ROTTERDAM 15 Pilsje drinken op terras: nieuwe vorm van oppositie voeren Bijenkorf directeur begon met stof af nemen en leren telefoneren 'Geidmonster op de Coolsingel Winnaars van de kleurwedstrijd KRONIEK EN KRITIEK GG en GD krijgt voorlichtings centrum College tegen erfrecht voor marktplaats WÊÊÈÊSBt. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RZ/RV/RY/SW. 19 augustus 1983 Joop Biesot is zich altijd winkelier blij ven Rotterdam Eerst even iets rechtzetten over de heer JBiesot, die op 31 augustus na negen jaar af scheid neemt als directeur van de Rotterdamse Bij enkorf. In een aankondiging betreffende zijn intre de in het VUT-tijdperk, had in het RN gestaan dat hij in de Amsterdamse Korf werkzaam was ge weest. „Dat is niet juist", verklaarde bij eerst telefonisch en enkele dagen later herhaalde hij deze Raadscommissies akkoord Rotterdam De raadscom missies voor volksgezond heid en sociale zaken zijn gisteren akkoord gegaan met het voorstel om in het GG en GD-gebouw een uitgebreid voorlichtingscentrum te ma ken. Het voorlichtingscentrum zal informatie gaan verstrekken op het gebied van de gezond heidszorg in alle facetten. Zo zullen bejaarden, migranten, gehandicapten en zelfhulp groepen alle aandacht krij gen. Bovendien zal er ruimte zijn voor eigen initiatieven, fa het voorlichtingscentrum, dat in het najaar gestalte zal krijgen, zullen onderwerpen als hart- pn vaatziekten, landzorg, drugs, kanker en de geestelijke gezondheids zorg aan de orde komen. Er bestond al lange tijd be hoefte aan een dergelijk cen trum. Het ligt in de bedoe ling in te haken op de maat schappelijke ontwikkelingen. In de raadscommissie volks gezondheid vroeg PSP/PPR- raadslid Els Boxhoorn zich af of het budget van vijftigdui zend gulden wel voldoende is om al de plannen uit te voeren. Tendeer, omdat er een baliefunctionaris wordt aangesteld, waarna hooguit vijftienduizend gulden over blijft voor activiteiten. Wethouder W. van der Have stelde haar echter 'gerust door te vermelden dat de in tegratie in het GG en GD- gebouw huis vest ingkosten bespaart en een groot deel van de activiteiten zal kun nen worden uitgevoerd door de bestaande voorzieningen bij de GG en GD. Jtos&erdawn Het Rotter- dö'ms college voelt niets voor bét invoeren van 'erfrecht' voor standplaatsen op de markt. „Erfopvolging is uit den boze", aldus wethouder H. van der Pols tijdens de raadsvergadering. Momen teel kan bij overlijden van een vergunninghouder voor ten standplaats slechts de Echtgenoot of echtgenote de vergunning overnemen. De VVD pleitte ervoor om niet alleen de echtgenoot of Echtgenote bij overlijden de kans te geven de standplaats te blijven bezetten, maar ook eventuele kinderen, bloed en aanverwanten in de eer ste graad. Ook pleitte de VVD ervoor om naast huwe- hjkspartners ook mensen in aanmerking te laten komen, dié een met het huwelijk Vergelijkbare relatie hebben, "et dat laatste had het colle ge; geen moeite. Met het overdragen van een vergun ning bij overlijden aan kin deren had het college echter veel problemen. Alleen als bet gaat om kinderen, die reeds geruime tijd met vader of- moeder samen de stand plaats bezetten, wil het colle- over het voorstel van de WD met organisaties van Marktkooplieden overleggen. rechtzetting tijdens een ge sprek op zijn kantoor. Een eenvoudig gemeubileerde werkruimte achter de ietwat steriele 'schermen' van het warenhuis. Het centrale punt aan de wand achter dé verga dertafel wordt gevormd door een schilderij van de gebom bardeerde Bijenkorf, de schep ping van bouwmeester Dudok op de kop van de Sehiedamse- singel. Afgaande op hetgeen de schildering te zien geeft, is die gemaakt kort voordat het, na de meidagen van '40 reste rende gedeelte in 1957 werd gesloopt. Wie de schilder is, weet Joop Biesot niet, „Kijk, er is gesigneerd met H.K.O. Ik zag het op het cen trale kantoor in Amsterdam hangen. Dat hoort niet hier, maar in Rotterdam, merkte ik op. Nou, daar kon men wel in