no WATERWEG AGENDA Aanblijven De Koning beter voorrust CDA Open School start weer Brandweer vervangt dekens van asbest Kankerbestrij ding zoekt collectanten Onderzoek polder moet 1 aangeven Gouden sieraden geroofd Arnhemmer rijdt Schiedammer ondersteboven Rotterdams trio opgepakt Zilver voor 'Willem Bever' Lon en Pien op expositie Van Lingen: 'Hij blijft' Rotterdams Nieuwsblad woensdag 24 augustus 1982 RW '/Vlaardingen Op ver- ^schillende plaatsen ïn - Vlaardingen begint in de ~2weede en de derde week 'van september de Open School weer. /'.Deze vorm van onderwijs aan //volwassenen is bestemd voer mensen, die achttien jaar en V tfüder zijn. niet minder dan /•/rijf jaar lagere school en lan- ""ger dan twee tot drie jaar *voortgezet onderwijs hebben gevolgd. Degenen, die het vo- "nrige 'schooljaar' in een van de //groepen meededen beginnen *aé tweede week van septem- - '/her weer. de 'nieuwkomers' •—een week later. */De deelnemende groepen be staan uit minimaal twaalf en '"'maximaal vijftien personen. */,Wat niet wil zeggen dat een groep niet kan starten ais het "/ér' een keer elf zijn", aldus Neeltje Melse, de coördinator van het Open School project in //VI aard in gen. Volgens haar za ten vorig jaar alle groepen vol. *7,We passen het aantal groepen aan. aan de belangstelling", •verduidelijkt ze. Er worden twee bijeenkom sten per week gehouden, die elk anderhalf uur duren. De tijd, waarop men begint, wordt vastgesteld in overleg met de deelnemers. Er wordt elke week een themabijeenkomst gehouden en een les gegeven in het vak, dat de deelnemer heeft gekozen, hij kan kiezen uit Nederlands, Engels, Frans, Duits, rekenen en wereldo riëntatie. Voor deelnemers, die /rja de deelname aan de open -«school willen doorstromen „paar het Middelbaar Beroeps -Onderwijs (MBO), is een spe- «.ciaal schakelprogramma opge let, dat hen 'klaarstoomt' voor «het toelatingsexamen voor het m-MBO. Dit schakeiprogramma duurt ook twee jaar. Het is volgens Neeltje Melse met uit sluitend bedoeld voor mensen, - die enkele jaren voortgezet on- erwjjs hebben gevolgd en niet voor hen, die een MAVO- of een HAVO-diploma heb ben. Jaap van der Griend: te in gewikkeld... Maassluis „Er is nie mand die, toen de bouw in de Steendijkpolder- Zuid van start ging, een relatie heeft gelegd met het verontreinigde haven- slib uit de Broekpolder. Zelfs geen enkele actie groep heeft daar in het verleden enige opmerking over gemaakt. Er is ge woon niemand die er aan heeft gedacht, ook be stuurlijk niet" 'Relatie met Broekpolder is nooit gelegd' Men kan in totaal twee jaar meedoen aan de open school. Wie een cursus goed doorloopt •- krijgt volgens Neeltje Melse geen diploma, „maar wel een eindverklaring". Deelname - -aan een cursus kost zestig gul /"""dén per jaar. De Open School projecten - worden gehouden in de Vlaar- '""dïhgse buurthuizen en het ■"-'Plaatselijk Educatief Centrum ■'"aan de Cornelis Houtman- //straat. Daar worden ook in- - Echtingen gegeven over in- "éfehrijvjng. Schiedam Uit een wo- ning aan de Vlaardinger- dijk in Schiedam hebben 'onverlaten zich gisteren meester gemaakt van een 'hoeveelheid sieraden. Een 'gouden en zilveren horlo ge. twee gouden kettingen, een gouden ring en een ■gouden tientje plus nog eens honderd gulden wer- "den als buit