12 ROTTERDAM AGENDA BELANGRIJKSTE MONUMENT VAN BRIELLE IJ»*- mm mi trr - f 2 Meuxzsiisra/ i .n_ Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 16 augustus 1983 RL RZ/RV/RY/RW/R5 Brielle De Grote of Sint Catharijnekerk, ook ge noemd de Brielse Dom. Pronkstuk van de eeuwenou de Geuzenstad met zijn rijke historie, waarin de kerk zo'n belangrijke rol heeft ge speeld. Met zijn 57 meter hoge toren is de Brielse Dom ook een markante reus, die tot in de wijde omtrek is te zien. Voor velen in de streek is het een herkenningspunt, vooral 's avonds, als kerk en toren zijn verlicht. Toch is de St. Catharijnekerk slechts een verkleinde uitga ve van wat het aanvankelijk had moeten worden. Toen op 23 mei 1417 de eerste steen werd gelegd was het de be doeling een machtige kruis basiliek te bouwen, waarmee andere steden overtroefd moesten worden. Statussymbool De vorige kerk was door brand verwoest. Meteen al stond het vast dat er op de zelfde plaats een nieuwe moest komen. Maar in de eeuw ervoor had Brielle een snelle groei doorgemaakt. Het welvarende stadje wilde dat weerspiegeld zien in een nieuwe kerk, die een soort statussymbool zou moeten worden. In die tijd werden beroemde bouwmeesters ingeschakeld. Zij kwamen met een uitzon derlijk groots bouwplan, waarmee de opdrachtgevers bijzonder in hun nopjes wa ren. Een kruisbasiliek was in die tijd een kerk in de vorm van een kruis, waarbij één arm langer is dan de drie an dere. De lange arm bestaat uit een middenschip met aan beide kanten één of twee zij beuken, gescheiden door rij en zuilen en pijlers. Het middenschip, met ven sters bovenin de zijwanden, steekt boven de zijbeuken uit, 2odat het daglicht onge hinderd kan binnenvallen. De kruisvorm wordt bereikt door een dwarsbeuk of dwarsschip. Aan de andere kant daarvan, in het verleng de van het middenschip, wordt hel geheel dan afgeslo ten met het koor, een apart te onderscheiden ruimte van de kerk waarin het altaar staat. Het koor bevindt zich altijd aan de oostzijde van de kerk, gericht op Jeruzalem. Bankroet Na de eerste steenlegging werd enthousiast met de bouw begonnen. Maar op 14 augustus 1456 kwam de eer ste grote tegenslag. Door een brand werd de kerk ver woest en stortte de toren in, die toen driehonderd treden hoog was. Zes jaar later werd met de herbouw begonnen. ïn feite moest de kerk geheel opnieuw worden gebouwd. Naast de huidige hoofdin gang van de kerk zit in de buitenmuur een kleine steen - met een verweerd opschrift, dat hiervan in gotische let ters mededeling doet. Vermoedelijk rond 1520 moest met de bouw van de kruisbasiliek worden gestopt. Het geld was op. Brielle was door het verzanden van de rivieren de Maas en De Goote in moeilijkheden ge raakt. De monniken van de parochie Den Briel probeer den van alles om aan geld te komen, maar de beurzen ble ven dicht. Onder meer werd om een bijdrage aangeklopt bij Frank van Borselen, de toenmalige regeerder van Voome. Op dat moment was de kruisbasiliek nog maar voor een kwart klaar. Maar het verzoek werd door Frank van Borselen afgewezen. De monniken werden boos en beschuldigden hem van ket terij. Van Boruelen schijnt daarna uit vrees de Maar- landkerk te hebben laten bouwen op het huidige Asyl- pleïn. Waarom hij het geld niet besteedde aan de Sint Catharijnekerk vermeldt de overlevering niet. Cathari j nekerk: een onvoltooide kruisbasiliek Preekstoel en fraaie gewelven. Middenschip met orgel en daarachter het tiengeboden- bord. Dichtgemetseld Zo liep de hele onderneming op een bankroet uit. Op dat moment waren alleen het schip met de zijbeuken en de ingebouwde, vierkante toren grotendeels klaar. In 1502 werd wat