ROTTERDAM 13 GRAAG GEDAAN. 'Ze gingen als beesten tekeer' Simons 'opent' feest op zeevaartschool Kaapverdianen over politie: Directeur Polak koninklijke onderscheiden Toch onderzoek naar fiets in metro overdag Opdracht voor Smit-bedrijf Voogt failliet Diefstal in Dijkzigt L^RonERn/itMo flo -d Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/RW 24 augustus 1983 Gelderland wijst havenslib niet af Rotterdam De provin cie Gelderland wijst het storten van Rotterdams havenslib in enkele ont- zandingsplassen in de ui terwaarden langs Rijn en Waal niet op voorhand af, De provincie heeft acht stortplaatsen uitgezocht waar de berging van bag gerspecie 'niet direct on aanvaardbaar' wordt ge noemd. De provincie vindt wel dat eventuele dumping van havenslib in die oude kleiputten 'aan zeer stringente voor waarden' moet worden ge bonden. De acht plaatsen zijn gisteren bekend gemaakt door de Gel derse gedeputeerde mr.J. Fok- kens. Dat gebeurde, nadat ge deputeerde staten hun goed keuring hadden gehecht aan een ambtelijke studie naar de geschiktheid van 54 ontzan- dïngsplassen langs de Rijn en de Waal in Gelderland, De acht plaatsen zijn: Millin- gerwaard (gemeente Millïngen en Ubbergen), de plassen Oeh- ten en IJzendoorn (beide in Echteld), Passewaay (Tiel), Heerewaarden (Dreumel), Bui tenpolder Heerewaarden (ge meente Heerewaarden), Rijs wijk (Maurik) en Dalem (Vu ren en Gorinchem). „Wij vinden dat de eventuele stort van havenslib in deze ontgrondingsputten alleen verantwoord is ais aan een aantal zeer stringente voor waarden wordt voldaan", al dus mr, Fokkens in een toe- Alirio Mendalzea toont hoe hij in de politieauto werd weggebracht. Liggend op zijn buik, terwijl hij geschopt en geslagen zou zijn door agenten. toto»s Ban Btumers Rotterdam Het Aktie- komitee Pro Gastarbei ders heeft in een open brief aan burgemeester Bram Peper gevraagd, een diepgaand onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de maasale vechtpartij tussen de politie en een groep Kaapverdianen, za terdagnacht aan de Hooi- drift Volgens het comité, maar vooral volgens de Kaapverdia nen, heeft de politie de vecht partij veroorzaakt en zich daarna schuldig gemaakt aan mishandeling. Drie feestgan gers, er was een doopfeest aan de gang, belandden in een cel op bureau Mareoniplein, een van hen na eerst aan verwon dingen te zijn behandeld in het Dijkzigtziekenhuis. Het ergst is Alirio Mendalzea er aan toe. Zijn lichaam zit on der de blauwe plekken, hij heeft brandwonden aan zijn elleboog en klaagt over rug pijn. Bovendien zegt hij drie- werd ik kwaad en ging ik te rugschelden. Toen kreeg ik dus een klap en is alles begon nen. In een mum van tijd wa ren er meer politiemensen en iedereen moest naar binnen. Ook de vrouwen en kleine kinderen. De paniek was ont zettend." Zeker is dat Alirio in zijn woe de met een fles gooide, die de agente raakte. Het gevolg was dat iedereen ineens in gevecht raakte. De Kaapverdiaan: „Ook de vrouwen werden niet ontzien. Ikzelf werd in de door Marlijn Verwaaijen boeien geslagen en in een poli tieauto gegooid. Ik moest op mijn buik gaan liggen en werd toen tegen mijn hoofd ge schopt. Omdat ik zoveel bloed verloor, ben ik naar het Dijk zigtziekenhuis gebracht." Daar werd het slachtoffer be handeld, onder toeziend oog van twee agenten. „Ik mocht niets, constant hielden ze me vast. Alleen de boeien werden 0. afgedaan. Ik ben toen met honderd gulden te zijn kwijt- mijn armen wijd gaan staan en