meegenomen. De dieven kwamen met "een valse sleutel het huis binnen. Op het Frans HaJspIein .was het voor inbrekers 'kinderwerk'. Dankzij het .bekende touwtje achter de .deur kwamen zij de wo ning binnen en namen de videorecorder ter waarde - van 1700 gulden mee. Zo verklaart mïlieu-gecom- miteerde L. van Rijn-Veile- koop van Rijnmond het feit, dat in 1977 enthousiast be gonnen is met bouwen in de wijk Steendijkpolder-Zuid, bovenop 1,7 miljoen kubieke meter bagger, afkomstig uit de Rotterdamse havens. Er was niemand die er toen bij stilstond, dat er met de grond wel eens iets mis kon zijn, immers: had de boer, die het land tot die tijd had ge pacht, er niet jarenlang uit stekende oogsten graan en spruitjes vanaf gehaald? De dikke humuslaag, die dat ja renlange agrarische gebruik had veroorzaakt, zorgde er zelfs voor dat de polder, voordat de woningbouw startte, niet opgehoogd hoef de te worden met zand, om de onderlaag af te dekken. En zo wonen er momenteel in 760 huizen ongeveer 2000 mensen op een stuk grond, waarin, zoals nu is gebleken, ernstige verontreinigingen voorkomen. Van welke om vang die verontreiniging precies is, hoe schadelijk ze is voor de gezondheid en welke maatregelen er moeten wor den genomen, dat is nog niet duidelijk. Dat moet allemaal naar voren komen tijdens het uitgebreide vervolgon derzoek, dat eind volgende maand van start zal gaan. Schiedam Een Arnhemmer heeft gistermiddag een Schie- damse fietser het ziekenhuis ingereden. De automobilist wilde de 54-jarige wielrijder op de Nieuwe Haven inhalen. Omdat er echter niet voldoen de ruimte was, kwam de fiet ser ten val en op het wegdek terecht. De Schiedammer moest met een hersenschud ding naar het ziekenhuis wor den gebracht. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft 3 Rot terdammers gearresteerd, die op heterdaad werden betrapt in een zelfbedieningswinkel aan de Dirk de Derdelaan. Het trio (20, 23 en 29 jaar) had al een voorraad shag en siga retten voortransport klaarge zet. Verder werd in een woning aan de Binnensingel een vi deo-recorder ter waarde van drieduizend gulden gestolen. Vermoedelijk met behulp van een valse sleutel kwam men binnen. Ook een keetwagen van de gemeentelijke plantsoe nendienst, geparkeerd op de Albert Sehweitzerlaan, werd geplunderd. Daar gingen die ven er vandoor met een porta ble radio. De Steendijkpolder in Maassluis. (Luchtfoto: Sijthoff Pers/Henk van Westering) Geen klachten Klachten over de gezondheid zijn er van de bewoners van het gebied nooit geweest, meent dr. Wolffs, directeur van de GG GD in het Wa terweggebied. „Ons hebben nooit klachten bereikt die mogelijk het gevolg zouden zijn van de verontreinigin gen in de bodem", zei Wolffs gistermiddag op de perscon ferentie van Rijnmond, die in verband met de bagger- kwestie werd gehouden, „Maar we hebben er natuur lijk ook nooit bewust naar gekeken. Al vraag ik me af of je dan wel concrete pro blemen voor de volksgezond heid aantreft, want mensen reageren op dit soort zaken veel minder snel dan planten en bepaalde diersoorten." Ook de gemeente Maassluis heeft er nooit over nage dacht, dat er wel eens iets mis zou kunnen zijn met de grond onder de Steendijkpol der. Wethouder Izaak van der Knaap: „Zelfs tijdens de raadsvergadering, waarin tot de