komen, dus zeiden ze: neem maar mee." 118881 Hij was was daar bijzonder verheugd over, want hoewel het volgens zijn eigen- zeggen „In het begin wel erg wennen voor hem was", had Rotter dam toch vrij spoedig zijn hart gestolen. Hij waardeert het bij zonder, ook als bestuurslid van de Kring van Grootwinkelbe drijven, dat men in deze stad zo spoedig tot beslissingen kan komen. „Dat is zelfs nog zo in deze tijd van recessie. In het begin kij ken ze soms wat vreemd als je met een voorstel komt. Als je daar geen ervaring mee hebt, denk je dat er niks van terecht komt. Vergis je echter niet. Meestal is het binnen de kort ste kéren voor eikaar." Joop Biesot, vader van drie door Ben Swaep dochters en twee zonen, is ze ker niet over één nacht ijs ge gaan, wat zijn beslissing be treft gebruik te maken van de mogelijkheid tot vervroegde uittreding op 62-jarige leeftijd. „M'n vrouw en ik hebben er een hele tijd voor nodig gehad voordat ik besloot: Ik doe het! Ik had het niet gedaan als er goor» herstelplan voor het con cern was gelanceerd. In dat m Een zuigmond van een sleephopperzuiger en een deel van het pomphuis van een hopperzuiger. Menig Rotterdammer zal bij deze woorden achte loos de schouders op halen en niet de moei te nemen om erachter te komen wat deze ogenschijnlijke abaca- dabra voorstelt. In ieder geval liggen ze in het kader van een tentoonstelling voor de Bijenkorf. Een firma heeft deze attributen die gebruikt zijn bij het graven van de Euro geul deze week bij het warenhuis geplaatst. Het idee komt van Kunst en Vaarwerk, een aantal kunste naars dat de stad al met meer ludieke werkjes heeft weten te verlevendigen. Omdat de gevel van de Bijenkorf bijna even hoog is als de vaargeul van de Nieuwe Water weg diep, wordt er op het dak een profiel van een peilbootje neerge zet. Hieraan wordt een peilstok bevestigd die leidt tot een etalage met videobeelden, waarop het 'geulmon ster' in vol bedrijf is te aanschouwen. Op 24 augustus moet alles gereed zijn. geval had ik hel gevoel gehad dat ik de benen zou hebben genomen en zoiets ligt mij niet." Hij kan met VUT gaan in de wetenschap dat hij een goede opvolger krijgt in de persoon van de 33-jarige J. van der Berg, filiaaldirecteur te Am- hem. De Maasstad is voor deze functionaris zeker niet vreemd, want hij heeft gedu rende twee jaar als adjunct-fi- liaaldirecteur in de Bijenkorf aan de Coolsingel gewerkt. Speelgoed Joop Biesot heeft dus nimmer activiteiten ontplooid in de Bijenkorf aan het Amsterdam se Damrak, maar des te meer aan de Haagse Wagenstraat. In 1937, zesenveertig jaar gele den, trad hij er, gewapend met het MULO-diploma op 16-jari- ge leeftijd in dienst. Overigens had het niets met die prille leeftijd te maken, dat hij als leerling op de speelgoedafde ling werd geplaatst. Hij ver diende er vijf rijksdaalders per maand. „Denk nou niet", glimlacht Joop Biesot bij de herinnering, „datje maar direct de klanten mocht helpen. Ben je gek, je moest stof afnemen, bood schappen doen en je kreeg les in... telefoneren. Een telefoon was in die dagen nog lang geen alledaagse aangelegen heid." Na een jaar echter mocht de, intussen in een lange broek gestoken Joop zich aanko mend verkoper noemen. Hij verliet de blikken auto's en andere speelgoederen om op de 78 toeren te gaan, of met andere woorden zijn krachten te wijden aan de verkoop van grammofoonplaten. Van zijn eigen omzet kreeg de 'halfwas' een half procent; de volslagen verkopers ontvingen het dub bele. Mede aan die platentijd heeft Joop Biesot zijn voorlie'f- de voor muziek en zang over gehouden. Die heeft hem nim mer verlaten, zodat men hem thuis in Brielle nog meerma len kan aantreffen, luisterend naar voornamelijk klassieke muziek. Trouwens, ook voor een nóg belangrijker liefde is de basis gelegd in de Bijenkorf. En welk een samenloop van om standigheden; dat gebeurde tij dens een vervangingsperiode De heer Biesot bracht het schilderij met het, na de mei dagen van 1940 