CONSUMENTEN INFORMATIE Ouderen klagen over nieuwe RES-kaart Streepjes-etiket slaat bij de winkeldeur alarm Luizen in de tuin horen er gewoon bij tvwoens ?:i r=1 nederland 1 Video programmeren met streepjescode Interrail senior bestaat ook nog sAtimoPS -•*"* -J Mijn dochter wil nu de schilderijen van haar vader UW VRAGEN OVER II NABESTAANDEN' DE NABESTAANDEN 'SUTHOFF INFORMATIE CENTRUM Eigen vlees Elektronisch geladen sticker beschermt produkten tegen winkeldieven uïm Positief over fosfaatvrij wasmiddel li onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder Rotterdams Nieuwsblad maandag 15 augustus 1983 NCRV 15-30 0< uitwndtr. Em ?0<ir(iie PncfiïttknUcaïnf 15 *0 Nm wi üt «miu Eer ftwwmf ftol j*t prefcbgr o<* r»n opa 6-fwd trcngm Njicj „'I COl tvtwl» dus dort h,i v allo 16.1Im7.30 Eendttipnet uzelden JMdMMV PK 37 Zo zouden bepaalde program ma's In het programmablad geco deerd kunnen zijn. De streepjescode, zoals op le vensmiddelen en tijdschrif ten is aangebracht om deze automatisch te kunnen afre kenen, krijgt steeds meer toe passingen. Philips bijvoor beeld heeft een systeem ont wikkeld om in de toekomst zijn videorecorders automa tisch te programmeren met zo'n code. De programma's in de om- roepgidseo zouden daarvoor van de streepjescode moeten worden voorzien. Die code zou gegevens moeten behel zen zoSs datum, zender, be gintijd en duur van het pro gramma, Er moet daarover overigens nog overeenstem ming worden bereikt met de uitgevers van de programma bladen. Als er zo'n streepjescode in het omroepblad komt te staan, wordt die afgelezen met de afstandbediening van de video-recorder, Deze in formatie geeft dit stuurappa- raatje, met behulp van infra- roodlicht, weer door aan de recorder. De code ligt dan vast in het geheugen van het videoapparaat. Als het voor geprogrammeerde tijdstip is aangebroken wordt het pro gramma, zonder dat u er ver der naar om hoeft te kijken, automatisch opgenomen, De nieuwe internationale trein-kortingkaart, de zoge heten RES-kaart, is een bron van klachten. Ouderen, voor wie deze kaart speciaal is be stemd, mopperen erover bij de Nederlandse Spoorwegen en bij de Consumentenbond. Geheel vergeefs, want ze be reiken er niets mee. De Con sumentenbond heeft er een nijdig stuk over geschreven in' de Consumentengids. Maar ook daarin wordt ge constateerd dat de klagers in feite nergens terecht kunnen. De Spoorwegen zijn met han den en voeten gebonden aan wat internationaal over de RES-kaart is afgesproken. Daar valt niets aan te veran deren. De belangrijkste klacht is dat de gewone NS 60+ of 65+ kaart nu nergens meer over de grens geldt. Tot nog toe was het mogelijk om in Nederland met kor ting voor bepaalde landen spoorkaartjes te kopen. Nu de Rail Europe Senior- kaart er is kan dat niet meer. „De NS-kaart 65/60-olus houdt op bij de grens", zo constateert de Consumenten bond. Reductie in het buiten land is alleen nog mogelijk als je eerst twintig piek in vesteert in de nieuwe RES- kaart. Verwarring De NS zelf maakt dat ver schil met vroeger bekend in de speciale RES-folder. De verwarring erover wordt echter gesticht door het nieu we spoorboekje 'binnenland'. Daarin staat bij de informatie over reductie op buitenlandse reizen nog de gewone oude regeling. Alleen in het spoor boekje 'buitenland' is wei het •nieuws over de RES-kaart te lezen. De Spoorwegen vinden dat heel vervelend, maar zeg gen dat ze er niets aan kon den doen. We wisten wel dat de RES- kaart eraan kwam, maar we wisten niet wanneer. Op een