Afgraving GTB-terrein start volgende maand Raad akkoord met plannen voor IJsselhoeveterrein Toch inspraak voor Schiedanise weg BEZWAREN KOMEN ER TOCH' Goudriaan wedt op openstelling 'oortjes' in '84 VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CRUBANT ■SM Opknappen woningen begint nog dit jaar Hardnekkige herriemaker Sollicitatie procedure gemeente secretaris vastgesteld Twee ton voor landmeters Dief gooit buit op straat Oppositie haalt coalitie onderuit 'Nu wellicht meer mensen helpen' DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 Schiedam Een bewo ner van de Westfranke- landsestraat is van nacht met zijn cassette recorder op het politie bureau beland, omdat hij niet bereid was het ding zachter te zetten. Na klachten van omwo nenden was de man door de politie gewaar schuwd, dat hij in het holst van de nacht niet zo'n herrie mocht ma ken. Nadat de agenten waren vertrokken werd de recorder echter weer keihard gezet. De om wonenden klaagden op nieuw en even later stond de politie weer voor 's mans deur. Dit keer weigerde de herriemaker de agen ten binnen te laten. Die forceerden daarop de voordeur en namen be woner én cassetterecor der mee naar het bu reau, om de rust te doen weerkeren. De man mocht vanmorgen terug naar huis. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen moet het na het vertrek van de huidige ge meentesecretaris Nico Duin kerken waarschijnlijk een tijd je zonder zo'n ambtenaar stel len. Met de sollicitatieprocedu re kan pas worden begonnen als Duinkerken, die per 1 ja nuari met de VUT wil, offi cieel zijn ontslag heeft inge diend. De sollicitatie staat dan zowel voor mensen van bin nen ais buiten het stadhuis open. Burgemeester en wet houders hebben samen met alle fractievoorzitters de pro cedure voor vervulling van de vacature vastgesteld- Een selectiecommissie, die be staat uit de burgemeester, wet houder Cees Bot (personeelsza ken). een lid van de medezeg genschapscommissie (MC) en directeur mr. T.J, de Mol van de centrale personeelsdienst, bekijkt de binnengekomen sol licitaties en legt die met haar standpunt voor aan het colle ge. Dat bepaalt op zijn beurt een standpunt, dat wordt be sproken met het seniorencon vent, waarin de voorzitters van alle raadsfracties ïitting hebben. De sollicitanten wor den dan ontvangen door b en de MC en het seniorencon vent. Uiteindelijk doet het college een voordracht van twee kan didaten aan de gemeenteraad. De raad wijst dan een nieuwe femeentesecretaris aan. Dat an ook iemand zijn die niet op de voordracht staat. Voor die hele procedure is doorlo pen is 1 januari 1984, de dag waarop Duinkerken in de Vut wil, waarschijnlijk allang ach ter de rug. Schiedam Voor het vervan gen van materiaal van de on derafdeling Landmeten van de Dienst Gemeentewerken van de gemeente Schiedam is een Mrag van 204,00 gulden no dig. De meet-, reken- en teke- napparatuur is dermate verou derd, dat vervanging noodza kelijk is. Door de aanschaf van de nieuwe apparatuur kan sneller en beter worden ge kerkt en wordt volgens het voorstel aan de gemeenteraad op personeelskosten bespaard. Brielle Na een diefstal, gistermorgen rond elf in een modezaak aan de Nobelstraat in Brielle, son de politie de buit Achterhalen, maar de dief bleef voortvluchtig. P® dader nam uit de hinkel twee pakken met een gezamenlij ke waarde van 400 gul den, maar het winkelper soneel had hem in de ga ten. De man koos vla de achterdeur het hazepad en werd achtervolgd door het personeel. Om ^üer te kunnen lopen, 8°°ide de man de pak- *en, ter hoogte van de pompstraat op straat. De T°er kon echter noch het personeel noch y°T-de politie, die een ■pfckactie op touw zette, -.