12 BOTTERDAM In 1992 honderdduizend migranten Havenslib in Gadering mag 'Controle op bedrij fsartsen verbeteren' GRAAG6EDAAN. iisss; Werk voor zestien buitenlandse vrouwen s Kantonrechter wil advies deskundigen ONDERZOEK GEMEENTE: RET neemt proef met reclame nieuwe stijl Overleg ZWN en FNV levert niets op itïStSfü— Bij politie en sociale dienst Bij ontslag ondernemingsraadsleden wwwmm IHKtpfpP Rijnmond wuift bezwaren van Poortugaal weg Maritza mag voorlopig blijven -m*. FNV in discussienota: fj n°ïernu-tf.__ o *'s kK''>^boenZChri>^: I w°°«pW I Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 5 augustus 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Zestien Suri naamse en Antilliaanse vrou wen krijgen een baan bij de gemeente-politie en de socia le dienst. In het kader van de werkgelegenheïdverruï- mende maatregel, kunnen deze vrouwen in september beginnen aan een MBO-op- leiding om volgend jaar bij de sociale dienst en de politie in dienst te treden. Daar zul len zij twee jaar kunnen werken, met uitzicht op een vaste betrekking. Dit initiatief komt van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken, dat vindt dat Antilliaanse en Surinaamse vrouwen te weinig kansen krijgen in ho gere beroepen. Aanvankelijk was de bedoeling de vrouwen een baan te geven in de be jaardenzorg, maar daar werkt al menig buitenlandse vrouw. Toen is uitgeweken naar de sociale dienst, waar slechts en kele buitenlandse vrouwen werken en de politie voor wie de komst van een buitenlandse vrouw nieuw is. Bij een eerste wervingsronde via het arbeidsbureau hebben zich veertig kandidaten ge meld voor de sociale dienst en zestien voor de politie. Het ligt in de bedoeling om acht vrou wen te plaatsen bij de politie en acht bij de sociale dienst. Rotterdam Bij de ontslag aanvraag voor twee leden van de ondernemingsraad van Verolme IJsselmonde doet de kantonrechter in Rotterdam vooralsnog geen uitspraak. De rechter wil eerst het advies hebben van twee personen en mogelijk een derde, die een onderzoek 2ullen instellen naar de ont- slagmotivatie. De betrokken personeelsle den en de directie van de machinefabriek mogen ieder één deskundigen aanwijzen. De derde vertegenwoordiger van het onderzoeksteam wordt aangewezen door twee andere teamleden. Deze zul len de rechtbank adviseren. De Industriebond FNV is met de procedure akkoord, de directie van Verolme IJs selmonde nog niet. Volgens vakbondsbestuurder Dik Nas is de weg die de Rotterdamse kantonrechter bewandeld 'volstrekt uniek'. De voorzichtige aanpak van de rechtbank is volgens de vakbondsbestuurder het ge volg van de kritiek die de bond enige tijd terug uitte. Bij het onstlag van onderne mingsraadsleden bij de pij- penfabriek Van der Ben stonden de ondernemings raadsleden toen eerder op straat dan hun collega's. De vakbond maakte daar be zwaar tegen, omdat zij vond dat de rechtsbescherming van de ondernemingsraads leden niets voorstelde. De twee ondernemingsraads leden bij Verolme IJsselmon de zijn bij laatste grote reor ganisatie van RSV op de ont- slaglijst terecht gekomen. ■BT-vH I Stakers bij de poort van de ZWN-remise in Spïjkenïsse. Rotterdam Het open baar lichaam Rijnmond gaat er mee akkoord dat in de polder Gadering, tussen Hoogvliet en Poor tugaal, havenslib wordt gestort. Het dagelijks be stuur heeft een verklaring van geen bezwaar afgege ven. Volgens Rijnmond Is het protest van Poortugaal te gen het slibdepot onge grond. Het bestuur van die gemeente stelt dat Rotterdam en Rijnmond te hard van stapel zijn ge lopen door de polder als opslagplaats voor het gifti ge bagger aan te wijzen. De gemeente had voor dit deel van Poortugaal een Rotterdam De NV Spoor wegreclame gaat in de nabije toekomst de reclamebelangen van de RETT behartigen. De gevolgen hiervan zijn nu al merkbaar, want op een aantal bussen, trams en metro's wordt momenteel een proef genomen met reclame van slechts één adverteerder. De proef duurt ongeveer twee maanden en wordt begeleid door de Nederlandse Stichting voor Statistiek met een onder zoek naar medium- en recla- mebereik. In eerste instantie zijn tien bussen, een tram en een me tro-treinstel voorzien van een tien meter lange en tachtig centimeter hoge reclamebood schap. De NV Spoorwegrecla me, gevestigd in Bunnik, houdt zich bezig met de ex ploitatie van afficheplaatsen op stations en reclameruimten op