WATERWEG Schiedam en de tij d van 'louter jeneverneuzen' 'Applaus krijgt veel applaus' SPORT 11 Initiatief Rotary Clnb een miskleun DSS'26: geen moeite met TDC Het Nationaal Gedistilleerd Museum 'Schiedam en jenever, dat is synoniem' De Hollandiaan verdedigt titel Axel Hermans blijft winnen Brandkast geforceerd KWF ziet resultaten Regisseur Ed Verkade: Fer Groeneweg: 'Ik had een wereldpartij gespeeld' Fortuna te sterk voor Barendrecht SPORTAGENDA In deze vakantieperiode geeft bet Rotterdams Nieuwsblad een overzichtje van de musea, die in het Waterweggebied zijn te vinden. Van daag de derde aflevering: het Nationaal Gedis tilleerd Museum in Schiedam. Het is wegge stopt in de kelders van het Stedelijk Museum en het bordje Toiletten wijst de juiste weg. Schiedam Wegge stopt onder het Stede lijk Museum Schie dam. De houten trap af, de pijl met het bordje Toiletten vol gen. Direct naast de urinoirs huisvesten de kelders het Nationaal Gedistilleerd Mu seum. Binnen alles donker. De deur op slot. Toch dagelijks geopend, dat wel, maar enkel op ver zoek. „Komt door personeels gebrek", weet Dingenus van de Vrie, die er de rondleidingen verzorgt. „Als iemand het Gedis tilleerd wil zien, dan ha len we gewoon de sleu tel," Het is benauwd in de gereno veerde kelders, waar de drankzuchtige geschiedenis van de negentiende eeuwse jeneverneuzen in geuren en kleuren staat uitgestald. En er wordt niet omheen ge draaid. Een antiek houten bord weet waar het zijn be zoeker al meer dan honderd jaar lang om te doen is. Een onverbloemde wijsheid spreekt boekdelen: „Het Vat dat ghij hier siet Dat kan U niet vermaken Maer kom eens hier En proef mijn drank Die sal U beter smaken" Nou wil het geval dat de sto kers zich destijds verre van onbetuigd lieten bij het proe ven van de alcoholica. De pe riode dat-Schiedam zich als een belangrijk distilleer-stad waarmaakte, is dan ook niet de fraaiste uit haar historie. Openbare dronkenschap was bijna de orde van de dag. 'Den drank maakt van stoere reuzen een bende van louter jeneverneuzen'. Dingenus van de Vrie in de kuiperij: „Geen tijd om trots om te zijn." Triest Dingenus van de Vrie: „Ik vrees het wel. Hoewel... Op laatst maakt het niet meer uit. Of je nu één of tien glazen neemt, je lichaam went er aan. Maar het is een hele trieste be schrijving. De jeneverindustrie is niet de aller vrolijkste ge schiedenis. Je kan bewonde ring hebben, voor de mooie ko peren vaten. Maar om te zeg gen: tjonge jonge, wat ben ik trots op Schiedam. Nee, dat kun je beter achterwege laten. Aan de andere kant, jenever en Schiedam, dat is syno niem..." In een lyrische bui komt hij dan met schrijvers aandragen, die Schiedam in hun proza hebben bedacht. Zo spreekt Bordewijk in zijn boeken bij voorbeeld over 'het zwarte Na zareth van Schiedam* en 'een park van drank', vertelt de educatief medewerker van het museum. Citeert dan twee strofen uit Piet Paaltjes' ge dicht Oud Schiedam: Een onafboenbare roet korst kieeft Er aan iedere geveI En over havens en straten hangt Er een eeuwige steenkoienne- vei Ook zou alleen een verkouden mensch Op zijn eerewoord durven ont kennen Dat het gemakkelijk valt om aan den geur Van deze stad te wennen Sociaal Het informatieblaadje over het Nationaal Gedistilleerd Mu seum maakt over de levens omstandigheden geen woord vuil. Van A tot Z wordt wel de jeneverbereiding uit de doe ken gedaan. En de permanen te tentoonstelling zelf toont ook niets meer dan de ge bruiksvoorwerpen uit een dis tilleerderij van vroeger. Een beetje tot spijt van Van de Vrie. „Wat we willen, is het mu seum opnieuw