ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Geef gemeenten meer ruimte voor eigen onderwijsbeleid9 Vrouw al drie maanden dakloos na brand Milieudienst Rijnmond rond met Nieuwe Matex SPONTAAN MUZIEK- GEBEUREN Tweede fase universiteit moet elitair Rotterdam moet gaan swingen... Rijnmond boos op Raad van State: N |VYD-kamerleden op bezoek in Rotterdam: J Jaarlijks zeven tot tien miljoen voor saneringsplan Ê- Rotterdam wil fusie in nautisch onderwijs -st «tie i| ex- 3 van iidaat X i. Ba- it jkken -temd ijnch, n- Of 1 Of t aan rzoe- J; sell ne oijke- □ROTTERDAM ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1983 jstitie j ex- j van lidaal I Ba- Jkken temd )ndet rbkjf-1 n het bete- t Fat- e te Vijfentachtig Portugezen wilden zo winkelen in Rotterdam. Da's goed zei de dienst voor sport en recreatie maar kom dan even spelen. En toen kwamen ze, gistermiddag op hei Stadhuisplein. De Portugese luchtmachtkapel neemt deze week deel aan de taptoe in Bre- I, rJda maar gaf met plezier een gratis |j concert weg voor de Rotterdammers. Mu-En daarna was het spullen inpakken was- j en winkelen geblazen- op !;i idigd - - Wor- vens Dit betekent vrij spel voor Booy Clean Soiterdam Kamerleden van de VVD steunen Rotterdams slrevcn naar een sterker ge- *5$ meen tel ijk onderwijsbeleid. Dat bleek gisteren tijdens een oezoek van drie liberalen {J.Fransen, mevr. drs. M.M.H. Kamp en H.F. Dijkstad) aan de Maasstad. „We moeten in Den Haag niet de illusie heb ben dat wij op rijksniveau pro blemen kunnen oplossen, die Rotterdam De Milieudienst van Rijntr\,ond {DCMR) is ak- koord gegaan met het sane- ringsplan voor de tankopslag- I faciliteiten van Nieuwe Matex i (Van Ommeren) aan de Wel- ;?plaatweg in Rotterdam. De I voorzieningen van Nieuwe lltfatex voldoen in een aantal opzichten niet aan de hinder- -I Weivoor vvaa r d e n ..Nieuwe Matex heeft nu toege legd tot 1988 jaarlijks tussen de zeven en tien miljoen gul- den te zullen investeren om de Voorzieningen in orde te bren gen. Jtet conflict lussen de Milieu dienst en Nieuwe Matex ging Vet name over onvoldoende w voorzieningen voor ^ïikputten. het deponeren van ^valstoffen, opvangmogelijk heden voor lekkages en .^«•Sonmaak faciliteiten. -MR attendeerde het bedrijf voorjaar dat niet aan alle ^oorwaarden in het kader van .de hinderwet werd vold-an. Van Ommeren is naar eigen zeggen daarentegen al sinds 1979 doende met het vervan gen van verouderde voorzie ningen, waaronder leidingen, afsluiters, slangen en het aan brengen van opvangbakken. Daarin is sinds 1S79 zestig mil joen gulden geïnvesteerd. Daarnaast wil Van Ommeren bij Nieuwe Matex de komende jaren nog eens twee miljoen gulden, jaarlijks voor pure mi lieuzaken uittrekken, aldus het bedrijf in de brief aan de DCMR. Van Ommeren is, geïien de benodigde hoge investeringen, niet van plan veroudere tijde lijke leidmgtracé's door nieu we te vervangen. Het gebruik van slangen op de steigers zal in de toekomst zo veel moge lijk worden beperkt. De hoog te van de jaarlijkse investerin gen in dit soort voorzieningen zullen mede afhankelijk zijn van de financiële resultaten van het tankopslagbedrijf. zich op gemeentelijk niveau afspelen", zei Dijkstad. Heel concreet zegden de libe ralen hun steun toe aan het streven van wethouder Si mons om in Rotterdam een ge meentelijk scholenplan te ma ken. Nu wordt de scholenplan ning in Den Haag gemaakt. Volgens de VVD-ers is zo'n ei- fen plan juist nü nodig omdat e invoering van de bassi- school voor de deur staat. Rotterda'm zou volgens de libe rale kamerleden ook meer in vloed moeten krijgen op