nog open was dichtgemetseld. Dat geldt vooral voor de achterwand, aan de kant van het WelJe- rondom, waar reeds de pijlers stonden voor de rest van de basiliek. Met de bouw van het dwars schip was een aarzelend be gin gemaakt aan de oostzijde. Later werden de aanzetten wat bijgefatsoeneerd. De lij nen werden vloeiender ge maakt. in de trant van de klokgevels uit die tijd. Het groots opgezette bouw plan is nooit voltooid. In feite is van de voorgenomen kruisbasiliek alleen de lange poot gerealiseerd. Het dwars schip en het koor ontbreken. Wel zijn hiervan de funde ringen gevonden tijdens de laatste restauratie van 1950- 1962. Het koor was destijds tegen de oostzijde aangebouwd, met een Mariakapel er naast. Maar het koor zou nooit de omvang krijgen waar aan vankelijk naar was gestreefd. In feite kan er slechts van een hulpkoor worden gespro ken. Later zijn het koor en de kapel afgebroken. Bij de laatste restauratie zijn de funderingen van zowel het dwarsschip als het koor teruggevonden. Het koor had zeer grote afmetingen moe ten krijgen, vergelijkbaar met de Utrechtse Dom en de Sint Janskerk in 's-Hertogen- bosch. Uit de funderingen blijkt dat de kerk had moeten doorlo-, pen tot ongeveer het stenen muurtje voor de huidige hoofdingang aan de kant van het Wellerondom. Toren De toren van de Catharijne kerk had" 110 meter hoog moeten worden, maar verder dan 57 meter is men niet ge komen. Er zijn 318 tred en- Volgens het aanvankelijke plan 2ou er op de toren een open, achtzijdige lantaarn ko men, zoals op de kerk van Breda. In plaats daarvan is de Brielse toren nu uitgerust met een windwijzer, een ver* guide vaan in de vorm van een vliebcwt, zoals de Geuzen die destijds gebruikten. In 1688 keek Mary Stuart vanaf de Brielse toren haar echtgenoot Prins Willem de Derde na, toen hij met een grote vloot vanuit Hellevoet- sluis overstak naar Engeland. Daar wilde hij zijn schoonva der Jacobus van de troon sto ten. Voor het vertrek van de vloot werd in de Catharijne kerk een dienst gehouden, die door Prins Willem en zijr, vrouw werden bijgewoond. door Wim Huibers De Briellenaren hebben dit 2o op prijs gesteld dat zij voor de ingang van de kerk, met witte steentjes in een cirkel, deze tekst lieten aanbrengen: „Komt al tot Godshuys ïn". Bij zijn oversteek naar Enge land werd Prins Willem be geleid door de Briellenaar Philips van Almonde, admi raal van de Hollandse vloot. Van Almonde maakte de overtocht aan boord van zijn schip Den Briel. Later is hij in de Catharijnekerk begra ven. De toren is eigendom van de gemeente Brielle. Dat is te danken aan Napoleon, die destijds alle kerktorens vor derde en overdroeg aan de gemeentebesturen. Door het leger van Napoleon werden de torens gebruikt als uit kijktoren. om berichten door te geven en om alarm te slaan door het luiden van de klokken. Schip Het middenschip van de Cat- hari'nekerk is wel groten- d'. e's volgens het oorspron kelijke plan gerealiseerd. De breedte van het schip, veer tien meter, overtreft die van alle kerken in ons land. Het schip had overdekt moe ten worden met stenen ge welven. maar verder dan de aanzetten hiervoor is men niet gekomen. Daarom heeft de kerk een houten zolde ring, een bezienswaardigheid op zich. Deze houten over kapping is waarschijnlijk in i De St. Catharijnekerk in Brielle. Plattegrond van de kerk. Recht3 de ge vonden funderingen: bij nummer 5 van het koor en bij nummer 6 van het dwarsschip. X Mr? riATTZGQÓHD. 