14 Lucebert: 'Ik gebruik de klassieke middelen' N! Alex van der Ploeg bezeten van bussen Minister van justitie niet zo bekend Irene 44 Dochter voor Marie- Astrid van Luxemburg Illlllll Verhit debat over sprekende olifant Inm'nrug redactie Joke Korvfng Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 5 augustus 1983 Minister Korthals Aites Niet veel mensen weten dat de minister van justitie sinds november vorig jaar Korthals Altes heet. Dat blijkt uit een equête van de NIPO. Nog geen 6 van de honderd Nederlan ders zegt wel eens van hem te hebben gehoord. De 923 mensen die aan de steekproef meededen werd ge vraagd welke namen van ministers ze uit het hoofd konden opnoemen. Acht van de tien Nederlanders kennen minister president Ruud Lubbers. De bekendste minister is na premier Lubbers minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Ze scoort net iets hoger dan vice-premier Van Aerdenne (economische zaken). Veertig proeent van de Nederlanders kent Neelie Smit-Kroes. In bekendheid volgen daarna De Koning (sociale zaken), Deetman (onderwijs). Rietkerk (bin nenlandse zaken en Ruding (financiën). Hun namen staan ook het meest in de krant. Ministers als Wmsemius (volks huisvesting. ruimtelijke ordening en mihuebeheer) en Braks (landbouw en visserij) moeten het met minder bekendheid stellen. Als je de enquêtes mag geloven is minister Ruding iets in de vergetelheid geraakt. In februari van dit jaar gaf 26 procent van de ondervraagden in een enquête voor KRO's Brand punt de naam van deze minister op. Nu weet nog maar 22 procent dat hij deel uitmaakt van het kabinet. In Duitsland is vorig jaar ook een onderzoek gedaan naar de bekendheid van ministers. Een op de vijf Duitsers met een middelbare schoolopleiding zei "minister Meyers' goed te kennen en gaf deze minister een hoog rapportcijfer voor zijn verrichtingen in Bonn. Veel Duitsers met een lagere schoolopleiding gaven eerlijk toe nog nooit van de man te hebben gehoord. Dat klopt ook: 'minister Meyers' bestaat helemaal niet, de onderzoekers hadden deze naam verzonnen om de betrouwbaarheid van de antwoorden te controleren. Miniatuurbussen, halteborden, dienstregelingen, duizenden fo to's, schema's, plattegronden: de flat van Arnhemmer Alex van der Ploeg (36) staat bijna bol. Al sinds zijn allervroegste kinder jaren wordt hij gedreven door een verzamelwoede: Van der Ploeg is bezeten van bussen. Het is allemaal gekomen door de eindhalte van een gemeen telijke buslijn voor zijn ouder lijk huis. Hij zegt: „Het was vooral de grote verscheiden heid in de langsdenderende bussen, die mij als kleuter in trigeerde. Ik stond altijd vol spanning in het voortuintje te wachten, tot er een bus met knipperende richtingaanwij zers de hoek om kwam". Sindsdien werken bussen op hem ah. geweldige magneten. *,Op de lagere school leerde ik de dienstregelingen van bijna alle Nederlandse streekbussen uit mijn hoofd, terwijl ik in mijn HBS-tijd jarenlang ge werkt heb aan het tekenen en beschrijven van een platte grond van een grote, denk beeldige havenstad. Bij die plattegrond schreef ik dan schriften vol mei lijsten van de huizen in die stad, kerken, openbare gebouwen, straatna men. En natuurlijk ook nog eens lange, lange lijsten van dienstregelingen van bussen en trams". Dertig jaar duurt de verzamel woede nu al en tegenwoordig trekt Alex van der Ploeg er in zijn vrije tij 1 op uit om bussen te fotograferen. „Vroeger maakte ik alleen foto's van stilstaande bussen, die ik dan in boeken plakte. Onder iede re foto schreef ik de gegevens over de bus, het bouwjaar bij voorbeeld en de lijnen waarop de bus werd ingezet. In 1970 ontdekte ik echter dat er in Nederland nog meer mensen waren met dezelfde belang stelling. Er bleek zelfs een vereniging voor te bestaan: de Autobus Documentatie Vere niging, met