ZOMER 83 lïTiÜI! Erkenning voor sport van staatssecretaris Lubbers als sluiswachter ROTTERDAMCENTRAAÏ In het voetspoor van Steinitz VU maakt leren weer leuk BUITENLANDS 6ELD m HET WEER IN EUROPA ROTTERDAMS WS NIEUWSBLAD Rode Kruis over de tong Container kapper Hogedruk blijft zeer sterk 9NZ1 WEfRKIJNflIG MEflfWtfiKEfl JAN PEUEBOER Gezondheid Tekort Kader Premies Miljarden Tekort Offer Koopkracht I Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 27 augustus 1933 Het Rode Krufs zal na 30 augustus ook in Rotter dam vele malen over de tong gaan, als de vijfjaar lijkse postzegelactie weer een succes wordt. De landelijke actie wordt door de koningin gestart in het Vredespaleis; in Rotterdam gebeurt dat vlak voor de aanvang van de B en W-vergadering op 30 augustus tussen kwart over een en kwart voor twee, op de eerste etage van het stadhuis. De Rode Kruiszegels zul len in de daarop volgen de dagen op veie post kantoren door vrijwilli gers worden verkocht, en ook winkelbedrijven doen mee. En natuurlijk kan men eveneens terecht bij het Rode Kruis-'winkeltje' in de nieuwe bibliotheek. De toeslag op de zegels komt ten goede aan het Rode Kruis. Ze zijn apart te koop. maar ook als mapje van vier voor 4,45. En voorts zijn er maximumkaarten en eer- ste-dag enveloppen. De VU gaat weer een seizoen vol activiteiten tegemoet, cursussen, lezingen, andere bijeenkomsten onder motto: „Uw Volksuniversiteit msakt leren weer leuk." Steeds meer mensen bliiken de weg naar de Westzeedijk 345 te vinden, waar de koffieka mers gezellig zijn en waar 's winters in de sociëteit de open haard vrolijk brandt. Toch blijkt voor sommigen nog de drempel te hoog en voor hen stelt directeur F. Seriter het nog eens nadruk kelijk: „Onze cursussen zijn zo opgebouwd en samenge steld, dat ze toegankelijk zijn voor iedereen. Onvoldoende schoolopleiding of al lange tijd van school, mag bij ons nooit een reden zijn om te besluiten geen cursus te gaan volgen." Een aantrekkelijke manier om vrijblijvend eens wat meer van de 23 talencursus sen of vele creatieve cursus- sen te weten te komen, en over de eigen mogelijkheden te praten, wordt gevormd door de informatie-bijeen komsten, die van tijd tot tijd worden gehouden. Daarbij wordt ook precies verteld, wat men aan cursusgeld en bijkomende materialen kwijt is. Info-bijeenkomsten aige- .meen zijn er maandagmor gen 29 augustus van half tien tot half twaalf, en op de avond van diezelfde dag van zeven tot negen uur. Don derdagmorgen en donder dagavond 1 september info- bijeenkomsten op dezelfde tijden. Info-bijeenkomsten mens en maatschappij zijn er maan dagavond 5 september en maandagavond 12 septem ber van zeven tot negen, in het gebouw aan de Westzee dijk. Met de VU kun je vele kan ten uit en via de stichting Vectura Mundi wordt dat let terlijk waargemaakt, want er komen reizen met als uit gangspunt: „Mediteren in het kloosler van Megen", „Een dag filosoferen in de bossen van Zundert" of „Kennismaking met massa ge." KAPPER De oudste Rotterdamse schaakvereniging, het Nieuw Rotterdams Schaak genootschap, bestaat in 1984 negentig jaar. Sinds 1970 wordt trouwens ge sproken van NRSG-Wil- helm Steinitz, want toen werd er gefuseerd met de vereniging, die genoemd werd naar de man, die als eerste de titel wereldkam pioen schaken mocht voe ren. Steinitz was in 1928, toen scholieren van de HBS-Bergsingel de vereni ging oprichtten, al bijna dertig jaar dood, maar ver geten was de grondlegger van de moderne schaak strategie allerminst. De fusie heeft de