16 'Wij lozen onder constante controle' GRAAG .GEDAAN. 'Strip-quiz' in Rotterdam ,'ÖON 'Militair apparaat steeds meer verweven met maatschappij' GS: opnieuw nee tegen splitsing Zuid-Holland Vraag fout, dan uitkleden l Daniël Hoed kliniek Directie Speelman is beschuldigingen beu Tasjesroven opgelost Manifestatie Amnesty International MR. PIETER BIJ SCHUTTERS Actiegroep 'Stop Reforger': miiiiaiiii o"°e' 0 bot°llch^g: Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 30 augustus !983 RZ/SV/RY/RW Den Haag Gedeputeer de Staten (GS) van Zuid- -Holland hebben opnieuw aangedrongen op herzie ning van het plan om de provincie te splitsen. In een brief aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken schrijven GS dat het opde len van de provincie in twee gebieden zeker 60 tot 70 miljoen per jaar zal kosten. „Dat geld kan be ter worden besteed aan zaken waar de inwoners baat bij hebben", aldus GS. Volgens het plan van minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken) zou het Rijnmondge bied na de splitsing een apar te, provinciale status krijgen. Maar omdat noch het Rijn mondgebied, noch het ver kleinde Zuid-Holland een ac tievere bestuurlijke rol kun nen spelen, vervalt volgens GS iedere noodzaak om het gebied in tweeën te delen. Dat het huidige provinciebe stuur niet in staat zou zijn de taken van het openbaar li chaam Rijnmond over te ne men, wijzen GS van de hand. „Dat kan zonder problemen weer door Zuid-Holland worden opgepakt." Eind ok tober hebben GS een gesprek met de vaste Tweede-Ka mercommissie over de op splitsing. 'Sluiting reuma-afdeling kost verdriet en werk' Protest Rotterdam De disco- jsSÊ theek New York, New SE York krijgt zaterdag de Rotterdamse primeur van de zogenaamde strip-quiz, De quiz t-—heeft naast een flink pakket aan prijzen ook nog een beloning voor j=S het publiek: een stripte- ase door hetzij één het- zij beide kandidaten. De opzet van dit spel is namelijk dat als de =5j kandidaat, bij voor- keur een vrijwilliger en vrijwilligster uit het publiek, een antwoord niet. weet, hij of zij een kledingstuk moet uit- trekken. Er worden zo- S=§ veel vragen gesteld dat één van hen altijd bloot de quiz beëindigt. De 'strip-quiz' is naar blijkt in ons land een razend populair ver- maak aan het worden. Zo zelfs, dat een com merciële slimmerd het land doorreist met zijn show. Om zich in te dekken als er niemand uit het publiek mee wil doen, reizen met de pre sentator Aart Molenaar ook enkele 'vrijwilli gers' mee, die aan de or ganisatie verbonden rijn. De kandidaten worden wel aantrekkelijke prijzen in het vooruit zicht gesteld. Daardoor blijkt in de shows tot nu toe, dat het publiek best bereid is zich voor groot publiek uit te kle den als er een televisie gewonnen kan worden. De hoofdprijs in dit hele gebeuren is overi gens een reis van twaalf dagen naar de Middellandse Zee. De quiz begint zater dagavond om 21.30 uur. j)« «MklT Bij de kliniek werd gisteren een veelzeggend spandoek uitgerold Rotterdam „Eigenlijk wilden we totaal niet reage ren op al die aantijgingen maar het wordt nu dermate ongenuanceerd, dat wij wel moeten." Dit zegt de direc tie van de firma' Speelman's Oliefabrieken BV in Over- schie, naar aanleiding van beschuldigingen van drie le den van de bewonersorganisatie Overschie'81. De beschuldigingen richten zich op de firma, die volgens de drie door lozing van afval stoffen verantwoordelijk zou zijn voor massale vissterfte in de Plas van Snijders, nu twee maanden geleden. Al in een eerder stadium ontkende de firma verantwoordelijk te zijn voor die sterfte. De organisatie staafde die ge dachte met het feit, dat er op de oppervlakte van de Plas van Speelman olie zou liggen, afkomstig van lozingen van de fabriek. Die olie zou bestreden worden