meer dan 900 le den". Van der Ploeg kwam er toen achter dat deze mensen ook al lemaal stilstaande bussen foto grafeerden. „Ik ben natuurlijk lid van de vereniging gewor den, maar wist tegelijkertijd dat ik iets nieuws moest ver zinnen. Dat zijn uiteindelijk rijdende bussen geworden. Ik leg me er nu al zo'n tien jaar op toe om hele busroutes foto grafisch vast te leggen. Van ie dere buslijn maak ik om de 500 meter een foto, waarop je een rijdende bus ziet in zijn omgeving". Prinses Irene is vandaag 44 jaar geworden. De prinses, die sinds mei 1981 is ge scheiden van prins Carel Hugo, heeft haar verjaardag gevierd met haar zoons Car los (13), Jaime (11) en haar dochters Margarita (11) en Maria (9). Alex van der Ploeg De Arnhemmer heeft ook een heel systeem ontworpen om busstations na te bootsen. „Dat doe ik al vanaf mijn achtste", zegt hij. „Die kartonnen stro ken zijn busperrons, de tand pastadozen de bussen. Door die perrons op verschillende ma nieren te rangschikken, kan ik de feitelijke situaties op bus stations in heel Nederland na bootsen. Hier is bijvoorbeeld het busstation van Nijmegen. Aan de hand van de dienstre geling kan ik voor elk gewenst moment van de dag de stand van zaken op zo'n station in kaart brengen". „Vroeger was ik daar uren mee bezig en bootste van mi nuut tot minuut het vertrek van de bussen na. Tegenwoor dig doe ik dat nog maar een half uur per dag. Ik ben dan ook hopeloos achter geraakt. Op het ogenblik ben ik nog steeds bezig met de dienstrege ling van 1977". Alex zegt tot slot dat het hele maal niet zo zeldzaam is wat hij doet. „Hier in het flat woont iemand die er ieder weekeinde op uittrekt om tou ringcars te fotograferen. Maar hij doet er ook nog treinen en vrachtwagens bij. En dat zie ik persoonlijk nou niet zo zitten" Prinses Marie-Astrid van Luxemburg heeft een dochtertje gekregen. Het meisje is gisteren in een zie kenhuis in Brussel geboren. Marie-Astrid (29) is de dochter van groot hertog Jan en groot hertogin Charlotte. Zij is een nicht van koning Boude wijn van Belgie en is an derhalf jaar geleden getrouwd met aarts hertog Christiaan van Oostenrijk. Bergen Lucebert woont helemaal niet in Zuid-Spanje, maar in Bergen, al zowat dertig jaar. Hij g&£t wel ieder jaar een paar maanden en soms langer zuid waarts, maar hoe dat jyerhaal in de wereld is gekomen... „Ik denk om dat Reve en Hermans ■bok uit Nederland zijn weggelopen". De 59-jari- jge schilder-dichter, die de Prijs der Nederlandse 'Letteren krijgt voor zijn gehele oeuvre, ontvangt 'ons in zijn woon- en werkgebouw en beves tigt dat hij de achttien mille, die de Belgische koning Boudewijn hem aan het eind van dit jaar in Brussel zal uitreiken, een te gering bedrag acht ter beloning van ben heel oeuvre, _,,Dat is geen vorstelijke prijs: achttien mille. Ze moesten zich schamen. De componist Bóhmer kreeg in Duitsland ^en prijs van 75.000 Mark, de Staatsprijs in Spanje is twee honderdduizend gulden. Onze P.C. Hooftprüjs is ook niks". U had de prijs kunnen weige ren. ,„Ja. maar dat vind ik oneer biedig tegenover de commissie Hie dit voordraagt. Zij verte genwoordigen de lezer en zij kunnen 't ook niet helpen dat de overheid hier zo weinig over heeft voor cultuur, 't 'Gaat ook niet om mij persoon lijk, ik zeur niet voor mezelf, ik vind *t een principiële zaak. Iemand moet 't toch een keer zeggen". „Zes jaar geleden heeft Willem - Frederik Hermans de prijs ge had, onze grootste romancier, die de Nobelprijs verdient. Voor hem vind ik zo'n bedrag je lullig. De overheid heeft ge woon weinig waardering voor kunst en dat drukt zich ook uit in geld". door Jaap Koop mans Geen lijd Lucebert was nog in gesprek met de omroep toen wij door zijn vrouw werden binnenge laten: „Ze doen er veel langer over dan we gedacht hadden' zegt ze, „eigenlijk heeft hij