inrichten. De sociale context ontbreekt nu ten enenmale. Vinden we zeer jammer. We hebben echter nog niet een plan hoe dat zou. moeten. De kelder is een vees te kleine ruimte. ^Ve zouden wel willen uitbreiden. Paar pakhuizen langs de Oude Ha ven kopen, cafeetje erin. Zo- door Cock Rijneveen iets als de Dubbelde Palm boom in Delfshaven, ja. Maar dat kunnen we ook gelijk weer vergeten. Is geen geld voor." Wie denkt dat het Nationaal Gedistilleerd Museum, dat sinds 1965 een onderkomen heeft gevonden in het Stede lijk, zodoende niet de moeite waard zou zijn om te bekijken, heeft echter toch bij het ver keerde eind „Het is", geeft Dingenus van de Vrie aan. „enig in z'n soort." En naden kend voegt hij er aan toe: „Ei genlijk m heel de wereld." Summier De kuiperij (Van de Vrie: „Ze ker vermeldenswaard"), de distilleerketel, best vat, kelder tje, bh kapsuieermachine zor gen bij elkaar een interessant inzicht in dit ambacht. „En dat is nog heel summier gezien. Er is veol meer. De hele reclame afdeling ontbreekt bijvoor beeld." En hoewel het mu seum vaak op slot zit, blijken er vooral veel groepsrondlei dingen te worden gegeven. Het poppenhuis in de vorm van een distilleerderij een geergerde Van de Vrie, wan neer bijna alle lichtjes stuk blijken te zijn: „De bezoekers /.ouden er eens met hun ten gels vanaf moeten blijven" geeft een redelijk inzicht van wat Schiedam als 'borrelstad' groot heeft gemaakt. In de hoogtijperiode tussen 1860 en 1880 was ongeveer tachtig pro cent van de plaatselijke econo mie afhankelijk van de jene ver. Of, zoals Piet Paaltjes het in Oud Schiedam omsehreef: Den drank, die van ons Hol- fandsch volk, Het nakroost van stoere reu zen, Nog eenmaal, zegt meneen bende maakt Van louter jeneverneuzen Dingenus van de Vrie: „Schie dam nam het destijds niet zo nauw met de hygiënische voorschriften. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Delfshaven. Vandaar dat er zo'n concentra tie aan distilleerderijen ont stond. Je kon je hier gemakke lijk vestigen zonder veel ge zeur. Je zag toen ook veel koeiestallen direct naast de distilleerderij. Voor de spoe ling, het afval dat als veevoe der werd gebruikt. Het was echt geen tijd om trots op te zijn", herhaalt hij nog eens. „Nee, helemaal niet." Schiedam Bij een inbraak in het jeugdcentrum in de bos jes acnter het Bachplein is „met grof geweld", aldus de politie, een brandkast ge kraakt, wat een schadepost van 5000 gulden opleverde, bit de brandkast verdween 1200 gulden. Vlaardingen Juist het effect dat de kankerbestrijding de laatste tijd heeft veertig pro cent van de kankerpatiënten geneestnoopt het Koningin Wïlhelmina Fonds tot verdere actie. In de periode van 29 au- TNstus tot 10 september zal het a weer geld inzamelen om de strijd tegen kanker verder aan te binden. Vlaardingen „Voor de Ne derlandse vertaling van Ap plaus, waaraan Carrousel werkt, is meer belangstelling dan ik had gedacht." Dit zegt Ed Verkade, regisseur van het Vlaardingse theater- en musi calgezelschap. Hij is zeer opge togen over de belangstelling van de nieuwste produktie van het gezelschap, waarvan hij al jaren de artistiek leider is. Tot op heden is het zeker dat Carrousel zes voorstellingen geeft in het Schiedamse Passa getheater. De eerste heeft op 3 november van het volgende jaar plaats. Met de gemeente Rotterdam wordt nog onder handeld over een reeks voor stellingen. Daarna wil hij eventueel met de voorstelling het landelijk theatercircuit 'in-» duiken'. Volgens Verkade staat deze produktie van Carrousel op een aanmerkelijk hoger peil dan alle stukken, die tot op