Maassluis moet flink tekort aanzuiveren Bewoners metselen zelf hun muurtje Oude Mastenbroekschool omgetoverd tot Aladdin 'Eigen Huis heeft niet goed gekeken' Half jaar subsidie voor Surinamers en Antillianen 'Misschien blijft minivestiging open in Schiedam' Dertig ton was teveel «illlIIlGe DAGBLAD SGHiEDAMSCHE CQURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Zaterdagmiddag opening Auto in brand 'Geen gevolgen voor gemeentetarieven' Tram rijdt zondag al over Boersvest Frontale botsing: Schiedamse gewond Haring en Bierfeest op video CWJ mag aan het werk V f? vwmrn DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 Maassluis De gemeente Maassluis moet het tekort van ruim een miljoen gul den op het fonds stadsont wikkeling in opdracht van de provincie aanzuiveren. Een veelvoud van dat be drag is destijds bij de bouw van het nieuwe stadhuis uit het fonds gehaald om de nieuwbouw mogelijk te maken. Maassluis had er op gerekend dat het tekort door latere grondverkopen vanzelf wel weer ingelo pen zou worden, maar dat is slechts voor een deel ge beurd. Het hoofd van de afdeling financien, P. N. M. Vork, verzekert dat de burgers in de tarieven en gemeentelijke belastingen niet zullen mer ken dat burgemeester en wethouders het negatief sal do moet aanruiveren. Het fonds stadsontwikkeling is indertijd gevormd door van iedere vierkante meter grond, die Maassluis ver kocht. een bepaald percenta ge te reserveren. Door de stagnatie in de bouw heeft Maassluis de afgelopen jaren echter veel minder grond verkocht dan aanvankelijk werd geraamd, waardoor het fonds stadsontwikkeling niet kon. worden aangezuiverd. Door het doorberekenen van rente wordt het tekort van het fonds zelfs steeds groter. De bouw van het stadhuis in Koningshoek riep indertijd flink wat kritiek op. Het werd door sommigen een prestige-object genoemd en over de bouwkosten van 24 miljoen gulden werd gezegd dat het voor Maassluis veel te hoog was gegrepen. Om de bouw toch mogelijk te maken werd behalve een bijdrage van circa 3,5 mil joen gulden uit het fonds stadsontwikkeling de onroe rend goed belasting ver hoogd. Volgens Vork is in dertijd voor die oplossing ge kozen om de boekwaarde van het stadhuis op papier te kunnen drukken, waardoor de exploitatiekosten lager werden. Om aan de bezwaren van de provincie tegemoet te ko men stellen burgemeester en wethouders de gemeente raad nu voor de boekwaarde van het stadhuis met een miljoen te verhogen en het fonds stadsontwikkeling daarmee aan te vullen. Daar moet de gemeenteraad vol gende week dinsdag over beslissen. Vork verklaart dat dat bete kent dat de exploitatiekosten van het stadhuis mot de ren te van dat bedrag (ongeveer een ton per jaar) omhoog gaan. Maar hij voegt er nog maals aan toe: „Dat kan zon der pijn door de gemeentelij ke diensten die in het stad huis zitten worden opge bracht. Zonder dat de bur gers het merken." De bewoners van de west kant van de Paardenstraat in Hoek van Holland vinden nu niet direct dat zij erop vooruit zijn gegaan door de bouw van het Blesplan. waar ze vroeger aan de achterkant een betrekkelijk vrij uitzicht hadden, kijken ze nu legen de zijkant van nieuwe huizen. Daartussen is een stoffige straat met parkeergelegen heid die ook al niet bijdraagt tot een fraaie doorkijk. Hier bij dient ook te worden aan getekend dat niet alle achter kanten van de tuintjes van de huizen in de Paardenstraat een schoonheidsprijs verdie nen. Goede raad bleek voor de deelgemeenteraad te duur. Het voorstel van de be woners om een muurtje te metselen met daarin boog- poortjes om op die manier een visuele afscheiding te be werkstelligen kreeg wel een enthousiast onthaal bij het dagelijks bestuur, maar voor de uitvoering bleek geën geld beschikbaar. „Geef ons dan de vergunning, dan doen we het zelf", zo stelden de be