vereni ging geen kwaad gedaan, want er worden vele suc cessen behaald. Zo werden het tweede en derde viertal dit jaar met vlag en wimpel kampioen in hun afdeling, en ze promoveerden naar een hogere klasse van de Rotterdamse Schaakbond. In zo'n vermelding schuilt een gevaar: de successen van topspelers houden ve len ervan tegen om zich bij een vereniging aan te slui ten, hoewel zij best van hun huiskamerpartijtjes naar het beoefenen van hun spel in clubverband zouden wil len overgaan. Ze zijn bang, dat ze niet goed genoeg zijn. NRSG-Wilhelm Steinitz kent die drempelvrees en houdt er rekening mee. De liefde voor het schaakspet is nummer één, de rest komt vanzelf, en dat stand punt is nu zo bekend ge worden dat de laatste jaren van een grote toeloop van nieuwe leden kan worden gesproken. De sfeer op de wekelijkse clubavonden (maandag) in het zalencen trum Rehoboth aan de Noordsinge! 88 is erg ont spannen en men voelt zich er spoedig thuis. Het jubile um (in september 1984) met alle evenementen van dien is misschien een goe de gelegenheid om de stap over de (zeer lage) drempel toch maar eens te zetten. door Cor Docter Foto's: Lex de Herder Wie in de Jacob Gatsstraat naar de kapper gaat. Stapt de container binnen: sinds 1 april knipt en scheert kapper A. v.d. Hoven zijn klanten in een soort gigan tisch koekblik en hij is er best tevreden mee. „Geen problemen, een fijne plaats, en de allerbeste oplossing tot in septembe r/oktober mijn zaak ver derop aan de straat geheel gerenoveerd is." Een te vreden middenstander, wat een verademing. Daar de klanten het haar niet konden laten groeien totdat de renova tie van de zaak aan de Jacob Catsstraat gereed zou zijn wordt er doorge kapt in een container. Het wordt de weerkundigen deze zomer niet moeilijk ge maakt. Er is geen sprake van, dat wij handen tekort komen om de verwachtingen zo be trouwbaar mogelijk te houden, hetgeen in wisselvallige zo mers soms veel moeite kost. Wie nu voor de volgende dag opnieuw zonnig en droog weer aankondigt behoeft al geen weerkundige te zijn om toch vrij hoog te scoren dank zij de grote activiteit van de hoge- drukgebieden Noord- en Zuid-Holland met noord-Nederland behoren nog steeds tot het allerdroogste ge bied van deze 2omer, met plaatselijk 40 tot 70 mm neer slag, hetgeen een ongekend laag cijfer mag worden ge noemd voor drie zomermaan den, waarin normaal de 200 mm wordt overschreden. Ze ker tot begin volgende week is geen belangrijke verandering te verwachten. Het blijft droog met zon en een middagtempe- raluur van 23 a 25 Strandweer: zonnig en droog, matige wind tussen noord en noordoost. In de middag 22 tot 24, zeewater 20°. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor zondag en maandag. Zuid-Scan dinxvië en Denemarken: Zonnig, tijdelijk meer bewolking en vrij wel overal droog, middagtexnperatuur rond 19°. Groot-BrittannJë en Ierland: Zonnig, in het zuiden eerst rog wolkenvelden, middagtexnperatuur van 18° in Schotland tot 22 in zuid-EngeJand Benelux en Noord-Dui Island; Zonnige perioden, tijdelijk meer bewolking, middagtemperauiur omstreeks 23°. Midden- en Zuid-Frank rijk: Zonnige perioden, plaatselijk een bui, middag- temperatuur van 24 tot 28°. Zuid-Duits land en Alpenlanden: Perioden met zon en kans op een bui, rmd- dagtemperatuur 20 tot 25°. Spanje Zonnige perioden en vooral in het zuidoosten ook onweer, middag- temperatuur ongeveer 30°. Portugal: Zonnig, middagtexnperatuur van 25° aan zee lot 30® in het binnen land. Italië: Zonnige perioden en enkele