10 nü Foplopers rond Ahoy' GRAAG .GEDAAN. Stichting Reinwater overweegt inschakeling justitie: FILE NA ONGEVAL Verlinden wil 1 november met RAL de lucht in Bekeuring na Hitlergroet Felle brand in slooppand Sloep gestolen PEPER TERUG: 'Cuba wil isolement doorbreken' soms Zeelieden beschuldigen staat van discriminatie mé Rotterdams Nieuwsblad woensdaq 10 augustus 1983 SZ/RV/RY/RW Rotterdam Hoewel Gerard Nijboer morgenavond de Ahoy'-loop laat voor wat-ie is wegens belangrijker zaken, is de Rotterdamse KNAU-afdeling ïn sa menwerking met de organisatie van het' Midzomer festival er toch in geslaagd een veld toplopers naar de Maasstad te ha len. Graag hadden de organisatoren de Euro pese marathonkampioen gecontracteerd. Nijboer, die al eerder met een overwin ningstrofee uit Zuid vertrok, concen treert zich evenwel op dè wedstrijd van zijn carrière, het wereldkampioenschap marathon. Het gemis van de vedette wordt ruimschoots vergoed door een keur van atleten, die tijdens de tien kilo meterrace voor een boeiend gevecht kan zorgen. Als Feyenoord-spits Mario Been om 20 uur de meute wegschiet voor vier rond- jes om de sporttempel, zullen de Belgen Bob Verbeeek en Ronny Agien ongetwij feld in de kopgroep te vinden zijn. De 23-jarige Verbeeek is dit seizoen sterk naar voren gekomen, maar is in zijn land net uit de boot gevallen voor de WK-selectie. Toch behoort deze specifie ke 1500-meterloper tot de Belgische top, getuige zijn recente tweede plaats in 3.40.20 bij de nationale kampioenschap pen. Als fervente baanatleet, die vorig jaar bij de FBK-games in Hengelo op de 3000 meter 7 minuten 52,09 realiseerde, heeft Verbeeek een hardgrondige hekel aan strateniopen. Kennelijk is ook hij ge zwicht voor de lucratieve kanten van dit bedrijf, nu hij in Europa op trainingssta ge is. Want zoals zoveel atleten studeert Verbeeek in Amerika en brengt hij don derdag zijn trainingsmaat en studiege noot Yobef Qndieki uit Kenia mee. De donkere atleet liep e.erder dit seizoen op de baan onder de 29-minutengrenS op de 10.000 meter. Hij kan voor een ver rassing zorgen, alhoewel wisselvalligheid een kenmerk van de Kenianen is. Ronny Agten behoort tot de betere cros sers in zijn land en staat momenteel bij de vijf sterkste Belgen op de vijf en tien kilometer genoteerd. Ook hij was goed voor zilver tijdens de Belgische titel strijd, rij het op de 1G.Q00 meter, waar hij 29.44.06 scoorde vóór de roemruchte Ka- rel Lismont. Dit gezelschap wordt geconfronteerd met Klaas Lok, de winnaar van vorig jaar, dié bijzonder gebrand is op een re prise. De tanige Phoenix-atleet uit Utrecht begeeft zich steeds meer van de'.* baan naar de weg en dit kan wel eens in zijn voordeel zijn. Allesloper Lok won vorige week zondag nog vóór Nijboer op het moeilijk te belopen autocircuit van Zandvoort (vals plat) een wedstrijd over vijf kilometer in 14.23.53. Hij versloeg vorig jaar bij Ahoy' zijn ri vaal Cor Vriend, die ook nu weer van de partij is. Vriend liet zich in het voorjaar huldigen als winnaar van de marathons van Amsterdam en het Westland. Ook- de marathonlopers Peter Rusman (Rot-: lerdam - 2.16.23) en Harry Driessen (Amsterdam 2.21.52) mengen zich in dit geweld. Van de Rotterdamse verenigingen springt de naam Dick van Santen er uit'. Hij is in training voor de marathon van Enschede en ziet de krachtmeting als een goede snelheidstest. Kfaas Lok, de winnaar van vorig jaar, zaf een zware dobber krijgen... Akzo heeft duizenden tonnen giftig afval geloosd' Rotterdam In de afgelopen jaren heeft Akzo Zout Chemie in de Botlek vele duizenden tonnen giftig afval geloosd in de Chemiehaven. Op basis van dat gegeven heeft de Stichting Reinwater een