6. ruNpf&Wrti emecriitP dP/TLXE. y Nicvbff &dks/sTo&&- Brussel gemaakt en per schip naar Brielle overgebracht De zijbeuken van de Catha rijnekerk hebben fraaie ge welven. De plafonds verto nen prachtig middeleeuws beeldhouwwerk. Waar de bo gen van de zijbeuken de bui tenmuur ontmoeten dienen fraai gebeeldhouwde figuur tjes als ondersteuning. De zuidelijke zijbeuk heeft fraaie gewelfschilderingen. Een jaar of twaalf geleden zijn ze bij toeval ontdekt on der een witte pleisterlaag, die met puntige, houten hamer tjes is losgeklopt en verwij derd. In een bijna onaange taste schoonheid kwamen toen kleurrijke bloemen en siermotieven te voorschijn. In de zijbeuken stonden vroeger de altaren, gewijd aan de verschillende be schermheiligen. Ze waren ge sticht door vooraanstaande families met voldoende geld, om hun zielen en die van naaste familieleden op hun sterfdag te gedenken door het laten opdragen van mis sen. Jammer genoeg zijn de altaren verdwenen. Er zijn nu alleen nog lege nissen. De noordelijke zijbeuk wordt ook wel weeskinderengalerij genoemd. Daar zaten vroeger de weesjes op twee lange rij en banken. Langs de Noordzijde van de kerk zit in de muur van de eerste zijkapel het stenen overblijfsel van een wij wa terbakje, dat met de beelden storm van 1566 gesneuveld moet zijn. Graven In de Catharijnekerk bevin den zich twintig grafkelders en 355 graven. Vroeger wer den vooral de vooraanstaan de mensen in de kerk begra ven. Pas als deze vol was werd dat rondom de kerk ge daan, het kerkhof. In de Cat harijnekerk loopt de bezoe ker dan ook niet op een vloer, maar over graven. Op de grafstenen en grafzer ken stonden vroeger de fami liewapens en titels van de overledenen, maar in 1795 moesten die worden wegge- beiteld. Dat gebeurde in de Franse tijd, toen gelijkheid van alle mensen werd nage streefd. Alles wat aan aristo cratie herinnerde, moest ver dwijnen. Ook de herden kingsborden in de kerk, op gedragen aan overleden no tabelen, moesten weg. Tot grote ergernis van velen vond er een grote uitverkoop plaats van deze wapenbor den. Schedels Dat het huidige grasgazon met voetpaden voor de in gang van de kerk vroeger kerkhof was, bleek tijdens werkzaamheden in septem ber 1977. Bij graafwerkzaam heden kwamen toen schedels en beenderen naar boven, die door jongens mee naar huis werden genomen. Op deze plaats (waar dwarsschip en koor hadden moeten komen) zijn in de loop van de tijd duizenden Briellenaren be graven. Na 1850 vonden er op het Catharijnekerkhof geen begrafenissen meer plaats. De gevonden schedels en bot ten zijn zodoende minstens 130 jaar oud, maar kunnen ook uit de middeleeuwen stammen. In de kerk, onder de gewel ven, bevinden zich honder den grafstenen van bekende zeevaarders. Rechts bij de to rentrap het prachtige, mar meren grafmomument van admiraal Philips van Almon de, de bekende zeeheld, die ïn januari 1711 op 66-jarige leeftijd stierf. De oudste grafsteen is van de vroegere burgemeester van Brielle, Matthïjs Witte, die in 1482 overleed. Direct bij bin nenkomst in de kerk een kleine steen van Hans On- versaegt, de enige Watergeus die omkwam tijdens de inne ming van Brielle in 1572. Klokkenspel Boven het torenportaal be vindt zich het westkoor, dat door een natuurstenen balu strade met de kerk is verbon den. Boven het westkoor de uurwerk2older met het oude uurwerk en de speeltrommel. Daarboven een ingewikkeld samenstel van zware eiken balken, stijlen en schoren van de klokkestoel en het to- renverband. In de klokkes toel hangen drie klokken. De grootste, uit 1482, weeg 4750 kilo en moest vroeger met acht man worden ingeluid. In de toren bevindt zich ook het carillon dat uit 47 klok ken bestaat. Hiervan stam men er negentien uit 1660 en ze werden gegoten door de beroemde gebroeders Hemo- ny. Het klokkenspel bestrijkt vier octaven. Het wordt elke eerste