Geen geluidsisolatie nodig bij nieuwe Ligthartschool Kwaliteit Nederland 2 wordt verbeterd Makelaar bedreigd Koemarkt 's nachts open voor verlenging trambaan Theaters tevreden over verkoop abonnementen VLMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAM5CHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUBANT Door wisseling van kanalen: Geuzenmonument weer beklad Raadslieden moet toekomst verteld worden Duitsers bekennen overval op benzine station Sociale dienst licht BKR-kunstenaars voor Bloed aan 't gordijn Schiedammer nog vast in Spaanse cel Miffi.ïQ Dak in brand Man 'arresteert' drie fietsdieven Dronken man in de plomp Meisje (13) aangerand Flats krijgen nieuwe namen Vandalen gooien fiets van 13e etage Weer commissies afgelast 1 DINSDAG J 6 AUGUSTUS 1983 Vlaardingen Het Geuzen- monument op de Markt in Vlaardingen is voor de derde maal sinds de onthulling enke le maanden geleden met verf beklad. Onbekenden hebben het geslachtsdeel van het manshoge beeld de afgelopen nacht weer voorzien van een gouden laagje. ;Net als de vorige keren zal er -weer een medewerker van ge meentewerken aan te pas moeten komen, om de oor spronkelijke bronskleur terug te krijgen. Omdat dit een wat .gênant karweitje is, werd dat de vorige kergn telkens 1s morgens in alle vroegte ge daan. Vlaardingen Het zal niet noodzakelijk zijn de nieuwe Jan Ligthartschool, die ge bouwd wordt aan het Emaus, te voorzien van dure geluid- werende voorzieningen. Het aantal voertuigen dat in de toekomst van het Emaus en andere wegen in de omge ving gebruik zal maken ligt beneden de norm, die in de nieuwe wet op de geluidshin der wordt genoemd. Dat komt door de nieuwe gang van het verkeer, die na het in werking treden van het ver keerscirculatieplan in de wijk Ambacht/Babberspolder zal optreden. Volgens de wet op de geluids hinder, die inmiddels gedeelte lijk van kracht is geworden, moeten er langs wegen, spoor- en tramverbindingen en rond industrieterreinen dusdanige 'stille zones' worden aange bracht, dat bewoners en gerui- kers van omliggende gebou wen en woningen geen ge luidsoverlast ondervinden. Als dergelijke zones er niet zijn, moeten er geluidwerende voorzieningen aan de panden en gebouwen worden aange bracht, om toch aan de gestel de normen te komen. Dergelij ke maatregelen zijn echter niet nodig, indien op grond van redelijke schattingen te verwachten is dat van bepaal de wegen de eerstkomende tien jaar minder dan 2450 voertuigen per etmaal gebruik zullen maken. Bij een flink aantal wegen en straten in Ambacht/Babberspolder wordt die grens na het invoe ren van het circulatieplan in derdaad niet overschreden, zo Het Emausplein. is de verwachting. Eventuele nieuwe objecten die langs die wegen worden gebouwd hoe ven dan ook niet van geluidsi solatie te worden voorzien. Op grond van de berekenin gen zal de gemeenteraad vol gende maand een verklaring over de intensiteit van het verkeer moeten afgeven, zoals dat in de wet is voorgeschre ven. Vlaardingen De TV-programma's van Nederland 2 en België Frans 2 gaan stuivertje wisselen. Vanaf eind augustus wordt er in de diverse wijken in Vlaardingen gewerkt aan het omzetten van de twee kanalen. Het programma van Nederland 2 komt op het kanaal waar nu het franstalige progTamma van de BRT zit» en omgekeerd. De operatie wordt uitge voerd om ervoor te kunnen zorgen, dat de beeld kwaliteit van Nederland 2 wordt verbeterd. Schiedam/Madrid De 3JF jarige Schiedamse ex-por- tier, die in de Spaanse hoofdstad Madrid is gear resteerd op verdenking van het smokkelen van verdovende middelen, zit nog