8 SPORT Monique Kauffmann redt het niet Protest houdt Kos uit finale show in Brussel SIJTHOFF PERS Eervol verlies volleybalteam Oranje in finale tegen Rusland rv< f X' 9 Nederlagen voor dames MALLORCA m Druppen §teve Q-am Steelt voor APPIE HAPPIE en de BOLLE UIT ZWOLLE Lammertink in Oranjetrui Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 27 augustus 1983 Ties Kruize breekt Duitse weerstand Amstelveen Het kon niet meer op voor een tot een uitzinnige massa omgetoverd publiek in het Wagenerstadion. De ruim 7000 smeekten in de meest dramatische NederlandWest- Duitsland uit de hockey- gesehiedenis om de ver lossende treffer die de fi nale van het Europees kampioenschap voor Oranje zou opleveren. De tribunes werden ech ter tot in de verlenging getart. Toen pas, na 79 minuten hockey, drukte Ties Kruize de zesde Ne- door Geerhard de Grooth derlandse strafcorner hoog midden in het Duitse doel. Niet alleen doelman Schliemann voelde zich geklopt. Het complete Westduitse team, tot op dat moment de ploeg die het meeste uitzicht op de eindzege had, zakte in elkaar. Nederland, gesteund door die treffer, trok binnen een mi nuut de wedstrijd naar zich toe en grendelde bekwaam in de defensie om uiteindelijk met 4I als ware triomfator de fi nale binnen te stappen. Om dan morgen weer op Rusland te stuiten, dat in de eerste hal ve eindstrijd overtuigend met 4—2 van Spanje won. Alles wat hockey kan bieden had de wedstrijd tussen de Eu ropese aartsrivalen, die precies tien jaar eerder in hetzelfde Wagenerstadion in de halve fi nale van het wereldkampioen schap ook tegenover elkaar stonden. Ook toen was er een verlenging en zelfs een straf- balienserie nodig voordat Ne derland de finale (tegen India werd Nederland toen wereld kampioen) behaalde. Maar daar hield de vergelijking met dat duel uit 1973 mee op. Het kunstgras van nu zorgde er voor dat beide ploegen voort durend een hoog tempo wen sten te spelen Fysiek werd er zoveel gevraagd dit keer en ook gegeven dat deze uitvoe- Monique Kauffmann in ac tie in Zurich: niet snefgenoeq voor medaille. Hans Coolegem Ties Kruize (geheel rechts) haalt uit bij een strafcorner. Het gevolg: uitzinnige vreug de, want Oranje leidt met 2- 1. ring van de titanenstrijd maar al te nadrukkelijk spook te de verloren finale van het EK in Hannover vier jaar ge leden door hoofd uit groeide tot een ware thriller. Beide pluegen immers wisten maar al te goed waar hit alle maal om ging. Niet alleen de finaleplaats voor dit Eui opoes kampioenschap, maar een ja renlange tweestrijd tussen Ne derland en West-Duitsland om de suprematie in het Europese hockey ook op de wereldtoer- nooien stond op het spel. Hardste Deze aflevering werd dan ook de hardste die ooit is gespeeld met twee meedogenloze verde digingen en twee aanvalslinies die vooralsnog geen -risico's durfden te nemen. Pas toen West-Duitsland door een be kwame strafbal van Michael Peter doelman Hermans pas seerde halverwege de eerste helft kon Oranje uit die ner veuze defensieve instelling loskomen. Maar Nederland had wel degelijk de hulp van de Engelse arbiter Todd nodig om de vele kansen die er kwa men in een treffer uit te druk ken. Het ontging de Engels man geheel dat Ties Kruize de bal na een afgeslagen strafcor ner van buiten de cirkel ink- nalde en West-Duitsland liet dat weten. En hoe. Todd kon nauwelijks ontsnappen aan de stormloop en het duurde enke le minuten voordat alles weer tot bedaren was gekomen. Die treffer leverde Nederland ach teraf de verlenging, en hoe verlossend was dat eigenlijk voor het eindresultaat, op. Terwijl Van Heumen na de rust inzag dat Roderick Bouw man toch niet klaar was voor het grote werk en