bouw in de Steendijkpol der-Zuid werd besloten, heeft niemand daar een op merking over gemaakt." Toch zou het niet zo vreemd zijn geweest, als voor de aan vang van de bouw iemand naar de kwaliteit van de grond had geïnformeerd. Kort daarvoor waren im mers de grote verontreini gingen bekend geworden in de Vlaardingse Broekpolder, waar hetzelfde havenslib is gestort als in de Steendijk polder. Rijnmond -gecommi- teerde Van Rijn nogmaals: ,,Er is niemand die de relatie door Pau! Houkes gelegd heeft. Tegenwoordig weten we natuurlijk veel be ter wat er met dat havenslib aan de hand is. n^aar in 1960, toen die opspuitingen plaats vonden, had niemand er enig idee van dat er wat mee mis kon zijn." Twee ton Volgens de interimwet bo demsanering zal de gemeente Maassluis zelf 200.000 gulden op tafel moeten leggen voor het, vervolg-onderzoek, als mede tien procent van het bedrag dat meer dan die twee ton moet worden uitge geven. De rest wordt door het rijk betaald. Voor Maas sluis betekent dat, dat voor de derde keer zo'n bedrag op tafel zal moeten komen. Al eerder werd duidelijk, dat voor nader onderzoek op het Verto-terrein en naar de om geving van de Dr. Albert Schweitzerdreef, waar vroe ger een vuilstortplaats was die inmidels verdacht is ge bleken, ook al vier ton op ta fel moet komen. Al die kre dieten moeten in de raads vergadering van 6 september worden goedgekeurd. Inmiddels heeft PPR-raads- lid Jaap van der Griend zich erg kwaad gemaakt over het feit, dat het eerste rapport van de gemeente Rotterdam over de herkomst van de grond enige tijd op het Maas- sluisse stadhuis heeft gele gen, voor er actie werd on dernomen. „Het was te inge wikkeld voor ze; ze snapten er niet veel van", schamper de hij na afloop van de pers conferentie. Vlaardingen De medezeggenschapscommissie van de brandweer wordt op haar wenken bediend. Schiedam Het Koningin Wilbelminafonds zoekt in Schiedam naar collectanten. Wie met een collectebus de deuren langs, of de straat op wil om geld op te halen voor de kankerbestrijding kan zich daarvoor opgeven bij mevrouw B, Jeene aan de burge meester Knappertlaan 195 (telefoon 236128). De collecte begint aanstaande maandag en duurt tot en met 11 september. In die periode komen collectanten aan de deur om de eerder in de brievenbus gedeponeerde zakjes liefts weer vol op te baien. Op 8 en 11 september zullen speciale straatcollec tes worden gehouden, die in voorgaande jaren een groot succes bleken in Schiedam. --Woensdag 24 augustus ■t-De Doelen: 12.00-22.00- 10 kunst- en ^•antiekbeurs. Poppentheater Belle *7ÏSSS 14.30: In de Kijkdoos van Kiko. Bibliotheektheater: Jeugdfilm week: 'T1.00; 'De Brontosaurus' (Tsj.) 14.00: yU2De rode kous' (W-Dtl.). Autobussta- r**ion Delftseplein: 09.30: Vertrek Van de rondvaanbus. Oude Lijn baan: Vlaardingen, 18.30-19 00: Fiets vierdaagse. Donderdag 25 augustus De Doelen: 12.00-22,00: 10e Kunst en antiekbeurs. Hofpleintheater: "TpK15: 'Adêle's keus'; tour-de-chant' /•__yan Adéle Éloemendaal. begeleiding 'Frans Elhart, piano. Oude Lijnbaan: .""Vlaardingen, 18.30-19.00: Fietsvier- loiagse. Bibliotheektheater; Jeugd- «filmwede 11.00: 'De inktvlek' (Tsj.). ""14,00; "Zes beren en een clown" (Tsj.). ■DJe'Kandelaar: 20.00: Film *Years of the beast'. ^Ihamhra 1 "The Hunger' 116) dag. - 2.00-7.15 en 0.30 u. Alhambra 2: "Sophie's Choice* (16) dag. 8,15 u. Ca lypso L "Blue Thunder' (12) dag. 2 00-7.00 en 9.30 u. Calypso 2: 'Local Hero' (al) dag 1.45-6,45 en 9 15 u. Ca lypso 3: 'Merry Christmas mr. La- wrewnce' 16> dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Centraal: 'Moments of lovc' (38) dag. 12.15-2.00-3 45-5 30-7.15 en 9.00 u. dl. en woe. 