steeds vast. De man werd op 4 juli door de Guard ia Civil opgepakt, nadat Denemarken om zijn uitleve ring had gevraagd. De Schie dammer zou zich in Scandina vië hebben schuldig gemaakt aan het smokkelen van hasj. Hoelang hij nog in Spanje blijft, en of de man wordt uit geleverd aan de Deense justi tie, is nog niet bekend. Door allerlei technische oor zaken is het signaal op het B- kanaal van de Vlaardïngse CAI van de Nederlandse zender niet zo geweldig. Waar dat precies aan ligt heeft het C Al-bedrijf on danks allerlei onderzoekin gen niet precies weten te achterhalen. De kwaliteit van het kanaal, waarover het programma van België Frans 2 wordt doorge geven, is echter uitstekend. Schiedam Als er nieuwe beroepskrachten worden aangesteld bij het instituut Sociaal Raadslieden aan het Broersveld, dan zullen dezen wel moeten weten waar zij aan toe zijn. Dat advies heeft de begelei dingscommissie onlangs gefor muleerd. Aanstaande donder dag wordt opnieuw vergaderd en zal men op de hoogte wor den gebracht van de stand van zaken rond de sollicitaties. Nieuwe beroepskrachten die nen tijdig te weten, of de raads- en adviesfuncties van het instituut zo blijven als zij nu zijn. Verandert er iets m de structuur, dan moet dat bij voorkeur niet meegedeeld worden, als zij al in dienst zijn. En het is niet uitgesloten, dat er aanpassingen plaats vinden. Zo signaleert bijvoorbeeld PPR/PSP-raadslid Herman Noordegraaf vrij veel overlap pingen in het werk van de di verse instellingen op sociaal gebied. Overigens heeft de be geleidingscommissie inmiddels wel de verzekering gekregen van de verantwoordelijke wet houder, dat het instituut als zodanig blijft bestaan. Vlaardingen Een 27- jarige Duitser en zijn 28- jarige verloofde, beiden uit Berlijn eri ïn Neder land op vakantie, zijn gisteren door de Haagse politie gearresteerd. Zij hadden juist een inbraak gepleegd in een Chinees restaurant. De vrouw heeft boven dien bekend dat zij vori ge week maandagavond Uat een gewapende over val hebben gepleegd op een benzinestation aan de rijksweg bij Vlaardin gen. Daarbij hebben zij een pompbediende be dreigd met een jachtge weer met een afgezaagde loop. De buit was 1300 gulden. Omdat aanzienlijk minder mensen naar dat programma kijken worden de twee kana len nu omgewisseld, zodat het Nederlandse programma opti maal van beeldkwaliteit wordt, en België Frans 2 wat minder. In de meeste woningen zal de wisseling betekenen, dat Ne derland 2 vanaf dat moment bij stand B van de CAl-scha- kelaar op het vierde kanaal komt te zitten, en België Frans 2 op het tweede kanaal. Nu is dat precies andersom. De wisseling geschiedt in fa ses. In een deel van de stad zal de verandering al eind deze maand worden aangebracht, terwijl andere wijken pas daarna aan de beurt komen. Medio december is het karwei afgerond. Om de wisseling tot stand te brengen moeten tech nische veranderingen worden aangebracht in alle wijkver- sterkers. Schiedam De sociale dienst in Schiedam wil de plaat selijke kunstenaars, die gebruik maken van de beelden- de-kunstregeling (BKR), beter op de hoogte gaan hou den van alle veranderingen in hun situatie. Zij hebben via een bulletin van GSD-voorlichter Henk Bonzet reeds informatie ont vangen over financiële nieu wigheden en over de plaatsen en instellingen, waaraan hun kunstwerken zijn uitgeleend. Die informatie moesten de kunstenaars tot nóg toe ontbe ren. Bonzet wil over de BKR-om- standigheden blijvend berich ten. Het komt de kunstenaars goed uit, dat zij nu een nieuwe contactman hebben bij de ge meente, want het plotselinge vertrek van