1 'Gezond en-Wel' wijst bejaarden op gezondheid Vijftiende speelinstuif eerste dag breekt record Saté-reus prikt nog stokjes met de hand Grote belangstelling voor fietsvierdaagse Gezondheidsmarkt en themamiddagen I Auto's opengebroken Tegels voor woningen Van Beethovenlaan Man slaat zeeman met krat op hoofd Productie van 3 7hamburgers in één minuut Vlaardingen volgende week massaal op tweewielers Zakkenroller in bus - achterhaald Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 16 augustus 1983 Schiedam Door middel van zeven themabijeenkom sten en een gezondheids- markt wil de werkgroep An ders Ouder Worden het be lang van een goede gezond heid onder de aandacht van de Schiedamse bejaarden brengen. Anders Ouder Worden Is een samenwerkingsproject van de Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk in Schiedam en de gezamenlijke ouderenbon den, Het project heeft de naam 'Gezond en wel' meegekregen en is bestemd voor Schiedam mers van 55 jaar en odder. Er worden tussen 1 september en 15 november onderwerpen be handeld als medicijnen en het gebidik ervan, slapen en 'sla peloosheid, voeding en alter natieve geneeswijze. „Met dit project willen we niet betutte lend bezig zijn. Bejaarden le ven niet ongezonder dan ande re mensen. Het brengt alleen de gezondheid onder de aan dacht. 2e blijven er zelf ver antwoordelijk voor", aldus Sies Meuwese. In Vlaardingen werd al eerder een dergelijk project gehou den. 'Gezond en wel' wordt onder de aandacht van de ou dere Schiedammers gebracht door middel van 7500 brochu res, die in de komende tijd worden verspreid via onder andere de ouderenbonden, wijkposten en de dienstencen tra in de stad. Ook zijn er affi ches gemaakt. Het gaat bij 'Gezond en Wel' niet alleen om het geven van informatie. Er wordt ook aan dacht besteed aan het geeste lijk welzijn van de ouderen, over het zelfstandig kunnen blijven functioneren, terwijl ook ideeen worden aangedra gen over voorzieningen en ac tiviteiten voor bejaarden. Uit de vier bestaande wijk- ■groepen. voor bejaarden in Schiedam heeft zich ongeveer twee jaar geleden de werk groep Anders Ouder Worden gevormd, die zich speciaal in zet voor de gezondheid van de bejaarden, In deze werkgroep zittten vertegenwoordigers van de ouderenbonden. Ook hebben er beroepskrachten zitting in. Het totale project wordt gefi nancierd door het Gecoördi neerd Bejaardenwerk en het ziekenfonds SVM betaalt het drukken van de folders. Al leen voor de themabijeenkom sten wordt van de deelnemers een eigen bijdrage gevraagd. Markt Alle acht bijeenkomsten van het project worden gehouden in Dienstencentrum De 4 Mo lens. Hiervoor is gekozen, om dat een wijkgebonden aanpak te veel van organisatie zou kosten. In Vlaardingen werd het project wel op verschillen de locaties in de stad gehou den. De reeks bijeenkomsten wordt donderdag 1 september geo pend met een gezondheids- markt, waaraan meer dan der tig instellingen meewerken. Een dergelijke markt, die eer der dit jaar in Heerenveen werd gehouden, trok meer dan 2000 bezoekers. De Schiedam se gezondheidsmarkt begint om tien uur en duurt tot vier uur 's middags. Voor alle bijeenkomsten zijn gastsprekers uitgenodigd, die de onderwerpen inleiden en vragen van de bezoekers be antwoorden. Het gaat 13 sep tember over medicijnen en het gebruik ervan, dinsdag 20 sep tember over slapen en slape loosheid, dinsdag 4 oktober over alternatieve geneeswij zen, een week later over voe ding. Dinsdag 25 oktober wordt het zelfstandig