'Voorlopig niet uit eigen tuin eten' Haring- en bierfeest slaat brug over Ha ven Schiedamseweg wordt helemaal geasfalteerd Bewoners blijven bij huil bezwaren I Verolme Elektra: 1984 brengt winst VUMQKS8 DAGBLAD SSHIEDAMSCHE mtURAHT NIEUWE WftTfRWEfi CDBBflHT Hafkamp opent 'Gezond en wel' Nader onderzoek moe! omvang duidelijk mak-1 Bebouwing IJsselhoeveterrein: GTR-terrein krijgtstukje Hoofdstraat Stationsstraat: 2,91 miljoen Gestolen cheques verzilverd Ook Oosthavenkade komt er nu bij 'Onze redding is onze specialisatie s, fj WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 Vlaardingen Het deel van de Schiedamseweg tus sen het Verploegh Chassé- plein en de 2e Van Leyden Gaelstraat wórdt ook geas falteerd. Gelijktijdig met de werkzaamheden aan het wegdek zullen op een drie tal plaatsen de oversteek- mogelijkheden voor voet gangers worden verbeterd door de aanleg van drie zo genaamde oversteekeilan- den. Bewoners van de Oostwijk pleitten al geruime tijd voor betere oversteekmogelijkhe- den, vooral met het oog op de vele scholieren die er dage lijks oversteken op weg van school naar huis. Verder zul len er aan weerszijden van de weg fietspaden worden aangelegd en zullen de krui singen bij het plein tegenover de Boslaan veiliger worden gemaakt Ook zal de bodem structuur worden verbeterd om de groei van bomen langs de weg te bevorderen. Het wegdek van de Schie damseweg vertoont dusdani ge gebreken dat langer wach ten met opknappen onver antwoord zou zijn. In plaats van herbestraten niet klin kers, zoals er nu liggen, heeft de gemeente gekozen voor asfalteren, vanwege de voor delen, zoals minder geluid hinder, goedkoper onder houd en een beter rijeomfort. Met de aanpak van net twee de deel van de Schiedamse weg, vanaf het centrum ge zien, zal het aantal parkeer plaatsen met ongeveer een kwart verminderen. Momen teel wordt er schuin gepar keerd, maar door de aanleg van fietspaden zullen auto mobilisten voortaan hun wa gen paralel aan de rijweg moeten stallen. Gezien de huidige bezettingsgraad van de parkeerhavens, zal er toch genoeg parkeerruimte over blijven, zo heeft de dienst ge meentewerken berekend. De werkzaamheden zullen binnenkort worden uitge voerd. Omstreeks 12 septem ber zal het deel van de Schie damseweg voor alle verkeer worden afgesloten. Het werk zal ongeveer vier a vijf we ken duren. .Schiedam Het project 'Ge zond en wel' gaat donderdag 1 september van start in de 4 Molens. Wethouder Luub Haf kamp, die belast is met wel zijnswerk, opent de manifesta tie, die erop gericht is vooral oudere mensen te informeren over de beste manieren om ge zond te leven. Coördinator van het project is Eldert Meijer, werkzaam bij de raad voor het bejaardenwerk in Schiedam. Vervolg van de voorpagina -Maassluis De vrees van bewoners van de Steen dijkpolder-Zuid, dat de bodem waar op htm huizen zijn gebouwd ernstige verontreinigingen bevat, is door een onderzoek van Rijnmond bevestigd. Het zuidelijk de,el van de polder is in het begin van de jaren zestig opgespoten met slib uit de Rotterdamse havens. Naar pas nu is gebleken zijn 'daarbij ook grote hoeveelheden slib uit de le Petroleumhaven in de polder gedumpt. Van dit slib is bekend, dat het in grote mate met allerlei stoffen verontreinigd is. Uit een eerste bodemonderzoek, dat de dienst centraal milieubeheer van Rijnmond (DCMR) vorige week heeft gehouden, is gebleken dat er inderdaad reden tot ongerust heid is. 