SPORT 9 Elio de Angelis kan weer lachen Piet Schrijvers beschikbaar voor Oranje Dames kwartet Ij zwemt op ij: zilver af Gouden aankoop' Johan Cruijff: Burgemeesters zien FC Den Haag liever op zondag komen Brons voor duo in kunstzwemmen Poloploeg dicht bij degradatie Lammers de snelste Betaald voetbal Troost en Van de Korput spelen niet Excelsior: geen Kooiman meer j'. Rome - De Nederlandse da- I mes wisselslagestafette ï*i heeft gisteren in Rome van heel dichtbij kunnen zien rK. hoe wereldrecords worden gezwommen. Maar de aan dacht van het kwartet Yo- landa de Rover, Petra van Staveren, Annemarie Ver stappen en Conny van Ben- turn gold niet in de eerste plaats het onaantastbare Oostduitse kwartet, maar de meer 'menselijke' concurren tie uit de rest van Europa. Dankzij een goede start, goed overnemen en afgezien van de nog altijd niet in top vorm verkerende Verstap pen lukte dat voortreffelijk al bleef de nationale toptijd die hetzelfde viertal vorig jaar in Guayaquil zwom overeind. Door het zilver kwam de totale oogst met nog één dag voor de boeg op twee zilveren en twee bron zen medailles bij het zwem men, een brons bij het schoonspringen voor Daph ne Jongejans en een zilveren plak voor het duet bij het kunstzwemmen. De vele meters achterstand op het winnende Oostduitse kwartet was typerend voor de huidige krachtsverhouding. Rugslagzwemster Ina Kleber, schoolslagspecialiste Ute Ge- weniger, vlinderslagzwemster In es Geisler en Birgit Meine- - ke, de specialiste op de vrije slag, zetten het veroveren van respectievelijk de tweede, der de, tweede en vierde gouden medailles luister bij met een nieuw wereldrecord: 4.05.79. Het was het tweede en nog niet eens het meest impone rende wereldrecord van de avond. Michael Gross won zijn vierde gouden medaille in zijn derde wereldrecordtijd. Een onwaarschijnlijke tijd van 1.57.05 op de 200 meter vlin derslag, waarmee hij het twee jaar oude wereldrecord van de Amerikaan Graig Beardsley met bijna één seconde verbe terde. Nederland had een Vertegen woordiger kunnen hebben in deze 200 meter vlinderslagfi nale. Als Frank Drost zijn kwaiifieatietijd van de selectie in Amersfoort zou hebben her haald, zou hij zelfs als eerste zijn overgegaan naar de eind strijd, Dat deed hij niet. Met 2.04.0 mocht hij 's avonds de B-finale aanvoeren, waarin hij tweede werd. Hans 'Kroes bereikte op zijn „vluchtnummer", de 100 me- ter rugslag, weliswaar de fina- 1 le, maar bleef op de achtste plaats steken. Zijn tijd was slechter dan waarmee hij zijn selectie afdwong. Hetzelfde gold voor Edsard Sehlinge- man. De overwinning ging naar Dirk Richter, die hierme de de eerste gouden plak voor de DDR-heren binnenhaalde. De Nederlandse meisjes heb ben hel vermogen om in een groot toernooi le groeien niet verloren. De wisselslagestafet te leverde daarvan het bewijs. Yolanda de Rover (1.04.07) en Petra van Staveren (1.10.49 met vliegende start) kwamen tot hun beste persoonlijke prestatie. Annemarie Verstap pen sloot daar met 1.01.84 voor de twee vlinderslagbanen goed aan, waarna Van Bentum de tweede plaats consolideerde met een tijd van 56.86. Een groeiproces gaf Jolande van der Meer te zien. De Delftse koerste in de 800 meter race lange tijd op de derde plaats af. Na zestien banen ge lijk op te hebben gezwommen verloor ze het brons op hand slag aan de 14-jarige Britse Sa rah Hardcastle in een persoon lijke recordtijd van 48.77. De 14-jarige Astrid Strauss greep op het nummer haar derde gouden plak. Ploeggenote