'Princess Seka" (38) Cineac (Beurs): 'OctOpussy* (12) dag 2.00- 6.45 en 9.30 u- Cineac (Bijenkorf): 'Porky's 2 dc volgende ochtend" (36)* dag 2.00-7.00 en 930 u, ma en woe. 2.00 u. Cinerama 1: 'Psvcho-2' (16) dag. 1 45-7 00 en 9.3Q u. Cinerama 2: 'Flashdance* (aï) dag. 1.45*6.45 en 9.15 u Cinerama 3: 'Even en oneven' (ai) dag. 3.45-6,45 en 9 15 u. Cinerama 4: 'Star Wars/ The empire strikes back' (12) dag. 1 15 en 7.00 u Cinerama 5: "n Schot in de roos' (18) dag 2.00-7.00 en 9.30 u. Corso: 'Highroad to China' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Krite- rion: 'Gandhi' (al) dag. 8 00 u, zond. 2.00 en 8 00 u. Lumiere 1: 'Porky's-2' (16) dag. 3.15-4.00-7,00 en 930 u. Lu- miere 2; The meaning of life* (16) dag 1.15-4.00-7.00 en 9.30 u. Ltimiere 3: Breathless' (36) dag 4.00-6.45 en 9.15, en 'Heidi' (al) dag. 1.15 u. Lu- miere i: 'Hot Bubble Gum in het le ger'(16) dag. 1.45-6.45 en 9.15. Luxor: The Blues brothers' (12) do. i/m zond. 2.O0-7D0 en 9.30 u. Hex: 'Heer- lijk gefrommel' (18) dag. van 1Q.OO u. s'snorgens tot 10,00 s' avonds. Thalia: 'Octopussy' (12) dag. 2.00-6.45 en 9.30 u. 't Venster-1-2-3 en De Lantaren: Gesloten tot I september. Kindervoorstellingen Alhambra 2: 'Disney festival van be kroonde tekenfilms* dag. 2.00 u. Lu- mtere-3: 'Heidf dag. 1.45 u. Passage: 'Herbse is de pisang' dag, (beb. ma. en di.) 2.00 u. Diversen Artsen boodschappendienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam). Integraal Kankercen trum Rotterdam: Telefoon baken voor vragen over kanker' I.K.R. Tel: 010-634130 Raad en Daad: Vragen kunnen schriftelijk worden gesteld aan Redaeue Sijthoff Pers, rubriek Raad cn Daad. Postbus 16050, 2500 AA Den Haag. Op donderdag kan lussen 9.00 en 11.00 uur telefonisch informatie worden ingewonnen op tel: 070-190911. G.E.B. Voorlich tingscentrum Rotterdam: (Rochus- senstraai 198, Tel, 010-575840Voor lichting over energie, besparing, CAI. tarieven e.d. Openingstijden maand, t/m vrij van 0.00-16.45 uur. Telefo nische Hulpdienst Rijnmond: Rot terdam- 010-362244. Schiedam 010- 731161. Voor hulp bij maaischappelij- kir'err-gëëstehjke noden. Telefoni sche hulpdienst voor jongeren: Tel: 010-552539, dag van 17.00-24.00 u. Schiedam Bij de Eerste Nederlandse Fabriek voor Manometers BV aan de Nieuwpoortweg is de Schie- damse 'Willem Bever' van ochtend onderscheiden met de eremedaille in zilver, ver banden aan de orde van Oranje-Nassau. De koninklij ke onderscheiding werd hem uitgereikt door loco-burge meester Cor van Tilborg. Willem Bever, de roemrijke manometerbaas uit de Fabel tjeskrant, heeft in Schiedam zijn gelijke in Willem Kroon- en. Deze geboren Schiedam mer (zaterdag wordt hij 56 jaar) is veertig jaar bij de ma- nometerfabriek in dienst en is daar chef van de afdeling halffabricage. Da heer Kroonen woont tegenwoor dig in Vlaardingen. Maassluis In het Gemeente museum van Maassluis (Zuid- dijk 16) wordt zaterdag