CSJ-medewerk- ster Madeleine van Lennep viel nogal rauw op hun dak. Was er eens iemand bij de ge meente die zich geïnteresseerd toonde in beeldende kunst, en dan ging zij weer weg, zo werd in BKR-kringen geredeneerd. In het beoogde contact met wethouder Posthoorn zullen binnenkort allerlei kwesties op tafel .komen, zoals eventuele uitbreiding van gerichte op drachten aan kunstenaars, zo dat zij beter in hun eigen inko men kunnen voorzien, on- Chauffeur gewond Vlaardingen Een 26-jarige vrachtwagenchauffeur is van morgen tegen half tien naar het ziekenhuis overgebracht met rugklachten, nadat hij van zijn vrachtauto was gevallen. De truck met oplegger stond geparkeerd op het terrein van de magnesiet- en amirylfa- briek (MAF) aan de Koningin Wïlhelminahaven ïn Vlaardin gen. De chauffeur wilde op de op legger klimmen en greep een van de stutten vast. De stut zat niet goed verankerd in de op legger en niet los. De chauf feur Viel daardoor achterover op de grond. danks de bezuinigingen in de BKR. Een ander vraagstuk is, of Schiedam gebruik blijft maken van de BKR-commissie in Rot terdam. Een alternatief kan tenslotte zijn om een 'eigen' commissie op dit front in te stellen, samen met Vlaardin gen, Maassluis en Spijkenisse. Op het Koemarktplein liggen de gebogen stukken rails al klaar. Binnenkort worden zij aan gesloten op de trambanen op de Broersvest en de Rotterdamsedijk. Schiedam De aansluiting van de twee trambanen op de Rotterdamsedijk en de Broersvest via de Koemarkt zal op zo'n wijze geschieden, dat het verkeer in de bin nenstad er zo weinig moge lijk door gehinderd wordt. De Koemarkt wordt in de nacht van zaterdag 3 op zon dag 4 september opengebro ken. Dan wordt de ronde tramrails, die nu reeds op het Koemarktplein ligt, verlengd naar de huidige eindhalte aan de ene kant en de nieu we rails op de Broersvest aan de andere kant. Op maan dagochtend moet het wegdek weer zoveel mogelijk geëga liseerd zijn. De aansluiting van de twee trambanen is dan ook niet meteen de officiële start van de reconstructie van de hele Koemarkt, al zal dit werk niet lang daarna op zich la ten wachten, aldus vanoch tend gemeenteambtenaar Van der Graaf. De Koemarkt wordt een groot plein voor voetgangers. Alleen aan de kant van de Rotterdamsedijk blijven de rijbanen gehandhaafd. Schiedam Makelaar Nico van der Laan zegt enkele malen bedreigd te zijn door de Rotterdamse horeca-on- dernemer, die aan de Lange Haven een bordeel en gok huis onder de dekmantel van een Grieks restaurant wil de beginnen. Tegen de makelaar werd ge zegd: „Jij weet ons niet te vin den, maar wij jou wel, dag en nacht." Volgens Van der Laan werd hem ook een bom onder zijn auto toegezegd. Ook kon hij verwachten met gebroken benen in de Lange Haven te worden gegooid. De Schiedamse makelaar con stateerde enkele dagen gele den, dat de ruiten ingegooid zijn van het pand waar het om gaat, het hoekpand Lange Ha ven/Walvisstraat. Kennelijk moeten die ruiten met de blote hand zijn ingeslagen, want er kleefde volgens Van der Laan bloed aan de gordijnen. Hij be weert niet dat de ruiten inge gooid moeten zijn door de ho- recabaas, waarmee hij onder handelde, maar hij legt wel een verband. Makelaar Van der Laan liet de ondernemer weten, mede op verzoek van de eigenaar van het pand, Otter Holding BV, dat de sleutels weer ingeleverd moesten worden. Ook werd de ondernemer de toegang tot het pand ontzegd. De ondernemer moet zich toen vreselijk heb ben opgewonden, maar Van der Laan zei niet anders te kunnen. „Het werd steeds gekker. Het pand was helemaal nog niet van hem, maar