hier geen tijd voor, de laatste twee maanden is hij onafge broken aan het schilderen ge weest Van 't mooie weer heeft hij nauwelijks iets gemerkt". Lucebert, laten „Ik ben een 46 meter lange wand aan het schilderen voor de foyer in het nieuwe Letterkundig Museum, de Koninklijke BibLiotheek in Den Haag dus eigenlijk. Dat is een beetje een rare pijpela- achtige ruimte, de architect vond dat er iets kleurigs in moet. De hoofd-conservator is Anton Korteweg. een collega: hij schrijft ook gedichten, en die heeft er van af het begin voor gepleit dat ik het zou doen. Mijn dubbel-talent zal de reden zijn geweest". Het nieuwe gebouw is 'ge propt* tussen een parkeergara ge en het nieuwe Ministerie van Buitenlandse Zaken. „De foyer-ramen kijken uit op een steeg met die torenhoge par keergarage. In samenspraak met de architect ben ik geko men op zes afzonderlijke pane len van elk ruim zeven meter, daar ben ik nu mee bezig". Die panelen worden niet in Den Haag gemaakt, maar hier in Bergen? „Ja, ik heb hier een groot ate lier. Bovendien mag je daar buiten kantooruren niet ver blijven en ik zou er trouwens ook niet zo veel zin in heb ben". De panelen liggen op de grond in het aterlier, dat ver der vol staat met boeken, schlderijen en twee drukper sen. Lucebert schildert in dit geval niet rechtop, maar plat. „Op sokken kruip ik als een vlieg over het schilderij", zegt hij. Keizer De kruipende keizer. 'De kei zer der vijftigers' werd hij in de roemruchte dagen van Vijf tigers en Cobra genoemd, maar toen hij als een echte keizer de Poëzieprijs van de stad Amsterdam in ontvangst zou nemen, werd hem de toe gang tot het Stedelijk Museum geweigerd. Hij vertelt: „Ik kreeg die prijs in de tijd dat we straatarm wa ren, duizend gulden was toen heel veel geld. Ik kon m'n brood niet verdienen met wat ik maakte, ik kon geen gezin onderhouden. Ik heb toen steun gevraagd en gekregen, maar ik moest wel alle be- 1 schikbare werk aanemen. En werken op een fabriek, dat zag ik niet zitten". „Ik kreeg de pest in. Toen schreef een kriticus: 'Lucebert, de keizer der Vijftigers' en dat heb ik opgepikt. Dan verschijn ik ook in keizerlijk gewaad voor de burgemeester en zijn kunst-referendaris. Maar ik mocht er niet in. Achteraf misschien maar gelukkig, want ik zou me waarschijnlijk geen raad geweten hebben met m'n houding. Burgemees ter d'Ailly, een aardige man, heeft later zijn excuses aange boden. Hij had van niks gewe ten, want hij zat boven te wachten". Dakkamertje „We woonden in die tijd m de Bethanienstraat, bij de Walle tjes, in een dakkamertje. Mijn vrouw was zwanger en we moesten na het trappen klim men door een luik de zolder bestijgen. Er is ons toen een zomerhuisje aangeboden in Bergen. Via collega's ben ik daar in de contra-prestastie te rechtgekomen, toen ging 't al een stuk beter. Ik ben dan ook voorstander van handhaving van de Beeldende Kunstenaars Regeling", „Een deel van de werken die ik toen in de regeling heb ver kocht, hangen hier nu vrolijk in scholen en huizen". De tijd van armoede ligt ver achter Lucebert. „Dit huis", zegt hij, „is in 1928 gebouwd door een Amsterdamse huisjesmelker, die gefascineerd was door beeldende kunst en vooral ook door beeldende kunstenaars. Daar vierde hij graag een feestje mee. Boendermaker heette hij, van Charly Toorop kocht hij niks, want dat was geen feestelijk type...". „Hij is voor de oorlog gestor ven, al zijn geld had hij ge spendeerd aan kunst. Zijn col lectie kwam bij V D terecht - met onder andere werk van Piet en Mathieu Wiegman! Dich ter schilder Luce bert: „Ik te kende en schreef al als kind". later is de boel geveild: men bood alleen op de lijsten". „Boendermakers dochter is vorig jaar overleden zij heeft het huis vermaakt aan de ge meente Bergen. De gemeente wilde het huis afbreken, maar Huigens, een