aanklacht tegen het bedrijf gedeponeerd bij het In ternationaal Watertribunaal, dat in Rotterdam wordt gehouden. Vanwege het vele feitenmateriaal wordt bovendien overwogen justitie in te schake len. Akzo gaf gisteren al een verklaring uit, waarin het bedrijf verklaart ver stek te laten gaan op het tribunaal. „Verantwoording van ons handelen met betrekking tot het milieu dient plaats te vinden aan de daarvoor door onze democratische samenleving aan gewezen autoriteiten. Het tribunaal beschouwen wij niet als een dergelij ke autoriteit", aldus de verklaring. Rotterdam Agen ten hebben gister avond een 52-jarige man aangehouden, omdat hij op de Boezemsingel de Hitlergroet bracht naar een passeren de kleurling. De man riep daarbij de woorden Sieg Heil. Hij heeft een pro ces-verbaal gekre gen wegens het be ledigen van een be paalde bevolkings groep. Rotterdam In drie slooppanden in de Twee bosstraat in de Afrikaanderwijk heeft de afgelopen nacht een korte maar felle brand gewoed. De brandweer, die bij de melding om tien minuten voor twee middelalarm gaf, had het vuur twintig minuien later al onder controle. Een zolderverdieping brande geheel ust. terwijl de naast gele gen panden vooral rook- en waterschade opliepen. De politie sluit brandstichting niet uil. Kort voor het uitbreken van de brand is in een van de panden gestom mel gehoord. Rotterdam Vanuit de Delfshavensc Schie is gisteren een sloep gestolen. De waarde van het vaar tuig is ongeveer 12.000 gulden. De eerste informatie over de activiteiten van Akzo vergaarden vertegenwoordi gers van Reinwater al in oktober 1981. Tijdens een 'strooptocht' met het actie schip Reinwasser door de Rotterdamse havens werden tal van monsters geno men. waaruit Akzo Zout Chemie als de ernstigste vervuiler te voorschijn kwam. Richtlijn In de aanklacht is een reeks door Akzo geloosde stoffen aangeduid, die veelal op de zogenoemde zwarte lijst voorko men, indertijd als EEG-richtlijn opge steld. Volgens de onderzoekers, die meerma len de Chemiehaven aandeden, heeft Akzo tussen 1961 en dit jaar 50 tot 100 ton kwik afgestoten. Dit vormt een ern stige bedreiging voor de leefgemeen schappen in de Nieuwe Waterweg, de kuststrook en de Waddenzee, aldus de aanklacht. Akzo heeft zich voorts schuldig ge maakt aan het lozen van vele duizenden tonnen gechloreerde koolwaterstoffen, een activiteit, die nog altijd wordt voort gezet. Dergelijke sloffen vormen even zeer een rechtstreekse bedreiging voor het leefmilieu. Het derde punt van de aanklacht behelst het dumpen van hon derden tonnen kankerverwekkende verbindingen, zoals chloroform en te- trachloorkoolstof. Nu nog verdwijnen er enkele tientallen tonnen van deze stof fen in de Chemiehaven, Terzijde wordt in de aanklacht opgemerkt dat in de Chemiehaven nog een beroepsvisser ac tief is, d:e zich vooral richt op paling. Over de consumptie van Botlek-vis heeft Reinwater verder geen gegevens verzameld. Verwaarloosd Volgens Reinwater heeft Akzo Zout Chemie weliswaar een aantal vergun ningen, maar worden die regelmatig ernstig overschreden. Enige zinnen uit de aanklacht: „De ca tegorische weigering om saneringsplan nen m te dienen en de cynische houding ten opzichte van vergunningsvoorwaar den zijn typerend voor een onderne ming, die vooral is gericht op wins tmaximalisatie en die zijn verplichtin gen ten opzichte van de maatschappij en het milieu ernstig verwaarloost." In de aanklacht e««en de aanklagers, dat met spoed de omv g van de vervuiling in de Chemiehaven wordt vastgesteld en daarna maatregelen worden getrof fen. Het verontreinigd slib zal moeten worden gedeponeerd op land, waarbij de kosten voor rekening zijn van Akzo, zo