WATERWEG Frits Henderickx verrijkt Schiedam met'ouwe tij er' SPORT 1 4 SVV in hoger sferen Doel van Doe-krant: Schiedam activeren 'Krankzinnig hoe mensen langs elkaar heen leven' DSS '26 lijkt klaar voor het grote werk Schiedamse juristen schrijven El Salvador Burgemeester koopt zegels Manshoog beeld van waterdrager wacht op realisatie FCN haalt scorende voorzitter van stal Rob van Hemert als grote inspirator DVO'32 niet eerder SPORTAGENDA Schiedam In het Trechterpandje aan de Broersvest werd gistermiddag de eerste Doe-krant ten doop gehou den. De krant, die voluit de 'Doe-'n-kursus-krant' heet, geeft een duidelijk en volledig overzicht van alle georga niseerde bezigheden, waaraan de Schiedamse bevolking in het komend seizoen kan meedoen. De info-krant gaat acht pagi na's beslaan in Het Nieuwe Stadsblad, dat in Schiedam huis aan huis wordt bezorgd, en komt op die manier de hele bevolking onder ogen. Eind van deze week valt de krant in ieder huis door de bus. Voor de samenstelling van het cur suspakket hebben meerdere organisaties hun krachten ge bundeld. In vorige jaren stond het cur susprogramma vermeld in een zogenaamde SWA-brochure en •vorig jaar verscheen er een boekwerkje. Op dat boekje was van verschillende kanten kritiek en bovendien was het -alleen bij instellingen te krij gen. De Doe-krant is bedoeld om al die hiaten te voorkomen en een 20 groot mogelijk pu- bliek te bereiken. - Medewerking wordt verleend door de Schiedamse Gemeen schap, Trechter, Open School, VOS-cursussen, ABC, Mercu- rius, Instituut De Jongh, Huis houdelijke Voorlichting en wijkcentrum De Blauwe Brug. De presentatie werd verzorgd door Hans Verlinde en Piet Penning van de Trechter, Schiedam Vijftien Schiedamse juristen vra gen in een brief aan de regering van El Salvador om een onpartijdig onder zoek naar de omstandig heden, waaronder Maria Magdalena Enriques, pers secretaresse voor het Sal- vadoriaange comité voor de mensenrechten, op 4 oktober 1980 is gedood. In hun brief houden de vijf den juristen leger en politie in principe verantwoordelijk. Zij steunen met hun brief de actie tegen, politieke moor den van Amnesty Internatio nal. Deze actie vindt in Schiedam, een hoogtepunt in een 'stille' fakkeloptocht op 1 septem ber, De actie bestaat groten deels uit een massaal aan schrijven van regeringen van landen, waar mensen om politieke redenen wor den vermoord. De moord op Enriques is door de vijftien Schiedamse juristen aange grepen. Zij willen op de hoogte worden gehouden van de vorderingen van het gevraagde onderzoek. De vijftien juristen komen uit de rechtshulp, advocatuur en ook het notariaat. Het zijn de advocaten R.F. Borde- wijk, Vera Dieleman en Bert van Opijnen, notaris C.P. Sneep, vertegenwoordigers van het bureau voor rechts hulp en de rechtswinkel, te weten Jos van de Mosselaar. Barry Kerssen, Dick Kleijn- jan, Leo Buckers, Lia Dei» man, Hans Karstel en Jos •van Waas en tot slot alle le den van het advocatencollec- tief Schiedam aan de Oranje straat. Vlaardingen Burge meester Fred van Lier geeft maandagochtend het startsein van de ze gelverkoop voor het Rode Kruis. Hij doet dat door op het hoofdpost kantoor aan de Westha- venkade in Vlaardingen zelf de eerste zegels te kopen. Het is een actie, die één keer in de vijf jaar wordt gehouden en die een hele week duurt; tot en met 7 september. Ook in het postkantoor in de West- wijk worden kruïszegels verkocht, zij het alleen op de eerste twee dagen: maandag en dinsdag. De postzegelactie