lokale buien, maandag tn midden Italië toenemende onweerskansen, middagtexnperatuur van 25° in het noorden tot 30* in het zuiden. Joegoslavië: Veranderlijke bewolking en enkele onweersbuien, middagtem pera tuur rond 25°. ZON EN MAAN Zon op 6.44 onder 20.3B Maan op 22.38 onder 11.41 MAANDAG Zon op 6.46 onder 20.36 Maan op 22.57 onder 12.54 HOOG- EN LAAGWATER Scheveningen 1e hw. 6.36 2e hw. 18.58 Ie !w. 1.40 2e Iw. 14.37 MAANDAG ie hw. 7.05 2e hw. 19.25 1e Iw. 3.08 2e Iw. 15.08 Amsterdam De Bin Deelen Eelde Eind heven Den Helder Lh. R'dam Tweme Vlisslngen Z.-Umburg Aberdeen Athene Barcelona Bellijn Bordeaux Brussel Frankfurt Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Munehen Nice Oslo Panjs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Pal mas Tel Aviv Tunis onbewolkt onMwona onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt halt bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. Iicnt bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt halt bew. onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt regen licht bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt 27 O mm 26 0 mm 25 0.8 ntm half bew, onbewolkl zwaar bew ticht bew onbewolkt verk. Amerikaanse dollars 2,91 Engelse pond 4,31 Belgische Ir. (100) ?.40 Duitse mark (100) tö9,75 ttal. lire (10 000) 17,75 Port. escudo 1100) 2.00 Canadese dollar 2.36 Fr. frank (100) 35,75 Zwita fi&nk (100) 135.50 (Prl|8 Ir aank. 3.03 4.61 S.70 113,75 19,75 2.50 2.46 38.75 140.00 e kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) oostenr scfi. (100) Spaanse peseta (100) Gr. drachme (100) Finse mark (100) J.Slav. Dinar (lOO) Ierse pond (100) verk. 38,25 38.25 29.25 15,73 1.87 3.00 50.50 2.05 3.38 41,25 41.25 32,25 1623 Z. 12 3.60 53,50 3.05 3.88 'Sport is een van de laatste sectoren in de Nederland se samenleving, waarin niet alles optimaal is gere geld'. Het is zo maar een zinnetje uit de notitie 'Ac centen sportbeleid voor de komende jaren' die staats secretaris Joop van der Heijden van het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur, gisteren de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het staat er niet met zoveel woorden, maar Van der Reij- den, zelf uit de sportwereld af komstig, zegt in feite: laten we het zo houden en alleen de knelpunten oplossen. Veel meer dan zijn voorgangers er kent deze staatssecretaris de belangrijke rol van de sportor ganisaties met hun vier mil joen leden, verzameld in 30.000 verenigingen. Het is daarom logisch dat alge meen secretaris Wim de Heer van de NSF, de Nederlandse Sportfederatie, gisteren en thousiast reageerde op de nota van Van der Reijden: „Hier is door Peter Dijkgraaf duidelijk een staatssecretaris aan het woord, die de waarden van de sport positief benadert en zijn beleid daarop afstemt". In zijn brief aan de Tweede Kamer kondigt de staatssecre taris aan in de komende jaren vooral accenten te leggen op de volgende vier terreinen: het stimuleren van blijvende sportbeoefening, het bewaken van de kwaliteit van die sport beoefening, het bevorderen van een samenhangend beleid in internationale verbanden en een betere samenwerking tussen alle bij de sportbeoefe ning betrokken organisaties. Niet alleen omdat hij toevallig ook volksgezondheid in zijn portefeuille heeft, wil de be windsman van WVC zijn sportbeleid meer richten op de gezondheid en ziet hij met name daarin wel een belang rijke rol weggelegd voor de overheid. Als prioriteit gaat het ministe rie zich richten op de leeftijds groep van 35 tot 40 jaar, waar in de Nederlanders, zo wijzen de statistieken uit, vaak defi nitief met actieve sportbeoefe ning stoppen. In het interna tionale jeugdjaar 1985 zal de aandacht vervolgens worden gericht op de groep van IS- en Van der Reijden 17-jarigen, die ook vaak door tal van redenen de sport de rug toekeert. 