Casino in Hilton van start GRAAG .GEDAAN. ftgaaBBr- i .1 Directeur sociale dienst pleit voor waarborgfonds Bilj arttoernooi voor onbepaalde tijd uitgesteld puzie over geld oorzaak schietpartij Winst naar sociale H 'DE UITKERINGSTREKKER KOMT STEEDS VERDER IN HET NAUW' 'Indiase filmsterren' gestolen Prins op CHIO Jongeren weer werkloos als rechter spel verbiedt student croupier TTC verklaart oorlog aan 'eigen werk' Auto te water Rotterdams Nieuwsblad dinsdag i6 augustus 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De man die gistermorgen in een woning aan -de Zwaerdecroonstraat is neergeschoten, blijkt de 34-jarIge R. ^Ridderstap uit de CaYharin astraat te zijn. In de woning waar ^heroïnegebruikers regelmatig samenkomen, kreeg het 'slachtoffer onenigheid over een geldkwestie. *£)e ruzie liep zo hoog op dat de dader een. vuurwapen pakte -£n tweemaal schoot op Ridderstap. Een van de kogels kwam 3n de muur terecht, de andere in de maag van het slachtof fer. De dader is nog voortvluchtig. •Ridderstap is gisteren in het Dijkzigtziekenhuis geopereerd. 3£ïjn toestand is nog kritiek. De kogel waardoor hij werd ge troffen, bleek moeilijk te verwijderen. - Rotterdam De direc teur van de sociale dienst, drs. P.H. Laman, wil een waarborgfonds voor schuldsanering in stellen om zodoende tot een betere regeling te komen voor uitkerings trekkers die te kampen hebben met schulden. Een dergelijk fonds maakt het voor de Gemeentelijke Kredietbank mogelijk meer risico's te nemen en geeft de uitkeringstrekker meer ruimte zijn schulden geleide lijk af te lossen. Dit schrijft Laman in een re actie op de nota 'Koopkracht, Kom nou..', geschreven door vier medewerkers van de so ciale dienst, aan wethouder Wim van der Have. De wet houder had na lezing van de nota, de directeur van de so ciale dienst om een reactie gevraagd. De schrijvers van 'Koopkracht, Kom nou..' wij zen op de desastreuze ont wikkeling voor mensen met een uitkering en daaruit voortvloeiend het spannings veld, waaraan de medewer kers van de sociale dienst bloot staan. Eenmalige uitkering Laman onderschrijft de som bere ontwikkeling, die wordt aangegeven door de schrij vers van de nota. „Dit signaal sluit geheel aan op mijn mon delinge en schriftelijke rap portages, die de koopkracht- problematiek direct of indi rect raken", aldus Laman in de brief aan de wethouder. Meer dan 20.000 werklozen in de stad zijn inmiddels lan ger dan een jaar werkloos en circa dertig procent van de werklozen is jonger dan 23 jaar. Volgens de directeur van de sociale dienst komen de bezuinigingen juist in deze categorie erg hard aan, ter wijl een geloofwaardig toe komstperspectief voor hen verdwijnt. Verder meldt Laman dat een steeds groter deel van' de Rotterdamse bevolking te recht komt op het niveau van het sociale minimum. Werd in 1981 nog voor der tigduizend gezinnen een een malige uitkering aange vraagd. dit jaar verwacht de directeur een aantal aanvra gen van vijftigduizend. Dit is meer dan twintig procent van het totaal aantal zelfstan dige huishoudens in Rotter dam. Bij de êén-oudergezin- nen gaat het zelfs om vijftig procent Doeltreffend Laman doet een krachtig be roep op de gemeente om het ingezette werkloosheids- en werkgelegenheidsbeleid voort te zetten. Vooral bin nen de gemeente moet een doeltreffende tarievenpoli tiek worden gevoerd, evenals een woonlastenpolitiek en een huisvestingsbeleid. Verder wijst de directeur nog op het aantal mensen dat problematische schuldsitua ties heeft Op dit moment verkeren ruim tienduizend mensen in een dergelijke si tuatie. Volgens Laman gaat het in toenemende mate om schuldsituaties, die worden veroorzaakt door een grote inkomensdaling als gevolg van een langdurige werk loosheid. Opkomst referendum te laag' -Rotterdam De werk