'Al in 1980 is uit een onderzoek van het Instituut voor Bodem vruchtbaarheid gebleken, dat dp verschillende locaties in het Rijnmondgebied die met ha- venslib zijn opgespoten, zware metalen >n de grond zitten. Het gaat met name om chroom, kwik, cadmium en ar seen. Dat moet ook in de Steendijkpolder het geval zijn. Onderzoek Een onderzoek daarnaar is echter pas op gang gekomen, nadat bewoners van de wijk daar in juni van dit jaar op aangedrongen hadden. -De ge meente Maassluis heeft toen aan Rotterdam verzocht een rapport op te stellen over de herkomst van de havenbagger in de Steendijkpolder. Begin augustus stuurde de gemeente Rotterdam die gegevens naar Maassluis, waarna kort daarna door het Maassluisse gemeen tebestuur het openbaar li chaam Rijnmond werd inge schakeld, dat in dit soort za ken als coördinerend orgaan optreedt. Al enkele dagen nadat Rijn mond het Rotterdamse rapport binnen had gekregen is er koortsachtig overleg ovec de zaak op gang gekomen. Er werd een eerste bodemmon ster onderzocht, alsmede een monster van het drinkwater in de wijk. Dat drinkwater bleek geen verontreinigingen te be vatten, maar het grondmon ster bevestigde de vermoe dens. Snel- handelen Rijnmondgecommiteerde L. van Rijn-Vellekoop (milieuza ken) merkte gistermiddag tij dens een persconferentie op, dat ook de herkomst van het havenslib reden was om tot actie over te gaan. Omdat een deel afkomstig is uit de le Pe troleumhaven moeten er naast de zware metalen ook gechlo reerde verontreinigingen zoals pesticiden en olie in de grond zitten. Ook dat is door het voorlopige onderzoek beves tigd. „We vonden dat er snel moest worden gehandeld, ook al om de bewoners op zo kort mogelijke termijn enige duide lijkheid te kunnen geven.' Daarom zijn al meteen mon sters onderzocht", aldus me vrouw Van Rijn. September In overleg met de gemeente Maassluis, het - ministerie, de GG en GD en nog enkele an dere instanties is inmiddels be slóten dat al in september een uitgebreider onderzoek op gang zal komen, waarvan de resultaten naar verwachting begin volgend jaar op tafel lig gen. Welke maatregelen er no dig zullen zijn en of de bewo ners hun huizen zullen moeten verlaten om de grond te kun nen saneren, daar wil de Rijn- mond-gecommiteerde nog niet op vooruitlopen. Het bewonerscomité is maan dagavond van de eerste resul taten van het onderzoek op de hoogte gesteld. De overige be woners hebben gisteren een brief van Rijnmond gekregen, waarin de problemen uiteen worden gezet Daarin wordt het onder meer aangeraden, langdurig contact met de grond te vermijden en voorlo pig niet te eten van zelf geteel de gewassen. Donderdagavond vindt ïn Koningshof in Maas sluis een informatie-bijeen komst plaats, die door de Rijn- mond-gecommiteerde wordt voorgezeten. Zie ook pagina 11 De Steen- dijkpolder-Zuid 'vanmorgen. Ongewisse toekomst na geconstateerde bodem-veront reiniging... Vlaardingen De bewoners nabij het IJsselhoe veterrein in het uiterste puntje van Holy-Noord hebben nog niets van hun bezwaren afgedaan. Zij blijven pertinent tegen de bebouwing van dit ge bied. Tijdens de commissie stadsvernieuwing van gisteravond lieten de 'drevenbewoners* duidelijk merken ook tegen de nieuwe plannen in beroep te gaan. y Wethouder Bas Goudriaan heeft nu een voorstel voor 44 huizen op stapel staan, hoewel het grondoppervlak onaangetast blijft. Eerder ging het om een aantal van 33. Voor de bewoners maakt dit echter geen enkel verschil. Al eens eerder waren zij naar de Raad van State gestapt. Toen maakte Goudriaan evenwel zijn nieuwe ideeën bekend. En om die reden weigerde dit college een uitspraak te doen. De bewoners hebben aL aangekondigd niet te schro men opnieuw naar de Raad van State te gaan. Elk huis dat op het zogenaamde IJsselhoeveterrein wordt gebouwd, is er eigenlijk één te veel, zijn zij van me ning. Het is volgens hen in strijd met het bestem mingsplan. En de bewoners zijn bang hun groen zij hebben nu een uitzicxht over de polders kwijt te raken. Schiedam De gemeente Schiedam heeft nu een wat duidelijker inzicht in de