« de kraag worden ge- Schiedam De eerste paal voor 93 woningen op het noordelijke deel van het vroegere GTB-terrein in Schiedam gaat waar schijnlijk in juli volgend jaar de grond in. In okto- 'ber wordt het gebied, dat vervuild is, afgegraven. Op het terrein heeft na melijk vroeger de gasfa briek van Schiedam ge staan. Als de afgravingen in maart volgend jaar ach ter de rug zijn, starten de voorbereidingen voor de bouw. Van de 93 woningen zijn er in middels 40 uitgegeven. Er had den zich 130 woningzoekenden aangemeld. Deze toekomstige bewoners waren aanwezig op een informatiebijeenkomst over de te bouwen woningen, die in clubhuis-Zuid werd ge houden. Er bestaan volgens ambtenaar Hans Huis in't Veld enkele verschillen met het stadsver- nieuwingsproject Mariastraat. Door de inspraakmogelijkhe den van de toekomstige bewo ners iets te beperken, kan sneller worden gewerkt. In de Mariastraat heeft het drie jaar geduurd voordat de huizen ge reed waren. Voor de huizen op het noordelijk deel van het GTB-terrein is een periode van anderhalf jaar uitgetrok ken. Om de nieuwbouw niet al te sterk te laten opvallen in de laagbouw van de Gor2en is op het GTB-terrein gedeeltelijs gekozen voor laagbouw. De woningen, die aan de Hoofd straat worden gebouwd wor den wel hoger: maximaal vier bouwlagen. Daardoor sluit de nieuwbouw aan op de bestaan de lage bebouwing aan de Dwarsstraat. Omdat veel hui zen in de Gorzen wit gepleis terd of wit geschilderd zijn, is door de architect gekozen voor witte steen. Helemaal nieuw is dit niet. In Woudboek worden ook enkele woningen opge trokken uit witte steen. Als er voldoendê belangstel ling bestaat wordt een blok van de nieuwe woningen als 'casco' afgeleverd, wat door de bewoners zelf moet worden af gebouwd. Dat kan in de huur een fiks bedrag schelen. Bij de bouw wordt extra veel aan dacht besteed aan isolatie en energieverbruik. Architect Stephan Lomans verklaarde gisteravond dat de woningen per winter niet meer dan 10ÖÖ kuub gas verstoken. Bovendien wordt nu nog de mogelijkheid bekeken om in de toekomst het opknappen van de bestaande bebouwing aan de Hoofdstraat te subsidië ren. De hoogte van de huur ligt volgens de vertegenwoordigers van de gemeente op geijk ni veau met de huren van de Ma riastraat. Daarop komt nog een hedrag van twaaff tot vijf tien gulden voor de service kosten. Het GTB-terrein in Schie dam. Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraad is in meerderheid akkoord met de plannen voor 44 gesta pelde sociale huurwoningen, die worden voorbereid voor het IJsselhoeveterrein in Holy-Noord. Tijdens een pittige discussie over het onderwerp, dat al ja ren de gemoederen bezighoudt, bleek dat diverse fracties nogal verdeeld waren over de vraag, of nu al rekening moet worden gehouden met de be zwaarschriften die zonder twijfel ook tegen dit bouwplan van de zijde van de omwonenden zullen komen. De werkzaamheden aan de Schieaamseweg zijn ai in voile gang, maar toch kreeg de oppositie het voor elkaar dat er alsnog inspraak zal worden veneend. Vlaardingen De bewo ners en ondernemers op de Schiedamseweg krijgen op korte termijn toch in spraak bij de reconstructie- werkzaamheden van hun weg. Daarbij zal kunnen worden ingesproken op dat deel van de werkzaamhe den, dat te maken heeft met de uitvoering van het verkeerscirculatieplan. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond met de kleinst mogelijke meerderheid be sloten. Het was dankzij de afwezig heid van twee CDA'ers, wet houder Cees Bot en raadslid Henk van der Linden, dat het initiatiefvoorstel van de zijde van de VVD'er Floor Quast, gesteund door D'66. SGP/RPF en CPN/PSP. een meerderheid behaalde. Een poging van de zijde van de PvdA om de zaak toch tegen te houden door fractiegenoot Willem Kwakkelstein die aanvankelijk niet zou zijn gekomen - te laten opdra ven om tegen te stemmen, mislukte doordat de twee mans SP-fractie alsnog het voorstel van Quast steunde, nadat er wat wijzigingen in waren aangebracht. In