binnen- en buitenzijde van treinen, bussen, trams en me tro's. Rotterdam Het dertienjari ge El Salvadoriaanse meisje Maritza Buz Alas Paz kan voorlopig in Nederland blij ven. Staatssecretaris Korte- Van Hemel heeft, nadat zij eerder had besloten het meisje uit te wijzen, het ministerie van Buitenlandse Zaken ge vraagd om een onderzoek of de uitwijzing verantwoord is. Het onderzoek zal enkele maanden in beslag nemen. Tot zolang kan het meisje in Ne derland blijven. De advocaat, mr, P. J. de Bruin hoeft nu niet in hoger beroep te gaan. Het meisje verblijft al twee jaar in Nederland bij haar oud ste zuster in Hoogvliet. Haar moeder is overleden. Maritza lijdt aan lichte epilepsie. In de streek waar zij vandaan komt, -wordt dagelijks gevochten. agrarische bestemming op ta fel gelegd, maar daar was Rijnmond het mee oneens. Daarop ging Poortugaal bij de kroon in beroep en wil van die instantie eerst uit spraak hebben, alvorens met Rijnmond en Rotterdam ver der te praten over de Gade ring. Rijnmond wil daarop echter niet wachten. Het openbaar lichaam stelt dat het over grote deel van de toekomsti ge bergplaats op Rotterdams grondgebied ligt, waardoor de belangen van Poortugaal ondergeschikt zijn aan die van Rotterdam. Verder wijst het openbaar li chaam erop dat de berging van baggerspecie uit milieu hygiënisch en economisch overwegingen van de aller grootste urgentie is. Terwijl in de beleidsplannen al geruime tijd wordt gespro ken over berging van het giftige bagger in de Gade ring, dat volgens Rijnmond één van de meest geschiktste lokaties in de omgeving van Rotterdam is. Ook voor de zogenoemde landtong van Rozenburg heeft Rijnmond een verkla ring van geen bezwaar afge geven voor het storten van haven bagger. Evenals in Poortugaal waren hiertegen bezwaren inge bracht door onder meer de gemeente Rozenburg, de D'66-afdeling in die plaats en bijna tweehonderd inwoners. Ook deze bezwaren zijn door Rijnmond ongegrond ver klaard. Zelfs een Duitse herder 'waakt' er voor dat geen bus de poort uitkomt. V oorne-Putten Het overleg gisteren, tussen de Vervoers- bond-FNV en directeur Deïst van de ZWN over het taxi-ex periment in Zeeuws-Vlaande ren, heeft niets opgeleverd. Vanavond zullen de circa ze ventig stakende buschauffeurs op Voorne-Putten bezien of de staking volgende week nog moet worden voortgezet. Het overleg in Den Haag, dat vijf uur in beslag nam, was een initiatief van de werkgevers organisatie Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Transport Ondernemers. Behalve de bond, die de sta king organiseert, en de ZWN- directeur waren ook vertegen woordigers van het ministerie van verkeer en waterstaat en het overkoepelend orgaan van de werkgevers, de Exploitatie Streekvervoerondememingen (ESO), bij de vergadering aan wezig. Er kon geen overeen stemming worden bereikt over de eis van de Vervoersbond- FNV dat na afloop van het taxi-experiment op de onren dabele buslijn tussen Lams- waarde en Hulst in Zeeuws- Vlaanderen alle eventueel nog volgende vormen van alterna tief vervoer moeten worden bemand door buschauffeurs van het. streekvervoer volgens de geldende CAO. Dik Ketting, landelijk bestuur der van de vervoersbond: „We zijn zelfs zo ver gegaan dat we er in hebben toegestemd dat de huidige taxi-proef in Zeeuws-Vlaanderen door mag gaan. Maar met de werkgevers zijn geen afspraken te maken. Het zijn dan ook geen werkge vers meer, maar loopjongens van de minister". De heer C. Ollebek, voorzitter van de FNV-ondernemingsafdeling bij de ZWN, zegt teleurgesteld: „Het overleg is volledig mis lukt. De standpunten hebben zich verhard. Directeur J. Deïst zegt dat hij en de ESO zich aan de afspraak met de minister willen houden, dat de taxi-proef een half jaar zal du ren en dat daarna met alle partijen op basis van gelijk waardigheid zal worden over legd over de resultaten. Hij is blij dat het CNV, zij het onder protest, met deze afspraak ak koord is gegaan. „De FNV had zijn kruit beter droog kunnen houden. Nu staat de bond met de rug tegen de muur". De directeur waarschuwt dat ■voortduren van de staking op Voorne-Putten /Rozenburg ge- '--n kan hebben voor de gelegenheid bij de ZWN. laten de reizigers in de steek en die bepalen nog altijd de werkgelegenheid". Rotterdam De etnische minderheden in Rotterdam zullen in 1992 bijna twin tig procent van de bevolking uitmaken. In cijfers