het onderwijsbeleid voor minder heden. Nu is het zo dat elke buitenlandse leerling twee jaar extra onderwijs krijgt en- daar na wordt verondersteld het Nederlandse onderwijs zonder moeite te kunnen volgen. Me vrouw Kamp: „Die veronder stelling klopt niet." Haar collega Fransen zegde toe om aandacht voor de pro blematiek te vragen bij het ka binet. „We zullen er de na druk opleggen dat het beleid .voor culturele minderheden goed wordt geevalueerd. Grote ste'den zouden extra leer krachten voor buitenlandse leerlingen naar eigen inzicht in moeten kunnen zetten. We zullen alleen mdeten bekijken- waar het geld dat daarvoor is benodigd, vandaan kan ko men." Begeleiding Tijdens het bezoek aan de Al gemene Beroepsschool zegden de Kamerleden van de VVD hun steun toe aan de leerling begeleiding in het individueel technisch onderwijs. Fransen: ,,De leerlingen in die onder wijssoort zijn potentiële risico groepen. Als je daar nu geen geld voor uittrekt voor de on derwijsbegroting, moet je dat later alsnog doen op de-begro tingen voor justitie of sociale zaken." Tenslotte toonden de liberalen zich verheugd met de adoptie van de Algemene Beroeps- school door drie aannemings bedrijven. Fransen: „We moe ten er naar toe dat het be drijfsleven veel meer geld in het onderwijs steekt. Boven dien moet de invloed van het bedrijfsleven op het onderwijs worden vergroot. Zij moeten mee kunnen praten over leer planontwikkeling en over de einddoelen van het onder wijs." Rotterdam De Raad van State heeft het in opspraak gekomen industriële schoonmaakbedrijf Booy Clean vrij spel gegeven door een groot aantal voorwaarden uit de hinderwetvergun ning te schrappen. Hierdoor wordt de controle op het bedrijf volgens het openbaar lichaam Rijnmond aanzien lijk bemoeilijkt. Volgens een woordvoerder van Rijnmond heeft de voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur, dr. Veringa, bij zijn uitspraken 'kennelijk geen rekening gehouden met het gevoel dat leeft bij de bevolking en overhe den dat dit soort bedrijven adequaat moet kunnen worden gecontroleerd'. Booy Clean ging twee maanden terug bij de Raad van State hun beroep tegen de hinder wetvergunning, die Rijnmond het bedrijf had voorgelegd. Juist om de bedrijfsvoering te kunnen controleren, had het openbaar li chaam strenge voorwaarden opgelegd, die het toezicht moesten vereenvoudigen. Dat was volgens Rijnmond noodzakelijk om dat Booy Clean door politie, justitie en Rijn mond wordt verdacht van illegale lozingen in de Geuihaven, waaraan het bedrijf is ge vestigd. Verwerking Rijnmond heeft er bezwaar tegen dat de Raad van State uit de vergunningen voor waarden heeft geschrapt die tot gevolg heeft dat het bedrijf niet meer de eindbestemming van af te voeren afval behoeft te vermelden, alleen slechts de eerste bestemming. Alleen op deze wijze wordt controle op de uiteinde lijke verwerking van het afval zeer moeilijk, aldus Rijnmond. Geschrapt is ook het verbod voor de opslag van een aantal giftige stoffen en stoffen die Booy zelf niet kan verwerken, zoals benzeen en tolueen. De belangrijkste voorwaarde die Rijnmond had gesteld, is volgens de woordvoerder van het openbaar lichaam ondanks de bezwaren van Booy gehandhaafd. Het bedrijf mag geen chemisch afval meer opslaan op een in de Geulhaven gelegen ponton. Booy wordt er van verdacht vanaf dit ponton de Geulhaven ernstig verontreinigd te hebben. Volgens de raadsman van Booy Clean, mr. Veldhoven, zijn echter nagenoeg alle twintig bezwaren gehonoreerd. Daardoor is voor het bedrijf weer een werkbare situatie ontstaan. Over een aantal punten