Licht en geluid van schouwburg verbeterd 'Niet blij met verplichte samenwerking' 'Het wordt alleen maar erger' 'Vlaardingen is kortzichtig' Wijngenootschap proeft blind Commissie: 'Wees terughoudend met waarborgsommen' VLAARDiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Open huis bij Stadsgehoorzaal Lichtbak deukt auto Auto's vernield Vlaardinger krijgt jaar voor oplichting Geluidsoverlast op Adenauerlaan: AdriReijnhout (D'66): Aansluitingen Maassluis-Rozenburg Raadslieden Schiedam uit de problemen DINSDAG 6 SEPTEMBER 1933 Vlaardingen Het ge bouwencomplex van de Harmonie en de Stadsge hoorzaal (SGZ) is zater dagmiddag opengesteld voor publiek. Zaterdag middag kunnen tussen half twee en vijf uur be langstellenden verschil lende voorstelingen bijwo nen en kennis nemen van de bouwkundige verande ringen, die in de zomer in het complex zijn aange bracht. Het gaat vooral om verbeterin gen op het gebied van geluid en licht. De bestaande licht en geluidcabïne werd onderge bracht in een ruimte bovenin de Stadsgehoorzaal, recht te genover het podium. Dat bete kent een besparing op ruimte en personeel. In de cabine is een schuifraam aangebracht, zodat er ook gebruik gemaakt kan worden van een volgspot. Er werden nieuwe boxen ge kocht en de lichtinstallatie werd sterk verbeterd. Er kun nen nu maximaal 72 spots van 2000 Watt worden gebruikt bij voorstellingen. Verder werd de ringleiding voor slechtho renden verder uitgebreid en verbeterd. Deze verbeteringen zijn volgens Marten Putman, directeur van de SGZ, voor het grootste gedeelte uitge voerd in eigen beheer. Alleen het aanbrengen van het schuifraam, het repareren van het dak en het dichten van scheuren in de muren van de gebouwen moesten worden uitbesteed. Ook de kleedkamers van de SGZ werden onder handen ge nomen, de toiletgroepen ver bouwd en een douche aange bracht bij de kleedkamers. „Er werd erg vaak om gevraagd, zodat we hebben besloten de voorziening aan te brengen", aldus Putman. Ook in de Harmonie zijn ver anderingen aangebracht. Er is een nieuw podium gebouwd, een nieuwe piano aangeschaft en verstelbare podiumdelen gekocht. Er zijn in totaal 30 delen gekocht van 1 bij 2 me ter. Daardoor wordt het moge lijk het podium te verplaatsen naar het midden van de zaal en het podium als tribune te gebruiken. Met de aanschaf van deze podiumdelen is al leen al een bedrag van 40.000 gulden gemoeid. Voor het opknappen van de foyer, van de Harmonie is nu nog geen geld. Met een veran derde opstelling en verlichting en variatie in kleuren moet een ander aanzien worden verkregen. In de wandelgangen rond de zaal van de SGZ is zaterdag al lerhande informatie te krijgen over plaatselijke zang-, mu ziek- en toneelverenigingen, de Vrije Academie en vindt de voorverkoop plaats voor alle voorstellingen van de SGZ. Er zijn diverse film- en theater- boeken te koop en kinderen kunnen zich laten schminken. Ook treedt er een klarineten semble op van het Rotterdams concervatorium op. Om vjjf over twee begint za terdagmiddag in de SGZ een licht- en geluidshow gehou den, waarin de mogelijkheden van de vernieuwde installatie worden gedemonstreerd. Deze show wordt om half drie en om "drie uur nog eens opge voerd. Om tien over twee begint in de Harmonie een optreden van het Vlaardingse marionet tentheater Houtje Touwtje. Zij brengen het stuk 'Malle mui zen'. Het spel wordt om drie en vier uur nog eens opge voerd. In de filmzaal begint om kwart over twee een kin derfilm. Deze wordt om drie uur en vier uur weer ver toond. Om kwart voor vier treedt in de SGZ het Gemengd Rijnmondkoor op, om even voor half vijf gevolgd door eert optreden van muziekvereni ging Sursum Corda. Marten Putman, de direc teur van het Vlaardingse Schouwburgcontplex, heeft bij de presentatie van het wintcrprogramma voor de Harmonie met nadruk ge zegd, dat hij er niet geluk kig mee zou zijn als Ben W van Vlaardingen hem zou den verplichten samen te werken met de Vlaardingse Kunststichting (VKS). „Ik heb niets tegen de VKS", be toogde hij gisteren. „Maar zo'n beslissing doorkruist al leen wel alles, wat op dit moment beleidsmatig is op gezet. Harmonie en SGZ kunnen niet als twee onaf hankelijke gebouwen wor den gezien, maar vormen een geheel. Het is onmoge lijk particulier initiatief de dienst te laten uitmaken in een gemeentelijk gebouw. Een complex kan niet ge deeld worden. Ik wil praten met wie dan ook, maar een uitspraak van het college in die richting zou alles door kruisen." Daarmee verwees hij naar een evaluatierap port over de samenwerking tussen Harmonie en SGZ, dat hij op 30 mei aan dit jaar bij het college had afge geven, maar waarop nog steeds geen reactie is bin nengekomen. Mocht het da gelijks bestuur van Vlaar dingen daarvoor kiezen, dan zou hij zich wel neerleggen bij die beslissing. Putman pleitte overigens voor een meer intensief ge bruik van het gebouwen complex. „Toen de VW uit de Visbank moest verdwij nen heb ik geopperd de VVV in het schouwburgcomplex onder te brengen. Nu de ei gen vestiging van de arto theek in het geding is zeg ik het opnieuw. Er is voldoen de ruimte! Van een cultureel centrum als dit kan veel meer gemaakt worden." Schiedam De lichtbak van een lantaarnpaal in de Da Cos- tastraat in Schiedam, die gis teravond om kwart over tien plotseling naar beneden, kwam duikelen, heeft een grote deuk in een daaronder geparkeerde auto gemaakt. De gedupeerde 33-jarige eige naar werd door een van zijn buren op de hoogte gebracht van de deuk in zijn auto. 'De oorzaak van het losraken van de lichtbak is nog onbekend. De bak kwam neer op het dak, boven het portier rechtsachter. Hoek van Holland Twee auto's zijn totaal vernield bij een botsing op het kruispunt Cordestraat-Mercatorweg in Hoek van Holland. Een Hoek se automobilist kreeg daar geen voorrang, waardoor twee auto's op elkaar botsten en te vens een lantaarnpaal werd geraakt. Beide bestuurders en hun inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. Zwolle Een 32-jarige Vlaar dinger is vanmorgen door de rechtbank in Zwolle veroor deeld tot een jaar celstraf we gens oplichtingspraktijken. De man heeft in de periode dat hij als directie-assistent werkzaam was bij het Zwolse bedrijf Scania geprobeerd in één keer drie miljoen gulden achterover te drukken. Hij had al eerder tienduizenden guldens van de rekening van het bedrijf gehaald' die hij ge bruikte voor gokken. Aanva- nelijk stortte hij het 'geleende' geld weer terug. Toen hij door speelschulden in de problemen raakte probeerde hij in een keer een grote slag te slaan, 'achterover te drukken. Vlaardingen De klagende bewoners van de Ade nauerlaan zijn absoluut niet tevreden met de toezeg gingen van het gemeentebestuur van Vlaardingen over bestrijding van de geluidsoverlast. De Chur chillsingel krijgt volgens het verkeerscirculatie plan (VCP) in 1985 de functie van hoofdroute In de wijk Holy, nadat Dillenburgsingel en Frederïk Hendriklaan zijn afgesloten. De bewoners van de Adenauerlaan, die nu al last hebben van veel la waai, vrezen het ergste. Als de DïUenburgsingel en de Frederik Hendriklaan zijn afgesloten zal de Churchillsingel worden geasfal teerd om de geluidshinder te beperken. De briefschrij vers van de Adenauerlaan noemen dat het paard achter de wagen spannen. „U dient er eerst voor te zorgen dat de wegen die door bepaalde afsluitingen zwaarder be last zullen worden hiervoor ook geschikt gemaakt wor den", is de wens van de bewoners. De gemeente heeft bij metingen vastgesteld, dat het ge luidsniveau in de woningen aan de Adenauerlaan nu al enigszins boven de norm ligt. Met die constatering zijn de bewoners echter niet tevreden. „Het woord 'enigs zins' is natuurlijk vrij rekbaar." Ze willen precieze me tingen, waarin ook wordt berekend hoe groot de ge luidsoverlast wordt als het aantal auto's dat over de Churchillsingel gaat in de toekomst verdubbeld. Die verdubbeling wordt in het VCP voorzien. De bewoners bepleiten in hun brief een