het oorspronkelijke voor stel van Quast had gestaan, dat in afwachting van de in spraak de werkzaamheden zouden moeten worden opge schort. Die oDschortinc w-^rd er op aandringen van de SP uiteindelijk uitgehaald. Remi Poppe (SP) gebruikte daar voor het argument, dat de definitieve uitvoering van de werkzaamheden toch pas volgend jaar zal plaatsvin den, omdat er dan nog riole ringswerkzaamheden moe ten worden gedaan. Volgens wethouder Goudriaan geldt dat overigens alleen voor de kop van de Schiedamseweg, bij de 2e Van Leyden Gael- straat. Onduidelijk bleef tijdens de discussies overigens, wat nu precies de resultaten var» het aangenomen oppositievoor- stel zullen zijn. Het college werd opgedragen, alsnog in spraak te verlenen aan de belanghebbenden, maar ot dat nog deze week zal gebeu ren of pas in het kader van de werkzaamheden van vol gend jaar bleef wat mistig. Wethouder Goudriaan gaf tijdens de discussies rond het onderwerp overigens toe, dat de informatie naar de bewo ners en andere belangheb benden toe niet optimaal was geweest, De VVD ging nog verder, en sprak van een 'groot gebrek aan informatie in de richting van de raads leden', maar daar was de wethouder het niet mee eens. „U had als u had gewild alles kunnen weten: u had er maar naar hoeven vragen", meende hij. De SGP'er Rien Lensvelt was het felst in zijn argu mentatie. „Al bouwen we maar één huis op dat IJssel hoeveterrein: dan nog zullen de omwonenden bezwaren maken, want die mensen willen gewoon hun uitzicht niet kwijt. Moetje dan alleen maar naar die omwonenden luisteren, of mag je ook kij ken naar al die woningzoe kenden die staan ingeschre ven? Ik vind dat laatste." In de raad was van diverse zij den grote waardering voor de nieuwste bouwplannen. De 44 huizen krijgen een re delijk lage huurprijs: gemid deld 425 gulden per rnaand, en maximaal 50 gulden voor een plek in de parkeergara ge. „Waar vind je dat nog in Vlaardingen?", riep CDA- fractievoorzitter Jo Schriel uit. Hij kon een belangrijk deel van de oppositie niet overtuigen, maar ook niet alle leden van zijn eigen fractie: 'dissident' Maarten Vermeer stemde tegen. Hans Poldervaart (CPN/PSP) voelde eveneens niets voor de plannen. „Je moet er eengezinswoningen neerzetten voor mensen met wat hogere inkomens, die nu verspreid over de stad in goedkope huizen wonen: dan komt er voor de laagstbetaal den ook ruimte vrij." Wet houder Goudriaan maakte van die opmerking gebruik door Poldervaart voor te houden: „Dus u wilt mensen met lagere inkomens alleen maar in de binnenstad laten wonen? Ik vind dat die ook recht hebben op een mooi plekje in Holy." Van de zijde van de VVD- fractie kwamen vooral be zwaren tegen het feit, dat de inspraak destijds niet goed is verlopen. Mariëtte Hoogen- dijk vond dat de gemeente weer met de omwonenden in gesprek moest gaan om een plan te maken, waar ze zich wel in konden vinden. Op de uitdaging van Goudriaan om aan te geven, welke van de randvoorwaarden die vier jaar geleden samen met de bewoners zijn opgesteld en waaraan het nieuwste plan volledig voldoet, dan zou moeten worden veranderd wist ze geen antwoord te ge ven. „Er wonen nu andere mensen", was vrijwel het enige dat de VVD-leidster er tegenin kon brengen. De plannen zelf moeten als ze gereed zijn nog officieel door de raad worden goedge keurd. Schiedam D'66-raads- lid Adri Reijnhout is ui terst tevreden met de mededeling, dat het Ter JLingenfonds bereid is bij te dragen in de stimule ringsmaatregelen, die de gemeente Schiedam gaat nemen om particuliere woningbezitters in de stadsvernieuwingsgebie den ertoe aan te zetten hun huizen ook op te knappen. Reijnhout was onlangs met de suggestie gekomen om dit slapende fonds te benaderen, en dat is inmiddels succes vol gebleken. Het D'66-raadslid wil nu binnenkort in de com missie voor stadsvernieu wing