met een bepaald poe der wat sterk vervuilend zou werken. Dat weer, aldus de bestuursleden, zou het leven hebben gekost van tienduizen den vissen in met name de Plas van Snijders, waar het water uit de Plas van Speel man in uitkomt. „Als nu die vissterfte gecon stateerd is in de Plas van Snij- ders maar niet in de plas waar wij rechtstreeks in lozen (de Plas van Speelman), dan be grijp ik daar niets van", zegt de heer F.A.Speelman, tech nisch. bedrijfsleider bij de fir ma. „Er zijn bovendien stoffen gevonden die in ons bedrijf to taal niet voorkomen. Waar ik zelfs nog nooit van gehoord heb." Volgens de leiding van het be drijf is het onmogelijk dat zij verantwoordelijk is voor de eventuele vervuiling van de Plas van Snijders. „Wij staan onder voortdurende controle van het Hoogheemraadschap Delfland. Iedere maand ne men zij monsters, om aan de hand daarvan te bepalen hoe veel belasting wij moeten beta len. Als er dan ineens zo'n hoge concentratie aan giftige stoffen geloosd zou worden, dan had Delfland allang inge grepen." De firma Speelman verwerkt natuurprodukten tot plantaar dige olie. Daarbij wordt niet gewerkt met chemicaliën. Het restprodukt wordt doorver kocht als veevoer. Beladen „Maar als het woord lozen valt heeft dat automatisch iets ille gaals", meent commercieel be door Martijn Verwaai jen drijfsleider G.Kievit. „Het woord is enorm geladen. Wij lozen ons afval wel, maar dat is totaal niet schadelijk. In de eerste plaats lozen- wij het koelwater, wat rechtstreeks betrokken wordt uit de Schie. Dat water komt niet met het produkt in aanraking en is dus pas dan vervuild als de Schie dat is." „En verder lozen* wij ook afval wat inderdaad met het proces in aanraking is geweest. Het gaat hier om een zeer geringe vervuiling, maar wel van stof- Rotterdam De recherche van de jeugdpolitie heeft met de aanhouding van 25 jonge ren, in de leeftijd van veertien tot achttien jaar, 22 tasjesroven en dertien inbraken in scholen en winkels opgelost. De jonge ren, voornamelijk afkomstig uit Hoogvliet, beroofden 22 ou dere vrouwen met geweld. Ernstige verwondingen hierbij bleven uit Met zijn tweeén of drieen volgden zij meestal een vrouw en sloegen dan op een stille plek toe. De recherche kwam de jongens begin juli op het spoor, nadat een aantal aangif ten was binnengekomen en men was gaan posten. De jon gens hebben de buit voorna melijk besteed aan het bezoe ken van discotheken. De Plas van Speelman, met op de achtergrond de fabriek. fen die biologisch volledig af breekbaar zijn. Bovendien ne men we uitgebreide voorzorgs maatregelen. Het water gaat eerst in bakken en wordt ze ker niet direct in de plas ge pompt." Riool Bovendien is de firma in ver gevorderde besprekingen met de gemeentelijke riooldienst. Speelman; „Delfland heeft al eens het idee geopperd ge bruik te maken van het riool, wat er al ligt. Wij verwachten inderdaad eind dit jaar aange sloten te worden. Uiteraard ook onder zeer strenge contro le. Hetzelfde eigenlijk als nu het geval is, dus maandelijks." „Maar die mensen van Over schie'81 denken dat zoiets in een dag tijd gerealiseerd is", vult Kievit aan. „Daarvoor zijn besprekingen noodzakelijk met Delfland, Rijnmond, de gemeente, de deelgemeente. Dat kost nou eenmaal tijd. Ik begrijp die mensen toch niet. Ze zijn nooit eens een kijkje bij ons komen nemen, hebben ook nooit de moeite genomen eens contact met ons op te ne men. Het lijkt wei of men een zondebok kiest en ons maar heeft aangewezen," De massale vissterfte is opval lend genoeg aan de Plas van Speelman (particulier eigen dom van de familie Speelman en gepacht door het bedrijf) niet geconstateerd. „Waar schijnlijk komt dat omdat wij de plas regelmatig uitbagge ren. Daardoor houden we het zuurstofgehalte op peil en zal