ROTTERDAMS NIEUWSBEflB Snellere hulp mogelijk na verbetering Berghaven Warenwet weert bejaarde kat uit snackbar Voor 120 leerkrachten heeft Rotterdam geen baan meer Ia Frauderende boekhouder met renstal failliet verklaard Jazz in de tram 1 ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Poortugaal bestrijdt vervuiling Heemberg Oude steigers rotten weg Ruim Stalen pijpen rollen dijk af Bezuiniging ministerie staat buiten ontslagen Alle goede dingen bestaan in drieën. Gazelle Ieren 2 pers, Aupfng rottïrdam ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1983 Poortugaal Poortugaal bindt op korte termijn de strijd aan met de vervuiling van de Reemberg in Poortugaal- Boomgaardshoek. Voor een bedrag van ruim tweehon derdduizend gulden worden om het betrokken terrein sin gels van ruim vijf meter breed gegraven, ongeveer gelijk aan de singel die al aan de oost kant is verschenen. Verder" wordt bij de voormalige stort plaats een pompput met een oiie-afscheider geplaatst Het afvalwater wordt geloosd via het riool. Botterdam De BET zet, als vrolijke aankondiging van het Jazz-festival, dat begin sep tember in Rotterdam opklinkt, een speciale oude tram in, waarop een jazz-band de rit muzikaal begeleidt. Voor pas sagiers is in de tram, die uit 1929 dateert, een bar ingericht. De tram rijdt vrijdag voor het eerst, 's avonds van half zeven tot negen uur, steeds vertrek kend vanaf het Stationsplein. Daarna iedere vrijdagavond tot en met 9 september en ie dere zaterdagmiddag tot en met 10 september van van twee tot vijf. De tram maakt verschillende routes door het centrum en is na ongeveer een half uur te rug op het Stationsplein. Een rit kost een rijksdaalder, een glas met inhoud (bier) inbegre pen. De nieuwe steiger in de Berghaven in Hoek van Holland. Hoek van Holland De Berghaven in Hoek van Holland krijgt een ge heel nieuw gezicht. De haven wordt zodanig aangepast, dat naast sleepboten ook de loods boten en betonnings- vaartuigen er een lig plaats kunnen vinden. De reddingboot 'Konin gin Juliana' zal een nieuwe plaats krijgen aan één van de voorste steigers. Doordat de bouw van de stei gers zodanig is dat de schepen nu rechtstreeks de Berghaven kunnen uitvaren zullen met name de redddingboot en de sleepboten in geval van nood zeer snel weg kunnen. Een deel van de verandering is de laatste maanden al tot stand gekomen. Nadat de oude dwarssteiger was gesloopt, is een begin gemaakt met het heien van de palen voor drie parkeerhavens die haaks op de vroegere oude steiger komen te liggen. Aan de walkant is inmiddels een loopsteiger ge reed gekomen die nog zal wor den doorgetrokken naaf het werkterrein van rijkswater staat. Wanneer de eerste drie stei gers gereed zijn en ook d<? loopsteiger is doorgetrokken, is het eerste deel van het kar wei geklaard. Volgend jaar zal dan het tweede gedeelte wor den verwezenlijkt. Dan ver dwijnt de lange steiger waar onder de reddingboot afge meerd ligt en worden er nog twee parkeerhavens aange legd. Het totale karwei kost onge veer drie miljoen gulden over een periode van drie jaar. Het werk was nodig omdat de^pa- len van de oude steigers 'be gonnen weg te rotten. Men heeft toen gezocht naar een oplossing om de haven effec tiever te benutten, vooral ook omdat het de verwachting is dat een voorgenomen uitbrei ding van de Berghaven (kos ten 24 miljoen) op de zeer lan ge baan zal worden geschoven. Mevrouw Van Veldho ven wil haar Snuffie niet laten insla- \--,v 3. Botterdam Omdat ambtenaren van de Warenwet katten in een snackbar onhygiënisch vinden, moet de ruim twintigjarige, grijskleurige poes Snuf fie het veld ruimen in de snackbar Feijenoordse Uscentrale aan de Oran jeboomstraat. 1 „Vlaardingen Bij een onge luk op de Schiedamsedijk in Vlaardingen, gisteravond even na zes uur, zijn twee, ruim drie •ton zware pijpen van een trai ler afgerold. De stalen buizen kwamen aan weerszijde van de dijk terecht. De truck raakte in een slip, nadat een auto vlak voor hem onverwachts de weg afdraaide. Bij het remmen schoten de buizen naar voren en verniel den de cabine. De chauffeur bleef nagoenoeg ongedeerd. Met het opruimen van de ra vage ging drie uur heen. Ge durende die tijd w-as de Schie damsedijk afgesloten voor het verkeer. Voor Snuffie wordt nu een kosthuis gezocht. „Ik moet wel, want de kans bestaat dat anders onze zaak wordt gesloten", al dus eigenaresse van de sa lon, mevrouw Van Veld huizen. De Keuringsdienst van Waren trad bij Feijenoordse Uscen trale op, omdat er ook verse en gebakken vis wordt verkoeht. De aanwezigheid van Snuffie in een dergelijke zaak is in