gegeven moment is hij ineens vervroegd ingevoerd, net toen ons binnenland-boekje gedrukt werd", aldus voor lichter Wim Binnendijk. Hij tilt er niet zo zwaar aan om dat overal wordt verwezen naar de speciale inlichtingen- folders, die aan de loketten te Behalve met de RES-kaart kunnen ouderen ook goedkoop in de trein met de „Interrail Senior". Die kaart blijft voorlopig nog bestaan. Interrail Senior is een in aanschaf betrekkelijk dure 'kaart, maar het aardige ervan is dat je er een maand lang gratis mee in het buitenland op de trein kan. Hij kost ƒ450 voor de 2e klas en G75 voor de le klas. In Nederland moet je met deze kaart nog wel iets betalen tot aan de grens: de helft van de enkele reis-prijs. Zo'n kaart is natuurlijk voornamelijk interessant voor wie van plan is een echte verre "rondreis te maken. Omgerekend ben je (voor de tweede klas) f 15 per dag kwijt. Wie in het buitenland met de trein wil, moet dus tevoren na gaan wat voordeliger voor hem is: de RES-kaart of de Inter rail Senior. De RES-kaart geeft kortingen van 50 en soms 30 procent op het gewone tarief. Interrail Senior is alleen aan grotere stations te koop. Hier in de buurt zijn dat: Den Haag Centraal en Hollands Spoor, Rot terdam Centraal en Delft. Bij andere stations kun je hem be stellen en er geldt dan ongeveer een week levertijd. a - - s* 'a - 14 - NltÜH/£INTEMHXnQNAU KOitmGXAAitT ZOOS 60+f6S* tflÜffKWWJB? Alleen in de speciale folder staat het goed. In andere NS- drukwerken (zoals de Zomerkrant en het binnenland-spoorboekje) kunnen foulen staan. krijgen zijn, en waarin alles wèl goed staat. Speciale tijden Dat de NS zelf het er moei lijk mee heeft gehad blijkt ook nog uit hun eigen Zo merkrant. Daarin staan de tijden waarop je met zo'n RES-kaart mag reizen volko men fout. „Alleen geldig als u op de trein stapt tussen vrijdag 12 uur en zaterdag 12 uur en tussen zondag 12 uur en maandag 12 uur", staat daar. Zo'n enorme beperking zou juist een reden kunnen zijn om de RES-kaart niet te nemen. In werkelijkheid is het met die geldigheid precies omge keerd: op die uren mag je juist niet in de trein stappen, en op alle anderen dagen wel. Dat is kennelijk gedaan omdat er op die uren veel werkende/studerende men sen naar huis gaan of omge keerd. In de speciale folder over de RES-kaart staat dit allemaal wèl heel precies vermeld. Nieuwe klachten Intussen zij'n bij de Consu mentenbond ook over deze beperking nieuwe klachten Internationaal op reis met flinke korting, maar in het weekeinde geldt dat vaak niet. binnengekomen. „Voor veel mensen is het heel vervelend dat ze nu hun reis niet meer op zaterdagochtend kunnen beginnen. Dat vinden ze heel hinderlijk", zegt men bij de bond. Reactie van de Spoorwegen daarop„Wat je ook veran dert, je doet het nooit voor iedereen goed". De Consumentenbond ergert zich er aan dat de gewone 60/65-pIuskaart van de NS nu is „uitgekleed", maar on derhand wèl volop met de ta riefverhogingen is meege gaan. De jaarkaart voor een persoon ts de laatste jaren in prijs gestegen van 71,50 naar de ƒ81,50 die je er nu voor moet neertellen. Niel beginnen Met de tijden waarop je de reis niet mag beginnen (of vervolgen) moet je overigens wel terdege rekening hou den. In de NS-folder worden daar duidelijke voorbeelden van gegeven. Als je zaterdag middag om 13.45 uit Utrecht naar Parijs vertrekt krijgt je in principe korting op het hele traject. Wil je in Brussel uitstappen, en overnachten, dan krijg je alleen korting als je zondag vóór 12 uur 's mid dags