SPORT 'GOUD ZILVER WORTELTJES EN HAMBURGER Olietanker breekt: milieuramp dreigt T axi-chauffeur redt kind bij brand WATERWEG VANDAAG HET WEER 'BON Tien uur strijd BOMMEN DODEN 56 MENSEN IN LIBANON Chinese MiG veroorzaakt paniek in Zuid-Korea JELEK EDELMETAAL Twee zwaargewonden in Schiedam Worteltjes, 500 gram Hamburger gepaneerd, 100 g 1291.09 QQrt kilo a 3 s vJ Vijfjaar cel voor popster David Crosby bloedt dood Zelfmoord: twee dood Cruijff beste speler Romantiek Rechters Mozart Windmolens Passage Muzikantenwinkel ST ROTTERDAMS"NÏeÜWSBLAO EEH3SEE TERKE NIEUWSBLAD UITGAVE S1ITHOFF PERS COOLSINGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL 010/144144 Een gigantische vette rookwolk onttrekt de Spaanse olietanker Castillo de Bellver deels aan het zicht voor de westkust van Zuid- Afrika. Zaterdag brak de tanker, die 260.000 ton ruwe olie aan boord had, in tweeën in zwaar weer en vloog door nog onbeken de oorzaak ïn brand. Volgens milieudeskundigen kan de olie die uit de tanker in zee Is gestroomd, nog zeker een jaar lang een bedreiging voor de flora en fauna langs de kust blijven. Er wer den 33 opvarenden gered, drie mensen worden nog vermist. Er drijft een brandende olievlek in zee van ongeveer dertig kilo meter lang en vijf kilometer breed, die de kust tot op zes kilome ter is genaderd. De wind is echter gedraaid en zal de olievlek weer van de kust af brengen. Het brandende voorschip is gister avond weggesleept. Het achterschip Is inmiddels gezonken. Volgens de eigenaar van de tanker vertegenwoordigt het schip een waarde van ruim 200 miljoen gulden, waarvan 150 miljoen voor de olie. ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE. G A DE KOK EN MR K. I. DE BRUIIN Tien uur duurde het gevecht tussen twee Amerikaanse plezierboot kapiteins en deze gigantische witte haai voor de kust van de Amerikaanse staat Connecticut. Pas toen gaf het beest zich over. ,,Het was bijna een religieuze ervaring", aldus één van de overwinnaars. Maar of de haai het ook zo heeft ervaren... MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 NR. 31748 - 12 PAGINA'S SPORTBIJLAGE LOSSE NUMMERS fl.0,80 Chaos en verwarring in Baalbek, nadat zo'n honderd kilo springstof in een auto explodeerde op een druk punt in de stad. Beiroet In de Oostliba- nese stad Baalbek zijn gis teren minstens 33 mensen gedood en 125 gewond door een bom, die was verbor gen in een auto op een druk markplein. De ravage was enorm. Er wordt nog gezocht naar slacht offers die mogelijk onder het puin liggen. In een telefoontje aan een persbureau in Beiroet eiste een man namens het 'Front voor de bevrijding van Libanon van alle buitenlanders' de ver antwoordelijkheid op voor de aanslag in Baalbek. De bomaanslag is de bloedigste in een reeks van explosies, die vrijdag begon met het ontplof fen een autobom voor een moskee in de Noordlibanese kuststad Tripoli. Daarbij kwa men negentien mensen om. In een christelijke wijk van Bei roet werd vrijdagavond een 17-jarig meisje gedood bij het exploderen van een autobom in de kelder van een gebouw. Zaterdag verloren drie christe nen het leven toen een auto bom ontplofte in het bergdorp Arbaniyeh, ten oosten van Beiroet. Geen Franse troepen naar Tsjaad Seoel/Taipeh Een 46-ja- rige Chinese piloot, die met zijn MiG-21 dit week einde uitweek naar Zuid- Korea, heeft daar paniek veroorzaakt. ADVERTENTIES Te koop gevraagd KONTANTE T0PPRUZEN VOORKAPOTTÏ OF KElESeUDOl VRIJBLIJVEND BOD EN TAXA TIE adres; GOUDSEÖHC2.M-ROTTERDAM (bij hel OoatpWn) 01O.12Ö4J Geopend matraug t/m atarflM var 10.1530 uw ocfcde koopavond Into. tel. 023-311226 Schiedam Bij een uit slaande brand zijn gister morgen twee bewoners van een pand aan de Hogen- banweg in Schiedam ern stig gewond. Zij verkeren in levensgevaar. Twee andere bewoners, een moeder en haar één jaar oude zoontje, konden ternauwer nood uit de vuurzee worden gered. Weer drie anderen wer den met de ladderwagen uit het brandende pand bevrijd. De brand werd om tien voor acht ontdekt door de Rotter damse taxi-chauffeur Dave de Ruiter, die op het moment dat hij met zijn taxi langs kwam rijden de 40-jarige Michael A., bewoner van de vierde verdie ping naar beneden zag sprin gen. Hij is met ernstige ver wondingen aan hoofd en borst in het Dijkzigtziekenhuis op genomen. Op het balkon van de woning