heden waren uitgevoerd. „Er wordt veel meer van de men sen gevraagd. We werken op een hoger niveau, zonder daarmee afbreuk te doen aan de andere produkties." Financiéle steun van de (plaat- selijke) overheid heeft het ge zelschap niet nodig. De kosten (40.000 gulden) worden zelf opgebracht. Enkele maanden geleden wer den in De Harmonie aan de Schiedamse weg audities ge houden voor 'Applaus'. De staf van Carrousel kon een keuze maken uit ruim honderd kan didaten die zich hadden aan gemeld. „Er waren meer be langstellenden op de auditie dan we konden gebruiken, We hebben de vijfenveertig besten gekozen", aldus Verkade. In samenwerking met Chris Bezooijen heeft het tweetal een Nederlandse vertaling ge maakt van de Amerikaanse musical 'Applause'. Die musi cal is weer een bewerking van de film 'All about Eve', die in de eerste helft van de vijftiger jaren is gemaakt. Volgens Verkade zijn de scripts inmiddels volledig ge reed en zijn de eerste repetities gehouden. „De hele maand au gustus houden we vakantie. maar in september gaan we weer starten. Tot op heden gaat alles naar wens", zegt hij. Tot mei 1984 wordt er weke lijks en soms zelfs meerdere keren per week gerepeteerd. Ver kade heeft voor mei 3984 enkele try-outs gepland, maar is er nog niet zeker van of deze wel kunnen doorgaan. „Het mag dan try-out heten, maar het is natuurlijk een ech te voorstelling. Het publiek be taalt en daarom moet er iets goeds worden gebracht". Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 11 augustus 1983 EtiiiiiiniiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiUiiiiiiiiimiiiiHiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiifiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiriiiiMimiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiji Vlaardingen Op de ter reinen van de Vlaardingse handbalvereniging WIK wordt zondag 14 augustus het Waterweg-toernooi af gewerkt. De winnende vereniging komt in het be zit van de Waterwegbo- kaal, die beschikbaar is ge steld door het Rotterdams Nieuwsblad. Titelverdediger De Hollan- diaan neemt het op tegen de teams van DWS, WIK en Wilton. Zowel de heren als de dames komen in ac tie. De wedstrijdenreeks start om 10.00 uur en de prijsuit reiking staat gepland voor 16.00 uur. De wedstrijden duren 2 maal 25 minuten. De winnaar van het toer nooi is de vereniging die in totaal de meeste wedstrijd- punten weet te vergaren. Het programma voor zon dag 14 augustus ziet er als volgt uit: Veld 1: 10.00 uur Wilton-De Hollandiaan (h), 11.00 uur DWS-WIK (d), 12.00 uur De Hollandiaan- DWS (h), 13.00 uur WIK- Wilton (d), 14.00 uur De Hollandiaan-WIK (h), 15.00 uur Wilton-DWS (d). Veld 2: 10.00 uur DWS- WIK <h), Wilton-De Hol landiaan (d), WIK-Wilton (h). De Hollandiaan-DWS (d), Wilton-DWS (h). De Hollandiaan-WIK (d). Maassluis Het initiatief van de Rotary Club in de eerste stad aan de Water weg om met een preten tieuze voetbalwedstrijd de financiële positie van het sleepvaartmuseum te ver stevigen, was slechts ge deeltelijk een succes. En dan niet eens voor de or ganiserende instantie, als wel voor gastheer VDL, dat met gniffelende blik de kantine-omzet aardige vormen zag aannemen. Buiten evenwel, op de groe ne mat, was het spelletje van kat en muis tussen het regio nale FC Maeslantsluys en de Belgische sub-topper FC Antwerp, dat met 8-0 won, louter en alleen het aanzien waard door de puntgave bal behandeling van de Joego slavische international Vla dimir Petrovic. Fer Groeneweg, de 'keuze- heer' van FC Maeslantsluys, incasseerde wellicht de grootste nederlaag in zijn tot dusverre met