ROTTERDAM 11 ^2; Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 13 a-jgustus 1933 Vorige week vrijdag en zaterdag publiceerde het Rotterdams Nieuwsblad een tweetal verbalen over de geschiede/lis van Patri monium Ontwikkeling BV. Deze BV werd in 1973 gesticht door Pa trimoniums Woningstichting te Delf shaven (PWS) en de Stichting patrimoniums Bejaardenhuisvesting (SPB). Zonder medeweten van de gemeente Rotterdam stortten zij respec tievelijk f99.000 en fl.000 in de BV, die zich zou gaan bezighouden met het bouwen van vrije-sec torwoningen in Bergsehenhoek. J)e eerste twee afleveringen gingen over de immer geheim gehou den kritiek van dc gemeentelijke dienst voor volkshuisvesting, die er in '74 toe leidde, dat het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders de staatssecretaris Marcel van Dam om een oordeel vroeg. Van Dam liet in '75 weten de activiteiten in de risicodragende sec tor niet langer te dulden. In januari '76 werd tijdens een bespre king bij Van Dam waarbij de gemeente en PWS aanwezig waren de knoop doorgehakt: de BV moest haar bezigheden staken. Slechts de uiterst noodzakelijke, lopende zaken zouden nog kun nen worden afgewikkeld. Pas op 15 september '81 werd de BV geliquideerd. In deze derde aflevering van 'De handel en wandel van Patrimoni um Ontwikkeling BV' aandacht voor gebeurtenissendie zich na januari '76 afspeelden. Het bestuur van PWS heeft nog steeds geen commentaar gegeven. „Naar het zich thans laat aanzien zal beantwoording kunnen plaats vinden na 10 augustus", schreef het PWS-bestuur deze krant op 21 juli. Taal noch teken ontvangen. De handel en wandel van Patrimonium Ontwikkeling BV (3) Rotterdam Patri moniums Woning stichting te Delfsha- ven (PWS) kocht op 29 juni '76 haar kan toorpand aan de Ko ningslaan in de Alexanderpolder. PWS betaalde daar voor een bedrag van ruim zeveneneenhalf miljoen gulden: ƒ7.594.200. Normaal gesproken had PWS nooit toestemming gekregen van het ge meentebestuur om die 7,5 miljoen te betalen voor dat pand. Maar er werd een constructie bedacht, die het PWS toch moge door Kees Jonker lijk maakte goedkeuring te krijgen van de gemeen te, die volgens de wet een toezichthoudende taak heeft op de boekhouding x van de woningbouwcorpo ratie. PWS zélf kocht slechts de helft van het kantoorpand. Om precies te zijn 503/1000- ste deel. Daarvoor betaalde nj ƒ4.205.000. De andere helft dat 497/1000-ste deel werd ge kocht door Patrimonium Ontwikkeling BV, die /3.389.200 moest neertellen. Deze BV is altijd bestuurd geweest door Tjerk Elsinga (de ex-voorzitter van PWS), Aad Schouten (secretaris van PWS), Dick Warnsar (de nog steeds nauw bij de corporatie betrokken ex-penningmees ter van PWS) en David So- linger (de huidige voorzitter, die in tegenstelling tot het dossier van. de Kamer van Koophandel beweert al zo'n twintig jaar bestuurslid van PWS te zijn). In '76 was PWS de enige aandeelhouder van de BV. Nadat de Stichting Patrimo niums Bejaardenhuisvesting (SPB) haar enige aandeel van ƒ1.000 aan PWS had overgedragen, bezat PWS alle honderd aandelen. De gemeente Rotterdam heeft nooit een toezichthou dende taak op de BV gekend. Dus ook niet in '76. Daardoor kon PWS het kan toorpand toch kopen voor in totaal bijna 7,6 miljoen gul den. Een BV is per definitie beslo ten. En het feit, dat die BV de andere helft van het kan toorpand zou kopen, zou dus geen goedkeuring van het gemeentebestuur nodig heb ben. Het college van B en W hoefde slechts akkoord te gaan met het uittrekken van 4,2 miljoen voor het