wordt gedurende de maand sep tember door geheel Ne derland gehouden en heeft als thema 'het recht op hulp en bescherming' meegekregen. Het Rode Kruis wil door de actie de financiën spekken, maar eveneens zijn werk meer bekendheid te ge ven. Henk Tiggelhoven van de Schiedamse Gemeenschap, Lia van der Sman van de Open School en Len van Berkel van de VOS-cursussen. Hoewel het cursuspakket niet alleen voor mensen zonder werk bestemd is, is het juist die groep die veel aan het aan bod kan hebben. „Voor ie mand zonder werk is het be langrijk, dat hij op een andere manier tegen de samenleving gaat aankijken en er weer op de een of andere manier aan gaat deelnemen. Zo'n cursus kan daarbij een uitstekend op stapje zijn'meent Hans Ver linde. De presentatie van de Doe-krant geschiedde fn een actieve stemming. Frits Henderickx is zeker niet de eerste, wie het opvalt dat Schiedam cultureel wat onderbezet is. Het openbare beeldenbezit van de stad is in verge lijking met omliggende steden uiterst karig. De 'ouwe tijer' in mini-gedaante. De weinige beelden, die de stad rijk is, zijn monumenten ter herinnering aan de don kere oorlogsjaren. Frits Hen derickx zou daar graag wat verandering in willen bren- door Mari Timmermans gen. Hij heeft het niet alleen bij woorden gelaten, maar er ook daadwerkelijk iets voor gedaan. „Hier in Schiedam lijkt een beetje de mentaliteit te heer sen, dat zulke dingen toch Centraal Wonen en het grote ongenoegen van Edith en Ingrid Vlaardingen „Overal schieten de projecten Centraal Wonen uit de grond. Dan moet het hier toch ook kunnen." Aan het woord is Edith Jacobs, die sa men met Ingrid van Laar het initiatief heeft genomen om in Vlaardingen Cen traal Wonen van de grond te krijgen. Dat is een woonvorm, waarbij de bewoners van een aantal huizen de mogelijkheid heb ben om veel gezamenlijk te doen. In gemeenschappelijke ruimten kan er bijvoorbeeld samen worden gegeten, aan hobby's worden gedaan of zo maar een praatje worden ge maakt. Andere voorbeelden zijn een kindercrèche, die door de bewoners zelf wordt ge rund, o£ een gemeenschappe lijke tuin. „Bij Centraal Wonen zijn er mogelijkheden om veel samen te doen. Maar het hoeft niet", vertelt Ingrid. „Het is heus niet de bedoeling dat er elke dag gezamenlijk wordt gege ten, Wel regelmatig. Ieder heeft gewoon zijn eigen voor deur èn zijn eigen privacy. Je kunt elkaar enorm stimuleren door veel dingen samen te doen, maar heb je er eens geen zin in, dan moet dat ook kun nen. Sommige mensen, met wie wij erover praten, vinden dat we helemaal geschift zijn. Die denken gelijk aan hippies en communes. Maar dat is het dus helemaal niet." ,,De meeste mensen die naast elkaar wonen leven ook langs elkaar heen. En dat is wat wij ni« willen", stelt Edith. „Wij vinden het juist fijn om men sen beter te leren kennen en die mogelijkheid is bij Cen traal Wonen veel groter." De initiatiefneemsters, die bei den n de Hoevenbuurt wo nen. •menen dat je eigenlijk ovffvii op een dergelijke ma nier met de mensen uit je ei gen buurt zou kunnen om gaan. „Maar als je merkt dat je buren daar geen prijs op stel len, dan gaat het niet", zegt Edith- „Van mij hoeft dat ook helemaal niet. Iedereen moet zelf weten wat 'ie wil." Arroganf „Maar voor ons zijn er andere dingen belangrijk dan alleen je eigen huisje, boompje, beestje. Het klinkt misschien arrogant. Maar dat is het beslist niet. Bij mijzelf spruit het echt voort uit een groot ongenoegen. Ik vind het gewoon krankzinnig hoe mensen langs elkaar