12 ROTTERDAM Vertrouwensarts voor vrouwenmishandeling Minder leden voor FN V in regio Rotterdam GHAAGjGEDAAN, liSSssÊSfe Kabelomroep wil starten in 1985 Geen subsidie voor Junkiebond 'Paleis- interieur' van Fennis binnenkort Ionder de hamer TNO heeft kritiek op onderhouds werken Galjoen meert af Suggestie na onderzoek door Blijf van m'n lijf: Abva, Abop en Industriebond groeien T ab Zeeman valt in tank Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 12 augusfus 1983 R2/RV7RY/RW I Rotterdam By het veiling- I huis Christie's in Amsterdam I komt op 7 september een col I iectie meubelen en andere za- I ken onder de hamer, waarmee I de Rotterdamse onroerend- I -goedhandelaar Fennis zijn I residentie' had willen inrieh- I ten. De waarde van de collec- I tie is naar schatting 1,5 miljoen 1 gulden. De veiling wordt gehouden m J opdracht van de helasting- I dienst. Fennis is er volgens de I gemeente Rotterdam met een J miljoenenschuld aan de fiscus I vandoor. Hij is voor het laatst gesignaleerd In Chili. Een woordvoerster van Christie's J noemde de collectie zeer in- I druk wekkend „Fennis was I blijkbaar van plan een paleis- I aehtig huis in te richten", zo I zei zij. Behalve meubelen zijn er schilderijen, 2ilver, grote va- I zen uit Japan en China en J zelfs antieke plafond-schilde- I ringen, De schouwen en deu ren zouden bekroond worden door gebeeldhouwde ornamen- i ten en het was de bedoeling dat marmeren fonteinen de hallen en gangen zouden sie- j ren. Volgens Christie's had de 'krottenkomng' een duidelijke voorliefde voor amors en cher ubijnen. Die figuren zijn terug j te vinden in de vele sculptu- I ren in hout, brons, lood en marmer en in de schilderijen, I onder meer van Jacob de Wit. De meubelen zijn Frans, Ita- liaans en Nederlands. Een van de belangrijkste stukken is een zilveren tafel-plateau uit 1838 van gigantische afmetingen, I gemaakt in St. Petersburg. De collectie is van 31 augustus tot en met 6 september te be- kijken. Rotterdam Er mankeert nogal wat aan de arbeidsom standigheden op de werven voor scheepsonderhoud. Het ziekteverzuim is dan ook zeer hoog en arbeidsplaatsen verbe tering is noodzakelijk om het verlies aan manjaren (twintig procent tussen 1978 en 1981) te beperken Dit staat in het rapport 'Moge lijkheden voor arbeidsplaats verbetering in het scheepson derhoud' van TNO, dat door staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van sociale zaken aan de Tweede Kamer is aan geboden. Hel ministerie stu deert nu op de uitkomsten. Uit het onderzoek, begeleid door werkgevers en werkne mers, naar een groot aantal werkzaamheden in de scheepsonderhoudbedrijven blijkt dat gehanteerde normen vaak worden overschreden. Er komen dikwijls vuil, vocht .en al of niet giftige stoffen vrij. Chemische en ontvettingsmïd- delen kunnen schadelijk zijn voor de gezondheid en brand en explosiegevaar opleveren. Ook blijkt het gereedschap lang niet altijd te 2ijn aange past aan de mensen, die ermee moeten werken. TNO beveelt aan moderne ge reedschappen, hulpmiddelen en machines in te zetten, bete re persoonlijke beschermings middelen te gebruiken en de dokken zodanig aan te passen dat de fysieke belasting van de werknemers wordt vermin derd en de veiligheid wordt verhoogd- j Een belevenis voor een ieder, die voorliefde heeft voor alles wat met maritieme zaken te maken heeft: een heus galjoen meerde gisteren af aan de Parkkade. Tot dinsdag ligt de Everi, een getrouwe kopie van een galjoen uit 1680, in Rotterdam. Een bezoek aan het schip kost een rijksdaalder. De Everi, door drie West-Duitsers gebouwd, heeft zoveel weg van trotse vaartuigen uit vervlogen tijden, dat het is gebruikt tijdens de opnames voor de televisieserie Willem van Oranje. Na Rotterdam zet Het galjoen koers naar de Caraïbische zee. Foto; Henk Speksnijder Rotterdam Het verdient aanbeveling een vertrou wensarts voor vrouwenmis handeling aan te stellen. Verder zou er op dit gebied een samenwerkingsverband moeten worden opgebouwd met andere hulpverlenende instanties zoals huisartsen, maatschappelijk werk, de Stichting Blijf van m'n lijf, juridische adviesbureaus, politie en Vrouwen tegen sexueel geweld. Dit komt naar voren uit hei artikel 'Vrouwenmishande ling. Miskend probleem in de gezondheidszorg', dal is ge schreven door de gynaecoloog A.A.W. Peters, die is verbon den aan het Leidse academisch ziekenhuis en waaraan werd bijgedragen door medewerk sters van de stichting 'Blijf van m'n lijf'. Het artikel verscheen in het blad Medisch contact. Aan