strijd met de bepalingen van de Warenwet, zo oordeelde de controlerende ambtenaren die de kat de deur wezen. Een spuitje wil de familie Van Veldhoven Snuffie beslist niet laten geven, „Ik zou daar altijd wroeging over hebben. Ze is namelijk, al heeft ze dan wat stramme pootjes, nog heel ge zond. En een gezond dier laat f je toch niet afmaken". Omdat Snuffie door de twee andere katten, die bij de van Veldhoven's thuis wonen, met wordt geaccepteerd, zocht Van Veldhoven hulp bij het op vangcentrum van Dierenbe scherming. Maar ook in het toch al met katten overvoerde asiel ziet men het niet zitten zo'n oude kat in een hok te plaatsen. Vandaar dat men de snackbarhoudster de raad heeft gegeven zelf een goed adres voor Snuffie te zoeken. Vurig hoopt mevrouw Van Veldhoven dat er alsnog ie mand wordt gevonden, die zich over Snuffie wil ontfer men. „Ik zal er wel voor zor gen dat het dier wat eten be treft niets te kort komt. En ik ben natuurlijk bereid een ver goeding te geven. Als ik maar zeker weet, dat ze erg goed voor haar zijn." Rotterdam De 36-jari- ge boekhouder, die bij de stichting medisch kleu terdagverblijf de Kleine Plantage in Rotterdam voor ongeveer 1,2 mil joen gulden heeft ver duisterd, is deze week officieel failliet ver- Rotterdam In het Rot terdamse onderwijs verlo ren op 1 augustus 120 leerkrachten in het kleu ter- en lager onderwijs hun baantje. Dat is be langrijk minder dan de 385 leerkrachten die op 1 mei alvast een ontslag brief in de bus kregen, Klaar toch nog een fors aantal. Het meest opval lende is dat het verdwij nen van die 120 arbeids plaatsen in Rotterdam niets te maken heeft met de bezuinigingen die zijn doorgevoerd door minister Wim Deetman. „Over de gehele stad genomen maken die ministeriele maat regelen niets uit: wat op de ene school verdwijnt» komt er door compenserende maatre gelen op een andere school weer bij", zo weten Rotter damse onderwijsambtenaren te vertellen. De ontslagen heb ben volgens hen geheel andere oorzaken. De belangrijkste is het dalende leerlingenaantal, dat vooral in net lager onderwijs op dit mo ment voor veel ellende zorgt. Enkele jaren terug werd het kleuteronderwijs geconfron teerd met het vervelende feit dat er steeds minder kindertjes ktvamen en er dus minder kleuterleidsters nodig waren. Die kleine generatie kleuters is ouder geworden en gaat naar de lagere school, waar men nu de klap moet verwer ken. Het is duidelijk dat over een aantal jaar het voortgezet onderwijs een ontslaggolf te verwerken krijgt. Een tweede oorzaak is dat weinig 'nieuwe' buïtenlander- tjes de scholen bezoeken. De meesten zitten augustus twee jaar in het Nederlandse onder wijs en dat betekent dat zij weinig of geen extra aandacht meer krijgen. Men gaat er van uit dat de buitenlandse leerlin gen door die twee jaar extra aandacht voldoende Neder landse taal hebben geleerd om het onderwijs te kunnen vol gen. Dat betekent dat de spe ciale leerkrachten voor die kinderen moeten verdwijnen. De dupe Wie zijn naast de ontslagen onderwijzers nog meer de dupe van de ontslaggolf? Dat zijn de schoolverlaters van de pedagogische academies en de kort-tijdelijken, ofwel de in vallers. Zij komen bij een va cature pas op een tweede plaats. De leerkrachten die dit jaar zijn ontslagen en dus in de wachtgeldregeling zitten, moe ten voorgaan van het rijk. Er zijn in Rotterdam 120 van die wachtgelders, dus schoolverla ters en kort-tijdelijken 'komen in het gunstigste geval pas als 121ste aan de beurt, wanneer er een baantje vrijkomt. Er zijn nu zo weinig vacatures en zoveel werkloze onderwij zers die eerder voor een baan tje in aanmerking komen, dat zij de eerste jaren waarschijn lijk niet aan de slag komen. De verwachting is dat veel van die schoolverlaters in een an der beroep terecht zullen ko men. De enige kans op werk in het onderwijs ligt voor hen in het plan van de gemeente Rotter dam om m de Maasstad woon achtige schoolverlaters als door Richard Stomp vrijwilligers in te zetten op de scholen. Zij zullen, als het plan doorgaat, mogen werken in bi bliotheek/documentatiecen trum en mogen de klasseleer- kracht helpen met verschillen de taken. Zolang het maar niet om het 'echte' onderwijswerk gaat. Rotste positie De kort-tijdelijken, oftewel de invallers zijn veelal jonge on derwijzers en onderwijzeres sen die nog geen vaste baan hebben, maar in afwachting daarvan invallen bij ziekte. In Rotterdam werd dat invallen de laatste jaren gezien até een Over iwee weken beginnen in Rotterdam de kleuter en lagere scholen weer. Maar als op maandag 29 au gustus de klassen volstromen, blijven