weer instapt Ga je pas na de middag verder, dan be taal je de normale volle prijs tussen Brussel en Parijs. De conducteur kan je het ver schil laten bijbetalen. „Ik ben getrouwd gei veest met een kunstschilder. Toen hij jaren geleden overleed, hingen nog veel van zijn werken bij zijn ouders. Ik heb die schilderijen nooit op geëist, Dom. want ik merk nu dat de zuster van mijn overleden man zo stilletjes aan alles weghaalt bij haar ouders. Mijn dochter is nu juist op een leeftijd gekomen dat ze graag het werk van haar eigen vader zou bezit ten. Kan ik voor haar nog wat claimen of moet ik maar toezien dat het werk van haar vader naar de rest van de familie gaat?" Veel is er waarschijnlijk niet aan te doen. Het beste lijkt ons dat uw dochter naar haar opa en oma gaat en vraagt of ze ook een paar schilderijen van haar vader mag hebben. Want het lijkt vrijwel on doenlijk om nu nog - na al die jaren - aan te tonen dat zij recht heeft op dit werk. Onze serie 'De Nabestaan den' heeft een geweldig groot aantal vragen van lezers tot gevolg gehad. Opmerkelijke kwesties, en problemen die in de praktijk vaak bleken voor te komen, behandelen wij hier nog eens apart. Toen haar vader overleed waren u (zijn vrouw) en uw dochter erfgenamen van hem. U hebt de schilderijen toen niet opgeeist. Bovendien zou het ook toentertijd al moeilijk geweest zijn om te bewijzen dat de schilderijen die bij zijn ouders hingen, tot de nalatenschap van uw man behoorden. Want hoe valt het aan te tonen dat ze niet door hem cadeau zijn ge daan? Nu ze intussen allang tot het bezit van uw schoon ouders behoren kunnen deze mensen er mee doen wat ze willen. Daar valt niets aan te doen. Uw dochter kan het best eens met ze gaan praten. Onder deze hiel is in uw krent een serie voorlichtende artikelen verschenen. Hierin zyn velerlei problemen behandeld die zich afspelen rondhei overlijdenGenoemd kunnen worden: erfrecht, blokkering van geldrekeningen, successierecht, crematie en begrafenis. De sene heeft een stroom van reacties teweeg gebracht. Het is gebleken dat er op het gebied van overlijden en wat daarmee samenhangt weinig of geen voor hel publiek toegankelijke lectuur bestaat. Daarom is besloten deze artikelenreeks ie bundelen tot een handzaam boekje, dat zojuist van de pers is gekomen. U kunt dit boekje bestellen door storüng/overschni ving van f. 12,50 op girorekening 5378421 t.n.v. Sijthoff Pers Informatie Centrum Den Haag, onder vermelding 'De Nabestaanden'. Het boekje wordt u, direct na het verschijnen, 2onder extra kosten thuisbezorgd, Sommige slagers blikken zelf vlees in, vooral voor vakan tiegangers. De Keurings dienst van Waren in Nijme gen waarschuwt daartegen in zijn jaarverslag. De manier waarop de slagers het vlees steriliseren is niet altijd cor rect. De keurmeesters zijn van plan dit soort vlees extra in de gaten te houden. Ze kregen overigens weinig klachten over voedselvergifi- ting. Veel mensen houden het, als ze er last van hebben, op een zomergriepje. En daarmee gaan ze naar de dokter, in plaats van naar de Keuringsdienst van Waren. Iedereen kent we) de 'poor tjes' waar je vaak bij kleding zaken door moet voordat jc de zaak verlaat. Wie 'vergeet af te rekenen wordt daar met een luid signaal op gewezen De alarmbel luidt alleen dan niet als de caissière een aan het artikel aangebrachte spe ciale label verwijderde na dc afrekening Zo'n zelfde sy steem is nu ook mogelijk met bij voorbeeld levensmiddelen en andere kleine artikelen. De door zeer veel klanten