hij had zelfs al een hinderwetvergunning en een vestigingsvergunning aan gevraagd. Bovendien heb ik enkele keren de leveranciers van gokautomaten met hun spullen moeten terugsturen: die stonden nota bene al voor de deur!" De makelaar heeft gisteren een brief geschreven aan de femeente, waarin staat dat de .otterdammer geen aanspraak kan maken op het gebouw aan de Lange Haven. Vandaag kwam die brief bij de afdeling algemene zaken binnen. Vori ge week zei een woordvoerder, dat men inderdaad „iets zwart op wit" nodig had alvorens de aanvraag voor de vergunning afgehandeld kon worden. Het staat de gemeente nu vrij de zaak te seponeren. Van der Laan zegt meer vreemde ervaringen te hebben gehad, nadat het Rotterdams Nieuwsblad over de kwestie publiceerde. „Er kwamen in eens allemaal mensen naar mij toe, die de naam van de onder nemer hadden gelezen en die nog geld van hem krijgen. Of ik wist waar hij zat. Terwijl die man zich toch voordeed als een zeer kapitaalkrachtige fi guur, moet hij onder de schul den hebben gezeten. Hij kwam met het openbaar vervoer naar Schiedam, maar zei dat zijn chauffeur ergens stond te V wachten. En vroeg mij dan geld voor een taxi naar Den Haag." Van der Laan zegt blij te zijn, dat de zaak afgehan deld is. Ook de bewoners van de Lange Haven zijn blij, dat er geen bordeel komt, „Voor je het weet, is het hier een. echt Amsterdams walletje," zei een bestuurslid van de bewoners vereniging Schiedam-Cen trum. De Schiedamse politie heeft eind vorige week, naar nu pas bekend werd, met inzet van veel agenten in de binnenstad gepatrouilleerd. Dat was op de avond, dat de ruiten van het pand aan de Lange Haven werden ingegooid. Om kwart over een 's nachts werden twee lieden aangehouden, die op een bankje op de Koemarkt zaten, aldus een Schiedammer die er uit nieuwsgierigheid naast was gaan zitten. Deze Schiedammer kreeg het ver moeden, dat het met het in gooien van de ruiten te maken had. De politie zei vanochtend hiervan niets te "weten. „In Madrid wordt nu onder zocht, of de man inderdaad volgens de gesloten verdragen kan worden uitgeleverd, Is dat niet mogelijk, dan wordt hij alsnog vrijgelaten", aldus een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken. „Hoelang hij nog in hechtenis blijft, is niet bekend. Dat hangt af van de snelheid, waarmee de Spaanse justitie werkt." «Hüjieiiei Vlaardingen Tijdens werk-"* zaamheden aan de dakbedek king van een flat aan de Oli vier van Noortlaan is vanmor gen rond half twaalf een brandje uitgebroken, dat voor nogal wat rookontwikkeling zorgde. Aanvankelijk werd ge vreesd dat er gasflessen in de buurt van het vuurt stonden, die bij de werkzaamheden werden gebruikt, maar dat bleek al snel niet het geval te zijn. Het vuur werd al snel door de brandweer geblust. Schiedam Een toevallige getuige van een fietsendiefstal heeft gisteren in Schiedam drie van de vier dadertjes in hun nekvel gegrepen. De drie jongens, in de leeftijd van elf, twaalf en veertien jaar, gooi den de gestolen fiets in het water, nog juist voordat de man hen kon grijpen. Hij bracht hen naar de politie, waar de identiteit bekend werd van de vierde fietsen dief. die vandaag aangehouden is. De vier knapen kregen al len een proces-verbaal en een stevige reprimande. De fiets is inmiddels op het droge geta keld en aan de eigenaresse, een 13-jang meisje, teruggege ven. Schiedam/Vlaardingen De Stadsgehoorzaal en het Passagetheater zijn in het geheel niet ontevreden met de verkoop van abonnementen voor het komende theater seizoen. De directeur van de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal, Mar