blijven wonen behandeld, 1-november over thuiszorg en tenslotte dinsdag 15 november over be weging voor ouderen. Ook het beschilderen van het gezicht vereist aandacht Maassluis „Jongens en meisjes, die mee willen doen met de stoelendans, moeten nu naar de grote zaal gaan! Nu naar de grote zaal voor de stoelendans!" Op slag wordt heel wat handenarbeid stopgezet in de centrale hal en de zalen die daarop uitkomen, in het Maassluisse ontmoetingscentrum Koningshof. Een flink aantal kinderen in de lagere schoolleeftijd, rent loeiend en juichend weg. Het is de medewerkster, die op een soort podiumpje haast in het midden van de hal gezeten zorgt voor de dienstmedede- lingen, nog niet genoeg. „Jongens, ik zie er nog niet zoveel naar de grote zaal hollen. Vooruit, daar begint zo de stoelendans!" „Het gaat geweldig", zegt jeugdconsulent Ruud Kats van de gemeente Maassluis tegen vier uur, als de eerste dag van de vijftiende speelinstuif in Koningshof, het inmiddels tra ditionele evenement tijdens de vakantieperiode, er bijna opzit. „Er mankeert op zo'n dag al tijd nog wel het een en ander; het materiaal blijkt meestal nog niet helemaal in orde te zijn. Maar dat hebben we er morgen wel uit." Hij heeft ge lijk; de eerste dag van de speelinstuif, die veel weg heeft van het Rotterdamse Jeugd land, maar die wel veel intie mer en gezelliger is, wordt al meteen een klapper. Hoewel het er 's morgens nog niet naar uitzag omdat het toen nog wat rustig bleef, hoewel er om half tien al de nodige kinderen voor de deur stonden, passeer den gisteren toch al zo'n 460 kinderen de ingang van Ko ningshof. Een record, zegt Kats. „Vorig jaar hadden we er lang niet zoveel op de eerste dag. En dat terwijl het weer niet ideaal is: ik dacht dat het vandaag veel te warm zou zijn om veel kinderen te trekken." Dringen Hoewel er ieder jaar wel weer nieuwe activiteiten bijkomen, vooral als het gaat om de di verse handenarbeid1 technie ken, is de opzet van de speel instuif toch altijd hetzelfde ge bleven. Twee weken lang is de schooljeugd welkom in Ko ningshof aan de Uiverlaan, waar de 45 vrijwillige mede werkers ervoor zorgen dat ze zich geen minuut hoeven te vervelen. De diverse hand werk- en handenarbeidstands trekken als vanouds veel be- zoekertjes, maar ook de film voorstellingen die op regelma tige tijden worden gegeven doen het weer uitstekend, zo is op de eerste dag al gebleken. Dringen is het vaak rond de stand, waar de meisjes en een enkele dappere jongen zich met allerlei make up- spullen kunnen verfraaien. Dat er. na afloop hier en daar wel eens wat teveel rouge of lippestift is aangebracht niemand die zich daar *aan stoort. „Het kost geen moeite om vol doende vrijwilligers te krij gen", zegt Kats. „We hadden er dit jaar zelfs teveel. Ik weet niet hoe dat komt. We hebben natuurlijk een Vaste kern; er zijn zelfs nog twee mensen die alle vijftien jeugdinstuiven hebben meegedaan, en diverse die al meer dan tien jaar meel open, maar toch zijn er altijd wel wisselingen: mensen die door Paul Houkes net in die periode met vakan tie gaan, die gaan verhuizen, trouwen. Maar het kost nau welijks moeite om aanvulling te krijgen." Alle vrijwilligers beamen dan ook het enig te vinden, om twee weken van hun vakantie op te offeren om met de Maas sluisse jeugd aan de slag te gaan. AI merkt één van hen, Bep Betten, die de handwerk- stand begeleidt, legen het ein de van die eerste dag wel op: „Maar ik doe vanavond thuis niks meer! Nu moeten ze maar eens voor