In december duidelijkheid over topstructuur GE WB Schuurtje van raadslid in commissie 'Deeltijdarbeid is anti-emancipatie' Overweg Nieuwland twee nachten dicht Hoofdbestuur PvdA trekt zich conflict niet aan VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEUANISCHE GOURANT NIEUW WATEBWEG GOURANT Verkoop premiehuizen Verloopt voorspoedig Cees Bot belooft: Initiatief *l| in Schiedam en Maassluis Gemeente Schiedam actief op veiling Moskee weer in commissie Diefstallen uit auto's Van der Velden (GPV): Slechts één rijbaan beschikbaar Van der Lugt blijft in gemeenteraad □MTERWEG VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 Vlaardingen Wethouder Cees Bot heeft.de raads* commissie voor personeels zaken gisteravond nog maals beloofd, dat er in de cember meer duidelijkheid zal komen over welke" maatregelen genomen moeten worden in de lei ding van de gemeentelijke water- en energiebedrijven (GEWB). Dan is het proef jaar afgelopen, waactoe de commissie enkele maanden geleden heeft besloten, om te zien hoe de zaak zich in de nieuwe situatie zou ont wikkelen. Als dat proefjaar is afgelo pen zal onder meer moeten* worden bekeken, of er als nog maatregelen tegen di recteur W.J\ Pinkse van de GEWB genomen moeten worden. In een rapport, dat de gemeenschappelijke op leiding voor personeelsbe leid (GOP) vorig jaar na een "onderzoek bij de GEWB heeft opgesteld, werd ver nietigende kritiek over de topstructuur bij de energie bedrijven gespuid, en met name over het functioneren van de directeur. Dat rapport was er in eerste instantie aanleiding voor, dat diverse raadsleden in be sloten vergaderingen te ken nen gaven, dat de directeur maar ontslagen zou moeten worden. Inmiddels was ook duidelijk geworden, dat er. door aller lei oorzaken die soms met de problemen bij het GEWB ie maken hadden een leegloop ontstond binnen de top van de bedrijven. Het gemeente bestuur besloot toen, de ont stane vacatures tijdelijk op te vullen en verdere maatre gelen een jaar in de ijskast te zetten. Inmiddels zijn we! al de nodige andere aanbeve lingen uit het GOP-rapport, over het overhevelen van bepaalde afdelingen naar andere sectoren van de GEWB en over noodzakelij ke veranderingen in werk structuren, ten uitvoer ge bracht. Poppe, die destijds het GOP- rapport voortijdig in de openbaarheid had gebracht, pruttelde nog wat na over de zaak. Hij vond de ingestelde proefperiode nog steeds een onjuiste zaak, „want ik heb nog steeds de indruk dat dat proefjaar is ingesteld om voldoende materiaal te kun nen vergaren, om daarna alsnog wijrigingen in de top structuur door te voeren. Dat is manipulatie met men sen." Poppe suggereerde met die uitspraak, dat het op het mo ment dat het rapport uit kwam een te dure zaak voor de gemeente zou zijn om de GEWB-directeur te ontslaan, omdat dan wachtgeld zou moeten worden betaald, maar dat het indien tij dens de proefperiode zou blijken dat de staf nog steeds niet goed functioneertna dat jaar wellicht mogelijk zou zijn de directeur op een goedkopere manier te ont slaan. Het raadslid maakte er ook bezwaar tegen, dat bepaalde* onderdelen van de discussie in een besloten gedeelte van de commissievergadering zouden worden besproken. Hij meende dat de zaak best in de openbaarheid kon. om dat alle partijen al hun com mentaar op de zaak gegeven hebben. De wethouder wilde er toch zonder pubhek en pers over vergaderen, „om dat het college nog geen standpunt heeft mgeno- Provincie wil betere organisatie buitenlanders Ismail Kayalik: talent ontwikkelen... iiiiHiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiifiiMiiiinuiiriiMiiiiiinimiiiiiiiiifiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii meentegarantie geldt. B en W denken voorlopig met drie ton. aleen eind uit de voeten te kunnen. De wethouders doen zelf -niet mee aan het inzetten of afmij nen, respectievelijk het aanko pen. Dat laten zij over aan tus senpersonen, al dan niet in ge meentelijke dienst. Is een. wo ning gekocht, dan zal het ge meentelijk wonïngbeheer er tijdelijk zorg voor dragen tot dat de gemeente eventueel het pand weer op de veiling terug brengt of anderszins doorver koopt, Is doorverkoop niet mogelijk, dan zal geprobeerd worden tot verhuur over te gaan. Wo nïngbeheer moet hierbij