gevers in de Rotterdam se haven zijn opgelucht "óver de positieve uit slag van het referen dum, dat onder de leden Van de Vervoersbond JFNV is gehouden over "het ai of niet accepteren Van de nieuwe cao en de aanpak van de werkge- legenheidsprohlematiek in de stukgoedsector. •Vóór de algemene raam-cao 'stemden 1.343 leden; tegen wa- -pen 894 man. In het stukgoed 'was de meerderheid uiterst •krap: 875 vóór en 842 tegen. "Directeur G. Zeebregts van de •havenwerkgeversorganisatie SVZ: „Ik ben blij dat het zo gelopen is, want de dreiging S3 at we opnieuw moesten gaan onderhandelen, zat er toch steeds nog in." De achterban yan de SVZ is overigens de laatste weken ook geraad pleegd; men kan jjïch eveneens Verenigen met de onderhande lingsresultaten. ^Klanten -Zeebregts vindt het van groot ^belang dat het nu zeker is dat 4r tot 1 april 1985 cao-contrac- 'ten zijn. „Vooral voor de klan ten van de haven is dat be langrijk. Het achterland van *de haven is bij rast gebaat", mieent hij. Zeebregts vindt het ^teleurstellend dat nog geen 34 .procent van de leden van de 'Vervoersbond FNV aan het 'referendum heeft deelgeno- 'men. ■Het bestuur van de Vervoers- ^bond FNV wijt dit lage per centage aan de vakantie-perio- ide. Bestuurder Kees Voormeu- ;ien noemt dit percentage "eveneens te Jaag. „De opkomst *is tegengevallen en ook de uit slag. Ik moet er overigens niet n denken dat het principe- takkoord door de leden zou zijn ^afgewezen", zegt hij, •Qppositie tVoormeulen stelt dat de bond •en ook de werkgevers ge zien de uitslag van het refe rendum rekening moeten houden met een vrij sterke 'oppositie' in het stukgoed. Hij gelooft overigens niet dat de 'tegenstemmers' voor arbeids onrust zullen zorgen. Ook bij hem bestaaL de indruk dat veel havenwerkers hebben tegen gestemd, omdat zij de prijs die ze voor de tien procent werk tijdverkorting moeten betalen (zo'n vijf procent) te hoog vin den en omdat ze waterdichte w er kgel egen h eidsgaran t ïes missen. Rotterdam Door gebruik te maken van een touwtje achter dj= brievenbus, hebben onbe kenden zich toegang verschaft tot een woning in de Werk- hpefstraat. Het pand werd doorzocht en op de tweede eta ge kon men door het forceren Van een deurruit sieraden, geld en twee dozen stickers van Indiase filmsterren buit maken. De totale waarde be draagt zesentwintigduizend gulden. Th de bouwvakvakantie is in gebroken in twee bouwketen aan de Honingerdijk. Onbe kenden namen voor dertigdui zend gulden aan koperen pij pen, hulpstukken en handge- reedschap mee. Ook werd een bezoek gebracht 'aan een be drijfspand in de Oranjeboo in straal, waar voor vierentwin tigduizend gulden aan gereed schappen werd meegenomen. Voor spek en bonen werd tijdens de opening al druk gegokt. Later op de dag maakten de eerste hotelgasten al gebruik van de nieuwe speelzaal. Rotterdam Een lang gekoesterde wens van de direc tie van het Hilton-hotel is gisteren in vervulling ge gaan. Vanaf gistermiddag twee uur kan ook in het Hil- ton-Rotterdam een gokje worden gewaagd. Op de eer ste etage is een ruimte ingericht als casino. Zoals mo menteel in tal van andere gelegenheden ook het geval is, kan in het hotel alleen het 'behendigheidsspel' Gol den Ten (ook wel 24-spel genoemd) worden gespeeld. Deze variant van het roulet te-spel is enkele maanden geleden door de rechter in Almelo toegestaan, omdat de speler de uitslag enigszins zou kunnen berekenen. Ho gere rechterlijke instanties, zoals het Gerechtshof en de Hoge Raad moeten zich nog over dit spel uitspreken. De speelzaal in het Hilton Hotel wordt beheerd door de vereniging Casino Club Rot terdam, een zusterorganisatie van de Casino Club Berg en Dal, waar sinds 1 juli het Golden Ten-spel wordt ge speeld. Voorzitter van deze verenigingen is G. Wiggers, de man die