'Sport overdag', zoals werklo- zenvoetbal en andere vormen, is nu nog vaak een gemeente lijke zaak. De staatssecretaris wil ook in eerste instantie be vorderen dat sport overdag via de sportbonden en verenigin gen gaat lopen. Zoals hij ook een taak ziet weggelegd voor de georganiseerde sport voor de opvang van minderheden daarover komt binnenkort een aparte nota en het in spelen op nieuwe vormen van vrije sportbeoefening, van sur fen tot en met de fitness-cen tra. „Meer dan ooit benadrukt de overheid de lijnen van de maatschappij naar de sportver eniging en daar zijn we na tuurlijk erg blij mee", zegt De Heer. Ondanks het krappe budget doet de staatssecretaris daarbij ook wat vage toezeg gingen. Aan de andere kant schrijft Van der Reijden de kamerle den, dat aan bepaalde vormen van privatisering niet valt te ontkomen. De gemeenten in Nederland draaien nu op voor een jaarlijks exploitatietekort op sportaccommodaties van circa 700 miljoen gulden en dat bedrag kan echt niet gro ter worden. Eerder moet vol gens de staatssecretaris wor den gezociit naar gecombi neerde vrijetijds-accommoda- ties. Hij denkt daarbij aan combi naties van bij voorbeeld bow ling, discotheek en winkels met sporthal of zwembad- Waarbij de verliezen uit het sportgedeelte kunnen worden opgevangen door de overige activiteiten. De erkenning door de be windsman van de belangrijke rol. die in de toekomst is weg gelegd voor de NSA,'de Natio nale Sport Academie, mag ge rust als een doorbraak worden bestempeld. De staatssecretaris ziet die NSA als belangrijkste instituut om de kwaliteit van het kader in de Nederlandse sport te verbeteren en heeft aan de NSF op zes concrete punten advies gevraagd. Zijn voorgangers hadden de komst van deze NSA minis ter Van Doorn van CRM was daarover ooit erg positief tegengehouden vanwege de fi nanciële consequenties. Van der Reijden voorziet in de naaste toekomst nogal wat problemen tussen het beroeps kader in. de spon en de pseu do-professionals, de vrijwilli- gers, die niet langer bereid zijn voor niets voor een vereniging te werken. Het beroepskader heeft drin gend behoefte aan een gere geld arbeidsvoorwaardenover leg, zoals overal elders in d{ maatschappij en voor het vrij willigerswerk moet worden bekeken of werklozen met be houd van uitkering kunnen worden ingezet. In december van het vorig jaar werd een beraadsgroep voor deze pro blematiek geïnstalleerd en de staatssecretaris belooft de Tweede Kamer binnen een jaar met een aparte notitie hierover te komen. Op kortere termijn kan de volksvertegenwoordiging van Van der Reijden een brief ver wachten over de relatie tussen sport en commercie en over 'de sociaal-economische struc tuur van de bedrijfstak betaald voetbal'. De overheid stopt jaarlijks een miljard gulden in de sport. Van der Reijden wil met dat bedrag 2eker geen betuttelend beleid voeren, de sport graag in zijn waarde laten. De be windsman wil er wel naar streven, dat sport voor alle la gen van de bevolking betaal baar blijft en erkent meer dan zijn voorgangers de verbon denheid tussen top-, wedstrijd en recreatiesport. De kern van de proble men waar het kabinet- Lubbers dezer dagen mee worstelt, wordt aangeduid met het woord 'doorslui