geraakt na zijn 'bezoek' aan heb gezegd; Doodt mij maar. het politiebureau. Over de toedracht zegt hij: vWij waren net bezig om de boel op te ruimen. Het was drie uur 's nachts, er was geen muziek meer en we zouden naar huis gaan. Opeens komen er twee agenten binnen, een Wan en een vrouw. Terwijl ik wet die man sta te praten, wil die agente ineens gaan slaan met haar wapenstok. Die man hield dat tegen." Beledigen „Hij verdedigde me dus wel, waar hij hield maar niet op wij te beledigen. En toen hij ook over mijn moeder begon. dat willen jullie toch?" Pistool Verbolgen is hij over het feit, dat hij bedreigd is met een pi stool. „Die agent hield dat ding tegen mijn neus aan, omdat hij moest weten wie met die fles gegooid had. Ik was doods bang, het overkwam me voor het eerst. Die man dreigde me zelfs te doden als ik niet rustig zou zijn." Ook een vriend van Alirio, C.Semedo, belandde in de cel. Hij was uil Frankrijk overge komen voor het feest en stond op het punt te vertrekken. „De auto was al ingepakt, mijn vrouw en kinderen stonden klaar toen het begon. Mij heb ben ze bij m'n haar gepakt en met mijn hoofd tegen de auto geslagen. Het was verschrik kelijk. In plaats dat ze normaal zeggen, dat wij stiller moesten zijn, gaan ze zo beestachtig te keer." Pas later werd duidelijk dat de politie voor de derde keer op bezoek kwam. De eerste keer was dat om te controleren of de gastheer een vergunning had, omdat het feest in een zaal was. De beide andere ke ren was het, omdat buren had den geklaagd over geluidso verlast Op bureau Mareoniplein kre gen de drie Kaapverdianen vervolgens constante beledi gingen naar hun hoofd geslin gerd, zo luidt hun verklaring. Zondag rond het middaguur werden de drie weer vrijgela ten. Het Aktiekomitee Pro Gastar beiders heeft zich inmiddels met de zaak bemoeid. In de brief aan de burgemeester ver klaren zij onder meer, dat de slachtoffers brandwonden hebben opgelopen door het ge bruik van een elektrische wa penstok. Dat laatste wordt door een woordvoerder van 'de politie met klem ontkend. „Dat is flauwekul, want geen van de afdelingen heeft een dergelij ke wapenstok. Daar wordt nog niet mee gewerkt, we hebben die dingen domweg niet." „Van bedreigingen met revol vers is ons niets bekend. Het enige dat wij weten, hebben wij naar buiten gebracht. Die lezing houden wij aan. Dus dat in eerste instantie de agente door een fles werd geraakt en ook dat haar wapenstok is af gepakt, waarmee ze geslagen is. Als er een klacht wordt in gediend, dan wachten wij het onderzoek rustig af." lichting. De gedeputeerde sluit niet uit dat de hoge kosten 'die daar aan verbonden zijn er toe zullen leiden dat Rotterdam zal proberen het slib op een andere manier kwijt te raken. Baggeren Om de havens en de vaarwe gen in het Rijnmondgebied voor de scheepvaart bereik baar te houden, moet er jaar lijks meer dan twintig miljoen kubieke meter havenslib wor den weggebaggerd. Rotterdam zit daar flink mee in zijn maag. Het licht-verontreinïgde slib (voornamelijk afkomstig uit het westelijke havenge bied) wordt momenteel ver werkt bij het ophogen van de bodem voor woningbouw en landbouw. Maar die landloeaties zitten bijna vol. Het zwaarder ver ontreinigde havenslib (voorna melijk uit het midden- en het oostelijk havengebied) wordt ■p ogenblik in zee gedumpt, ma;r daartegen rijzen steeds bezwaren. Eigenlijk vindt niemand het nog langer verantwoord om dat giftige slib ongecontroleerd in zee te