dreigde zijn 32-jarige vrouw het éénjarig zoontje naar bene den te laten vallen, maar de taxichauffeur wist haar te overreden te wachten tot sa men met wat omwonenden een deken was gespannen om het kind op ie vangen. Die operatie lukte. De moeder kon even later door de brandweer in een springzeil worden opge vangen. Al meteen na het uitbreken van de brand had de taxi chauffeur, die de deur had in getrapt, op de derde verdie ping een andere bewoner ge vonden, die overdekt was met brandwonden. Die man, de 57- jarige Cor van B., had hij naar een veilige plaats gesleept, al vorens de reddingsactie voor het kind begon. Het vuur ver sperde hem de weg naar de vierde etage, zodat hij via de trap de moeder en het kind niet kon redden. De Sehiedamse brandweerman John Daemen raakte tijdens Dave de Ruiter wist de wanhopige moeder te overre den om de baby bij zich te houden totdat omstanders het Jongetje in een deken konden opvangen. In een aantal steden werd luchtalarm gegeven, omdat een Noordkoreaan se luchtaan val werd gevreesd. De Chinese MiG landde echter op een luchtmachtbasis bij de hoofdstad Seoel. De piloot vroeg politiek asiel in Taiwan aan en hij mag van de Zuidko- reaanse autoriteiten vertrek ken, Op Taiwan wacht hem de miljoenenbelonmg, waarmee Taiwan Chinese piloten lokt. Het was de tweede maal in minder dan een jaar dat een piloot van de Chinese lucht macht met een MiG naar Zuid-Korea uitweek. Vorig jaar oktober zette een 25-jarige Chinese vlieger zijn toestel ook op een Zuidkoreaanse luchtmachtbasis neer. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding, s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. alb«rfc heijn N'Djamena/Parijs/Washington De Franse regering heeft gisteren het verzoek van de Tsjadische president Hissène Habré afgewezen om troepen en gevechtsvliegtuigen naar zijn land te sturen als hulp in de strijd tegen de door Libië gesteunde rebellen van voormalig president Goukouni Oueddeye. Frankrijk blijft wel wapens sturen. Habré zegt dat Li bische vliegtuigen gisteren doorgingen met bun bom bardementen in het noorden en oosten van Tsjaad. De troepen van Habré hebben zaterdag een Libisch toestel van Russische makelij neergeschoten boven de Noord tsjadische stad Fay a Largeau, De piloot, die met een parachute zijn leven redde, is gevangen genomen. Dit heeft de ambassade van Tsjaad in Parijs gisteren bekendgemaakt. Volgens de ambassade werd het Li bische vliegtuig, een Sukhoi-22, door een SAM-7 ra ket geraakt. De piloot zou verklaard hebben de leiding te hebben gehad over de ludhiopeTaties in het gebied bij Faya Largeau. Onder zrjy.f ^nmando zouden zestien Libi sche vliegtuigen hebben geopereerd vanaf bases aan de Libische grens. Libié heeft tot nu toe ontkend de stad Faya Largeau te bombarderen. Dreiging De Libische leider Gadaffi heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties inmiddels om bescherming gevraagd tegen 'de flagrante dreiging van de Vere nigde Staten'. Zaterdag deed Habré opnieuw een beroep op Frank rijk om 'direct' de Franse luchtmacht in te zetten te gen de 'Libische agressie in Tsjaad'. Frankrijk heeft tot nu toe 135 miljoen gulden militaire steun verleend aan zijn voormalige kolonie. Parijs weigert eehter ac tief deel te nemen aan het conflict dat wordt om schreven als een 'burgeroorlog met buitenlandse im plicaties'. De Verenigde Staten hebben twee radervliegtuigen van het type AWACS en een aantal begeleidende toe stellen in de richting van Tsjaad gestuurd. Ontruimen Tsjadische functionarissen hebben inmiddels beves tigd dat Libische bombardementen de regeringstroe pen hadden genoodzaakt twee Oosttjsadische steden te ontruimen. Het Franse dagblad Le Monde meldde dat een formatie pantserwagens van de rebellen een aanval had uitgevoerd op Faya Largeau. In westerse diplomatieke kring werd vernomen dat een konvooi T-62 en T-72 tanks van Soyjet-raakeiij deze stad na derde. Ambulancepersoneel en politie ontfermen zich over het in de deken gewikkelde kind. de actie gewond, maar kon na behandeling zijn werk voort zetten. De Rotterdamse hoofd brandwacht J.Stok liep een eerstegraads brandwond op en moest voor behandeling naar het St. Franciscus Gasthuis. Vijf woningen kregen water schade. De oorzaak van het vuur is niet bekend. Dallas De Amerikaanse rockmuzikant David