meent Reinwater. Rotterdam De rijbaan van. rijksweg 20 is gisteravond tus sen zeven uur en half negen voor een groot deel gestremd geweest door een aanrijding, die voor nogal wat ravage Zorgde. Er ontstond een lange file. De aanrijding gebeurde, nadat een personenauto een klap band kreeg. De bestuurder verloor hierdoor de macht over het stuur en sloeg tegen de vangrail. Een andere perso nenauto moest uitwijken en botste ook tegen de vangrail. De beide bestuurders raakten licht gewond. Een andere verkeersopstop ping vond gistermorgen plaats op de kruising Ree weg-Vonde lingen weg. Door een ontspoor de trein-wagon was deze krui sing drie kwartier gestremd. Beeld van de werkvloer van Akzo Zout Chemie...regelmatige overschrijdingen van de vergunningen..,. Rotterdam In Cuba is een sterke behoefte om het isole ment te doorbreken. Dat zei burgemeester Peper gisteren bij zijn terugkeer uit het land van Castro. Hij was woensdag met een kleine handelsdelegatie vertrokken voor een economische missie' op uitnodiging van de voor-1 zitter van de provincie Ha vana, Oscar Fernandez Mell. „Ook Cuba is getroffen door de wereldcrisis en is econo misch buitengewoon afhanke lijk van Oost-Europa. Maar een kleine 15 procent van de handel is met niet-socialisti- sche landen." Volgens Peper., neemt dit wel toe. Cuba heeft, zo ondervond de burgemeester, mogelijkheden', geopend om zogenoemde joint ventures te beginnen. De delegatie heeft uitgebreide1 gesprekken gevoerd met mi nister van transport en vice- president Garcia. Verder zijn- gesprekken gevoerd met com missie van economische sa-* menwerking, exporteurs en de leiding van citrusbedrijven. Aan de delegatie namen na-' mens het bedrijfsleven de be-' ren Verschoof en Baars deel. J Cuba wil de handel met Ne-r derland volgens burgemeester Peper op een redelijk peil hou den. Ook wil men tot een vas te handelsrelatie komen, zoals' ook Frankrijk en Spanje die; kennen. Eind dit jaar zal een' Nederlandse handelsmissie" naar Cuba vertrekken. Rotter dam heeft een Cubaanse deler gatie uitgenodigd in de herfst naar de havenstad te komen om verder te praten over han dels- en transportmogelijkhe den. j- Cuba heeft Rotterdam vooral gevraagd om know-how op het gebied van havenbeheer. Er zijn in Cuba plannen om tot vier grote havens te komen, ir) plaats van de twintig havens die nu over de kust verspreid, liggen. Rotterdam De morgen eindigde gisteren voor de directeur van Rotterdam Air Lines, André Verlui den (43) en zijn vrouw met een 'happy landing'. De rechter maakte bekend, dat was besloten het fail lissement van de lucht vaartmaatschappij te be ëindigen. Hij voerde daar bij aan, dat de directeur blijk heeft gegeven van goede wil te zijn ten op zichte van crediteuren. Zelfs liet de rechter de uit spraak gepaard gaan van goede wensen voor de toe komst. Momenteel opereert Verlinden als directeur van de reisonder neming Christoffël, welke naam hij na het 'overlijden' van de vorige, zeer bekende Christoffël, enige tijd later voor zijn nieuwe organisatie mocht gaan voeren. Zijn echt genote is aandeelhouder van door Ben Swaep deze besloten vennootschap. Het geld, dal voornamelijk met autobusreizen wordt ver diend, wordt vrijwel geheel gebruikt om vroegere schul den af lossen. Van Rotterdam Air Lines, die na veel geharrewar ondanks het feit dat ook deze BV fail liet was verklaard, vorig jaar sen economische vergunning nad gekregen, is Verlinden steeds directeur gebleven. Ui teraard onder curatele. De RAL was meegesleept ïn het liaillissement van de eerste Christoffël, hoofdzakelijk als fjevolg van een verstrengeling Van zaken. Geldschieter De geldschieter, die de vlieg maatschappij