Anke Sonnenbrodt ging zo snel van start dat de doorgang- stijd halverwege twee secon den binnen het wereldrecord lag. Daarna vielen de Oost duitse meisjes terug. Hetzelfde overkwam Gewemger op de 200 meter wisselslag. Niette min goud. Rome - Het Nederlandse wa- terpoloteam is gisteren dichtbij degradatie uit de A-groep ge komen door bij het Europees kampioenschap in Rome met 7-8 te verliezen van Spanje. Tegen de uitslag heeft team manager Nico van Zeist pro test aangetekend. Daarbij wordt de strafworp aange vochten waaruit Signes een minuut voor het einde de win nende treffer voor Spanje scoorde. Necerland - Spanje 7-8 2-03-4. 0-3. 2-1) Scorevertoop- Landeweerd 1-0, Buunk 2-0 iï-6), Morillo 2-1. LandewMrü 3-1, fiafaal Aguilar 3-2 Suunk 4-2 (7-61. Estiarle 4-3 (strafworp). Estiarte 4-4. Buunk 5-4, Es- Ifarte 5-5 (strafworp), Estiarte S-6. Estiarte 5-7 (strafworp), Nocrdegraaf 6-7 (7-6). Buunk 7-7. Signes 7-8 (strafworp). Verrassend was gisteren het gelijke spel van de belangrijk ste titelkandidaat, de Sovjet- -Unie, tegen Joegoslavië, 8-8. Verder wonnen de Hongaren met 9-5 van Roemenië en wa ren de Westduitsers te sterk voor Italië: 9-8. Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 27 augustus 1983 'Ik ben Feyenoords goedkoopste speler Rotterdam In de eerste twee competitiewedstrijden heeft het Rotterdamse legioen het kun nen zien: het huidige Feyenoord is volledig afhankelijk van grootmeester Johan Cruijff. Maar doordat de 36-jarige su perster vandaag-de-dag in een glanzende vorm verkeert, wer den de hindernissen Volendam en Helmond Sport praktisch moeiteloos genomen. In Rotter dam-Zuid wordt dankzij Johan Cruijff dan ook weer van een kampioenschap gedroomd. De beste voetballer die Nederland ooit bezat, zal zelf het woord kampioenschap beslist niet over de lippen laten komen. Hij zegt: „Eén ding is alleen zeker: dit wordt het belangrijkste jaar dat de Kuip ooit heeft meege maakt. En in dit seizoen zal het publiek bepalen of Feyenoord een topclub blijft of niet. Kijk, door Rob Vente de club zit op het ogenblik in de schulden. Worden die via goede recettes nu niet weggewerkt, dan valt er niet meer over top te praten. Geen geld betekent in de voetballerij geen aankopen, dus geen aspiraties, geen toe komst meer. Nogmaals, het pu bliek maakt het uit. Dus stelt dit Feyenoord zich volledig in dienst van het legioen, voetbal len we precies zoals de toe schouwers het willen". Louter aanvallend voetbal dus in de Kuip met alle risico's vandien. Vlotte prater Johan Cruijff: „Als je volop aan valt, wordt het verdedigen het zwaarst. Als wij massaal in het offensief zijn, creëren wij tegelijkertijd ruimte en dus kansen voor de tegenpartij. Het zit er dus in, dat we met dit risicovolle voet bal een keer op ons bek gaan. Maar dat is niet zo erg. Voor de zoveelste keer: het gaat om de mensen. Die willen toch zoals tegen Helmond Sport gekke situaties meemaken, sensatie beleven, goals zien. Volgens mij was woensdag na afloop dan ook iedereen tevreden". Aanpassen Niet iedereen natuurlijk. Thijs Libregts vond bijvoorbeeld en zeer terecht dat het elftal zich nog niet goed genoeg aan jou aanpast. En dat sommige be perkte spelers en hij zal Hoekstra en Houtman wel bedoelen weer over drijven door plotseling te gaan méé- voetballen en hun (sobere) taak ver waarlozen. Cruijff, met een denkrimpel in het voorhoofd: „Mijn probleem is dat ik een tempo moet terugschakelen. Als ik Johan Cruijff, in het veld Feye noords gouden gids. de bal