1T66 en CPN teleurgesteld over laksheid partijen Mogelijk inrichting voor zwakzinnigen in Holy-Noord Dissidente Turken houden moskee aan Schie bezet Automatisering PTT Iaat nummers in tact VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Waar blijft vredesplatform nou?' Vismarkt is verbaasd: 'Wij wisten van niets' Van de straat... 'Dekking begrotingstekort vermindert koopkracht Vlaardingen wil tekort in Rijnmond helpen oplossen Politie zoekt naar getuige Niet parkeren bij de sluis Man overtreedt vuurwapen wet E WAfBtWEG VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 Vlaardingen Ron Mole naar van D'66 en Hans Pol- Idervaart van de CPN zijn Ihevig teleurgesteld in de an- Idere politieke partijen in Vlaardingen. Helemaal nie mand heeft na de vredescon ferentie, die op 9 april in De Harmonie in Vlaardingen werd gehouden, nog enige ictie ondernomen om iets •van de uitspraken die tijdens die conferentie werden ge daan te realiseren. Het lijkt erop, dat iedereen toen enthousiast heeft geroe pen wat er moest gebeuren, waarna men vervolgens lui achterover is gaan zitten af wachten, zo vinden Molenaar en Poldervaart. De politieke partijen hebben dezer dagen van Molenaar een brief in de bus gekregen, waarin hen wordt verzocht alsnog te reageren. De D'66- fractievoorzitter is bereid om bij voldoende respons het een en ander op touw te zetten. ,,Het is erg teleurstellend dat er na die vredesconferentie helemaal niets meer is ge beurd", zegt Ron Molenaar, „Toen was iedereen erg en thousiast; er moest natuurlijk iets gebeuren, maar verder heeft niemand meer enige ac tie ondernomen. Ik denk niet dat dan onwil is: waarschijn lijk zit iedereen op iedereen te wachten. Maar dan gebeurt er niks, en dus hebben we de zaak maar weer eens een beet je opgepord." p Tijdens de conferentie, waarop werd gediscussieerd over het bewapeningsvraagstuk en die werd afgesloten met het op stellen van brieven, die door burgemeester Fred van Lier „werden verzonden aan de Amerikaanse president Ronald Keagan en de Russische partij leider Yuri Andropov, werd vrijwel unaniem uitgesproken dat er een politiek platform zou moeten komen, dat verder zou moeten gaan met de vre- desproblematiek. Dat platform zou onder andere de vredes- manifestatie van 29 oktober aanstaande moeten voorberei den, maar het zou ook het no dige moeten doen aan de plaatselijke meningsvorming ten aanzien van kernwapens. Volgens Ron Molenaar kan zo'n politiek platform, dat bij voorkeur zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van alle politieke partijen, nuttig werk verrichten. „Om te be ginnen is het al erg goed om dat je in zo'n overleg de stand punten van de diverse partij en, die nogal verschillen, op een. rijtje kunt zetten. Verder kun je allerlei zaken die met de vredesproblematiek te ma ken hebben goed uitdiepen waar praten we nou over als ook het IKV-Vlaardingen en we het hebben over één- of de groep Vlaardingen tegen tweezijdige ontwapening; wat Kernwapens (VtK) bij het is SS-20 en ga zo maar door, platform betrokken worden. Verder kun je door middel van zo'n platform als politieke partijen de burgers nog meer betrekken bij het vraagstuk. Veel mensen hebben er vage lijk wel een bepaald oordeel over, maar van de achtergron den weten ze nauwelijks iets af." Volgens Molenaar moet Riet Eggermont van Vlaardin gen tegen Kernwapens is erg blij met het initiatief van Mo lenaar. „We hadden zelf al iets willen gaan doen, maar hij was ons nèt voor. En dat vin den we uitstekend, want het kan beter uit de politiek zelf komen," Schiedam Bewoners van