maandag van de maand van één tot twee uur en bij feestelijke gelegenhe den bespeeld. Interieur Het interieur van de in Bra bants Gotische stijl gebouwde kerk is nog bijzonder gaaf. De dooptuin is origineel acht tiende eeuws. De preekstoel, geschonken in 1778 door de weduwe van de Brielse bur gemeester Van Bueren, Is een goed voorbeeld van de Lode- wijk XVI-stijl. Zij schonk ook het doophek. Het echt paar ligt begraven in één van de zijkapellen. Voor de preekstoel staat een avond- maaltafel, in 1961 geschon ken door de Merulasticbting. De mooie, grote, koperen middenkroon werd in het zelfde jaar geschonken door de Briellenaren, ter gelegen heid van de voltooiing van de restauratie van de kerk en toren, die ruim vijftien jaar duurde. Gedenkramen De kerk heeft vier schitte rende, gebrandschilderde ge denkramen. Het eerste toont Willem van Oranje en zijn derde vrouw, Charlotte de Bourbon, Hun huwelijk werd in 1575 ïn deze kerk gesloten en ingezegend door hofpredi ker Jan Taffijn. Het raam is in 1922 geschonken door de Brielse Centen vereniging De macht van 't kleine. Het tweede raam stelt Ange lus Merula voor, een groot geleerde, die na Parijse stu die zijn eerste mis las in deze kerk. In 1532 werd hij pas toor van Heenvliet. Wegens vermeende ketterij werd hij als oud man in 1557 tot de brandstapel veroordeeld. Maar hij stierf in gebed, nog voor de vlammen hun werk konden doen, aan een hart aanval. Zo werd hem een af schuwelijke marteling be spaard. Het lijk werd alsnog verbrand. Merula's uitgebrei de bezittingen kwamen ten goede aan ae armen en we- zen. Coppelstock Het derde raam is opgedra gen aan de veerman Coppel stock, die in 1572 de Geuzen Brielle binnenbracht. Hij toonde de burgemeesters de zegelring van Treslong als bewijs van goeder trouw. Als de vroedschap nog blijft aar zelen rammeien de Geuzen de stadspoort. Het vierde raam stelt de stad stimmerman Rochus Meeu- wisz voor. Toen de Spanjaar den op 5 april 1572 Brielle probeerden te heroveren, hakte hij met gevaar voor ei gen leven het- Nieuwlandse sluisje open. Het land liep on der water en Bossu en de zij nen kozen de terugtocht naar de Bernïsse, waar Geuzenlei- der Treslong inmiddels hun schepen in brand had gesto ken. Het fraaie orgel dateert uit 1852 en staat tegen de oost muur, die de priesterboog af sluit. Hierachter hadden het koor en het dwarsschip moe ten komen. Achter het orgel een uitzon derlijk groot bord met daarop de tien geboden. Het werd in 1678 gemaakt in opdracht van de Brielse magistraat en kostte 120 gulden. In witte letters tegen een hemelsblau we achtergrond staan hierop de belangrijkste geboden van de Wet des Heeren. Op het bord staan ook de gezichten van Mozes en Aaron. Ze kij ken naar de wijzers van de klok die geen tijd meer aan wijst: het bord is namelijk tij dens de restauratie van de westzijde verhuisd naar de oostzijde. Gildenborden In de kerk ook drie fraaie ambaehtsgildenborden. Op die van de timmerlieden uit 1683 staan gereedschappen die ook nu nog worden ge bruikt. Het gildebord van de kooplieden uit 1597 is te vin den boven de ingang in de oostelijke muur. Het gilde- bord van de kleermakers is uit 1598. Alle borden* zijn te vens voorzien van bijbeltek sten. In een hoek van de kerk het gedenkbord van A.H. van Kruyne, die op 1 decembei 1813 met twintig Briellena ren en honderd soldaten de Fransen verjoeg. Kapitein Van Kruyne trok in X831 aan het hoofd van de Brielse schutterij ook naar Brabanl tijdens een Belgische opstand. Een gedenktafel rechts van het Coppelstockraam herin nert aan de inneming van Brielle in 1572. Het werd op 1 april 1922 onthul'd door ko ningin Wilhelmina, die