ROTTERDAM 19 Veel belangstelling van werklozen voor RET-baan Wethouder waarschuwt milieugroepen Giftigste havenbagger terechtgekomen in Steendijkpolder W/'ef alleen tegen bedrijfs leven strijden RTO- ehauffeiirs terug naar TTC Vrachtwagen terug Man gewond bij aanrijding 'Stop Reforger' breekt in op Rotterdamse kabel RET opent nieuw bureau gevonden voorwerpen Plannen voor havenontvangstinstallatie Door rood p Rotterdam De gemeente Rot terdam heeft een onafhankelijk onderzoekbureau opdracht ge geven een eindstudie te maken voor de afhandeling van mari tieme afvalstoffen. Uitgangs punten van deze studie vormen het plan van de projectgroep Havenontvangstinstallatie en het plan van Booy Clean. De studie moet de eerste week van oktober klaar zijn. Totempaal blijkt neppaal Nieuwe politie commissaris Voor 14 mille metaal gestolen Rotterdams Nieuwsblad dinsdag EZ/5 V/K Y/RW 6 september 1983 Lachend neemt mevrouw Van Rijn de aanklacht in ontvangst. In het midden wethouder laan. Rotterdam Wethouder drs. J. Laan heeft gisteren het ontvangen van een aan klacht tegen Shell Chemie aangegrepen om vertegenwoordigers van zeven Rot terdamse milieugroepen te waarschuwen voor hun aanpak van de milieuproble men. De aanklacht, die aan het internationaal watertribunaal wordt voorgelegd, betreft het veelvuldig lozen van drins (een groep landbouw bestrijdingsmiddelen j door Shell in de Eerste Petroleumhaven. Volgens Laan is het plezierig, dat allerlei organisaties zich zoveel moeite getroos ten om het milieu te verbeteren. „Maar", liet hij er op volgen, „het is geen goede zaak als bedrijven uitsluitend aan de schandpaal worden genageld. Dat leidt vaak niet tot oplossingen. Het is raadzaam als er een vorm wordt gekozen, waar in ook het bedrijfsleven meepraat en -denkt. Echte samenspraak heelt meer effect." Rijn mond-gecommitteerde mevrouw L. van Rijn-Velle- koop, die eveneens een aan klacht tegen Shell kreeg toe bedeeld, merkte nog op dat verontreinigingen bij de bron dienen te worden aangepakt. Rotterdam Zes van de acht taxi-ondernemers, die vorige week in een kort geding door de Taxi Telefoon Centrale (TTC) voor de rechter werden gedaagd omdat ze werk ver richtten voor de Rotterdamse Taxi Ondernemning (RTO), hebben zich weer aangesloten bij de TTC. De RTO heeft in middels zes nieuwe 'onderne mers' aangetrokken. De RTO, die buiten de TTC om ritten aanneemt en zich derhalve schuldig maakt aan verboden 'eigen werk', heeft inmiddels verklaard niet meer met de TTC te willen praten. Oorspronkelijk werd in het kort geding afgesproken dat beide partijen rond de tafel zouden gaan zitten, maar de RTO weigert nu iedere mede werking. Volgens de onderneming was het niet de TTC, maar de ge meente die het kort geding had moeten aanspannen. Inzet van het kort geding is het op heffen van de RTO en het uit bannen van 'eigen werk'. Ie dere taxichauffeur is verplicht ritten op te geven bij de TTC. Gebeurt dat niet, dan handelt men in strijd met de gemeen telijke taxi-verordening. Hardinxveld/Giessendam Bij een nachtelijke verkeers controle op de rijksweg bij Hardin xveld/Giessendam is een 30-jarige inwoner uit Mon ster aangehouden, die in een gestolen vrachtwagen reed. Deze wagen was ontvreemd Aan de Marconistraat in Rot terdam en yvas geladen met veertig vaten chemialien, be stemd voor Turkije. De be stuurder bleek niet te beschik ken over een vrachtwagenrij bewijs en hij heeft al eerder vrachtwagens gestolen. Hij is met de wagen overgedragen aan de Rotterdamse politie. Botterdam Een 49-jarige be stuurder uit HellevoetSÏuis is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de rijks leg, nabij de Harteibrug. Een Tachtauto botste achterop drie personenauto's, die