Meer vraag naar bedrijfsterrein in het Westland w A I E R E G Kinderboerderij in problemen Broers houden praktische traditie in stand Wereldhandelscentrum te weinig benut Geen orginele terugkeer na dropping in Ardennen GS gaan overleggen EBÊÊÊË WÊSÈÈKÊÈÊSÊm Hobbyist Izak de Boer in ziekenhuis Ben Win antwoord op vragen: ÉHÉ Rotterdams Nieuwsblad Hl dinsdag U 6 september 1983 RW Naaldwijk De vraag naar meer bedrijfsterrein in het Westland zet zich voort. Vol gens de voorzitter van de vaste commissie voor de ruimtelijke ordening van het Samenwer kingsorgaan Westland, de Naaldwijkse wethouder J.P. Hofman, zijn er tekenen dat de opleving van de economie zich voortzet. Waaruit de vraag naar bedrijfsterreinen kan worden verklaard- „JJe regionale economie in het Westland draait weer als een trein", aldus Hofman tijdens de gistermiddag gehouden commissievergadering. Het da gelijks bestuurslid van het Sa menwerkingsorgaan ze» dit b»j de behandeling van de rappor tages over het regionale be drijfsterrein Maasland-Noord. „Het vollopen van de bestaan de terreinen begon al in maart. De vraag naar nieuw bedrijfsterrein is er weer", al dus Hofman. „Ik ben echt niet te optimistisch, maar ga uit van de feiten". Volgens de commissieleden Zuidgeest en Vollebregt hebben de meeste Westlandse gemeenten nog wel een voorraad aan bedrijfs terrein. Zuidgeest pleitte daar bij voor niet te veel plaatselij ke terreinen meer. Want zij gaan ten koste van de tuin bouw", merkte hij op. De commissie was het dan ook eens met het beleid van het dagelijks bestuur dat het be drijfsterrein Maasland-Noord er moet komen. Zij het niet zo snel als Stad en Landschap in hun rapportage hadden aange geven. „Enige terughoudend heid is nog geboden", aldus mevr. Groosman, „er moeten eerst meer cijfers op tafel ko men". Voorzitter Hofman wees er op dat in dat verband het economisch deelplan afge wacht moet worden. „Al zal dat geen nieuwe schokkende bevindingen opleveren", wist hij al te melden over dit begin volgend jaar uit te brengen plan. „Maar we krijgen daar mee wel meer inzicht in de materie". Het nieuwe bedrijfsterrein Maasland-Noord is in eerste instantie bedoeld voor aan tuinbouw verwante bedrijven. „In ieder geval geen zware in dustrie of milieu-onvriendelij ke bedrijven", aldus commis sielid Blenk (PvdA). Volgens voorzitter Hofman gaat het om wat grotere en regionale be drijven, die niet direct aan ge meentelijke kernen zijn ge bonden. Voor de vestiging van milieu onvriendelijke bedrijven was Hofman niet bevreesd, „In zijn algemeenheid hebben we in het Westland vrijwel alleen milieu-vriendelijke bedrijven". merkte hij op. „AI zijn. er nog wel een aantal die kunnen worden verbeterd", vulde hij aan. In hoeverre het nieuwe be drijfsterrein van belang is voor de werkgelegenheid, kon Hofman niet zeggen. „Er zijn transportbedrijven die maar één of twee administrateurs hebben, maar waar wel twin tig chauffeurs op de weg zijn. Het aantal nieuwe arbeids plaatsen is voor zo'n terrein totaal ongrijpbaar". Commissielid Vollebregt 'noemde de werkgelegenheid niet onbelangrijk, maar niet doorslaggevend voor zijn in stemming. „Als er één streek in het land is waar de werk loosheid laag is, dan is dat het Westland wel. In bepaalde tij den is er zelfs een tekort aan. arbeidsplaatsen", hield hij de commissie voor. 