ROTTERDAM GEUL-EXPOSITIE IN DE BIJENKORF Ertsoverslagbedrijf Europoort blijft via Rotterdam aanvoeren Twee voet meer Rotterdam 'diep MINISTER 'OPENT' VAARGEUL VOOR 70-VOETS SCHEPEN Rotterdams Kj d< RL/RZ/RV/RT/RW/RS 25 augusti Botterdam Met het symbolisch doorknip pen van een onzichtbaar lint gaf minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat gistermid dag vanaf de Spidoboot Reter Caland de voor schepen met een diep gang tot 70 voet ver diepte vaargeul voor de Nieuwe Waterweg offi cieel vrij. Kort daarna kwam het met 265.000 ton Braziliaans ijzererts geladen schip Rhine Ore binnen, dat afineer de bij het Ertsoverslag bedrijf Europoort. De Rhine Ore is het eerste schip van die diepgangs klasse dat met een zó gro te lading ijzererts Rotter dam aandoet. Het schip behoort met zijn grootte tot de categorie erts- en olietankers waarvoor de geul werd verdiept: van erts door Bram Oosterwijk 68 tot 70 voet. De gemeen te Rotterdam trok daar vijftig miljoen gulden voor uit: een investering ,die zich zal moeten beta len uit de meer-opbrengst van het zeehavengeld, dus uit de uiteindelijk te ver wachten groei van de aan voer van ruwe olie en -ert sen. Die groei zal voor een deel moeten komen uit vervoers- stroomen die nu nog via ande re Westeuropese havens lopen (onder meer via Antwerpen). De zeehaven-tarieven zelf worden, afgezien van de ge bruikelijke jaarlijkse aanpas sing, niet verhoogd. Botterdam gaat er vanuit dat de geul —die over ruim een jaar bevaarbaar zal zijn voor schepen tot 72 voetin tien tot vijftien jaar afgeschreven zal'zijn. Als de financiële ex ploitatie van de verdiepte geul echter niet haalbaar is, dan is met de rijksoverheid de af spraak gemaakt dat op basis van bepaalde lading-prognoses een deel van de investering zal worden terugbetaald. Overi gens betaalt het rijk wei het onderhoud van de geul. Per jaar komt dat neer op een be drag van 33 miljoen gulden. Prognose Minister Smït-Krot'S vroeg zich gisteren af of de geulver dieping wel zou zijn uitge voerd op basis van een op dit moment uitgevoerde kosten- baten-analyse. Ze zei dat om dat met name de olie-sanvoer in Rotterdam flink is terugge lopen. Volgens de laatste prog nose uit 1981 zou de aanvoer dit jaar zo'n 110 miljoen ton zijn, maar de geschatte aan voer voor 1983 zal niet meer dan 70 miljoen ton bedragen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft daarom on langs nog bij Rotterdam geïn formeerd of het verstandig is geladen Rhine Ore als eerste binnen de verdieping tot 72 voet door te zetten. Het antwoord van Rotterdam se kant was dat het aan de hand van de ontwikkeling van de vervoersstromen over de diverse scheepscategoriën wèl verdedigbaar is dat een uitein delijke verdieping tot 75 voet noodzakelijk is. De minister zei daar gisteren op: „Zolang Rotterdam in een objectieve afweging van mening blijft dat de verdere verdieping tot 72 voet een verantwoorde zaak is, zal ik mij daarvan niet distan tiëren." Toekomst Loco-burgemeester W.J. van der Have wees er gisteren op dat Rotterdam zich met de in vestering voor een diepere vaargeul richt op toekomstige ontwikkelingen op de vrach ten markt, omdat bij het aan trekken van die markt de be langstelling voor het zeer gro te schip zal toenemen, In het kader van de huidige econo mische recessie zijn de vracht- verschillen minder groot. Van der Have noemde de te ver- Op de derde verdieping van de