advi seren over de huurprijs. Schiedam De gemeente Schiedam lijkt zich actiever te gaan begeven op veilingen van onroerend goed. Het college van B en W zal in september van de gemeenteraad de be voegdheid vragen om op de veiling huizen te kopen en verkopen. Het gaat hierbij om panden, waarvoor een ge- limillUflIllllllltlllUlllllllllllllllUlllUIIKUIIIIUIIIIllltllliMmiIjlllllllllllllUIllllllllltllHlIHIIIUIl Na verlaging grondkosten: Vlaardingen De belangstelling voor de 46 premie-A-koop- woningen. die bouwbedrijf Van der Waal BV voor eigen ri sico wil realiseren op het bungalowterrein in Holy-Noord, loopt voorspoedig, nu de gemeente de grondkosten aanmer kelijk heeft verlaagd. Enkele maanden geleden zag -"B en W hebben ingestemd met het ernaar uit, dat het. project de afgifte van de bouwvergufi- op de tocht kwam te staan, ning. Naast de verlaging van omdat veel mensen juist door de erfpachtsom heeft de ge- de hoge erfpacht of de afkoop- meente ook het besluit geno- som daarvan werden afge- men, de grondkosten mee te schrikt. Maar nu is al een flink rekenen bij het verstrekken aantal huizen in optie gegeven, van gemeentegarantie. De verwachting is, dat bij de start van de bouw over enkele maanden zeker driekwart van de 46 woningen zijn verkocht. De verkoop is door Van der Waal in handen gegeven van de drie Vlaardïngse makelaars Spuybroek, De Witte en Tim mermans, die elk een eigen gedeelte toegewezen hebben gekregen. Makelaar De Witte meldt opgewekt: „Ik kan het goed merken dat de belang stelling groter is geworden. Ik heb in principe nog maar één huis waar nog niemand inte resse in had: op de rest zijn al opties geplaatst. Zelfs vandaag had ik nog .Iemand, die een huis in optie wilde nemen." Ook makelaar Timmermans kan het effect van de lagere grondkosten goed merken. Timmermans rekent erop bin nen korte tijd zeker driekwart van zijn toegewezen aantal kwijt te zijn. Vlaardingen De raadscom missie voor algemene zaken zal in haar vergadering van maandag 22 augustus weer de nodige aandacht besteden aan de problemen rond de Turkse moskee in de Oosterstraat. Dan moeten onder meer amb telijke adviezen op tafel ko men over de wijze, waarop de overlast waar omwonenden over klagen kan worden opge lost. Al in juni waren alle rappor ten die over de problemen rond de moskee zijn opgesteld binnen bij B en W. Er zou eeb- ter eerst een interne bespre king moeten plaatsvinden tus sen de hoofden van de betrok ken afdelingen, diensten en bedrijven, voor de zaak in de commissie besproken zou wor den. Dat gaat maandag gebeu- Schiedam Uit een perso nenauto, die was geparkeerd in de Laurens Costerstraat, is een polstasje niet 1000 gulden aan contant geld en een giro pas weggenomen. De wagen was niet afgesloten. Een fototas met een camera, enkele objectieven en een qua- rtzhorloge werd ontvreemd uit een wagen die op het Emma- plein stond. Hierbij is vermoe delijk een valse sleutel "ge bruikt. Vlaardingen De problemen rond het sehuurtje, dat het VVD-raadslid Jan van Hemert al weer enkele maanden gele den heeft laten vervangen in de achtertuin van zijn huis aan de Mozartlaan, zullen binnen kort worden besproken- in de raadscommissie voor de be zwaarschriften. De buurman van het raadslid, C.de Vries, heeft bezwaar aangetekend te gen het voornemen van het college van B en W, om Van Hemert alsnog een bouwver gunning te verlenen. Vlaardingen GPV-raadslid Wim van der Velden heeft tot zijn genoegen geconstateerd, dat deeltijdarbeid anti-emanci perend werkt, zo deelde hij gisteravond in de vergadering van de commissie voor personeelszaken mede. Uit een eva luatie van deeltijdarbeid bij de gemeente is gebleken, dat de meeste ambtenaren, die hun volledige baan in een deeltijd baan hadden laten omzetten, vrouwen waren. „Wij zijn destijds niet zo gelukkig met de emancipatienota geweest, maar nu ben ik verheugd dat deeltijdarbeid anti- emancipatorisch blijkt te werken", aldus Van der Velden. „Er blijkt voor mij uit dat veel vrouwen nu weer wat meer aandacht aan hun gezin gaan besteden en dat vind ik een goede zaak." Het commissielid stond overigens geheel alleen in die interpretatie van de gegevens. ue moeilijkheden die rond het schuurtje 2ijn ontstaan had Van Hemert volstrekt niet verwacht, zo