betekent dit dat faè't aantal migranten in tien jaar zal toenemen met 25.000 tot 100,000. Tot dit demografisch beeld komt het Gemeentelijk Bu reau voor Onderzoek en Sta tistiek, die onderzoek heeft gedaan naar de ontwikkelin gen van de etnische minder heden. In 1977 telde Rotter dam 46.000 migranten, vijf jaar later maakten 70.000 mi granten deel uit van de Rot terdamse bevolking. Aangezien de bevolkingsom vang van Rotterdam tot 1992 zal afnemen van 568.000 tot 513.000 zal het aandeel van de migranten extra toene men. Het Gemeentelijk Bureau stelt dat meer nog dan in de afgelo pen jaren de gemeente speciale voorzieningen zal moeten tref fen om de nieuwe demografi sche samenstelling van de be volking doeltreffend te kun nen hanteren. De makers van de nota 'Etnische minderhe den in Rotterdam, demogra fisch perspectief' vinden een minderhedenbeleid hiervoor te beperkt en spreken van een multi-culturele samenstelling van de Rotterdamse bevol king. Vruchtbaarheid Het grootste deel van de etni sche minderheden zal in 1992 nog steeds zijn gehuisvest in de zeven oude wijken van Rot terdam. In 1992 zal 36 procent van de bevolking in de oude wijken afkomstig zijn uit het buitenland. In deze zeven wij ken zal in 1992 82 procent van de etnische minderheden en 52 procent van de Rotterdamse bevolking wonen. De leeftijdsopbouw zal in ver gelijking met de totale Rotter damse bevolking zeer jeugdig blijven. Veertig procent van de buitenlanders zal in 1992 onder de 19 jaar zijn. De mi granten, die in 19Ü2 het groot* ste aandeel in de etnische min derheden zullen hebben, zijn de Turken (32.000), direct ge- volgd door de Surinamers (31.000), de Marokkanen (19.000) en de Noord-Mediter ranen (15.000). De Marokkaanse groepering zal als gevolg van de nog te verwachten gezinsherenigin gen en hoge vruchtbaarheid het sterkst toenemen (van 12 procent tot 18 procent in 1992), Het aantal huishoudens bij de etnische minderheden zal de komende tien jaar met veertig a vijftig procent toenemen van 20.000 in 1982 tot 30.000 in 1992. In tegenstelling tot het Rotterdamse beeld (39 is het aandeel van de gezinnen zonder kinderen bij de etni sche minderheden laag (13,7 procent). Marokkanen hebben gemiddeld vijf of meer kinde ren en Turken vier of meer. Het Rotterdamse gemiddelde bedraagt 1,36 kind. Rotterdam De controle op de bedrijfsgeneeskundige diensten behoeft verbetering. Dit zegt de FNV in Zuid- Holland-zuid. in de discussie nota 'Arbeid, ziekte en ge zondheid'. Onder meer stelt de vakbond voor om in besturen van de bedrijfsgeneeskundige dien sten een plaatsje in te ruimen voor kaderleden en bezoldig de vakbondsbestuurders- Volgens de discussienota heeft de bedrijfsarts verder een structueel verkeerde po sitie in een bedrijfsorganisa tie en beschikt hij over een. te weinig specifieke arbeids- geneeskundige kennis. „De arbeidsgeneeskunde is nog een onderontwikkeld spe cialisme", aldus de nota. Waar in wordt voorgesteld om in de opleiding tot bedrijsfarts meer aandacht te besteden aan het functioneren van het bedrijfs leven en de effecten van het werk op de mensen en hun ge zondheid. De vakbeweging zelf, zo ver volgt de nota, moet haar ka derleden beter scholen in de gezondsheidproblematiek bin nen het bedrijfsleven. Arbeidsinspectie Ook het functioneren van de arbeidsinspectie dient op de helling te worden gezet, -aldus de discussienota. Een foutieve zaak vindt de FNV het van te voren melden van de komst van de inspecteurs. Verder zijn de sanctiemogelijkheden van de inspectie te gering, al dus de vakbond. Met de discussienota hoopt de FNV te bereiken dat er meer preventieve maatregelen ko men, waarmee ongezonde ar beidssituatie tot het verleden gaan behoren. De vakbeweging zelf dient bij onderhandelingen alert te zijn op de gevolgen van. invoering van ploegendiensten, funetiek- lassif'catte, herstructurering en ploegenarbeid. „De vak bonden dienen zich eerst af te vragen wat de gevolgen zijn van dit soort systemen, voor dat men zich over de in geld uitgedrukte kant van de zaak buigt", aldus de nota. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven Naacj; verandering in. m Adfes_ Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0sf en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een kruidenwijzer. Naam- Adres; f posfcode. telefoon;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4