deel, dat PWS zou kopen. Het ging in derdaad akkoord. Of het college toen al op de hoogte was van de construc tie, is nooit bekend gewor den. Ruggesteun tjc Pas in juli '78 verschijnen in een nota van het toenmalige hoofd van de secretarie-afde ling voor ruimtelijke orde- ning, stadsvernieuwing en volkshuisvesting, W.O. Tent enigè opmerkingen. Deze opmerkingen waren hedoeld voor de wethouder voor stadsvernieuwing, des tijds drs. Jan van der Ploeg (PvdA), die aan Tent had ge vraagd om een ruggesteuntje ter beantwoording van vra gen van PvdA-raadslid Erik Bakema. Bat gebeurt wel vaker. Wet houders kunnen onmogelijk alles weten. De*secretarie-af- delingen helpen wethouders vaak met het beantwoorden van vragen. In de gemeenteraadsverga dering van 13 juli '78 zou Ba kema vragen stellen onder meer over het kantoorpand aan de Koningslaan. Uit de -OP deze pagina afgedrukte Secretaneafdellng Ruimtelijke Ordening, Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting Bureau: Vh Steller: W.O.Teirt Datum: 12 juli 1978 RoSV.nr: NOTA voor' Weth.Sv, U deelde mede dat de 'heer Bakema vragen zou stellen hij de behandeling van punt 24 van de raadsagenda voor morgenmiddag. - 1. Hoe is de stand van zaken ten aanzien van de B.V. Patrimonium; 2. Hoe is de relatie tussen de Stichting Patrimoniums Bejaardenhuisvesting en deze B.Y. 5- Wie gaan nu precies gehuisvest worden in het kantoor pand Koningslaan 119; 4. Gemeente kan geen geldlening garanderen t.b.v. een B.V.; 1 Morgen komt in de Cie Sv. een nota van de afdeling over de B.V. van. Patrimonium. Bij brief van 2lfeb.1978 deelde Patrimonium mede, dat de B.V. zal worden opgeheven. De lopende zaken moeten echter eerst nog worden afgerond. Br is geen relatie tuzzen Stichting Patrimoniums Bejaarden- huisvesting en de B.V, Persoonlijke relaties van het be stuur zijn er natuurlijk wel. y In het pand zijn. ondergebracht Patrimoniums Woningstichting, Patrimoniums Bejaardenhuisvesting en de B.V.Patrimonium. Inderdaad kan de gemeente geen geldlening garanderen van een B.V. Dit gebeurt ook niet. Patrimoniums Woningstichting en de B.V. hebben ieder een deel (appartementsgedeelte) van het pand Koningslaan' gekocht. De koopsom voor aan Pa trimoniums Woningstichting toebehorende gedeelte bedraagt f4.400.000, Het voorstel is nu dit aankoopbedrag te garanderen. Hiertegen is in de Cie Sv. en Pin. geen be zwaar gemaakt. Wel is destijds bezwaar gemaakt tegen de rente. Inmiddels is de rente verlaagd. Er is dan ook geen enkele reden om deze garantie niet te verlenen. Punt 24 van de raadsagenda is abusievelijk verkeerd gere digeerd. Daar staat namelijk dat de Stichting Patrimoniums Bejaardenhuisvesting de lening zal sluiten. Dit is een vergissing van bureau Raad. In het volgende agenda punt wordt namelijk wel een garantie gegeven aan de Stichting Patrimoniums Bejaardehhuisveeting. In het "besluit is de tenaamstelling juist opgenomen. De lening wordt gesloten door patrimonium Woningstichting wnd.hfdtRoSV r De 'nota' aan wethouder Van der Ploeg over nooit gestelde, althans genotuleerde, vragen raadslid Bakema. nota van Tent blijkt, dat hij de wethouder een alles be halve goede handleiding gaf om Bakema juiste informatie te kunnen geven. Zo wist Tent bijvoorbeeld ie schrijven, dat er geen relatie tussen SPB en de BV was. Die was er echter wel dege lijk, zoals reeds vermeld in de eerste twee afleveringen over Patrimonium Ontwik keling BV: SPB had geld doorgeleend aan de BV. SPB leende tenminste 2,4 miljoen gulden van PWS om dat ver volgens door te