zen'. Het is weer'een van die typisch Binnenhofse aanduidingen voor een heel complex van maatre gelen die met elkaar sa menhangen. Voor de vakanties van de mi nisters heeft het kabinet tot een bezuinigingsoperatie voor volgend jaar besloten van krap twaalf miljard gulden. Zo wor den forse offers gevraagd van ambtenaren en mensen met een sociale uitkering. De maatregelen hebben niet alleen tot gevolg, dat de over heid minder hoeft uit te ge ven, maar ook dat de belas tingontvangsten terugvallen. Per saldo vermindert het be grotingstekort dus nauwelijks. Het tekort blijft een giganti sche financiële last op de smal le schouders van minister Ru- ding van financiën. De ruimte die in de economie wordt geschapen door de be zuinigingsoperatie moet nog, en daar duikt de term op, wor den 'doorgesluisd' naar de schatkist. Riemersma nomische crisis zo (via de be lastingheffing) werden ver haald op zoveel mogelijk men sen en dan met name de beter betaalden. Volgende kabinetten hebben de miljarden uit de algemene middelen geleidelijk aan weer teruggetrokken uit de sociale fondsen en de premies wél verhoogd. Een manoeuvre die vooral ten laste ging van lage re en middeninkomens, omdat men boven een bepaald inko men nooit meer premie hoeft te betalen. Dit gebeuren, valt aardig te il lustreren met een beschrijving van de gevolgen van de lagere sociale uitkeringen. Deze uit keringen komen uit fondsen die in de meeste gevallen wor den gevoed met premies. Ais de uitkeringen omlaag gaan, kunnen de premies ook om laag. Een meevaller voor de premiebetalers dus, zou je zeg gen. Dat zijn in het algemeen de mensen met een betaalde baan. Maar in de afgelopen tien jaar is er met de sociale fondsen door achtereenvolgende kabi netten wat gemanipuleerd. Toen er steeds meer uitke ringsgerechtigden, kwamen (als gevolg van de schrikba rend stijgende werkloosheid) heeft het kabinet-Den Uyl niet de premies ook fors bijgesteld, maar vooral geld uit de belas tingopbrengsten in de fondsen gestort. Miljarden zijn er toen over de toonbank gegaan. De gedachte was, dat de kosten van de eco- Nu zit er vrijwel geen geld meer uit de belastingopbreng sten in de sociale fondsen. Het kabinet-Lubbers kan dus niet het financieringstekort van de overheid fiks verminderen door nog meer uit de sociale fondsen terug te halen. Tóch wil minister Ruding dat de schatkist ook profiteert van de verlaging van de sociale uitkeringen en niet alleen de premiebetalers. Dus heeft hij voorgesteld het premievoor deel grotendeels 'door te slui zen' met een verhoging van de BTW. Men kan zeggen dat iets soort gelijks gebeurt met het salari soffer dat van de ambtenaren wordt gevraagd. Een fiks deel daarvan, anderhalf tot twee miljard gulden, wordt 'doorge sluisd' naar het particuliere bedrijfsleven, waar immers economisch herstel gestalte dient te krijgen in arbeids plaatsen opleverende investe ringen. Ook hier wordt het fis cale instrument gebruikt: dc vennootschapsbelasting (de be lasting die bedrijven moeten betalen over hun behaalde winsten) gaat omlaag. En dan is er nog een derde 'doorsluis'-operatie in de maak. Het samenstel van maatregelen waartoe het kabi net in juli besloot, heeft vooral negatieve gevolgen, voor de koopkracht van de mensen met lagere inkomens. Er dreigt weer eenzelfde uitkomst als dit jaar: minima min vier procent: hogere inkomens min een half. Ook in dit geval moet de fiscus als reparateur optreden. De Joon- en inkomstenbelasting wordt zodanig verhoogd, dat vooral de mensen met hogere