heen leven en alleen voor zichzelf vechten. Maar nogmaals: ieder moet doen wat hij zelf het bes te vindt." Ruim een maand geleden heb ben de twee vrouwen hun door Hans van Reeuwijk ideeen uit de doeken gedaan op een informatieavond. On danks de vakantïetijd bleken toch nog negentien huishou dens er wel voor te voelen om de plannen voor een project Centraal Wonen in Vlaardin gen uit te werken. Het viel de twee vrouwen, die zelf beiden een gezin met kinderen heb ben, op dat er meer alleen staanden geïnteresseerd zijn dan gezinnen. De leeftijden lopen uiteen van 21 tot 61 jaar. Ingrid noemt dat een voordeel. „Het biedt oude ren de mogelijkheid contacten te onderhouden met jonge mensen. Voor sommige oude ren kan het een goed alterna tief zijn voor een bejaarden huis, omdat ze in een dergelij ke woonvorm gemakkelijker een beroep op hun. buren kun nen doen. En voor jonge men sen is het toch ook goed om wat meer met ouderen om te gaan." Clusters Edith noemt een aantal van 25 huishoudens een prima aantal voor overlevingskansen van het project. „Maar het zou zelfs kunnen oplopen tot zestig. Dan zou je in een complex meerdere clusters kunnen vor men. Natuurlijk kun je met zo veel mensen moeilijk geza menlijk eten, maar wel af en toe één heel groot feest!" Ondanks de gemeensehappelij- 'ke ruimtes hoeven de huren van de woningen volgens de initiatiefneemsters niet hoger te zijn dan van vergelijkbare huizen voor normale bewo ning. „Als je elke woning een beetje kleiner maakt, levert dat flink wat ruimte op voor gemeenschappelijke voorzie ningen", verklaart Ingrid. Zo is dat in andere sleden, waar het tweetal CW-projecten heeft bezocht, ook opgelost. Een ander punt zijn de inko mens van de bewoners. Omdat de vrouwen aan woningwet woningen denken, zouden mensen mei hogere inkomens niet in aanmerking komen. Maar daar is bij andere projec ten ook een oplossing voor ge vonden door mensen met ho gere inkomens een soort huur belasting te laten betalen. „Dat valt wel te regelen. Het rijk heeft daar geen bezwaar te gen", weet Edith. Kans Als de plannen wat meer vorm hebben gekregen willen ze ermee naar het stadhuis. De initiatiefneemsters achten de kans dat de gemeente voor een dergelijk project voelt best groot. „Omdat de bewoners van tevoren bekend zijn, kun je de garantie geven dat ze van het moment van oplevering verhuurd zijn. Bovendien moet hier toch nog aardig wat worden gebouwd. Vlaardingen is toch een flinke stad, waar zoiets ook hoort te zijn", vin den Edith en Ingrid. Wie inlichtingen wil over Centraal Wonen, kan contact opnemen met Edlth Jacobs (te lefoon 747094) of Ingrid van Laar (telefoon 740696). niets voor ons 'arrebeiers zijn. Schiedam schaamt zich voor zijn je never verleden en de stad raakt op die manier steeds verder achterop", aldus de gla zenier, die zich ook kunste naar voelt. Schiedam heeft echter veel mooie karakteris tieke plekjes, die door het cul turele minderwaardigheids complex van veel Schiedam mers alleen maar Verpaupe ren', zo werd gisteren op het atelier van Henderickx aan de Oude Sluis vastgesteld. „Kijk", zegt Henderickx, „hier voor de deur ligt een prachtig klein pleintje. Bruidsparen ko men hier vaak hun trouwfo to's laten maken, maar ik vind dat er iets ontbreekt. Het echte oude Schiedam zou er terug te vinden moeten zijn." Het pleintje voor Henderickx' ate lier, naast het Zakkendragers huisje en bar Intiem, vraagt inderdaad om iets moois. De kunstenaar heeft op eigen initiatief een ontwerp gemaakt