hier bijvoorbeeld ook nooit bo- tulisme geconstateerd worden. Bij de andere piassen ligt dat anders. Die worden niet of nauwelijks uitgebaggerd en daar wordt wel degelijk botu- lisme ontdekt." „Natuurlijk zijn wij ons bewust van onze verantwoordelijk heid ten opzichte van de Over- schiese bevolking", zegt direc teur J.P.Wyler. „Daarom zijn we momenteel, in samenwer king met TNO, aan het uitvis sen hoe iets gedaan kan wor den aan de stankoverlast. Die proefnemingen vergen ook veel tijd en kosten maar waar schijnlijk is ook dat oplos baar." „Het punt is namelijk dat wij in de buurt van vliegveld Zes tienhoven zitten. Een soortge lijk bedrijf elders zou gewoon een hoge schoorsteen neerzet ten, dan ben je overal van af en het is nog het goedkoopste ook. Maar wij 2ijn gebonden aan bepaalde hoogten wat bou wen betreft. Een schoorsteen die hoog genoeg zou zijn om die stanklucht te voorkomen mogen wij niet neerzetten," „Dit alles hadden de leden van Overschie'8I zich ook moeten realiseren toen men met al die beschuldigingen kwam", be sluit Kievit „Men meent maatregelen te moeten nemen' tegen ons, bedrijf terwijl men totaal niet op de hoogte is van het gebeuren, Daar hebben we eert beetje genoeg van." Rotterdam Het per soneel van de reuma-af deling van de Daniël den Hoedkliniek heeft, in overleg1 met de direc tie, door middel van spandoeken protest aangetekend tegen de plannen van minister Brinkman om die afde ling te slniten. Die slui ting is in het kader van de bezuinigingen en re organisatie in de Neder landse ziekenhuiswe reld. De spandoeken waren aan gebracht op de derde verdie ping van het ziekenhuis waar de reuma-afdeling zich bevindt. In totaal werden vier doeken en een rouwvlag opgehangen. De minister wil, net als zijn voorgangster Gardeniers af van de reuma-afdeling. De vorige minster vond, dat die afdeling niet thuishoort in de kliniek, die bekend is op het gebied van de oncologie (ge zwellenleer). Volgens haar zou de gevraagde beperking met 53 bedden, die de Daniël den Hoedkliniek moet op brengen, het beste kunnen worden toegepast in de reu ma-afdeling. Niet alleen de directie en het personeel protesteert met klem tegen de plannen. Ook de Vereniging van Reumapa tiënten Rotterdam heeft met name aan wethouder Van der Have van volksgezond heid gevraagd te bewerkstel ligen dat de minister de plannen wijzigt. Volgens de vereniging is het een achter uitgang van de toch al minie me voorzieningen in deze sector. Bovendien meent de vereniging dat hierdoor de mogelijkheid voor artsen zich .te specialiseren tot reu matoloog in het gedrang komt. Rotterdam Amnesty Inter national houdt 1 oktober een manifestatie op het Lijnbaan- plein, waar een oproep zal worden gedaan aan president Marcos van de Filippijnen om onderzoek te doen naar een aantal politieke moorden. Amnesty wil op de manifesta tie geld inzamelen om In het Amerikaanse weekblad News week een advertentie te plaat sen voor de oproep aan presi dent Marcos. De advertentie kost tienduizend gulden. Op de manifestatie is een boeken- en platenmarkt. Rotterdam Mr. Pieter van Vollenhoven zal woensdag 7 september het startschot lossen voor de Internationale Jubi leumwedstrijd van de konink lijke scherpschuttersvereni ging 'Rotterdam*. Geschoten zal worden met pi stool en geweer. Het clubge bouw van de vereniging ligt aan de Kralingseweg. Rotterdam Rotterdamse actiegroepen komen in op stand tegen de NAVO-transportoefening Reforger'83, die onder meer via de Rotterdamse haven zal verlopen. In de eerste helft van september houdt de NAVO die oefening, waarbij manschappen en materialen zó snel mogelijk vanuit Texas naar Duitsland worden getrans porteerd. „Het gaat om méér dan een normale oefe ning", zeggen die actievoerders, die zich hebben vere nigd