zal nader overleg moeten volgen, waaronder c'e voorwaarden voor de afvalwaterstromen bij het bedrijf. Volgens Rijnmond is een aantal voorwaar den ook aangescherpt. Zo mag het bedrijf geen stoffen aannemen, die de reukgrens voor de woonbebouwing overschrijden. Een voorwaarde die Rijnmond niet had gesteld. De uitspraak van de Raad van State heeft een voorlopig karakter. Definitieve uitspraak wordt pas in 1984 verwacht. Rotterdam „Om Nederland te laten concur- l'sren met het buitenland, moeten er elitaire op leidingen komen die alleen voor de allerbeste studenten toegankelijk zijn." Dat stelt de com missie voor onderwijs en onderzoek van de ■Rotterdamse Erasmus Universiteit. De conclu de van de commissie, waarin onder meer drie van het college van bestuur zitting heb- >oen, wordt maandag besproken in de vergade- - Iti Van universiteitsraad. commissie vreest dat de nieuwe opzet van het wetenschappelijk onderwijs zal leiden tot een verdergaande middelmatigheid. Doordat werkelijk talent onvoldoende wordt gehonoreerd is er een 'vlucht1 van talentvolle» wetenschappers ontstaan naar commerciële in stituten en naar buitenland. De enige manier om dit tegen te gaan is volgens de commissie een elitaire tweede fase opleiding aan de uni versiteiten. De eerste fase zou dan 'een soort stevige hbo-opleiding kunnen worden', aldus"de. commissie. Rotterdam Al ruim drie maanden zwerft de 51-jarige mevrouw C. Voogd door Rot terdam, nadat een brand op 20 mei haar woning aan de Boeïerstraat verwoestte. Sindsdien is de Rotterdamse dakloos en niemand schijnt haar te willen helpen. „Ik kan het niet meer aan, de zenuwen zitten nu door heel mijn lichaam, de span ningen nemen toe", zegt ze, af en toe een traan wegpin kend. „Ik ben zo bang dat ik niet meer naar mijn huis te rug kan. Al mijn dierbare herinneringen ben ik kwijt, ik had zo'n prachtig huis." Op 20 mei kreeg mevrouw Voogd als gevolg van bloed vatvernauwing een black out. Het sigaartje viel uit haar hand en toen zij wak ker werd sloegen de vlam men al om haar heen. De brandweer kon het vuur snel doven, maar er was al zoveel schade aangericht, dat me vrouw Voogd de woning moest verlaten. Zij vroeg bij volkshuisvesting om een urgentieverklaring, maar kreeg die niet omdat het herstel van de woning slechts korte tijd zou duren. Er kwam een aannemer om het werk op te nemen en hij vertelde de Rotterdamse dat het zo'n twee weken zou du ren, Helaas, de verzekerin gen gingen met elkaar in de clinch en de woning staat er nog precies hetzelfde bij. Mevrouw Voogd moest gaan zwerven, logeerde hier en daar en verblijft momenteel bij haar zoon in een tweeka merwoning. „Een onhoudba re situatie", zegt ze. „Mijn zoon is een bïo-er en trekt zich dit soort zaken helemaal erg aan. Hij woont net samen en ik wil hen niet teveel las tig vallen, dus loop ik over dag maar wat in de stad rond," Het ziet ernaar uit dat me vrouw Voogd niet terug kan "wm George Coleman, de saxofi- nist die met zijn kwartet op treedt in Hilton. Art Farmer Archie Shepp Rotterdam De Rotterdam mer moet uit zijn huis gehaald worden. Daarom moet de stad het volgend weekeinde gevuld worden met swingende men sen, die op de jazz-klanken van diverse gerenommeerde bands door de straten dansen. Dit al thans is de opzet van de organi satoren van het eerste Rotter dam Jazzfestival, dat donder dag 8 september begint en doorgaat tot zaterdagnacht 04.00 uur. Een speciaal daarvoor opge richte stichting, met vertegen woordigers uit het Rotterdamse bedrijfsleven en gemeentelijke instanties is verantwoordelijk voor het programma, wat zich voornamelijk