successen ge plaveide loopbaan. De ambi tieuze hoofdonderwijzer stond niet zo zeer stil bij het resultaat op zich, maar had veel meer nog zijn bedenkin gen over de totale aanpak van wat voor de Rotary Club minimaal ais status-symbool door het leven moest gaan. Zo werd Groeneweg op 't laatste moment geconfron teerd met een afzegging van VDL-doelman Cees van Eyk, die zich te ijdel voelde voor een reservebeurt, en stonden Wim van Aalst en Hans La- se roms (beiden MVV'27) in 'burger' langs de kant, hoe wel hun aanwezigheid wèl in het programmaboekje werd vermeld, „Ik baal hier vreselijk van", viel Groeneweg uit zijn rol door Donald Bax van de ingetogen oefenmees- ter, die normaliter welover wogen zijn uitspraken wenst te doceren. „Ik, ilc had hier een wereld wedstrijd ge speeld. Het was niet te gelo ven, jonge binken die met een conditie van bijna nul het veld opkomen", spuwde Groeneweg, die zich in een eerder stadium ook al niet blij had getoond met de hem toegedachte taak, zijn gal. En terecht, want uitsluitend Jan van Dijk, de onversïijtbare Vlaardingen Hoekse Boys had de wedstrijd te gen VDL nog duidelijk in de benen zitten, want het werd in de tweede helft weggespeeld door 's-Gra venzandse SV: 5-2. Fortu na Vlaardingen was goed op dreef in en tegen Ba rendrecht. De Vlaardin- gers wonnen met 1-2. De Hollandiaan was niet te gen hoofdklasser CVV op gewassen: 1-4. Het was de eerste wedstrijd in de strijd om de Klinkenberg- bokaal. DSS'25 had geen moeite met TDC en won op overtuigende wijze met 7-0, s-Gravenzandse SV-Hoekse Boys 5-2 In de eerste helft was Hoekse Boys heer en meester van 's-Gravenzandse SV. De Hoekenaren namen al snel de leiding. Uit een voorzet op maat van Tom van der Pijl was het John van den Bos die raak kopte. Arnold Voogd zorgde voor de gelijkmaker, waarna Joop van Dop uit een strafschop Hoekse Boys weer op voorsprong braeht. De van SVV overgekomen Aad van der Vlist bracht de thuisploeg weer op gelijke hoogte. Een ingooi van hem verdween via de vingertoppen van doelman Dick Bos in het doel. Na de rust ging de vermoeidheid Hoekse Boys parten spelen. Het elftal van Cor van Rooy was geen schim meer van het team dat voor de rust nog zo goed acteerde. Aad Moerman zorgde voor 3-2, waarna Marco van der Wel en Aad van der Vlist voor een 5-2 eindstand zorgden. Bij 's-Gravenzandse SV speelde ex-SVV'er Ruud van Dijk mee als laatste man. Barendrecht-Fortuna Vlaar dingen 1-2 Het was in Baren drecht een gelijkopgaande wedstrijd. De thuisploeg had in de beginfase het betere van het spel en kwam via een doelpunt van Paul van der Mijn op voorsprong. Fortuna kwam echter sterk terug en besliste de wedstrijd in eigen voordeel door twee terecht toegekende strafschoppen te verzilveren. Het was Ron Ber- veling die tot tweemaal toefde doelman van Barendrecht kansloos liet: 1-2. Hollandiaan-CVV 1-4 Hoofd klasser CVV maakte voor de Klinkenberg-bokaal korte metten met De Hollandiaan. De Vlaardingers keken bij rust al tegen een 0-2 achterstand aan. Martin de Jong verklein de de achterstand, maar daar na stelde CVV alsnog orde op zaken: 1-4. In de voor de ne derlaagserie noodzakelijke strafschoppenronde wisten de Rotterdammers slechts twee maal het net te vinden. Het naar de vierde klasse gedegra deerde Hollandiaan treft om de bokaal aanstaande zondag DHS, Vervolgens kunnen HBSS en Hermes DVS nog proberen de overwinning van CVV te overtreffen. DSS'26-TDC 7-0 De ploeg van trainer Dlek Hoogenboom kon zich naar hartelust uitleven te gen opponent TDC. In de eer ste helft scoorden de Vlaardin gers al zes keer. Na de thee