kunstlievende burgemeester, stelde voor: we verkopen het aan Lucebert. Ik heb 't voor een betrekkelijk gering bedrag kunnen kopen, in het begin werd de ruimte gedeeld met andere kunste naars". Bergen - en Spanje dan - is dat niet wat ver van alles voor een geheide Amsterdammer? „Ik ben een geboren en geto gen Jordaner. Bergen is een voorstadje van Amsterdam, 't is twintig minuten rijden. Er wonen hier een heleboel Am sterdamse kunstenaars". Dubbel talent Dichters die op een even hoog niveau schilderen of anders- Tussen Sowjet-bioiogen is een verhit debat gaande over de olifant Batir. Het dier kwam kort geleden in het nieuws omdat hij 20u kunnen praten. „Het kan volstrekt niet, olifanten praten niet", zegt Igor Sosnowski, voormalig directeur van een dieren tuin in Moskou in een vraaggesprek met de krant 'Socialistische In dustrie'. „Ik heb 50 jaar met olifanten gewerkt en ik moet de eerste nog te genkomen die kan pra ten". Een Moskouse professor beweert daarentegen: „Waarom zou een olifant niet kunnen praten? We beschikken niet over gege vens waaruit blijkt dat die dieren geen stembanden zouden hebben. Per slot van rekening zwemt er in een Amerikaanse dieren tuin een zeehond rond die kan zeggen: hallo, hoe gaat het er mee?". Het persbureau Tass meld de vorige maand dat Batir, die in de dierentuin van Karaganda (in Kazach- stan> woont, enkele woor den heeft ingesppoken op een band, die later Is uit gezonden door een plaatse lijk radiostation in Ka- zachstan. De baby-olifant zou zo'n twintig zinnen op zijn re- portoire hebben, variërend van 'Batir is braaf' tot 'krijg ik nog water', „Onmogelijk", aldus Sos nowski in de Russische krant. „De mens obser veert het gedrag van deze dieren sinds de dagen van Aristoteles. En in al die ja ren heeft niemand één woord vernomen uit de mond van een olifant". om, dat komt niet zoveel voor. De schilder-dichter noemt la chend de namen van Da Vin- cy, Michelangelo, William Bla ke, Kokoschka en Van Gogh. „Van Gogh was literair zeer begaafd. In Frankrijk heeft een vrouw een essay geschre ven over Van Gogh als letter kundige, ze weet 't hard te maken". Dubbel talent, is het ook 20 be gonnen? „Als kleine jongen wilde ik bergbeklimmer warden, maar ik tekende en schreef al als kind. Ze waren thuis geabon neerd op Het Nieuws van de Dag, daarin verscheen de strip Micky Mouse en er waren van die geïllustreerde verhalen, te keningen met een tekstblok eronder. Ik maakte toen teke ningetjes met een verhaaltje, helaas zijn ze zoekgeraakt. Het tekenen op school was ook heel belangrijk". „Via-via heeft een journalist van het Handelsblad mij 'ont dekt' en ervoor gezorgd dat ik een beurs kreeg van het Insti tuut voor Kunstnijverheid, wat nu de Rietveld Academie is. Mart Stam was directeur, een in architectonische krin gen beroemd man, gelieerd aan Bauhaus. Hij heeft ook ge bouwd in Rusland en Duits land. Een geweldig stimule rende man". Experimenteel Behalve de Poëzie-prijs van de stad Amsterdam, plus nog eens een prijs voor één gedicht, plus nu de Prijs der Nederlandse Letteren (een Belgisch-Neder landse aangelegenheid), heeft Lucebert ook de Constantijn Huygensprijs (1965) en de P.C. Hooftprijs (1967) gewon nen. De Vijftigers werden, 'experi menteel' genoemd. „Die vernieuwing betrof de Néderlandse poezie. De Duitse expressionisten waren al jaren bezig en ik ging vroeger vaak naar boekenstalletjes in de Oude Manhuispoort en op het Waterlooplein, daar kocht je de 'Reklam'-pockets voor een paar dubbeltjes, die pockets bestonden al in het begin van deze eeuw". „Op de ULO kreeg je een kan toor-opleiding, dat stelde niet veel voor. Maar ik had een le raar Duits, die eigenlijk buiten zijn boekje ging. Hij droeg ge dichten voor van Heine en Schiller en zo heb ik de Duitse poëzie leren kennen. In de be ginperiode