mij koken! Ik doe het nu voor net tweede jaar, en het is echt fantastisch om met die kinderen bezig te zijn. Maar het is wel erg vermoei end. Nee,, mijn vakantie begint pas op 22 oktober." Een meisje dat net een haistasje heeft ge maakt komt naar haar toe en vraagt of ze nog ergens een mooi lint heeft, om er aan vast te maken. ,Bep grabbelt even in een doos met spullen, en komt met een fraai exemplaar te voorschijn. „Hier, zet dat er thuis maar even aan, joh, want het is nu bijna vier uur." In de grote zaal van Konings hof lopen zeker zestig kinde ren voorzichtig op de maat van de muziek rond de grote kring van stoelen. De meesten huppelen van de ene lege stoel naar de andere, om er maar zeker van te zijn een zitplaats- je te hebben als de muziek plotseling stopt. Bij iedere ron de zijn er enkelen die daar niet in slagen: daar is het im mers een stoelendans voor. „Wie geen stoel meer heeft, gaat op de bank zitten!", roept de begeleider van de activiteit in het rond. Een meisje met een vlag in haar hand en een jongetje met blauw geverfd ge zicht lopen beteuterd naar de zijkant van de zaal. Het meisje: „Ik snap er niks van. Ik stond bij een lege stoel toen die mu ziek stopte, maar toen ik wou gaan zitten zat er plotseling al iemand op. Het lijkt wel geto ver." Concentratie bij het schilderwerk Maassluis Dieven hebben de afgelopen nacht drie auto's opengebroken, die op verschil lende plaatsen in Maassluis stonden geparkeerd. Op het industrieterrein werd een ruit je ingeslagen van een vracht auto. Er verdween een slaap zak. Een aan het Sparrendal geparkeerd staande auto werd opengebroken en de dieven kozen het hazepad met de ra- d iocassetterecorder. Een auto in de Adriaan Brou werstraat moest het eveneens ontgelden. Daar verdween niet alleen de radiocasetterecorder, maar ook een colbert. Maassluis 324 Woningen aan de Van Beethovenlaan in Maassluis worden binnenkort opnieuw betegeld. Het gaat om de wandtegels in de keukens en in de douches, die zullen worden vervangen. De firma Buijnink uit Maasland was met een offerte van 800 gul den per woning exclusief BTW de laagste inschrijver voor het karwei. Het tegelwerk zal worden uit gevoerd in opdracht van het gemeentelijk woningbedrijf. De totale kosten, ruim 305.000 gulden, worden betaald uit de algemene bedrijfsreserve. De raad voor de volkshuisves ting is inmiddels met het plan akkoord gegaan. Het voorstel moet nog worden besproken door de commissie voor ruim telijke ordening en de ge meenteraad. Vlaardingen Een 30-jarige Engelse zeeman, opvarende van een schip dat in de Konin gin Wilhelminahaven voor an ker ligt, heeft zich in het weekeinde onder doktersbe handeling moeten stellen, na dat hij door de bediende van een shoarmazaak aan de Schiedamseweg met een kratje op zijn hoofd was geslagen. De winkelbediende had ten onrechte verondersteld, dat de zeeman zijn verteringen niet had betaald. Daarom ging hij tot rigoreuze maatregelen over om de man te bewegen, nog maals zijn portemonnee te trekken. De dader werd na derhand door de politie voor onderzoek ingesloten. Schiedam Het eenzame snackwagen tje van Knol aan de 's-Gravelandsewegr zou wel eens zijn dichtstbijzijnde klant kunnen zijn. Het is de enige frituurtent in het industriegebied. Je zou niet zeg gen, dat er achter al die saaie en eentoni ge industriegeveltjes een reuzefabrikant zit van hamburgers, sjasliks en saté. Die gevels doen helemaal niet aan eten den ken. De lust vergaat je bijna. Toch is daar Euro Saté. Het