verviel DSS in solistisch han delen, hetgeen tot gevolg had dat er nog maar één doelpunt bij kwam. Aan Vlaardingse zij de stond het vizier van John Klein nog het meest scherp: hij scoorde drie keer. De ande re schutters waren: Ronald van Rossum (tweemaal), Freek de Jong en Frenk Peuneux. GemroGSS 5-2 De Schie damse afdelingsclub kwam er met een door diverse vakan ties danig verzwakt team niet aan te pas tegen een selectie van Rotterdamse ambtenaren. De ploeg van de energieke trainer Jaap Klepke keek met de rust nog slechts tegen een 1-0 achterstand aan. Daarna lieten de ambtenaren de prik klok voor wat het was. Het werd uiteindelijk 5-2. Voor de Schiedammers scoorden John van Leeuwen en de voor de met een slepende knieblessure tobbende Arnold Vollebrecht ingevallen grensrechter Mar cel van Wijk. routinier van Excelsior Maassluis, scoorde een ruime voldoende. In negatief op zicht vielen vooral George 'Dump' Kouwenhoven, die de achillespees van Marcel Boeckstaekens hardhandig beroerde en prompt werd ge wisseld, en Harrie Huizing, die oud-Feyenoorder Petur Petursson gewoon uit de wedstrijd schopte, op. Rest te vermelden, de doel puntenmakers van het com pleet aantredende FC Ant werp. Centrumspits Henri Cnops nam vijf treffers voor zijn rekening; André Heer- wegh, Jean Lecloux en Pe tursson tekenden voor de overige drie doelpunten. Selectie FC Maealantaluyo: Roal-Jan Abbaa, Jan van Dijk, Paul Huaelage, Ron van Straten, Cor van Hoeven, Onno Wichtara, Nico Vermeer (allen Excelsior M), Hana Boa, Harrie Hui zing, Kees de Man, George Kouwen- hoven (allen VOL), Hana van Trïgt, Gilbert Remeeus, Leo Jansen, Jan Poot (allen MVV'27) en Roue) Uden- hout (MSV71). Hoek van Holland Deze keer werd Axel Her mans eens niet door zijn vriendin Beatrix gehul digd. Niet, dat hij in Hoek van Holland niet met de "besten meereed- Integen deel, de Hagenaar won andermaal. De wielerron de van Hoek van Holland is echter niet (zoals 's- Gravenzande en Maasland waar Hermans won) opge nomen in het Westland- sche Courant-klassement', waai voor Beatrix als ron- de-miss fungeert. Het kon de pret voor het Haagse stel niet drukken. De zevende overwinning was bin nen en het was weer een fraaie ook. Hermans reageerde attent, toen zeven man voor een eerste serieuze afsplitsing zorgden en al snel het peloton in de rug zagen. Tegen het einde kwam medevluchter John Roozenburg in de proble men en zorgde Axel Hermans samen met Martin Schal kers en Wil van Montfoort voor een volgende splitsing, die tot op de eindstreep zou standhou den. ïn de eindsprint van drie was Axel Hermans met duidelijk verschil de rapste. Sehaikers hield voor de tweede plek Van Montfoort achter zich. Arie Versluis won voor Michel Bus- kop, Piet de Groot, René de Boer en Peter Hogervorst de sprint voor de vijfde plek. Uitslag 1. Axel Hermans (Den Haag) 100 km in 2.30,58. 2. M. Sehai kers (Noordwijk), 3. W. van Montfoort (Lopik), 4. W. van der Hoef (Baarn), 5. A. Ver sluis (Ameide), 6. M. Buskop (Rotterdam), 7, P. de Groot (Hazerswoude), 8. R. de Boer (Vlaardingen), 9. P. Hoger vorst (Pijnacker), 10. C. Ros kam (Oost-Voorne), 15. J. van der Lely (Maasland), 16. F. van der Touw (Vlaardingen). Donderdag 11 augustus: Tennis: B1-, B2-. C- en D-toernpoi op tennispark Soenda In Vlaardingen; Vontbal; 19.00 uur MSV '71-MeeuwenpIaat, 19.00 uur Excelsior M-Excelsior '20, 19.00 uur DVO '32-Alexandrla '66. Honkbal: 19.00 uur Schiedam-Thun- derblrds. Vrijdag 12 auguatus: Tennis: 61-, 82-, C en D-toernooi op tennispark Soenda in Vlaardingen;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3