resterende gedeelte van de oude Bijen korf, naar Rotterdam over. op de afdeling kinderwagens! Stoffen, herenmode, woning textiel, Biesot heeft het alle maal gedaan, zodat met recht van hem kan worden gezegd, dat hij zeer veel facetten van het verkoopvak heeft geleerd. Overigens niet uitsluitend in de Bijenkorf; van 1946 tot eind 1953 was hij werkzaam bij Wulfsen en Wulfsen. Bij die herenmodezaak combineerde hij de functie van verkoper met die van etaleur. Maar oude liefde roest niet; hij keerde terug naar de Korf, nu als chef van de herenmode-af deling, waar in drie maanden tijd een 'speciaalzaak' van diende te worden gemaakt. Deze op2et lukte en de de car rière van Joop Biesot begon een steile curve te vertonen. Via nog andere functies werd hij in 1971 fiiiaaldirecteur in Eindhoven, waar hij inmiddels reeds twee jaar als verkooplei der fungeerde. Bourgondisch „In die Brabantse tijd heb ik 2. van mezelf ontdekt, dat ik een Bourgondische inslag heb. Dat m'n ietwat Haagse ingetogen heid eigenlijk maar een laagje vernis was." De scheidende Rotterdamse directeur komt er rond voor uit, dat zijn overgang van Eindhoven naar Rotterdam niet zo gemakkelijk was. „Ze zijn in Brabant wat losser, maar het bleek me al spoedig, dat ze m'n levensstijl in Rot terdam best konden pruimen. Zoals men hel hier in de Korf heel normaal hebben gevon den, dat ik me in de eerste plaats altijd winkelier ben blij ven voelen." Dit laatste wordt onderstreept door het feit, dat Joop Biesot slechts als dat werkelijk nood zakelijk is, achter zijn bureau is te vinden. Men treft deze ook qua uiterlijk Bourgondi sche man vaak op afdelingen aan, waarvan het overgrote gedeelte tijdens zijn directeur schap is gerenoveerd. Erg gelukkig is hij met de Deli, want hij heeft het ophef fen van de levensmiddelenaf deling indertijd bijzonder be treurd. Hij is echter voldoende realist om te beseffen, dat de oude opzet niet kon terugke ren. Het shop-in-the-shop-sy- steem, dat thans op tal van af delingen wordt toegepast, vol doet volgens Biesot uitstekend. „Immers, op deze wijze heb je echte specialisten op hun ge bied in huis", verklaart hij deze gang van zaken. Zoals hij tenslotte nog verklaart, dat het reddingsplan voor de Bijen korf met medewerking van het personeel móet lukken. „Stel je bijvoorbeeld een Rot terdamse city zonder Bijenkorf voor. Dat is voor mij en voor velen, zeer velen, een onmoge lijkheid..." Op woensdag 31 augustus, wanneer de heer Biesot in res taurant La Ruche van het Rot terdamse filiaal een afscheids receptie wordt aangeboden, zal tevens zijn opvolger worden voorgesteld. Rotterdam De kleurwedstrijd van het Rotterdams Nieuwsblad voor het comité 'Redt een kind' op Jeugdland id gewon nen door Naima Sergkini, die de top vier kreeg. In de leeftijdsgroep vijf tot en met negen jaar kreeg Brit van Einalten de tweede prijs (Mino bambino), Denise Porcu de derde prijs, Marianne Willemse de vierde prijs en Alex Benninghof de vijfde prijs. In de leeftijdsgroep van tien tot en met twaalf jaar ging de eerste prijs naar Use Hage, die boeken en viltstiften kreeg. De tweede prijs kwam toe aan Monique Rietdijk, de derde prijs ging naar Rob Noordhoek, de vierde prijs kreeg Debby Muit en Olga Belomazov kreeg de vijfde prijs Alle prijzen worden toegezonden. Op Jeugdland werd dit jaar f1664,71 op gehaald voor de petekinderen in Kenya en Bangladesh. De jury (Janny Mostert, beoordelingen. Carla Donkersloot en Bram Roodbergen) druk in de weer met de Zou het waar kunnen zijn, dat er iets moois aan het ontstaan is? Na afloop van dc raad van gisteren trof fen raadsleden van PvdA en VVD elkaar op een ter rasje aan de Coolsingel achter een pilsje. Ze zaten weliswaar onder een rode parasol, maar hun stem ming was alleszins vrien delijk onder elkaar. Heel anders dan in de raadszaal, waar de opposi tie weer druk in dc weer was van dik hout planken te zagen. Dat schijnt niet anders meer te kunnen. George van Gent (WD) wond zich hevig op