krijg, moet ik nog te vaak wach ten tot de anderen zich in beweging zetten. Er moet ook meer evenwicht in het elftal komen". Daarna, bijna achteloos: „Maar laat ik niet zeuren. We zijn al aardig op de goede weg. Bij Feyenoord blijken ze ook veel voor elkaar over te hebben. Toen ik bijvoorbeeld op het Amster dam-toernooi tegen AS Roma hartstik ke dood zat, hebben de anderen er een schepje bovenop gegooid. Hebben ze zich voor mij rot gewerkt. Klasse. En zo hoort het ook m het voetbal: je moet waardering hebben voor elkaar. De harde werker voor de technicus en an dersom". Het vingertje opgeheven: „Voor alle duidelijkheid: Thijs Libregts bepaalt de opstelling en de taktiek. De trainer be slist en ik herhaal alleen in het veld wat hij zegt. Ik heb wel de naam dat ik me overal mee bemoei, maar dat is be slist niet zo. Nou ja, als ze me wat vra gen...." In Panorama stond laatst dat Cor Cos- ter je transfer naar Feyenoord nog steeds niet kan vatten. Je schoonvader zei in dat blad: „Cruijffie naar Feye noord. 't Is net of je een hond afmaakt, waar je vreselijk veel van houdt". En in datzelfde artikel stond dat je vorig seizoen bij Ajax 1.350.000 gulden ver diende. Klopt dat? Met een geïrriteerd handgebaar:' „Ik heb het allemaal niet gelezen. Er wordt zoveel over me geschreven. En over geld praat ik liever niet. Laat ik slechts dit zeggen: vorig seizoen had ik bij Ajax een contract waarin me voor de compe titie een bepaald bedrag was gegaran deerd. Over de KNVB-beker geen woord. Voor de beker trok Ajax in to taal zeker zo'n 50.000 mensen in De Meer. Heb ik geen cent voor gehad. Maar bij Ajax praten ze alleen over wat ik wél gevangen heb en niet wat ik in geleverd heb. En nu is er weer die situ atie met de VIP-boxen in het Ajax-sta- dion. Op Cruijff Sportswear had ik twee jaarabonnementen voor zo'n box aangevraagd. Verzoek afgewezen. Ach, ze doen maar. Ik maak me er niet druk over. Ik wil ook met natrappen. Re- vanchegevoelens? Ik denk nu alleen aan Feyenoord, niet meer aan Ajax. En ik heb het naar mijn zin in de Kuip, voel me er thuis". Maar ik hoop de duurste uit de historie te worden, want dan gaat het goed met Feyenoord en dus ook met mij". Peinzend: „Ik heb anders wel risico's genomen, niet? De overstap van Ajax naar Feyenoord en dan voetballen zon der een garantieloon. Zoiets zullen niet veel mensen hebben gedurfd. Overi gens wil dit allemaal niet zeggen dat ik tegenwoordig onder een geweldige druk speel. Of laat ik het anders zeg gen: ik speel weliswaar onder druk, maar ik kan daar prima tegen, In elk geval heb ik amper drempelvrees ge had en zal de spanning bij mijn laatste wedstrijd in de Kuip even groot zijn als deze maand bij m'n eerste Zeist - Piet Schrijvers Is weer beschikbaar voor het Nederlands elftal. De doel man van PEC, die aan het eind van het vorig seizoen na overleg met bondscoach Rijvers besloot een punt te zetten achter zijn loopbaan als international, omdat hij naar Canada zou vertrek ken, zal een oproep vanuit Zeist voor de interland te gen IJsland op 7 september in Groningen niet naast zich neerleggen. Rijvers, die gisteren een on derhoud had met Schrijvers zei: „Toen het duidelijk werd dat Piet naar Canada zou wor den getransfereerd, heb ik hem gezegd dat mijn voorkeur in eerste instantie uit zou gaan naar Hans van Breukeier». Wel had ik met Piet de afspraak gemaakt, dat hij in noodgeval len het vliegtuig zou nemen. Overigens een dergelijke af spraak heb ik ook met Jan van Beveren. Nu Schrijvers in