sluizen naar de BV. „In het bijzonder heb ik be zwaren tegen het aan Patri monium Ontwikkeling BV doorgeleende rekening-cou rant krediet per 31 december 1972 groot ƒ2.400.000,—, daar het krediet voornamelijk ge bruikt wordt voor de bouw van voor verkoop bestemde duurdere premie- en vrije- sectorwoningen. Deze bouw behoort niet tot de taak van een toegelaten instelling", zo stelde staatssecretaris Marcel van Dam reeds op 16 april '75 vast. Toen Tent in juli '78 zijn 'nota' zou schrijven, had SPB nog steeds een relatie met de BV. Afgerond Onder 3. meldt Tent, dat in het kantoorpand gevestigd zijn PWS. SPB en de BV. Dat laatste wekt de indruk, dat een deel van het kan toorpand werd bezet door personeel van de BV. Maar de BV heeft nooit personeel in dienst gehad! Het kan uiteraard niet de op zet van Tent geweest zijn de wethouder een zo vaag mo gelijk concept-antwoord te geven, maar onder 4. blijkt, dat de ambtenaar er wel pro blemen mee gehad heeft om duidelijk te zijn. Los van twee minder belangrijke, fei telijke onjuistheden doet hij in zijn 'nota' geen enkele moeite de wethouder uit te leggen, dat PWS feitelijk bij na 7,6 miljoen betaalde. PWS had 4,2 miljoen betaald, ter wijl de BV 3,4 miljoen had moeten neertellen. Beide kochten een vrijwel evengroot deel van het kan toor. En beide werden be stuurd door dezelfde perso nen. Dat deze personen ertoe had den besloten het kantoor pand 'mei behulp van de BV' te kopen, mag opvallend ge noemd worden. Want begin januari '76 had Pieter van Gemeren - ex-directeur, thans adviseur van PWS, di recteur van de BV, secretaris van SPB, penningmeester van de Stichting Christelijk Bejaarden verzorgingscen trum - bij een bespreking met Van Dam nog verkon digd, dat de BV zich alleen neg maar bezig zou houden met de bouw van premie koopwoningen. De activitei ten in de vrije sector zouden worden afgerond. Dat was Van Dam een pak van het hart, want zo vertel de de staatssecretaris op die bespreking: ,.Het gaat im mers om geld van de ge meenschap." Maar zes maanden later op 29 juni '76 zou de BV toch 1,4 miljoen gemeen schapsgeld aanwenden voor de aankoop van het 'halve' kantoorpand aan de Ko ningslaan. De BV kocht die dag haar deel voor 3,4 miljoen. De BV stopte er zelf 1,4 miljoen in; op 6 augustus '76 nam de Friesch Groningsche Hypo theekbank (FGH) een hypo theek van de resterende 2 miljoen a 9,5 procent. Kondor Groep PWS wilde het kantoorpand erg graag kopen. Maar om wat voor kantoor pand gaat het eigenlijk? En wie waren de eigenaren? Het kantoorpand aan de Ko ningslaan was sinds *70 in handen van de Rotterdamse architecten P.W. van Dom melen, J. Kroos en H.A, Maaskant. Zij hadden in dat jaar een deel van de grond, waarop toen gebouwd werd, verkocht aan 'Ingeniersbu- reau Bou wn ij verheid-Kon- dor Groep B.V.', thans geves tigd in Leiden. Later zouden de architecten en de Kondor Groep het pand in vijf delen (appartementsrechten) split sen. De architecten verwierven twee appartementsrechten van tezamen 503/1000-ste deel. waarvoor zij een hypo thecaire lening kregen van het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid van 1,5 miljoen. De Kondor Groep kreeg de overige drie delen (497/1000) en. eveneens een lening van 1,5 miljoen van het pensioen fonds. Die leningen vervie len in augustus '76, nadat PWS en de BV 7,6 miljoen betaalden voor het kantoor pand. PWS kocht het gedeelte van de architecten. De BV kocht van dé Kondor Groep. Heineken Bouwbureau Het kantoorpand aan de Ko ningslaan heeft een opper vlak van 2.963 