de Vismarkt en de Lange Haven hebben gisteravond verbaasd gemeld, dat zij he lemaal niet aangeschreven zijn door de gemeente over j de komst van een nieuw res taurant aan de Lange Haven 99. Hier wil de Joegoslavische on dernemer J. Janko, roepnaam Kelly, naar verluidt beginnen met een gokhuis en bordeel boven zijn restaurant. De ge meente meldde aanvankelijk dat de omwonenden op de hoogte waren gesteld van Jan- ko's aanvraag voor een drank en horecavergunning voor wat betreft het restaurant, maar gisteravond zéi Enny Stout- handel, secretaresse van het koninklijk Schiedams man nenkoor Orpheus, dat zij als bewoonster van de Vismarkt niets vernomen had. Dat geldt ook voor haar buren, die niet temin pal tegenover het be doelde pand wonen. Vanochtend verduidelijkte een woordvoerder van de gemeen te, dat de brieven inderdaad alleen naar de belendende per celen zijn gestuurd, dat wil zeggen, naar buurman Otter Holding BV die toevallig ook eigenaar is van het restaurant in spé, en naar de buurman aan de Walvïsstraat. Verdere omwonenden zijn niet aange schreven. Er zijn dan ook geen bezwaarschriften binnengeko men tegen Janko's aanvraag, die overigens niet betrekking had op een gokhuis of bordeel. Met spelletjes hou Je de jeugd van de straat. En dat lijkt de Vlaardingse Oecume nische Jeugd (VOJ) deze maand aardig te lukken. Ze zorgen ervoor, dat jongeren zich in hun pandje aan de Rotterdamsedijk deze maand met van alles kunnen verma ken. Het pingpong-geluld is niet van de lucht: de jongens slaan er met hun batje lustig en somns wat luidruchtig op los. En ook het tafelvoetbal doet het goed, al gaat het er soms een tikkie wild aan toe... Bond ondernemers tegen Schiedams parkeerplan Vlaardingen De Vereniging voor Ziekenverple ging, vroeger beheerder van het Schiedamse Nolet- aekenhuis, dient in oktober een aanvraag in om in de wijk Holy-Noord in Vlaardingen een inrichting voor zwakzinnigenzorg te mogen bouwen. Het openbaar lichaam Rijn mond heeft in een brief aan de staatssecretaris van welzijn, Volksgezondheid en cultuur 'Zijn verontrusting uitgespro ken over het tekort aan derge lijke inrichtingen in de regio. .Vlaardingen heeft daarop ge- ;zegd wel plaats te hebben voor ;zo'n inrichting voor geestelijk gehandicapten. Eén zwakzinnigeninrichting in Rotterdam met 250 plaatsen, de kinderkliniek Beatrix-Ire- ne> is te weinig voor Rijn mond. De capaciteit zou vol gens het openbaar lichaam op korte termijn moeten worden Uitgebreid tot 400 plaatsen. Dat 18 een eerste slap op weg naar een betere spreiding van de voorzieningen. Rijnmond heeft 21 een voorkeur uitgesproken voor een inrichting in het ge- jjied Nieuwe Waterweg-Noord. ~e rooms-katholieke vereni ging wil daar, samen met an dere instellingen, op insprin- VJaardit ingen heeft in het be stemmingsplan Holy-Noord gebied vrijgehouden voor bijzondere doeleinden en daar *®u.de inrichting kunnen ko men. Die plek ligt viak bij de PTT-centrale. Daar zou vol gens de plannen een centrale accomodatie moeten komen, een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten. Voor de mensen die nog zelf standig kunnen wonen staan zogenaamde socio-woningen in de plannen. Dat zijn eenge zinswoningen die tussen de overige nieuwbouw in Holy- Noord komen en plaats bieden aan groepen gehandicapten. In de centrale accomodatie is een recreatieruimte gepland en daardoor kan de gezondheids zorg voor de geestelijk gehan dicapten in de wijk worden ondergebracht. De inrichting zou een functie krijgen voor het hele Rijn mondgebied. Voor 1 oktober wil de Vereniging voor Zie kenverpleging