be grenzing van het grootste stadsvernieuwingsgebied in Schiedsm-Zuid, het GTB-ter- reïn, waar vroeger de gasfa briek stond. Het gebied wordt uitgebreid met een stukje Hoofdstraat, waar de gemeente enkele aankopen wil verrich ten, Dat betekent wel, dat gemeen tewerken ook hier meer geld voor nodig heeft. Voor dit deel van de stadsvernieuwing in Schiedam-Zuid wordt een ex tra bedrag gevraagd van ruim dertien ton, waarover de com missie stadsvernieuwing zich volgende week woensdag in het stadhuis zal uitspreken. Het vergaderseizoen komt der- halve ook in Schiedam weer op gang, nadat de gemeente raad hier een maand langer vakantie had dan in Vlaardin gen en andere omliggende ge meenten. De commissie van wethouder Van Tilborg is ove-, rigens niet de eerste raadscom missie, die in het nieuwe sei zoen vergadert. Het senioren convent, ofwel de commissie- algemene en bestuurlijke za ken (ABZ), gaat er zij het zonder burgemeestermaan dag aan vooraf. Schiedam Alleen voor het bouwrïjpmaken van de Stations straat en omgeving in Schiedam-Oost heeft gemeentewerken al een bedrag van 2,91 miljoen gulden nodig. Dat wordt besteed aan riolering, bestrating, groen, kabels en leidingen alsmede grondkeringen en geluidswering langs de Horvathweg. Ook openbare verlichting en brandkranen vallen eronder. Het ziet ernaar uit, dat gemeentewerken hiermee meteen zal kun nen beginnen, als de sloop van de woningen achter de rug is. Die snelheid kan worden bereikt, als tijdig bij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu kan worden aangeklopt voor subsidiëring. Ook dit deel van Schiedam-Oost valt binnen de 1SR, die Schie dam extra geld kan opleveren bij stadsvernieuwing. Capelle aan den IJssel De drie cheques die op 6 augustus uit een handtas van een Capel- se vrouw werden gestolen zijn verzilverd. Dit gebeurde bij twee grootwinkelbedrijven in Rotterdam. De waarde van de cheques bedroeg driehonderd gulden. Jan Brouwer, hoofdrolspeler achter het haring- en bierfeest, neemt een hap voor treffelijke haring. Vlaardingen Het elfde haring- en bier feest, dat op zaterdag 3 september de Vlaar- dingse binnenstad weer op zijn kop zet, wordt nog groter dan alle voorgaande. Voor het eerst heeft de organiserende stichting onder voorzitterschap van Jan Brouwer de acti viteiten uitgebreid tot en met de Oosthavenka de, zodat nu aan weerszijden van de Haven braderie-achtige sferen Vlaardingen zullen ver vullen. Omdat de Haven echter lang is en veel mensen de Koningin Julianabrug niet 'halen', is halverwege (tussen de Oosterstraat en de Vettenoordsekade) een soort brug gedacht. Deze komt te bestaan uit enkele deksehepen en door de Vlaardingen-Oost Bedrijven beschik baar gestelde gangway's, wat een uniek gezicht in dit historische stukje stad kan opleveren. Bij de presentatie, gistermiddag in het te weinig gebruikte gebouw Concordia, wist Brouwer ge woon even niet waar hij moest beginnen, zo veel activiteiten zullen er op de eerste zaterdag in september zijn. Hij sprak anderhalf uur door en kon toen haast niets vergeten zijn. Het kost te hem, en zijn medebestuursleden Cees Maree, Paul Snelder, Ton Bravenboer eft Harry de Willigen, ettelijke zweetdruppels, want de schijnwerper van het project Mensen Zonder Werk, dat alles filmde, straalde een benauwen de hitte uit. „Het is altijd goed weer geweest op het haring- en bierfeest", zei Jan Brouwer, ter wijl hij door de opnameploeg in het zonnetje werd gezet. „Ook nu weer zullen wij een be roep doen op de Minister van.Weer en Wind." Minder muziek Eén ding staat vast: het komende haring- en bierfeest wordt niet zo kakefonïsch als alle voorgaande. Brouwer zei dat zijn stichting in middels wel geleerd heeft, dat er niet teveel muziek tegelijk door de binnenstad