Bijenkorf heeft loco-burgemeester W.J. van der Have gisteren 'Rot terdam - nog meer diepgang' geopend: een exposi tie, dfe gewijd is aan het feit dat de vaargeul voor de Nieuwe Waterweg voor schepen met een diepgang tot 70 voet Is verdiept. De expositie Iaat daar door middel van kaarten, fo to's, scheepsmodellen e.d. alles van zien. Ook buiten wordt de aandacht op de tentoonstelling gevestigd. Aan de zijwand van het Bijenkorf-pand is uitgebeeld dat het gebouw ongeveer evenhoog Is als de geul diep: zo'n 24 meter. Bij het warenhuis staat ook nog wat baggerapparatuur opgesteld. Loco-burgemeester Van der Have wees er in zijn openingstoespraakje op dat veel Rotterdammers te genwoordig weinig of niets meer van het grote ha- vengebeuren zien, omdat veel activiteiten zich in Eu ropoort en op de Maasvlakte afspelen. Hij vond het dan ook van belang dat het gemeente lijk havenbedrijf en de In de binnenstad liggende Bij enkorf wat het inrichten van deze geul-expositie met elkaar hebben kunnen samenwerken. Minister Smit wordt een handje geholpen tijdens het overstappen loodsboot I Het Is zover de eerste ertstanker loopt binnen w§ «F wachten ertsaanvoeren met grote schepen uit Brazilië en uit Australië. „Om nu en in de toekomst onze klanten te kunnen bedie nen, is een diepe toegangsweg niet alleen gewenst, maar noodzakelijk", aldus Van der Have, die ook zei dat de Rot terdamse haven vorig jaar on geveer dertig procent van de ruwe olie kreeg aangevoerd in tankers die zó groot waren dat ze noodgedwongen eerst elders op zee of in een andere ha ven— een deel van hun lading moesten lossen. De loco-burgemeester merkte tevens op dat Rotterdam veel zal moeten doen om werkgele genheid aan te trekken. De werkloosheid in de stad be draagt momenteel ongeveer 24 procent; een percentage dat in sommige wijken tot veertig is opgelopen. Hij noemde even eens de leefbaarheid van de stad, die vanwege de financië le problemen steeds moeilijker in stand te houden is. Volgens Van der Have is daar, ook lan delijk, een beleid voort nodig dat gericht is op werkgelegen heid, herstel en groei. 'k Het grote moment, symbolisch heeft de bewindsvrouwe de geul geopend Rotterdam De drie in het Ruhr-gebied gevestig de Westduitse staalbedrij ven Krupp, Mannesmann en Thyssen zullen hun erts-aanvoer voor hon derd procent en blijvend via de Rotterdamse haven afwikkelen. „We zijn aan Rotterdam ge bondenzei gisteren directeur ir.R. Kollmer van het Ertso verslagbedrijf Europoort, dè gezamenlijke stuwadoors- dochteronderneming van die bedrijven. Kollmer. zei dat de staalbedrijven geen plannen hebben hun ertsaanvoer te spreiden, zoals daar na de ha venstaking van vorig jaar sprake van was. Via het Ertsoverslagbedrijf Europoort een dochteron derneming van de drie staal bedrijvenwordt ongeveer de helft van de totale jaarlijkse Westduitse beoefte van 40 mil joen ijzererts aangevoerd. Van die 40 miljoen ton kwam vorig jaar zelfs 70 procent via Rot terdam. De keuze van Krupp, Mannes mann en Thyssen voor Rotter dam komt tot uiting in de mo dernisering van het Euro- poort-bednjf, dat gistermiddag de Rhine Ore als het eerste 70 voet diepstekende ertsschip ontving. In 21 maanden is in Europoort voor een bedrag van 49 miljoen gulden een kade gebouwd die ontworpen is voor schepen tot 75 voet diepgang. De geul zal vanaf 1985 bevaarbaar 2ijn voor schepen tot 72 voet diepgang, maar het bedrijf