ten Putman, zegt dat het aan tal verkochte abonnementen gelijk is gebleven aan de voor gaande jaren. „Omdat we vrij Iaat waren met het presenteren van ons programma hebben we de mensen wat meer tijd gegeven. Er zijn ongeveer achttienhon derd abonnementen verkocht. Een niet gering aantal voor een stad als Vlaardingen. Daar bén ik erg blij mee. Landelijk gezien loopt het theaterbezoek terug; als wij dan gelijk blijven is dat niet onverdienstelijk." Het Schiedamse Passagethea ter heeft zelfs meer abonne menten verkocht dan het vori ge jaar. De stijging is vrij groot: er zijn 25 procent meer abonnementen aan de man ge bracht. „Ik denk dat dat ligt aan de andere aanpak en de betere publiciteit", aldus een woordvoerder van het Passa getheater. Vlaardingen Een Vlaar dïngse man die teveel gedron ken had, liep gisteravond op de Hoflaan ter hoogte van de Oude Havenbrug met zijn bromfiets aan de hand pardoes het water in. De beschonken man werd gered door twee voorbijgangers, die hem nage sprongen waren, geassisteerd door de brandweer die inmid dels was gearriveerd. In het Holyziekenhuis is hij eerst behandeld, waarna hij thuis zijn roes kon uitslapen Brielle Sruveillerende agenten hebben gisteren langs de Brielse Maas een 23- jarige man uit Rozenburg aangehoiiden, die even tevo ren een 13-jarig meisje 2ou hebben aangerand. Het meis je hield de passerende poli tiewagen aan met de mede deling dat zij was aangerand. Zij gaf een signalement van de dader. De agenten hadden iemand die voldeed aan dit signalement kort daarvoor gezien, wat het zoeken ver eenvoudigde. De man werd daarop aangehouden en voor nader verhoor naar het bu reau in Brtellc gebracht. In de loop van de dag is hij weer vrijgelaten. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam De Koningin Emmaflat en de fiat Nieuw- iand hebben een nieuwe naam gekregen. Het dagelijks be stuur van de gemeente Schie dam heeft twee weken gele den besloten de Koningin Em maflat om te dopen in de bur gemeester Stulemeijerlaan. De Flat Nieuwland gaat in het vervolg door het leven als de Burgemeester Gijzenlaan. De Dienst Gemeentewerken heeft alle betrokkenen inmiddels gewaarschuwd. Vlaardingen Een groep on bekende jongens heeft gister avond uit balorigheid een fiets van de dertiende etage van een flat aan de Eksterlaan naar beneden gegooid. Van hei rijwiel bleef na de klap slechts weinig over. Naar de daders wordt een onderzoek inge steld. Een slagerij aan de Van Ho- gendorplaan is bezocht door inbrekers. Uit de kassa ver dween een bedrag van 240 gulden, terwijl verder een ra dio-cassetterecorder, een klok radio en vleeswaren verdwe nen. Uit een radiozaak aan de Een- drachtstraat is tijdens de va kanties! uiting een videorecor der ter waarde van 2295 gul den weggenomen. Vlaardingen Weer zijn twee geplande vergaderin gen van raadscommissies afgelast wegens gebrek aan agendapunten. De commissie voor ver keer en vervoer, die van avond zou vergaderen, komt niet bijeen. Er is maar één agendapunt, en dat wordt schriftelijk afge handeld, De vergadering van de commissie voor maatschappelijke dienst verlening, die donderdag zou hebben plaatsgevon den, gaat eveneens niet door. Al eerder was besloten om enkele geplande vergade ringen op het stadhuis af te gelasten of naar een la ter tijdstip te verschuiven. Momenteel staat wat de raadscommissies betreft voor deze week alleen nog de commissie voor perso neelszaken nog gepland. Daar zijn wel zoveel agen dapunten voor, dat het zinvol is de leden bijeen te roepen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1