moet schal len. Soms stonden er verschillende luidsprekers keihard aan in één kort straatje en dan wisten de bezoekers niet, waar zij blijven moesten. „Dat doen wij dus niet meer", aldus Brouwer. Toch zal de binnenstad allesbehalve stil zijn. Om een greep te doen. uit het ruime aanbod: Er komt een zeskamp-aehtïg spektakel rond de Haven, waar twintig cafêploegen aan meedoen, vergelijkbaar met een afvalrace. Er komen open sjoelkampioenschappen, waaraan iedereen kan meedoen, „Het blijkt een sport te zijn, waarop veel mensen zich willen uitleven", al dus Brouwer. Overigens vervalt hierdoor het touwtrekken op de Kortedijk, wat de stichting niet zo'n ramp vindt, want beroepstrekkers uit andere gemeenten maakten hier misbruik van, zegt Brouwer. Schilderij Het meest opvallende spektakel bestaat onge twijfeld uit de tientallen geverfde deuren, die samen het grootste schilderij van Vlaardingen moeten gaan vormen. Dit wordt eenmalig ten toongesteld op het Liesveld viaduct. Brouwer noemt het echter „vreselijk zonde" als het daar na vernietigd zou worden. Het is een primeur voor Nederland; dat zoiets gemaakt wordt; dat zou Vlaardingen moeten behouden, zegt hij. Er worden suggesties gevraagd van de Vlaardm- gers, die contact kunnen opnemen via telefoon nummer 342288, Hier kunnen ook vrijwilligers zich aanmelden. Met het haring- en bierfeest, dat nog uit vele andere activiteiten zal bestaan en waaraan het bedrijfsleven actiever meedoet dan ooit, is 50.000 gulden gemoeid, dat afkomstig is van brouwerijen, winkeliersverenigingen en ver huur van horecastands en braderiekramen. Een zwak punt in de hele organisatie blijft de Fran senstraat. Hier doen weinig winkeliers mee aan de hele happening. In de omliggende straten wordt het daarentegen enorm druk. Hete salsa op de Hoogstraat, met Portoricaanse muziek, volksdansen van Palestijnen, en uiteraard prins carnaval, omdat het het elfde haring- en bier feest is. Ook in het Visserijmuseum zijn veel dingen te doen. Hier wordt een oude film van Jan Scha per uit 1959 vertoond, ook komt de 80-jarige opa Thijssen uit Rotterdam ukelele spelen. En zo meer. En zo meer. De filmploeg van het project Mensen Zonder Werk zorgde gistermiddag bij de pre sentatie van het haring- en bierfeest voor benauwde ogenblikken. De lamp was gloei end heet. Maassluis Maassluis en de provincie Zuid-Holland hebben gisteravond afzon derlijk van elkaar overeen stemming bereikt over de le ning van drie miljoen gul den voor Verolme Elektra (VE). Het is nu zo goed als zeker dat dit voormalige be drijf van het ingestorte RSV-concern het hoofd bo ven water kan houden en op zelfstandige voet verder kan gaan. In een persconferentie, die vanmorgen werd gegeven, deelde de kersverse directeur van Verolme L.Boomsma mee, dat de toekomst er weer roos kleurig uitziet. „Onze red ding", zo gaf de nieuwe top man te kennen, „is onze speci alisatie, die geen enkel bedrijf in Nederland heeft." Volgens hem draait Verolme in 1984 al weer met winst. Sinds de surséance van beta ling op 17 juni avan dit jaar heeft VE zich eigenlijk met sprongen tegelijk omhoog ge werkt. Momenteel zijn er al voor tien miljoen aan orders binnen. En er worden er nog meer verwacht, aldus Booms- ma. Hij onthulde bijvoorbeeld een nieuwe opdracht voor Verolme Elektra. Bij het be drijf Nieuwe Matex moet zij "het tankerpark gaan automati seren. Door een bepaalde constructie is niet langer RSV, maar de Nederlandse Inversterings- bank en het ministerie van economische zaken eigenaar van Verolme, waar directeur Boomsma nu de scepter zwaait. Tot 1977 werkte hij bij de Rotterdamsche Droogdok maatschappij (RDM) en was daarna directielid van RSV. ft Si -y «j öi £.39 <$?-*?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1