gebruikte ik wel wilde vormen en wilde associ aties, maar tegenwoordig schrijf ik keurig terzinen en kwatrijnen en ik rijm ook heel veel, ik gebruik alliteraties, kortom: de klassieke techni sche middelen". B f dr.AN.d Woll huisarts Ik vraag me wel eens al of er Iemand is die nooit in zijn le ven pijn in zijn rug heeft ge had of zal krijgen. Rugklach ten komen op elke leeftijd voor, maar niet zo vaak bij kinderen en bejaarden. Er zijn vele soorten rugklachten en er zijn ook talloze bena mingen voor: spit, ischias, hernia, slijtage, kou op de spieren, noem maar op. Bij sommige mensen 'schiet' het er ineens in, anderen hebben vooral last 's morgens bij het opstaan, weer anderen kri/gen juist last wanneer ze lang staan of lang zitten en er zijn ook mensen die rug pijn krijgen als ze een paar uur in de tuin hebben ge werkt. En dan zijn er ook nog de mensen bij wie de dokters zeggen dat het 'zenu wen zijn. Inderdaad kunnen allerlei spanningen leiden tot allerlei klachten, zoals hoofdpijn, buikpijn, misselijkheid, dui zeligheid en ook rugklach ten. Het verband tussen rug klachten en nerveuze span ningen wordt echter te vaak gelegd. De reden daarvoor is waarschijnlijk dat dokters in veel gevallen geen afwijkin gen kunnen vinden. En wan neer er geen lichamelijke af wijking wordt gevonden, ts de conclusie nogal eens dat het wel 'psychisch' zal zijn. De meeste rugklachten wor den veroorzaakt door afwij kingen in de zogenaamde 'tussen wervclschij venOnze wervelkolom bestaat uit zo'n 35 botten, de wervels, die als het ware tot ez" uil zijn op gestapeld. f l? tv er vel kolom vertoont ec .antal lichte krommingenwat bol in het borstgedeehe en hol ter plaatse van de nek en de len denen. Deze zuil van botstuk- ken moet het hele lichaams gewicht dragen op enkele vierkante centimeters opper vlak. Tussen de wervels bevinden zich een soort schokdempers, de tussenwervelschijven. Dat zijn kraakbeenschijven, be staande uit een harde, stugge buitenkant en een zachte, elastische kern. Door de krachten die de hele dag. jaar in jaar uit op de wervels en de tussenwervelschijven in werken, gaat zo'n schijf wel eens kapot. De stugge buiten kant gaat scheurtjes vertonen en in sommige gevallen kan daardoor de zachte inhoud naar buiten puilt-n. Nu vormen de achterste ge deelten van de wervels een kanaal, waarin zich het rug- gemerg en de zenuwworteis bevinden. Deze strukturen zijn bekleed met een vlies, dat erg drukgevoelig is. Wan neer een gedeelte van een tussenwervelschijf nu naar achteren uitpuilt, kan dat druk u/roe/enen op zo'n ze- nuwwortel, met name op hel vlies waarmee die wortel is bekleed. Wanneer de uitpuiling in het midden zit, wordt druk uitge oefend op het vlies dat het ruggemerg bekleedt. In dal geval klaagt de patiènt over pijn in de rug. Bij druk op een zenuwwortel treedt pijn op in het been. 'Spit' is een aandoening waarbij de patiènt, meestal na een bukkende beweging plotseling hevige pijn in de rug of het been krijgt. Het 'schiet' er ineens in. Men kan niet meer overeind komen. 'Ischias' is de latijnse bena ming voor pijn in hel been tengevolge van druk op een zenuwdie dus gepaard gaat met pijn in het been. En zo zou er nog veel meer over rugklachten te vertellen zijn. Wat de behandeling betreft, daarover lopen de meningen van de diverse deskundigen soms sterk uiteen. Bedrust, medicijnen en vele vormen van fysiotherapie worden ge adviseerd. Ook een goede li chaamshouding is van groot belang. Er besraaf sinds kort zelfs een 'rugschool', waar mensen in clubverband leren om door een goed bewegings patroon de rug te ontzien- Een andere keer kom ik op bepaalde aspekten van het ruggenprobleem nader terug- Voorlopig bent u een beetje geïnformeerd over een aan tal veel gebruikte uitdruk kingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6