de aanvraag voor een verklaring van geen bezwaar bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur op tafel hebben. Voor die tijd moet dan nog wel overleg worden gevoerd met anderen, want het ministerie stelt als voorwaarde, dat in de inrichting een aantal instellin gen samenwerkt. Schiedam Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) in Rijswijk staat afwijzend tegenover het plan van B en W van Schiedam om in plaats van boetes voor te lang parkeren een soort huur van parkeerplaatsen in te stellen. Het komt er bij dit systeem, dat volgend jaar zou kunnen ingaan, op neer dat automobi listen, die hun wagen te lang bij een parkeermeter laten staan, als het ware vanzelf sprekend aangemerkt worden als kennelijke huurders van de in beslag genomen ruimte. Zij betalen dan in plaats van een boete het 'staangeld' voor de gehele dag. Dit kan de ge-f meente Schiedam geld in het* laadje brengen. Het NCOV is hier vierkant op tegen. Te vaak gaan de ge meenten ertoe over om in komsten uit het betaald parke ren in binnensteden en win kelcentra aan te wenden ter dekking van het begrotingste kort, constateert het verbond. Schiedam De vele honderden telefoonnummers in Schiedam, die met 26 beginnen, blijven voorlopig nog de eerste jaren bestaan. Een automatisering, die het Telefoondistrict vorige maand Schiedam heeft doorge- Schiedam Dertig mos lims houden sinds een week de nieuwe moskee van de Turks-Islamitische Vereniging aan de Schie bezet. Zij behoren tot een minderheid binnen de vereniging. De bezettingsactie is eenmaal onderbroken. Dat was woensdag, toen de advocaat van de vereniging, mr. M.J.J.A. Imkamp, de moskee wilde laten ontruimen. De moslims waren toen net even weggegaan, zodat Imkamp de politie niet kon inschake len. Het is de tweede keer dat de Turkse vereniging kampt met deze afsplitsing van moslims. Vorige week be paalde de president van de Rotterdamse rechtbank in een kort geding, dat twee dissidente leden de sleutels moesten teruggeven van de oude moskee aan de Maria- straat. Hier hadden zij eigen machtig nieuwe sloten op de deur laten zetten. De moskee staat op het punt gesloopt te worderf wegens de stadsver nieuwing in Schiedam-West en daarom had de Turks-Is lamitische Vereniging een ander pand aangekocht. Dat staat op de hoek van de Schie en de Raam. Na het oordeel van de rechtsbank president is de splinterpartij binnen de Turkse vereniging ertoe overgegaan dit nieuwe pand te bezetten. Er is sprake van een 'kerk scheuring'. Zoals mr. Im kamp voor de rechtbank al betoogde, zou er sprake zijn van twee imams die door de Turkse regering zijn ge'ïn- Het pand aan de Raam, waar de Turkse moskee ge vestigd zal worden, wordt be zet gehouden door een af splitsing van de Turks-Isiami- tlsche Vereniging. strueerd om rond de Rama dan in Europa zendingswerk te verrichten. Door hun toe doen zou het in de vereni ging tot een breuk zijn geko men. waardoor de grootste groep onder de gelovige Tur ken nu niet kan deelnemen aan de gebedsbeoefening. voerd, heeft vooralsnog geen gevolgen voor de abonnee nummers. Maar volgens de sectiechef voor de klantenadministratie, de heer Kampen, kan het zijn dat over enige jaren wel tot drastische vernieuwing wordt overgegaan. Daar bestaan op dit moment geen duidelijke beleidsvoornemens over, aldus Kampen. „In principe is het inderdaad zo, dat bij de automatisering van een telefooncentrale een nieuwe, zogenaamde DE-com- binatie wordt ingevoerd. De DE-combinatie 26 zou dan bij voorbeeld in 73 kunnen wor den veranderd. Maar het ziet er nog niet naar uit, dat die