inkomens worden getroffen. Minister-president Lubbers zal zich sluiswachter van het ka binet voelen. Maar dan niet één die elk bootje van VVD- of CDA-huize maar door laat gaan. Zo heeft hij zich hardop afgevraagd of het 'doorsluizen' naar de schatkist niet wat be perkter kan dan Ruding (ge steund door de VVD) voor stelt. Immers, als men de eco nomie te ver leegpompt blijft er weinig te ondernemen over. En dan komt er nooit een ein de aan de nog steeds wassende stroom werklozen. ONAFHANKELIJK DAGBLAD OPGERICHT 4 APRIL 1878 Coolsingel 67. 3012 AC Rotterdam, Postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Telex 22215. Telefoon 010-144144 MANAGER: L. Wegelmg BANKIERS: Algemene Bank Nederland, nr. 50.34.34.973 Mees en Hope. nr. 25.45.65.484 Amro Bank. nr. 42.67.12.404 GIRO 11000 BESPREEKBUREAU RN: telefoon 010- 128231 Geopend dagelijks van 9 tot 17 uur en op zaterdag van 9 tot 13 uur. Gmd krant ontvangen? Bel maandag tot en met vrijdag lussen ia.00 en 19.00 uur en zaterdag tussen 15.00 en 16.00 uur 010-144144. NABESTELLEN FOTO'S. 010-144144 1st 140 ABONNEMENTSPRIJZEN bij vooruitbetaling: f 20,41 per maand (alleen bij automatische betaling); 60,40 per kwartaal; 238,80 per jaar; losse nummers 80 cent. ADVERTENTIETARIEVEN Gewone advertenties 1.57 per mm. ingezonden mededelingen 2x advertentietarief. Kleintjes par ticulieren 1.04 per mm. zaken 1,55 per mm Regelklemtjes los 2.00 per mm. Kleintjes en Re- gelkle'rntjes: 3x plaatsen 2x betalen (binnen een week). Familieberichten 0.98 per mm. Tarieven exclusief 4% b1w. Termijn voor inzending: dag voor plaatsing voor 14 00 uur. Maandagkrant: vrij dag voor 15.30 uur. Nagekomen familieberichten: dag van plaatsing voor 08.00 uur; zaterdagkrant: vrijdag voor 17.00 uur. Advertentietarieven regio nale katernen (op aanvraag): 10-144144 tst 163 REGIONALE REDACTIES RN REGIO ZUID: Pieter de Hoochstraat 74, 2981 CP (Postbus 270, 2980 AG) Ridderkerk. Tel. 01804-25750/25673; Peperstraat 4. 3262 JK (Postbus 1DD9. 3260 AA) Oud-Beijerland. Tel. 01860-12146/13633. RN VOORNE-PuTTEN: Voorstraat 63, 3231 BG (Postbus 1, 3230 AA) Brielle. Tel. 01810-5280/2066 en (sportredactie) 5189. RN USSEL EN LEK: Duikerlaan 85, 2906 AH (Postbus 330, 2903 AA) Capelie aan den tJssei. Tel. 010-508860/505913. RN WATERWEG: Brede Havenstraat 6. 3130 AC (Postbus 110. 3131 BC) Vlaardingen. Tel. 010-343229/352066/350557 en (sportredactie) 345209. HOOFDREDACTIE G.A. de Kok, mr K.J. de Brtnjo J. Prins, H.J. Kuyt (adj.-hoofdredacteuren) A.J. tJdens (secretaris) REDACTIECHEF C.E. van Viegen EINDREDACTEUR M. de Jong RUBRIEKCHEFS Rotterdam: Y.G. Hooirmg. Gemeentepolitiek en Rijnmond. J.J.L.F. de Gast en C.J.P. de Graatf. Zuid. P.O. de Nies en C. Buitendijk. Voorne-Put- ten: A. Kraak. IJssel en Lek: J.M. Vroegh. Water weg: P.F. Houkes. Nieuwsdienst: J. Ottens. Bin nenland: R. Timmermans, Parlement: P.B.J. Rie mersma. Buitenland: L. Bronsdijk. Zaterdagbijia- ge: Th. Olink. Pagina "ZO": L. Bakker. Sport. P.J. Dijkgraaf. Kunst/rtv: F.P. Happel. Economie: J. Di|kstra. Opmaak: B.J. Nuys. SP-bijlagen: M van den Anker. Fotografie; J. Sterk. CORRESPONDENTEN BUITENLAND: Londen: E. Janse. Brussel: J. Werts. Bonn: mrA- Tigchelaar. Parijs: J. van Elten. Washington: H. Thomas. Jeruzalem: R. Simons. Rome. R. Si mons Cohen. Johannesburg- L. Scholtz. Stock holm: P. Verschoor. Observer-dienst UITGAVE SUTHOFF PERS BV. Koopmans straat 9, 2288 BC Rijswijk. Tel. 070-190911- DIRECTIE mr J.J. Nouwen. H.A M. Hoefnagels

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2