storten. Vandaar dat Rotter dam, Rijkswaterstaat, Zuid- Holland en Rijnmond de laat ste jaren op zoek zijn gegaan naar oplossingen waarbij de stort van havenslib 'beheers baar' is. Die oplossing denkt men gevonden te hebben in de zogenaamde slufterdamstort- plaatsen, een grootschalig pro ject op zee. Maar die stort plaats kan volgens verwach ting niet voor 198? in gebruik worden genomen. Tot die tijd moet het havenslib in elk ge val ergens anders heen. Bereid De provincie Gelderland heeft zich enkele jaren geleden be reid verklaard nader te willen onderzoeken of de kleiputten langs de Gelerse bovenrivie- ren mogelijk zouden kunnen dienen als stortplaats voor het havenslib. Behalve dat Gel derland Rotterdam wel een dienst wil bewijzen, omdat men een goed functionerende haven van nationaal belang acht, sluit de provincie ook niet uit dat het mogelijk is om landbouwgrond terug te win nen door oude kleiputten op een verantwoorde manier vol te storten, aldus gedeputeerde Fokkens. De acht betrokken gemeenten zijn eerder deze maand over de mogelijke stortplaatsen in gelicht. De provincie wil voor 1 januari weten of zij bereid zijn mee te werken. In eerste instantie zou dat dan gaan om een nader onderzoek naar de geschiktheid van de plekken. „De ene gemeente was nog minder enthousiast dan de an dere, maar ik heb toch goede hoop dat er uiteindelijk wel één of twee plaatsen zullen overblijven", aldus de gedepu teerde. Uit het onderzoek is volgens de provincie ook gebleken dat zogenoemd gerijpt havenslib zonder grote bezwaren ge bruikt kan worden voor het verzwaren van rivierdijken. Gerijpte specie is een klei-aeh- tige substantie, die vee! zware metalen aan zich bindt, zodat deze moeilijk kunnen worden uitgeloogd, aldus het rapport. Gyrokompassen en sextanten behoren tot de uitgestalde in strumenten op de tentoonstelling Rotterdam In de hal van het stadhuis is gisteren de viering van het 150-jarig ju bileum van de gemeentelijke zeevaartschool begonnen. Wethouder drs. Hans Simons van onderwijs opende een aan de historie van de school gewijde en tot 27 september geopende expositie docu menten, foto's, apparatuur en dergelijkeen hij overhan digde ook het eerste exem plaar van het zeevaartschool jubileumboek 'En de zee wil met schepen geploegd zijn' aan drs.J. Bos, directeur ho ger beroepsonderwijs van het ministerie. Drs.Bos verving minister Deetman, die verhinderd was. Bos kondigde namens de minister aan dat er bin nenkort een kamer-nota ver schijnt over concentratie in het hoger beroepsonderwijs. Hij moedigde samenwer- kings-initiatieven aan zoals die in Rotterdam aan de gang zijn tussen de zeevaart school en de werktuigkundi gen-opleiding. Zeevaartschool-directeur P.A.H. Polak is vanwege zijn verdiensten voor het zee- vaartonderwijs gisteren tot Officier in de Orde van Oranje Nassau benoemd. De heer Polak is sinds 1954 do cent en vanaf 1968 directeur van wat tegenwoordig de Academie Nautisch Onder wijs Rotterdam heet. Wethouder Simons (links) overhandigt drs. Bos het jubileum boefc Rechts de heer Polak. Rotterdam „Laat fietsers al leen het voorste deel of het achterste deel van de metro gebruiken." Deze suggestie deed de raadscommissie voor verkeer en vervoer gisteren om mensen meer kans te ge ven met de fiets van de metro gebruik te maken, De RET zal dit idee nader onderzoeken. Momenteel mag de fiets alleen gratis mee in de weekeinden en 's avonds na zeven uur. De Echte Nederlandse Fiet sersbond