woners voor. De tekening werd daarna snel goedge keurd, de vergunning ver leend en alle bewoners ble ken bereid mee te doen in de betaling en in de verdeling van de werkzaamheden. Zo dat thans druk wordt gemet seld om de muurtjes over eind te krijgen. Als dat klaar is worden de poortjes erin gemaakt. Vrees voor sluiting Schiecarton Schsekarton in Schiedam. ^HitmiiiitiititiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiitiiiijtiiiiiiiniiititiiiiiiutiiitiituiiiiiitiiiiiiifiiuiiiiiiiiiiiiitiiii^ H Schiedam Een weck eerder dan de officiële opening op jj= 2 zaterdag 17 september, gaat tramlijn 1 al over de Broers- s vest rijden. Zondag aanstaande, 's morgens om half acht. 2 zal het eerste trarnstel vanaf het huidige eindpunt np de Koemarkt, rechtsaf de Broersvest opdraaien om door te rij- ij den tot aan de voorlopige eindhalte op het stadserf bij het 2 stadskantoor. In de nacht van zaterdag op zondag zal de ff laatste hand worden gelegd aan de tramsporen op de Koe- 2 markt. 2 Wethouder Chris Zijdeveld zal de verlengde tramlijn op 17 september officieel openen. Dat gaat gepaard met een hele 2 5 reeks activiteiten, zoals een historisch trammetje dat tussen Ej het Rotterdamse Centraal Station en het stadskantoor zal 2 rijden en een foto-expoMUe in het Passage theater met de titel 'Van paardetram lot keer lus'. s ^iiitiiiijfiiNiiitiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiititriiiitriiFiiiiiiNiiiiiiiiiJfiiiiiirjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiMiiiKiiT Spijkenisse Bij een fronta le botsing in Spijkenisse zijn gisteren drie personen 1 ge wond geraakt. Een van hen, een 23-jarige vrouw uil Schiedam, was er met hoofd en oogletsel ernstig aan toe. Het ongeluk vond plaats toen aan de bestuurder van de auto waarin de vrouw zat geen voorrang werd ver leend door een andere auto mobilist. Gaardingen Op het Ha ring- en Bierfeest van aan staande zaterdag kan ook te rug worden .gekeken op het tiende festijn, dat vorig jaar plaats vond. Bij Radio Mo dern op het Liesveld zullen tussen tien en elf. uur de vi deobanden van het voor gaande Haring- en Bierfeest ?p een zestiental televisies te den zijn. Later op de dag zullen de Pasgeschoten beelden van ket jongste stadsfeest te be donderen zijn. De video- ploeg, die door Vlaardingen Struint, brengt elke keer de vol gefilmde banden naar Radio Modern, die na inspec tie worden afgedraaid. De Haring- en Bierfeest-film tal niet op de kabel worden uitgezonden. Wel zullen de opnamen zoals ook vorig jaar het geval was later im de' tijd in bejaardenhuizer borden vertoond. Schiedam Het Schiedamse jongerencentrum Aladdin gaat zaterdag open. Binnen enkele maanden heeft de Nieuwland-jeugd de voorma lige Mastenbroekschool ver bouwd tot een eigen honk. „Het is schitterend gewor den", zegt opbouwwerker Frans Ekel enthousiast, „Al onze eisen zijn verwezen lijkt." De stap van school naar jon gerencentrum heeft minder gekost dan geraamd was. Zo ongeveer een ton heeft het gekost om Aladdin het licht doen zien. Ekel: „Maar het heeft nu dan ook niets meer met een school te maken#Ja, al die jongens die hier ko men, zijn knapen uit de bouwwereld. Die weten dus wel wat ze doen." Zo vormt een rond gat de doorgang tussen twee loka len. „Heeft het wat weg van een oosters toogje", aldus de opbouwwerker. Van de gara ge is een werkplaats met een draaibank en lasapparatuur gemaakt. „Kunnen ze een beetje aan hun autootjes rommelen." Daarnaast zijn de ruime schooltoiletten om getoverd tot een disco. De dansvloer is van de onder kant verlicht en de zitjes erom heen hebben een soort tribuneachtige opbouw. „We hebben er een wand bij zit ten, die is wel een meter dik", merkt Frans Ekel op. „Allemaal isolatie. Het is net een bunker, daar waar de muziek vandaan komt." Wat hij niet verwachtte wa ren de positieve geluiden van de omwonenden. „We hebben hele leuke reacties gehad. Veel buurtbewoners zijn ook even komen binnen wippen. Joh, die mensen za gen de bui al hangen. Ge luidsoverlast, brommers voor de deur..." Dat zal echter a!