'Alleen rijdende mannen namen ons mee door Vic Steenbergen Poeldijk Moe, maar voldaan. Dat was de al gemene conclusie van de 69 jongeren uit de regio, die het afgelopen week einde hadden deelgeno men aan een dropping. De stemming in het ge bouw van het Vormings centrum Jonge Volwas senen Westland (VJV) in Poeldijk was evenwel opperbest. Eigenlijk ondenkbaar, omdat een aantal deelnemers zondag avond nog niet was gearri veerd. Telefonisch contact voorkwam enige ongerustheid over de andere lotgenoten. Bo vendien had een groot aantal in de afgelopen nachten nau welijks geslapen. De dropping had plaats in de buurt van Spa (Belgie) van waar de deelnemers de op dracht kregen om op de meest originele manier weer in Poel dijk terug te keren. Daarbij mochten zij van het organisa tiekwartet, bestaande uit Pïm Verhey, Piet en Marlen Smal en Harry van der Voort, naast enig rantsoen niet meer dan vijftig gulden zakgeld bij zich hebben. Uit de verhalen bleek dat veel deelnemers zich in eerste in stantie richting Maastricht hadden begeven, al dan niet per trein, na eerst de nacht van vrijdag op zaterdag onder de blote hemel te hebben ge slapen. Het duo Marielle de Jong en Ton van Zijl nam ver volgens de trein naar Valken burg, waar het uit pure armoe de een hotelletje opzocht. Zon dagochtend heeft dit tweetal de reis liftend vervolgd. „Even waren we toch een beetje bang, toen ik dacht twee Israëliërs ons oppikten. Geluk kig zagen we ook nog een oud vrouwtje op de achterbank zit ten. Dat leek ons dus ver trouwd". Ria Witte en Moos Wolfs wa ren ook in Valkenburg terecht gekomen, waar zij de nacht van zaterdag op zondag in een grot zouden hebben geslapen. De volgende ochtend zijn ze liftend huiswaarts gekeerd, waarbij de rit met een Duitse Volvo met telefoon aan boord de meeste indruk op hen maakte. Vanuit de auto heb ben deze dames de organisatie gebeld, dat zij in aantocht wa ren, Hun ervaring: „Het wa ren hoofdzakelijk aileennjden- de mannen die ons meena men". Veel waardering was er ook voor de tocht die de 3?-jarige Aad Boekee en de 31-jarige Jan Hilgersom met twee ande re kameraden in de regen heb ben ondernomen. Vanaf Luik, waar zij als laatsten werden gedropt hebben zij niet zon der materiaalpech de toch hoofdzakelijk per fiets afge legd. In het plaatsje Willem stad hebben zij de nacht van zaterdag op zondag in een koelcel van een campinghou der moeten slapen. „Merkwaardig", zo zei Jan Hilgersom, „dat veel boeren ons geen onderdak hebben willen geven, hoewel ze een grote schuur hadden". Het viertal arriveerde zondagmid dag om half één in Poeldijk. Een van de laatsten, die in het VJV-gebouw in Poeldijk arri veerden, waren John Haaring, Een van de laatsten waren John Haaring, Martin de Vreeze, Renate Kuypers, Marj"a Hogervorst en Hetty Zwinkels, die zich in een old timer naar Poeldijk lieten ver voeren. Martin de Vreeze, Renate Kuypers, Marja Hogervorst en Hetty Zwinkels, die zich in een old-ttmer naar Poeldijk lieten vervoeren. De nacht van vrijdag op zaterdag had dit vijftal doorgebracht in een weiland in de buurt van Spa onder een stuk meegebracht plastic zeil. Woordvoerdster Renate Kuypers: „Om een beetje de zaak af te dichten hebben we een aankondigings bord dat in dit weiland stond gebruikt. 'XJne grand demi' stdnd erop. Dat is het wel ge worden", lachte ze. De volgende ochtend heeft dit vijftal bij de dichtstbijzijnde boerderij een kostelijk ontbijt gekregen, waarna ze richting Maastricht zijn gelift. „Dat ging niet zo vlot in eerste in stantie, omdat we met vijf per sonen waren. We hebben de groep tenslotte maar in tweeën gesplitst". Klooster In Maastricht zou 2ijn gepro beerd om de nacht van zater dag op zondag in een klooster door te brengen, maar dat luk te niet. Ook de wens om met een binnenvaartschipper mee te gaan ging niet in vervulling. Uiteindelijk hebben ze in een jeugdherberg gelogeerd. De te rugweg ging zondagochtend over de autoweg. In Rotter dam namen ze de trein naar Hoek van Holland. Renate over haar ervaringen: „De weggebruikers in de buurt van Rotterdam zijn het minst hoffelijk om iemand een lift te geven". Haar lotgenote Hetty Swinkels vulde haar aan en vertelde hoe vaak een stop pende automobilist weer gauw verder reed, als de dames met aanhang naar de stilstaande auto liepen. Echte originele invallen om de terugtocht te maken zijn er niet geweest. Het is echter wel geprobeerd. Daarom heeft het organisatie-comité besloten daarvoor geen