wenste drie voet extra met net oog op een mogelijke verdieping van de geul. Het Ertsoverslagbedrijf Europoort heeft de aanleg van de kade zelf betaald; de ge meente heeft voor 42 procent van het bedrag een renteloze lening beschikbaar gesteld. De 468 meter lange en 31 meter hoge kade is de grootste van Rotterdam en waarschijnlijk ook de grootste in zijn soort ter wereld. Het Ertsoverslagbedrijf Euro poort kon tot nu toe aan de oude kade volbeladen schepen tot 150.000 ton ontvangen: een maat die dankzij de geulver dieping tot 250.000 ton is opge trokken. Directeur Kollmer verwacht dat twintig procent van de ertsaanvoer-bij zijn be drijf in de nabije toekomst door schepen van meer dan 200.000 ton zal worden ver zorgd. Hij hoopt ïn een later stadium zelfs op vijftig pro cent. Concurrentie „De concurrentiedruk dwingt ons te zoeken naar dit soort ontwikkelingen", zegt hij. Aanvoer van erts met grote schepen heft het nadeel op dat de drie staalbedrijven onder vinden door hun ligging ver van de kust Het vrachtvoor deel van een 250.000-tons erts schip ten opzichte van een 150.000-tonner is meer dan één dollar per ton! Kollmer houdt er rekening mee dat zijn bedrijf tezijnertïjd steeds meer erts zal gaan aan voeren uit de Braziliaanse ha ven Ponta da Madeira, waar over enkele jaren een aflaad- installatie yoor schepen tot 75 voet in bedrijf wordt gesteld. Vanaf 1 januari 1985 zal Rot terdam na een verdere ver dieping van de geulschepen met een diepgang tot 72 voet kunnen ontvangen. Een even tuele verdieping tot 75 voet bevindt zich in de denkfase. Een beslissing daarover is vol gens ir.H. Molenaar, directeur van het gemeentelijk havenbe drijf, afhankelijk van de kos ten, de ontwikkeling van de wereldvïoot en van de mate waarin rederijen denken ge bruik te gaan zullen maken van de vaargeul. Benutten Professor dr.K.Rösener, voor zitter van de raad van bestuur van het Ertsoverslagbedrijf Europoort, zei kort vóór de aankomst van de Rhine Ore gisteren dat de staalbedrijven alle kansen tot rationalisering moeten benutten. „Alleen de genen die het lukt de kosten van de transportketen te opti maliseren, heeft kans in de toekomst op de2e markt te blij ven bestaan", aldus Rösener, Hij hoopt in dat verband dat de in Nederland aan de gang zijnde proeven met de zesbak- ken-duwvaart zullen uitwijzen dat die manier van ertsver- voer van Rotterdam naar het achterland mogelijk is. Dat zal opnieuw tot kostenbesparing leiden. Het Ertsoverslagbedrijf Euro poort verwerkte vorig jaar 15,4 miljoen ton erts, maar op basis van de overslag van de eerste zes maanden van '83 houdt men voor dit jaar vanwege de economische recessie rekening met hooguit dertien miljoen ton. Kollmer noemt de nieuwe kade in dat verband een 'de fensieve investering'; de over slagcapaciteit van het bedrijf is niet verhoogd. Een feest voor twee voe ten méén de vaargeul in de Noordzee is van 68 op 70 voet gebracht. Twee voeten meer, hoeveel is dat dan nog? Twee voeten voor elkaar: 't is niet meer dan een stap; de lut tele afstand van een centi meter of zestig. Je kunt het tussen beide handen aanwijzen. Maar als je zo ongeveer van Cherbourg af de Noordzee 270 mijlen die per moet baggeren, kost dat wel vijftig miljoen gmlden. Haal je dat er ooit uit? Gisteren is de Rhine Ore bij het Ertsoverslagbe drijf Europoort CV als eerste volgeladen ertstan ker door die diepere vaar geul gekomen. Het finan ciële vrachtvoordeel tus sen deze 250.