heeft hij maan den geleden tegenover deze krant al duidelijk gemaakt. Het bestaande schuurtje van het raadslid stond min of meer op instorten en een aannemer heeft in zijn opdracht er een nieuw voor in de plaats gezet. Dat zou geen problemen met de gemeente opleveren, zo had de aannemer naar zeggen van Van Hemert beweerd. Ook een officiële bouwvergunning zou niet nodig zijn, zo was zijn overtuiging. Die problemen kwamen er echter wel, omdat achteraf bleek dat de buurman er bezwaren tegen had. Het nieuwe schuurtje bleek iets hoger te zijn dan het oude, en daar kwamen de poppen over aan het dansen. De bouw van de schuur werd na het bekend worden van de moeilijkheden ogenblikkelijk stopgezet, waarna een maan den durende procedure in werking moest -worden ge steld. Die zal nu uitmonden in behandeling van het bezwaar schrift van de buurman van Van Hemert tijdens de verga dering van de commissie, die daar speciaal voor is ingesteld. De commissieleden.zullen dan moeten beoordelen, of hun collega-raadslid mag doorbou wen, of dat het bouwwerk, moet worden afgebroken. Van Hemert heeft overigens niet zelf zitting in die commis sie. Namens zijn fractie is daar fractievoorzitster Mariette Hoogendijk lid van. Schiedam Hef verkeer, dat in de nacht van zondag op maandag én van maan-' dag op dinsdag, naar Schie- dam-Noord wil, moet reke ning houden met werk zaamheden aan de overweg bij station Schiedam- Nieuwland. De Nederland se Spoorwegen nemen dan het wegdek, dat tussen de rails ligt, onder handen. Men start beide avonden om tien voor half twaalf en houdt er maandagmorgen om half zes en dinsdagmorgen om vijf uur mee op. De overweg is dan niet afgesloten. Er blijft voor het verkeer steeds één rijbaan beschikbaar. Het herstellen van het wegdek is een onder deel van de werkzaamheden rond de bouw van het spoor wegviaduct. De treinreizigers zullen hele maal niets van de werkzaam heden merken, omdat de dienstregeling normaal wordt afgemaakt. Hiervoor wordt volgens een woordvoerder van de NS speciaal een spoor vrij gehouden. Door menigeen wordt het her stellen van de spoorlijn in ver band gebracht met de graaf werkzaamheden, die op dit moment bij de Nieuwe Dam- laan aan de gang zijn. Hier verlaat de tram in de toekomst via een tunnel het oudere ge deelte van Schiedam en gaat richting van Groen oord en Woudhoek. Volgens Hans van der Vlist, verkeersdeskundige van de gemeente Schiedam, zijn de graafwerkzaamheden aan de Nieuwe Damtaan beslist niet de oorzaak van de werkzaam heden aan de spoorlijn Rotter dam-Hoek van Holland. „Van verzakkingen of zO is geen sprake. De spoorlijn is in het verleden opgehoogd en de grond is weer ingeklonken. Nu wordt dat hersteld door het wegdek weer op hoogte te brengen." Het graven hoeft niet te worden geslaakt tijdens de herstelwerkzaamheden. Tunneltjes De graafwerkzaamheden lig gen volgens de Schiedamse verkeersdeskundige precies op schema. Momenteel wordt hard gewerkt aan de tunnels voor langzaam verkeer,die aan beide zijden van de nbg aan te leggen rijbaan komen. „Het onderheien is nu achter de rug en. als we zo doorgaan zijn de langzaam-verkeertun- nels volgend vooijaar klaar", zegt Van der Vlist De noodbrug is al gelegd. De twee tunneltjes voor het langzaamverkeer zijn volgend jaar klaar. Daarna wordt gestart met het aanleggen van de twee rijba nen voor de auto's en de tram baan. Volgens Van der Vlist bestaat het gevaar niet, dat bij de aanleg de rails verzakt. „Daarvoor heeft de NS altijd een vaste oplossing. Er is een noodbrug onder de spoorlijn gemaakt, Die heeft een onder steunende functie en voor komt dat de lijn verzakt. Als de tunnel klaar is, neemt die de steunfunctie van de nood brug weer over", verduidelijkt hij. Voor deze constructie is ook gekozen bij de twee kleine tunneltjes, waardan nu wordt gewerkt. De aanleg van de onderdoor gang heeft nogal wat gevolgen voor het verkeer tussen Schie- dam-Noord en het overige ge deelte van de gemeente. Zodra de twee kleinere tunnels ge reed zijn, wordt het verkeer daardoor geleid, zodat kan worden begonnen met het gra ven van de tunnelbak voor de auto's en dc tram. De fietsers moeten gedurende die periode een omleidingsroute volgen. De werkzaamheden duren nog tweeenhalf jaar. Schiedam/Maassluis