voor een verkeerslicht stonden te ^achten. De drie personenau- j to's raakten zwaar beschadigd, Rotterdam De actiegroep 'Stop Reforger' heeft gisteravond even na zes uur honderden Rotterdammers nijdig gemaakt door in te bre ken op het radio-programma van Hilversum 3. Een groot aantal luisteraars, die zeiden niet ge diend te zijn van wat zij 'linkse praat over kernbewapening en wapenopslag' noemden, belden boos op naar de klachtendienst van de centrale antenne-inrichting. Daar werd besloten om, evenals al eens eerder is gebeurd, het Hilversum 3 kanaal af te sluiten. Op het moment echter dat de GEB-ambtenaren de knop wilde omdraaien, verdween de piraat uit de lucht In een perspericht heeft de actiegroep vanoch tend de verantwoordelijkheid opgeëist voor de daad. 'Stop Reforger' liet via de radio de rede nen weten, waarom zij gekant is tegen de Navo-oefening, die dit jaar wordt gehouden. Verder waren er alarmsignalen te horen en het geluid dat marcherende soldaten voortbrent. Rotterdam In de zuidelijke hal van metro station Beurs/Churchillplein heeft de RET een nieuw bureau gevonden voorwerpen in gebruik genomen. Wie iets in metro, tram en bus heeft laten liggen, hoeft daardoor niet langer meer naar het RET-hoofdkantoor. In dit nieuwe RET-bureau zijn ook strippen kaarten en sterabonnementen verkrijgbaar. Het bureau is geopend op werkdagen van ze ven uur ochtends tot 20.00 uur, zaterdags van. 9.00 tot 17.00 uur en zondags van 10.00 tot 18.00 uur. Inlichtingen over gevonden voorwerpen kan men krijgen via telefoonnummer 010-546655. Rotterdam Bijna tweehonderd werk lozen tot 25 jaar hebben gereageerd op het baantje als vervoersassistent bij de RET. Het Rotterdamse vervoersbedrijf hoopt half oktober de eerste 23 werklo zen in uniform in te zetten op tram, bus en metro. ,,We zijn dik tevreden over de belang stelling", aldus voorlichter Hans Rein- ders. „Zo snel mogelijk zullen de andere honderddertig worden ingezet." De vervoersassistenten gaan zich bezig houden met het geven van informatie en het verlenen van service aan passa giers in bus, tram en metro. Zij behou den hun uitkering en krijgen een on kostenvergoeding van 6,50 gulden per dag. De onregelmatigheidstoeslag van 150 gulden, die de werklozen zouden krijgen, gaat niet door. Het ministerie van sociale zaken heeft hiervoor geen toestemming gegeven. De werklozen krijgen een interne oplei ding en zullen voor een jaar worden in gezet. Om de relatie met een echt dienstverband te voorkomen, moet de werkloze twee contracten onderteke nen, één van het arbeidsbureau en één van de sociale dienst. Het experiment is in samenwerking met het ministerie van sociale zaken en de gemeente tot stand gekomen. De RET kan met het project de service uitbreiden, wat anders door de bezuini gingen niet mogelijk zou zijn. Het minis terie van sociale zaken zou willen dat de vervoersassistenten na afloop van het contract eerder in aanmerking komen voor gemeentelijke baantjes. Het ver voersbedrijf kan dit echter niet toezeg gen, door de vacaturestop en de bezuini gingen binnen het gemeentelijk appa raat. De werklozen zullen 32 uur per week aan de slag gaan in verschillende dien sten. Booy Clean eist snel Capelle aan den IJssel Een 70-jarige automobi list uit Hoogeveen heeft gisteren het verkeer op de rijkswegen 16 en 20 flink wat overlast be zorgd. Komende uit de richting Gouda negeerde de man een rood ver keerslicht op het punt waar rijksweg 16 over gaat in rijksweg 20 Daarbij ramde hij fron taal de wagen van een man uit Dronten. De in woner van Hoogeveen en zijn vrouw zijn ernstig gewond overgebracht naar het Dijkzigt-zieken- huis, de Drontenaar naar het Bergweg-ziekenhuis duidelijkheid van