(K)0-tonner en de 68 voet stekende voor gangers bedraagt één dol lar per ton. Kunt u even rekenen? Met één lading erts een voordeel van driekwart miljoen gul den? Het lijkt zo'n simpele me dedeling: Rotterdam heeft twee voet meer diepgang. Maar het is een gebeurte nis, die van levensbelang voor de Rotterdamse ha ven is. Daarom werd er een ouderwetse feestdag van gemaakt: met honder den genodigden, opgeto gen toespraken, en een re ceptie op de Pieter Ca land. Het was bijna als vroeger, toen de komst van elk 25.000ste schip hog met feestgedruis en ontvangsten op het stad huis werd gevierd. Het mag weer: wat chau vinistisch trots zijn op wat er in de haven wordt gepresteerd. Sterker: we moeten wel. Dacht u dat het Havenbedrijf en het Ertsoverslagbedrijf Euro poort gisteren zo uitpak ten,' omdat men trek in een borrel had? Zo'n feest dag reikt veel verder. Uit gebreide aandacht aan die simpele twee voeten méér levert internationale pu bliciteit op. En dat is wat Rotterdam wil: de wereld moet weten dat de Rotter damse haven zijn Westeu ropese concurrenten weer een slag voor is. Zo is het toch altijd geweest? Toch is er een verschil met vroeger. De geleidelij ke gereedkoming van de Eurogeul in 1971 <65 voet) had een enorme toene ming van de aanvoer van ruwe olie tot gevolg. De geul betaalde zichzelf te rug door de toeneming van de tonnen lading. De verdere uitdieping tot 68 en nu 70 voet is een defen sief geriehte operatie, die er voor moet zorgfen dat Rotterdam houdt wat het heeft. Moet de geul uiteindelijk naar 75 voet? Er w drilt hard op gestudeerd. In wezen is het geen vraag: het moei. De vraag Is al leen hoe zo'n volgende operatie betaald moet worden. 'Den Haag* pleegt te redeneren, dat Rotter dam eerst maar moet aan tonen, dat er vraag naar meer diepgang is. RedeVs plegen pas dieper Steken de schepen te gaan Inzet ten als Zfe zeker weten, dat er havens zijn waar zé te- AL kranen. En jgg menTSr omhden,*W Havenbedrijf lijkt zenrge recht draait me?!_ Het Havenbedrijf daarom altijd wat zdFge- Ioos ovjr dÈt sqóst problft men heen «e stappen. Heil is tot nu toe nier pndersj geweest: zo gauw ne geur dieper was, kwamen dieper stekende schepen. Op X augustus werd de gisteren geviende geul op- geleverd: dezelfde dag meldde zich de dferste olie tanker, di£ tot 70 voet gfe- laden was. De directie van het Ertso- verslagbedrijnf Europoort L heeft een heel opmerkelij- ke uitspraak gedaan, dje waard is goed onthouder te worden. Ir.R.Kollme zei, dat de aanvoer vaf door Koos de Gast erts met.de grootst moge lijke schepen voor de hoogovens iri.het Duitse achterland t&odzakelljk is om te ktimftn overle ven. Mejlbezüinigingen i het prqgtpctieproces nt de gewonn in de t nog wat nog op de knepeh: gTOJWTe b riers, zesbaks-duvtff Rotterdam als aanvoe&ba ven is daarbij onoitt lijk. Het Betekent, da de Maasvlakte ge hoogovefo* waarv1 de jar* geweekt, plek zou» en een en op zij het ach gehad, nog i wde ooi '60 sprake ètfnJdeale e voo curren r unieke van Rotterdam. Ziedaar de redin ophef over twéé s voeten itfééfl He niet veei» nERfc- ze slisséhd Vinfr de-d die de Ifatga zijn kan Molenabr, van het jravenKc noemde zijn j«igs% winst ,0e irïekst^ waafdig? iftvésfe/m ooit vdüi* de daan: éf is frijmg aan flitfeegeven.iefi er h&eflfcU niet4 foe dat zon ae-getai lagtt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5