staat ergens achterin, nabij de jachthaven aan de Schie, en de buurman is Meeder van de land- en tuinbouwproducten: een aardig contrast. De satégigant staat er nu vier weken, in een bedrijfje dat qua uiterlijk alleen door de eerste laag bakstenen afwijkt van een fa briekshal. De voorbereidingen duurden twee jaar. Is daar de supersnor van direc teur Peter van den Berg zo van gaan krul len? „Nee," zegt zijn bedrijfsleider Aad de Vlaam, „want ae gemeente werkte eigen lijk best vlot mee met de afgifte van ver gunningen." En over de snor: „Die heeft ie al, zolang ik hem ken." Zelf zit De Vlaara nu zeventien jaar 'in de saté'; zijn eerste baas ging failliet, maar dat zit er bij Peter van den Berg niet in. Gisteren ging Euro Saté officieel open en dat mochten de relaties weten. Hoe vier je een feest, als je toevallig hartige hapjes fa briceert? Niet door ballonnen op te laten in de vorm van satévlees. Want een prikkertje erin en het feest is verknald. Nee, een be drijf als Euro Saté viert dat door de koel huizen open te trekken. Buiten was een terrasje, waar zakenrelaties stonden die an dere dingen maken dan hamburgers, sjas liks en saté. Kennelijk heeft saté nog het aureool van een kolonieproduct. Een aantal Indische dames zorgde voor de bediening. Krullen Euro Saté maakt saté, die bij de juiste berei ding uiterst 2acht en mals is. Het gekke is, dat de hele Rijnmond er bekend mee is, Al leen wordt vaak die saté te hard gebakken of is zij te lang uitgedroogd, Maar die saté van gisteren, dat was een beetje zoals de snor van directeur Peter van den Berg. Die krult net zo, als wanneer duim en wijsvin ger op elkaar gedrukt zijn in een pico-bel- lo-gebaar. „Wij maken al onze producten nog met de hand," zegt Aad de Vlaam, de bedrijfslei der. Achter de glazen wanden in de nieuw bouw is te zien, hoe het personeel de stuk jes vlees aan slokjes rijgt. De slagerij is ach terin het complex. Daar staan de enorme koelhuizen, één voor het varkens- en rund vlees zoals dat binnenkomt, één voor de ge malen stukken en één voor de gekruide vleeswaren. Variërend van veertig tot ze ven graden onder nul, daar moet je niet te lang in staan als je alleen sandalen draagt. Het bedrijf, met zeventien werknemers, fa briceert voor heel Rotterdam en omgeving en is volgens De Vlaam ook het enige be drijf in de Rijnmond dat dit doet. Zeven jaar geleden begon Peter van den Berg met één meisje en een slager hamburgers, sjas liks en saté te maken. Je had veel rommel in die business en Van den Berg beoogde kwaliteit. Hij struinde de kruidenleveran ciers langs op goede specerijen, stroopte de slagerijen af en wist op den duur: als een koe een te grote 'platte bil' had, dan kon je het met de 'haas' ook wel vergeten. Dan was die haas taai en vettig. Hij zette een nieuwe hamburgerlijn op. Meestal denk je dan aan een vlucht naar de Duitse havenstad, maar hier was sprake van een lopende-bandfabricage van ham burgers: tegenwoordig 37 per minuut. De man met de Euro-snor boorde nieuwe klan ten aan: grootwinkelbedrijven, home- en partyservice. De satéreus beschikte inmid dels over vier bedrijfjes. Kostenbesparend was dat niet, zegt Anita Wadman. Daarom lonkte Van den Berg eens over zijn snorha ren heen en liet zijn oog vallen op de kale ruimte in de Schiedamse industriepolder 's- Graveland. Mopje uit de keuken van Euro Saté? Er wa ren geen prikkertjes meer over om de snor van Van den Berg recht te houden. Er zit geen grammetje platte bil aan de stokjes vlees van Euro Saté. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat de avondfietsvier- daagse, die volgende week in VJaardingen wordt gehouden, een groot aantal deelnemers aan de start zal brengen. De voorverkoop van de deelnemerskaarten, die momenteel plaatsvindt bij zes rijwielhandelaren in de stad, loopt zeer behoorlijk, en dat terwijl aan de fietsvierdaagse tot nu toe betrekkelijk weinig bekendheid is gegeven. Op de eerste en de tweede avond zijn de kaarten ook bij hei startbureau in het Lijn baancomplex te krijgen, maar dan kosten ze wel twee kwar tjes meer. Als het weer meewerkt, dan kan fietsmmnend Vlaardingen volgende week een aantal schitterende tochten maken. Zoals bij dergelijke evenemen ten gebruikelijk is wordt er elke avond gestart, en omdat de deelnemers maar vier avonden hoeven mee te rijden om in aanmerking te komen voor de herinneringsmedaille kan men kiezen, welke avond men wil laten vallen. Alle vijf de routes meerijden mag na tuurlijk ook. Maandagavond zal om 18.30 uur het startschot worden ge lost door wethouder Cees Bot. Dat gebeurt op de centrale startpost bij het Lijnbaancom plex achter de Zomerstraat. Die eerste avond wordt er over een route van 27 kilome ter lang gereden naar Maas sluis. Dinsdagavond is de tocht eveneens 27 kilometer. De route loopt dan van Vlaardin gen naar Delft. Op deze avond is een prijsvraag ingelast: de deelnemers krijgen een vra genformulier mee, dat aan het .einde van de rit ingevuld weer moet worden ingeleverd. Op de derde avond, de woensdag, voert de rit over een afstand van 29 kilometer via Schie dam-Kethel naar Overschie. De voorlaatste avond wordt er^ weer 29 kilometer gereden: via Schiedam en Schipluiden naar Maasland. Inhuldiging Op de vrijdagavond tenslotte, de inhuldigingsavond, is de route hoe! wat korter dan moet 20 kilometer worden ge fietst. onder meer langs diver se Vlaardmgse winkelcentra waarschijnlijk om te bena drukken dat de Vlaardingse middenstand het evenement heeft gesponsorden door de Broekpolder. Op de inhuldigingsavond wor den de deelnemers rond 19,45 •uur terugverwacht op de Westhavenkade, waar de tra ditionele bloemenhulde zal plaatsvinden. Na het uitreiken van de medailles en de certifi caten wordt in het Lijnbaan complex een fietsenbal gehou den, dat zal worden opgeluis terd door een drive-in-disco- theek. De avond-fietsvierdaagse wordt georganiseerd door het bureau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen. In de voorverkoop zijn deelne merskaarten te krijgen bij de Vlaardingse rijwielhandelaren. Ze kosten 3,50 gulden per stuK. Schiedam Eenmaal geze ten in bus 38 op het Stations plein, klaar voor vertrek naar zijn woonplaats Rotter dam, waande een 22-jarige zakkenroller zich veilig. Maar net toen de chauffeur in stapte, kwam de politie aan, die over zijn signalement be schikte. De zakkenroller werd gearresteerd Kort tevoren had hij een portemonnee gerold in een drogist aan de Mgr. No- lenslaan en ook had hij ergens twee fotocamera's gestolen. Een aantal inbraken in Schie dam leverde de daders goede ren op met een totale waarde van ruim 20.000 gulden. Aan de Schiedamse weg en in de Oostsingel werden sieraden, geluidsapparatuur, een klok en fotospullen achterover ge drukt. Bij de Co-op aan de Groene- laan verdwenen 45 sloffen si garetten. En uit een zaak voor woninginrichting op de Grote Markt werden bij tussentijdse- afwezigheid van de beheerster twee beurzen ontvreemd. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3