hem ver ving voor Hïdde Kruize en West-Duitsland de wissels op de bank hield in een domine rende tweede helft, sleepte Oranje zich naar dat verlos sende extraatje. Peter joeg de tweede strafbal voor West- Duitsland hoog over Hermans in de hekken en Fried knalde vrij voor een leeg doel op de paal, om maar enkele West duitse levensgrote kansen te noemen. In de verlenging had Van Heumen rust gebracht in het gejaagde Nederlandse spel en dat gaf voldoende lucht. De schitterende strafcorner van Kruize hoog in het net en een bekeken rush van broer Hïdde zette Nederland al binnen negen minuten tegen Rusland in de finale. Dat daar na Doyer na voorbereidend werk van alweer Hidde Krui ze de bal nog over de doellijn tikte was vooral leuk voor het duizendkoppige publiek. Dat kwam na de zinderende halve finale tussen Nederland en West-Duitsland wel heel na drukkelijk aan 2ijn trekken. Scoreverloop, Eindstand 41, ruststand 11 na verlenging. 01 Peter (strafbal) 11 Ties Kruize, 2I Ties Kruize (strafcorner), 31" Hidde Krui ze, 41 Doyer. Opstelling: Hermans; Van der Have; Steens, Van Asbeek, Pierik; Doyer, Ties Kruize, Dïepeveen; Van Grimbergen, Bouwman (Hidde Kruize), Van 't Hek. Palermo - Het dames volley balteam van Nederland reist terug van een Italiaanse oe-. fencyclus zonder overwinning. Nadat de eerste twee inter landwedstrijden tegen de Ita liaanse dames verloren waren gegaan, kon Oranje in de der de en vierde wedstrijd ook niet tot winst komen. Het werd respectievelijk 2-3 (4-15, 15-5, 13-15, 15-11, 11-15) en 0-3 (11-15, 8-15, 9-15). Waalwijk - Neder land heeft ook de derde oefeninter land volleybal te gen Zuid-Korea verloren. In Waal wijk ging het Ne derlands team voor 800 toeschouwers eervol met 1-3 ten onder. De setstan den waren 15-10, 13-15, 7-15, 14-16. De ploeg van coach Rob Hachmang speelde met één spelverdeler, Pim Raterink, omdat de andere, Jan Clar- deij, met zijn club Voorburg een trai ningsstage moest volgen. De 1-5-óp- zet lukte wonder wel, hetgeen tot uitdrukking kwam ïn de eerste set: 15-10, Het was de beste van de drie oefenwedstrijden van Oranje legen Zuid-Korea, dat na het setverlies toch tot winst kwam. Wellink, Raterink, Brouwers en Van de Velden onder scheidden zich in positieve zin. Zurich - De liefde voor het wielrennen boven het schaatsen heeft Monique Kauffman (20) niet met een medaille op het wereldkam pioenschap kunnen larde ren. De Haagse achtervolg ster kreeg een obsessie van Rosella Galbinti, die Kauff man tot tweemaal toe de baas bleef. Eerst sloeg de Italiaanse een kloof van acht seconden in de kwalifi- catierit en toen door de ge maakte tijden het duo in de kwartfinales opnieuw tegen over elkaar kwam te staan bleef het bij zeven tellen verschil in het voordeel van Galbiati. Het door het wegblijven van titelverdedigster Rebecca Twigg (zij richt zich volledig op de weg om de eerste olym pische kampioene bij de dames te kunnen worden) gedeva lueerde toernooi, verloor ook de tweede Nederlandse deel neemster Petra de Bruin, die weliswaar in de kwartfinales 3.53,18 realiseerde, maar noch tans door bet nieuwe Ameri kaanse sterretje Cynthia Ola- varri uit het toernooi werd ge kegeld. Berusting bij De Bruin; teleur- Zurich - Consternatie na de se ries van de prof stayers. René Kos, de enige Nederlander die door het winnen van de serie voor de finale werd geplaatst, werd via een Italiaans protest alsnog naar de herkansing verwezen. Kos nam, nadat zijn fiets reglementair was opge meten, alsnog een ander rij wiel. Hoewel ook deze fiets achteraf aan de vereiste afme ting voldeed, wees de Jury d'Appel het protest van Italië toe, Een tegenprotest van de Ne derlanders vond geen genade