het onderzoek, dat aan het artikel vooraf is gegaan, hebben van januari tot en met april van het vorig jaar 146 vrouwen uit acht Bluf van m'n lijf-huizen in Nederland mee gewerkt. Daarbij ging het vooral om de vraag in hoever re artsen reageren op vrou wenmishandeling. Uit het onderzoek bleek dat het leeuwendeel van de vrou wen (95 procent) gedurende de periode van hun mishandeling contact heeft gehad met een arts (huisarts, vrouwenarts, psychiater, GGD-arts of EHBO-arts). In 57 procent van de gevallen (82 vrouwen) was mishande ling bij de arts ter sprake ge weest en in 38 proeent van de gevallen (56 vrouwen) was de mishandeling niet aan de orde geweest. Bij vjjf procent {acht vrouwen) waren daarover geen gegevens bekend. Angsl onderschat en miskend pro bleem. Vrouwen die door hun man of vriend 2ijn mishandeld zijn ook met in staat om uit zichzelf een beroep te doen op een hulpverleningsinstantie en zelfs als de vrouw hulp wordt aangeboden blijkt dat ze bang is om die te accepteren, zo staat in het artikel te lezen. Peters stelt vast dal „het triest is om te merken dal aan de kans om reeds in een vroeg stadium deze vrouwen te bege leiden vaak voorbij wordt ge gaan, terwijl in de huidige ge zondheidszorg hoge prioriteit wordt gegeven aan vroeg-di- agnostiek en preventie." Rotterdam De Rotterdamse Junkiebond krijgt van'de gemeente Rotterdam geen sub sidie van ruim zestigduizend gulden, die voor het komend jaar was aangevraagd. De bond wüde hel geld besteden aan de inrichting van een eigen pand. Momenteel gebruikt de RJB de bovenste etage van een oud herenhuis aan de 's-Gravendijkwal. J« de onderste helft zit het Jongeren Adviescentrum. De gemeente vindt, dal deze situatie niet hoeft te verande ren. Daarnaast meent de wethouder, dat de RJB vooral een belangenorganisatie is van en voor verslaafden, onder meer ten opzichte van hulpverlenings-instellingen. Indien de bond zelf ook hulpverlening gaat bieden, zoals de bedoeling is van de bestuursleden, houdt dat volgens de wethouder een ongewenste ver menging van taken m. De gemeente is wel bereid klachten van de RJB ten opzichte van de huidige hulpverle ning te onderzoeken De redenen om de arts niet in te lichten waren uiteenlopend van aard. Angst dat daardoor de partner het aan de weet komt kwam het meest (8 keer) voor. Daarnaast waren de oorzaken; schaamte (7 keer), 'dal helpt toch met' (zes keer), geen ver wachting dat dat bij de arts iets uit zal halen (zeven keer), geen gelegenheid in verband met de aanwezigheid van de partner (vier keer), geen gele genheid daarvoor van de arts gekregen (twee keer) en com municatieproblemen van bui tenlanders (twee keer). Ervaringen van mishandelde vrouwen met artsen zijn zeer wisselend. Een aantal vrou wen vond dat de arts vol be grip reageerde en zelfs infor matie gaf over huisvesting en echtscheiding. Anderen ver weten de arts dat hij geen en kele aandacht voor hen had. Miskend Vrouwenmishandeling blijkt in Nederland nog een sterk Rotterdam De Industriebond FNV in de Rotterdamse regio boekt, in tegen stelling tot de landelijke tendens, nog altijd ledenwinst. 0eze vakbond groeide vorig jaar met achthonderd leden tot vijftienduizend. En blijft daarmee de grootste bond in deze regio. Landelijk moest de Industrie bond haar leiderspositie overgeven aan de ambtenarenbond AbvaKabo. Rotterdam Radio Rotterdam, de lokale kabelom roep, die niet verward moet worden met de regionale omroep Radio Rijnmond, zou op I januari 1985 offi cieel met haar uitzendingen op het Rotterdamse ka belnet kunnen beginnen. Die verwachting heeft Henk Tiesma, directeur van Radio Rijnmond, gis teravond uitgesproken tij dens de tweede proefuit- zending van deze kabelom roep. Radio Rotterdam, een dochter van de regionale omroep, zou zich vooral willen bezighouden met lo kale TV-uitzendingen. „Er is een essentieel verschil tussen de regionale om roep, die vanaf december via de ether uit zal zetten en de kabelomroep die zich daarnaast moet gaan ont wikkelen. Dat wordt nog kleinschaliger; zeker geen kopie van Radio Rijn mond." Tiesma denkt dat de finan ciering van de kabelom roep niet zo'n probleem zal zijn. „Er zijn diverse moge lijkheden, waarbij een op slag op het CAI-tarief ge combineerd met een bijdra ge van de gemeente de meest voor de hand liggen de is. We denken dat dat met 200.000 CAI-aanslui- tingen zeker rond te krij gen is." Burgemeester Bram Peper benadrukte later tijdens de uitzending, dat de gemeen te ook een belangrijke taak ziet voor de kabel-omroep naast