-. lemaal wel meevallen zo zijn* ook de bewoners tot de conclusie gekomenomdat er een ander loegangspad naar Aladdin is gekomen. De jeugd hoeft niet meer door de straat, maar kan voortaan gt£>ruik maken van het bruggetje bij de lts aan de Honnerlage Gretelaan. „Dat is een route, waarvan de mensen geen last hebben." De officiële opening zal za terdag zonder veel franje ge schieden Frans Ekul: „Hel is toch zonde van de poen om er een opgeblazen toestand van te maken. Geen lintjes doorknippen, niet door een papieren deur heen lopen. Wat je ook verzint, het is al lemaal zo kinderachtig. Eu daarmee moet je juist bij deze jongens met meer aanko men." Wel zal er lussen een en vijf uur een receptie zijn, waar voor ook de wethouders Lub Hafkamp en Herman Post hoorn zijn uitgenodigd. Vlaardingen Het college van B en W is nogal nijdig over de brief met kritiek, die de vereniging Eigen Huis on langs heeft gestuurd en waarin het gemeentebestuur in bedek te termen werd verweten, dat de eigen woningbezitters in Vlaardingen het vel over de neus wordt gehaald met de erfpachtsvoorwaarden, die in Vlaardingen gelden. Volgens het college zijn er tal van fou ten in de constatering van de vereniging te vinden. De situ atie is in Vlaardingen aanmer kelijk beter dan de vereniging doet voorkomen, meent het college. Volgens een woordvoerder van bet bureau op het stad huis, dat erfpaehtszaken re gelt. heeft de vereniging een gemeente in het land, die slecht uit het onderzoek naar voren kwam. als norm geno men, en men is er van uitge gaan dal dat in andere plaat sen ook zo zou zijn. Op de op merking dat de vereniging ook in Vlaardingen de situatie ter plaatse heeft onderzocht merkt de woordvoerder on „Dat hebben ze dan niet goed gedaan: er zitten tal van on waarheden in." Welke feiten precies onjuist zouden zijn weergegeven wil jje woord-; voerder nog niet prijsgeven: die staan in een lijvige ont- werp-antwoordbrief, die bin nenkort behandeld wordt in de commissie vopr financien. ..Maar het is zonder meer on juist om te stellen dat de Vlaardingers het vel over de neus wordt gehaaid." Vlaardingen Een met dertig ton melkpoeder geladen opleg ger is gisteren op de Energie weg door het wegdek gezakt. De chauffeur had het gevaarte op de steunpoten gezet. Dertig ton melkpoeder bleek echter meer dan de Energieweg kon dragen. Door het gewicht vgn de lading drukten de poten de klinkers weg en zakte de op legger in het wegdek. De poli tie waarschuwde de directeur van het vrachtwagenbednjf. die onmiddellijk maatregelen nam. Verder wegzakken kon worden voorkomen. De afde ling gemeentewerken legt de klinkers weer op hun plaats. Vlaardingen De nieuw op gerichte groep Cultureel Werkende Jongeren, die in samenwerking met het buurthuis in de Oostwijk wil werken aan voorlichting voor Surinamers en Antillia nen, en die tevens de nodige sociaal-culturele activiteiten voor deze groep wil opzetten, kan rekenen op een startsub sidie. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft uit een potje dat speciaal bestemd is voor culturele minderheden een bedrag van 5200 gulden gehaald, waarmee de CWJ aan het werk kan. Met het bedrag zijn de activiteiten van de groep voor de rest van dit jaar gegarandeerd. Of dc groep ook volgend jaar kan blijven functioneren is nog niet duidelijk. Er is voor 1984 weer een beroep gedaan op het ministerie, ma ar een beslissing daarover is nog niet gevallen De CWJ wil onder meer een voorlichtingsblad op poten 'zet ten voor in Vlaardingen wo nende Surinaamse en Antil liaanse jongeren, maar wil ook op andere manieren aan voor lichting doen. Daarnaast