de ten toonstelling met kunstwerken van Piert Hazenberg en Lon Pennock geopend. De exposi tie wordt om half vier voor het eerst 'onthuld* en zal daar na nog tot en met 18 septem ber te bewonderen blijven.' Een serie asbest dekens, die bij de brandweer nog altijd in ge bruik is, wordt vervangen door dekens van een ander materiaal, dat minder schade lijk voor de gezondheid is. De medezeggenschapscommissie had onlangs over die brandde kens opmerkingen gemaakt. De asbest dekens liggen al ja ren op de brandweerwagens. Ze kunnen worden gebruikt om er mensen of voorwerpen die vlam hebben gevat in te rollen, om zo het vuur te do ven. In de praktijk worden de dekens overigens zelden ge bruikt. Ook de raadscommissie voor personeelszaken maakte 2ich tijdens haar vergadering van vorige week zorgen over de dekens. Asbest is per definitie een behoorlijk gevaarlijke stof, al zijn er verschillende varië teiten die in giftigheid nogal "verschillen. De commissiele den wilden graag uitgezocht ïien, hoe gevaarlijk die dingen zijn. Dat hoeft echter niet meer, omdat volgens brand weercommandant P. de Jong al lang besloten is om die de kens te vervangen door ander materiaal. „Daar zit echter een bepaalde levertijd op, en daar om zijn die asbest dekens er momenteel nog steeds", aldus De Jong. Tijdens het wekelijkse lunchconcert, donderdag in de Grote Kerk van Vlaardingen, speelt organist Aad Zoutendijk een viertal werken. Het zijn Vater unser im Himmelreich van Heinrich Scheidemann, Psalm 116 van Anthoni van Noordt, Fugue et Caprices van Francois Roberday en Fantasi en fuga in g moll van Johann Seb. Bach. De organist speelt van kwart voor tot kwart over een. Het Schiedamse Lentefeest, dat zich inzet voor de gehandi capte medemens, houdt don derdag weer een bingo-avond. De aanvang is acht uur. De dag erna, vrijdag dus, is er van tien tot drie uur een mini- markt in het pand van L<'hr;- feest aan de Broersves" 10L Feike Asma verzorg. -*aier- dagavond weer een concert op het Garrelsorgel van de Grote Kerk in Maassluis. Hij speelt onder meer .werken van Jan Zwart, John Stanley, Alexan dre Guilmant, Joseph Bonet en Willem Petri. De organist begint om kwart over acht De Vlaardingse afdeling van Amnesty International houdt dinsdag 30 augustus weer een sdhrijfavond in het Broeder huis aan de Lange Kerkstraat 3. De avond houdt mauw ver band met de fakkeloptocht te gen politieke'moorderTdie vol gende maand wordt gehouden. Volgende week kan onder meer worden geschreven om de vrijlating te bewerkstelli gen van politieke gevangenen in Zuid-Korea, Tsjechoslowa- kije en Soedan. Men kan in het Broederhuis terecht van half acht tot half tien. The Pub, het Engelse café op de Rotterdamsedijk in Schie dam, viert zaterdag feest en het tweejarig bestaan. Dat gaat tussen 'vijf en zessen gepaard met een 'happy hour' en 's avonds zal levende muziek de boel opfleuren. Schiedam Jan de Koning, de 69-jarige nestor van de Schiedamse gemeenteraad, van wie gezegd werd dat hij de actieve politiek zou verlaten, blijft gewoon deel uit maken van de CD A-fractie. Dat voorkomt veel onrust in die partij, die toch al te maken heeft met een con flict óp bestuursniveau. De Koning heeft kort voor zijn vakantie CD A-fractielei der Aad van Lingen laten weten, dat hij er