in de ogen van de Jury d'Ap pel, zodat de vermakelijke si tuatie ontstond dat titelverde diger Martin Venix, die door een verkeerd gekozen verzet slechts als vierde de serie be ëindigde, door het deklasseren van Kos alsnog is geplaatst voor de eindstrijd. Martin Ha vik, die eveneens niet op toe ren kwam en zelfs in zijn serie laatste werd, zal het evenals Kos in de herkansing moeten proberen. Verheugend was overigens het eerste optreden van het Ne derlandse tandempaar Sjaak Pieters-Ton Vrolijk. Op een door Jan Legrand gebouwde moderne tandem (10 cm kor ter en 6 kg lichter) plaatste het Oranje-duo zich na een fantas tische race bij de laatste vier. Vanuit derde positie werden Engeland en Polen naar de herkansing verwezen. Finale ploegachtervolging amateurs: West-Duitsland 4.19,03 wint van Oost-Duits- land 4.19,64. Om de derde plaats: Tsjechoslowakije 4.23,20 wint van Australië 4.26,28. Individuele achtervolging profs: Finale: Bishop (Aus) wint van Dill-Bundi (Zwi) in gelopen na elf ronden. Om de derde plaats: Oersted (Den) 5.53,97 wint van Doyle (GBr) 6.04,94. ADVERTENTIE Voor wie van 12 l/m 1S oktober weg kan en wil heeft uw krant een aan trekkelijke aanbieding: 8-DAAGSE COMPLEET VERZORGDE REIS NAAR ty A Op woenadag 12 oktober a a. vertrekken we 's middags voor een compleet verzorgde reis van Schiphol naar Palma de Mallorca en zijn terug op woensdag 19 oktober. Voor uw verblijf op Mallorca beschikken we over twee verschil lende driesterren hateis met een uitstekende reputatie. U kunt kiezen uit' HOTEL OBELISCO een driesterrenhotel van de bekende FtlU-groep aan de rand van El Arenal vlakbij bossen en het vrije veld, ongeveer 250 meter van het strand. Het be schikt over 2 liften, een gezellige lounge, een bar. kaarthoek en kleuran-t.v. Het heeft een zwembad jdat bij fris weer overdekt wordt) een zonneterras en een fraaie tuin alsmede een tennisbaan. Alle kamers hebben een badkamer met bad of douche, toilet en wastatal en zijn voorzien van telefoon en balkon. De prijs voor dit hotel bedraagt ƒ895.- per persoon op basis van volpension en' een tweepersoon ska m er. Toeslag eenpersoonskamer 55.-, HOTEL FA8I0LA een driesterren hotel te Port Nous, ongeveer 10 km. van de stad Palma en plm. 150 meter van het strand. Dit hotel beschikt over lounges, bar. eetzaal, drie lif ten, zwembad, tafeltennis- en votieybaiplaats. In de directe omgeving zijn er mogelijkheden om tejennïssen. Alle kamers met bad. douche, toilet en balkon. De prijs voor dit hofö bedraagt 645.- per persoor op basis van volpension en een tweepersoonskamer. Toeslag eenpersoonskamer 45.-. Bij de prijs zijn begrepen: mid dagvlucht Amoterdarrv-Palma de Mallorca v,v. luchthaven omging elC, lunch aan boord transfer luchthaven hotel v.v. wei komstparty Dij aankomst in uw hotel Nederlandse reislelding ter plaatse verblijf op basis van volpension in uw hotel Annuleringsverzekering 3 U2% van de reiasom 6.- poljakosten. Gecombi neerde reisverzekering 16.- per persoon 5,- pollskosten. Inlichtingen en boekingen: tola fonisch onder nr. 070-190082 (van maandag t/m vrijdag van S tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag (op de boek van bef Spul) en Coolslngel 67, Rotterdam {t.o. Stadhuis). POSTBUS WO» 2SO0 AA '«-GRAVENHAGE TEL 070-190682 (MAANDAG T/M VRUOAG TUSSEN 9 EN 13 UUR* Brussel Steve Ovett be leefde een heel slechte avond gisteren in de Heissel. Eerst werd de olympisch kampioen van Moskou, die bij de wereldkampioen schappen in Helsinki buiten de medailles viel, gevoelig geklopt door Rob Druppers op de 800 meter. En vervol gens was hij er getuige van dat zijn landgenoot Steve Cram hem bijna het wereld record op de 1500 meter ont