voor een beeld, dat op dat pleintje een plaats zou moeten krijgen. Met het verwijderen van een witte plastic zak toon de de kunstenaar de verklein de vorm van het beeld: een brandersknecht, zoals die voor de oorlog vaak in Schiedam voorkwam. „Brandersknech ten waren de arbeiders, die het water voor de distilleerke tels moesten aandragen. Het was zwaar werk, dat door on vervalste Schiedammers werd gedaan." De replica stelt een stoere ar beider voor, die met zichtbare moeite een grote waterkruik loopt te sjouwen. Het werk stuk zou levensgroot moeten worden en op een laag sokkel tje moeten staan. Vooralsnog is er alleen de verkleinde vorm van ongeveer zestig centime ter hoog. „Ik vind, dat zo'n echt beeld meer zegt dan zo maar een tekening", aldus Frits Henderickx. Hij heeft zelfs de moeite geno men om met fotomontages de uiteindelijke bestemming te la ten zien. Het wachter» is nu al leen nog op een officiële op drachtgever. De gemeente het al verstek gaan bij de presen tatie van de replica en ieder een weet dat Schiedam niet veel geld heeft voor kunstzin nige projecten. Frits Hende rickx veronderstelt dat de kos ten van het uiteindelijke resul taat om en nabij de 50.000 gul den komen te liggen. „Misschien ts het bedrijfsleven of het produktschap voor ge distilleerde dranken geïnteres seerd en anders zijn er mis schien wel particulieren, die hel oude Schiedam eveneens een warm hart toedragen. Maar in eerste instantie vind ik eigenlijk de gemeente de aangewezene", meent Hende rickx. In het vervaardigen van de replica zit voor de kunste naar al bijna een jaar werk. „Veel denkwerk en een paar weken met materiaal. Een naam? Zo'n figuur werd hier 'ouwe tijer' genoemd. Mis schien is dat wel wat..." Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 25 augustus 1983 Vlaardingen DSS '26 is aan een sterke serie oe fenwedstrijden bezig. Gis teren werd Naaldwijk aan de zegekar gebonden. Ook Fortuna behaalde een rui me overwinning. Slecht gaat het met FCN '66. Ai- delingsclub GTB was su perieur en won met 3-1. De karakteristieken van de gisteravond gespeelde oefenwedstrijden: HVO—Martinit 3-3 HVO trad aan met vier invallers en keek al snel tegen een achterstand aan door een doelpunt van Leen Koorengevel. Klaas Bot bracht de Vlaardingers op ge lijke hoogte. Na rust profiteer de Martinit knap van de wan orde in de HVO-verdediging. Martin Kool en Jan Kooyman tilden de Schiedammers naar een riante voorsprong, totdat Alewijn Smal met een schitte rende boögbal de stand op 2-3 bracht. John Westerdijk schoot de ploeg van trainer Ger Pijl zelfs kort voor tijd nog naar een gelijkspel. DCVPPSC 1-1 Trainer Arie Kurver was, het eindresultaat daargelaten, bijzonder tevre den. PPSC speelde goed voet bal en het was pure pech dat het uiteindelijk bij een gelijk spel bleef. Ron Carli scoorde en schoot verder maar liefst driemaal op de lat. Ook Dick Vos deed hem dit nog eens na. Vlak voor tijd kwam DCV, dat nauwelijks in de wedstrijd was geweest, uit een omstreden strafschop op 1-1. GTB—FCN'66 3-1 Het 'leeg gelopen' FC Nieuwland krijgt het moeilijk dit seizoen. Tegen afdelingsclub GTB kon het aanvallend geen vuist maken. De topschutter uit vervlogen jaren, voorzitter Peter Fried e- rich, was weer van stal ge haald en uitgerekend hij scoorde, weliswaar wat geluk kig. 0-1. Sander Rammjawan tilde GTB naar 1-1. Leo de Koning maakte vervolgens zijn faam waar en scoorde nog twee keer voor de Steenber gen-formatie. MVV'27—WFB 54) De Maan landers speelden voor