in Almelo het proces over dit 'behendig heidsspel' heeft uitgelokt en voorlopig heeft gewonnen. Samen met de uitvinder van deze variant van het roulet te-spel G. Blattgerste, is Wig gers, geen onbekende in het Rotterdam Het toernooi om de Slotboom Topsport-trofee, waarmee het biijartseizoen in Rotterdam traditioneel wordt geopend en dat dit jaar was vastgesteld op 26 augustus, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. In biljartcentrum Groot Wee na kan voorlopig nog niet worden gespeeld. Het herstel van de schade, ontstaan door de brand van 7 augustus waarbij de grote bar en het restahrant uitbrandden, vergt meer tijd dan aanvankelijk werd verondersteld. „We hopen ongeveer half september de zaak weer te kunnen openen", aldus internationaal arbiter Theo Weijenhoven, be drijfsleider in het biljartcentrum. „Onze eerste schattingen zijn te optimistisch geweest. Experts hebben voor hun ramin gen meer tijd nodig gehad dan was voorzien. Alle biljarts moeten nog op eventuele schade worden gecontroleerd en van nieuwe lakens voprzien." Behalve het openingstoernooi zal ook de arbitersdag, oor spronkelijk gepland op 22 augustus, naar een latere datum worden verschoven. Zwemmende dieven met buit betrapt Rotterdam De douane-op sporingsdienst heeft vier mannen aangehouden, die honderdduizend sigaretten hadden gestolen uit het ge meente-entrepot. De douane betrapte de mannen toen het viertal de sigaretten op laad- vionders zwemmend naar de kant bracht. Rotterdam Prins Bernhard komt zater dag naar het CHIO. Hij woont dan een gedeelte bij van het programma ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond. casino-wezen, direct op de markt ingesprongen. Na Berg en Dal is het Hilton- hotel hun tweede project. Er staan er nog meer op stapel. Zoals bekend zijn sinds de rechterlijke uitspraak in tal van gelegenheden in Rotter dam speeltafels neergezet, die voor een groot deel wor den beheerd, door mensen, die ook in de illegale gokhui zen belangen hebben. Geweerd Een verschil tussen het casi no in het Hilton-hotel en de overige speelzalen is, dat de eventuele winst vloeit naar de Stichting Centrum voor Vrijwillige en Professionele Maatschappelijke Dienstver lening, een erkende hulpver leningsinstantie in de Maas stad. In Berg en Dal, waar inmiddels 2500 mensen lid zijn geworden van het casi no, is ook een dergelijke re geling getroffen. Daar 2orgt de burgemeester dat de winst een goede bestemming krijgt. De opening van de speelzaal werd gisteren bijgewoond door onder anderen verte genwoordigers van de politie en de VVV. De laatste orga nisatie juicht de opening van het casino toe. Het wordt als een extra attractie gezien voor de mensen, die Rotter dam bezoeken. Bezoekers moeten eerst lid worden en zich met hun paspoort legiti meren, voordat er gegokt mag worden. Professionele spelers, die echt behendig zijn en de gang van het balletje inder daad enigszins kunnen voor spellen, zullen worden ge weerd, indien ze te veel winst maken. De speelzaal, de grootste in Rotterdam, is elke dag tussen twee uur 's middags en drie uur in de vroege morgen geopend. Er staan in totaal zeven speelta fels met drie verschillende 'pseudo roulette-bakken'. 9 Annemiek Dirkes: „Ik kan nu zelf ook ongeveer berekenen, waar het balletje terecht komt..." Foto: Ben Blumers Rotterdam Annemiek Dirkes (21) uit Capelle aan den IJssel is één van de dertig jongeren, die zijn uitverkoren om in de speelzaal van het Hilton-hotel te werken. Even als de anderen reageerde zij op een advertentie, waarin om neite jongeren tussen de 18 en 25 jaar werd gevraagd. Gisteren werden zij, tijdens de opening van 'hun casino', netjes in het zwart-wit aan de pers gepresenteerd. In tegenstelling tot de andere speelzalen in Rotterdam zijn de croupiers en het