werd vergezeld door haar man Prins Hendrik, koningin- moeder Emma en prinses Juliana. Het bezoek van de koninklijke familie aan Brielle was een eerbetoon aan de stad die het sein gaf tot Neerlands bevrijding. In de kerk werd tevens een dankdienst gehouden. Bij het praalgraf van Van Al- demonde een bronzen ge denkplaats voor Corstiaan Hagers, die in 1915 overleed. Hij was de laatste drager van het Metalen Kruis van de tiendaagse veldtocht in 1930. Een beeldje vlak bij het Cop pelstockraam stelt mr, Jan Matthijssen voor, schrijver van het beroemde Rechts boek van Den Briel en secre taris van de stad toen de bouw van de kerk begon. De kerk is genoemd naar de maagd en martelares Catha- rina van Alexandrië, die in de vierde eeuw leefde. De heilige Catharina was de be schermheilige van Brielle. Ze is afgebeeld op de sluitsteen van één van de gewelven van de kerk. Dinsdag 16 augustus Jazzcafé Dizzy; 22.00. session. Woensdag 17 augustus Mansgs Krallngen: 09.00: C.HJ.O. 36 IntematlnonaJa Concours Hipptque; Dressuur, Spring wedstrijden, show van Frtie?e aanspanningen en de monstratie Rotterdamse bereden bri gade. Poppen theater Belie Pimc 14.30: Poppenspel 'In de kijkdoos van Kiko'. Delftseplem: 00.00: Ver trek van de rondvaartbus. Binnen wegplein: 13.00: Sneltekenares Nelly Rooters. Hoekstee: (Hoek van Hol land) 20.00: Rim 'Saturdaynight fiver". Bioscopen AJhambra 1: "De Utt* (16) dag. 2.00- 7.15 en 9-30 u. AJhambra 2: "Sophia's Cftok»* (1JJ dag. 8.15 u. Calypso 1: 'FJashdance' (ai) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Calypso 2: 'Merry chnstmas mr. Lawrence' (16) dag. 1.45.6.45 en 9.15 u. Calypso 3; 'Last tango In Pa rts' (al) dag. 2.00. 7.00 en 9.30 u. Centraal: "n schot in de roos' (18) dag. 12.15, 2.00. 3.45. 5.30. 7.15 en 9.00 u. Cineac (Beurs): "Octopussy' (12) dag. 2.00, 6.45 en 9.30 u. Cineac (Bijenkort): 'Porky's 2* (16) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 u, ma. en woe. 2.00 u. cinerama 1: 'Blue Thunder' (12) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Cinerama 2: 'Star Wars/ The empire strikes back' (12) dag. 1.15 en 7.00 u. Cinerama 3: Tootsie* (aJ) dag. 2.00 en 8.00 u. Ci nerama 4: 'An officer and a gentle man' (al) dag. 6.45,9.30 u. Cinerama 5: The happy hooker goest te Holly wood' (16) dag. 2.00-6.45 en 9.15 u. Corso: 'Highroad to China' (ai) dag. 2.00-7.00 en 930 u. Kriteriorc -Gand hi' (al) dag. 8.00 u. Lumbers 1: 'Por- '-\s 2' (16) dag. 2.00, 4.30 7.00 en j 9.30 u. Lumiere 2'Breathless' (16) dag. 4 30-7.00 en 9.30 u.; 'Heidi' (al) dag 2.00 u. Lumiere 3: 'Bad Boys' (16) dag. 1-45, 6.45 en 9.15. Lumiere 4: 'Mot Bubble Gum in het leger' <16) dag. 1.45. 6.45 en 9.15- Luxor: 'Odds and Evens' (al) dag. 2.00, 7.00 en S.30 u. Metro 1: 'De kanonnen van Navarone" (al) dag. 2.00 u. do. ma. di. en woe. alleen Bingo. Metro 2: "Night Shift' (al) do. ma. di. en woe. 8.00 u. Rex: 'Mel iedereen behalve met mijn man' (18) dag. van 10.00 u, s'mor- gens tot 11.00 s' avonds. Thalia: 'Oc topussy' (12) dag, 2.00-6.45 en 9.30 u. 't Venster-1-2-3 en De Lanteren: Gesloten tot 1 september. Kindervoo retelling en Alhombro 1: 'Wie met pech omgaat', dag. 2 uur. AJhambra t. 'Disney festi val van bekroonde tekenfilms' dag. 2.00 u. Clneremih-4: 'E.T dag. 1.45 u. Mehro-2: 'Herble is de pisang' dag. f2.00 u. Passage: The Muppet Movie' woe. 2.00 u. Spijkenisse Euro 1: 'Octopussy' (al) dag. 1.30- 6.45 en 9.15 u. zond. 130-4.00-6.45 en 9.15 u. Euro 2'Firebird Tornado' (al) dag. 1.30-6.30 en 9.15 u. zond. 130-4.00-6.45 en 9.15 u. Euro 3: 'Blue Thunder' (12) dag. 130-6.45 en 9.15 u, zond. 1.30-4,00-6.45 en 9.15 u. Euro 4: 'Hot bubblegum In het leger" (16). première, do.vr.ma. en di. 1.30- 6.45-9.15, zaao. en wo. 6.45-9-15. Kindervoorstellingen Euro: 'Peter en de vliegende autobus* woe. 1.30 u. Hellavoatsluis TlvofJ-theater 'Stingray' (18) do. vr. 19.00 li. 