over het feit, dat het college van B en W zijn voorstel om ruim twee miljoen als sub sidie te steken in de bouw van 7400 m2 bedrijfsruimte aan de Boezembocht, had opgesierd met aanduidin gen als 'een psychologische opsteker' en 'goed voor de werkgelegenheid'. Hoe durfde het college? Van Gent had nagevlooid, dat de gemeente het oude veilingterrein in 1972 voor bijna dertien miljoen gul den had gekocht om er een nieuwe vuilverwcrkïngsin- stallatie op te zetten. Die is er nooit gekomen. In 1976 kreeg deze omgeving de be stemming 'hoogwaardig natuurgebied' en werd op grond daarvan een plan van de Spoorwegen en Blauwhoed om er een be drijfshal op te zetten getor pedeerd. En nu eindelijk, na ruim tien jaar, komen er toch be drijfsruimten voor kleine bedrijfjes. Rijkelijk laat, vond Van Gent; onderstre pend dat de VVD indertijd tegen de aankoop van het veilingterrein is geweest. In wezen stak Van Gent een wat sarrend verhaal af. Het schijnt te behoren bij deze wijze van oppositie voeren. De vraag is wel wat je er mee bereikt. Als je met het aandragen van keiharde feiten een besluit kunt beïnvloeden heeft het zin. Maar als je begint met hoog van de toren te bla zen, om vervolgens vóór het voorstel te stemmen, dan is inderdaad de vraag gerechtvaardigd of je met zo'n optreden - hoe feitelijk juist het ook is - niet meer verziekt dan aan de sfeer verbetert. Het risico van dit soort oppositie voeren omwille van de oppositie is, dat als je werkelijk ge fundeerde kritiek hebt je niet serieus meer wordt ge nomen. De wijze waarop de raad thans functioneert is na tuurlijk frustrerend. Toch moeten alle partijen zich blijven afvragen of ze zó willen doorgaan, of dat ze permanent bezig moeten zijn een sfeer te scheppen waarin ze weer met elkaar in gesprek kunnen komen. Een praatje bij een pilsje op een terras is dan heel wat effectiever dan een on nodig snerend verhaal. Want het is gemakkelijk te constateren, dat er met het dure veilingterrein aan de Boezembocht een zwalkend beleid is gevoerd. Maar 't 46-ste herinnert zich niet, dat VVD en CDA daarvan in het verleden ooit een punt hebben gemaakt. Te recht accepteert (waarne mend) wethouder Henk van der Pols het niet, dat het college laksheid in de versterking van de Rotter damse economie wordt ver weten. Hoe weinig specta culair de resultaten voor alsnog mogen zijn, men kan nooit beweren, dat de betrokken wethouders er niet aan trekken. Ze wer ken zich, om de term van Van der Pols te citeren, 'te pletter'. Ondertussen dient zich in de Rotterdamse raad nu ook een 'bouwschandaal' aan. Men herinnere zich, dat 't 46-ste enige tijd gele den gemeld heeft hoe standvastig gemeente-se cretaris Han Bannink was bij de toewijzing van de fractiekamers in het gere noveerde stadhuis. Grote fracties krijgen grote ka mers, kleine fracties kleine kamers. Maar dat pikte de CPN niet: de communisten zaten tijdelijk in een grote vergaderkamer en die wil den ze houden. Vanwege al die actiegroepen, die bij de CPN op bezoek komen. Goed, Bannink hield dus voet bij stuk. Maar intus sen hebben de wethouders nu besloten, dat de CPN toch zijn zin moet krijgen. Je moet je coalitiegenoten niet voor het hoofd stoten. Wie weet waarvoor je je vrienden nog nodig hebt. Door die herschikking van de kamers bleek er echter geen plek meer te zijn voor Bram den Braber (SGP). Er wordt nu een toilet groep uitgebroken en tot kamer verbouwd en ergens onder een trap moeten nu nieuwe toiletten worden gebouwd. Kosten van die extra-verbouwing J54.000. Baggerman (VVD) en Boh- ré (CDA) hebben nu vra gen gesteld over deze ver spilling. Per saldo komt er geen extra vergaderruimte bij (daarvoor was de ka mer bestemd, die de CPN 'gekraakt' heeft) en in de oorspronkelijke opzet wa ren ruime kamers voor tweemans fracties beschik baar. Consequent zijn de CPN'ers overigens wel. Ze zijn tegen vrijwel élke be zuiniging, dus ook tegen deze. 't 46-ste

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7