Ne derland is gebleven, liggen voor mij de zaken heel anders. Trouwens Hans van Breuke- len heb ik dit ook gezegd. Hij is precies op de hoogte van de ontwikkelingen en Hans durft de concurrentie met Schrijvers aan.". Ruud Krol iiet de bondscoach gisteren weten dat hij zeker niet kan spelen tegen IJsland. Wel, zo meldde Krol, zal hij, indien hij na zijn knieoperatie voldoende wedstrijdritme heeft opgedaan, een invitatie aannemen voor de vriend schappelijke interland tegen Belgie en de EK-interlands te gen Ierland (12 oktober) en Spanje (16 november). Van de in België spelende kandidaten voor het Nederlands elftal Ruud Krol: wél de volgende keren. (Spelbos, Van der Gijp en Hof- kens) had Rijvers in een eer der stadium reeds bericht ont vangen dat zij op 7 september niet voor Oranje kunnen uit komen. In Belgie wordt dan competitievoetbal gespeeld. Rijvers: „Zij hebben mij echter laten weten dat de rest van ons interlandprogramma geen problemen zal opleveren". Slechts twee spelers hebben tot nu toe nog niet geant woord. Dat zijn Jan Peters (Genua) en Wïm Kieft (Pisa). Na dit weekeinde wil Rijvers zijn voorlopige selectie bekend maken. „Wij moeten ook af wachten hoe het met Gullit (Feyenoord) en Er win Koe man (Groningen) is gesteld, die enige tijd met een blessure hebben getobt". De Ajaxcieden Rijkaard (geblesseerd) en Va nenburg, door de Fifa voor twee wedstrijden geschorst voor zijn rode kaart tijdens het WK voor junioren in Mexico, zullen niet worden geselec teerd. Receltebasis Bij Feyenoord werk je dus op recette basis. Het is algemeen bekend dat je voor iedere toeschouwer boven de 22.000 ongeveer vijf gulden vangt. Feyenoords gouden aankoop, met een flauwe glimlach: „Boven de 22.000 zeg je? Je zult het ongetwijfeld niet gelo ven, maar ik weet dat niet precies. Werkelijk niet. Bij contractbesprekin gen en zo onderhandel ik zelf nóóit. Ik weet alleen dat ik nu in feite de goed koopste speler van Feyenoord ben. Ik moet mijn eigen salaris verdienen, hè. Oranje Tot slot komt het gesprek in Feye noords spelershome op het Neder lands elftal, Cruijff, die bepaald geen fan van bondscoach Kees Rij vers is, zou zelf het initiatief moeten nemen wil hij weer voor Oranje in aanmerking komen. Met een bijna vertwijfeld gebaar: „Ik terug in het Nederlands elftal? Kan niet. Op mijn leeftijd kun je maar één baas dienen. En dat is ui teraard Feyenoord. Geloof me, com petitie en Europa Cup is zat. Dan nog eens in september en oktober drie keer het Nederlands elftal erbij gaat niet. Nee, laat Rijvers me maar lekker met rust laten. En ik zal in elk geval niet aan de bel trekken. Ik kijk wel uit". Zeist - Competitieleier Jan Huijbregts heeft op verzoek van een aantal burgemeesters en thuisclubs in het belang van de openbare orde enkele competitiewedstrijden van de zaterdag naar de zondag ver plaatst. Huijbregts kon deze wijzigingen doorvoeren aan de hand van het nieuwe artikel 45 over orde en veiligheid, zo als dat in de algemene verga dering van 3 juni jongstleden werd aangenomen. De wijzgigingen betreffen: eredivisie: Fortuna-Ajax van zaterdag 10 naar zondag 11 september en Haarlem-AZ *67 van 15 naar 16 oktober Eerste divisie: Telstar-Den Haag van 10 naar II septem ber; Heerenveen-Den Haag van 15 naar 16 oktober; Cam- buur-Den Haag van 14 naar 15 januari 1984. Bekerhouder NEC dat op woensdag 28 september in Bergen (Noorwegen) uitkomt tegen Brann in het toernooi voor Europese bekerwinnaars, heeft toestemming gekregen zijn thuiswedstrijd