proefafsluitmg van de Churchillsingel, die volgens hen helemaal niet de functie van hoofdroute hoeft te krijgen. Het verkeer zou net zo goed over Lepelaarsingel en Olmendreef kunnen worden afgewikkeld, vinden zij. Als die proef- afsluiting niet het gewenste resultaat heeft willen de be woners de verzekering, dat de Churchillsingel verbe terd wordt. De omwonenden willen zo weinig mogelijk geluidsoverlast ondervinden van de afsluiting van de Dillenburgsingel en Frederik Hendriklaan. - Adri Reijnhout: kortzich tig... Schiedam Het D'66- raadslid Adri Reijnhout uit Schiedam verwijt het gemeente Vlaardingen een kortzichtige houding, om dat Vlaardingen vast wil houden aan het aanleggen van op- en afritten aan bet- de zijden van rijksweg 19, nabij de Beneluxtunnei. Door deze opstelling vreest Reijnhout, dat de 'oren' bij de tunnel er wel eens hele maal niet zouden kunnen komen, omdat het gevaar er inzit dat de toegezegde subsidie in het kader van de bezuinigingen komt te vervallen. Naar aanleiding van een be richt in een van de kranten, waarin onlangs nogmaals op de Vlaardingse opstelling werd gewezen, heeft Reijn hout een aantal schriftelijke vragen aan het college van B en W gesteld. Het D'66- raadslid wil onder meer we ten of het Schiedamse ge meentebestuur bereid is te proberen de impasse die ts ontstaan te doorbreken, en of daar mogelijkheden voor zijn. Reijnhout in een toelichting op zijn schriftelijke vragen: ..Od grond van de informatie waar ik momenteel over be schik moet ik concluderen, dat Vlaardingen gewoon een beetje dwars ligt. Dat is jam mer, want het risico zit er in dat daardoor de aanleg van een op- en een afrit voor rijksweg 19 wel eens hele maal van de baan zou kun nen raken: de toezegging van die subsidie geldt denk ik met voor eeuwig. Het is erg kortzichtig van Vlaardingen om op op- en afritten aan beide kanten van de weg te blijven aandringen: daarmee kun je wellicht het gehele project verspelen Ik denk dat hei al een goede zaak zou zjn, als aan de noordelijke zijde zo'n op- en afrit komt- dat is vooral m het belang van de werkgelegenheid De bedrijven die :n de omgeving van de w-eg gevestigd zijn worden op die manier beu r bereikbaar, en wellicht kun nen daardoor ook nieuwe be drijven worden aangetrok ken Ik denk dat je de kans gewoon moet grijpen, nu hij er is ïn zijn schriftelijke vragen aan het Schiedamse college wijst Reijnhout op de goede mogelijkheid, dat de eenzijdi ge oortjes nu eindelijk kun nen worden gereidiscci d H:j noemt de uitkomst van, het jarenlang gevoerde overleg 'een stap in de goede rich ting' GS gaan overleggen over veerverbinding Twee wijnkenners, waarvan er een probeert met de neus te proeven. Vlaardingen De leden van het Vlaardings Wijngenoot schap waagden zich gister avond in het Scheele Koekje voor het eerst aan een 'blinde' proeverij. De wijnliefhebbers hadden het er moeilijk mee, maar zij troostten 2ieh met de gedachte, dat blind proeven ook voor echte vinologen niet eenvoudig is. Het was voor het eerst in het tweejarig bestaan van het ge nootschap, dat de etiketten bij de proeverij netjes achter een theedoek verborgen bleven. De glazen wijn werden gehe ven, tegen het licht van een kaars gehouden en vakkundig aan het schommelen gebracht. „Deze is veel dieper van kleur", of, „je ruikt de vanil- lesmaak", wisten de leden vol overtuiging te zeggen. Maar uiteindelijk hadden de kenners het nog vaak mis. Terwijl ze toch vantevoren een paar aanwijzingen over de smaak van de wijnen hadden gekregen. Zo wisten ze, dat Riojawijn tannine bevat en dat lieten ze merken. Een lid van het genootschap dat een slok nam liet zich vol afschuw ont vallen: „Verdorie, daar zit een berg tannine in, dat lijkt wel ouwe thee." Het was do eerste van acht bij eenkomsten, die het genoot schap per seizoen houdt. Er werd heel wat wijn m de afva lemmers gegooid. Het blind proeven bleef een crime; veel kenners wisten niet meer dan één of twee van de zes wijnen de juiste naam