wijziging in Schiedam ook plaatsvindt," aldus Kampen, die niettemin een slag om de arm wil houden. De automati sering aan de Lange Nieuw- straat kon worden doorge voerd, zonder dat het directe gevolgen voor de telefoon nummers moest hebben. Het Telefoondistrict heeft vol gens Kampen de gewoonte om bij wijziging van de nummers alle betrokken abonnees min stens een jaar van tevoren op "de hoogte te stellen. Dat geeft hen de gelegenheid om relaties alvast op de hoogte te stellen en om eventueel drukwerk, waarop de nummers voorko men, aan te passen. Zo was dat jaren geleden in Maassluis het geval, waar abonneenummers bestonden uil vier cijfers, tot dat er een 1 voor kwam te staan. Het was in de jaren zestig al de bedoeling van de PTT om de Schiedamse telefoonnummers te vernieuwen. De getallen van zes cijfers begonnen toen voornamelijk met 15 en 26 en daar kwamen later 70 en 71 bij. In de loop der tijd zijn veel nummers, die met 26 begon nen, opgeheven en kwamen er nummers met de DE-combina tie 73 voor in de plaats. Aan een verdere ontwikkeling in die richting hoeft momenteel niet te worden gedacht, aldus de sectiechef klantenadmini stratie. Als die inkomsten worden op geschroefd, zullen de automo bilisten dat moeten betalen, en volgens het NCOV gaat dat onvermijdelijk ten koste van de koopkracht. Alles wat de bezoekers van het winkelcentrum in de Schie damse binnenstad meer aan parkeerkosten zullen gaan be talen, hebben zij minder uit te geven bij de gevestigde mid denstand. In een brief aan de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) waarschu wen de christelijke onderne mers voor dit soort praktijken van gemeenten. Ook het ver hogen van parkeertarieven en uitbreiding van gebieden met betaald parkeren behoren vol gens het NCOV tot dit soort verfoeide maatregelen. Vlaardingen De Vlaarding se politie is op zoek naar een automobilist die getuige was van een verkeersongeluk, waarbij een motoragent ten val kwam. Het ongeluk ge beurde woensdag om half vijf op de Van Beethovensingel. De agent op de motor moest uitwijken voor een fietser, remde en viel. Omdat de ver klaringen van de fietser en de agent uiteenlopen wil de poli tie nog een getuige hebben. „Anders zijn wij eerder ge neigd de agent te geloven", al dus een woordvoerder van po litie. Op het moment van het ongeval reed achter de agent een automobilist, die beloofde de politie te bellen, maar dat verzuimde. Maassluis De keersluis in de buitenhaven van Maassluis wordt gerevi seerd. Dat karwei houdt onder meer in, dat de sluisdeuren moeten wor den verwijderd en later weer teruggeplaatst. Maandag 8 augustus wordt met de werkzaamheden begonnen. Het zal zeker tot 10 oktober duren, voor de sluis weer normaal ge bruikt kan worden. In verband met de werk zaamheden is het vanaf maandag niet toegestaan om op het kadegedeelte bij de sluis, over een lengte van ongeveer 100 meter, te parkeren. Ook het scheep vaartverkeer zal rekening moeten houden met opont houd. De Havendienst van Maas sluis (tel. 01899 - 12277) en de brugwachter (tel. 12852) geven inlichtingen over deze stremmingen. Vlaardingen Een 30-jarige Vlaardinger, die gisteren voor diefstal van girobetaalkaarten en kascheques werd aange houden, kreeg meteen een proces-verbaal wegens over treding van de vuurwapenwet. In zijn auto werd een spuitbus met het bedwelmende gas MAN CS 3000 gevonden. De spuitbus werd in beslag geno men. De Vlaardinger bleek de uit een woonhuis gestolen cheques al voor een bedrag van 3400 gulden te hebben'verzilverd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1