ko men er ontmoetings-aetivitei len, die zullen worden gehou den in buurthuis Oost. In dit buurthuis heeft hel nieuwe initiatief onderdak gevonden, maar men richt zich op geheel Vlaardingen. en niet uitslui tend op de Surinamers en An tillianen die in de Oostwijk wonen. De nieuw opgerichte groep komt volgend jaar nog niet in aanmerking voor subsidie m het kader van het sociaal-cul tureel programma. Aan de op stelling van dat programma woidt al geruime tijd gewerkt, terwijl het speciale fonds dat in het sof u-programma is op genomen voor culturelé min derheden al geheel is toege zegd aan andere instellingen. Het is echter met uitgesloten, dat de CWJ vanaf 1985 wel sn het sociaal-cultureel program ma zou kunnen worden opge nomen. Over hoe het initiatief in de toekomst zal mnoeten draaien is eind deze maand een over-r leg tussen de gemeente, de CWJ en het ministerie. Schiedam De bespre kingen over de overname van Schiecarton door Imca Cartonnages in Hoogerheide hebben gro te onrust veroorzaakt on der het personeel van het Schiedamse bedrijf. De werknemers vrezen dat de overname zal worden gevolgd door een fiks aan tal ontslagen onder de 165 werknemers van het be drijf. Gevreesd wordt dat na de overname de prod uk tie in Schiedam voor het overgrote deel zal worden gestopt om die in Hoogerheide voort te zetten. Slechts enkele tien tallen technische medewer kers van Schiecarton zouden in Hoogerheide aan de slag kunnen. Irnea zou alleen overwegen een minivestiging in Schiedam te behouden. Bestuurder J. W. H Aalders van de grafische bond Druk en Papier van de FNV beves tigt dat er sprake van is dat in Schiedam alleen een minives tiging blijft. Hij noemt het be treurenswaardig dat hel zover is gekomen. „Hot is duidelijk dat er nu pogingen moeten worden ondernomen voor be houd van de werkgelegenheid. Over het aantal mensen, dat naar Hoogerheide meojtan. nog geen enkele duidelijkheid. Het zal uiterst moeilijk wor den Misschien blijft er een minivestiging in Schiedam over voor de produktic van si garendozen", aldus Aalders. die er aan toevoegt dat KNP/Kappa, waarvan Schie carton een dochter is. hel be drijf zal sluiten als de overna me met doorgaat. In de topjaren had Schiecarton zo'n 450 werknemers. De con currentie op de kartonmarkt is echter steeds groter geworden. Sindsdien is het bedrijf ettelij ke malen verkocht en volgde reorganisatie op reorganisatie totdat het huidige personeels bestand van circa 165 was be reikt. Vooral het dure pand dut inmiddels veel te groot is geworden heeft Schiecarton de das omgedaan. Ook zou het verouderd machincbestand vervangen dienen te worden, maar KNP voelt er mets voor enkele miljoenen che daarvoor nodig zyn m het bedrijf te pompen. Een woordvoeder van Imca. the vanmorgen bij Schiecarton was voor besprekingen met tie ondernemingsraad, zei dat nog niet zeker is wat er gaat ge beuren „Er zijn een aantal va nanten, maar hei is allemaal nog niet definitief. Een even tuele overname moei voor ons natuurlijk aantrekkelijk zijn, maar daarbij zullen we de so ciale aspecten met uit het oog verhezen." Op vragen over aantallen per soneelsleden dat kan meever huizen naar Hoogerheide en die in een miniverstigtng in Schiedam aan het werk kun nen blijven, wilde hij nog niet ingaan. Maasland Een auto is van nacht bij de afrit van Maas land op rijksweg 20 gedeelte lijk uitgebrand. De schade be perkte zich slechts tot de mo tor, doordat de brandweer van Maassluis tijdig ter plekke kwam. De twee inzittenden uil Maassluis bleven ongedeerd. De motor van de auto, die op gas reed, sloeg tijdens het rij den plotseling af. Dit ging ge paard met plofgeluiden. De automobiliste schakelde vol gens de brandweercomman dant vervolgens op 1 benzine over, waarna de motor vlam vatte.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1