futselde. Wederom zorgden de atleten op de middenafstanden voor de hoogtepunten op het jaar lijkse aüeuekfeest in de Belgi sche hoofdstad, als we daar de 3000 meter bijtellen. De abso lute hoofdrol was weggelegd voor Cram. De Engelse we reldkampioen op de 1500 me ter werd uitstekend gelan ceerd door dc Kenyaan Kos- key, maar moest zijn aanval op het wereldrecord in de laatste ronde alleen opknappen. De 55.000 toeschouwers klommen op de banken, maar Cram k'wam op de streep 0,3 sec. te kort: 3.31.69 tegen 3.31.36 van Ovett drie jaar geleden. Tussen de acht wereldkam pioenen en een handvol olym pische medaillewinnaars bij deze zevende editie van de wedstrijden om de Ivo van Damme-memorial eindigde de Ier Coghlan met zijn schitte rende winst op de 3000 meter als goede tweede en Druppers zeker als knappe derde. Steve Scott had zich voorgeno men een aanval te doen op het vijf jaar oude wereldrecord van Harry Rono op de 3000 meter, maar waar het ritme van de Amerikaan haperde, daar ging Eamonn Coghlan heel hard door. Met 7.38,35 zette de wereldkampioen op de 5000 meter de op een na beste seizoen tijd neer. Rob Druppers zocht even dap per de aanval als Cram- De Utrechter, die veel geld elders in Europa liet liggen, om juist in Brussel goed te kunnen presteren: „In de Belgische pers deden sprookjes de ronde dat ik een aanval op het we reldrecord zou doen en om een haas van 50 sec. over de eerste ronde had gevraagd. Allemaal niets van waar. Ik wilde hier in het Heisselstadion gewoon winnen, Steve Ovett vooral verslaan". De tijd van de Nederlandse vice-wereld kampioen van 1.44,91 viel iets tegen, omdat de Utrechter 'er een solorace van maakte. „Die Nieuwzee- lander deed zijn werk goed, Elliott zou doorgaan tot 600 door Peter Dijkgraaf meter, maar had de kracht niet. Toen ben tk zelf maar ge gaan". Na de solo van ruim 300 meter zat Druppers op het laatste stuk goed kapot. Ovett, die nog vrij dichtbij kwam, la ter: „Die Amerikanen, Mack en Robinson, hadden Zurich nog in de benen, liepen niet en toen was Druppers plotseling tien meter weg". De Olym pisch kampioen, die nog niet zo gek lang geleden Druppers geen serieuze tegenstander noemde, toonde nu toch een beetje waardering voor de Ne derlander. Een aantal van de vedetten was duidelijk vermoeid in de Belgische hoofdstad. Carl Le wis bleef in de speciaal voor hem verlengde verspringbak bij 8.36 m. steken en ook op de 200 en 400 meter kwamen ma tige tijden uit de bus. Er viel echter nog veel te ge nieten op de doorlopende show bij de Van Damme-memorial. Calvin Smith raffelde de 100 meter met tegenwind af in 10.05 sec., wereldrecordhouder Tom Petranoff, die in Helsinki teleurstelde met zilver, wierp de speer nu acht meter verder: 93.48 m, en ook de Finse Tiina Lillak stelde haar fans met 71.10 m. niet teleur. Als toetje kreeg het dankbare publiek in Brussel vergeefse pogingen van de Pool Sluzarski en de Fransman Abada voorgescho teld bij het polsstokhoogsprin gen op de wereldrecordhoogte van 5.82 meter. Van de be scheiden Nederlandse inbreng viel alleen Saskïa Brouwer met een goede prestatie op. Halverwege de 3000 meter, juist toen Elly van Hulst ver terugviel, begon de jeugdige Brouwer aan een knappe op mars, resulterend in een vier de plaats, een persoonlijk re cord in 9.04,32 en een tweede Rob Drup pers blijft Steve Ovett (105) voor. plek op de Nederlandse rang lijst. \11UG> SNQEPIg: SIMOK KAM VerlAM- Geu cwr Lie 2W kxamtem gbzelschap WOüDêM SV/^~7~ IW HEM WAAI ZUSi AL ZO VBZV LOfdC? UGS» UtTvrr i LAkJO j U köM M£Ê <SNÖ£PI£, THAT WtE WEET WAT MOS» MEER<5€m#D neeeeM ..WAAI KEWfdaJ WIER WIHTMEER "TWH (5ÊVJOOKJTEJ0 AMP 2EDQJ. stelling bij Kauffman. Of toch niet