financieel opera tioneel wil maken, is er vol gens de heer Verlinden, maar diens naam kan (nog) niet worden genoemd. De economische vergunning houdt min of meer bij voor baat operationele toestemming in. Uit contacten, die Verlin den de afgelopen weken met de Rijks Luchtvaartdienst heeft gehad, is hem gebleken, dat de landingsgrechten op verscheidende buitenlandse vliegvelden nog steeds geldig zijn. De eerste stap, die hij dezer dagen gaat ondernemen, is om ie komen tot teruggave van de administratie door de curator. Daarna volgen onderhandelin gen met onder andere de Rijks Luchtvaartdienst en uiteraard de directie van de luchthaven Zestien hoven, vanwaar uit zal worden gevlogen. Er zou een vliegtuig beschik baar zijn. Als het aan Verlin den ligt zullen enkele lijndien sten (met gecombineerd va- kannevervoer) reeds op 1 no vember kunnen beginnen. In elk geval zal hij zich dag en nacht inzetten om dit doel, te bereiken, zo verklaarde hij vol optimisme. Boven aan zijn verlanglijstje met bestemmingen, waarop hij met RAL wil gaan vliegen, staan Londen/Gatwick, Inns bruck en Bordeaux. Hoewel hij bij zijn oude, overi gens thans vereenvoudigde plan blijft tot vestiging op Zes tienhoven van zowel het Christoffelkantoor als dat van RAL zal er, zo verzekerde hij ons, nimmer meer een ver strengeling van zaken voorko men. „Christoffël is Christoffël en Rotterdam Air Lines Rotter dam Air Lines, twee totaal aparte ondernemingen. Ik heb dus nu twee geheel verschil lende petten op." Verlinden zegt een-financieel directeur, een salesmanager en een allround secretaresse voor de luchtvaartmaatschappij te zoeken. En als 1 november niet kan worden gebaald, dan zal hij noodgedwongen op 1 april met de RAL van start gaan, maar hij zal alles op alles zetten om op eerstgenoemde datum de maidetvflight te kun nen maken. Rotterdam Een groep ontslag bedreigde bui tenlandse zeebeden van de rederij Nedlloyd heeft een kort geding aangespannen tegen de staat. De in totaal 67 werknemers beschuldigen de staat ervan zich in haar vergunningenstelsel voor de zeescheepvaart schuldig te maken aan discriminatie. Het kort geding dient op 22 au gustus voor de Haagse rechtbank. De zeelieden vinden het vergunningenstelsel discriminerend, omdat het de Nederlandse re derijen verplicht om op hun moderne schepen met een volledig Nederlandse bemanning te va ren. Nedlloyd heeft in totaal 240 buitenlanders in vaste dienst de wacht aangezegd, nadat het concern had besloten een aantal oude vracht schepen af te stoten. Op de moderne geautomatiseerde schepen mo gen de rederijen van een kleinere bemanning gebruik maken. Om communicatieproblemen aan boord te voorkomen stelt de overheid daar bij wel de voorwaarde dat de bemanning hele maal Nederlands is. Het Buro voor Rechtshulp heeft een verweer schrift ingediend tegen de ontslagaanvraag, die nu bij het Arbeidsbureau in Rotterdam ligt. De directeur van het Arbeidsbureau zou 24 augus tus over de aanvraag een besluit nemen. Het Buro voor Rechtshulp gaat los van het kort ge ding een AROB-procedure beginnen tegen de rijkssubsidieregeling voor de zeesleepvaart. Het bureau vindt deze regeling discriminerend, om dat ook hier de rederijen alléén overheidssteun krijgen, als de bemanningsleden van de nieuw gebouwde schepen Nederlanders zijn. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f N*ain: verandering in, m Adres- Haak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0s(c en goed beloond! Want voor die kleine® moeite krijgt u een verzilverd hplaafS; miniatuur van de Uu Laurenskerk. "aam: Ureös*erkDaar. -ddres; f p°stcod, i Shiurd-t v iv -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2