tegen De Graafschap op zaterdag 24 sep tember te spelen. Zandvoort Eens zaten ze samen in één team, Jan Lam- mers en de Italiaan Elio de Angelis. Ze reden voor Sha dow, ze waren omdat de wagens niet van onberispelijke kwaliteit waren, kansloos in de formule I-wereld voor hoge klasseringen. Gisteren, op de eerste trainingsdag voor de Nederlandse Grand Prix, die morgen om half drie verreden wordt, waren Lammers en De Angelis al hun concurrenten te snel af. Toch zal dat de Italiaan meer deugd doen dan de Nederlander. Lammers immers heeft sedert jaren geen vaste voet meer in de Grand Prix-wereld, stak in de Renault 6 turbo-klasse nog wel met kop en schouders boven het hele veld uit, maar is dat natuurlijk aan zijn stand verplicht op zijn thuiscir- euit. De Angelis daarentegen was met zijn door een Renault-mo tor aangedreven formule I Lo tus zeer verrassend de snelste man in de eerste training voor Grand Prix-rijders. Hij liet de gedoodverfde wereldkampioen van dit seizoen, Alain Prost, op Renault-turbo achter zich en dat nu verbaasde vriend en vijand. Natuurlijk, Prost heeft vanmiddag nog de kans een en ander in de laatste training recht te zetten, maar het be gint er toch naar uit te zien dat de nieuwe Lotus Turbo een geduchte concurrent gaat worden. Omdat de tweede rij der van dat team, Nigel Man- sell, gisteren derde was, nog voor Ferrarl-rijder Patrick Tambay en ook ex-wereld-' kampioen Nelson Piquet op Brabham. Eén keer in zijn al lange car rière bij Lotus won Elio de Angelis een Grand Prix. Dat was vorig jaar op Zeltweg in Oostenrijk en dat geschiedde nadat alle toen nog technische vrij zwakke turbo-motoren de geest hadden gegeven. Op de streep had hij toen vijf centi meter voorsprong op de man die dat jaar wereldkampioen zou worden, Keke Rosberg. De laatste, helaas nog niet in het bezit van een turbo-motor mo menteel, kon zich gisteren met zijn Williams op de valreep maar moeizaam kwalificeren voor de race. Maar Elio de An gelis kon voor het eerst sinds lange lijd lachen. Ironisch ge- door Pim Stoel noeg had hij net een week eer der te kennen gegeven weg te willen bij de Lotus-stal, omdat hij er naar snakte ook eens in een wagen te kunnen zitten waarmee Grand Prix-races ge wonnen zouden kunnen wor den. Of hij er nu anders over denkt wilde hij gisteren niet zeggen. De immer rustige Italiaan: „Op de eerste dag de snelste te zijn wil nog niet zeggen dat je een race gaat winnen. Maar het geeft de burger natuurlijk wel moed". Jammer voor de Lotus-stal was dat gisteren voor het eerst Porsche zijn opwachting maakte in de formule I na 19 lange jaren van afwezigheid, en vrijwel alle belangstelling op Zandvoort dus richting die stal trok. De laatste die met V Zandvoort Jan Lam mers had gisteren op Zandvoort geen enkel pro bleem de snelste man in de training voor de Re nault 5 turbo-race voor het Europees kampioenschap te worden. Op de tweede plaats kwam de Fransman Gouhier, op de derde de Westduitser Schutz en op de vierde de Italiaan Siga- la, de man die voor Lam mers de voornaamste con current in de strijd om de Europese titel is. De twee de Nederlander, Michael Bieekemolen, bezette na de eerste training de vijfde plaats, terwijl Boy Hayje. gehandicapt door een slecht lopende motor op de tiende plaats bleef steken. De race wordt vanmiddag om 15.00 uur gestart. een Porsche formule I over de Europese circuits reed was de Nederlander Karei Godin de Beaufort. Die verongelukte in 1964 in de training op de Nur- burgring