niet voor voelt om op te stappen. Van Lingen zei gistermiddag, dat hij „in zijn nopjes" is met het besluit van De Koning om aan te blijven. De CDA-fractieleider begrijpt niet goed, waar de geruchten vandaan kwamen. Het bericht, dat de nestor wegens 2»ïn leef tijd zou aftreden, dook eind juli voor het eerst op, toen in het CDA een verband werd gelegd tussen de zogenaamde zaak-Schoenmakers en een eventuele vrijkomende post in de fractie. Een vooraanstaande partijfi guur hield het erop, aat Schoenmakers, nummer tien op de kandidatenlijst, 'onmo gelijk' moest worden gemaakt ten faveure van nummer elf. Jan den Brinker. En deze Den Brinker, voorzitter van de CD A-af deling Schiedam, kaartte de zaak-Schoenmakers aan. Achteraf heeft een specia le CDA-commissïe geoordeeld, dat de verwijten jegens Schoenmakers (over een ex cursie naar Straatsburg) onte recht waren. Theo Schoenmakers noemt de suggestie, dat hij in deze raad speriode in de gemeenteraad zou Willen komen, „belache lijk". Volgens Schoenmakers kwam op 2 juni vorig jaar al vast te staan, dat hij tot 1986 uit de boot zou vallen voor de gemeenteraad, Het CDA heeft* negen zetels en Schoenmakers staat weliswaar op nummer tien, maar volgens het 'bloed groepensysteemkomen ande ren eerder in aanmerking als iemand de gemeenteraad ver laat, of dat De Koning nu is of iemand anders. Zo was al voor de raadsverkie zingen midden 1982 op een openbare CDA-ledenvergade- ring vastgelegd, dat Den Brin ker (nummer elf) in aanmer king komt als er een oorspron kelijke KVP'er weggaat, Jo Prins (nummer twaalf) als er een CHU'er vertrekt en Lyda van de Koppel (nummer veer tien) als er een ARP'er uit de raad stapt. Op nummer dertien staat Henk Metaal. Deze komt pas in aanmerking voor een raadszetel, als er een tweede KVP'er vertrekt (en overigens ook als hij dan zijn zetel in de Rijnmonraad opgeeft). Deze opvolging volgens de bloed groepen geldt bij het CDA tot 1986, zo wil het fusieprotocol van KVP, ARP en CHU. Schoenmakers: „Het stond voor mij dus als een paal bo ven water, dat ik niet in de raad zou komen. Ik ben mij dan ook niet bewust van een opvolgingsstrijd. Bovendien weet ik niet beter dan dat De Koning de volle vier jaar blijft en dat hoop ik ook." Van Lin gen hoopte dat ook, maar is door De Koning zelf gerustge steld. Schoenmakers ontkent, dat hij van zijn wettelijk recht ge bruik zou willen maken om als nummer tien op de kandida tenlijst in de gemeenteraad te komen, ook niet als iemand anders dan De Koning weg zou gaan. „Ik ga daar geen misbruik van maken, ik houd mij aan het protocol." Het gerucht, dat h'j geweigerd heeft een verklaring te onder tekenen waarin bepalingen staan overeenkomstig het pro tocol, spreekt Schoenmakers niet helemaal tegen: „Dat was niet om de mogelijkheid open te houden, dat ik in de ge meenteraad kan komen. Dat was omdat waarnemend secre taris Ru Ha-tog mij het onge zien wilde laten tekenen. Vaar voelde ik niets voor, boven dien bleek dat er nog naar wil lekeur bepalingen aan toege voegd konden worden." Ook ex-penningmeester Hans Valkenburg had om die reden geen verklaring ondertekend- Overigens moesten die verkla ringen vóór de verkiezingen ondertekend Worden. Op Gaaj opvc ner train .büjft dat i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2