overige personeel in Hilton voor een groot deel uit Rotterdam en omgeving afkomstig. Ze zijn de afgelopen weken opgeleid om in het casino te wer ken. Behalve op het nette uiterlijkwerd volgens Anne miek ook gelet op de talenkennis en betrouwbaarheid. Om goed ingewerkt te zijn, heeft zij de laatste week al gewerkt in het casino in Berg en Dal. In tegenstelling tot haar meeste collega 's, is het voor Annemiek geen ramp als de rechter over enkele maanden het 24-spel zou ver bieden. Evenals de anderen wordt ze dan wel weer werk loos, maar zij heeft haar studie rechten nog achter de hand. Rekenwerk Als aankomend juriste heeft de croupier trouwens wel een mening over de uitspraak, die de rechter uiteindelijk ten aanzien van het Golden-Ten spel zal doen. Is het nu zuiver een gokspel, of kan de deelnemer zijn kamen enigszins berekenen? Annemiek: „Volgens mij is het echt een behendigheidsspel. Je kunt je kansen een beetje bere kenen, als je wat meer ervaring krijgt Ik kan nu zelf ook ongeveer bepalen waar het balletje terechtkomt. Ik heb daarom wel vertrouwen in de uitspraak van de rechter." Het moeilijkste van haar nieuwe baan vindt zij voorlopig nog het vele rekenwerk dat eraan te pas komt. „Ik heb hele tabellen uit mijn hoofd geleerd, zodat ik kan nagaan, wat er uitbetaald moet worden. Dat moet zo snel mogelijk gebeuren, want een croupier mag het spel niet ophouden. Ik was in het begin dan ook erg zenuwachtig. Maar na die dagen in Berg en Dal heb ik er wel vertrouwen in. Rotterdam Er is onrust ont staan in de Rotterdamse taxi wereld naar aanleiding van een verklaring van de directie en commissarissen van de Taxi Telefoon Centrale (TTC), gis teren voorgelezen aan alle chauffeurs. De directie heeft hierin bekend gemaakt dat de strijd is aangebonden met de ondernemers, die zich schuldig maken aan het aannemen van eigen werk naast het werk via de TTC. Negen chauffeurs 2ijn inmid dels uitgesloten van werk via de TTC. Bovendien riep de di rectie de chauffeurs op, colle ga's aan te geven van wie het zeker is dat zij eigen werk aannemen. Bezem TTC-directeur A.C, van Hoorn spreekt van een 'interne zaak' „We moesten weer eens orde op zaken stellen. De bezem moest er weer eens doorheen. Deze oproep is alleen maar een bevestiging van de taxi verordening waarin staat dat een ondernemer slechts ritten mag aannemen met toestem ming van de TTC. Wij op onze 't hebben de plicht deze ritten objectief te verdelen. Het steeds meer voorkomende eigen werk, dus buiten ons om, moot gewoon weer eens aangepakt worden. Maar nog maals, het is een puur interne zaak." Inmiddels heeft de afdeling taxizaken van de gemeente zich beraden over de oproep. Vanmiddag nog heeft men hierover gesproken met wet houder Jan Laan, 'Chantage' De RTO, een aparte onderne ming die buiten de TTC om rijdt, heeft woedend gerea geerd op de verklaring. „Dui delijke chantage", aldus voor zitter Alba van de RTO. „Ie dereen weet dat negentig pro cent van de chauffeurs van de TTC eigen werk erbij doen. Dan moeten ze niet negen mensen pakken, Wij beraden ons over eventueel te nemen stappen." Zevenhuizen Een 22-jarige Rotterdammer is gisteravond met zijn auto in een sloot gere den langs de Zevenhuïzense Wollefoppenweg. Hij had een bocht over het hoofd gezien, waardoor hij in het water te recht kwam. De Rotterdam mer bleef ongedeerd. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezenUw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven f verandering in. Acfc.es, Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f P0s( en goed beloond! Want voor die kleinep moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. 'Jpeerm.,, IJllWng; I «aani; Adres.- m P°stcade: 5oonPhafS: Telehoa: WoonpJl3dte. u«naar;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2