helemaal. Na het excuus dat in de eerste rit haar voor wiel aanliep, was Monique Kauffman na haar uitschake ling openhartiger. „Ik voeide 's morgens ai dat het niet zou gaan", aldus de al een jaar werkloos zijnde schoolverlaat ster. „Terwijl ik hier veel har der dan in Nederland moet rij den, ging het gewoon niet. Een directe oorzaak zou ik ook niet kunnen aanwijzen". Voordat Monique Kauffman voor het eerst mocht acteren verveelde ze zich al een week in Zurich, waar baan- wegtraining de enige afleiding was. Toch ziet zij dat niet als de belangrijkste oorzaak. Om dat Kauffman het werken met de damescoaeh Bijster ook niet zit zitten, stond ze een beetje' buiten de Nederlandse ploeg. Totdat haar begeleider Ber nard van der Putten in Zwit serland arriveerde en de ex- schaatsenrijdster weer enigs zins opfleurde. Ex-professional Van der Put ten werd door de Nederlandse ploegleiding niet zo onthaald als de man van Sandra Rolfing eerder in het toernooi. De Ha genaar werd als een indringer gezien en besprak de techni sche zaken met Monique Kauffman voor en na de race noodgedwongen achter de tri bunes. Monique Kauffman is overigens wel verveeld met deze situatie. „Het spijt me, maar ik kan niet met Bijster tot een goed gesprek komen. Laat staan dat hij me zo kan motiveren, dat ik topprestaties verricht. Bijster bedoelt het wel goed, maar zoals hij vroe ger trainde en zelf fietste, dat gaat nu niet meer. Er zijn tal van vernieuwingen waar hij niet bij stilstaat". Een leeftijdsverschil tussen wielrenster en coach mag dan met 40 jaar enorm zijn, ook zonder acht te slaan op de bij de dames veelvuldig bekriti seerde Amsterdammer lukte het Monique Kauffman ook niet. Een erg schrale troost is dat de Nederlandse kampioene iets beter reed dan in 1981, toen zij helemaal onopgemerkt internationaal debuteerde. Zutphen - De mini-ronde van Nederland beleefde een grote dag van een kleine coureur. Piet van Katwijk (30), van het nietige ploegje van Tom Vis sers, won de 208 kilometer lange tocht van Boxmeer naar Zutphen in een onverwachte massasprint. De twee Belgen op het erepodium naast hem waren al even onbekend. Luc Colijn werd tweede, Lue de Decker derde. Na de onver wachte ontknoping van de langste rit in de kortste ronde trok Jos Lammertink de Oranje-3eiderstrui van Bert Oosterbosch over de schou ders. De finale van de tweede etap pe van de Ronde van Neder land behelsde zes ronden in de straten van Zutphen. De sprin ters taxeerden hun kansen1 voor het geval de vluchters Veldscholten en Emonds (uit Belgie) ingelopen zouden wor den. Fons van Katwijk reken de uit, dat de sprintwinnaar als eerste door de laatste bocht moest komen, omdat het stuk je rechte eind erg kort was. Van Katwijk deed het met doodsverachting, sprak al zijn reserves aan en werd als win naar gehuldigd, nadat hij vijf minuten half bewusteloos over de ploegleïdersauto had gehan gen. De naar de Italiaanse anonimi teit uitgeweken Lammertink nam de Oranje-trui in bezit- Hij veroverde onderweg zes seconden tijdvergoeding bij lussensprïnts, kwam daardoor gelijk met Oosterbosch en werd eerste omdat hij in Zut phen voor de kopman van Post over de eindstreep kwant- Algemeen klassement: 1. Lammertink (De Goede) 6.44,55; 2. Oostertoosch (Post) z.t,; 3. Fons van Katwijk (Vis sers) op 7 sec; 4. Jan Wijnants (Bet- /Jossart) z.t.; S. Van der Poel (0* Bruyne) z.t.; 6. Lemond (Vst/GutmarW op 9 sec; 7. De Rooy (Post) op tO sec; 8. Andersen (Den/Danguiliaume) z.t.; 9. Adri van Houwelmgen (Post) op 11 sec; 10. Colijn (Bel/Reybroew op 12 sec; 11. Van Gerwen (Vissers) op 14 sec; 12. Zoetemelk (Danguüiau- me) z.1.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 8