het eerst in de sterkste formatie en het resultaat was direct zichtbaar. Bij rust stond het al 2-0. Topschutter was Arie van Aalst met drie doelpunten. De andere treffers kwamen van Frans Louter en Gilbert Re- meus. Fortuna Vlaardingen VELO 4-0 In de eerste helft was VELO gelijkwaardig aan Fortuna. De Vlaardingers kwamen vlak voor rust wat gelukkig op voorsprong door een eigen inzet. Conditioneel was Fortuna veel sterker dan de opponent en dat kwam na de thee tot uitdrukking. Mari Visser, Hans Struis en Martin van der Merwe hielpen Fortu na aan de ruime overwinning. Olympus SCion 2-1 De twee afdelingsclubs speelden een nuttige oefenwedstrijd. De Schiedamse zondagclub had echter iets meer tn huis. Mark van Gemert bracht Olympus op voorsprong en Ron Koever- mans verdubbelde die stand Pas toen kon Cion iets terug doen Excelsior MDHL 2-3 Bij het door blessures geteisterde Excelsior had trainer Fer Groeneweg opnieuw geen rus tige avond. Evenals afgelopen zaterdag moest hij weef een beroep op z'n eigen persoontje doen. Zijn ploeg had duidelijk nog de wedstrijd van dinsdag avond in de benen en keek al snel tegen een 0-1 achterstand aan. Mart Vermeulen kopte de gelijkmaker in, maar vlak voor rust kwam DHL opnieuw op voorsprong. Die stand werd nog verder uitgebouwd, waar na Peter van der Duyl de eindstand op 2-3 bepaalde. DSS'26—Naaldwijk 3-0 De Vlaardingers zijn aan een ster ke oefen campagne bezig. Naaldwijk werd met name in de eerste helft van het veld gespeeld. Voor DSS scoorden in die periode John Klein (twee maal) en Martin Bos. Na de thee werd wat 'terugge schakeld', maar de riante voorsprong bleef intact. SW'er Richard Derks (tweede van rechts) wordt goed in de gaten gehouden door Chris Bruinen. Schiedam SVV leeft, laat daar vooral geen twij fel over bestaan. Tegen Eindhoven benadrukte de Schiedame vereniging de positieve instelling waar het dit seizoen de compe titie mee is ingegaan. Af gezien van de eerste speelhelft, toen SVV op het middenveld tê aanval lend speelde, genoot het publiek met volle teugen van het door Huib Ruy- grok zo nadrukkelijk ge predikte agressieve spel. Na een snelle 0-1 achter stand, zegevierde SVV uiteindelijk met 3-1. SVV begon dus allerminst voortvarend. Ricardo Moniz, de spelbepaler bij Eindhoven, kreeg te veel vrijheid en door de aanvallende acties van Jan Konneman, Harry van Kapel en Mark Wotte konden de gas ten via Moniz herhaaldelijk gevaarlijk worden. SVV was het spoor bijster en na elf mi nuten keek het al tegen een verdiende 0-1 achterstand aan. Henk Jansen werd door Henk Salan maar half afgestopt en via de voeten van Leen War- naar caramboleerde de bal voor de voeten van fromme laar Jansen die toen van dicht bij geen moeite had om Dirven te passeren: 0-1. De Schiedammers schrokken wakker. Gingen gretig in de aanval, maar Eindhoven hield de poort goed gesloten. Toch Opstellingen: SVV: Dirven, Van der Hei de. Warnaar, Salari, Oost, Var Kapel, KOnneman (Kiepert), Wotte, Dercks, Kroos, Swanenburg (Van Hemert}. Eindhoven: Laurs, Jon kers, Bfoemers, Van Ton geren, Bruinen, Aikemade, Moniz, Lemmens, Van der Leut (Siegers), Marcelis- sen, Jansen. Schiedarechter: Verboet. Toeschouwers: 1.800. Bijzonderheden: Gele kaarten voor Van Tonge ren en Bruinen (beide Eindhoven) wegens het neerleggen van respectie velijk Van Hemert en Kroos). zou SVV nog voor de rust op gelijke hoogte met de ploeg uit de lichtstad komen. Doelman Rick Laurs en Henk Bloemers liepen elkaar in de weg en de attente Jan Kroos liet