tegenstander in de oefencampagne. Het elf tal van Gertie Baas speelt zaterdag in Maassluis om 14.30 uur tegen Excelsior M. De wedstrijd Excelsior M-Excelsior*20 is van 10 augustus verschoven naar 11 augustus. Dit in verband met de wedstrijd FC Maeslantsluys-FC Antwerp, die op woensdag 10 augustus op het terrein van VDL wordt afgewerkt- De reeks oefenwedstrijden die Excelsior M afwerkt ziet er als volgt uit: 6 augustus Excelsior MDVO'32 (14.30 uur), 11 augus tus Excelsior MExcelsior'20 (19.00 uur), 13 augustus Excelsior MSportlust'46 (14.30 uur), 17 augustus Excelsior M—Sparta (am) (19.00 uur), 20 augustus RijsoordExcelsior M (14.30 uur), 24 augustus Excelsior MDHL (19.00 uur), 27 augustus Maas dijkExcelsior M (19.00 uur), 31 augustus Excelsior MNeptu- nus (19.00 uur), 3 september Excelsior MAlblasserdam (beker) (14.30 uur) en 6 september Alphense BoysExcelsior M (19.00 uur). Schiedam PPSC-train er Arie Kurver moet het de eer ste twee oefenwedstrijden stellen zonder aanvaller Ron Car li. De getalenteerde spits is nog met vakantie en komt pas eind volgende week terug. PPSC, dat de oe fencampagne zaterdag start met de wedstrijd tegen Wit Rood Wit, speelt alle oefen wedstrijden op vreemde bo dem. Van de gemeente Schiedam mogen de velden pas na 1 september in gebruik wor den genomen en dat noopt de meeste verenigingen tot het spelen van uitwedstrij den. Het complete oefenschema luidt als volgt: 6 augustus WRW-PPSC, 9 augustus HVO-PPSC, 13 augustus deelname aan toernooi Mid delburg met deelname van Arncmulden, Xerxes (zo) Middelburg en PPSC, 16 au^ ffttstus Zwijndrecht-PPSC. i 20 augustus Quick Boys- PPSC. 24 augustus DCV- PPSC, 27 augustus HBSS-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3