honderden leerkrachten gedwongen thuiszitten. Voor hen ser in het Rc geen baan meer i - Rotterdamse onderwijs. Als een werknemer in een bedrijf wordt ontslagen is dat triest, maar overzichtelijk: je bent je baan kwijt en zult moeten solliciteren om elders nog aan het werk te kunnen. In het onderwijs ligt dat fundamen teel anders: je kunt je baan geheel of gedeeltelijk verliezen: je kunt wachtgelder worden of Deetmau- boventallige; je kunt hoog op de herplaatstngsïijst komen of definitief worden afgevoerd. En voor al die verschillende situaties gelden weer andere rechtspo sities. Het zal duidelijk zijn dat de ene ontslagen leerkracht de andere niet is. Dit verhaal probeert enige klaarheid te brengen in het woud van regelingen en aan te geven hoe de situ atie in Rotterdam ligt. Hoeveel leerkrachten maken nog kans op een baan en hoeveel kunnen er beter naar een ander beroep uitzien? Wie worden het zwaarst getroffen door de bezuinigingen? tussenstapje naar een vaste baan. Als je een tijdje had in gevallen werd je bijna vanzelf ergens in een vacature be noemd. Dat laatste is nu in een klap van de baan. De invallers in het lager onderwijs komen de eerste jaren niet meer aan het werk in het Rotterdamse onderwijs. Er 2ijn er nu 115 in het lager onderwijs en onge veer 60 in het kleuteronder wijs. Die kleuterleidsters kun nen komend jaa^ waarschijn lijk weer worden geplaatst: het verloop is het hel kleuteron derwijs vrij groot „Die kort tïjdelïjken zaten töeh al in de ratste positie", zegt de voorzitter van de onderwijs- vakbond Abop, Leo van der Waal. „In feite hadden ze al de slechtste" rechtspositie van Ne derland. Ze konden van de ene dag op de andere worden ontslagen, zonder dat ze dan recht hadden op wachtgeld, zoals de gewone leerkrachten. Maar er werd wel van die in vallers geprofiteerd. Irfvallen is niet het meest aantrekkelij ke werk: je hebt immers nooit een eigen klas." Weer naar huis „Bovendien kon hei voorko men dat je 's ochtends naar een school werd gestuurd, om daar tot de ontdekking te ko men dat de zieke leerkracht inmiddels toch weer was be gonnen. Dan kon je zonder gewerkt te hebbenweer naar huis. Bekend is ook het verhaal van een invaller uit Brabant die elke dag ochtend Rotterdam reisde om daar in een telefooncel te bellen of er van zijn diensten gebruik zou worden gemaakt. Hij moest wel vanuit Rotterdam bellen omdat hij anders niet op tijd op school zou kunnen zijn. Maar de consequentie was wel dat hij elke keer dat er geen werk was, weer terug moest reizen naar huis. Dat zijn on voorstelbaar droevige situaties, en daarom kun je het eigenlijk niet maken die groep mensen zonder perspectief aan de kant te zetten. Maar ja, de gemeente Rotterdam kan niet anders." Zoals al gezegd is de positie voor wachtgelders gunstiger. Zij komen op een herplaat- singslijst, en zodra ergens een baantje vrij komt wordt die aangeboden aan de bovenste op die herplaatsingslijst. De leerkrachten met de meeste dienstjaren worden het eerst benoemd. klaard. De man had het geld voornamelijk be steed aan de aanschaf van -26 paarden, die re gelmatig voor zijn stal 'De Postduif in wed strijden uitkwamen. Curator R. Stokman sluit niet uit, dat de man nog meer sc huieisers heeft gemaakt. Ook wordt aangenomen, dat de boekhouder nog meer paar den heeft, die hij op naam van anderen heeft laten registre ren. Stokman: „Ik onderzoek momenteel hoe groot het aan tal paarden js Er is al een ge tal van zestig genoemd, maar dat is zeker onjuist. Als er nog meer paarden zijn, dan de ge noemde vierentwintig, dat be treft het geen groot aantal." Volgens Stokman is er nog geen sprake van een koper voor de paarden. „Daarvoor is het onderzoek nog m een te vroeg stadium. Je kunt die beesten ook op verschillende manieren verkopen. Wij heb ben daarom nog geen poging gedaan de paarden aan de man te brengen", zegt de curator. Op het ogenblik onderhoudt het kleuterdagverblijf de com plete renstal. Eventuele prij zen komen ook ten goede van de gedupeerde stichting. De boekhouder zit voorarrest zit nog steeds Drie prima tennisballen, verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor vaneen mee voor Noteer m.i.v van het Rotterdams Nieuwsblad als nieuwe abonnee Naam_ Ad res Postcode/Plaats Betaald wordt D per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een set tennisballen naar: Naam A d res Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon m open envelop - geen postzegel plakken - naar: Rotterdams Nieuwsblad, Antwoordnummer 834 3000 VB Rotterdam. L—

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1