overheid hi Peper onthult geschenk van Seattle Rotterdam Rotterdam kreeg vorig jaar van de Amerikaanse zusterstad Seattle een totem paal kado in hot kader van de tweehonderdjarige diplomatie ke betrekkingen. Een cadeau, dat de andere zusterstad Kobe in Japan ook al had gekregen. De gemeente moest er alleen nog een plekje voor vinden. Een slimme ambtenaar be dacht dat bij het nieuwe mari tiem museum aan de Leuveha- ven ruimte genoeg was, en zo doende toog burgemeester Bram Peper gisteren naar die plek om de totempaal te ont hullen. Maar wat blijkt nu? Die totem paal is helemaal geen totem paal. Die totempaal is pure nep. De Nederlandse Aktie- groep Noord-Amerikaanse In dianen (Nanai) is woest. Woest dat de gemeente, zonder ver der nadenken, zo'n 'totempaal' in de stad neerplant en het ding nog in het bijzijn van de Amerikaanse ambassadeur, L. PauL Bremer III officieel ont hult. „Een blanke artiest van Ita liaanse afkomst heeft die nep paal gemaakt", aldus vice- voorzitter Dick de Soeten van de Nanai. „Zoieis zal mis schien wel kunstwaarde heb ben, maar noem het dan geen Peper bij de nep-totempaal. 'Niet mooi, maar wel aardige symboliek'. totempaal. Dat is beschamend voor het Indiaanse volk. Op een echte totempaal staan he lemaal geen dieren. En dan die kleuren. Van poepgroen naar nog meer walgelijke kleuren. Een totempaal is in de Indiaanse cultuur een sa craal familiewapen." En hoewel de Nanai eigenlijk niet zo'n actiegroep is („we zijn niet zo vreselijk demon- streerderig, want het meren deel heeft al grijze haren"), konden de leden, het toch niet nalaten protest aan te tekenen bij de gemeente- Dat bleek een moeilijke zaak. Dick de Soeter van Nanai (hele maal links) legt burgemeester Pe per en de nieuwe Amerikaanse am bassadeur L, Paul bremer ill uit dat het geschenk van Seattle slechte namaak is. Niemand had de verantwoor delijkheid, de uitnodigingen waren al verstuurd en meer van dit soort zwakke argu menten, kreeg De Soeten te horen. „Peper staat in zijn hemd", vindt de vice-voorzit- ter. „Dat Seattle zo'n kunst werk durft aan te bieden is al iets, maar dat Rotterdam dat ding nog officieel gaat onthul len, is helemaal bedroevend. De stad die zich altijd zo heeft ingezet voor de verdrukten, maakt zich volledig belache lijk, Dat ding wordt straks be klad, bekrast en bepist. Laat Seattle ons een ceder geven, dan bieden wij hen een popu lier aan, da's toch veel toepas selijker." Volgens het museum van Vol kenkunde, dat de totempaal heeft bestudeerd, is de paal een slechte imitatie. „De ma ker is volledig voorbij gegaan aan de symbolische betekenis van de verschillende voorstel lingen", aldus conservator me vrouw M. Anceaux. Ook zij struikelt over de Vieze chemi sche' kleuren, die Indianen nooit en te nimmer zouden hebben gehanteerd'. Niettemin staat de metershoge imitatiepaal sinds gisteren op de kop van de Leuvehaven en de Wijnhaven. In gemeentelij ke kringen is men ook niet bij ster enthousiast over de paal, maar als symboliek is het toch aardig bedoeld. 'Ze hebben het niet voor niets zo achteraf neergezet', aldus een ingewij de. uirecteur j. üooy van mx»y Clean vindt dat er voor het eind van deze maand duide lijkheid van de overheid moet zijn over de plannen. Booy Clean heeft zijn plannen voor de bouw van een waterzuive ringsinstallatie, gekoppeld aan terminals bij Nieuwe Matex en Paktank tot eind september uitgesteld. Komt die duidelijk heid er niet, dan zal Booy Cie- door Cees de Graaff an zelf met de bouw van 2ijn havenontvangstinstallatie be ginnen. Het is de bedoeling, dat er in het havengebied één centrale schoonmaakinstallatie voor schepen komt en één centrale verwerkingsinstallatie voor de afvalstromen van de