vierkante me ter. PWS betaalde in totaal bijna 7,6 miljoen voor een kantoorruimte van nog geen drieduizend vierkante meter. En dat in '76 toen de kan- toorprijzen meer dan twintig procent Jager lagen dan op dit moment. Ter vergelijking: woning bouwvereniging De Combi natie laat momenteel een kantoor bouwen in Schie- broek. Het kantoor-opper vlak wordt 2.400 vierkante meter en het kost De Combi natie maximaal 4,5 miljoen, inclusief alios. Met andere woorden: het had in '76 heel redelijk geweest, wanneer de aankoop van het gehele kantoorpand PWS die door haar betaalde 4,2 mil joen had gekost. Maar PWS kocht slechts de duurste helft. De BV kocht de an dere helft van de Kondor Groep voor 3,4 miljoen. De BV zou het later gaan verhuren aan De Combina tie. Na de liquidatie van de BV werd PWS de nieuwe ver huurder van De Combinatie, die in afwachting van haar verhuizing naar het veel goedkopere pand in Schie- broek nu nog ƒ35.000 per maand blijft betalen voor naar schatting 1.600 vierkan te meter aan de Koningslaan. VÓ05 juni '76 is het pand ver huurd geweest aan Heineken Bouwbureau. PWS-voorzit ter Solinger werkt voor dit bureau, dal in '76 verhuisde naar zijn pas opgeleverde nieuwe vestiging in Zoeter- woude. Zonder beraadslaging Zoals de 'nota' van Tent sug gereert, zou raadslid Bakema op de dertiende juli '78 vra gen stellen in de gemeente raad. Dat is echter niet gebeurd. Zonder beraadslaging ert zonder hoofdelijke stemming wordt punt 24 aangenomen. „Het voorstel tot het garan deren van de betaling van rente en aflossing van een door de Stichting Patrimoni ums Bejaardenhuisvesting te sluiten geldlening voor de aankoop van het kantoor pand Koningslaan 119", zo vermelden de notulen van die vergadering kennelijk ten onrechte, want hjer had Het PWS-kantoorpand aan de Koningslaan, PWS moeten staan (zie afge drukte 'nota' van Tent, red.) Mag de eerste transactie van het kantoorpand van de Kondor Groep naar de BV vermeldenswaard zijn, de tweede transactie is dat evenzeer. Nadat Patrimoni um Ontwikkeling BV op 15 september was geliquideerd, nam PWS haar BV in liqui datie' op 12 maart 1982 over. Het kwam er op neer, dat PWS de hele BV opkocht: alle schulden, bezittingen, rechten, verplichtingen. Onder die bezittingen zat ook het 'halve' kantoorpand. PWS betaalde daarvoor met goedkeuring van het college van (loco) burgemeester en wethouders het aanzienlijke bedrag van 5,3 miljoen. Een citaat uit de zoals ge woonlijk ingewikkelde notariële akte: „Gemeld be drag van vijf miljoen drie honderd duizend gulden 5.300.000,--) is samengesteld Pieter van Gemeren: 'Over drachtsbelasting vermijden' Wethouder Jan van, der Ploeg: '5,3 Miljoen goedge keurd voor aankoop half kan toorpand' Raadslid Erik Bakema: 'Vragen, geen vragen...' uit de door de stichting aan de vennootschap bij haar verkrijging van de betreffen de onroerende goederen aan de Koningslaan voorgescho ten gelden, een door de stich ting overgedragen hypothe caire vordering ad één mil joen zevenhonderd vijftien duizend gulden (f 1.715.000,— ten laste van de vennoot schap, alsmede een door de stichting ten behoeve van de vennootschap gedane supple tie op de waardevergoeding van de betreffende onroe rende goederen." Deze vor dering staat voor de door FGH genomen deels afge loste hypotheek van twee miljoen. 