De provincie Zuid-Hol land subsidieert een jaar lang: een initiatief in Schiedam en Maassluis om de buitenlanders meer betrokken te doen raken bij de samenle ving. Met als doel eert betere eigen organisatie onder de minder heden op gang te brengen komt de jonge provinciaal vormingswerker Ismail H. Kayalik (22) een jaar lang de situatie in Schiedam en Maassluis in ogenschouw ne men. Hij is gisteren begonnen. Kay alik heeft het afgelopen jaar ervaring opgedaan in Leiden en Alphen aan de Rijn, waar dit vormingswerk eveneens door de provincie werd geïni tieerd. Een voorbeeid toont treffend aan, waar het hem om te doen is. Leiden had op meer dan dertig plaatsen taalonderricht aan buitenlandse werknemers en hun gezinnen. Dat leek heel wat, de indruk bestond dat elke buitenlander wel Ne derlands aan het leren was. Totdat Kayalik er eens ging kijken en ontdekte dat een be trekkelijk kleine groep van vijftig mensen gewoon elke cursus afliep. De cursisten leerden dus overal hetzelfde, kregen alles herhaald en dat schoot niet op. Beter was het om alle activiteiten in dé ABC-beweging meer op elkaar af te stemmen. Dan zou ook een grotere doelgroep 'aange boord* kunnen worden. In Schiedam en Maassluis zsX Kayalik vooral actief zijn in die stadsdelen, waar nieuwe problemen met buitenlanders, bestaan. In Schiedam is dat bijvoorbeeld wijk Nieuwland, waar door de stadsvernieu wing in Oost en West meer Turken komen te wonen. Kayalik werkt in Nieuwland vanuit het buurtcentrum aan de Albardastraat. De vormingswerker wil vooral bereiken, dat de minderheden meer aan hun eigen organisa tie gaan doen. Op brieven rea geren veel mensen niet, is zijn ervaring. Maar als hij een pot je gaat kaarten in een koffie huis en hij vraagt, of mensen niet eens een bestuursfunctie op zich willen nemen van een Turkse sociaal-culturele vere niging, dan blijkt er veel meer bereidheid te bestaan. Het ont wikkelen van dit organisatie talent is een doelstelling van de overigens uitstekend Ne derlands sprekende Ismail Kayalik, Onder de buitenlanders zal er echter sprake zijn, vreest hij, van enkele behoudende groe pen die mogelijk vanuit ge loofsopvattingen deze activi teiten enigszins schuwen. Schiedam Het hoofdbe stuur van de PvdA in Am sterdam heeft geen enkele behoefte om in te grijpen in een intern partijconflict in Schiedam, waarbij Jos van der Lugt (32) werd verzocht de gemeenteraad te verlaten. De PvdA-afdeling Schiedam had om bemiddeling verzocht, maar ziet zich door deze terug houdendheid uit Amsterdam geconfronteerd met de nu meest voor de hand liggende oplossing: Van der Lugt ge woon laten zitten waar hij zit. Het hoofdbestuur vindt ken nelijk het sop de kool niet waard. Ruurd van der Veer, voorzit ter van de PvdA in Schiedam, en Gé Brouwer, fractieleider, hadden Van der Lugt enige maanden geleden het verzoek gedaan zich terug te trekken uit het gemeentebestuur, om dat er sprake was van onregel matigheden bij de stichting sa menlevingsopbouw Sehiedam- Noord, waar het PvdA-raads- lid als opbouwwerker ontsla gen was. Brouwer en Van der Veer hechtten veel waarde aan een vertrouwelijk rapport hieromtrent van het Verifica tiebureau van de* Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en vonden, dat het raadslid zijn functioneren in diskrediet had gebracht Van der Lugt weigerde op te stappen. Hij ontkende de be schuldigingen. Medestanders zou hij gevonden hebben in zijn fractiegenoten Herman Posthoorn en Wim Oomen, die volgens een doorgaans goed ingelichte bron om hun ge zindheid jegens Van der Lugt zijn geschrobbeerd. Overigens hebben Van der Lugt en zijn SSSN-eollega Jaap van der Graaf de feiten in net VNG-rapport ten stel ligste tegengesproken. Bij de VNG in Den Haag is het ver- zoek gedaan om hierover van gedachten te mogen wisselen, maar op grond van een wets artikel begint deze vereniging hier niet aan. Het Verificatiebureau maakte het rapport in opdracht van B en W van Schiedam en voelt er nu niets voor om vertrou welijke gegevens van deze op drachtgeefster te overhandi- gen aan 'derden', ook al zijn dezen er direct bij betrokken. Van der Lugt en Van der Graaf zouden voor overleg met de VNG dus een machti ging van B en W nodig heb ben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1