Crosby is door een rechtbank in Dallas ïn de Amerikaanse staat Texas veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf wegens het op zak hebben van 45 gram cocaï ne en illegaal wapenbezit. Hij is in beroep gegaan. Crosby werd na het betalen van een borgsom van zo'n 25.000 gul den vrijgelaten. De 42-jange Crosby is bekend van de groep Crosby, Stills en Nash (en in de periode van de elpee 'Déja Vu' ook met Neil Young) en speelde eerder bij de Byrds. Hij werd in april 1982 opgepakt in een bar in Dallas met de cocaïne en een automatisch pistool op z^ik. David Crosby Volgens Crosby's advocaat had hij dit wapen, omdat hij na de moord op John Lennon vrees de ook te worden vermoord. Den Haag Een 35-jarige Hagenaar is gistermiddag dood gebloed na een ongeluk tijdens de verhuizing van een vriend. De man trachtte een driezitsbank naar boven te krijgen in het nieuwe huis van zijn vriend aan de Haagse Zusterstraat. Hij stond buiten het huis op een trapje, terwijl de vriend boven uit een raam hing. Plots verloor de man echter zijn evenwicht en viel door een raam van een woning op de begane grond. Hij liep een grote wond op onder zijn linkeroksel. Hulp baatte niet meer. ADVERTENTIE Ontroerende i bekentenis van WBlemftais: 'Ikksnnkt verder zonder mijn dochters-I Slank worden met garantie: Brabantse ml 40 kilo af... Parten: 4'gr Parijs Een Franchise die gisteren zelfmoord pleegde door van de Notre Dame in Parijs te springen, heeft niet alleen zichzelf, maar ook een toeriste gedood. Twee anderen werden gewond. Op het plein voor de kathedraal stonden enige duizenden men sen, toen een 25-jarige vrouw over de railing op de eerste om loop klauterde en vijftig meter naar beneden sprong. Zij kwam terecht op een 29-jarige Canadese vrouw, die voor de deur van de Notre Dame stond te wachten om naar binnen te gaan. m Al spande de Hamburger SV zich op het Rot terdam-toernooi niet bovenmatig in, de pioeg van Ernst Happel pakte tegen Standard Luik toch de eersie prijs. Feyenoord kwam tegen Liverpool op 3-3 uit en veroverde via straf schoppen de derde plaats. „We voetbalden ai een klasse beter dan vrijdag", oordeelde maestro Johan Cruijff, die onbetwist de beste speler van het toernooi was. Het toernooi trok over twee dagen ruim 100.000 toeschouwers, een record. Grete Waitz was in Helsinki de eerste winna res tijdens het eerste wereldkampioenschap atletiek. De Noorse was de eerste vrouw die de marathon binnen de twee en een half uur liep. Carta Beurskens kwam niet verder dan de 17e plaats. Veel leed ook de eerste dag in de Finse hoofdstad, waar de Cubaanse middenalsiand- loper Juantorena en de Italiaanse hoogspring- ster Simeoni door blessures voortijdig afhaak ten. Zie verder de sportbijlage Een echte schat met gouden dukaten boven water gehaald. „Kinderlijke romantiek", zeg gen de duikers, maar het is wel menens. Pagina 3 Er is een groot tekort aan rechters. Dit staal in een brief van de presidenten van de recht banken aan minister Korthals Altes (justitie). Pagina 4 Mozart heeft in België een sponsor gevonden in de NV Baggerwerken. Dat weten we dankzij het Festival van Vlaanderen. Pagina 5 De Vlaardingse VVD wil negenhonderd nog te bouwen woningen in Holy-Cenlrum voorzien van windenergie. Dat zou de woonlasten flink omlaag kunnen brengen, aldus de liberalen. Deskundigen twijfelen daar echter ernstig aan. Pagina 7 „Een lachertje", noemt de winkeliersvereni ging van de Passage in Schiedam de excursie, die gemeentelijk woningbeheer heeft gemaakt naar Parijs, om te zian hoe daar een overdek te winkelpassage is verbeterd. „Daar hadden ze beter wat potten verf van kunnen kopen", aldus een van de Passage-winkeliers. Pagina 7 Niet-klassieke muzikanten kunnen vanaf vol gende maand terecht in de muzikantenwinkel, die bij de Rotterdamse Doelen wordt geo pend. Opzet is om het popkümaat te verbete ren. Pagina 9 Droog, zonnig en warm. Minimum ongeveer 14 graden. Middagtemperatuur rond 27 gra den. Ja. stuur mi) hel Rotterdams Nieuwsblad Sport- inhuur ii"|iieinc>iieiUdni5iNieuw5DiaaTÖpi I bijlage 'UITbijlage Zateiddgbijiaqe plaatselijke editi^ 14 dagen gratis op proef Naam Adres Postcode Plaats Teint - l - l In een open enveloppe zonder postzegel opsturen j naar^ntwoordnummer 834 3000 VBRottetdam 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1