heeft de RET onlangs gevraagd om meer te doen voor fietsers in de metro. De ENFB wil wielgoten langs de trappen en uitbreiding van de mogelijkheid de fiets mee te nemen met de zogenaamde da luren. De RET voelt voor bei de ideeën niets. Volgens de HET kost het aan brengen van wielgoten een be drag van 60.000 gulden en gaat dit ten koste van de ruimte op de toch al niet brede metro- trappen. Uitbreiding van de mogelijkheid om overdag de fiets mee te nemen, ziet de RET niet zitten, omdat het niet alleen in de spitsuren, maar ook overdag vrij druk is in de metro. De RET vreest voor overlast van fietsen voor de passagiers en zelfs voor be schadigingen aan kleren en kleine verwondingen. Volgens de ENFB hoeft het aanbrengen van wielgoten slechts 25.000 gulden te kosten, omdat alleen de noord-zuidlijn aangepast hoeft te worden. De nieuwe oost-westlijn kent hel- lingbanen en liften. Wielgoten zijn daar dus niet zo hard no- dig. De leden van de raadscommis sie voelden wel voor uitbrei ding van de mogelijkheid de fiets ook overdag mee te ne men. Daarom kwam de sug gestie om de fietsen slechts in een deel van de metro toe te laten, zodat passagiers zonder fiets dat deel kunnen mijden en dus ook geen overlast van fietsen kunnen hebben. Rotterdam Smit Internatio nal Marine Services (SIMS) gaat met de Schotse partner Kestrel Marine in Dundee op nieuw een belangrijk project uitvoeren voor het Cormoran- tolieveld in de Noordzee. De opdracht, van Shell en Esso, Rotterdam Voogt's Handels onderneming is failliet. Voor de elf werknemers is ontslag aangevraagd. Het in 1926 op gerichte bedrijf, dat ook een vestiging had in Schiedam, was gespecialiseerd in kan toorinstallaties. Die markt Is al geruime tijd verzadigd. Direc teur Voogt heeft het faillisse ment zelf aangevraagd. omvat de fabricage, het trans port en de installatie van twee 3,35 kilometer lange pijpen- bundels. Die zullen het zoge naamde UMC (Underwater Manifold Centre) verbinden met het Cormorant A platform en dienen voor het transporte ren van olie. Elke bundel bestaat uit een grote buitenpijp met daarin een geïsoleerde 8-duims en een 14-duims pijp. De bundels worden vervaardigd in Wiek (Noord-Schotland) en vervol gens in zee getrokken. Het verdere transport gebeurt volgens een doer SIMS ont wikkelde speciale methode, waarbij de pijpenbundcl on derwater zwevende tussen twee sleepboten naar zijn be stemming wordt gebracht. Volgens dit systeem zijn in de afgelopen jaren al negen pij pen bundels geïnstalleerd, waarvan een viertal voor Shell Expro in het Cormorant- veld in 1982. Rotterdam Uit een onafge sloten kamer in liet Dijkzigt ziekenhuis zijn twee medische taperecorders van het merk Medilog Oxford Instruments gestolen. De apparaten zijn 25 mille waard. Uit een juwelierszaak in hei winkelcentrum Zuidpleir, heeft gisteren een onbekende man een horloge van 13.00C gulden gestolen. Hij vroeg eer verkoopster naar een dames horloge en toen zij dit aan hen- toonde, griste hij het uit haai handen en rende weg. Hei horloge, van het merk Omega is afgezet met 32 briljanten. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin m misschien. Breng daar even Waan,, verandering in, Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo geiikst f p< en goed beloond! Want voor die kleine, moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. o"*r als ^ostcod, 'I w«onplaa,,. sle/ooj, Stuur w°ordj ,k naar; 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5