die zich van geen kwaad be wust zijn. als een schande be schouwde tassencontrole zou hierdoor kunnen vervallen Het systeem 'ziet' namelijk ooit wat er ten onrechte in jas of tas zit. Plakkertje CKP-Checkpoint B.V. in Eindhoven heeft nu een Amerikaans beveiligingssys teem geïntroduceerd met la bels die ook voor de levens middelenbranche te gebrui ken zijn. Het zijn plaklabeb die aan de achterkant zijn voorzien van een elektrisch circuit (een soort opgedrukte bedrading van metaal). De voorkant kan, als camou flage, bijvoorbeeld beslaan uit de bekende streepjescode die op veel levensmiddelen it aangebracht Ook een recla mebannetje kan van 2o*n elektrisch cicrcuit worden voorzien. Zelfs is het moge lijk de 'alarmsticker' met hel produkt mee te verpakken zodat je het helemaal niet ziet. De caissière maakt elektro nisch de alarmering onscha delijk de-activeren heet dat. Dit de-activer^n kan m principe ook automatisch ge beuren door een kassa die voor do afrekening de streep jescode leest. De alarmering en de streepjescode hebben in feite dus niets met elkaar te aVïII 1^01153856011 Een elektronisch circuit is 'gedrukt' op de achterkant van het sticker tje. Het kan ook meeverpakt worden, zodat je als koper helemaal niets kan zien van de beveiliging. Zo op het oog een gewoon stic kertje met de bekende streepjes code. maken. Het is alleen een goe de plaats om het eleeiromseh alameringscircuit op aan te brengen, vertelt ons direc teur C. Blom van CKP- Checkpomt. Maar hei is ook mogelijk om in plaats van een camouflage-sticker een 'echte' streepjescode-s tic kei aan te brengen. Afschermen helpt niet Je verlaat de supermarkt door een soort poortje, net ah in kledingwinkels. Een deel van. het poortje fungeert ah zender, de andere kant ah ontvanger. Het poortje zendi een signaaltje uit dat het stic kertje raakt. Het doet er niei toe of het produkt dan afge schermd wordt door een tas of door het lichaam van de koper. Is het labeltje niet gede-activeerd en dus nog werkzaam, dan is dat van in vloed op het ontvanger deel van het poortje en er klinkt een alarmsignaal. Terugverdienen of doorberekenen Volgens de fabrikant kan hei De gebogen verchroomde buizen vormen de zenders en ontvangers die reageren op de bekende plastic labels aan kleding, maar nu ook op de. kleine piakkedjes met opgedrukte elektronica. aantal winkeldiefstallen mei op deze manier .80 tot 95 pro cent worden teruggebracht Het systeem kan veelal bin nen een jaar worden terug verdiend, daarna gaat het be veiligingssysteem winst ople veren. Hoeveel een complete installatie kost kan directeur Blom niet zeggen. „Dat hangt van teveel omstandigheden af, zoals hoeveel en welke ar tikelen men voert, hoeveel kassa's er zijn en hoe het be drijf er verder nog uitziet" zei hij ons. De praktijk zal moeten leren of die dure beveiligingsappa ratuur doorberekend zal worden aan de klant of dal door sterk verminderde dief stallen de prijzen gelijk zul len kunnen blijven. Alweer een probleem voor de winke lier om over na te denken, want hoe zal de concurrentie reageren. En wat vindt de klant van een pak koffie mei ingebouwde politieagent? Consumenten die gewend zijn gewoonlijk een wasmid del met fosfaat te gebruiken zijn toch tevreden over de wasprostaties van een was middel zonder fosfaat. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Milieu vraagstukken van de Vrije Universiteit in Amsterdam in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting. Ruim telijke Ordening en Milieube heer. De meeste mensen hebben weiryg moeite met het over stappen op een ander was middel „Het maakt weinig uit of dit fosfaatloos of fos- faathoudend is Men blijkt in het algemeen tevreden over de vvaseigenschappen. Hei al gemene oordeel over fosfaat vrije en fosfaatarme wasmid delen is na het experiment positiever". Er zijn nu meer fosfaatvrije wasmiddelen te koop dan een paar jaar geleden, maar het marktaandeel ervan blijft be trekkelijk klein. Het is met duidelijk waar dat aan ligt. Merkentrouw, dc prijs (met fosfaat is goedkoper) of onbe kendheid met het fosfaatpro- bieem kunnen een rol spelen. De wasmiddelen voor het on derzoek werden gratis ver strekt. Uitstel Overigens heeft het ministe rie de zeepfabrikanten on langs toestemming gegeven om nog een paar jaar fosfaat aan zeeppoeder toe te voe gen Aanvankelijk moest het er m 1985 uit zijn. Dat wordt nu 1987. Konsumenten Kontakt, dat bang is voor nog verder uit stel. wijst op het bestaan van fosfaatarme/vrije wasmidde len, die uit warenonderzoek goed tevoorschijn zijn geko men. Voor de -witwas waren dat Driehoek wasbuiitjes, Persii en Klok C5. Het laatste merk gaf ook een goed bont- was resultaat. I rn -mum* immMmmczx. Sf tS.*—*, Liever niet. Als je wacht verdwijnen de luizen meestal vanzelf. Niet alleen bosbouwers en plantsoenendiensten hebben er last van ook mensen met een tuintje thuis klagen dit jaar steen en been over luizen. Elk jaar zijn er wel aanvallen door dil ongedierte, maar zo erg als dit seizoen was het zelden. Het Hoveniers Informatie centrum (Den Haag) vindt dat particulieren tegen die luis eigenlijk helemaal niets moeten ondernemen. De hoveniers krijgen er de laatste tijd veel vragen over. Maar, zeggen ze, in een goede tuin hoeft niet te worden ge spoten. Met de juiste plant op de juist plaats, dus de zoo minnende planten in de zon, de liefhebbers van schaduw op donkere plekken en niet omgekeerd, moei het redelijk goed gaan. Een luizenvrije tuin is een onbereikbaar ide aal, Daar moet je niet op re kenen. Ook in de meest per fecte tuin komen luizen en schimmels voor. Die horen er gewoon bij. Oorzaken Ernstige luizenplagen kun nen verschillende oorzaken hebben. Die van dit jaar ko men doar het natte en koude vooijaar. Er waren veel don kere dagen. Daardoor gaan planten 'langgerekt' groeien. De toppen worden zacht en slap en zijn een delicatesse voor insekten. Vooral bij ro zen kan zoiets gebeuren. Ook in tuinen waar sterk wordt gemest hebben planten de neiging door te schieten. Tuinliefhebbers mesten TT du. graag, ook als het helemaal niet nodig is. Ce woon wachten Volgens de hoveniers moet je na een luizenplaag gewoon wachten tot de plant harder wordt en de luizen vanzelf weg gaan. Je kunt natuurlijk de spuitbus grijpen, of de beestjes te lijf gaan met spiri tus met zeep, of met brand- netelsap. De hoveniers be schouwen dit alles echter als gif. Ook die laatste twee mid deltjes, die vaak als milieu vriendelijk worden beschre ven omdat ze niet van de chemische industrie komen. Brandnetelsap en spiritus! met zeep vernietigen net als de spuitbus ook andere din gen dan luis. Dat is jammer en onnodig in een tuin, die geen economische waarde heeft, vinden de hoveniers. Hun advies is: zorg voor een dichte beplanting, zodat on- kruid geen kans krijgt. Laat afgevallen blad liggen. Het varieert vanzelf en zorgt voor voeaseL voor de grond. Je hoeft niet te mesten en je creeert een evenwichtige tuin, die best een luïzestootje kan hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5