verder praten over de verdere uitwerking van de plannen. „Het fonds is bereid om aan huiseigenaren met lage inkomens hetzelfde be drag uit te betalen als de gemeente geeft om de woningen op te knappen. Je zou natuurlijk kunnen zeggen: dan krijgen die mensen het dubbele van het bedrag dat de ge meente had willen ge ven, dus dan kunnen ze wal meer doen, maar je kunt ook de gemeente 75% van het geplande be drag laten uitbetalen en het fonds ook nog eens 75%, zodat je geld over houdt. Dan kun je wel licht meer mensen stimu leren om iets aan hun huizen te doen!" De bedoeling Is dat de stimuleringsmaatregel op 1 januari ingaat. Ze geldt alleen voor huizenbezit ters die in de drie stads vernieuwingsgebieden Oast, West en Zuid wo nen. Vlaardingen/Schiedam De gemeenten Vlaardingen en Schiedam hebben voorlopig hun meningsverschil over het openstellen van de 'oortjes' van de Beneluxtunne! terzijde geschoven. In een bespreking met Rijnmond is gisteren be sloten, dat voor de op- en af ritten van rijksweg 19, ter hoogte van de tunnel, eerst 2al worden geprobeerd van het ministerie van verkeer en wa terstaat meer geld los te krij gen. Daarna bekijken de beide gemeenten nog eens, aan wel ke variant zij de voorkeur ge ven. Tot nu toe hield Vlaardingen vast aan de zogenaamde brede variant, waarbij aan beide zij den van rijksweg 19 op- en af ritten zouden kunnen worden aangelegd. Schjedam had een voorkeur voor de goedkopere smalle variant, die op- en af ritten aan de zuidzijde van de weg uitsluit. Beide gemeenten hebben nu ingestemd met de suggestie om met de hogere overheden te gaan praten, al vorens te kiezen voor een van beide varianten. „Beide varianten zijn tech nisch geen probleem", aldus de Vlaardingse verkeersdeskun- dige Jan Loosbroek. „Als dui delijk is hoeveel het ministerie bijdraagt bepalen de gemeen ten welke van de twee ze kie zen." Rijnmond zal bij de be sprekingen met het ministerie over de financiële kant var» de zaak het voortouw nemen. De Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan riep aan het begin van deze week op een pers conferentie al optimistisch uit, dat volgend jaar met het werk begonnen zou kunnen worden. Hij had er goede hoop op dat het slepende conflict snel uit de wereld zou ziin. Goudriaan: „Ik zou daar haast een wed denschap op durven afslui ten." Na afloop van het ge sprek met Rijnmond toonde hij zich zelfs nóg optimisti scher. Schiedam De werkgroep, dte het opknappen voorbereidt van 47 woningen in de Fuitonstraat en 36 woningen in de Van Ma- rumstraat in Sehiedam-Oost, denkt nog voor het einde van hei jaar te kunnen starteh met de renovatie. Nog deze maand wordt begonnen met het afleggen van huisbezoeken. Dan bespreken de leden van de werkgroep met de bewoners wat zij aan hun huis verbeterd willen hebben. 3n reactie op geruchten hebben de bewoners van de Fultonstraat en de Van Marumstraat aan het dagelijks bestuur van de ge meente Schiedam een brief gestuurd, waarin zij protesteren te gen het mogelijk opschuiven van de werkzaamheden. Op die brief is nog geen reactie binnen gekomen. Aan de huizen moet nogal wat worden opgeknapt. Minimaal krijgt elke woning kunststof kozijnen, een nieuwe voordeur en dubbele beglazing, worden wanden en daken geïsoleerd, goten en deuren geschilderd en de schakelaars en bedrading van de huizen vernieuwd- Dit brengt voor de bewoners een huurverho ging met zich van 83,30. Als de bewoners dat willen, kan meer aan de woning worden opgeknapt, zoals het plaatsen van een moederhaard of centrale verwarmingsketel, een nieuw keuken blok en een aanpassing van de doucheruimte en het sanitair. Naarmate meer wordt verbeterd, moet meer huur worden be taald. Kiest een bewoner voor alle voorgestelde verbeteringen, dan gaat hij per maand ll5,6£f'meer betalen. "V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1