scheep vaart Beide installaties wor den ondergebracht in één be drijf. Op deze wijze kan het Rotterdam Per 16 sep tember is de huidige hoofdinspecteur C. M. Ottevanger benoemd als commissaris van politie. Hij gaat een deel van de recherche leiden. De laatste jaren gaf Otte vanger leiding aan de ge- uniformeerde dienst in het centrum. Hij heeft zich in die periode vooral ingezet om de spannin gen in het Oude Westen tussen politie en opgroei ende jeugd te verminde ren, onder meer via een scholenproject, waarbij de surveillerende agen ten regelmatig voor de klas verschenen om hun werk nader toe te lich ten. Rotterdam Vanaf een ter rein aan de Stuwadoorsstraat is een grote partij metaal-afval van roestvrij staal gestolen, De pamj had een waarde van 14.000 gulden. verlies van de ene activiteit worden goedgemaakt door de winst op de andere. Naar Veroime Volgens het plan van de pro jectgroep moeten de schoon- maakactiviteiten van zee- en binnenschepen geconcentreerd worden bij Veroime Tanker reiniging aan de Botlek. Voor het plan is 25 miljoen gulden voor nieuwe installaties nodig, nog eens 13 miljoen voor ka des en steigers en een bedrag voor aankoop van de bestaan de installaties van Veroime. Booy Clean, Paktank en Nieu we Matex, verenigd in de Pa- MaBo-groep, laten zelf een studie verrichten naar de beste plaats om binnenschepen schoon te maken. Deze studie moet duidelijk maken of de Geul haven bij Booy of de ha venkom bij Veroime de voor keur heeft. Bij het plan van de PaMaBo- groep is de schoonmaak van schepen gedecentraliseerd. Via terminals zijn de schoonmaak bedrijven aangesloten op de centrale verwerkingsinstalla tie, die op het terrein van Booy Clean aan de Geulhaven kan verrijzen. Volgens het plan kunnen zeeschepen bij Veroime worden gereinigd, chemiealiéntankers bij Pak tank en Nieuwe Matex en alle binnenschepen bij Booy Clean. Naar Ceulhaven De verwerkingsinstallatie is gedacht hij het bednjf van Booy Clean aan de Geulhaven. Deze installatie, waarvan een waterzuiveringsinstallatie een belangrijk onderdeel vormt, moet alle afvalstromen van de scheepvaart kunnen verwer ken. Aan de realisering van het plan moeten overheid en be drijfsleven deelnemen. Moge lijke deelnemers in het nieuw op te richten bedrijf zijn het gemeentelijk havenbedrijf, Paktank, Nieuwe Matex, Booy Clean en Veroime Tankerrei- niging. Het rijk is bereid om een éénmalige subsidie van ongeveer 20 miljoen gulden te verlenen. Rijnmond: Rotterdam bleef in gebreke Rotterdam De vervuiling van de Steendijkpolder in Maassluis laat zich ernstiger aanzien dan Rijnmond aan vankelijk heeft veronderstelt. „In oude rapporten, die nu pas bekend zijn geworden, staan hogere vervuilingswaarden dan ons eerste bodem onderzoek heeft opgeleverd", aldus milieu-gecommit teerde mevrouw L. van Rijn-Vellekoop van Rijnmond gisteren in de raadscommissie milieu. In de Steendijkpolder zou een half miljoen kubieke me ter havenbagger zijn gestort uit de zwaarst verontreinig de categorie/klasse vier. De verschillende fracties in de Rijnmondraad verwijten vooral de gemeente Rotterdam, maar ook andere ambte lijke instanties, jarenlang te hebben gezwegen over de vervuiling van de Maassluise Steendijkpolder. Volgens de PvdA-fraclie in de Rijnmondraad moeten er ambte naren en politici geweest zijn die van de vervuiling heb ben afgeweten. Of, zoals mevrouw H. Bleeker van de VVD gisteren in de commissie milieu zei: „De gegevens zijn bewust achter gehouden. Rotterdam wilde alleen maar informatie ver strekken als we ze geheim wilde houden". Het liberale raadslid was in de tijd van de Broekpolder-affaire in de Vlaardingse raad vertegenwoordigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5