te geven, „Maar ach, we doen het toch voorat voor de grap", zeiden ze „En omdat je er elke keer wat van opsteekt." Schiedam De raadscommissie voor economische aangelegenheden en personeelszaken is gistermiddag akkoord gegaan met het instellen van een systeem van waarborgsom men bij de openbare nutsbedrijven in Schiedam voor grooiverbruiken- de ondernemers, die al eens failliet zijn gegaan, maar de commissie heeft het college van B en W wel opgedragen daar uiterst terughou dend en selectief mee te zijn. De bedoeling is dat ondernemers die een nieuw bedrijf starten en die al eens eerder schulden bij de ONS hebben ge maakt, pas aangesloten worden op het gas-, water- en electriciteitsnet nadat ze een waarborgsom hebben gestort. Die waarborgsom is een bepaald percentage van de geschatte jaarrekening. Volgens de secretaris van de commissie, R.H. Roep, wordt zo'n maatregel alleen op gelegd aan 'notoire gevallen'. „Het is niet de bedoeling dat iedere onderne mer die-ooit wel eens een faillissement heeft meegemaakt zo'n waarborgsom wordt opgelegd. Het gaat echt om die gevallen, waarin er mensen aangeslo ten willen worden die er een potje van gemaakt hebben; die al eens een spoor van schulden hebben achtergelaten. De meeste van die mensen zijn wel be kend, al zul je ze niet in alle gevallen kunnen achterhalen. Maar je hoort als gemeente natuurlijk wel eens wat." De commissie ging na enige discussie met het voornemen akkoord, maar waarschuwde wei dat het college er wat voorzichtig mee moet zijn. Zo'n waarborgsom moet volgens de commis sie alleen worden opgelegd als het om duidelijke probleemgevallen gaat. De waarborgsom wil de ONS achter de hand houden, voor het geval een on derneming in de toekomst weer zijn energierekeningen niet betaalt. Bij be ëindiging van een bedrijf wordt de waarborgsom, als alle rekeningen nor maal zijn voldaan, weer teruggestort. Den Haag/ Rozenburg Gedeputeerde Staten gaan op korte termijn overleg plegen met de direct betrokkenen over de aansluitingen van de veerdienst Maassluis Rozenburg op de bus dienst. Dat hebben GS meegedeeld aan het sta- tenlïd A.B.J. de Koning (CDA), die hierover vra gen heeft gesteld. Het is het college van GS ge bleken, dat het niet goed mo gelijk is m de praktische uit voering van dc diensten van de betrokken vervoersbedrij ven de aansluitingen over en weer beter op elkaar af n- stemmen zonder een wijziging van de dienstregeling Een na der onderzoek naar dc* gevol gen van wijzigingen m d" dienstregelingen ts volgens GS allereerst nodig om te bezit n in hoeverre andere belangen bij wijziging worden geschaad Het is het college van GS ook gebleken, dat wijziging van de dienstregeling van de snelbu-» bezwaren geeft m verband met de aansluiting van de bus dienst op de treinenloop en andere busverbindingen Wij ziging van de dienstregeling van de veerdienst geeft bezwa ren voor aansluitingen op U - dnjfsbussen. Buspassagier vanuit de richting Den Haag moeten ongeveer 19 minuten wachten voordat de pout v< r- irekt. In omgekeerde richting bedraagt de wachttijd voor tin pont ongeveer 18 minuten Schiedam De Schie damse gemeenteraad kan maandagavond een einde maken aan de onderbe zetting bij het bureau so ciale raadslieden aan hot Broers veld De juristen mevrouw J Dekkers en M.C. Kwakkelstem- Doornbos worden voor gedragen om de plaats vari twee vertrokken raadslieden te bezetten Als dc* twee raadsvrou wen worden aangeno men kunnen de drie Vlaardingse burgerraads lieden, die de afgelopen maanden zijn bijgespron gen in Schiedam, zich weer geheel wijden aan Vlaardingen. De onderbezetting had een tijdlang tot gevolg dat er in het pand aan het Broersveld zelfs geen spreekuren meer werden gehouden. De door het Vlaardingse msituut uit geleende raadslieden maakten een einde aan dat probleem. Aan be langstelling voor de twee vacatures was geen ge brek. De twee raadsvrou wen werden gekozen uit 101 sollicitanten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1