zijn eer ste seizoen treffer voor SVV noteren: 1-1. Het elftal van Huib Ruygrok had die positieve impuls nodig. Aanvallend had SVV tot op door Chris Woerts dat moment nog maar weinig laten zién. Leen Swanenburg kwam in het geheel niet in het spel voor en Chris Bruinen kent Richard Dercks inmid dels door en door. In de rust gooide Huib Ruy grok zijn ei ftal om De falende Swanenburg kon gaan dou chen en Rob van Hemert mocht zich een helft lang gaan bewijzen, terwijl Mark Wotte in de dekking ging lopen op Ricardo Moniz Het pakte voortreffelijk uit. Rob van He mert greep de kans die Ruy grok hem bood met beide han den aan. Draaide zijn directe tegenstander Kees Jonkers herhaaldelijk 'dol' en bracht zo schwung in SVV. Het publiek kwam op de ban ken als Van Hemert weer eens zijn hielen liet zien aan Jon kers. Het middenveld van SVV marcheerde eindelijk en Eindhoven kwam met meer in het stuk voor, al vochten voor stopper Henk Salari en spits Rob Marceltssen vaak bikkel harde duels uit Naarmate SVV meer greep op de wedstrijd kreeg werd de wedstrijd ook grimmiger. Na felle charges op Van Hemert en Kroos kregen Marco van Tongeren en Chris Bruinen te recht het geel voorgetoverd van invaller scheidsrechter Chris Verhoef (Brielle). Doel man Henk Dirven ontsnapte aan geei na een impulsieve ac tie tegen Henk Bloemers. Ver hoef keek toen net de andere kani op.... Een tweede doelpunt kon niet uitblijven voor SVV. Jan Kón- neman deponeerde een vrije trap op het hoofd van Henk Salari, die zijn lichaam voor de volle 100 procent gebruikte, en de bal teruglegde op Jan Kroos die in een. wirwar van spelers de bal alsnog achter Laurs werkte: 2-1. Eindhoven kwam na de achterstand nog even opzetten, maar ondanks de fanatiek meelevende trai ner Versluys, bleef SVV het beste van het spel houden. Rob van Hemert benadrukte in de slotfase vervolgens via een sublieme act.e zijn voor treffelijke spel. Op rand- van buitenspel kreeg hij van Ver hoef het voordeel van de twij fel. Rick Laurs snelde nog we) uit zijn doe), maar Van He mert hield zijn hoofd erbij en hij stiftte de bal professioneel over de doelman en bracht SVV zo in veilige haven: 3-1, Na twee speeldagen SVV op een tweede plaats samen met het Maastrichtse MVV, Huib Ruygrok had zich geen betere start kunnen wensen.... Vlaardingen DVO'32 speelt de competitiewed strijd tegen Die Haghe ge woon op zaterdag 17 sep tember. De wedstrijd stond eerst voor 27 augustus op hei programma, in ver band met het jubileum van tegenstander Die Haghe DVO'32 ging accoord met de omzetting, maar door organisatorische proble men, is de wedstrijd alsnog verschoven naar de oor spronkelijke speeldatum. Donderdag 25 auguatua: Voetbal: 19.00 uur Rozenburg-VDL (za), 19.00 uur Hoekse Boys-Excelsior P, 19.00 uur DRZ-Aiexandria '66, 19.00 uur WK-Nedlloyd. Zaterdag 27 augustus; Voetbal: 14.30 uur HVO-TSB. 14.30 uur MW '27-Zwa1uwen, 19.00 uur Maasdijk- Excelsior M, 15.00 uur Satelliet- Hoogvliet. 14.00 uur HBSS-PPSC, 14.30 uur Naaldwijk-Vlaardingen, 14.30 uur SNS-DVO '32, 14.30 uur DSS '26-Honselersdljk. 14.30 uur GSS-LSV, 14.30 uur Hoekse Boys- KMD, 14,00 uur VDL-ZW; Paarde- •port: 14.00 uur Sprlngwedstrijden tussen de manege's van Hook van Holland, "s-Gravenzande en Maas sluis; Hockey: 10.00 uur Open dag iTockeyvereniging Asvion; Cricket: 12.30 uur Excelsior '20 (veteranen)- Nederlands Elftal (veteranen), 11.00 uur Nederland-B-Belgie met Henk Kornet en Eric Dulfer In Vught.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3