onder de leuze 'Stop Reforger '83'. Frans Heus, een van de woordvoerders van Stop Re forger: „Deze oefening maakt duidelijk dat het mili taire apparaat steeds meer verweven raakt met de ge wone maatschappij. De Rot terdamse en de Vlissingse haven worden in de oefening gebruikt Burgerhavens waar normaal koffie, thee en schoenveters worden ver handeld, maar die steeds meer met wapenoverslag te maken krijgen." Heus wijst erop dat de maat schappij zich steeds minder kritiek op die wapens kan veroorloven. „Voor veel mensen wordt de keuze moeilijk. Als hun bedrijf in zijn voorbestaan afhankelijk is van het militaire apparaat wordt het een keuze tussen het behoud van werk en een ver verwijderd ideaal. Het is logisch dat mensen dan voor hun eten kiezen. Maar dat is wel een ontwikkeling die wij sterk afwijzen." Francisco van Jole van het Midden-Amerika Comité wijst op een andere reden tot protest: „Het Amerikaanse leger dat in Midden-Amerika betrokken is bij massamoor den, dat daar schoolt in mar telen en dat betrokken is bij de omverwerping van rege ringen, datzelfde leger komt nu hier oefenen. Ook daar om zijn wij genoodzaakt ons tegen deze oefeningen te verzetten en te protesteren." Volgens de actiegroep Stop Reforger worden wapens overgeslagen via het bedrijf Quick Dispatch en zijn er sterke aanwijzingen dat ook de ECT bij de militaire trans porten betrokken is. „We hebben bij dat laatste bedrijf militaire voertuigen ontdekt, die niets met containers te maken hebben." Die betrokkenheid van de Rotterdamse haven en haar bedrijven bij de wapenhan del wordt op dit moment door de actievoerders geïn ventariseerd. In een actie krant die eind volgende week in een oplage van tien duizenden exemplaren ver schijnt wil men deze betrok kenheid publiceren. In diezelfde krant jal mel ding worden gemaakt van Rotterdamse betrokkenheid bij wapensmokkel naar Zuid- Af rika, en van de noodwet ten die klaarliggen als in Rotterdam een noodtoestand uitbreekt. Er zijn mensen die onze krant nog niet Lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naam.-' verandering in. m Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f Ros*Coj en goed beloond! Want voor die kleine» yy e; moeite krijgt u een verzilverd ö-p^a' miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. ^dres.- I p°stcode; Ï-.O.'OC,,; s'uard<>i 30 J;<"stad!Juis Forum Informatieverstrekking is toch al een van de belang rijkste actievormen die Stop Reforger op haar programma heeft staan. Men werkt aan een film over de wapenover slag in de Rotterdamse Ra ven en op vrijdagavond 23 september vindt een forum discussie plaats in het pandje van de vereniging voor dienstweigeraars in de Jo- sephstraat. Wethouder Roel den Dunnen is gevraagd om samen met andere gemeentepoliticiin dat forum zitting te nemen, maar hij heeft zijn medewer king nog niet toegezegd. Op die forumbijeenkomst ver wacht men ook medewer kers van de wetenschaps winkel van de Erasmus-uni- versiteit die dan wellicht hebben uitgezocht in hoever re de gemeentelijke overheid invloed kan uitoefenen op de wapenoverslag. Tenslotte wil men op de Open Havendag rondleidin gen organiseren langs mili taire objecten iri Rotterdam en onmiddellijke omgeving. Maarten van Rootselaar van 'Rotterdam tegen kernwa- pens'; „Dan kunnen we men sen laten zien welke metro stations voorzien zijn van schuilkelders, we kunnen het opslagtervein in Poortu- gaal laten zien, de comman dopost in Capelle en diverse schuilbunkers. Het wordt een rondrit per bus, maar dan langs andere beziens waardigheden dan de Spido biedt." Over hardere vormen van actie willen die mensen van Stop Reforger zich niet uitla ten. „Dat zou de uitvoering van die acties onmogelijk maken,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6