dodelijk met zijn pri vé Porsche. De fabriek boekte sedertdien veel successen in sportwagen- en prototype-ra- ces, maar hield zich verre van het formule I-geweld. In op dracht van McLaren ontwik kelde Porsche in een jaar tijd nu een turbo-motor die de McLarens van nu af aan moe- tón aandrijven. Omdat een turbo-motor niet zomaar in de oude McLaren kon worden in gepast, ontwierp de stal een geheel nieuwe wagen die pas gistermorgen rechtstreeks vanuit de fabriek op Zand voort arriveerde en nog geen meter proef had gereden. Van daar dat het met zo verwon derlijk was dat Lauda nog op een 18e plaats bleef steken in de eerste officiële training. Toch toonde de Oostenrijker zich uiterst tevreden over het debuut van de wagen. Zijn teamgenoot Watson rijdt voor lopig nog met de McLaren met een normale Cosworth drie li ter-motor, de krachtbron die in 1967 ook al op het circuit van Zandvoort debuteerde en toen, ingebouwd in een Lotus en met Jim Clark aan het stuur, meteen maar won ook. Dat zal vermoedelijk met de Porsche-motor niet het geval zijn omdat de turbo-concur- rentie van Renault, Ferrari en ook BMW daartoe te groot is. Volgens Porsche zal men een jaar nodig hebben om de ach terstand ten opzichte van die stallen ingehaald te hebben, de fabriek echter kennende zal het wel iets sneller het geval zijn... De snelste tien op de training: 1. Blo de Angelis (Ha - Lotus Renault) 1:16.411; 2, Alain Pfost(Fra - Renault Eli) 1:16.611; 3. Nigel Mansell (G-B - Lotus Renault) 1:16.721; 4. Patrick Tambay (Fra - Ferrari) 1:15.857; 5, Nelson Piquet (Bra - Brabham BMW) 1:17.194; 6. Derek Warwick {G-B - Toleman) 1:17.198; 7. Andrea de Ce- saris (Ita - Alta-Romeo) 1:17.233; 8. Riccardo Patrese (Ha - Brabham BMW) i:i7.554; 9. Mauro Baldi (Ita - Alta-Romeo) 1; 17.887; 10. Eddie Cheever (Am - Renault Elf) 1:18.067. Alle aandacht voor Elio de Angelis, vooorlopig de snelste op Zandvoort. Rome - Het Nederlandse kunstzwemduo Marijke Engelen en Catrien Eijken heeft in Rome de bronzen medaille gewonnen. Het Britse duet Carolyn Wilson/Amanda Dodd won het goud met grote voorsprong op het Westduitse tweetal Gudrun Hs- nisch/Gerlind Scheller, Laatsgenoemd duo leverde een span nende strijd met de Nederlandse vertegenwoordigsters in de fi nale. Bij de presentatie in de ochtenduren waren Engelen en Eij ken op de tweede plaats terecht gekomen, maar 's avonds wer den zij weer gepasseerd door de Westduitse opponenten. EREDIVISIE VANAVOND PSV-DS'79 Go Ahead-Willem II Haarlem-Helmond Sport MORGEN Excelsior-Den Bosch Roda JC-Spartb AZ'67-Utrecht Ajax-PEC Zwolle Gronïngen-Volendam Feyenoord-Fortuna S EERSTE DIVISIE VANAVOND MVV-FC Twente FC VW-Telstar Cambuur-Veendam NAC-Hee ren veen MORGEN Heracles-FC Den Haag Wageningen-RBC Graafschap-Vitesse NEC-Eindhoven SVV vrij Rotterdam - Foto's hebben uit gewezen dat de enkelblessure van Feyenoorder Sjaak Troost niet ernstig is. Niets gebroken. Maar spelen kan hij morgen tegen Fortuna S nog niet. Ook Michel van de Korput, die met een traimngsachterstand uit Italië kwam en niet in vorm blijkt, staat morgen niet in de basis. And ré Stafleu en Jeliaz- kov doen dit keer vanaf het begin mee. Rotterdam - Excelsior en doel man Ton Kooiman gaan uit el kaar. De keeper was woendae te laat voor Roda JC-Excelsior De dag er op sprak de spelers groep zijn voorkeur uit voor Mathe van Kelle. Dit werd Kooiman medegedeeld, die daarop besloot rich niet' meer voor Excelsior beschikbaar te stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9