prijs uit te rei ken. Speciaal voor de deelne mer, die in zijn eentje de weg naar huis heeft afgelegd, was er een aanmoedigingsprijs. Desondanks zijn vrijwel alle deelnemers het erover eens: volgend jaar doen ze weer mee. Aansluitingen veerpont MaassluisRozenburg Den Haag Gedeputeerde staten gaan op korte termijn overleg plegen met de direct betrokkenen over de aanslui tingen van de veerdienst MaassluisRozenburg op de busdienst. Dat hebben GS meegedeeld aan het statenlid A.B.J. de Koning (CDA), die hierover vragen heeft ge- steld. Het is het college van GS ge bleken, dat het niet goed mo gelijk is in de praktische uit voering van de diensten van de betrokken vervoersbedrij ven de aansluitingen over en weer beter op elkaar af te stemmen zonder een wijzi ging van de dienstregeling. Een nader onderzoek naar de gevolgen van wijzigingen In de dienstregelingen is vol gens GS allereerst nodig om te bezien in hoeverre andere belangen bij wijziging wor den geschaad. Het is het college van GS ook gebleken, dat wijziging van de dienstregeling van de snelbus bezwaren geeft in verband met de aansluiting van de busdienst op de trei nenloop en andere busver bindingen. Wijziging van de dienstregeling van de veer dienst geeft bezwaren voor aansluitingen op bedrijfsbus- sen. Buspassagiers vanuit de rich ting Den Haag moeten onge veer 19 minuten wachten" voordat de pont vertrekt. In omgekeerde richting be draagt de wachttijd voor de pont ongeveer 18 minuten. - 'i&m Twee keer per dag trekt Jan van Vliet het bootje met de melkbussen naar en van net land. Maasland Op hun boeren bedrijf in Maasland houden de broers Willem en Jan van Vliet nog altijd een door hun s-ader begonnen traditie in stand. Als er gemolken moet worden, overbruggen zij de af stand tussen hun boerderij aan de Kwakelweg en het ander halve kilometer verderop lig gende land per trekschuitje. Twee keer per dag trekt Jan van Vliet (59) het bootje met de melkbussen naar en van het land. De laatste weken wordt het bijna vijf meter lan ge vaartuig ook geladen met gemengde meelkoeken en peertjes, omdat de koeien door de langdurige droogte steeds minder te grazen hebben. De vader van de twee broers had het trekschuitje in zijn tijd al in gebruik. En dat is met het voortzetten van het bedrijf door Willem en Jan zo geble ven. Omdat 2ij geen auto of trekker hebben is het ook het meest praktische middel om de melkbussen te vervoeren. „Ik weet ook niet beter", aldus Jan van Vliet, die al op 9-jari- ge leeftijd zijn vader bij het melken hielp. Hij heeft er nog niet bij stilgestaan dat hij dat werk nu al een halve eeuw uitvoert. „We hebben het nooit anders dan zo gedaan. Een trekker is voor ons ook niet rendabel." Oudere broer Willem van Vliet (72) is ook nog altijd ac tief op de boerederij. Al laat hij het trekken van het schuit je over aan zijn broer. Wel as sisteert hij regelmatig bij het melken. Terwijl Jan het me rendeel met de melkmachine voor zijn rekening neemt, melkt Willem er nog een paar met de hand. De kinderboerderij van Izak de Boer. Hoek van Holland De kinderboerderij in Hoek van Holland dreigt in de problemen te komen. Izak de Boer, de man die het kleindierenverblijf als pure hobby onder houdt, is in het zieken huis opgenomen en moet waarschijnlijk een her nia-operatie ondergaan. De verzorging van de dieren komt daarmee overigens niet dïrekt op de tocht te staan. De Boer: „Er zijn gelukkig een heleboel mensen die bereid zijn om te helpen. Nu al heb ik dagelijks hulp en verschillen de mensen hebben toegezegd dat ze zullen inspringen als de nood aan de man komt". De ziekenhuisopname van Izak de Boer is evenwel niet het enige probleem waarmee de kinderboerderij heeft te kampen, Cor Zumker, de man die op zich heeft genomen om de financiële nood zoveel mo gelijk in te lossen, maakt zich samen met gelegenheidspart ner Wim de Bie veel meer zor gen over allerlei