'Pikante avonturen van een taxichauffeur' (16) za. 21.30 u, do, vr., za., zo.. 21.30 u 'Tootsie' (16) ma. di., woe.. 19.00 u. "Lucky Ups' (18) zat. 24.00 u, dl. 21.30 u. Kindervoorstellingen TfvoU-yteater 'Als Je begrijpt wat Ik bedoel' (al) do. t/m wo elke ml. 15.00 u. Brielle Apollo-Uieaten 'Tootsie' (al) do. wo. 20.00 U. vr. 19.30 u, za. 19.00 u en 21.30 u. en zo. ma. di. 19.00 u. 'De Uit' (12) vr. 22.00 u. zo. ma. di. 21.30 u. Kindervoorstellingen Apollo-thealer: '101 Dalmatiérs' wo. zo. za. 14.00 u. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: 'Blue Thunder' (al) dag, 1.45-6.45 en 9.30 u, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u. Zaal-2; 'V/Ie met pech omgaat" 1.45-6.45 en 9.30 u, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u. Zaal-3: 'Octopussy (12} dag. 1.45- 6.45 en 9.30 u, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u. Euro Cinema-4: (Voorstraat 294): 'Porky's 2' (12) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u. Cï- node: 'En de tijd stond stil' (16) vrij. en zal. 7.00 en 9.30 u, zond. t/m woe. 8.00 u. Kindervoorstellingen (si) Cinode: 'Wirtneiou in de dodenvailei' za. zo. woe. 2.00 u. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8.30- 17.30 u. Builen deze tijd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waamemlngsregeling. Men kan via het antwoordapparaat ol het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft het een spoed recept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt. Taxi Telefoon centrale. Tel: 010-361222. Artsen- boodschappendienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardlngen en Schiedam). Integraal Kankercentrum Rotter dam: 'Telefoonbaken voor vragen over kanker' I.K.R. Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berk el. Bergschenhoek en Bleïswljk Tel: 010- 333300. Diversen Raad en Daad: Tot 18 augustus met vakantie. G.EJL Voorlicntingecon- trum Rotterdam: (Rochussenstraat 198, Tel: 010-575840.) Voorlichting' over energie, besparing, CAI, tarieven e.d. Openingstijden maand, t/m vrij. van 9.00-16.45 uur. Telefonische Hulpdienst Rijnmond: Rotterdam 010-362244. Schiedam 010-731161. Voor hulp bij maatschappelijke en geestelijke naden. Telefonische hulpdienst voor jonger»n: Tel: 010- 552539, dag. van 17.00-24.00 u. Te lefonische Hulpdienst Spijkenisse: (van 19.00 tol 03.30 u): Tel: 01880- 25952. H.I.C: Hulp- en informatiecen trum Postkantoor Coolsingel Tel: 172929, sociale en culturele Informa tie, rechtshulp, studie en onderwijsza ken. vacaturebank, loontechnlsche dienst enz. Geopend maand. 11.00- 17.00 u, dlnsd. t'm vrij, 6.30-1700 u. Crisiscentrum Roiïerdam: Mathe- nesserlaan 270, tel 763944. Voor mensen met accute problemen op elk gebied. Geopend uur per dag ook zaterdag en zondag. A.A. werkgroep Rotterdam: Bergweg 307a, tel: 673815, voor mensen met alcoholpro blemen. Stichting Rechtswinkel: tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00-14.00 uur): Krallngeo: Goudserijweg 21, di. 17.00-19.00 u. Bloemhof: Viollerstraat 1, di 17.00- 19.00 u. Spangen: Polgieterstraat 6, do. 17.00-20.00 u. Bureaus voor rechtshulp: Zuid: Pleinweg 218-220, di t/m vrij. 10.00-13^30 u. Noord: Tei- llngerstraat 59. ma 13.00-16.00 U, di. t/m vrij. 10.00-16.00 u. do. 19.00- 21.00 u, vrijdag van 14.00-16.00 u. notaris aanwezig. West: Mathenesser- Jaan 173: do. 13.00-15.00 uur. afspra ken ma. en dl. van 13.00-16.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4