Radio Rijnmond. „We willen er wel letterlijk een stem in hebben: de ge meente wil regelmatig toe gang om bijvoorbeeld aller lei plannen kenbaar te kunnen maken." Er kwamen gisteren tijdens de tweede proefuitzendmg, die net als de andere in de serie die tot en met zondag wordt uitgezonden werd gerealiseerd door de zieke nomroep RANO-Rotter- dam, heel wat telefonische reacties van luisteraars. Velen belden de juiste op lossing door van een guiz, die door Rijnmond-voorzit ter André van der Louw werd gepresenteerd, maar er beiden ook luisteraars met kritiek of waardering op de uitzending. De RANO-vrijwilligers maak ten er een afwisselend pro gramma van, waarin onder meer rechtstreekse versla gen werden verwerkt van de kwart mijl, die rond het Ahoy'-complex werd gelo pen en die op de wijze van Radio Tour de France met een team op de motor, be staande uit verslaggever Peter den Ouden en be stuurder Günther Tombal, werd gevolgd. Vanaf het terrein voor het Ahoy'- complex werden sfeerver slagen gemaakt van de kermisachtige gebeurtenis sen daar door een andere verslaggever, die halver wege de uitzending de op roep deed dat de eerste luisteraar, die zich nog voor de afsluiting van het programma op een tandem bij hem zou melden, een aardige attentie zou krij gen. Ook die oproep had succes: een half uur later meldde zich de familie Van Veen uit Rotterdam-Zuid op de duo-fiets. Mevrouw van Veen: „We hadden hier al wel eerder kunnen zijn, maar ik was alleen thuis toen die oproep werd ge daan. Maar gelukkig kwam mijn mannet op tijd te rug..." Vanavond vindt weer een proefuitzending van Radio Rotterdam plaats: van ze ven tot negen uur op de frequentie 96.4 Mhz op de CAI-kabel. Jgr zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven verandering in. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst 9 pQ f en goed beloond! Want voor die kleine, moeite krijgt u een kruidenwijzer. 'aam.-, aandajb Groei in deze regio is er ook voor de AbvaKabo en de on der wijsvak bond Abop. De andere bonden kampen met verlies. Dit blijkt uit de jongste eijfers van het district Zuid-Holland - Zuid van de FNV. In zijn tota liteit kwam dit vakbondsdis trict vorig jaar uit op een ver lies. Het ledental daalde met drieduizend leden tot 128.645. Vakbondsbestuurder Peter van Emmenes van de Indus triebond FNV schrijft de winst die zijn bond boekte toe aan de ruime aandacht die wordt be steed aan de individuele be langenbehartiging en de pro blemen bij de vele kleinere be drijven. Voor dit jaar verwacht hij ove rigens een aanzienlijk verlies. De achteruitgang wordt voor namelijk veroorzaakt door de massale reorganisatie bij Rijn- Schelde-Verolme. In de Rotterdamse regio neemt de AbvaKabo met 8600 leden de tweede plaats in. Dat zijn er driehonderd meer dan in 1982, De Abop kende een groei van 450 leden. En bevindt zich nu met 1709 leden op een zesde plek. De winst voor de AbvaKabo en de Abop zijn volgens FNV- bestuurder Theo Meuwese het gevolg van de acties bij het on derwijzend personeel en bij de Rotterdamse ambtenaren te gen het bezuinigingsbeleid van de overheid. Verlies was er voor de Hout en Bouwbonden en de Diens tenbond FNV: beiden driehon derd leden. De2e bonden tel len nu respectievelijk zesdui zend en 2800 leden. De Vervoersbond FNV stabili seert zich in de Rotterdamse regio, aldus bestuurder Piet Sannes van deze vakbond. De FNV-afdelingen in Rotter dam en Dordrecht hebben vol-* gens de cijfers van de bond te maken met een leegloop. In Rotterdam daalde het ledeneij- fer met 350 tot 46.500. In Dor drecht ging het aantal terug van tienduizend tot 9500. Winst werd er geboekt in de groeikernen Capelle aan den Ijssel, Hellevoetsluis en Spijke- Opvallend was de groei in Leerdam, een toename van zeshonderd leden, en in Oud- Beijerland, 670 leden. Leden winst werd ook geboekt in het zuidelijk deel van de Hoeksche Waard en in de Alblasser- waard: in beide honderd. I ?°sfcod< Rotterdam Een opvarende van de Zweedse tanker Ek- fors, de 44-jarige eerste officier F.E.L. Anderson, is gisteren in het Havenziekenhuis opgeno men nadat hij op de Noordzee tijdens een inspectie in een tank was gevallen. Daarin za- ten resten tolueen en benzeen. - Het duurde een uur voordat de man werd opgemerkt. Gedu rende die periode ademde hij voortdurend de door de ge- vaarlijke stoffen aangetaste lucht in. Door de reddings- bootp Koningin Juliana is hij van boord gehaald. Hoe ern stig zijn toestand is, moet wor den afgewacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4