praatjes die de ronde doen. Zo zouden de dieren niet goed worden ver zorgd en er zouden veel zieke dieren zijn. Kortom, allerlei roddels die nooit helemaal te achterhalen zijn vormen ook een bedrei ging voor de kinderboerderij, die twee jaar geleden met me dewerking van de deelge- meenteraad werd opgezet aan de Willem van Houtenstraat nabij de oude vuurtoren. Zum ker: „Het zijn de mensen zelf die in de kinderboerderij ziek ten kunnen veroorzaken. Vooral in de vakantieperiode kwam het herhaaldelijk voor dat kippen en konijnen zo maar over het hek gezet wer den tussen de andere dieren. Die ongevraagde gasten had den vaak ziekten bij zich waardoor regelmatig konijnen en kippen moesten worden af gemaakt. Maar dat is natuur lijk \vel iets anders dan wat er wordt rondverteld". Izak de Boer zelf kreeg enkele malen aanmerkingen omdat Rotterdam Het Rotterdamse bedrijfsleven maakt te weinig betaald gebruik van het We reldhandelscentrum. Daarom moet het centrum nu bezuini gen en het personeel van acht naar vijf mensen inkrimpen. Dit antwoordt het Rotterdams college op vragen van het VVD-raadslid W. Baggerman over de vermindering van de gemeentelijke bijdrage aan het Wereldhandelscentrum. Volgens het college is het al tijd de bedoeling geweest om de bijdragen aan het Wereld handelscentrum van gemeente en Kamer van Koophandel in de loop van de tijd terug te brengen. Het Wereldhandels centrum zou zichzelf mee* en meer moeten gaan bedruipen door inkomsten uit de dien sten, die aan het bedrijfsleven worden verleend. In de prak tijk is echter gebleken, dat deze inkomsten sterk zijn te gengevallen. Het geboden dienstenpakket wordt onvol doende door het bedrijfsleven afgenomen. Volgens B en W is een herbe zinning op de taken nodig. De raad van commissarissen heeft daarom besloten de activitei ten van het centrum in te krimpen en het personeelsbe stand terug te brengen. Indien het Wereldhandelscentrum in de toekomst weer gaat uitbrei den, moet dat via een dien stenpakket, dat zichzelf in toe nemende mate betaalt. de drinkbakken van de dieren droog stonden. De amateur-be heerder van de kinderboerde rij daarover: „Dat zal best zo zijn. Het is een koud kunstje om alle dieren altijd water te laten hebben. Je maakt ge woon zulke grote bakken dat ze voor een week genoeg heb ben. Maar na een dag of twee drinken die beesten dan wel bedorven water, Ik geef ze elke dag vers in kleine bak ken, die dan best eens een uurtje droog staan, maar dat kan helemaal geen kwaad". Wat de voeding betreft is Izak de Boer voor het grootste deel aangewezen op overschotten van bakkers en restanten van groentehandelaren, aangevuld met brood en overschotten van gezinnen. Voor zover no dig wordt er bijgevoerd met hard voer dat uit vrijwillige bijdragen of uit eigen porte monnee wordt ingekocht. Geen asiel De kinderboerderij wordt re gelmatig gecontroleerd door de dierenbescherming. „Niet de boerderij maar de mensen zelf moeten opletten", vindt De Boer. „In de vakantiemaanden krijg ik soms veertig konijnen per week aangeboden. De mensen denken dat we een soort asiel zijn, maar zo is het toevallig niet. Deze week nog had iemand twee cavia's tus sen de konijnen laten zakken. Het geeft niet wat er gebeurt, als ze de beesten maar kwijt zijn". Om in elk geval de financiële problemen enigszins te ver lichten, wordt er binnenkort een collekte gehouden ten bate van de kinderboerderij. Hoewel de boerderij niet op een aantrekkelijke wandelrou te ligt, is de belangstelling zeer behoorlijk. Met name de scho len accepteren de boerderij als aanvulling op de theoretische instructie met veel enthousias me. Wanneer binnenkort de grote schuur als winteronderkomen gereed is dan wordt een deel van de kinderboerderij gesa neerd. Eet geheel wordt wat bescheidener van opzet en zal zich meer rond de grote schuur concentreren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2