'Kunstmatig' PWS betaalde een veel te hoge prijs, afgewogen tegen het in '82 geldende prijsni veau van kantoorruimten. Dat kwam de BV goed uit. Die had namelijk nog aan zienlijke schulden bij PWS en SPB. Die schulden kon zij niet meer terugbetalen. Des te beter kwam het de BV uit een hoge prijs voor het 'hal ve' kantoorpand te vangen. Want daarmee kon het een groter gedeelte van de schul den aan PWS en SPB aflos sen. PWS kwam het eigenlijk ook niet zo slecht uit. Zij was im mers de enige aandeelhouder van de geliquideerde BV en zou dus alle verliezen moe ien lijden. Door veel 5,3 miljoen voor het kantoor pand-deel te betalen, kon zij het verliessaido op de Üqui- daUebalans van de BV 'kunstmatig' laag houden. Tegenover de buitenwereld zou dat wellicht de indruk kunnen wekken, dat het ver- liessaldo nog best meevalt. De verkoop van het pand was zoals gezegd op 12 maart '82 tot stand gekomen. Slechts één dag daarvoor had de gemeente notaris Marius de Vos laten weten, dat het college zijn benodigde instemming hiermee had verleend. Er was enige haas tige spoed mee gemoeid, want, zo wist Van Gemeren het college begin februari '82 voor te leggen: „Ter vermij ding van de overdrachtsbe lasting van 6 (van 5,3 mij loen, red.), t.w, ƒ318.000,—, zal overname van het onroe rend goed moeten plaatsvin den vóór 13 maart 1982." Overdrachtbelasting werd zodoende niet betaald. Het college stemde in. Maar alléén met de aankoop van het kamoorgedeelte. De liquidatiebalans per 15 september en de balans per 31 december 1980 wilde het college eerst nog inzien, \roordat het ermee akkoord zou kunnen gaan. Wachten Op dit moment zeggen .de 'zwijgende' bestuurders van PWS, dat accountants nog bezig zijn om de financiële verslaglegging van de BV af te ronden. Dat kan kloppen. Maar des te merkwaardiger is dan dat in genoemde koop*- akte van 12 maart '82 hel verliessaido van die liquida- tiebalans reeds tot op de cent nauwkeurig vermeld staaf. Een citaat: „Comparanten (PWS en de BV. red.) ver klaarden, dat blijkens aange hechte liquida tie ba lans per vijftien september negen tienhonderd een en tachtig voor de vennootschap een uiteindelijk verliessaido res teert van zeven honderd ne gen en negentig duizend een honderd vier en vijftig guh den en zes en dertig cent (ƒ799.154,36) welk bedrag'de slichting geheel voor haai' rekening neemt." 'f. Op het stadhuis zitten cie vera ntwoordelij ke a m btcn a- ren nog steeds te wachten, totdat de liquidatie-balans met paraaf van de accoun tant door PWS wordt, opgïr- stuurd. Dat terwij) in de koopakte de nog met goedge keurde liquidaliebalans wordt overgenomen, opge kocht door datzelfde PWS. Mochten van accountantszij de opmerkingen gemaakt worden over dat verliessaido, dan zal dat niet betekenen, dat die 'op de zaken vooruil- lopende* koopakte veranderd kan worden. Een verhoging van het vér- liessaldo kan alleen in een nieuwe koopakte worden ge regeld. Maar zo'n koopakte valt met meer te sluiten, om dat de BV geen geld en geen schuld meer heelt. Niet meer bestaat. „Comparanten (PWS en de BV, red.) verklaarden, dat het vermogen van de ven nootschap geheel is geliqui deerd." Nasleep Diezelfde koopakte vermeldt trouwens ook, dat Pieter van Gemeren nimmer problemen zal krijgen met een eventue le ongewenste nasleep van de geliquideerde BV, In de akte verklaren hijzelf als directeur van Patrimo nium Ontwikkeling BV 'in liquidatie' en rar. Joseph den Tenter uit naam vqp PWS 'dat de stichting de directie (Van Gemeren, red.) van de vennootschap bij dér zen uitdrukkelijk vrijwaart voor alle aanspraken, welke tegen die directie wegens dé plaatsgehad hebbende veref fening geldend gemaakt zou den kunnen worden." - -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3