zal afspelen in 44 horecabedrijven in de binnen stad. „In steden als Breda blijkt een dergelijk swingend festival enorm veel mensen te trekken", aldus een bestuurslid van de stichting. „En de be langstelling voor het North Sea Jazzfestival groei ook ieder jaar. Wij meenden dat Rotterdam er nu ook maar eens aan moest geloven." Dat kon ook. omdat gebleken is dat de kosten voor het organiseren erg meevielen. De organisatie verwacht, met een uitverkochte* Jazznight' in Hilton en de Harbour Jazz Club (entree 25 gulden) beneden een ton te kunnen blijven. Voor de afsluitingsnacht zijn 2500 plaatsen beschikbaar. Het festival zal donderdag om 21.15 uur geopend worden door burge meester Peper, die met de jazztram naar het Noordplein zal worden ge bracht. Daarna stapt hij waarschijnlijk over op de borrelbus, die tijdens het festival in grotere frequentie langs de 44 kroegen zal rijden. Alle 44 kroegen zullen vanaf dat moment alleen jazz-gerichte muziek draaien en bands laten optreden. De toegang tot de kroegen is zoals te doen gebruikelijk gratis. Vrijdagavond zal vanaf 18.00 uur een streetparade worden gehouden, waar de beroemde Amerikaanse jazz-zangeres Ellyna Tatum ais 'second liner' zal fungeren. Door hei centrum trekken vanaf dat moment de Sil ver Leaf Brassband, Lamarotte, Cultivated Swab Jazzband, Green River Jassband, Footsteps en de Scat Cats. Aansluitend zal andermaal een kroegentocht worden gehouden. De bands.verzorgen afwisselend optre dens in de muziektenten op het Lijnbaanplein, het Stadhuisplein en het Oostplein. Zaterdag zal 's middags van 14 tot 17.00 uur weer een streetparade wor den gehouden, ditmaal met andere bands. Het zijn de Green River Jass band, Lamarotte. New Orleans Music Company. De Baronnen, Dixie Clowns, Mardi Gras, Bourbon Street Parades en de Evergreen Jazzband. Ook hier dezelfde lokaties als de dag ervoor. Het geheel wordt zaterdagavond afgesloten met een jazz-night, die om 20.00 uur begint en om 04.00 uur is afgelopen. Als lokaties zijn hier het Hilton-hotel en de Harbour Jazzclub gekozen. De toegangsprijs is 25 gul den. Daarvoor een keur aan jazz-artiesten. waarbij uiteraard het optreden van Ellyna Tatum en de La Vida Jazzband een hoogter»»jnt vormt, ge volgd door een afsluitende jamsession onder leiding van Biüy 'B' Jacket. Mevrouw Voogd en haar uitgebrande woning.... wrak in haar zo geliefde woning. Eigenaar van de flat, Both en Partners wil over de zaak niet veel kwijt, maar laat los dat de woning na de brand te koop. is aangeboden. Over het waarom wil de eigenaar niets kwijt. Volgens Both en Partners is er twee keer een woning aangeboden aan mevrouw Voogd, maar die vond ze niet goed genoeg. Het bedrijf heeft haar vervolgens door verwezen naar de sociale dienst. „Ik ben een wrak geworden na de brand. Een ander huis is toch niet te veel gevraagd, maar het liefst zou ik terug willen naar de Boeierstraat aldus de Rotterdamse, die voorlopig nog wel bij haar zoon zal wonen. Rotterdam De gemeente Rotterdam wil een fusie tus sen de hogere school voor scheepswerktuigbouwkundi- gen en de academie voor nautisch onderwijs. Het resultaat moet één sterke nautische school voor Rotter dam zijn. Dat blijkt uit een voorstel van burgemeester en wet houders dat woensdag zal worden behandeld in de on- derwijscommissie. Als het aantal leerlingen blijft teruglopen, hebben de beide scholen apart geen be staansrecht meer. Bovendien heeft een fusie onderwijskundige voordelen, waardoor het nautisch on derwijs in de Maasstad zelfs kan worden versterkt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1